"AKKERTJES" Binnenland o^&oJLuliopco^cmwia &C&A£A fo £xutds en JuiitteiM Herziening der finoncieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente. Weinig verwachtingen van het ontwerp. Werkloosheidszorg is nationale taak. Schriftelijk beantwoorde vragen. De Kerstgave De „school" te Ji.sp Brand in kippenfokkerij te Sneek. 2000 kippen omgekomen. GEMENGD NIEUWS. Uit het voorloopig verslag inzake de wetsontwerpen tot wyziging van den tot steun aan noodlijdende gemeenten en nadere wijziging van de wet houdende herziehing van de financieele verhou ding tusschen het Rijk en de Gemeen ten, ontleenen wij: De steun, dien het Rijk, om erger te voorkomen, aan vele gemeenten heeft ge geven, bracht haar in een toestand van afhankelijkheid, welke de financieele ver antwoordelijkheid voor de regeling en het bestuur harer huishouding grootendeels naar Rijksorganen verlegde. Deze toestand is op den duur niet te handhaven. Men zal moeten uitzien naar middelen om aan de gemeenten haar onafhankelijkheid en daarmede aan de gemeentebesturen hun volledige eigen verantwoordelijkheid te hergeven. Ten aanzien van de vraag, of het bereiken van dit doel met de midde len, welke dit ontwerp geeft, in be langrijke mate bevorderd zal worden, waren vele leden weinig optimistisch gestemd. Wel opent het wetsontwerp de mogelijk heid, dat in sterkere mate dan voorheen de uitgaven eener bepaalde gemeente ten laste harer ingezetenen worden gebracht, en wel kan daaruit voortvloeien, dat die gemeente wederom self-supporting wordt, doch daarmede bereikt zij nog niet het te rugkrijgen van haar zelfstandigheid. Verscheidene leden achtte het een ern stig bezwaar van het ontwerp, dat het lijnrecht ingaat tegen den opZet van de wet in zake de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Indien men thans, een aantal jaren nadat de unificatie van de gemeentelij ke inkomstenbelastingen tot stand is gekomen, weer de mogelijkheid zou scheppen tot het heffen van nieuwe gemeentelijke inkomstenbelastingen en dat nog wel in de gemeente waar de druk het zwaarst is en alle heffingen reeds tot haar maximum zijn opge voerd, dan zou een toestand ontstaan, waaruit eerlang slechts een nieuwe unificatie uitkomst zou kunnen bren gen. Ook zou, ondanks de ontworpen foren senbelasting, de uittocht uit de zwaarst belaste gemeenten hierdoor een nieuwen stimulans krijgen. Sommige leden waren in het bijzonder beducht voor de gevolgen van de invoering van deze belasting voor plattelandsgemeen ten. Verscheidene andere leden, hoewel even eens van oordeel, dat aan een extra-belas ting, als in het ontwerp bedoeld, niet onbe langrijke bezwaren verbonden zijn, zouden zulk een belasting toch niet voor alle omstandigheden willen afwijzen. Intusschen bleek men vrijwel algemeen van oordeel, dat het vraagstuk der ge- meentefinanciën als één geheel moet wor den bezien en alle te treffen maatregelen tegelijk in oogenschouw behooren te wor den genomen. Geschiedt dit niet, dan kan het tot stand komen van een bevredigen de oplossing niet worden verwacht. Men achtte het ongewenscht, dat een beslissing over dit ontwerp wordt ge nomen, alvorens de Kamer de plannen der regeering met betrekking tot de gemeentelijke financiën volledig uitge werkt voor zich heeft. Ook werd bezwaar gemaakt tegen het nemen van een beslissing over het ont werp, zoolang niet het complex van belas tingvoorstellen, dat de regeering heeft aangekondigd, in wetsontwerp is be lichaamd. Verscheidene leden waren van mee ning, dat de eerste voorwaarde voor 'n goede oplossing van het vraagstuk der gemeentefinanciën is, de erkenning van de werkloosheidszorg als een na tionale taak. Naast de overbrenging van de uitgaven voor de werkloosheidszorg naar de