SSvan on8"StoMveid e° Ilteec&eticht Stand De burgeroorlog in Spanje. Artesa nog niet gevallen. Joodsche vluchtelingetjes te Bergen aan Zee. De Poolsche stappen te Praag. Het Tsjecho-Slowaaksche antwoord. Nieuws in 't kort. Verwachting. EGMOND AAN ZEE SCHOORL Buitenlandsch weeroverzicht. OUDKARSPEL ZUIDSCHARWOUDE SCHERMERHORN AKERSLOOT ZIJPE alkmaar! 2 EERSTE BLAD. Een speciale correspondent van Havas meldt uit Lerida: De gemengde Italiaanache strijdkrach ten zijn gisternacht Castell binnenge rukt. De legercorpsen Maestrazzo en Urgel, die gisteren de Segre zijn overge stoken, hebben Artesa omsingeld. Zij zjjn thans bezig den ring om de stad nauwer aan te halen. Uit Burgos wordt gemeld, dat de hoofd macht van de troepen onder bevel van gene raal Garcia Valino den opmarsch in de rich ting van Artesa de Segre heeft voortgezet, (De gisteren ontvangen berichten van rechtsche zijde, volgens welke Artesa Dins dagavond reeds veroverd zou zijn„ zijn dus op zyn minst voorbarig geweest. Red.), Verder hebben de rechtsche troepen 'gister middag bij verrassing de dorpen Artesa de Lerida (eenige km's ten Z. van Lerida ge legen en niet te verwarren met Artesa "aan de Segre) en Puigvert genomen en daarbij 1100 krijgsgevangenen gemaakt. De Spaansch-Italiaansche troepen rukten op voorbij Castelldans en staan thans op nog geen vier mijl afstand van Borjas Blancas, Bij een verrassenden aanval werden twee bruggen over het kanaal van Urgel gënomen, waarbij hun vijf stukken geschut in handen vielen. Tarragona hevig gebombardeerd Gistermiddag om één uur hebben twaalf vliegtuigen der rechtschen, geëscorteerd door verscheidene jaehttoestellen, Tarragona gebombardeerd. De bommen kwamen neer in de nabij de haven gelegen wijk. Ook wer den bommen geworpen op personentreinen, die in de nabijheid der stad reden. Gemeld wordt, dat by dit bombardement, waarbij twee treinen werden vernield, ten minste 40 personen gedood en 30 gewond zijn. Terwijl men nog bezig was de slachtoffers te bergen, verscheen een tweede escadrille van 25 bommenwerpers boven de stad, dat twee uur lang bommen wierp. Later werd een derde bombardement uitgevoerd door 25 vliegtuigen, die twee uur lang bommen neerwierpen. Britsche schepen te Barcelona getroffen. Tijdens een aanval van vliegtuigen op Barcelona zijn de Britsche schepen Stanwell, Transit en Neuchatel getroffen. Persoonlijke slachtoffers zijn hierbij niet gevallen. Geen nieuws inzake Golding. In officieele kringen te Londen heeft men nog geen inlichtingen over de beschuldigin gen, welke zijn ingediend tegen den Britschen proconsul Golding en zijn echtgenoote, die te Burgos zijn gearresteerd. De Britsche zaakgelastigde O'Malley, die onlangs naar Engeland is gekomen in ver band met het incident met de tasch van den consul te Irun, zal bij zijn terugkeer naar Spanje, einde dezer week, een verder onder zoek instellen. Een onderzoek van Fransche parle mentsleden in het regeeringsgebied Een delegatie van Fransche parlements leden, waaronder Serre, de Tessan en Liau- tey, heeft zich naar Barcelona begeven, ten einde persoonlijk een onderzoek in te stellen naar de toestanden in het door de regee- ringstroepen bezette deel van Spanje. Alkmaar, Donderdag Gisteravond is een transport Joodsche De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft thans geantwoord op de Poolsche stappen betreffende feiten, die zich voorgedaan hebben aan de Poolsch