DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Spaansche opstandelingen op 25 K.M. van Barcelona. Maandag 23 Januari 1939 141e Jaargang De stad voortdurend door bombardementen geteisterd. Successen in Estramadura. Pe algemeene toestand. Nog meer mutaties bij de Duitsche Rijksbank. Andere uitgavenpolitiek verwacht. Nauw verband tusschen Duitsch leger en S.A. Britsche vliegboot ver ongelukt. Tien inzittenden gered. Eenstemmigheid onder de Arabieren. Ook de Moefti vertegenwoordigd? ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2. franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Mo. 19 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur; C. KRAK. Hoofdredacteur; Tj. N. ADEMA. Bijna zonder ophouden hebben de bommenwerpers der opstandelingen in Spanje Barcelona bestookt. Negentien maal in het afgeloopen weekend loei den de sirenes om te waarschuwen voor het gevaar, dat uit de lucht dreigde. Negentien maal zaaiden Fran co's bombardementstoestellen dood en verderf in de stad. Men schat het aantal dooden op 40, het aantal ge wonden op meer dan 70. Zaterdagmiddag verschenen vijf vijan delijke driemotorige vliegtuigen, geëscor teerd door een twaalftal jagers, boven de stad. Jachtvliegtuigen der regeering be gonnen een gevecht met de opstandelingen die in aantal sterk in de meerderheid waren. Bijna alle bommen zijn neerge komen op de volksbuurt van Barrio China. Er vielen toen reeds verscheidene slacht offers. Bij de luchtgevechten van Zaterdag zijn twee Britsche schepen door bommen ge troffen. De „Dovenbay" maakt eenigszins water, terwijl de „Seabank Spray" schade aan de steenkoollading opliep. De lucht macht der opstandelingen heeft twee toe stellen verloren. De republikeinsche lucht macht één. Opstandelingen trachtten blijk baar de haven te blokkeeren om den aan voer van voedingsmiddelen en voorraden te verhinderen. Te Malgrat zijn de school en vele huizen door de bombardementen verwoest. Tien burgers zijn hier om het leven gekomen, dertig gewond. Gisteren 10 aanvallen. Gisteren is Barcelona sedert het aan breken van den dag vrijwel voortdurend gebombardeerd. Om 1 uur gistermiddag reeds 5 maal. Om 11 en 1 uur werden zij uitgevoerd door resp. 16 en 12 driemotorige vliegtuigen, die door jachttoestellen wer den geescorteerd. Om half drie loeiden de sirenes om te waarschuwen voor den zes den aanval. Om kwart over zes weid Bar celona voor de tiende maal gebombardeerd. Eén van de vlieegtuigen der opstandelin gen is gisterochtend neergehaald. De 'bombardementen waren in hoofd zaak gericht op het havengebied, daar de opstandelingen naar het schijnt een blok kade In de lucht willen instellen. De Brit sche schepen Yorkbrook, Huntress, Afri- can Mariner en Dover Abbey werden bij de bombardementen van gisteren getroffen en aanzienlijk beschadigd. Van de beman ning van de African Mariner zijn vier Grieken gedood. Valencia en Alcoy gebombardeerd. Gistermiddag toen Valencia voor de vierde maal door tien van Majorea komen de Italiaansche toestellen werd gebombar deerd, is de brug van het Britsche vracht schip Cardiff ernstig beschadigd. Een Britsch matroos werd gewond. Verder werd een arbeider gedood en zijn vier per sonen gewond. Vijf vijandelijke vliegtuigen hebben voorts Alcoy gebombardeerd, 17 personen werden gedood en 40 gewond.. Een twin tigtal huizen werd vernield. Ook Denia werd geombardeerd. Hier werden enkele pesonen gewond. Legerberichten. In het legerbericht der regeering wordt medegedeeld, dat de opstandelingen er na verwoede gevechten in geslaagd zijn, hun linies in de sectoren van Igualada en Villa- franca vooruit te schuiven. Bij het opstel len van het communiqué werd nog hevig gestreden in het gebied van San Sadurni de Nova. Zaterdagavond werd medegedeeld, dat Igualada nog in handen der regeeringsroe- pen is en dat de vijand, die Vrijdag op eenige kilometers van de stond stond, Zaterdag door tegenaanvallen gedwongen is zich verder terug te trekken. De regee- ringstroepen zijn Vrijdag om strategische redenen teruggetrokken om hun