rijks- begrooting zal, naar dezelfde leden meen den, ook een wijziging noodig zijn van de bepalingen, welke de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten regelen. Bij die wijziging zal ook een eind moeten worden gemaakt aan de voortdurende da ling van de garantie-uitkeeringen uit het gemeentefonds. Gaarne zouden verscheidene leden vol ledig .worden ingelicht omtrent den gang van zaken, zooals de regeering zich dien bij aanvaarding van de ontworpen regeling voorstelt. Bij verscheidene leden bestond ook tegen het tweede ontwerp het bezwaar, dat het in strijd is met den opzet van de wet, rege lende de financieele verhouding tusschen rijk en gemeenten. De wederinvoering van de forensenbelas ting gaat vierkant tegen den opzet in. Daar boven konden de hierbedoelde leden die invoering niet dan onbillijk noemen. Vele andere leden deelden de bezwaren niet en hadden met instemming van dit ontwerp kennis genomen. Zoowel van de zijde van de vóór- als van die van de tegenstanders van de weder invoering van een forensenbelasting werd verzocht om overlegging van gegevens met betrekking tot de gevolgen, welke van de voorgestelde regeling voor verschillende gemeenten zijn te verwachten. Gaarne zou men vernemen, hoe naar de meening der regeering zal moeten worden gehandeld ten aanzien van personen, die vaak of zelfs geregeld buiten hun woon plaats werken, doch telkens tijdelijk. Opgemerkt werd, dat invoering 'van de forensenbelasting met ingang van 1 Mei 1939 ten gevolge zou hebben, dat de door forensen-gemeenten reeds vastgestelde be grootingen voor dat jaar ernstig zouden worden ontwricht. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser (C.P.N.) betreffende verhooging van de kerstgave aan werkloozen en toe kenning van een kerstgave aan de werk loozen, die in werkverschaffing werkzaam waren en aan kleine boeren en tuinders, die aanvullenden steun ontvangen, hebben de ministers van sociale zaken en van economische zaken geantwoord, dat de regeering zich er uiteraard van bewust is, dat de omstandigheden, waarin de werk loozen en hun gezinnen verkeeren, moei lijker worden, naarmate de werkloosheid langer voortduurt. Zij is zich intusschen evenzeer er van bewust, dat door het Nederlandsche volk al het mogelijke wordt gedaan, om „groote ellende" te voorkomen. De regeering acht geen termen aan wezig de kerstgave te verhoogen. De regeering heeft reeds eerder besloten, aan de werkloozen, die in de werkver schaffing werkzaam waren, eveneens een kerstgave toe te kennen, echter niet over de week van 11 tot 17 December, doch over de week vóór of die na Kerstmis. De kerstgave voor de betrokkenen wordt op dezelfde manier berekend als voor de ge- steunden pver de week van 1117 Dec. De regeering heeft reeds eerder haar goedkeuring er aan gehecht, dat ook aan de kleine boeren en tuinders, die behooren tot de b-groep, een extra uitkeering als kerstgave wordt verstrekt. Op vragen van het Tweede Kamerlid mevrouw BakkerNort (v.d.) betreffende verbetering van den toestand van de open bare school te Jisp, heeft de minister van onderwijs, kunsten en wetenschappen ge antwoord, dat de toestand van de open bare school te Jisp reeds geruimen tijd een punt van overleg uitmaakt tusschen den minister van binnenlandsche zaken, bij wien, daar de gemeente Jisp noodlijdend is, in dezen de beslissing berust, en den minister van onderwijs, kunsten en wa tenschappen. In verband met een voorge nomen vereeniging van de gemeenten Jisp en Wormer is een definitieve voorziening uitgesteld en zijn slechts de onvermijde lijke herstellingen aan het gebouw ver richt. Nu de voorgenomen vereeniging van Jisp en Wormer voorloopig is aangehou den, heeft de minister van binnenlandsche zaken geen bezwaar