Tsjecho-Slowaaksche grens. In verband met deze stappen had zij een onderzoek ter plaatse laten instellen. Het thans overhandigde antwoord behelst de resultaten van het ingestelde onderzoek en verklaart verder, dat de Tsjecho-Slowaak sche regeering alles in het werk zal stellen om te bereiken, dat de betrekkingen tus- schen Polen en Tsjecho-Slowakije op posi tieve wijze en rustig tot ontwikkeling ko men. De Tsjecho-Slowaaksche regeering verwacht natuurlijk, dat de Poolsche regee ring bijdraagt, to' een rechtvaardige kal meering door een correcte behandeling van ale bewoners in de bezette streek. Wat den aanslag op het consulaat te Ostrava betreft, de dader is ontdekt. Hij zal op voorbeeldige wijze gestraft worden. Van haar kant heeft de Tsjecho-Slowaak sche regeering haar gezant te Warschau op dracht gegeven een stap te ondernemen bij de Poolsche regeering in verband met eeni ge incidenten van den laatsten tijd. Het be treft vooral gevallen, waarin Poolsche orga nen het vuur hebben geopend in de richting van Tsjecho-Slowraksch gebied of mishan delingen van Tsjecho-Slowaaksche onder danen. De grensbewaking. De Tsjecho-Slowaaksche en Poolsche politieorganisaties zijn tot een overeenkomst gekomen, waarbij vanaf 31 Dec. 1938 de be wakingsdienst langs de grens uitgevoerd zal worden onder gemeenschappelijk toezicht en door gemengde Poolsch—Tsjecho- Slowaaksche detachementen. Men kan ho pen, dat deze samenwerking groótelijks zal bijdragen tot een wederzijdsche kalmeering. Geheime zenders in Teschen. - Twee clandestiene radiozenders, die reeds eerder aanvallen op de Poolsche regeering gedaan hebben, hebben hun activiteit in het aan Polen afgestane Teschen hervat. Einde 1938 had een der omroepers aangekondigd, dat de uitzendingen geschorst zouden worden in de hoop, dat de Poolsche autoriteiten een an dere houding zouden aannemen. Vandaag verklaarde de omroeper in het Duitsch en het Tsjechisch, dat „De Poolsche autoriteiten de bevolking blijven kwellen, zoodat de ge heime zenders zullen blijven omroepen". Hij deelde verder mede, dat met ingang van 6 Januari vier soortgelijke zenders zouden uitzenden op een lengte van 40 tot 45 meter. een vluchtelingetjes in.het „Zeehuis" te Bergen aan Zee aangekomen. In totaal zijn het 86 kinderen, meest Duitsche, doch ook eenige Oost.enrijksche, van 6 tot 16 jaar. Zy kwamen uit diverse plaatsen o.a. uit Berlijn, Weenen, Stuttgart, Kassei, Essen en Rheine. Ofschoon het transport om 21 uur in Bergen verwacht werd, kwam het eerste deel pas om 22 uur aan en het tweede ge deelte in Bergen-Binnen om 1 uur 's nachts. Na een kórt oponthoud werd naar Bergen aan Zee doorgereden. Tegenwoordig waren de administrateur van het Centraal Ge nootschap en eenige geleidsters. De kinderen zagen er wel vermoeid, doch niet ondervoed uit, terwijl de kleeding geen armoede verraadde. Eenige kinderen hadden vrij kostbare koffers voor hun kleeren bij zich. Zij waren zeer verheugd in het rustige bestemmingsoord te zijn aangekomen en de oudsten uitten hun vreugde door „Sieg Holland" te roepen, wat echter onmiddel lijk door de geleidsters werd onderdrukt. Van vele der kinderen bevindt de vader zich in een concentratiekamp en de moe der nog in Duitschland. Ook zijn er onder hen halve weezen en kinderen wier ouders reeds in het buitenland vertoeven, om zich daar een nieuw bestaan te scheppen. De papieren van de kinderen waren in orde en hoewel er