Agenda KOUDERE Weeeiedcht JUuktèecichtm De Godsdienstige betee- kenis van het Jodendom. Lezing ds. F. Kuiper. Venters en andere kleine kooplieden bijeen. Hoe wil de minister den straat handel ordenen? Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. 3 Over dit onderwerp sprak gisteravond ds. F. Kuiper, doopsgezind predikant alhier, in het kerkgebouw aan den Koningsweg. Het Joodsche vraagstuk in zijn geheel kan, aldus ds. Kuiper, van verschillende zijden benaderd worden. Gebeurt dit door te spreken over den Joodschen gods dienst, dan wordt de kern bereikt, doordat juist de godsdienst voor het Jodendom van zeer centrale beteekenis is. In andere volken staan weer andere dingen als het meest eigene op den voorgrond. De Joden noemen hun stamvader Abra ham. Er wordt van hem feitelijk niets anders medegedeeld, dan dat hij trachtte God te gehoorzamen. Mozes wordt vóór alles geteekend als de man Gods. Van de konin gen is bijv. David in de eerste plaats ge teekend als de man, die met zijn God leefde. Al de profeten zijn niets anders dan Godsgetuigen. Reeds van de dagen van Nebukadnezar af is een groot deel en van het begin van de Chr. jaartelling het geheele Jodendom ver strooid en toch is een belangrijke kern in stand gebleven. Waardoor? De Joden hielden zich apart, tot nu toe. Hun trouw aan den Joodschen godsdienst is de oorzaak van het behouden blijven van het Jodendom de eeuwen door. De Joden zijn in zekeren zin trotsch op hun gods dienst. Deze zelfverzekerdheid van het Jodendom in zijn geloof wekte en wekt nog vaak verzet. Is dit gerechtvaardigd en is de opvatting dat de Joodsche godsdienst de ware is, juist? Er is bij het Jodendom een eenzijdige binding van het volk aan zijn godsdienst. Israël is, zoo wordt gezegd, het door God verkoren volk. Gevolg: Israël plaatst zich in een aparte positie. Deze tendenz uitte zich in bescheidenheid en afzijdigheid van het leven van het gast- volk, maar ook in de neiging contact te zoeken en van hun eenig waren godsdienst te getuigen. De God van Israël is de eenige en staat tegenover alle andere goden, Israëls geloofs belijdenis is: Onze God is Gód, de andere goden zijn afgoden. Dit is een teer punt: Hiermee heeft Israël d;kwijls zijn omgeving geërgerd. Vooral omdat hierover niet te discussieeren is. Naast verzet van velen komen er enkelen van buiten, die erkennen: Israëls God is dè God. Israël stelde de wereld dus voor een geloofsbeslissing. In het Christendom nu heeft een zeer groot deel van de wereld erkend: Uw God is mijn God, de God van Israël. T. a. v. het Mohammedanisme geldt tot op zekere hoogte hetzelfde. Mohammed ge looft, dat zijn Allah de God der Joden is, de Joden ontkennen dit. Zij staan minder af wijzend tegenover het Christendom dan tegenover het Mohammedanisme. De Messias, de Christus is degene, die Christendom en Jodendom scheidt en bindt tegelijk. Israël hoopt op de Messias- belofte, de eeuwen door. Als Christenen zijn we aan deze Messiasvraag zeer geïnteres seerd: Als wij Jezus Christus zeggen, zeggen we: de Messias. Deze is door het Jodendom als geheel niet aanvaard. Hier ligt het eigenlijke verschilpunt. Van beide zijden heeft men dit geschil willen oplossen. De Joden door de kwestie dat de Heer der Christenen de Messias is, onbesproken laten. De Christenen door te probeeren, de Joden te overtuigen. De discussies, die hierover gevoerd zijn, zijn echter hopeloos vertroe beld, doordat de Christenen het geweld als laatste „middel" toepasten. Als de christenheid de Joden wil winnen voor het geloof in den Messias, dan zal een andere houding noodig zijn. Nooit mogen we vergeten, dat Christus behoort tot het