AMSTERDAMSCHE BEURS LAATSTE BERICHTEN. lOMOICOUUGEnoi. Italiaansch Nobelprijs winnaar. Zegt zijn land vaarwel. BERGEN OUDORP NOORDSCHARWOUDE De reis van den Franschen premier. Corsica gekocht, Tunesië „onder bescherming genomen." HENSBROEK EGMOND BINNEN Glimlachje EERSTE BLAD. HET COLLECTECOMITE „VLUCHTELINGEN-ACTIE DEN HAAG". Netto-opbrengst Het collecte-comité „vluchtelingen-actie Den Haag" deelt mede, dat de netto-op brengst der collecte, op 3 December in Den Haag ten bate van de uitgewekenen we gens ras of geloof gehouden, 55.659.60 be draagt. Verscheidene der te koop aangeboden waardelooze buitenlandsche bankbiljetten, welke voorzien van opschriften op 3 De cember in de bussen waren gevonden, zijn verkocht voor prijzen van 10, 15, 24 en 30. STATISTIEK DER RIJKSFINANCIËN 1938. Uit de zoo juist door het Centraal Bu reau voor de Statistiek uitgegeven sta tistiek der rijksfinanciën 1938 blijkt, dat terwijl de gewone uitgaven van het rijk over 1900 nog 149 millioen bedroegen, deze vrijwel onafgebroken gestegen zijn tot 656 millioen over 1936, terwijl over 1937 en 1938 hiervoor geraamd werden resp. 664 millioen en 704 millioen. Bij laatstgenoemde cijfers is nog geen reke ning gehouden met de bij de indiening van de begrootingen voor deze jaren medege deelde voornemens der regeering tot ver mindering dezer uitgaven, voorzoover deze nog wettelijk moesten worden ge regeld. Tot en met 1936 blijken nog 222 mil lioen ongedekt te zijn gebleven. De voor 1938 geraamde nadeelige sloten voor de verschillende departementen' van algemeen bestuur tot een totaalbedrag van 569 millioen wo-den voor een bedrag van 545 millioen gedekt door de op brengst der belastingen en voor ƒ11 mil lioen door voordeelige sloten der staatsbe drijven, terwijl 13 millioen voorloopig ongedekt blijft. De opbrengst der belas tingen steeg van 120 millioen in 1900 tot een geraamd bedrag van 576 millioen in 1938. Het uitstaande bedrag der rationale ge vestigde schuld was 1147 millioen op 1 Januari 1900, terwijl 't op 1 Januari 1939 ongeveer 3200 millioen zal bedragen. BRAND IN PAPIERHANDEL. Schade van bijna 20.000 slechts gedeeltelijk gedekt. Gisteren heeft een felle brand gewoed in de drukkerij en papierhandel van de firma J. Schuileman te Maarssen. Het vuur, dat waarschijnlijk door kort sluiting op de boven-étage van het perceel ontstaan is, vond in de daar opgeslagen pa- piervogrraden gretig voedsel, terwijl de vrij sterke wind de situatie voor de spoedig geallarmeerde vrijwillige brandweer niet gunstiger maakte. Aanvankelijk alleen aan de voorzijde van het perceel, doch, later ook aan de achterzijde werd de strijd tegen de fel uitslaande vlammen aangebonden. De brandweer had enkele uren werk voor hy het vuur geheel meester was. De schade is zeer groot. De boven-étage van den papierhandel brandde geheel uit. De daaronder gelegen winkel kreeg be langrijke waterschade, terwijl ook het aan grenzende café Kouffeld ernstig van het bluschwater te lijden had. Slechts het gebouw, waar de drukpersen van het plaatselijk blad „De Magneet" staan opgesteld, heeft geen schade opge- loopen. Naar wij vernemen, werd de brand ontdekt door een dochter van den heer Schuileman. De verzekering zou de schade, welke op 15 tot 20.000 guden wordt geschat, slechts gedeeltelijk dekken. POSTBOOT „AMELAND" IN HET IJS BLIJVEN STEKEN. De postboot „Ameland", die vanmorgen om zes uur van Ameland naar Holwerd vertrok, is op ongeveer 100 meter afstand van de pier van Holwerd, in het ijs blijven steken. De vijf passagiers zijn te voet over het ijs naar Holwerd gegaan. Op deze wijze zullen ook de passagiers voor Ameland de boot trachten te bereiken. Men hoopt, dat de boot hedenavond weer te Nes zal arri- veeren. Als gevolg van den ongeregelden boot- dienst, zal een inwoonster van Nes