Aqwda Volksuniversiteit. Plan van Uitbreiding;. Grjfp zoon prachtig Colbert-costuum! ,14 eenige nette meisjes Copiëerinr. N. J. Hofman, £atuU en J-uütèouw Macktbecichten .Adueci&tüën STRIJKSTERS EN MEISJES LeeraarStatica enVastheidsleer. Ooslersche Levenswijsheid en Wijsbegeerte J. Palenstijn. Wéé, OPR UlMiNG HUISHOUDSTER. CURSUS Nederland, durf te leven! WASSCHEislJ S. KROM N V. VRAAGT VEREENIGINGS- DRUKWERKEN De Provinc. Noord-Brabantscne en 's-Hertogenbossche Courant Sigaren en Wijnen. Rembrandtstraat 46. irïn U ook adverteert, wélk ander reclame-middel U ook gebruikt, U kunt er slechts menschen mee bereiken, die vandaag de courant hebben gelezen en ze morgen evenzeer zullen lezen. Van* daar, dat courantenreclame onweer sprekelijk de basis is van iedere goede reclame-campagne. Vanaf 50 Amsterdam: Nieuwendijk 184, tegenover de Beurspassage. LUISTE BLAD. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Drie kameraden (rom.-dram.)hoofdrollen Robert Taylor, Margaret Sullivan, Franchot Tone e.a. Toegang boven 18 jaar. (Geprolon geerd). City-theater, 8 uur, Sneeuwwitje (de eer ste geteekende hoofdfilm, Nederlandsche taal). Toegang boven 14 jaar. (Geprolon geerd). Bioscoop Harmonie, 8 uur, hoofdnummer De burcht der stilte (dram.); hoofdrollen Annabella, Pierre Renoir e.a. Toegang boven 18 jaar. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. gehouden bij opbod op Woensdag 4 Januari 1939 ten overstaan van notaris G. A. Ver kade, te Alkmaar: negen pakhuizen te Alk maar aan de St. Jacobstraat staande in bod: nos. 11, 13 en 15 elk op 800, no. 17 op 780, no. 21 op 800,'no. *23 op '790, no. 25 op 800, no. 27 op 740 en no. 29 op 750. De afslag en combinaties blijft bepaald op Woensdag 11 Januari 1939, 's avonds om 6 uur (aanvang alzoo 7 uur) in het café van den heer Wennips, Dijk 16, Alkmaar. BELGIE BESCHERMT DE KAAS OPNIEUW. Men meldt uit Brussel aan het Hbl.: Men zal zich herinneren, dat bij Belgisch K. B. van 18 Augustus 1938 werd bepaald, dat de invoer van harde en halfharde kaas, onderworpen werd aan de overlegging van invoervergunningen, een maatregel, die des tijds in kringen van den Belgischen import- handel werd toegeschreven aan het voor nemen van de regeering om de binnenland- sche kaasfabricage te beschermen. Een maand later echter, op 29 September daar aan volgende, werd dit K. B. door een nieuw K. B. buiten werking gesteld. Thans echter is het bij K. B. van 26 December, zoo pas in de Belgische Staatscourant verschenen, op nieuw in werking gesteld. Door H. D. Louwes, voorzitter van het Kon. Ned. Landbouw Comité, te Ulrum. Mij bekruipt een vage onrust, nu ik be merk hoe de reactie van onze openbare meening zich uit na de publicatie van het plan-Westhoff. Ik ben zoo bang, dat het te recht komt in een motregenatmosfeer, waar in alle geestdrift en scheppende kracht dood- loopen. Als het nog een oogenblikje zoo door gaat als nu, dan is de algemeene gedachte: er zit veel goeds in, er zijn echter ook groote bezwaren en wij sukkelen met onze werK- loosheidsheidsbestrijding door, zooals tot nu toe. Wij doen er misschien wel een beetje aan, maar het komt niet tot een forschen aanpak en wij hernieuwen ons nationaal zelfvertrouwen niet. Als dat zoo wordt, heeft Nederland een kans, ja één van de weinige, ja misschien de éénige groote kans gemist, een groote kans in