linie rechter te maken en doorbraakpogingen van den vijand te verijdelen. De verdediging van Barcelona. De regeering meldde gisteren: De slag wordt voortgezet aan het geheele Catalaansche front. De massamobili satie heeft het mogelijk gemaakt de zwakke plekken te versterken en de weerstand is thans doeltreffend. In den sector Villanuevay Geltry zijn felle tegenaanvallen der regeeringstroepen ingezet. Er wordt verbitterd gevochten om dit stadje. De verdedigingslinie van Bar celona is Vrijdag versterkt met 25000 man. Een gister door den raadsheer voor ALKMAAR, 23 Januari 1939. Er is de laatste weken weer een ver hoogde politieke activiteit te constateeren. Chamberlain gaat naar Rome, Chwal- kowsky naar Berlijn, Ciano naar Zuid- slavië, Von Ribbentrop naar Warschau. Het A. N. P. meldt uit Berlijn, dat men daar in „doorgaans welingelichte krin gen" meent te weten, dat het bezoek van Chwalkowsky „een dier informatieve rei zen is, die inhaerent zijn aan de politiek, welke aan de reorganisatie van Oost- Europa werkt, niet door geheime overeen komsten, maar door persoonlijk contact der verantwoordelijke staatsmannen Men zegt verder in deze kringen, dat de laatste weken niet zonder eenige bezorgd heid zekere binnenlandsche stroomingen en bewegingen in Tsjecho-Slowakije zijn waargenomen. „In Duitschland slaat men aldus wordt gezegd, „den arbeid der anti- Duitsche propaganda, welke in Tsjecho- Slowakije weer vasten voet tracht te krijgen, aandachtig gade. Het Tsjechische "volk mag niet vergeten, dat dergelijke propaganda niet tot zijn voordeel gevoerd wordt, maar steeds slechts den vijanden der „ordenende machten" ten goede komt. Men kan, aldus wordt verder verklaard, aannemen, dat bij de besprekingen met Chwalkowsky ook is gesproken over zekere "vraagstukken van binnenlandsche pou- .tiek, die van bijzondere beteekenis voor Duitschland zijn Erg veel duidelijker wordt het ons door deze uiteenzetting niet. De bedoeling is natuurlijk te zeggen, dat Duitschlan Chwalkowsky naar Berlijn ontboden hee om hem nog eens goed duidelijk te maken dat Tsjecho-Slowakije met handen en voe ten gebonden is en geen pogingen m doen aansluiting bij anderen te zoeken. Officieel is geen enkele mededeeling over Chwalkawsky's conferentie met Hitier gedaan. Betreffende de door Ciano met Stoya- dinowitsj gevoerde besprekingen is te Rome een communiqué uitgegeven, waarin o.m. gezegd wordt: „Het vriendschappelijke bezoek heeft de gelegenheid gegeven tot een diepgaande gedachtenwisseling van de grootste har telijkheid." Het Italiaanseh-Zuidslavische pact vormt een der fundamenteele elementen der politiek van beide landen. „Terzelfder- tijd hebben zij de verschillende situaties in Europa bestudeerd, die voor beide lan den van belang zijn, en hun gemeen- schappelijken wil bevestigd om hun samen werking voor de versterking van den vrede en de orde in dit deel van Europa voort te zetten en te verdiepen." „Aan dit werk der samenwerking neemt Italië deel in den constructieven geest, dien de as Rome-Berlijn kenmerkt." Vooral die opmerking over den vrede is buitengewoon oigineel. Welk geknokel er tegenwoordig tusschen twee staatslieden ook plaats mag vinden, het onderwerp „vrede" ontbreekt nooit op het program ma. En die „constructieve geest" van de asGeloofwaardiger klinkt de mede deeling, dat de handelsbetrekkingen onder de oogen zijn gezien en dat deze nauwer aangehaald zullen worden. Na het onderhoud, dat Chamberlain met kardinaal Pacelli in Vaticaanstad heeft gehad, geeft de „Daily Herald" het vol gend resumé van de houding van het Vaticaan, aan Chamberlain kenbaar ge maakt. „De Duitsche regeering heeft decreten economie van de generaliteit gepubliceerd decreet bepaalt, dat handel en industrie in Barcelona vanaf heden stop gezet is, opdat alle valide mannen tot 55 jaar en alle vrouwen, die zich als vrijwilligers zullen aanmelden, ter beschikking zullen kunnen worden gesteld van het militaire gezag voor de uitvoering van de werken, die men hun zal aanwijzen. Uitgezonderd zijn de oorlogsindustrieën, de