onder hen waren met een blond uiterlijk, waren al hun passen van een groote roode J voorzien. Hoelang de kinderen in Bergen aan Zee zullen vertoeven, is nog niet bekend. In ieder geval is hun verblijf tijdelijk. Zij zul len slechts zoo lang in het Zeehuis ver pleegd worden tot voor hen een permanen te bestemming is gevonden. Het Zeehuis te Bergen aan Zee, gelegen aan het einde van de Elzenlaan aldaar, is een rustig gelegen vacantie-oord, waarnaast zich het vacantiehuis van „De Duitsche Verein" bevindt. Het Zeehuis is oorspronkelijk door de gemeente Amsterdam als vacantie-oord voor de weezen van het Burgerweeshuis gesticht, doch sinds 10 jaar bij het Centraal Genootschap voor Herstellingsoorden en Vacantie-kolonies in huur. Een tiental zusters, die de Duitsche taal machtig zijn, zijn met de verzorging van de kinderen belast. Het Zeehuis is ingericht voor de huisves ting van een 100 kinderen, doch omdat cen trale verwarming ontbreekt, en het nog met kachels verwarmd moet worden, kunnen er momenteel niet meer dan 86 gehuisvest worden. De administrateur en de directrice hadden het vanmorgen zeer druk met het inschrij ven van .de schare vluchtelingen. De ver moeide kinderen hadden heerlijk geslapen en begonnen zich reeds, dank zij de vriende lijke verzorging van de zusters, op hun ge mak te gevoelen. Waar de voeding voor de kinderen ritueel verzorgd wordt (het vleesch en brood wordt van een joodschen slager en bakker uit Alkmaar betrokken) heerschte er een groote drukte in de keuken om alles daar voor in gereedheid te brengen. De medische verzorging van de kinderen is aan dr. Blok opgedragen D. REMPT Te Rotterdam is overleden, bijna 68 jaar oud, de heer D. Rempt, arts, specialist voor huidziekten. De heer Rempt was geboren te Hoogwoud en had, na zijn academische stu die hier te lande voltooid te hebben, nog drie jaren te Weenen en te Berlijn gestu deerd. In 1914 vestigde hij zich als arts te Rotterdam. Dr. Rempt was ook bekend als folkloris tisch schrijver. Onder den schuilnaam T. P. Merkrid (Dirk Rempt), gaf hij bij Nijgh Van Ditmar uit: Blootebieneland, een bundel West-Friesche vertellingen. Sedert eenigen tijd publiceerde hij Dokters- en Studentenvolk, 'n nieuwe serie Westfriesche vertellingen in Westfriesche bladen, welke serie niet voleindigd is. De overledene is van veel beteekenis ge weest voor de Westfriesche folklore. Ook in onze courant heeft de heer Rempt onder het pseudoniem Merkrid meermalen schetsen in West-Friesch dialect gepubli ceerd. In grooten eenvoud is gistermorgen op Westerveld de verassching geschied. Op verlangen van den overledene was aan de plechtigheid geen bekendheid gegeven, zoo dat alleen familieleden aanwezig waren. Er werd niet gesproken en er was geen orgelspel. Een zoon heeft voor de belangstelling bedankt. VECHTPARTIJ TENGEVOLGE VAN DIERENMISHANDELING. In deze dagen nu een dicht sneeuwkleed velden en wegen bedekt, hebben de vogels een moeilijken strijd om het bestaan te voeren. En alle kruimeltjes die hier en daar worden uitgestrooid, alle korstjes brood die in de sneeuw worden geworpen, zijn oorzaak dat zeemeeuwen in breede vlucht naar de plaats van het voedsel zeilen en elkaar krijschend verdringen om er iets van te bemachtigen. En meer in de binnenstad, vooral m de kleine straatjes, lokt wat uitgestrooid voedsel tallooze musschen en andere kleine vogels, die in dagen van kou en sneeuw voor een groot deel