per vliegtuig naar den vasten wal worden ver voerd, teneinde een spoedoperatie te dergaan. Oll- OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Dinsdag 3 Januari 1939. Vorigi koers ST A ATSLEENIN GEN. 3—3% Nederl 1938 3 Ned-lndië 1937 5Ya Duitschl. '30 m verkl. BANK-INSTELLINGEN. Amsterd Bank Handel Mij Cert, v. 250 Koloniale Bank Ned ind Handelsbank 1NDUSTR. OND BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie Calvé Delh Cert Lever Bros Nederl. bord Philips Gloeil. Gem Bezit INDUSTR. OND. BU1TENL. Am Smelting Anaconda Bethleh. Steel Cities Service Generaal Motors Kennecott Copper Republic Steel Standard Brands Steel comm U. S. Leatber4'/s CULTUUR MAATSCH. H. V. A Java Cultuur NH Ind Suiker Unie Vereen. Vorstenlanden MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Kon. Petr Perlak Phillips Oil32 Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber 101 99% 271/, 134% 14/% 15,% 132% 38% 90'/, 140% 34-% 214% 39% §26i%, 58%! 516/l, 38% 32% lü"/„ 5% 52 467% 204 214% laatste 2.45-3.00 101 98% 26% 146% 159'/, 133% *0%-% 90% 139%-f 348 210% 39 26-|-% 58%-J 56/ig 38%, -I 32% 18s6-% 52% 4%, 92% 92% 59 153 60% 153 3H 323% 74 32 10%, 308 320-% 323/,, 11% 10.j-%6 229 158 129 228% 159% Hl% Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembab AMER. SPOORWEGEN. Atcbison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert.. Union Pacific Canadian Pac. §Noteering per 50. x) ex-coupon tExclarm. *Exdivider,d. Prolongatie vorige koers Vi. heden y pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden 3%. 3%, U3 88% 121% U5% 113 88% 121'/, 115% 209 239 32 16%, 17% 75% 4i»/]6 31'%, 16'%,-f 17% 4's/i,-7/s New-York 1.837/, 1.83'»/i, Londen 8.52 8.51'/, Berlijn 73.75 73.75 Parijs 4.83 4.82'/, Brussel (Belga) 31.— 31.03 Zürich 41 49 41.57 Kopenhagen 38.05 38.— Stockholm 43.90 43.82K Oslo 42 85 42.77 Y, Italië 9.70 Praag 6.30 HET NOODWEER BOVEN DE ZWARTE ZEE. Boven de Zwarte zee woedt sinds giste ren een orkaan van een kracht, welke in dertig jaren niet is voorgekomen. Tien Turksche en twee Grieksche stoomschepen zijn ter reede van Eregli op drift geraakt en op de kust gedreven. Het is onmoge lijk de schepen, die tusschen de klippen zitten vastgeklemd, hulp te verleenen. Het schip Millet wtrd met zulk een kracht op het wrak van een gezonken stoomschip geworpen, dat het lek sloeg en direct zonk. Van de 24 konpen tellende bemanning konden zich slechts twee per sonen zwemmende redden. Vier kleinere Turksche schepen zijn afgedreven. Meer dan 100 zeilschepen zijn door den storm verrast en gezonken. Men vreest, dat tal van personen om het leven zijn gekomen De „Daily Herald" meldt uit Kopenhagen, dat prefossor Enrico Fermi, die element nummer 93 heeft ontdekt, te Stockholm ver toeft om er den Nobelprijs voor natuurkunde in ontvangst te nemen. Toen Fermi vier jaren geleden zijn ont dekking deed, schreef de Italiaansche pers: „Een fascistische overwinning op het gebied der wetenschappen". De journalisten te Stockholm waren min of meer verrast, toen zij zagen, dat Fermi in gezelschap was van zijn vrouw en beid kinderen, terwijl hij bovendien een groote hoeveelheid bagage bij zich had. Professor Fermi heeft verklaard: „Ik ga niet naar Italië terug. Mijn vrouw en kinde ren zijn reeds op weg naar Amerika, waar heen ik hen zol volgen. De jongste Italiaansche wetten hebben het voor mij onmogelijk gemaakt mijn weten schappelijk werk in mijn eigen land voort te zetten. Want, ik ben een Jood". Professor Enrico Fermi, de Italiaansche natuurkundige, werd in 1901 geboren. Hij studeerde te Pisa, Göttingen en Leiden. Hij was eerst hoogleeraar aan de universiteit van Florence en tot voor kort te Rome. Sedert 1929 was hij lid van de Italiaansche acade mie van wetenschappen, correspondeerena lid der universiteiten van Turijn