tegen machtiging van het gemeentebestuur van Jisp tot het be schikbaar stellen van gelden hetzij voor afdoende verbetering van het bestaande schoolgebouw, hetzij voor stichting van een nieuw gebouw. Welke van deze oplos singen de beste is, zal zoo spoedig mogelijk worden beslist. NOG ZWAAR IJS OP HET IJSELMEER. De postboot „Von Geusau" welke gister morgen van de Ketel, voor Kampen, waar zij zat vastgevroren, de reis naar Urk voortzette, is ongeveer één kilometer buiten de Ketel gekomen. Daar waren de ijsmassa's zoo dik, dat men besloot naar de Ketel terug te keeren. Morgen zal men opnieuw trachten Urk te bereiken. De ijsvlet, welke gisteren uit Urk ver trok met de post, was om twee uur op haar plaats van bestemming, de Vossewaard. Van hier werd de post naar Kampen ge bracht. DRIJFIJS IN HET HOLLANDSCH DIEP. Stagnatie van het scheepvaart verkeer. Het drijfijs van het Hollandsch Diep is ten gevolge van den krachtigen zuiden wind en het opkomende water, weggedre ven en heeft zich in de Dordtsche Kil op gehoopt. Hierdoor kunnen de vele beladen en on beladen motorschepen met sleepen, groo tendeels uit de richting Antwerpen en Zee land komende, de Dordtsche Kil niet bin nenvaren. Vele dier schepen moesten hier door in de tamelijk kleine haven van Moer dijk een toevlucht zoeken. Om drie uur in den middag was het aan tal schepen, dat in de haven en voor de Dordtsche Kil lag, tot zeventig gestegen en steeds komen er nog meer bij. IJsbrekers vermochten niet door het ijs heen te komen. en den heelen dag reeds? Eigen schuld. Neem toch 'n "AKKERTJE", dan benl U er immers zoo van af 1 U stuks 13 stuivers 3 stuks 3 stuivers let op het AKKER-merk I Gisteravond is te Sneek brand uit gebroken in de opslagplaatsen en kippenfokkerij van de frma Bakker en van Popta, groothandel in pluim vee, voeder en eieren aan het Klein- zand aldaar. Doo" het springen van een Vnzinevergasser is de brand ontstaan. Er ontwikkeldt zich zulk een krachtige luchtdruk, dat een ge deelte van het dak der oude loods werd weggeslagen. Het vuur vond gretig voedsel in de groote hoeveelheid hooi, stroo, turfmolm en veren, zoodat de brand zich al spoedig ernstig liet aanzien. De brandweer rukte met groot materiaal uit Zij kon evenwel niet verhinderen, dat de opslagplaatsen geheel afbrandden. Een knecht, die bezig was met het voe deren van de kippen, werd door een los springend stuk metaal aan de hand ge wond. De pölitie heeft hem ter plaatse verbonden. Een andere knecht geraakte bewuste loos. Hij werd naar zijn woning vervoerd. Men slaagde er in een groot aantal kippen te redden. Tweeduizend kippen evenwel zijn in de vlammen omge^ komen of worden vermist. Een auto wist men tijdig naar buiten te brengen. De schade wordt door verzeke ring gedekt. IN DE MAAS GEVALLEN EN VERDRONKEN. Zaterdagavond zou de 69-jarige wachtsman C. B. Breuren, wonende aan het Prins Frede- rikplein te Rotterdam, die in dienst was van een firma aan de Maaskade, worden afgelost. Toen zijn collega arriveerde, was B. echter niet aanwezig. Aangezien men hem om zes uur nog eten had gebracht, rees onmiddellijk het vermoeden, dat de man te water zou zijn geraakt. Men is direct gaan dreggen, even wel zonder resultaat. Ook gedurende den Zondag heeft men dit voortgezet, eveneens zonder den man te vinden. Maandag is men andermaal erop uitgetrokken en in den loop van den avond is men erin geslaagd het stof felijk overschot van den man uit de Maas op te halen. Het lijk is overgebracht naar het bureau van de rivierpolitie. DE VRIJSTELLING VAN AFTREK VAN GEZINSINKOMSTEN. Bond van mobilisatie-invalieden adresseert aan den minister. Naar aanleiding van het besluit van den minister van sociale zaken om bij de vast stelling van den steun van