ET POSTWEZEN DM DE EEUWEN HEEN ^Binnenland VRAAG EN AANBOD De uitgifte van bouwgrond te Amsterdam. Communiqué van de s.d.-fractie. Vragen aan B. en W. Roofmoord te Utrecht? 81-,'arige vrouw dood aangetroffen. Voetganger door automobilist aangereden. Aan de gevolgen overleden. Schriftelijk beantwoorde vragen. De Spaansche vrijwilligers. WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per viff regels, EEN BELANGWEKKENDE HISTORIE UIT ALKMAAR'S VERLEDEN n™ iV7ifl 0<\n\ Staf was H' Lentingh 3 Nov. 1718 aangesteld als Majoor of Wacht meester van het Fort Rovere by Bergen op Zoom en m die functie overleden. Volgens het grafboek van de Gr. Kerk werd hy al daar begraven op 9 Oct. 1727 N. K. No. 75. Dit graf was in 1689 door Hillebrand Scha gen gekocht. „De sociaal-democratische fractie van de Amsterdamsche gemeenteraad kwam gisteravond in vergadering bijeen, in ver band met de in de pers gedane publica ties, waarin o. a. de namen voorkwamen van haar leden S. Rodrigues de Miranda en Z. Gulden. Alle leden der fractie waren ter vergadering aanwezig, benevens het dagelijksch bestuur van de federatie Am sterdam der S. D. A. P. De vergadering had met groote voldoening kennis genomen van de krachtige en afdoende tegenspraak door wethouder de Miranda op de beschuldiging door het dagblad „De Telegraaf" jegens hem geuit, en van de door hem tegen dit blad bij de justitie ingediende klacht. Voorts beëindigde de fractie de behan deling van de bezwaren, door de Miranda in haar vergadering van 14 November 1938 tegen Z. Gulden mondeling te berde gebracht, welke bezwaren hij, op verzoek van de fractie, eenige dagen later schrif telijk had geformuleerd. Deze bezwaren waren door Z. Gulden, zooals uit de publicaties reeds bekend is, schriftelijk beantwoord. Evenals de tegenspraak door de Miranda, werden deze door Gulden afgelegde verklaringen eenstemmig en onvoorwaardelijk aanvaard. Aan de stemming over dezen uitspraak der fractie namen de Miranda en Gulden geen deel. Woensdag raadsvergadering. Met instemming nam de fractie kennis van de mededeeling, dat op a.s. Woensdag een vergadering van den gemeenteraad zal worden gehouden, waarin deze aange legenheid in het openbaar behandeld zal worden". Het raadslid mr. F. H. C. van Wijck (r.k.) heeft aan B. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Hebben Burgemeester en Wethou ders kennis genomen, van het artikel in het ochtendblad van „De Telegraaf", van 6 Januari 1939, luidende „beschuldigingen tegen wethouder de Miranda en het raadslid Gulden. Onregelmatigheden bij uitgifte van bouwgronden te Amsterdam" en waarin, naast de bewering, dat bewijs materiaal voor het geponeerde voorhan den zou zijn, twee feiten worden gerele veerd, die zonder meer voor ontkenning of bevestiging vatbaar zijn, n.L, dat de rijksrecherche in opdracht van de justitie- autoriteiten sedert eenige maanden een breed opgezet onderzoek instelt naar de omstandigheden, waaronder in den loop der laatste jaren erfpachtsgronden en gronden zijn uitgegeven en dat de dienst der R. W. zich buiten den wethouder om tot het college van Burgemeester en Wet houders heeft gewend inzake bovenge noemde aangelegenheden, terwijl wethou der de Miranda zijnerzijds een schrijven tot zijn fractie zou hebben gericht over het optreden van zijn partijgenoot, den heer Z. Gulden? 