economisch, moreel en politiek opzicht. En welk volk kan zich de weelde veroorloven in dezen tijd nog groote kansen te missen? Nederland zeker niet! Zijn er geen bezwaren? Ja zeker! Ik noem drie van de voornaamste. De bedreigde graanimport. Het graan, dat er méér zal groeien op onzen verbeterden bodem, behoeft niet te worden ingevoerd. Dit zal zijn weerslag heb ben op ons havenbedrijf. Maar doordat wij veel graan, dat wjj anders aan het buiten land moeten betalen, nu zelf hebben, zal er koopkracht vrij komen voor andere goede ren en de slinkende graanimport zal worden vervangen door een grooter stukgoederen- verkeer, dat in het havenbedrijf meer bedrij vigheid zal terugvoeren dan door den geslon ken graanimport zal verdwijnen. Ook op handelspolitiek gebied zullen voor verloren gegane mogelijkheden nieuwe kansen ver schijnen. Moge ik deze gedachte nog nader toelich ten. Stel, dat er op een H.A. nieuw cultuur land van het plan-Westhoff per jaar groeit een oogst van 2500 K.G. rogge. Deze oogst vertegenwoordigt een waarde op wereld marktbasis van pl.m. 100 voor de korrel en pl.m. 50 voor het stroo. Wij kunnen nu vaststellen, dat onze volksgemeenschap vrij wel zuiver dit bedrag rijker wordt. Want deze rogge is voortgebracht op Nederland- schen bodem, die anders woest lag en tot cultuurgrond is gemaakt door arbeiders, die anders op de straat hun leven verchagrijn- den en op steun moesten leven. Voor de pro ductie van deze rogge zijn maar heel weinig buitenlandsche porductiemiddelen (alleen fosforzuurmeststof en kalizout) noodig en bij die productie vinden weer andere Neder landers werk, die anders gesteund moesten worden. Weliswaar behoeft rogge, die hier geproduceerd wordt niet te worden inge voerd. Maar als Nederlandsche schepen deze rogge uit Canada zouden halen en haar via Rotterdam naar den veeboer vervoeren, zou het geheele transport van deze 2500 K.G. rogge niet meer kosten dan 25 x 60 ct. 15. In deze 15 zit nog heel wat kapitaal- lasten en maar heel weinig direct arbeids loon. Het netto rendement voor onze volkshuis houding is dus 135. Dit bedrag komt aan koopkracht vrij en kan worden aangewend o.m. voor den import van stukgoederen, waardoor én havenbedrijf én handelsbalans gunstig worden gestimuleerd. Nu zal men zeggen: ja maar de boer kan met 4 per 100 K.G. rogge niet toe en moet nog pl.m. 3.50 toeslag op dezen prijs heb ben. Is daarmede die productie niet veroor deeld? Ik antwoord: neen. Want die toeslag van 3.50 is een verplaatsing van volksin komen terwille van den boer, omdat die an ders in onze binnenlandsche verhoudingen niet kan producéeren. Hetzelfde geldt voor alle beschutte volksgroepen en -bedrijven, waar in wezen precies hetzelfde gebeurt. Deze steunregeling voor de rogge verandert niets aan het feit, dat de productie van elke meerdere H.A. rogge met anders werklooze arbeiders op voorheen woesten grond onze nationale huishouding per jaar pl.m. 135 rijker maakt, na aftrek van de winstderving onzer graanimporteurs en onzer scheepvaart en zonder iets te rekenen voor de moreele winst van werk in plaats van steun. Het bedreigde natuurschoon. Heide en moeras zullen veranderen in cul tuurgrond, slingerende waterloopen in ge normaliseerde beddingen. Ongerepte heide, eenzame plassen, slingerende beekjes mogen door de natuurliefhebbers als een kostelijk goed worden beschouwd