en Leningrad. Van zijn hand verschenen: I Raggi Roent- gen (1922), Sul Peso Dei Corpi Elastici (1923), Introduzione Alla Fisica Atomica (1928) en Fisica JUovinciaal Tlieuws Straatlantaarn vernield. In den Oudejaarsnacht is te Bergen de straatlantaarn Breelaan, hoek Russenweg, door een auto omgereden en vernield. Het G.E.B. heeft direct de plaats veilig gesteld en de lantaarn door een andere ver vangen. Gegund. Het ophalen en vervoeren van de vuil nis gedurende het jaar 1939 is door B. en W. gegund aan den laagsten inschrijver, den heer D. Quant alhier, voor de somma van 450. De doorvaart naar de veiling weer open. De doorvaart naar de veiling is thans weer vrij daar het ijs Maandag door de werkloozen is opengebroken. Te Oudkarspel geschiedde lit vanwege de leden der tuinbouwvereeniging. (Van onzen Parijschen correspondent.) Parijs, 3 Januari. De Fransche premier, Edouard Dala- dier, heeft vandaag voet aan wal gezet in Bizerte, de haven van Tunis. Het vertrek van den minister-president was verlaat door den onvoorzien langen duur der Kamerdebatten. Vijfmaal heeft de regeering de kwestie van vertrouwen gesteld, en vijf keer ver kreeg ze een meerderheid van een goe de honderd stemmen. Maar telkenmale rezen er ook weer nieuwe bezwaren tegen één of ander ondergeschikt arti kel der begrooting; de spoel ging traag heen en weer tusschen Luxembourg en Palais Bourbon. Het begon minister Daladier, die zijn trein van tien uur al had gemist, zoodanig te vervelen, dat hij op Nieuwjaarsdag, zonder de eind stemming van het budget af te wach ten, waarvan de uitslag trouwens bij voorbaat vast stond, de Kamer verliet en net op het nippertje den middag sneltrein naar Toulon nog haalde. Gisteren heeft Daladier, o.m. vergezeld van de generaals Georges, Vuillemin, Décamp en admiraal Darlan, een bezoek gebracht aan Ajaccio en Bastia. Het eiland Corsica met zijn bevolking van 300.000 zielen, thans behoorende tot de negentig departe menten, is precies 130 jaar in Fransch bezit. In den loop der historie is het in handen geweest van Grieken er. Romeinen, Van dalen en Saracenen, maar omstreeks der tienhonderd waren de Genueezen er heer en meester. De heerschappij der republiek van Genua heeft eenige eeuwen geduurd, doch bestond slechts in naam, want de Corsi- eanen bleken een moeilijk te regeeren en al te vrijheidslievend volkje. Opstanden waren een heel gewoon verschijnsel, en Genua greep de gelegenheid om het eiland aan Frankrijk te verkoopen met beide handen aan. Dat was in 1768, een jaar vóór de ge boorte van Bonaparte, wiens vader tot de aanhangers behoorde van Paoli, den leider der Corsikaansche vrij scharen, die het de Franschen nog jaren lastig maakten. Op grond van het feit, dat Corsica eeuwenlang in het bezit is geweest van een Italiaansche republiek, wordt op de scholen in Italië geleerd, dat het eigenlijk een Italiaansch eiland en Napoleon een Italiaan is. Zooals Savoie, sedert 1860 Fransch bezit, de baker mat der Italiaansche koningen. Het behoeft ons niet te verwonderen, dat de kreten, onlangs in het Italiaansche parlement ge slaakt, gretig werden overgenomen door de studenten Tunis, dat Daladier vandaag en morgen bezoekt, is geen Fransche kolonie, doch een Fransch protectoraat.' Vanuit dit land on dernam Hannibal zijn veldtochten, die hem over de Alpen voerden anderhalve eèuw voor het begin onzer jaartelling, en niet ver van het tegenwoordige Tunis lag eens Carthago, dat in den derden Punischen oor log werd verwoest. Maar de Romeinen werden weer verdreven door de Vandalen en de Vandalen op hun beprt door de Turken In 1577 vestigde Marseille een Fransch consulaat te Tunis, het eenige, dat er geduld werd en erkend door den sultan, Deze toestand heeft eeuwen voortgeduurd de Fransche consul sloot verdragen met den dey, en elke