werkloozen en in de werkverschaffingen tewerkgestelden alle verdiensten van gezinsleden, verkregen met het verrichten van gezinsarbeid van huishoudelijken aard, buiten beschouwing te laten teneinde arbeid van dezen aard van Nederlandsche meisjes te bevorderen, heeft zich het bestuur van den bond van mobili satie-invaliden en van hunne nabestaanden te Drachten met een schrijven gericht tot den minister van defensie. Naar aanleiding van den nood, die in tal van gezinnen van mobilisatie-invaliden en van hun nabestaanden heerscht, verzoekt het bestuur den minister van defensie, een zelfden maatregel voor deze gezinnen te willen toepassen en ook daar bij het verlee- nen van steun de aldus verkregen gezins inkomsten buiten beschouwing te willen laten. VISCHOTTER VERRAST BIJ AAL-KAAR. Op Oudejaarsavond is nabij de sluis te Monnikendam een vischotter geschoten. Vlak achter de sluis ligt een z.g. aalvlot, waarin zich karen met aal bevinden. Reeds eenige dagen had men hier de aanwezigheid van den vischotter bemerkt. De aal steekt met de staartjes door de ga ten van de kaar en hieraan heeft de otter de alen beetgegrepen en naar zich toege trokken. Den kop van de aal kon hij echter niet door de nauwe gaatjes krijgen. Hij wist raad; hij liet den kop zitten en beet de rest van het lichaam er af. Reeds twee dagen had men afgebeten koppen uit dé kaar op geschept en men wist niet hoe dat kwam. Zaterdagavond echter zag iemand van de sluis den vischotter bij de kaar. De heer B„ aldaar, heeft den roover toen met een schot neergelegd. Het was een exemplaar van omstreeks een meter lengte. Woensdag 4 Januari. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (VARA-uitz.) 8.— Orgelspel. (8.16 Ber.) 8.30 Esmeralda. 9.Gr.pl. 9.30 Onze keuken, causerie. 10.— VPRO-morgenwijding. 10.20 Uitz. voor arbeiders in de Continubedr. 11.40 Causerie voor de werkloozen. 12.— Gr.pL 12.30 Orgelspel. 1.— Het Vara-orkest. 1 301.45 Gr.pl. 2.3.15 Voor de vrouw. 3.20 Voor de kinderen. 5.30 Orgelspel. 6.— De Ramblers. 6.28 Ber. 6.30 Gr.pl. 6.40 Crisisbeleid in Frankrijk, cau serie. 7.Vara-kalender. 7.05 Ge- lukwenschen. 7.10 Van streven en strijden, causerie. (7.30 VPRO: Cy clus: Ons werk en ons geloof). 8. Herh. SOS- en 8.03 ANP-ber., VARA-Varia. 8.15 Voor schakers. 8.16 VARA-orkest mmv. soliste. 9. Radiotooneel. 9.45 The four blue Stars, mmv. solist. 10.ANP-ber. 10.05 Pianovoordr. 10.30 Gr.pl. 11.— Mignon. 11.3012.Gr.pl. HILVERSUM, 415,5 M. (NCRV- uitz.) 8.Schriftlezing, meditatie. 8.15 Ber., gr.pl. (9.30—9.45 Geluk- wenschen). 10.30 Morgendienst. 11.Gr.pl. 11.15 Ensemble v. d. Horst. 12.— Ber. 12.15 Gr.pl. 12.30 Verv. concert en gr.pl. 1.30 Gr.pl. 2.15 Fluit, piano en gr.pl. 3. Christ. lectuur. 3.30 Gr.pl. 3.45 Or gelspel. 4.45 Felicitaties. 5.Voor jongens en meisjes. 5.45 Gr.pl., ber. (6.30 Onderwijsfonds voor de Scheepvaart: Taalles en causerie 'over het Binnenaanvaringsregl.) 7.Ber. 7.15 Causerie: Het nieuw ste portret van Kuyper. 7.45 Cause rie over leerbewerking. 8.ANP- en herh. SOS-ber. 8.15 Mannen- kwartet en gr.pl. 8.50 Exegetische causerie. 9.20 Arnh. Orkestvereen. 10.10 ANP-ber., act. halfuur. 10.40 Gr.pl. 11.Pianovoordr. en gr.pl. 11.30 Gr.pl. 11.50—12.— Schriftle zing. DROITWICH, 1500 M. 11.35 Zang. 11.50 Orgelspel. 12.20 't BBC-Wels- orkest mmv. solist. 1.20 Uit Stock holm: Het Septiman-^rkest, m. m. v. solist. 2.Deel. 2.20 Pianovoordr. 2.50 Het Philip Whiteway-ensemble mmv. soliste. 3.30 Gr.pl. 3.45 Popu lair concert. 4.Het New Conti nental Novelty Trio. 4.205.10 Vesper. 5.20 Gr.pl. 5.40 Henry Hall en zijn orkest. 6.20 Ber. 6.40 Ma zurka, operette. 7.40 Pianovoordr. 8.05 Act. overzicht. 8.35 Het BBC- orkest. 9.20 Ber. 9.45 Progr. gewijd aan het eiland Sark. 10.45 Reg. King en zijn orkest. 