op menschelijke hulp zijn aangewezen. Gistermiddag werden er broodkruimels gestrooid in een achterstraatje in onze stad, een straatje waar behoeftigen en ondersteunden huizen. Het kon een bewijs van medeleven met de noodlijdende dieren zijn, maar dat was het niet. Het was niets anders dan een laffe daad want de man die het brood daar neer strooide en er in weinige oogenblikken tallooze musschen zag neerstrijken, had geen andere bedoeling dan zich ten koste van deze diertjes op onmenschtlijke wijze te vermaken. Het was de soldaat R. S. die met verlof thuis was en een lang touw'met een lus gereed hield. De lus werd in de sneeuw gelegd en zoodra een der vogeltjes daarin zijn pootje zette, trok deze dappere lands verdediger aan het touw en was het arme diertje gevangen. De bedoeling was geen andere dan deze vogeltjes een touwtje aan den .poot te binden waaraan aan het eind een steentje was gebonden en ze dan weer te laten vliegen. De vogeltjes kunnen dan hoogstens nog wegfladderen en het is te begrijpen, dat het touwtje zich om allerlei uitsteeksels kan slingeren waardoor de diertjes worden vastgehouden en als men ze niet meer bereiken kan een ellendigen dood vinden. Er zijn werkelijk nog individuen die zich daarmee vermaken en de gister gevallen sneeuw bood dan volop gelegenheid de verstrikte diertjes met sneeuwballen te bekogelen. De 19-jarige Bertus Nieuwdijk besloot het bedrijf van den dierenbeul onmogelijk te maken en het eenige, dat hij er tegen doen kon was te trachten door het gooien van sneeuwballen naar de musschen te trachten de diertjes te verschrikken, zoodat de man die ze wilde vangen daarvoor geen kans meer zou krijgen. De soldaat R. S. en ook zijn familie, waren er blijkbaar allesbehalve over ge sticht, dat aan hun wreed bedrijf op deze wijze een einde werd gemaakt. „Geef dien jongen een zoen op zijn oog", ried de vader van den soldaat aan. „Slaat 'm op zijn bril, dat het glas in zijn oog komt" De soldaat volgde deze vaderlijke raad geving onmiddellijk op en gaf een jongen zoo'n stomp in het gezicht, dat de bril werd kapot geslagen en het oog dermate werd beschadigd, dat de knaap zich onmiddel lijk onder behandeling van een oogarts moest stellen. Naar wij vernemen is de toestand van den gewonde zoodanig, dat het oog waar schijnlijk behouden zal kunnen blijven. Wij kunnen slechts hopen, dat de politie naar het gebeurde een ernstig onderzoek zal instellen en dat wij binnen afzienbaren tijd zoowel den soldaat als diens vader voor onze rechtbank zien verschijnen, waar men hun wel duidelijk zal maken, dat men met dergelijke indiyidüen geen medelijden behoeft te hebben. OPENING ZAAK. De Alkmaarsche uitbreiding aan den Bergerweg over den spoorwegovergang ge schiedt in een snel tempo. Ook aan de zuidzijde van den weg ontstaat een geheel nieuwe woonwijk, met als centrum een van oost naar west loopende, breede straat met flinke trottoirs. Deze straat, genoemd naar den grootmeester van onze schilderkunst, Rembrandt, volgebouwd met middenstands' woningen, is blijkbaar zeer in trek, want de gereedgekomen woningen vindpn gretig aftrek. In toekomst-vertrouwen worden in deze nieuwe wijk ooh^ eenige winkels geopend Zaterdag opent de heer J. Palenstijn in het midden van de straat, op den hoek van een nog naamlooze straat naar den Bergerweg, een zaak in sigaren en wijnen. Voor elk on- Voor derdeel beschikt de heer Palenstijn over tot matige