en terecht toeh is natuurschoon alleen te genieten met een rustig geweten. Wanneer dit natuur schoon in stand moet worden gehouden ten koste van de arbeidsvreugde der werkloozen en van verloren gegane bestaansmogelijk heden voor jonge boerengezinnen, dan is het niet meer in ongerepte vreugde te onder gaan, want dan hangt er de donkere wolk van menschelijk leed boven. Ware vreugde, ook de vreugde der vrije natuur, kan nooit egoïstisch zijn. Ik wil niet beweren, dat de laatste plas moet worden drooggemaakt, de laatste H.A. heide ontgonnen en dat van elk beekje zal moeten gelden: „wat kronkelend voortliep worde recht". Maar de oplossing zal moeten zijn synthese tusschen natuur schoon en ontginning. Ook cultuurland kan mooi zijn en blijven. Wie durft beweren, dat b.v. de genormaliseerde Buurser beek niet mooier in het landschap ligt dan de kronke lende waterloop van vroeger? En wie zou den ouden toestand terugwenschen, wan neer hij weet hoeveel overlast, zorg, armoe de en ontbering nu uit vele boerengezinnen is verdreven? Landbouwcrisismoeilijkheden. Uitvoering van het plan-Westhoff zal onze bodemproductie nog sterk vergrooten. En wij moeten nu reeds den landbouw met groote bedragen voorthelpen en hebben zooveel zorgen met den afzet onzer producten. In derdaad! Als wij, boeren van Nederland, ge vangen waren in den geest, die groote groe pen van ons volk vervult, den geest van be houd van verworven posities, van verstar ring en groepsegoïsme, dan zouden wij het plan-Westhoff te vuur en te zwaar moeten bestrijden. (Zijn uw artikelen tegen het plan Westhoff O! N.Rott. Cour. niet voor een belangrijk deel geïnspireerd door dien behoudzieken gildegeest, dien gij anders zoo te vuur en te zwaard wilt bestrijden?) Want wij loopen het risico, dat de regeering de in komsten van het landbouwcrisisfonds niet zal willen of kunnen verhoogen in evenredig heid met de gestegen productie. Maar wij steunen het plan-Westhoff van ganscher harte. Wij vertrouwen, dat de regeering de lasten van een nationaal plan door allen zal doen dragen, wij weten, dat er wegen zijn om de moeilijkheden de baas te worden. En vooral: wij boeren van Nederland hebben alleen een goede toekomst als onderdeel van een sterk, moedig en kloek volk, een volk, dat met groote middelen durft te bouwen aan zijn toekomst. Als regeering en volk het wagen met dit grootsche plan, kan men op ons, Nederlandsche boeren, rekenen. Achter dit geheele plan evengoed als achter de droogmaking der Zuiderzee en al hetgeen reeds op ontginningsgebied is vol bracht staat een ontzaglijk groote ge dachte. Het is een eeuwenoude les der historie: een krachtige boerenstand is de beste waar borg voor een krachtig volk, dat genoeg ge boorten heeft om in stand te blijven, dat een rustige sterke mentaliteit bezit, door zijn gebondenheid aan de wetten der landbouw productie, dat zijn geloof weet hoog te hou den. En al de oorlogsdreiging van nu is voor West-Europa niet zoo ontstellend als zijn ontvolkt platteland en zijn leege wiegen. Ligt niet het Fransche platteland verlaten en verwaarloosd en is het lage geboorte cijfer niet de grootste zorg der Fransche regeeringï Is er één factor, die zoo knaagt aan de macht van Albion als zijn ontvolkt platteland en zijn achteruitloopend kinder aantal? Wordt het zoo veelszins gelukkige Zweden niet door deze zelfde