vreemde natie had zich slechts via den consul tót den vorst te wen den, die later den titel van bey kreeg. Deze Fransche macht was in het bijzonder de Italianen niet naar den zin, met wie het in 1871 tot een vrij ernstig conflict kwam. Datzelfde jaar verkregen de Tunesiers van de Turken het zelfbestuur. In 1878 heeft men in de Italiaansche Kamer dezelfde klanken kunnen hooren als er onlangs, zes tig jaren later, weerklonken: Tunisia, Tu- nisia. Frankrijk heeft niet altijd even fair tegen over de Tunesiers gehandeld; in 1881 brak er zelfs een oorlog uit, veroorzaakt door in meer of mindere mate uitgelokte grens incidenten, want sedert 1830 hadden de Franschen, den overval door den Hussein op den Franschen consul wrekende, Algerie veroverd. Nadat Jules Ferry in dezen Tune sischen oorlog de overwinning had behaald, teekende Ali Bey het tractaat, 't welk Tu nesië onder Fransch protectoraat stelde, Duitschland heeft dit protectoraat het eerst, namelijk reeds in Mei 1882 erkend; Enge land deed insgelijks op 31 December 1883, Italië volgde 1 Januari 1884. Naast den bey van Tunis staat een Fransche resident- generaal, thans de heer Labonne; gouver neur-generaal van Algerie is de heer Labeau. De rivaliteit tusschen de Italianen, die tal rijk zijn in Tunis, hun positie gaf meer malen aanleiding tot geschillen; het accoord MussoliniLaval van 7 Januari 1935, thans door Italië vervallen verklaard, bevatte een clausule van conciliatie en Franschen tot den huidigen dag blijven bestaan. De Italianen stellen ie Franschen gaarne voor als de vijanden van den Islam. De Fran schen geven daar een laconiek antwoord op, Bizerte, zegt men, is met haar haven, haar kanaal, het station voor onderzeeërs en het vliegkamp, de beste marinebasis ter wereld, Want dat is te Parijs de overheerschende meening: het gaat Italië niet om de econo mische beteekenis van Corsica, die vrijwel nihil is, noch om expansie en vestigings rechten in Tunis, maar alleen en uitsluitend om de strategische ligging van beide gebie den. Of men daarin heelemaal gelijk heeft, wagen wij niet te beoordeelen, doch de publieke opinie hier verzet zich op dit ter rein tegen elke concessie aan Italië hoege naamd. Ook in de Kamers, hoe verdeeld ook ten aanzien der politiek van Daladier en de zijnen, heerscht met betrekking tot eenigerlei gebiedsafstand geen verschil van meening. Men acht de Fransche rechten absoluut indisputabel, en toen Italië kort geleden met haar (niet-officieele) eischen op de proppen kwam, kon een storm in het Fransche parlement slechts worden bezworen door de pertinente verklaring der regeering, dat Frankrijk van geen duimbreed grond ooit afstand zal doen. Hetgeen de beteekenis der hier met span ning gevolgde reis van den Franschen pre mier nog vergroot. Folder en Banne Hensbroek. Het dagelij ksch bestuur van den Polder en Banne Hensbroek vergaderde Maandag met de hoofdingelanden 's middags om 1 y uur in de polderkamer ten gemeentehuize. De voorzitter de heer Jb. Groot Jz. kon met voldoening terugzien op de in het vori ge jaar uitgevoerde werken, en wat de be maling betreft dit gaat tot heden toe nog heel best. De molen kan het overtollige wa ter nog steeds alleen weghouden. De heer Wit vroeg naar den uitslag van het grond-onderzoek, inzake den waterstand in den polder, door ingenieur Linisch uit Schagen en anderen. Spr. zou gaarne van de heeren een grondig advies willen hebben, om den schijn weg te nemen, dat het polder bestuur deze zaak maar wat laat loopen. De voorzitter antwoordde, dat hij den indruk heeft gekregen, dat de waterstand hier in den polder niettegenstaande de verschillen de landhoogten vrij goed is bevonden. Spr. is echter ook van oordeel, dat een uitslag van de deskundigen gevraagd moet worden. Den secretaris werd opgedragen den heer