Agenda 3 broertjes en 2 waren héél erg verkouden, WeetèeeicAt JCuHSt m Wetenschap !Bucqeciiike Stand JkooincUud 1lieuuts 'Keek ÓL School HEILOO Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. Alkmaar, Maandag. VET GESTOLEN. Toen Vrijdagavond de winkelier S. van Uitgeest zijn bestelauto parkeerde aan de Hoogegeest te Akersloot om een klant be dienen, waar hy niet met zijn auto kon komen, bemerkte hij bij zijn terugkeer dat uit de cabine 7 pond vet was verdwenen. Het is dienzelfden avond de rijks- en gemeenteveldwachter gelukt den dader, ze keren B. aan te houden, die na gehoord te zijn naar het Huis van Bewaring te Alk maar is overgebracht LEZING VAN NOTARIS MR. C. J. DE LANGE VOOR DE NOTARIEELE VEREENIGING. Voor de notariëele vereeniging heeft Zaterdagavond in gebouw Industria té Amsterdam notaris mr. C. J. de Lange uit Alkmaar, een lezing gehouden over: „De beteekenis van art. 2014 B.W. naar de hedendaagsche opvattingen." NJR.V. AFD. ALKMAAR. Het bestuur der afd. Alkmaar wekt zijn leden en introducé's op, om Woensdag avond 25 Januari 8 uur in 't Gulden Vlies een bijzondere causerie bij te wonen van den heer A. L. C. A. van Nijnanten uit Breda. Deze heer, die reeds over verschillende on derwerpen in deze afdeeling met succes heeft gesproken, zal door woord en beeld duidelijk maken, op welke wijze men zijn vacantiegenot aanmerkelijk kan vergrooten. Er is een schitterende collectie lantaarn plaatjes, filmen en gekleurde foto's, op menige N.R.V. reis opgenomen. MAANDAGMARKT. Was de burgemeester van Alkmaar optimistisch in zijn jaaroverzicht over on zen marktaanvoer in het afgeloopen jaar, wanneer hij ook hedenmorgen onze week markt had bezocht zou hij zijn verwach ting weder bewaarheid gezien hebben. Niet alleen dat in alle opzichten, gezien den stillen tijd oudtijds tusschen Kerstmis en Vrouwendag (2 Febr.), de markt een ruimen aanvoer vertoonde, tevens was het beeld van den handel levendig. De producent zal wel in geene deele van 'n loonenden, zelfs helaas niet van een „kost"-prys kunnen spreken, doch verge leken met de achter ons liggende weken, speciaal de laatste markten der vorige week, mocht de marktstemming niet on kunstig heeten. Bij ruimen varkensaanvoer, waaronder soms te zware varkens doch soms ook nog niet rijpe dieren, speciaal zeugen, was de prijs ruim zoo goed als vorige week met een beter gestemd slot. Zware varkens, omstreeks 400 pond, konden moeilijk hooger dan 24 ct. komen, die omstreeks 300 pond gemakkelijker 24 K ct., zelfs een enkelen keer 25 ct. Het voor de mesterij al te dure voer doet een enkelen mester zijn te mesten zeug te vroeg ter markt brengen, waar hij dan met een iets lageren prijs, omstreeks 21 a 22 ct., genoegen neemt. De vette koeien toonden eveneens het dure voer d.wrz. een te vroeg markten. De extra beesten werden tot 36 ct. betaald, de matige dieren waren minder gemakkelijk tegen een prijs boven 30 ct. te plaatsen. De aanvoer van schapen was iets rui mer, doch werd vlot opgenomen met ruim 26 ct. per pond als topprijs. De kwaliteit was, gezien het slechte weer der laatste maand, niet onbevredi gend. Het zorgen-vleeschbeest van dezen tijd is in den regel het nuchtere kalf, doch van dezen marktdag mag het zoo niet heeten. Noteerde Leeuwarden voor het doorsnee slachtkalf 35 ct per K..G. geslacht, heden zou het misschien voor Alkmaar dichter bij de 8 stuivers liggen. Toch zal het niet ondienstig zijn als de regeering en haar adviseurs dit tegen den laagsten kiloprijs verkochte vleesch goed in de gaten houden. GEMERKTE BAARS. Door het bestuur der H. S. V. „Den Hel der" is op Zaterdagmiddag 21 Januari een pl.m. 3500 stuks bovenmaatsche baars en 50 pond karper aan de maat uitgezet in het Oude Balgkanaal, 400 pond bij de van Ewijcksluis en de overige met de karper bij de groote brug. Met het uitzetten van deze partij poot- visch heeft het bestuur gemeend een 50 stuks baars en wel groote exemplaren te merken met een aliminium plaatje aan de rugvin waarin de letters H. D. zijn gestempeld. Nu wordt beleefd verzocht door bovengenoemd bestuur