2. Zoo ja, achten Burgemeester en Wethouders het dan niet van het grootste belang deze feiten uitdrukkelijk te ont kennen of te bevestigen en zijn zij daartoe als antwoord op deze vraag bereid? 3. Kunnen Burgemeester en Wethou ders, en zijn zij bereid, zoo inderdaad door de rijksrecherche een onderzoek wordt ingesteld, inlichtingen te geven over den stand van dit onderzoek en de resultaten, die het tot nu toe heeft opgeleverd? 4. Zoo Burgemeester en Wethouders het niet gewenscht achten een overzicht van dit onderzoek bij de beantwoording van de vorige vraag te geven, zou het dan niet juist zijn, altijd in de veronderstelling, dat het onderzoek plaats heeft, de raad in een op korten termijn bijeen te roepen ge heime zitting nader in te lichten? 5. Kunnen Burgemeester en Wethou ders erkennen, dat vaak gronden werden toegewezen aan een kring van lieden, die blijkbaar een zekere voorkeur genoten? Vragen van het raadslid Kitsz. Het raadslid, de heer C. Kitsz (r.s.a.p.) heeft aan B. en W. de volgende schrifte lijke vragen gesteld: 1. Hebben B. en W. kennis genomen van de opzienbarende publicatie, ten op zichte van twee raadsleden, waarvan een de functie van wethouder bekleedt, in het dagblad „De Telegraaf" d.d. 6 Januari 1939, ochtendblad, verschenen. 2. Indien B. en W. kennis hebben ge nomen van de publicatie in vraag 1 ge noemd, achten zij het dan niet gewenscht, dat de raadsleden door B. en W. volkomen worden ingelicht in stede door middel van de pers. 3. Indien de genoemde berichten juist zijn, welke maatregelen meenen B. en W. dan aan den raad te moeten voorstellen om een verder doorwoekeren van zulke prac- tijken onmogelijk te maken. 4. Achten B. en W. het met steller de zer vragen niet noodzakelijk het reglement van orde zoodanig te wijzigen, dat hier door de opgelegde geheimhouding voor de leden van de Commissie van Bijstand wordt opgeheven, zoodat ook raadsleden, die geen deel uitmaken van de Commissie van Bijstand, meer aan de weet kunnen komen dan thans het geval is. Onder verdachte omstandigheden heeft men gistermiddag te Utrecht de 81-jarige weduwe E. Sibbing dood in haar woning aangetroffen. Men ver moedt hier met een roofmoord te doen te hebben. De bejaarde vrouw bewoonde alleen een perceel in de Johannes Camphuisstraat en staat in de buurt bekend als het „eier- vrouwtje", dat met eieren langs de huizen leurend, haar kostje verdient. Toen tegen den middag een ambtenaar van het gemeentelijk gasbedrijf den meter wilde controleeren, vond hij de deur aanstaan, ging naar binnen en trof de weduwe in haar bed liggend aan. De wanorde, die er in de kamer heerschte, gaf hem reden om een nader on derzoek in te stellen. Daarbij kwam hij tot de ontdekking, dat de vrouw was overleden. Hij waarschuwde de politie, die een onder zoek instelde. Gisterenavond is op den straatweg En schedéBuurse de 68-jarige J. Hardick aan-, gereden door een hem achterop rijdende auto. H., die aan de linkerzijde van den weg liep, was hardhoorend en begaf zich plotse ling naar rechts. Hij werd aangereden en met een schedelbasisfractuur naar het zie kenhuis vervoerd. Vanmorgen is hij aldaar overleden. Op vragen van het Tweede Kamerlid de Visser, (cp.n.) betreffende terugkeer van Nederlandsche vrijwilligers behooren de tot de internationale brigade in Spanje en in verband met het nationaliteitsverlies dezer vrijwilligers, heeft de heer Patijn, minister van buitenlandsche zaken, geant woord, dat het de regeering bekend 'is, dat nog