Joodsche volk, dat het Oude Testament zijn bijbel is. Wanneer we het Oude Testament wegnemen, ontnemen we aan het nieuwe zijn inhoud. De christenheid zal het als haar plicht moeten zien om aan het Joodsche volk recht te doen. Zij zal het voor haar moeten opnemen. Wij als christenen moeten begin nen ons te schamen, dat we feitelijk hier nooit toe gekomen zijn, het zelfs niet gewild hebben. Tegenwoordig zien we minder dan ooit, dat het Joodsche volk recht verschaft wordt. Zou het eenigszins zóó zijn, dat hier deze verwaarloozing van het Joodsche volk thans tot principe verheven is? Belangrijker is het, dat uit het christen dom een neiging voortkomt tot het maken van eigen goden. Verheerlijking van een bepaald ras en een bepaald volk behoort tot deze heidensche tendenz. Naast God worden nog andere zaken met goddelijke eer bekleed. De godsdienstige beteekenis van het Jodendom is voor dit volk zelf, dat de godsdienst het eigenlijke is van het Joodsche volk. Voor de niet-Joden is ze hierin ge legen, dat zij ons steeds voor de beslissing stelt: welke God wij willen volgen de God Israëls of andere goden. De Messiaskwestie staat tusschen Joden en Christenen. Hierover zal een overeen stemming moeten worden bereikt. Aan het slot was nog gelegenheid tot het stellen van vragen. Hiervan maakten ver- scheidenen gebruik. Met het zingen van lied 151 werd de bijeenkomst gesloten. DIERENBESCHERMING. Bij den inspecteur van Dierenbescher ming Baanstraat alhier zijn heden avond tusschen half zeven en half acht twee poesjes te krijgen (zwart met witte borst, pl.m. 3 maanden oud en in goede conditie) die in zwervenden toestand zijn aangetroffen. OUD-BURGEMEESTER ROGGEVEEN OVERLEDEN. De heer A. Roggeveen, oud-burgemeester van Opperdoes is in Huize Westerlicht alhier overleden. Velen van de ouderen in die gemeente zullen zich deze markante persoonlijkheid nog wel herinneren. Het bezoek aan de gisteravond in het café Central gehouden vergadering, uit geschreven door den Algem. venters-, markt- en standplaatshoudersbond in Nederland te Amsterdam, was omge keerd evenredig aan het aantal venters en andere kleine kooplieden, die men dagelijks bij den weg hun kostje ziet ophalen. Er waren er een 30-tal men- schen bijeen, onder wie een paar dames. De heer M. Smit, van Amsterdam, hoofdbestuurder van bovengenoemden bond, sprak in zijn openingswoord zijn teleurstel ling uit over de geringe opkomst en noemde als doel der vergadering: het stichten van een organisatie in landelijk verband. Hierop kreeg de heer S. Presser uit Amsterdam, voorzitter van den bond, waar van de oproep was uitgegaan, het woord voor zijn rede over: Hoe wil de minister den straathandel ordenen? Hij was nogal voldaan over de opkomst, gezien de slechte bestaansmogelijkheden onder de kleine kooplieden. De positie van den straatkoopman is zoodanig, dat hij zelfs zijn collega's wantrouwt en twijfelt aan de mogelijkheid van verbetering. Maar, zei spr., gij behoort de zwarig heden in 't beroep van koopman kenbaar te maken overal waar menschen zijn, die aan de noodzakelijke verbetering kunnen mee werken en dat is dus ook bij de overheid. Daartoe is georganiseerde samenwerking noodig. Het bedrijf van straatkoopman, waartoe in de crisis velen toetraden, die daaraan vroe ger nooit zouden hebben gedacht, moet ge ordend worden. Spr. schetste de moeilijk heden van tal van arbeiders, die, werkloos geworden, een boterham zoeken te verdie nen in den straathandel moeilijkheden die velen van hen de weinige guldens heb ben gekost, welke zij bij elkaar hadden kun nen krijgen. In Nederland is het aantal straatkooplie den zeker 80.000, wat een