sanitaire inrich tingen en de levensmiddelenbedrijven, be nevens de restaurants, de dagbladen en de openbare diensten. Van het Estramadurafront. Naar te Valencia medegedeeld wordt, hebben de opstandelingen hevige aanval len ondernomen aan het Estramadurafront in den sector van Montrerrubio en den sector van het station Zujar op de Siërra Quemada, doch ai deze aanvallen werden afgeslagen. Daarentegen hebben de regee ringstroepen in 't gebied van Esparragosa de La Serena den berg Corchito veroverd. Berichten der opstandelingen. De speciale correspondent van Havas meldde gisteren, dat volgens het hoofdkwartier der opstandelingen de Marokkaansche troepen van Yague na bezetting van de kleine haven Sitges, thans op 25 K.M. van Barcelona zijn aangekomen. Meer in het noorden bevinden zich volgens dit bericht de troepen van gene raal Garcia Valinc die aangekomen zijn voor het groote d rp San Sadurni de Noya, gelegen dicht bij den spoorweg van Barcelona, eveneens op 25 K.M. der Cata laansche hoofdstad. Igualda is gistermor gen om negen uur 9ezet, aldus deze mede deeling, in de andere sectoren is de op- marsch algemeen. Door de opstandelingen wordt medege deeld, dat er geen versterkte regeerings- linies meer zijn, niet meer kunnen zijn, voor Barcelona. Volgens berichten van deze zijde zijn bezet: Villa Nueva y Geltru, San Quintin, Lagranada, Lasgabanes, Arbos, Sitges, Inguelada, Villa Franca del panades en nog een aantal Catalaansche dorpen. Azana op reis? In Spaansche regeeringskringen te Perpignan loopt het gerucht, dat president Azana Barcelona met onbekende bestem ming zou hebben verlaten. Men gelooft in het algemeen, dat hij zich naar Valencia of Madrid zal begeven. Volgens mededeelingen van uit Barce lona komende Franschen wordt de levens- middelenschaarschte in de Catalaansche hoofdstad, waar steeds meer vluchtelingen binnen komen, voortdurend grooter. Ontploffing in een nachtlokaal. - Bij een ontploffing in een nachtlokaal te Niagara- falls (V.S.) zijn zeven personen gewond. Na de ontploffing ontstond een brand, waardoor een schade van ongeveer 100.000 dollar werd veroorzaakt. Na twee uur ingespannen ar beid slaagde de brandweer erin het vuur meester te worden. voorbereid inzake de onteigening der goe deren van katholieke organisaties in Duitschland en dreigde zelfs de toepas sing dezer decreten te doen volgen door een vervolging van de katholieke geeste lijkheid en geloovigen. Het Vaticaan vreest dus, dat wanneer de Joden eenmaal vol ledig zullen zijn geplunderd, de nationaal- socialisten zich tot de kerkgoederen zullen wenden, welk gestolen of gebrandschat zullen worden voor de verkrijging van buitenlandsche deviezen, tenzij Duitsch land deze door meer gebruikelijke opera ties zal kunnen verkrijgen. Het Vaticaan zou dus wenschen, dat de mogendheden handelsovereenkomsten met Duitschland sluiten. Het Vaticaan gelooft echter niet aan de mogelijkheid van vervolgingen van katho lieken gelijk die, waaraan de Joden bloot staan. Hij gelooft, dat het verzet in Beie ren en Oostenrijk sterk genoeg zou zijn om Hitier ernstige onaangenaamheden te be rokkenen, welke het succes van zijn an dere plannen zou kunnen schaden." De betrekkingen van het Vaticaan met de Italiaansche regeering verbeteren. Ten slotte drong, volgens de „Daily Herald", de paus er op aan de Engelsch-Italiaansche betrekkingen nog hartelijker aan te moe digen en een bevredigende regeling te be gunstigen van het Fransch-Italiaansche geschil, daar hij zou hopen, d-t Italië bij eenige wijziging in het front door de groote democratieën tegen Hitier eventueel door de groote decocratieën zou kunnen worden gesteund. Tenslotte verzekert het blad, dat het Vaticaan zijn betrekkingen met de Ver- eenigde Staten, en Groot-Britannië nau wer zou willen aanhalen en wanneer het oogenblik gekomen zou zijn de directe diplomatieke betrekkingen met Washing ton, welke in 1867 werden afgebroken, willen hervatten. Hitier heeft, naar het D. N. B. meldt, de leden van het directorium der rijksbank, vice-president