een aantal vrijwilligers van Ne derlandsche herkomst, welke tot de inter nationale brigade in Spanje hebben be hoord in de omstreken van Valencia ver blijf houden, ook al zullen deze personen in Nederland toegelaten worden op den zelfden voet als de andere vrijwilligers van Nederlandsche herkomst uit Spanje, ligt het naar het oordeel van den minister niet op den weg der Nederlandsche regee ring om maatregelen te treffen voor het vertrek van deze personen naar Nederland. Het is der Nederlandsche regeering be kend, dat vrijwilligers van Nederlandsche herkomst, welke tot de internationale bri gade in Spanje hebben behoord, gevangen zijn genomen door troepen van generaal Franco. De vrijlatirj door generaal Franco van deze personen en hun terugkeer naar Nederland is onzeker. Voor zoover der regeering bekend, stelt ook de Poolsche wet op het zich vrijwillig in vreemden krijgsdienst begeven de sanc tie van het verlies van de oorspronkelijke nationaliteit BRAND IN HET S.S. „DRECHTDIJK". Saloncomplex uitgebrand. Te ruim één uur vannacht is door tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de salon van het s.s. „Drechtdijk" van de HollandAmerika-lijn, dat gemeerd lag aan de linker Rijnhaven te Rotterdam. Op dat oogenblik was men in het ruim van het schip, dat hedenmiddag moest vertrekken, bezig met het stuwen van de lading. Tijdens de werkzaamheden werd het per soneel opmerkzaam gemaakt op een scherpe brandlucht en toen het een onderzoek instel de, bleek dat er brand woedde in de hooger gelegen salon, waarin op dat moment nie mand aanwezig was. De vuurhaard, die bijna vlak onder de brug zat, was moeilijk te be naderen en mede door de sterke rookontwik keling heeft het eenigen tijd geduurd, vóór de brandweer het vuur had bereikt. Met vier stralen wist men het vuur spoedig on der de knie te krijgen. Het saloncomplex is vrijwel geheel uitgebrand. ONGEWENSCHTE PARKEERGELD HEFFINGEN. Bij herhaling heeft de regeering zich offi cieel uitgesproken tegen het heffen van z.g. parkeeergelden. O.m. deelde zij destijds in zake de Haagsche parkeerbelasting het vol gende mede: „Ten aanzien van de onderwer- pelijke belasting bestaat bij de regeering in het algemeen bedenking. Op het bezit van motorrijtuigen worden reeds verschillende belastingen geheven, zooals personeele be lasting en motorrijtuigenbelasting, terwijl de benzinebelasting ook in hoofdzaak wordt op gebracht door de bezitters van auto's. De cumulatie van belastingen beteekent reeds een zwaren last voor de houders van motor rijtuigen. Deze last zal nog worden ver zwaard door de heffing van parkeergelden. vooral wanneer deze belasting in verschil lende gemeenten zou worden ingevoerd". Niettegenstaande de hiermede op duide lijke wijze tot uiting gekomen meening der regeering worden in vele gemeenten toen parkeergelden geheven, welke hetzij steunen op bestaande precario verordeningen, hetzij voortvloeien uit privaatrechtelijke overeen komsten, waarbij door de gemeente open baar wordt verpacht „het recht tot exploi tatie van de parkeergelegenheid". Zoodoen de worden de wil en de wensch der regee ring doorkruist door de mogelijkheid voor de gemeenten om buiten cje regeering om over te gaan tot een stelsel-van parkeergeld heffing, hetgeen noch voor het prestige der regeering, noch voor het reeds zoo over belaste motorwegverkeer bevorderlijk is. De K.N.A.C. heeft zich thans tot den minister