noordelijke tot westelijke wind, een aparte etalage. De winkel is goed voor- j gedeeltelijk bewolkt, aanvankelijk kans op de westelijke provincies: drachtige zien en als buurtzaak zeker op zijn plaats. Kwerkeling met acte. Tot bezoldigd kweexeling met acte aan de openbare lage e school is benoemd de heer P. van der Pol, onderwijzer te Egmond aan den Hoef. Terug naar Duitschland. Woensdag zijn weder verscheidene vis- schers, die reeds op de Duitsche trawlers gevaren hadden, maar vóór de Kerstdagen naar huis teruggekeerd waren, naar Duitschland terug gegaan. Ook verschillen de visschers, die nog niet op een Duitschen trawler gevaren hebben, zijn na Nieuwjaar naar Duitschland vertrokken, daar er weder groote vraag naar arbeidskachten in het visschersbedrijf bestaat. Zeehond gevangen. De visscher Jac. Visser wist op het Egmondsche strand een zeehond te vangen en de daarvoor uitgeloofde premie van 2 in de wacht te sleepen. Autobus-vergunning. De inspecteur-generaal van het verkeer heeft aan de ondernemers J. van der Pol en P. C. de Graaff te Egmond aan Zee, op grond van het feit, dat bijzondere omstan digheden aanwezig zijn, welke een tijdelijke voorziening onverwijld noodig maken, met ingang van 2 Januari 1939 vergunning ver leend voor de uitoefening van een autobus dienst tusschen Egmond aan Zee en IJmui- den, over Egmondbinnen, Castricum, Heemskerk, Beverwijk en Velsen. De ver gunning geldt uitsluitend voor het vervoer van visschers en is van kracht tot 30 Juni 1939. De dienstregeling en de tarieven zullen door den rijksinspecteur van het verkeer in het district Noordholland moeten worden goedgekeurd. De reizigers zullen in het be zit moeten zijn van een geldige abonne mentskaart, welke strikt persoonlijk is. Van het rechte pad gegleden. Door de sneeuwophooping op het kruispunt VoorwegHeereweg in deze ge meente, kon de bestuurder van een vracht auto uit Bergen, de bocht naar Camperduin niet nemen, zoodat de auto in de langs den Heereweg loopende beek gleed. De schade aan de auto toegebracht was, naar wij ver namen, zeer gering. De auto is door een kraanwagen uit zijn benarde positie getrok ken. Hondentrouw. Men schrijft ons uit Schoorl: Rinette, een mooie bouvier, schonk in het najaar 1938 het leven aan een zevental jonge bouviers. Moeder en kinderen dar telden vroolijk door Schoorl, totdat de kin deren den leeftijd bereikt hadden, waarop men van ze kon verwachten dat ze zelf standig hun hondenleven konden vervolgen. Verschillende jeugdige bouviers verwis buien met hagel of natte sneeuw, des nachts temperatuur om het vriespunt, overdag dooi. Voor het midden en oosten: Matige tot zwakke noordelijke tot westelijke wind, ge deeltelijk bewolkt, wellicht enkele lichte buien met natte sneeuw, des nachts tempe ratuur om het vriespunt tot lichte vorst, overdag dooi. De depressie, die gisteren boven Engeland lag, volgt een iets zuidelijker baan dan haar voorgangster en trekt naar het oosten. Dit centrum lag vanmorgen over het midden van ons land, waar de Bilt den laagsten barometerstand had. In het westen en zuid westen is de barometer sterk stijgende, in centraal-Europa nog zwak dalende. In het geheele westen zijn de winden naar noord en noordwest gedraaid en langs de oostkust van de Noordzee :n de Fransche kanaal- kust tot krachtig toegenomen. In Ierland is de wind zwak en zijn de winden weer naar zuid gekrompen, onder invloed van een nieuwe voorshands