11.20 Joe Loss en zijn Band. 11.50-12.20 Swing muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9—, 10.— en 11.20 Gr.pl. 12.30 Zang. 1.05 Gr pl 125 Giar dino-or kest. 1.55 Gr.pi 2.35 Zang. 2.50 en 3.30 Gr.pl. 3.50 Pianovoordr. 4.05 en 5.05 Zang. 5 25 Het Locatelli-orkest. 6.35 Cello- voordr. 6.48 en 7.50 Gr.pL 8.35 Zang 8.50 Pianovoordracht. 9.20 Variété- progr. 10.50 en 11.2011.53 Gr.pL KEULEN, 456 M. 5.50 Het Rheini- sche Landesorkest. 7.50 Gr.pL 11.20 Fabrieksorkest. 12.35 Omroeporkest en solist. 1.30 Populair concert. 2.40 Gr.pL 3.20 Trioconcert. 4.30 Piano voordr. 5.20 en 6.35 Gr.pL 7.30 Mili tair orkest. 9.35 Keulsch Kamer trio voor oude muziek. 10.20 NS- Toonkunstenaarsorkest en klein- koor. 11.20—2.20 Nachtconcert. BRUSSEL, 322 cn 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Het Om- roepdansorkest. 1.502.20 Gr.pl. 5.20 Zang. 5.50 en 6.50 Gr.pL 7.20 Piano en cello. 8.20 Operette: Jan- ja. 10.30—11.20 Het Omroepdans- orkest. 484 M.: 12.20 Gr.pl. 1.— en I.30 L. Langlois' orkest. 1.502.20 en 5.20 Gr.pL 5.40 Zang. 6.35 Orgel spel. 7.05 Harmonicavoordr. 7.35 Gr.pL 8.20 Het Omroeporkest, mmv. solist. 10.30—11.20 Fud Candrix' dansorkest. DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Carl Woitschach's blaasorkest. 8.20 Hoorbericht. 9.20 Ber. 9.50 Kwartetconcert. 10.05 Ber. 10.20— II.20 NS-Toonkunstenaars-orkest en koor van de Duitsche volkszang- vereeniging. GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.—9.20, Norman- dië 9.2010.Parijs Radio 10. 10.40, Radio PTT Nord 10.40—11.20, Keulen 11.20—12.20, Brussel VL 12.20—14.20, Lond. Reg. 14.20— 16.30, Deutschlandsender 16.30 17.20, Keulen 17.20—18.20, London Reg. 18.20—19.05, Brussel Fr. 19.05 —19.20, Keulen 19.20—20.20, Brus sel Fr. 20.20—22.20, VL 22.20— 22.30, Weenen 22.30—23.20, Keulen 23.20—24.—. Lijn 4: Brussel VL 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.3511.50, Droitwich 11.5014. Brussel Fr'. 14.—14.20, Droitwich 14.20—20.05, Lond. Reg. 20.05—20.35 Droitwich 20.3524. Lijn 5: Diversen. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. EEN NIEUW MAANDBLAD. Verschenen is het Maandblad van de Alg» Friesche Levensverz. Maatschij. en de Groot Noordhollandsche van 1845. In een woord „Ter inleiding" schrijft de directie: Bij de verschijning van het eerste num mer van ons Maandblad willen wij met een enkel woord vastleggen, wat wij van dit blad verwachten. Het concern van onze twee instellin gen is, met name in zijn buitendienst, van een dusdanigen omvang geworden, dat wij er voortdurend op bedacht moeten zijn, de afstand tusschen de centrale punten en de over het geheele land verspreide mede werkers niet te groot te laten worden. Als een van de middelen, die dit doel kunnen dienen, zien wij de uitgave van een eigen orgaan, dat van de centrale punten uit gaande zich op gezette tijden richt tot al onze vaste medewerkers. Daarnaast zal het blad de gelegenheid bieden, ons, wanneer daartoe aanleiding bestaat, te richten tot een wijderen kring van belangstellenden. Dit eerste nummer, waarin een artikel is opgenomen dat onze meening over enkele aspecten van de be langengemeenschap weergeeft, is daarvan reeds een voorbeeld. Het was ons n.1. be kend, dat voor dit onderwerp bij velen belangstelling bestaat. Dr. P. Smit overleden. - Te Heumen is op 66-jarigen leeftijd overleden dr. P. Smit, predikant aldaar. De overledene was presi dent van de Algemeene Synodale Commis sie der Nederlandsche hervormde gemeente en president van het Provinciaal kerkbestuur van Gelderland. Dr. Smit was de bewaarder van het praalgraf der beide op de Mooker- heide gesneuvelde Nassau's in de kerk te Heumen. Armenzorgstatistiek. - Uit een publi catie, welke door het Centraal Bureau