aan leden, maar ook aan andere hengelaars of brood- visschers, wanneer hij of zij een baars vangen, onverschillig in welk water ook met een plaatje aan zijn rugvin verbonden met de letters H. D., om dit plaatje te willen opzenden naar het Secretariaat van de H. S. V. „Den Helder", Hoogstraat 72, Den Helder. Wanneer men dit wil doen, vermeldt dan tevens naam, adres en in welk water men deze gemerkte baars heeft gevangen, dan worden portokosten vergoed. De bedoeling van dit merken is om eventueel den trek van de uitgezette baars te kunnen controleeren. POLITIENIEUWS. Zondagavond tusschen 8 en 10 uur is uit een auto, geparkeerd op de Lindegracht by het Gulden Vlies, een electrische ruiten- verwarmer ontvreemd ter waarde van pl.m. 15. Een onderzoek wordt door de politie ingesteld. ERNSTIGE AUTOBOTSING TE CASTRICUM. Zaterdagmiddag heeft er in de Dorp straat een ernstige autobotsing plaats ge vonden, die wonderlijk goed is afgeloopen. Van de richting Lismmen kwam de A.T.0 wagen naar Castricum, om zich naar zijn standplaats te begeven, toen ter hoogte van den melkhandel van den heer J. Castricum, aan den tegenovergestelden kant een trailer met aanhangwagen uit de richting Beverwijk kwam. De trailer, waarvan de aanhang wagen met steenen geladen was, moest om een aanrijding te voorkomen, naar links uit wijken en reed toen pardoes tegen den wa gen van v. Gend en Loos, met het gevolg dat deze werd opgepakt en tegen den gevel van den Castricumschen melkhandel terecht kwam. De klap was hevig en op dit drukken verkeerspunt was er natuurlijk de noodige stagnatie. De politie en de burgemeester waren ter plaatse, doch er behoefde gelukkig geen dok tershulp ingeroepen te worden. Minder goed was het gesteld ipet de beide auto's, waarvan de trailer er wel het ergste aan toe was. De voorruit, de koplampen kortom de ggheele voorwagen lag in elkaar terwijl de gevel van den melkhandel eenige scheuren vertoonde en de ruiten finaal ver nield werden. De beide chauffeurs kwamen nagenoeg met den schrik vrij. De auto van v. G. en L. kreeg natuurlijk de noodige deuken, zoodat de materieele schade vrij groot is. De chauffeur van de trailer verklaarde, dat hij de aanrijding had kunnen voorkomen, maar dan had hij den plotseling voor zijn wagen komenden fiets rijder en een kind moeten overrijden, zoodat hij maar liever een aanrijding riskeerde. Het is aan toeval te danken, dat zich op het mo ment der aanrijding geen menschen op he trottoir bevonden, anders waren deze tot moes gedrukt geworden. Proces-verbaal is opgemaakt. DE EERSTE LIJSTERZANG. Men schrijft ons: Gisteren Zondag)namiddag hoorde ik den eersten, nog bescheiden solo-zang van een zanglijster. Hij zat hoog in een boom aan den Muziektuin. Het ongewoon zachte Januari- weer had hem tot de conclusie gebracht, dat „winter is but harbinger of spring" (de win ter is slechts kwartiermaker voor de lente). En dat moest natuurlijk wereldkundig wor den gemaakt! DE ALKMAARSCHE ROEI- EN ZEIL VEREENIGING. De reis en race van de Zeearend. De Alkmaarsche Roei- en Zeilvereeni- ging had Zaterdagavond in de dancing der Harmonie een feestavond georganiseerd, waarvan als hoogtepunt ongetwijfeld ge noemd kan worden de filmvertooning van de reis en race van de Zeearend, het be kende jacht van den heer Bruynzeel te Zaandam. Deze film heeft de aanwezigen een paar zeer aangename uren bezorgd. Allereerst kregen de zeilers den bouw van het schip te zien, vervolgens kreeg men een idee van de voorbereidingen voor den grooten wed strijd over den Oceaan en tenslotte heeft men de reis over den Oceaan per stoomboot naar New York „meegemaakt". Merk waardig, dat de Zeearend tijdens de reis nog... afgewerkt moest worden! Tot zoover was de film al interessant ge noeg, doch daarna hebben wij een goed idee gekregen van den zeilwedstrijd naar de Bermuda-eilanden, welke wedstrijd voor de amateur-bemanning een prachtige training beteekende voor den eigenlijken wedstrijd AmerikaEuropa. Hoe deze laatste Tace verliep, welke wederwaardig heden de bemanning beleefde, welke moei lijkheden overwonnen