bewijs is, dat voor al deze menschen geen boterham is te ver dienen, omdat er immers ook al zoovéél win kels zijn spr. geloofde dat het aantal nog grooter is dan het genoemde getal, n.L dicht bij de 100.000. Er zijn gemeenten, die dat aantal willen beperken, maar zij doen dat op een volgens spr. ongehoorde manier, n.L het heffen van een hoog ventgeld. Het beoogde doel zal daarmee niet kunnen worden bereikt. De bond had zijn protest tegen die hooge vent- gelden met succes bekroond gezien, inzoo- verre dat de minister de gemeentebesturen had verzocht van hen, die geregeld venten, niet méér dan 5 per jaar te eischen. Verbeteringen moeten in het bedrijf zelf worden aangebracht, opdat op den duur steun van de overheid achterwege kan blij ven. Maar zoover is het nog lang niet, dus de betrokkenen moeten nog worden gehol pen. Dat gebeurt hier en daar met een zeke ren toeslag voor den bonafiden straatkoop man. Onjuist noemde spr. 't, dat in sommige gemeenten de eigenlijke straatkoopman geen steun krijgt, maar wél bombardeert men meermalen een werklooze tot koopman door hem een zoogenaamd handelsgeld te geven. De minister heeft aangekondigd, voor nemens te zijn den straathandel te ordenen. Hoe dit zal gebeuren, is nog niet bekend, maar wel wist spr., dat de organisaties op het terrein van den straathandel geruimer, tijd geleden waren te zamen geroepen tot een vergadering te Den Haag. Het was alleen spr s bond, die de z.i. noodige verbeteringen en den weg om daartoe te komen duidelijk had aangegeven. De anderen waren toen uit- genoodigd om zulks ook te doen. Hoe het nu zal worden, was spr., zooals gezegd, nog onbekend, maar zeker is, dat al leen de landelijke bonden en zeker geen in- dividueele straatkooplieden daarop eenigen invloed zullen hebben. Spr. stond op het standpunt, dat de be staande kooplieden moeten worden geac cepteerd, maar dat moet worden gepoogd uitbreiding van hun aantal tegen te gaan. Den minister is reeds geadviseerd het bedrijf van straatkoopman voor bepaalden tijd te sluiten. In Amsterdam is men al zoover, met als gevolg dat het aantal straatkooplieden aldaar van circa 9000 is teruggeloopen tot 4300. Verkeerd noemde spr. het, dat sommige venters op bepaalde tijdstippen een anderen handel opnemen dan zij gewoon zijn. Men ziet dit b.v. nogal eens in den lompenhandel, terwijl vele straatkooplieden dikwijls un faire concurrentie ondervinden van gelegen heids-venters. Daarom moeten de vergun ningen voor straatventers de soort van han del vermelden; dergeljjke ordening is ook een sociaal belang. Alleen zij, die een der gelijke erkenning als straatkoopman van regeeringswege hebben ontvangen, moeten in de verschillende gemeenten worden toe gelaten. Spr. wilde er niet toe meewerken om on mogelijk te maken, dat bijvoorbeeld een bloemenventer des winters brandstoffen zou mogen verkoopen, omdat de ervaring heeft geleerd, dat sommige artikelen alleen op be paalde tijden verkoopbaar zijn. Men moet niet vergeten, dat immers het doel is den straathandel als zoodanig te organiseeren. Spr. stelde hierbij de grootste verschil punten tusschen de verschillende bonden van kleine kooplieden in het licht en gaf dan een korte toelichting op de wenschen, welke de in dezen samenwerkende organisa ties den minister hebben kenbaar gemaakt. Wij noemen daarvan: kinder-exploitatie moet worden verboden; niet toegelaten mag worden dat in sommige gemeenten geen venters van buiten mogen trachten hun brood te verdienen. De redactie van som mige punten werd door spr. heftig aange vallen, omdat z(j niet duidelijk genoeg aan geeft wat men eigenlijk wil en daardoor on billijk zou kunnen werken. Bepaalde eischen voor warenkennis zou spr. niet willen zien Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer Tusschen twee oceanen (rom.