Dreyse en rijksbankdirecteur Hülse, uit hun functies ontheven. Tegelijkertijd heeft de Führer den staatssecretaris van het rijksministerie van buitenlandsche zaken, Rudolf Brink- mann, benoemd tot lid van het direc torium der rijksbank, onder behoud van zijn functie van staatssecretaris. Rijksminister van economische zaken en rijksbankpresident Fund heeft staats secretaris Brinkmann benoemd tot vice- president van het directorium der rijks bank. Lezing gaat niet door. De lezing, welke dr. Schacht de komen de week in Helsingfors zou houden is afgelast. Schacht heeft zijn bevoegdheden nog niet overgedragen, maar zoodra dit gebeurd is, zal hij, zoo verwacht men, met langdurig verlof gaan. De minister van financiën, Schwerin von Krosig, heeft den nieuwen rijksbank president, dr. Funk, met zijn benoeming geluk gewenscht. Dit gebaar, zoo meent men, is bedoeld, om de geruchten te weer leggen, als zou von Krosigk solidair ge weest zijn met dr. Schacht in diens verzet tegen sommige maatregelen, welke Funk wilde nemen. Londensche persstemmen. Het plotselinge ontslag aan dr. Schacht heeft verrassing gebaard en een zekere bezorgdheid veroorzaakt ten aanzien van de toekomstige finan- cieele politiek van het rijk, en trekt in de Britsche pers dan ook groote belangstelling. Er wordt op in het oog springende wijze melding gemaakt van een tot nu toe onbevestigd bericht, dat ook minister van financiën Schwerin von Krosigk behoort tot de „gematigde" leiders van het rijk die zullen worden vervangen. Ook de benoeming van Wiedemann tot consul-generaal te San Francisco wordt een veelbeteekenende wijziging genoemd in de omgeving van Hitier. De „Times" brengt hulde aan den financiëelen toovenaar van het moderne Duitschland, zooals Schacht vaak is ge noemd. Volgens „Daily Telegraph" schijnt er geen twijfel mogelijk over dat de oorzaak van de verwijdering van Schacht gelegen is in de hardnekkigheid, waarmede hij aandrong op een zekere mate van mati ging in de financieele politiek. De „News Chronicle" vergelijkt de ver andering bij de rijksbank met de vervan ging van Bismarck. De „Manchester Guardian" spreekt over een overwinning der extremistische kringen. Wiedemann consul-generaal te San Francisco. Officieel wordt medegedeeld: de consul- generaal te San Francisco, baron von Killinger, is voor bijzondere diensten op het Duitsche ministerie van buitenland sche zaken ontboden. De Führer en Rijkskanselier heeft in zijn plaats tot consul-generaal te San Francisco benoemd gep. kapitein en bri gadeleider van het nationaal-socialisti- sche vervoercorps Wiedemann. Volgens Reuter is de interpretatie wel ke aan deze benoeming van Wiedemann tot consul-gener. te San Francisco gegeven wordt, niet juist. Deze benoeming zou geen onderdeel zijn van de actie om de gematigde elementen uit de omgeving van den Führer te weren en moet niet in verband worden gebracht met het heen gaan van Schacht als president van de rijksbank. De benoeming is een „normale ontwikkeling van Wiedemann's Carrière". De Duitsche regeering heeft be langrijke maatregelen genomen ter versterking der Duitsche weermacht en tot het vormen van een nauwer verband tusschen leger en S. A. Hitier heeft n.1. gedecreteerd, dat het onderscheidingsteeken van de S. A. voortaan de waarde zal hebben van het militaire onderscheidingsteeken der bruine militie en den grondslag zal vor men van de pre- en post-militaire oplei ding. Elke Duitscher van zeventien jarigen leeftijd, die geschikt is voor den wapen- dienst, is verplicht het militaire onder scheidingsteeken der S. A. te verkrijgen als voorbereiding voor den militairen dienst. De soldaten, die actieven dienst verricht hebben, zullen worden ingelijfd bij de z.g. Wehrmannschaften, nieuwe for maties, die met de S. A. in nauw verband staan, en waar zij, naar gelang der behoef ten van het geregelde leger, een speciale militaire training zullen ondergaan. De „Cavalier", een vliegtuig van de Imperial Airways, dat dienst deed tus schen New-York en de Bermuda-eilan den, is Zaterdag verongelukt. Het moest, doordat de motoren weigerden, op zee dalen en zond toen noodseinen uit, meldende, dat het toestel zinkende was. Onmiddellijk werd hulp gezonden en men slaagde er in, tenminste 10 inzit tenden te redden. Geruimen tijd is door vliegtuigen en schepen gezocht naar het vliegtuig „Cava lier", dat S. O. S.