moesten worden, kortom, hoe de geheele reis verliep, dat alles werd op het witte doek wel zeer prachtig weergegeven. Deze film boeide zoozeer, dat ongetwijfeld velen haar zelfs voor de tweede maal gaarne zouden zien! Het filmprogramma werd verder gecom pleteerd met een wintersportfilm, welke een goede propaganda was voor de ski- sport. Na afloop der filmvoorstelling werd er natuurlijk gedanst. Er was een goede band en er waren genoeg danslustigen, die zich dus nog eenige uren naar hartelust konden vermaken. VOLKSUNIVERSITEIT. Men schrijft ons: Gaarne vragen wij de belangstelling voor de voordracht in eigen vertaling en bewerking van Dr. J. B. van Amerongen over Dickens' roman David Copperfield, de jongste creatie van dezen voordracht kunstenaar. David Copperfield is ongetwijfeld het werk, waarin Charles Dickens het hoogte punt van zijn kunnen heeft bereikt. Bovendien heeft het, meer dan eenig andere van zijn romans, autobiographische beteekenis. De jonge David Copperfield is de jonge Dickens zelf, de prachtige Micawber- figuur bevat trekken van zijn eigen vader, de fijn-humoristische, dichterlijke Dora- idylle geeft een beeld van een overeen komstige episode uit 's schrijvers jeugd zelve. En men behoeft naast Micawber slechts namen te noemen als die van Pegotty, Betsey Trotwood, Barkis, Uriah Heep en zoovele andere onsterfelijke karakters, om met zekerheid te kunnen vaststellen, dat „Copperfield" een, in den besten cn ruLnsten zin des woords, klassiek werk is geworden. De voordracht van dr. van Amerongen is inderdaad in de eerste plaats „voor dracht". De inleider geeft vóór alles een uitbeelding van de voornaamste, overbe- maar Moeder wist raad. Zij haalde s avonds m zc alle 5 weer beter. Doos 30 ct. de doos Dampo voor den dag en den volgenden morgen w Bioscopen. Bioscoop Harmonie, 8 uur, tot en met Woensdag, hoofdnummer De „big" van het vreemdelingenlegioen (hum.); hoofdrol Fer- nandel. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, tot en met Dinsdag, hoofdnummer Muiterij op de Bounty (rom.- sens.); hoofdrollen Clark Gable en Franchot Tone. Woensdag en Donderdag: Marguerite Gauthier (rom.); hoofdrollen Greta Garbo en Robert Taylor. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Wildzang (rom.); hoofdrollen Herbert Mars hall, Gail Patrick, Arthur Treacher e.a. Toegang voor eiken leeftijd. (Geprolon geerd). Woensdagmiddag, half 3, matinee. Roxy-theater, tot en met Woensdag, 7.45 uur, hoofdnummer Veldslag in New York (sens.); hoofdrollen Victor McLaglen, Brian Donlevy, Louise Hovick; vooraf Gevaar in de tunnel (sens.) Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Maandag 23 Januari. 8 uur, 't Gulden Vlies, prop.-avond Nazorg. Dinsdag 24 Januari. 8.30 uur, de Unie, vergadering V. V. V. Alcmaria. Woensdag 25 Januari. 8.15 uur, Harmonie, voor de Volksuniver siteit voordrachtavond van dr. J. B. van Amerongen over David Copperfield. 8 uur, 't Gulden Vlies, N.R.V.-avond met lichtbeelden. kende typen en, ofschoon de omvang van het boek een volledige behandeling uit sluit, zal men aan het eind toch een denkbeeld van de schoonheid en beteeke nis van het geheel hebben bekomen. 15-JARIG BESTAAN DER SPEELTUIN- VEREENIGING D.E.S. Een geheel gevulde zaal van 't Gulden Vlies en daarbij een echt feestelijke stem ming is reeds vele jaren het kenteeken ge weest van den feestavond van de Speeltuin- vereeniging „Door Eendracht Sterk". Dit jaar was er zeker aanleiding om in een feestelijke stemming te verkeeren. Vijftien jaren bestaat deze vereeniging thans en al die jaren is zij de goede band geweest, die de leden bij elkaar hield. Al die jaren heeft zij haar omvangrijke taak in het belang van het kind verricht op een wijze, die aller sympathie en bewondering had. Want haar werk voor het spelende kind vraagt van de ouderen vele opofferingen. Twee jubilarissen hadden we in ons mid den. Daar was in de eerste plaats de voor zitter, de heer Th. Schouten, die, ondanks zijn vooraanstaande positie op ander terrein zijn werk voor den speeltuin met enthou siasme verricht en men