-sens.); hoofdrollen Joel McCrea, Bob Burns, Frances Dee. Toegang boven 14 jaar. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Première (rom.); hoofdrollen Zarah Lean- der, Karl Mertell, Theo Lingen e.a. Toegang boven 18 jaar. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Wildzang (rom.); hoofdrollen Herbert Mars hall, Gail Patrick, Arthur Treacher e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdag 18 Januari. 8 uur, dancing Harmonie, lezing dr. Tup- ker over de toepassing van de vestigingswet met betrekking tot de vakopleiding. 8 uur, de Unie, rede Paul Kiès voor de Troelstra beweging in Nederland. 8.15 uur, 't Gulden Vlies, Yemenitenballet. Donderdag 19 Januari. 2.30 uur, 't Gulden Vlies, rede Zoetmulder over journalistiek, voor de Ned. Vereen, v. Huisvrouwen. 8 uur, 't Gulden Vlies, Alkm. Drankweer- comité, prop.-uitvoering. 8.15 uur, Harmonie, vergadering N.S.B., spreker Geelkerken. In de Rustende Jager te Heiloo, uitvoering voor donateurs, door 't Ontluikende Roosje. gesteld, terwijl hij ook afwees den eisch van een bepaalden financieelen welstand. Voor straatkooplieden dient drieërlei steunregeling in het leven te worden geroe pen: a. het geven van handelsgeld; b. idem van een wekelijkschen toeslag; c. het op nemen in volledigen steun. De belanghebbenden zouden daar zelve aan moeten bijbetalen door wekelijksche contributie. Aan het einde van zijn causerie stelde spr. in het licht, dat organisatie van de straatkooplieden noodzakelijk is vooral met het oog op de komende ordening, maar ook ter verdediging van de ventersbelangen tegenover winkeliers. Krachtig wekte spr. op tot het vormen van een afdeeling van den bond, waarvan hij voorzitter is, een bond, die slechts wil werken met wettig geoorloof de middelen, waaruit volgt dat overtuigde fascisten of nat.-socialisten niet worden toe gelaten. Tot oprichting van een afdeeling besloten. Na een korte pauze werden door den heer Presser nog verschillende hem gestelde vragen beantwoord, waarbij hij o.a. uiteen zette, dat de ordening in Amsterdam tal van voordeelen voor de venters heeft opgeleverd en voorts, dat aan bonafide venters moet worden toegestaan te venten waar zij dat ge woon zijn te doen, ook als dat buiten de woonplaats is. Daarna hebben de meeste aanwezigen (een paar bleken reeds te zijn georganiseerd) zich opgegeven als lid van een te stichten -afdeeling van den Algem. venters-, markt en standplaatshoudersbond in Nederland. POLITIEBERICHTEN. Gistermorgen verloor de bestuurder van een vrachtauto op het Kerkplein een achterwiel van zijn wagen. Reeds in Heiloo bleek ongemerkt één der dubbele achter wielen verloren te zijn. De chauffeur wist de vrachtauto zonder ongelukken tot stilstand te brengen. Binnen een half uur was de stagnatie van het Verkeer, hetwelk door de politie geregeld werd, afgeloopen en kon de auto zijn weg vervolgen. Bij een bewoner aan den Geester singel is komen aanloopen een jonge hond, reu, zwart-bruin gekleurd met witte borst, witte pootjes en wit puntje aan zijn staart. De eigenaar gelieve zich aan het bureau van politie te melden. ZWEMVAARDIGHEIDSPROEVEN. Aan de op Dinsdagavond in de Overdekte gehouden zwemvaardigheidsproeven ter ver krijging van het diploma voor geoefend zwemmer namen 33 personen deel, waarvan er 32 slaagden, t.w.: Janny de Geus, Jeanette v. d. Vegt, IJda Westra, Gretha Reik, Lientje v. Limburgh, Annie Komen, Geertje Moeyes, Rietje de Boer, Gerda Vos; mevr. J. v. Bezooyenvan Son, mevr. J. ter