nachtmerrie gepleegd? Waar zijn de Zweedsche kinde ren, die over 30, 40 jaar de nu arbeidenden zullen moeten onderhouden? West-Europa sterft! En zelfs een land als Duitschland dat zoo welbewust de regene- reerende krachten van den boerenstand meent te onderkennen zuigt zijn platte land leeg naar de wapenfabrieken en overige industrie en danst mee op den weg naar den ondergang. En temidden van dit verwelken en ver gaan ligt Nederland, ons gelukkig, door God gezegend Nederland- Het heeft een nog toe nemende bevolking, het durft het leven na gaan. En het heeft de kans zijn landbouw- fundament te versterken en te vergrooten, het heeft een talrijken en flinken 'boeren stand, paraat om alle nieuwe bestaansmoge lijkheden met kundige handen ten volle te benutten. Ons volk wil zijn goede kansen niet zien, het hult in een druilige atmosfeer van be laagden graanimport, van bedreigd natuur schoon en van landbouwcrisisfondsmoeilijk- heden, wat in wezen één groote genadegave Gods is: de kracht en de mogelijkheid zijn landbouwfundament te versterken. Moet zoo vraag ik tenslotte ook Ne derland meedoen in de rij der democratische staten, die altijd te laot komen en de goede krachten in hun midden niet weten te coördi- neeren? Moet dan een buitenlandsche staats- gedachte ons een propagandaministerie op leggen, omdat wij zelf niet tot het opwekken van geestdrift, tot het samenbinden van alle menschen van goeden wille en durf in staat zijn? In de droogmaking der Zuiderzee, in de vele groote openbare werken, in den arbeid voor onze volkshuisvesting en vooral ook in het plan-Westhoff liggen de elementen van een grootsch nationaal plan voor arbeid, welvaart en behoud. Regeering, regeer! Maak de plannen, propageer ze, voer ze uit! En als ik nu tot het plan-Westhoff terugkeer: het is niet alleen van belang voor de werkloos heidsbestrijding, niet alleen voor de boeren stand, maar voor geheel ons volk. En alleen een krachtig moederland zal ook de kracht en de menschen hebben zijn Rijk van Over zee te besturen, te bearbeiden, te verdedigen en te behouden. Mijn Nederland, praat niet, maar doe! NOORDSCHARWOUDE, 5 Jan. 1939. (Noordermarktbond). 82600 K.G. Roode kool 2.60—5; 22200 K.G. Gele kool 2.80—4.30; 49800 K.G. D. witte kool 2.30—3.20; 5300 K.G. Uien 6.60—6.80, grove uien 6.206.50, drielingen uien 3.10; 700 K.G. Peen 3.804.50, kleine peen 1.90. BROEK OP LANGENDIJK, 5 Jan. 1939. (Langendijker Groen ten veiling). 12400 K.G. Roode kool 2.50—4.60; 25000 K.G. Gele kool 3.30—4.20; 56000 K.G. D. witte kool 2.40—3.20; 7200 K.G. Uien 6.20—6.60, grove uien 6.20—6.40, drielingen 3.20 3.30; 1600 K.G. Peen 4.505. WARMENHUIZEN, 4 Jan. 1939. 94525 K.G. Roode kool 2.10—4.50; 25000 K.G. Gele kool 2.30—3.90; 33875 K.G. D. witte kool 1.90—2.90; 400 K.G. Uien: drielin gen 3 en uien 6. PURMEREND, 4 Jan. 1939. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Aardap pelen (Borgers) 51—86 cent per kist, 25 K.G.; Witlof 0.40—1.10 per 8 K.G.; Roode kool 1.80—3.10, Witte kool 1.301.80 en Savoye kool 1.50—4.40 per 100 K.G.; Spruitkool 1—/ 4.95 per 15 K.G.; Boere- kool 3168 cent per kist, 10 K.G.; Andijvie 0.501.20 en Bieten 3040 cent per kist; Wortelen 0.601.24 per zak; Uien 0.83—1.26 per 25 K.G.; Prei 4.10— 6.4 Oper 100 K.G. Appels: Present van Engeland 13—31, Reinette, goud 16 33, Reinedo'or 23 en Peren: Winterjan 24 per 100 K.G. Met dank en wederkeerige gelukwenschen. Huidarts v. d. SLUIS. De Heer en Mevrouw STEENSMAKEYSER met dank en wederkeerigen heil- wensch. Heden overleed na een kort stondige ongesteldheid onze innig geliefde Moeder, AAFJE SPAANS. Wed. van HENDRIK KUIPER, in den ouderdom van 73 jaar. G. KIEFT. M. KIEFT—KUIPER. Schoorl, 3 Januari 1939. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 6 Januari a.s. des n.m. 2 uur. Wegens vergissing eerst heden geplaatst. Aan de Fabriek van Melkpro ducten „UITHOORN", Heldersche- weg 2, kunnen geplaatst worden. Zich aan te melden bij den portier. B. z. a. een nette Liefst bij heer alleen. Brieven letter R 520 bur. v.d.blad. die opgeleid willen worden tot strijkster. Wegens het vroeger verschijnen des Zaterdags is het wenschelijk dat de advertentiën, voor dit nummer bestemd, zoo mogelijk des VRIJDAGS, en wel uiterlijk ZATERDAGS MORGENS HALF NEGEN, ,in ons bezit zijn. Voor terstond gevraagd Voorloopig voor 1 Vs avondlesuur per week. Sollicitaties te zenden aan den Administrateur van denN.R.K.B.B., v. d. Meystraat 16, Alkmaar. door Dr. A. VLOEMANS, Den Haag. 4 avondenDinsdagen 10,17, 24 en 31 Januari 1939, tel kens om 201/4 uur, in de Handelsschool Cursusgeldf 1.f 1.50 of f 2.(naar keuze). Inschrijving vooraf beslist noodzakelijk en gaarne zoo spoedig mogelijk bij den adj.- secretaris, van Houtenkade 42. Een zeer belangrijke cursus, waarvoor wij gaarne Uwe inschrijving inwachten. Zie ook onder „stad en ómg." De Burgemeester van HEILOO maakt bekend, dat de. door den Gemeenteraad op 28 December 1938 vastgestelde plannen tot wij ziging en aanvulling van het plan van uitbreiding, in uitvoerige kaarten en bjjbehoorende stukken uitgewerkt, van 4 Jan.17 Jan. 1939 te Secretarie der gemeente ter inzage van een ieder zijn nedergelegd. Genoemde plannen hebben betrekking op de volgende deelen der Gemeente: 1. het gedeelte gelegen tusschen Kennemerstraatweg, Stations weg, Verschuirlaan, Heeren- weg en Holleweg, genoemd „plan Centrum" 2. het gedeelte gelegen tusschen Kennemerstraatweg, Stations weg, Heerenweg en Zeven- huizerlaan, genoemd „plan Zuid" 3. het gedeelte gelegen tusschen Ter Coulster, Kennemerstraat weg en Nijenburgh, genoemd „plan Oost". De Burgemeester van Heiloo, N. VAN FOREEST. HEILOO, 3 Januari 1939. Laat ze copiëeren bij Kerkplein 9 Alkmaar. <s het Hoofdblad van de Pro vincie Noord-Brabant, wordt daar het meest gelezen, in vele gemeenten schier uitsluitend es verschijnt dagelijks. Ondergeteekende maakt be kend dat hij a.s. ZATERDAG, nam. 4 uur, zijn ZAAK OPENT in Hopende door correcte be diening veler gunst waardig te worden, Beleefd aanbevelend, Laat deze kans niet onbenut! Uitgebreide series modellen hangen te Uwer beschikking, zoodat ieder 't juiste costuum van zijn smaak zal kunnen kiezen. Onze voorraden, die ieder jaar radicaal worden herzien, zijn daardoor nimmer oud! Wij stellen U thans in staat het nieuwe jaar op 'n héél voordeelige manier in te, zetten. Van daar onze Opruiming! Vandaar de toevloed die we verwachten omdat wij zulke prachtige colbert-costuums tegen zulke verbluffend lage prijzen gaan verkoopen. Wij weten, dat U komen zult, doch geven U hierbij den raad, dit zoo spoedig mogelijk te doen. Hoe eerder U komt, des te meer „koopjes-keuze" heeft U! Pv.dBRUL

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3