nog weinig beteekenen- de oceaan-depressie. Het gebied van hooge luchtdruk bij de Azoren strekt zich thans uit over Portugal en Spanje, dat over Groenland nam iets af. Terwijl het weste lijke deel van het continent geheel vorst- vrij is, handhaaft de vorst zich in het oosten en werd aldaar plaatselijk zelfs streng. Ook op de Britsche eilanden hield de vorst aan en nam in Engeland en in Ierland zelfs tot matig toe. In het binnenland van Zweden is de vorst meest streng. Langs de baan der depressie en in west-Frankrijk viel veel regen. Te den Helder 18 m.m. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.29 tot 7.39 uur licht op. Aanrijding. Woensdagmorgen vroeg is op de Am- bachtsdijk onder de gemeente Oudkarspel een vrachtauto tegen een paal van het elec- trisch net gereden. De chauffeur, de heer N. Dekker uit Warmenhuizen, geraakte door de gladheid van den weg de macht over zijn stuur kwijt en reed met flinke snelheid tegen de paal, welke in drieën werd ge broken. Een tweede paal werd door den schok ook omvergetrokken. De auto kwam in de naast den dijk loopende sloot terecht. De chauffeur kwam met den schrik vry. De verongelukte auto werd door een kraan wagen van de fa. De Moor uit Schagerbrug op den weg getrokken. Zanguitvoering. De zangvereeniging „Gemengd Koor" gaf Woensdag in het lokaal van den heer P. Kramer een uitvoering, onder leiding van den heer P. Pranger. Ondanks den slecht begaanbaren weg was er toch nog heel wat belangstelling voor deze uitvoering. Het Gemengd Koor heeft een zestal liederen gezongen, waarvan en kele op zeer verdienstelijke wijze. Ook de beide koorklassen hebben het hunne er toe Parijsche theaters gesloten. - De direc ties der Parijsche bioscooptheaters hebben besloten hun zaken te sluiten uit protest tegen de belastingverhooging, welke de ge meenteraad heeft goedgekeurd. Tienduizend Joden moeten Tsjecho- Slowakije verlaten. - Alle Tsjecho-Slowaak sche bladen meldden gisteravond, dat tiendui zend Joden, emigranten en anderen, Tsjecho- Slowakije zullen moeten verlaten krachtens een beslissing der regeering, die heeft on derhandeld over vrijen toegang voor de Joden tot Zuid-Amerika. De bladen voegen hieraan toe, dat deze maatregel slechts de eerste etappe is op den weg naar het elimineeren van vreemde elementen in Tsjecho-Slowakije. De autori teiten hebben doen weten, dat zij sedert het begin van het jaar 50.000 paspoorten hebben afgegeven aan menschen, die het land wenschten te verlaten. Dat aantal is veel hooger dan dat van andere jaren. DE LANTARENPAAL SNEUVELDE. Toen gisternamidijag een auto van de melkfabriek uit Bergen met een vrij groote vaart den hoek van de Overdiestraat nam, gleed de wagen uit en kwam tegen een lantarenpaal terecht, met het gevolg, dat deze over den weg kwam te liggen. BEVORDERD. Bij beschikking van den minister van financiën d.d. 29 Dec. is bevorderd tot schrijver le klasse bij het kadaster te Alk maar de heer R. R. de Groot thans rijks klerk aldaar. Deze bevordering is 1 Ja nuari ingegaan. ONZE INZAMELING VOOR BRANDSTOF EN DEKKING VAN BEHOEFTIGEN. Naar wy vernemen komen er op den Armenraad nog dagelijks aanvragen binnen van gezinnen, welke verzoeken in aanmer king te mogen komen voor brandstoffen of dekens welke voor het geld van onze inza meling gekocht moeten worden. In verband daarmede deelen wij mede, dat het geheele bedrag zoo spoedig moge lijk voor de meest behoeftigen