voor de Statistiek is bewerkt, blykt, dat in 1936 door de overheid en 8.031 instellingen van weldadigheid tezamen 125,1 millioen voor Maatschappelijk Hulpbetoon werd uitge geven. In 1935 bedroegen deze uitgaven 119,5 millioen. De uitgaven voor steun en werkverschaf fing aan valide werkloozen (niet ingevolge de Armenwet) zijn in bovengenoemde be dragen niet inbegrepen. In 1936 werd voor hulp aan valide werkloozen 149,3 millioen uitgegeven. Overigens werd door den rijksdienst ter uitvoering van de Zuiderzee-steunwet in 1936 o.m. aan 3.983 belanghebbenden 1,2 millioen verstrekt. Het totaal der uitgaven voor Maatschappe lijk Hulpbetoon bedroeg in 1936 ruim 5,5 millioen of 4,63 procent meer dan in 1935, terwijl de vermeerdering van de bevolking 0,97 pet. was. De uitgaven voor onderstand met geid en levensbehoeften in Nederland vermeerderden met pl.m. 6 millioen. Van het totaal bedrag der uitgaven voor Maatschappelijk Hulpbetoon in 1936 kwam ruim 80 pet. voor rekening van de overheid; het aandeel van de kerkelyke en particuliere instellingen van weldadigheid tezamen be droeg bijna 20 pet. LANGENDIJK. De hoop blijft gevestigd op het nieuwe jaar. Er is in de laatste week van het jaar 1938 niet veel omgezet aan de Langendijker groentenveilingen. De grootste omzet zal ongetwijfeld in deze week zijn behaald door den Noordermarktbond te Noordscharwoude. Daar is naar verhouding nog een vrij behoor lijke hoeveelheid verhandeld. Toch was de totale afname in dit laatste deel van het jaar gering. Er ws zeer weinig vraag naar de producten. Dat bleek wel op de veilingen en ook uit het feit, dat men het water maar dicht liet, ondanks dat de dooi reeds Dinsdag was ingetreden. Eerst Zaterdag werd het ijs gebroken. Wanneer er behoorlijke vraag zou zijn geweest, was men wel eerder begonnen met het maken van een vaargeul. Nu ging alles kalm aan. Het gevolg van deze koude- periode is geweest, dat gedurende veertien dagen de afzet van de grove tuinbouwpro ducten zeer weinig te beteekenen heeft ge had. Men hoopt echter op het nieuwe jaar. Als, na 1 Januari, de invoerrechten in Duitschland belangrijk lager zullen zijn, kan men allicht bij onze Oosterburen wel wat kool gebruiken. En dit zal noodig zijn ook, want de voorraad stapelproducten is nog vrij groot. In ieder geval waren er bij de in December gehouden inventarisatie ver scheidene honderden wagons kool meer dan verleden jaar. Met de uien gaat het nog het beste. Er werden te Broek op Langendyk, en ook te Noordscharwoude, goede pryzen besteed, hoewel in het midden van de week een zeer sterke inzinking van de prijzen was waar te nemen, welke wel eenigszins verontrustend was. Nadat 's Dinsdag de pryzen tot aan 6 per 100 K.G. waren, daalden zij Woensdag zoodanig, dat te Broek op Langendijk slechts 1300 K.G. van den grooten aanvoer werd verkocht tegen een prijs van 4.30. Dit was wel het laagtepunt. Den volgenden dag waren de noteeringen iets hooger, terwijl tenslotte weer het niveau van het begin van de week was bereikt, 's Zaterdags werd zelfs tot 6.50—6.70 per 100 K.G. betaald. Voor de kool werden vrijwel dezelfde prijzen besteed als de vorige week. De roode kool ging voornamelijk van de hand voor 2.ƒ0 53.60, 's Zaterdags werd tot maxi mum 4.30 per 100 K.G. betaald. De gele kool bracht meestal van 23 per 100 K.G. op. Een heel mooie party bracht het te Noordscharwoude tot 3.50. Voor Deensche w:tte kool, waarvan de aanvoeren te Noord scharwoude nogal van belang waren, noteer den wij meestal van 1.50—2.60. Geen bracht goede prijzen op. De goede kwaliteit noteerde van 3.50—4.80. Andij vie werd per kilogram geveild 3n bracht 3 13 per 100 K.G. op, naar gelang van de kwaliteit.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6