-seinen had uitgezonden. Eindelijk heeft het schip „Esso Baytown" het wrak van het vliegtuig gevonden en tien der inzittenden gered. Zij waren zoo uitge put, dat zij den eersten tijd niets konden zeggen. Drie andere inzittenden van het vliegtuig worden vermist en men vreest, dat zij verdronken zijn. De kotter van de kustwacht „Champlain" zoekt nog de omgeving af met sterke zoek lichten, hoewel men weinig hoop heeft. Te zes uur Zondagochtend is het stoom schip „Erie" bij de „Esso Baytown" aange komen en de dokter van dit schip heeft zich onmiddellijk naar de „Esso Baytown" be geven om de geredden hulp te verleenen. De tien overlevenden hebben later mede gedeeld, dat zij zich gedurende tien uur aan het wrak van het vliegtuig hebben vast geklemd. Ieder oogenblik dreigde het wrak te zinken, alleen de vleugels staken nog boven het water uit en hierop hadden be manning en passagiers met doorweekte kleeren en verkleumd van koude zich vast geklemd. Drie personen raakten bewuste loos en werden door de golven in zee ge slagen. Vermoedelijk zijn zij verdronken. Onder de passagiers bevond zich een echt paar, dat voor zijn veertigjarig huwelijks- feest een vacantiereisje naar de Bermuda eilanden maakte, een van de andere gered den had onlangs een ongeluk gehad, waarbij hij een arm brak. Toch wist hij zich vast te houden. De kustwacht te New-York heeft mede gedeeld, dat het zoeken naar de vermiste inzittenden van de vliegboot Chevalier gis teravond wordt gestaakt, daar het volgens de mededeelingen van de overlevenden geen twijfel lijdt, dat de vermisten verdronken zijn. De vermisten zijn twee Amerikaansche passagiers en de steward, een Engelschman. Luchtvaartdeskundigen schrijven het onge luk toe aan het bevriezen van den carbura teur. Men neemt verder aan, dat de romp, die zoo gebouwd was, dat hij bij een nor male zee drijvende moest blijven, door het plotseling hard neerkomen op het water lek geslagen is. In een Zaterdag na de slotvergade ring der Palestijnsch-Arabische confe rentie te Caïro uitgegeven communiqué wordt gezegd, dat volkomen begrip en eenstemmigheid onder alle afgevaar digden heerscht. De Egyptische delegatie voor de Palestijn- sche conferentie van Londen bestaat uit prins Abdel Moneim, zoon van den ex- khedieve Alimaher Pasja en uit Mashaat Pasja, den Egyptischen ambassadeur te Londen. Volgens de „Balach" zouden de Arabische gedelegeerden het er over zijn eens gewor den, dat zij te Londen de volgende eischen zullen stellen: het recht der Palestijnsche Arabieren op onafhankelijkheid moet er kend worden; het plan voor een Zionisti- schen staat in Palestina moet opgegeven worden; er moet een EngelschPalestijnsch verdrag worden gesloten naar het voor beeld van het Britsche verdrag met Irak; de Joodsche immigratie moet verboden worden. Ook de oppositie vertegenwoordigd? Generaal Noeri Said, de minister-presi dent van Irak, is gisterochtend per speciaal vliegtuig naar Beiroet vertrokken, waar hij een onderhoud met den Moefti zal hebben. Hij zou den Moefti willen bewegen, in te stemmen met den wensch der Britsche re geering, dat alle Palestijnsche partijen, ook de oppositie, te Londen vertegenwoordigd zullen zijn. In verband hiermee zijn ge ruchten in omloop, dat de samenstelling der delegatie gewijzigd zal worden. Arabische delegatie Dinsdag naar naar Londen. De gedelegeerden der Palestijnsche Ara bieren zullen, naar één hunner aan Reuter vèrklaard heeft, Dinsdag naar Londen ver trekken om de Ronde Tafelconferentie bij te wonen. Reuters zegsman voegde hieraan toe, dat de gedelegeerden ten aanzien van het succes der conferentie hoopvol zijn. Zie verder Buitenland pag. 3, 2e blad. «i i l.1

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1