van binnenlandsche zaken gewend met het verzoek aan dezen ongewenschten toestand een einde te maken door een spoedige wijzi ging van de Gemeentewet. DE POSTZEGELACTIE VOOR HET KIND AFGELOOPEN. De algemeene indruk is zéér bevredigend. De centrale propaganda-commissie schrijft ons: Aan het einde van den verkoop der ze gels en kaarten Voor het Kind is de alge meene indruk dat de verkoop zeer goed is gegaan. Hoewel het geven van cijfers nog voor barig zou zijn, kan toch wel voorspeld wor den dat de gevraagde twee ton binnen zul len zijn en dat de opbrengst van verleden jaar zal zijn geëvenaard, misschien zelfs overschreden. De postzegels werden zeer geslaagd ge vonden, de prentbriefkaarten eveneens. Voor de serie van Anton Pieck was zelfs Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend contant. [Dinsdags en Vrijdags inzenden). Aangeboden: 1 prima transportf. 16, rijwiel met .orpedonaaf Voorts z. g. a. n. Simplex en dito Union H. rijwiel, GflZ. GïlZ. J. BLOKLAND, Luttik-Oudorp 3. als Circulatie-fornuis. Te koop een nieuw geëmailleerd fornuis. S. BAKKER, Smederij-, Alkmaar. Telef. 3571. Te kpop: Tafelbiljarts, geheel com pleet, speelmaat 160 x 80 en 140 x 70 met Leiplaat, voor elk aannemelijk bod. J. LAAN, Keetgracht 10. Prima Tropisch aauarium, 50 L. op ijzer tafel te koop. Moet weg 3.50. BERGERWEG 56, Alkmaar. Te koop: uit netten inboedel een prima naaimachine m. gar. voor 4.50, moderne Singer handmachine z. g. a. n. (koopje), 16 els karpet 5.50 pracht vast kleed 12.50. Dekker, Spoorstr. 5. Aangeboden: Batavus Motorrijwiel onder de 60 K.G., luxe uitvoering, K.M. teller en duo wege.isbelasting eind Febr. Model 1938 dus als nieuw, gekost hebbende 300. Nu GARAGE C. ADOLF, telef. 2088. Te koon aangeboden: een mooie luxe Ford Tudor, tegen elk aannem. bod. Te bevr. S. ZIJLSTRA, Stompetoren. Stompetoren. Z. g. a. n. Thermometer 30 cent, de Hygiënische Artikelen-Winkel „Hygiëna" Fnidsen 91. Telef. 2052. Te koop: een zoo goed als nieuwe haardkachel, 1 mah. boekenkast, 1 wit email, fornuis en 1 pracht Engelsch 1 pers. ledikant met 3-deelig kapok matras. J. Verwer, K -ningsweg 67. zóó groote belangstelling dat velen teleur gesteld moesten worden omdat ter plaatse geen enkele serie meer te krij „'en was. Op 5 Januari werd te 's-Gravenhage de loterij gehouden van de prijsvraag „De Ronde door Nederland", die in December in alle dagbladen is verschenen. Getrokken werden 400 prijzen; ingeko men 98984 geldige oplossingen. De commissie dankt allen, die aan propa ganda en verkoop op eenigerle' wijze heb ben deelgenomen, voor de vele moeite en de krachtige samenwerking, waardoor het gewenschte succes kon Wórden bereikt. Aan de vereenigingen, die aanspraak kun nen maken op een aandeel in de opbrengst, worden dezer dagen de daarvoor bestemde aanvraagformulieren toegezonden. Ingevolge beschikking van den minister van binnenlandsche zaken komt de op brengst ten goede aan instellingen, die zich belasten met de algeheele verzorging of uitzending van bescherming en hulp be hoevende kinderen. Aanmelding vóór 1 Februari a.s. bij het secretariaat der centrale propaganda-com missie voor de Weldadigheidspostzegels, 's-Gravenhage, Nicolaïstraat 17. NOG VEEL IJS OP HET IJSELMEER. Ijsbergen bij Harderwijk. Er is nog veel ijs op het IJselmeer. Bij Harderwijk krijgt het thans een waarlijk Zwitsersch aspect. Voor de kust hebben zich namelijk de ijsschotsen