besteed is en dat er dus geen gelden meer zijn om aan meerdere aanvragen te kunen voldoen. ONDERHOUDSWERKEN NOORDHOLLANDSCH KANAAL. De Rijkswaterstaat heeft na aanbeste ding op 23 December bestek no. 39, eerste perceel gegund aan den laagsten inschrij ver de heer H. Mertens te Weert, die had ingeschreven voor een bedrag van 25328 per jaar. Dit bestek bevat het onderhoud der werken van het Noordhollandsch Ka naal gedurende de jaren 1939 en 1940, in 3 perceelen. De raming voor perc. I bedroeg 31500 per jaar. selden van eigenaar en Rinette bleef met bijgedragen, dat deze avond uitstekend ge- een drietal van haar kinderen over, totdat J slaagd kan worden genoemd. op een goeden of beter een kwaden dag een hondenliefhebber kwam vragen of Rinette zelf niet van eigenaar mócht wisselen. Hoewel noode, werd aan dit verzoek vol daan, en Rinette werd op een triestigen dag I den smaak, naar een plaatsje ten zuiden van Alkmaar gebracht. Rinette nam eens poolshoogte bij De piano-begeleiding werd verzorgd door mej. N. Kramer. Het na de peuze opgevoerde blijspelletje „Onder Vier Oogen", viel uitstekend in zyn nieuwe eigenaars, vond het er misschien wel prettig, maar bleef omdat er goed op haar werd gelet en de deuren tijdig werden ge sloten. Maar op den ochtend na haar komst zag ze een raam openstaan, wipte er door en vertrok, langs voor haar onbekende streken naar haar oude huis, binnen twee uur had ze zoekend de bijna twintig K.M. lange weg afgelegd. 6 Nu dartelt ze weer vroolijk door Schoorl met haar aardige jongen. Loop der bevolking. Op 1 Jan. 1938 bestond de bevolking dezer gemeente uit 1226 m., 1171 vr sa men 2397. Geboren in 1938 35 m en 21 vr., samen 56; gevestigd 86 m. en 113 vr samen 199; overleden 13 ma en 9 vr sa men 22; vertrokken 95 m. en 102' samen 197. Op 31 December 1938 1239 m vr., totaal 2433. Aantal huwelijken 16. Woensdagmiddag had alhier een bot sing plaats tusschen twee auto's op den hoek Boschweg en Hemweg. Beide auto's liepen gedeukte spatborden op. Dat dit ongeval zoo goed is afgeloopen is wel toe te schryven aan den kalmen gang waar mede gereden werd. Het uitzicht ter plaat se is niet best en dit werd nog slechter door den hevigen sneeuwval, hetgeen het rem men bemoeilijkte. De eene auto werd be* stuurd door ds. S. alhier, de andere door den heer V. te Zaandijk. Beide eigenaars waren verzekerd. vr., en 1194 Loop der bevolking in 1938. Bevolking op 31 Dec. 1937: 583 m., 562 v., totaal 1145. Geboren in 1938: 12 m., 18 v. Ingekomen 38 m., 32 v., totaal 50 m., 50 v. Overleden: 6 m., 4 v. Vertrokken 39 m., 43 v., totaal 45 m., 47 v. Bevolking op 31 Dec. 1938: 588 m., 565 v., totaal 1253. Er werden 10 huwelijken gesloten. Mond- en klauwzeer. In de gemeente Zijpe is het mond- en klauwzeer thans volkomen geweken. In totaal werden niet minder dan 321 veesta pels door deze ziekte aangetast. Slechts enkele veestapels bleven onaangetast. Voor de veehouders beteekende deze ziekte periode een belangrijk financiëel nadeel, aangezien o.m. de melkproductie der aange taste dieren tijdens en ook na de ziekte aanmerkelyk achteruitloopt en bovendien vele dieren tengevolge van mond- en klauwzeer zijn gestorven. GEBOREN: S™ Mattheus, z. van Petrus Johannes Bakkum en Cornelia Maria Jo- seph van Dam Willem, z. van Johan van iZlT Cn Tryntj® TromP' Maarten GETROUWD: Uilke Palstra en Tryntje Zwart.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2