Linisch om de opgedane ervaringen in den polder te vragen. De voorzitter deelde mee, dat het overtol lige water als de molen door windstilte niet kan malen bij den heer G. Deen aan den uit gang in het ringslootje van de Wogmeer ge loosd kan worden. De heer Wit vroeg hoelang het kan du ren als het hoog water is, eer er geloosd kan worden. De voorzitter antwoordde, dat als er vol doende krachten zijn deze zaak in drie uren gereed kan zijn. De vergadering vond het zoo een goede oplossing. Dan zeide de voorzitter, stelt het dage lij ksch bestuur voor een belasting te heffen op de gebouwde eigendommen. Dit bestuur was van meening, dat het niet opgaat dat de kosten van den weg aan het Hoogheemraad alleen door de bezitters van land moet wor den betaald. Allen profiteeren toch van den mooien weg. Na bespreking besloot men om aan Ged. Staten goedkeuring te vragen een zeker percentage te verhalen door belasting op de gebouwde eigendommen te heffen. Aan den secretaris van den Bond van Waterschappen zal worden verzocht een en ander te regelen, hoewel men geheel vrij staat. Ged. Staten zullen met het een en an der in kennis worden gesteld. Van Ged. Staten was een schrijven ont vangen met de goedkeuring voor de aan vrage van ten hoogste 5000 tegen een ren te van ten hoogste 4 Bij de Bank van Nederlandsche Gemeen ten is een leening aangegaan groot 1 1000 tegen een rente van 1 Nu volgde een bespreking over het behar- den van het overige gedeelte Kerkepad naar den dijk. De voorzitter zou eerst de behande ling van de begrooting willen afwachten en dan het overige gedeelte maar in eens onder handen nemen.. Den heer Wit is van oordeel dat het stuk langs de pastorie zou gauw mo gelijk in orde moet worden gemaakt. Het is daar een onhoudbare toestand, ook het overige gedeelte van den heer Overman tot aan den dijk is buitengewoon slecht. Na langdurige bespreking werd besloten om voorloopig het ergste wat in orde te maken en zoo gauw de gelegenheid het toelaat alles te beharden met een betonpad van 70 c.m breed en 10 c.m. dik van gewapend beton. Langs de pastorie tot aan de brug van Kluit zal het pad 1 meter breed worden. Men zal dit echter eerst aan Ged. Staten moeten aanvragen, daar hiervoor een geldleening moet worden gesloten. Ook zal aan Ged. St. worden gevraagd het werk te mogen aanbe steden onder de vaklieden ter plaatse. Het geheele pad tot aan den molen van den heer A. v. Leijen zal dus van een betonpad wor den voorzien. Dit zal een prachtige verbete ring zijn. Voorloopig zullen de slechtste plekken worden voorzien van sintels. Ook het pad vanaf den heer Pander tot aan den molen zal worden onderhanden genomen. Dan zeide de voorzitter, hebben we nog een belangrijk punt, en wel het verzwaren van den kleinen dijk. Door de golfslag spoe len de rietschoten geheel weg, er zijn plaat sen van wel een 150 meter. Hier moet in wor den voorzien, daar we anders het risico loo pen, dat we voor nog veel grootere kosten komen. Maar als we het afdoende willen verbeteren, moet de geheele glooiing van steenen worden voorzien. Het proefstuk is prachtig, maar als we het zoo doen, wordt het een geweldig hoog bedrag. Na langdurige bespreking besloot men om toch maar prijsopgaaf te doen van steenen en puin, daar aanvulling met grond ook duur is en volgens het bestuur is het toch niet afdoende, daar dat toch weg spoelt. Rentewijziging. De plaatselijke Boerenleenbank heeft den rentevoet vanaf 1 Jan. voor spaargel den bepaald op 3.24 voor leden en 3.013 voor niet-leden; en voor voorschotten en rekening-courant op 4.32 Afscheid gem.