HorstBoxem, mevr. A. v. Limburgh de Vey Mestdagh; mej. Emmy Roozen, mej. Rie Straathof, mej. C. van Tinteren, mej. W. Oostrom; de heer A. Halff, L. Dijk, Wim Zomerdijk, Marinus Vos, Jan van Til burg, Hilbrand Wcsseling, Willem Melgers, Wim Beeker, Jan Dekker, Hans v. d. Molen, Klaas de Geus, Jacques Lut, Henk ter Horst, Matthieu du Crocq, Piet Berkhouwer, Jan van Twuijver. Na afloop van rit proefzwemmen werden door een aantal dames, trouwe beoefenaars der zwemsport, onder leiding van de instruc teurs der Overdekte, demonstraties gegeven. Allereerst werd door een achttal, drijvende op den rug, een ster geformeerd; telkens op commando werden deze figuren steeds in drijvende houding gewijzigd. O.a. een ladder en een pyramide, waarbij de boven ste rijen roerloos bleven liggen en de onder ste rij dienst deed als motor, zoodat het geheele figuur zich snel voortbewoog. Nu volgde eveneens in het water een nummer vrije oefeningen gymnastiek, waarbij de dames zich flink verweerden en daarbij zich zóó rechtstandig wisten te houden of zij op den beganen grond stonden. Door een twee tal dames werden nog eenige duiksprongen zeer correct uitgevoerd, terwijl na afloop eenige heeren vanaf den hoogen spring plank toeren in het water maakten. Een hartelijk en welverdiend applaus van het talrijk aanwezige publiek was de belooning. De Overdekte heeft weer bewezen, dat in die inrichting de zwemsport met animo beoefend wordt en voor ieder een goede leerschool is.. TIJDELIJKE ONDERWIJZERESSEN. Naar wij vernemen, ia mej. T. Heuvel, onderwijzeres aan de O. L.-school te Oud karspel, die toegezegd had, zoolang zij nog geen andere betrekking had, als kweeke- ling met akte aan de school verbonden te zullen blijven, met ingang van 16 Januari j.1. benoemd tot tijdelijk onderwijzeres te Alkmaar. Zaterdag heeft mej. Heuvel afscheid ge nomen van haar leerlingen en het onder wijzend personeel. Haar werden eenige ge schenken overhandigd. Men is er in geslaagd, voor mej. Heuvel een andere onderwijzeres te vinden. Mej. Schut uit Alkmaar heeft zich bereid ver klaard, als tijdelijk onderwijzeres te Oud karspel werkzaam te zijn. Zij is Maandag reeds in dienst getreden, zood~.t het onder wijs geen stagnatie heeft ondergaan. BRUIKLEEN SCHILDERIJEN. De kunstverzamelaar P. Boendermaker Czn. te Bergen die aan de stichting „Centraal Beheer", directeur dr. H. L. T. J. Deelen te Amsterdam, voor de gemeen schapsgebouwen van de stichting een 150 schilderijen van verschillende kun stenaars in bruikleen beschikbaar had ge steld, heeft thans, op verzoek van den directeur, wederom voor de nieuwe ge bouwen der stichting te Amsterdam, een 150 schilderijen beschikbaar gesteld Door zijn daad was het de stichting mogelijk verschillende zalen en kamers der gebouwen van de stichting een intiem karakter te geven, hetgeen het werk der stichting zeer ten goede kwam. De nieuwe collectie, die thans door den heer Boendermaker aan de stichting in bruikleen wordt afgestaan, bestaat uit een 150-tal werken van de schilders A. Colnot, D. W. H. Filarski en Leo Gestel. Drie achtereenvolgende Zaterdagen en Zondagen stelt de heer Boendermaker het publiek in de gelegenheid de af te stane schilderijen in zijn kunstzaal aan den Loudelsweg te Bergen gratis te bezichtigen. Zaterdag 21 en Zondag 22 Januari wor den in deze kunstzaal een 50-tal doeken van Filarski, bestaande uit stillevens en landschappen tentoongesteld. 