opgestapeld tot ber gen, vaak twintig tot dertig meter hoog, welke een fantastisch schouwspel opleveren. Sedert den strengen winter van 1929 heeft zich een dergelijk verschijnsel niet voorge daan. Men kan deze ijsbergen te voet berei ken en men waant er zich in een gletsoher- gebied. SCHEPEN OP HET IJSELMEER. De sleepboot „Zeemeeuw", welk met de post en een 25-tal reizigers gistermorgen om zeven uur van Urk naar Kampen vertrok, bereikte door zwaar ijs om half twee Kam pen. De postboot „Von Geusau" bereikte om half vier Kampene. De twee sleepbooten „Jama en „Mercuur", welke gistermorgen om zes uur naar het schip „IJselstroom", schipper L. Kamper, dat tusschen Urk en Enkhuizen in het ijs bekneld zit, gingen, moesten om vier uur terugkeeren. Op ongeveer 3 K.M. ten Westen van de haven was het ijs niet te breken. De dikte van het ijs bedroeg ongeveer 35 c.M. Het beurtschip „Eben Haezer", schipper D. Romkes, dat de beurtvaart Urk—Kampen onderhoudt, en trachtte Kampen te bereiken, kon wegens het stukslaan van de roerketting niet verder en keerde in de haven van Urk terug. DE VLUCHTELINGENKWESTIE. Commissie ingesteld. Naar wij van bevoegde zijde vernemen, heeft de minister van binnenlandsche zaken een commissie ingesteld, waarin, onder zijn voorzitterschap, naast ambte naren van de departementen van binnen landsche zaken en justitie, vertegenwoor digers zitting hebben van de voornaamste comité's welke zich op het terrein van het vluchtelingenvraagstuk bewegen Het doel van de instelling van deze commissie is een meer centrale beheer- sching van de vele problemen, welke zich op dit terrein voordoen, en het bevorderen van een doelmatige en economische werk wijze. PERSONENAUTO RIJDT WINKEL BINNEN. Tengevolge van de gladheid van den weg botsten gister op het kruispunt Olym- piawegMarathonweg te Amsterdam twee personenauto's tegen elkaar. De wa gens kwamen op het trottoir tot stilstand. Beide auto's werden aan de voorzijde ernstig beschadigd. Een der wagens kwam tegen de pui van een groot winkelpand tot stilstand. De spiegelruit werd vernield, terwijl in de étalage van den winkel een kruidenierszaak een ravage werd aangericht. De bestuurders van beide auto's kregen geen letsel. Een inzittende dame kreeg lichte verwondingen aan het hoofd, ver oorzaakt door glasscherven. GELDEN ONTTROKKEN AAN NALATENSCHAP VAN 40.000. De Amsterdamsche politie heeft in een woning aan den O.Z. Achterburgwal een veertigjarige koopman afkomstig uit Brussel aangehouden, die wordt verdacht van ver duistering van gelden onttrokken aan een nalatenschap, groot veertigduizend gulden. Tevens werd in verband met deze zaak een acht en dertigjarige koopman, eveneens wo nende te Hillegersberg, verdacht van ver duistering aangehouden. Bij het opmaken van den boedel bleek het verwachte bedrag er niet meer te zijn en de teleurgestelde erfgenamen deden aangifte bij de politie, dat twee familieleden groote bedragen voor hun zaken aan de nalaten schap zouden hebben onttrokken. AMELAND WEER NORMAAL BEREIKBAAR. Voor het eerst sedert 16 December heeft de postboot de heen- en terugreis NesHol- werd zonder stoornis volbracht. De vracht en passagiersboot „Friesland" heeft, dank ztf de doortastendheid van de bemanning, de laatste week tonnen levensmiddelen, vee voeder en grondstoffen via de Zwarte Haan naar Ameland gebracht. VERFRAAI UW BIBLIOTHEEK. Onze binderij maakt Uw oude boeken