-veldwachter J. Kramer. Zaterdagmiddag, 31 Dec. j.1., vond in een raadsvergadering, welke speciaal daar voor was belegd, op officieele wijze 't af scheid plaats van den met pensioen gaan den gemeente-veldwachter J. Kramer, die op dien dag precies 31 jaren in dienst van de gemeente Egmond-Binnen werkzaam was. Burgemeester Bos sprak waardeeren- tle woorden tot den scheidenden function- naris, wien hij namens den gemeenterad 'n vulpen met inscriptie aanbood en namens de gemeente-ambtenaren een door den kunstschilder E. Bowien vervaardigd schil derij aan, voorstellende het raadhuis. Hierna dankte de heer Kramer allen met wie hij jarenlang 't genoegen had op pret tige wijze samen te werken. Behalve de op één na voltallige raad, waren zoo goed als alle ambtenaren aan wezig, van wie verscheidenen zich gedrongen gevoelden eenige woorden tot hun collega te richten. Verder waren nog aanwezig de rijksveldwachters van Egmond-Binnen en Egmond aan Zee, alsook de gemeentepolitie van laatstgenoemde gemeente. De bond van politie-ambtenaren St. Mi- chel, afd. Alkmaar, bood het medelid een schemerlamp aan. £ucfUmaet ONZE POSTVLUCHTEN. Uitreis: Buizerd te Napels; Gier te Ban- doeng; Zilverreiger te Rangoon. Thuisreis: Emoe te Jodhpoer; Torenvalk uit Penang vertrokken; Nandoe te Lyon. Hedenmorgen is de Valk mat gezagvoer der Both van Schiphol naar Indië vertrok ken. Aan boord bevonden zich 8 passagiers en wel: 1 passagier voor Bushire, 2 voor Ka- rachi, 1 voor Allahabad, 1 voor Bangkok, 2 voor Singapore en 1 voor Medan. Voor het tusschentraject Medan-Singapore heeft nog 1 passagier geboekt. Medegenomen werd 163 K.g. vracht, 496 y K.g. briefpost en 54 y K.g. pakket- post. !Bucqedüke Siatid WIERINGERWAARD (December). Geboren: Jannetje, d. v. C. J. Mere- boer en van J. Smit. Lolke, z. v. W. Hoogeboom Lzn. en van Fr. de Vries. Herbert, z. v. Dk. Visser Sr. en van C. Ge- dink Dd. Guurtje, d. v. A. J. Bruin en van C. Slikker Hd. Cornelia Jetske, d. v. J. C. Peper Pzn. en van R. Lammertsma. Alphonse, z. v. A. de Block en van M. Bakker Hd. Gustaaf, z. v. A. de Block en van M. Bakker Hd. Jantje, d. v. R. Slagter en van J. Wielink. Getrouwd: Cornelis Johannes van Dijke Gzn. en Helena Hoogeveen Hd. Pieter Antonie de Zeeuw Klzn. en Maria Catharina Biersteker Jd. Arie Schrijver Jr. en Hendrikje Jager Fd. Jan van der Leij Rzn. en Japke Nicolai Jacd. Lijkele Nicolai Jaczn. en Catharina Adriana Jo- hanna de Wit Jd. Aart Klos Cornzn. en Alida Feith Ahd. Cornelis Dekker Jr. en Aaltje Boerman Nicd. Overleden: T. Jongejan, echtgenoote van J. Geel, oud 84 jaar. Levenloos aan gegeven zoon. Jn. van der Molen Egbzn., echtgenoot van H. Boezerooij. Echtscheidingen: Er werd één echtscheiding ingeschreven gedurende het 4e Kwartaal 1938. Erkenningen: Op 5 Oct. werd een kind van het vrouwelijk geslacht erkend. ZUIDSCHARWOUDE (December). Geboren: Hendrikus, z. v. Willem Nico- laas van der Vliet en van Maria Elisabeth Weel. Theodorus, z. v. Arie Weel en van Maria Broersen. Overleden: Jacob Schoenmaker, oud 61 jaren, echtgenoot van Maria Stam. „Ik? Ik ben alleen maar de man, die de dame aangereden heeft!" HET LOGISCHE RECALMEMIDEEL. Philco, één van Amerika's grootste fabrikanten van radiotoestellen, plaatste het vorige jaar meer adver tenties in couranten dan ooit tevoren. „De reden hiervan is drievoudig", verklaarde de Philco reclamechef, de heer Loveman: „In de eerste plaats brengen de toe stellen iets geheel nieuws en nieuws behoort logischerwijs in de krant. Voorts stelt alleen courantenreclame ons in staat, de reclame zoo noodig locaal aan te passen. Binnen een dag kunnen wij een nieuwe of gewijzigde advertentie in de courant plaatsen, wanneer onvoorziene omstandigheden ons daartoe nopen. Tenslotte maakt alleen couranten reclame het den adverteerder moge lijk, het land op de meest eenvoudige wijze volledig te bestrijken. Cijfers toonen bovendien aan, dat het publiek de courant thans r.og inten siever leest dan vroeger."

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3