28 en 29 Januari zal dit geschieden met de beschikbaar gestelde werken van Col not en 4 en 11 Februari met die van dan kunstschilder Leo Gestel. Aangezien daarna dit gedeelte van deze belangrijke verzameling in verschillende gebouwen wordt ondergebracht en dus nimmermeer collectief te zien zijn, zal men verstandig doen van de geboden ge legenheid om dit te kunnen doen gebruik te maken. De doeken, die Zaterdag en Zondag van Filarski geëxposeerd worden, hebben wij in oogenschouw genomen en zeer belang rijk bevonden. Dit is vooral met zijn Ita- liaansche landschappen het geval. VERTROKKEN PERSONEN. J. W. Macdonald, geen, zonder beroep, van Kanaalkade 4a naar Bergen. E. Bos, N.H., dienstbode, van Nassaulaan 9 naar Bloemendaal, Overveen. A. Bart, N.H., koopman in allerlei, van Spoorstraat 51 naar Amsterdam. E. C. Klinkert, geen, zonder beroep, van Langestraat 93 naar Amster dam.J. J. Schellings, R.K., zonder beroep, van Roemer Visscherstraat 24 naar Eind hoven. W. Philippus, N.H., handelsreizi ger, van Metiusgracht 2 naar Bloemendaal, Overveen. P. W. Moesman, R.K., muzi kant, van Noorderkade, woonwagenkamp, naar 's-Gravenhage. M. T. F. Genefaas, R.K., kinderjuffrouw, van Verdronkenoord 57 naar 's-Gravenhage. W. K. Kuijters, geen, zonder beroep, van Geestersingel 5 n. Epe. M. Cornelisse, R.K., dienstbode, van Fnidsen 109 naar Schermerhorn. A. F. Boersen, R.K., bloemist, en echtgenoote en kinderen, van Verdronkenoord 65 naar Oudorp. F. W. Bronner, G.K., hulp in de huishouding, van Stationsweg 20 naar Wie- ringermeer. C. Buisman, R.K., dienst bode, van Emmastraat 6 n. Wormerveer. W. F. H. van Zwanenburg, geen, zonder be roep, en echtgenoote, N.H., en kinderen, van Van Houtenkade 34 naar Oudorp. M. C. Jaspers, R.K., dienstbode, van Laat 169 naar Oude-Niedorp. J. E. van Praag, geen, schrijver bij het kadaster, van Toussaint- straat 20 naar Amsterdam. INSCHRIJVINGEN HANDELS REGISTER 10 TOT 17 JAN. 1939. Nieuwe zaken: Koedijk: Koekfabriek „De Bokser", Bo- venweg 6, St. Pancras, koekfabriek. Wijzigingen: Alkmaar: Reclamebureau „Nederland", Langestraat 65a, etalagereclame enz.; be noeming procuratiehouder. A. Bart, Spoorstraat 51, woningbureau enz.; verplaatst naar Amsterdam. Ver. Mij. tot Expl. van Ziektekostenver zekeringen, Stationsweg 56, in liquidatie getreden. Timmermans Ziekenfonds, bestuurswijzi ging- Ass. Mij. „Het Groene Kruis", N.V., St. Laurensstraat, fil. gevestigd te Groningen. Bergen: Garage Kuitwaard, Guurtjes- laan 3, afd. taxiverhuur „Zeetax", overge gaan aan Volkers en van der Plas. Den Helder: R. Spits, Californiestraat 3, grossierderij in galanterieën; fil. detailzaak gevestigd Den Helder, Keizerstraat 51. C. Vader, Loopuijtpark 6, vrachtrijder, overgegaan aan C. Bregman. M. Jongstra, Hoofdgracht 7, damesmode artikelen; rechtsvorm gewijzigd. Wieringermeer: Selectiebedrijf „Zaden- vriend", Andijk, filiaal gevestigd Wierin germeer, Wieringerwerf, aan de Robbe- vaart. Zijpe: KI. Rezelman, Schagerbrug E 189, schilder; overgegaan aan P. van Eeten Jr. Opheffingen: Alkmaar: Wed. R. van der Meer, Kool tuin 19, handel in groenten enz. S. W. Vet in liq., Verdronkenoord 5, han del in goud enz. P. W. Visser, Metiusgracht 9, timmerman enz. Bergen: „Le Loux", Bloemenmagazijn, Dorpsstraat 86, bloemenwinkel enz. Voor de kuststrook: Iets kouder, geen regen van beteekenis, gedeeltelijk bewolkt, matige, tijdelijk krachtige zuidelijke wind. Voor het binnenland: Kouder des nachts, overdag iets kouder, geen regen van betee kenis, gedeeltelijk bewolkt, matige, tijdelijk zwakke zuidelijke wind. De depressie welke gisterenmorgen ten zuidwesten van Ierland lag, trok langzaam oostwaarts. Haar kern ligt thans voor het Kanaal. Hedenmorgen veroorzaakte zij nog zware storm in Bretagne. Over Frankrijk, ons land en Duitschland worden nog steeds warme luchtmassa's uit het zuidwes ten aangevoerd. Gemiddeld waren de