als nieuw! BINDERIJ COSTER, 3. Uit het tweede bleek dat Hillegonda ge trouwd was en Agatha overleden en het vervolgt dan: „Wijders oft geviel dat de Testateur voor de Testatrice quam te sterven, soo ver- claert hij uytdrukkelijck te ordonneeren en te begeren, dat voornoemde Catharina Schagen gedurende het leven van de Testa trice de posterye voor de agtbare Heeren Burgemeesteren van Alkmaar, aan hem testateur en sijn descendenten vergunt en toegestaan zal waarnemen en bedienen midts dat sij gehouden sal sijn, om van hare voors. bewindt en administratie alle drije maenden aan hare Ed. moeder be hoorlijke rekeninge en verantwoording te doen, ende de penningen die bij slot der voors. rekeningen bevonden worlen over te schieten aen desselve getrouwen over te leveren. Hetgene voorstaet seyden en verclaerden de meergenoemde Testateuren te wesen haerlieden Testament". Een aanvulling hierop luidde: „En na dode van hare moeder dan sal sij dit waer- nemen van de Posterye blijven contmuee- ren hare leven lanck gedurende als wan neer sij hare rekening alle drije maenden sal moeten doen aen hare Ed. broeder en zusters, midts dat sij voor hare voors. dien sten en moeyten alle jaren vooraf sal genie ten een somma van 300 gl. ende het surplus ende verder profijt van de posterye pro- vererende nevens hare voors. broeder en Susters en desselve Wett. descendenten bij plaatsvervullinge gelijckelijcke deylen ge nieten". Schagen was wat men zoü kunnen noe men een echte zwerver. Mededeelingen van den heer W. C. Schuylenburg, Gemeen te-archivaris te Utrecht, geven dit duidelijk aan, evenals Overvoorde blz. 306 en 426 en een attest voor Not. Heerenkarspel. Bij het laatste beginnende, blijkt dat hij 17 Fe bruari 1654 was „medestander v. d. impost op het gemaal over de Stede Haarlem". 7 Januari 1667 werd Schagen met J. de Heers „geauthoriseert omme tharen costen alhier een post-comptoir te mogen formeren en kregen beiden een akte als „postmeester ordinaris deser stad (Utrecht) met uytsluy- tinge van alle andere". 19 December 1670 besliste de Utrechtsche Vroedschap op zijn schriftelijk verzoek "in consideratie nemende dat de suppliant de posterye met groote moeyten ende excessie ve costen mede heeft opgerecht ende in train gebracht, hem in de bedieningen van het voors. postmr. ampt bij deze geadjun- geert sijn oudste soon, die na desselfs overlijden ofte afstand in levende lijve, we sen sall omme alsdan in desselfs plaatse ge- surrogeert te worden". Maart 1672 verzocht hij om „wagens te Post van deze stad op Amsterdam te kten rijden" maar dekens en overlieden van het schuitenveer van Utrecht op Amsterdam kwamen hier tegen op o.a. als motief tegen Schagen aanvoerende „die van Amsterdam om wat nieuws te inventeeren alhier geko men is". Hieruit mag de gevolgtrekking gemaakt worden, dat Schagen dus vóór 1672 in Am sterdam woonde. In 1676 probeerde Schagen een dienst te stichten tusschen 's-Hertogenbosch en Hol land (Overvoorde blz. 426), hetgeen mis lukte door weigering van 's-Hertogenbosch. Beter ging het in 1678 toen zijn verzoek om het postmeesterschap van Alkmaar door hem werd verkregen voor hem en zijn zoon Lambertus. Hij had nu ook zijn belangen in Utrecht zooals uit een schuldbekentenis van 2 No vember 1682 bleek, toen hij verklaarde aan Francoys Ormed te Utrecht schuldig te zijn 330 van 15 gr. Vlaems. In 1683 volgens Vroedschapresolutie van 29 Januari