och- tendtemperaturen in deze gebieden 8,4 gra den Celsius boven normaal. Het oude de- pressie-systeem over Scandinavië en de Noorsche zee verplaatste zich naar de Pool- zee. Over de Noorsche zee voeren thans krachtige, noordwestelijke winden zeer kou de luchtmassa's uit het Poolgebied naar Scandinavië, zoodat de temperatuur daar plaatselijk veel daalde en de vorst weer tot streng toenam. Ver in het westen op den oceaan ligt een zeer diepe nieuwe depressie, welke echter voorloopig nog geen invloed op het weer ten onzent kan uitoefenen. STORMWAARSCHUWINGSDIENST. Hedenmorgen te 9.50 werd geseind aan alle posten: „Attentiesein neerhalen". LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.48 tot 7.30 uur licht op. AMSTERDAM, 18 Jan. 1939. Op de heden gehouden aardappelenmarkt de prijzen on veranderd. Aanvoer 84000 K.G. AMSTERDAM, 18 Jan. 1939. Op de heden gehouden veemarkt waren aanvoer en prij zen als volgt: 215 Vette kalveren, le kw. 7078 cent, 2e kw. 6068 cent en 3e kw. 54 58 cent per K.G. levendgew.; 66 Nuchtere kalveren 712; 128 Varkens, vleesch- varkens, wegende van 90110 K.G. 5657 cent, zware varkens 5556 cent en vette varkens 5455 cent per K.G. slachtgew.; 3 Veulens prijzen niet genoteerd. NOORDSCHARWOUDE, 18 Jan. 1930, (Noordermarktbond). 64800 K.G. Roode kool 2.70—5.30; 10300 K.G. Gele kool 2.60— 4.60; 99100 K.G. D. witte kool 2.10— 3.40; 16000 K.G. Uien 4.60—5.30, grove uien 4.805.40, drieling uien 3.40; 2100 K.G. Peen 2.903.90, kleine peen 1.80—1.90; 600 K.G. Bieten 2.30; 150 K.G. Eigenheimers 2.90. BROEK OP LANGENDIJK, 18 Jan. 1939. (Langendijker Groenten veiling). 28000 K.G. Roode kool 3—5.40; 19000 K.G. Gele kool 1.50—4.30; 44000 K.G. D. witte kool 2.30—3.30; 76C0 K.G. Uien 5.10—5.40, grove uien 4.805.40, drielingen 3.40 3.70, stek 1—/ 1.80; 600 K.G. Peen 3.70; 5200 K.G. Bieten 2.70—2.90. WARMENHUIZEN, 17 Jan. 1939. 53000 K.G. Roode kool '.50—5.60; 11200 K.G. Gele kool f 2.304.10; 20700 K.G. D. witte kool 2.60—3.10; 2600 K.G. Uien 5.20— 5.30, grove uien 4.805; 150 K.G. Boe renkool 4—4.10; 350 K.G. Bieten 1.60 2.70. DE EXPORT VAN EIEREN. In de week van 10 t/m 16 Jan. 1939 zijn voor uitvoer goedgekeurd: Naar Duitschland: 14.490.720 versche Holl. kip- en 481.320 versche Holl. eend eieren. Naar Engeland: 8.883.240 versche Holl. kipeieren, 927.720 st. Holl. koelhuiseieren, 11320 Holl. Geconserveerde en 1.016.880" versche Holl. eendeieren. Naar andere '.ar.den: 269.141 versche SCHERMERHORN. Aanbesteding. Op Maandag 16 Jan. had de aanbe steding plaats voor den verbouw van de openbare lagere school te Schermerhorn. A. Buiten schilderwerk, waarvoor werd ingeschreven door: A. J. Hille te Ursem 13980, Fa. Slot te Beemster 13050, S. Steur te Volendam 12980, Fa. Koppen te Heiloo 12400, Breekman te Bergen 12390, J. J. Lindberg te Purmerend 12349, J. N. Schutte te Alkmaar 12000, I. Joosten te Oosthuizen 11940, W. Bak ker te Oosthuizen 11900, Kuiper te Hei loo 11860, Geb. de Vries te Purmerend 11700, G. Slot te de Rijp. 11611, Schotsman en v. Diepen, Schermerhorn 11480, J. Wittebrood te Beemster 11460, Hamstra te de Rijp 10875, B. Schilderwerk. W. Goedhart te Limmen 1049, A. Greuter te Volendam 996, A. Schipper te de Rijp 870, Th. Rinkel te Heerhugo- waard 837, J. P. de Boer 793.35, Keet man en Stroomer, Schermerhorn 754, P. Kamp te Heerhugowaard 683, I. Joosten te Oosthuizen 538. De gunning is aangehouden. KERK EN SCHOOL KERKVERKIEZIN G TE SCHERMERHORN. In de vacature van kerkvoogd bij de Ned. Herv. gemeente door het bedanken van den heer E. Voerman werd door notabelen benoemd de heer J. van de Cappelle.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3