blijkt, dat Schagen in Utrecht werd uitgekocht toen het postmeesterschap van de buitenlandsche post werd gegeven aan de postmeesters Clignet en de Heus: „die dan uyt den incomen van dien aan Hillebrand Schagen zouden laten volgen een jaarlixe recognitie". Binnen- en buitenlandsche posterijen moesten volgens de vroedschap gecombi neerd blyven en „tot laste van dien ses hondert gulden jaarlijcx aen Hillebrand Schagen sijn leven lang gedurende om be- sondere redenen" moeten worden uitge keerd. In het in 1689 gekochte graf Groote Kerk in Alkmaar N. K. Nr. 75 werd de Stichter van het postwezen in Alkmaar op 15 De cember 1693 begraven. Catharina Schagen 16791717. Catharina Schagen was een dochter van Hillebrand Schagen en Geertruyd Velthuys en kwam 1 Maart 1679 met attestatie al hier in. Zij woonde op de Mient in het Posthuys en kwam van Utrecht en nam de dienst waar van 1693 tot haar overlijden in 1717. Zij ondertrouwde 12 Mei 1679 (huw. voorw. voor Nots. C. v. d. Meer 15 Mei d. a. v. met Jan v. d. Goes, „Capitein ter zee ten dienste dezer lan„e". Zij kochten een huis op de Mient w. z. over de Steenenbrug. Hij was een zoon van Claes Jacobsz en Maria Capelman. 1) 27 Maart 1706 kochten zij het „Moriaans- hoofd" in de Langestraat en werden begra ven resp. 18 Nov. 1717 en 25 Nov. 1717 in de Gr. Kerk op het „Choor Nr. 100", welk graf in 1703 in bezit van J. v. d. Goes was gekomen. Lambertus Schagen. Lambertus-Johanna Strijers. Hij nam den Postdienst waar in Beverwijk en h&d o.a. drie zoons: David, Jan en Pieter en een dochter Hillegonda. Laatstgenoemde huwde Jacob Wognum (woonde W.Z. Mient bij de Steenenbrug), h.v. voor Nots. v. Eyk, in 1724. Overl. Nov. 1736. Z(j werd evenals een aantal harer kin deren begraven N. Kr. Nr. 75 in de Groote Kerk, welk graf door Hillebrand Schagen was gekocht. Jan volgde zijn vader in Beverwijk op en is waarschijnlijk dezelfde die in 1729 Bur gemeester aldaar was. Hij was ook Raad ir. de Vroedschap en Piesident-Scnepen. David en Pieter werden Hoofdcommies in Alkmaar. Jan Schagen overleed in 1757 en zijn vrouw Appolonia Keiler volgde hem op als commies van het kantoor. Na haar overlijden volgde haar schoon zoon Daan Boekholt haar op, tot aan zijn dood. Dit beteekende tevens het einde van lei- Ij Zie bij David Schagen. ding der Schagensche familie bij den Post dienst te Beverwijk. Agatha van Hoolwerff 1717—1755. Dochter van Henricus van Hoolwerff, Notaris te Hoorn en Hillegonda Schagen. Geb. te Hoorn 15 Aug. 1686, overleden te Alkmaar en aldaar begraven 25 Juli 1755. Zij ondertrouwde 17 Aug. 1727 met Lui tenant Hendrik Lentingh te Bergen op Zoom. Huwelijksvoorwaarden voor Nots. Dirk Sevenhuysen te Alkmaar, gemaakt 25 Sept. 1727, wezen „haar neve" James Hen drik Swintown als erfgenaam aan. 21 October daaraanvolgend was zij we duwe. 15 Maart 1745 testeerde zij voor Not. van Bodeghem wederom ten bate van haar neef. „Vrouwe Agatha van Hoolwerff werd begraven in de Groote Kerk te Alkmaar „op t Choor no. 100". Dit graf was eigendom van Den. J. Schagen en van de erven Lam bertus en Hillegonda Schagen. Zij liet geen kinderen na. Het kantoor hield zij aan de N.Z. van de Langestraat, waar zij voor de helft eigena res was van een huis en erf. Als Hoofdcommies volgde zij haar tante Catharina Schagen in 1717 op. Volgens het Krijgsgeschiedkundig Ar- Wordt vervolgd. L

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6