heeft hem daarvoor hulde gebracht, evenals den heer Brandt, den tweeden voorzitter. Bovendien werden ze in de bloemetjes gezet. En dit was zeker op zijn plaats, daar dit eigenlijk de pioniers zijn van het speeltuinwerk. Het was i» Augustus, toen de huren van da heer Th. Schouten, het tooneel betrad om het welkomstwoord uit te spreken om zooals hij dat ieder jaar doet een terugblik te slaan, op dat wat was gepasseerd. Maar thans staan we een oogenblik stil en zien terug op 15 jaar arbeid, die schijnbaar ongemerkt voorbij gingen, wat wel in hoofdzaak kwam, omdat er in het bestuur van D.E.S. steeds op uiterst vriendschappelijke wijze werd samenge werkt. Wat was D.E.S. vóór 15 jaar? Het was in Augustus, toen huren van de woningen van Volkshuisvesting omhoog zou den gaan. Dit bracht bij de bewoners van het Landstraatkwartier de behoefte om door zich aaneen te sluiten te probeeren die vei- hooging ongedaan te maken. Men schreef en sprak met het ministerie en het beoogde doel werd bereikt. Veel was er echter nog te doen. De woningen waren nog verre van ideaal en mede daardoor bleef ook de drang om aaneengesloten te blijven bestaan. In dit verbond en met de gewaardeerde hulp van Volkshuisvesting zijn vele verbeteringen aangebracht. Toen kwam de speeltuin en het mag met trots gezegd worden, dat D.E.S. op dit terrein veel moeilijk pionierswerk heeft verzet. De jaar lij ksche kinderfeesten en autotochten zijn een bewijs van wat goe de samenwerking vermag. Met vreugde con stateerde spr., dat het speeltuinwerk hier ter stede in goede richting gaat. Hoewel het kinderfeest steeds veel geld vraagt, mocht het altijd gelukken het daarvoor benoodigde bedrag bijeen te brengen. Dit stemt ook tot vreugde, want de crisis heeft ook de D.E.S.- leden niet gespaard en met dankbaarheid memoreerde spr. het werk van de commis sie-leden, dat zeker niet gering is. Was 1938 internationaal een donker jaar en kwam de vrede een oogenblik in gevaar, ook 1939 is nog verre van beter. D.E.S. strijdt voor het kind en we denken daarbij met weemoed aan de Chineesche, Spaansche en Joodsche kinderen, die van iedere vreugde zijn verstoken. Het hart van den kindervriend zou hier een krachtig halt willen roepen. Men klaagt er, ook in Alkmaar, over, dat de vernielzucht bij de jeugd toeneemt, maar hiervan ligt de grootste schuld bij de oude ren. Er waren in Alkmaar 3 speeltuinen van D.E.S. Eén heeft men haar ontnomen en tot op heden nagelaten hiervoor een ander ter rein aan te wijzen. Hier ligt ook een oorzaak van het groeiend vandalisme! Nadat spr. tot zyn mede-bestuurders woor den van dank voor de samenwerking had gebracht, kreeg mevr. van Vegten het woord. Zij zeide, dat het oorspronkelijk in de bedoe ling lag het 15-jarig bestaan stil voorbij te laten gaan. Echter wilde men in ieder geval een feestje voor de kinderen organiseeren, maar de financiën lieten het helaas niet toe. Het was voor haar als moeder een vreugde om namens vele dankbare moeders een enve loppe aan te bieden, waarvan zij hoopte, dat het bedrag, dat daarin is ingesloten, vol doende zal zijn voor een kinderfeestje. Ook de jubilarissen wilde men echter niet vergeten en zij bood den heer Schouten een prachtig inktstel aan, terwijl de heer Brandt een rookstel ontving. De heer Musman bood den jubilarissen een bloemstuk aan en hij wees daarbij op de goede verhouding in het bestuur, waar ge werkt wordt onder de leuze, dat vele han den licht werk maken. Nadat de heer Schouten beide sprekers had bedankt, kon het eigenlijk programma beginnen, dat werd - verzorgd door „Loevens Tooneelgezelschap". Opgevoerd werd „Mug gen om de kaars", een tragikomisch spel van H. de Wilde. Het gaf ons een inzicht in de moeilijkheden, die drie vrijgezellen op leeftijd hadden te overwinning bij het huishoudelijke werk. Totdat men een oplos sing vond in het nemen van een huishoud ster. Maar ook dat bracht verwikkelingen. Nadat een kattige Annie de heeren eenigs- zins schuw had gemaakt voor een dergelijk iets, plaatste men een advertentie. En daar kwamen ze, de sollicitanten Bertha (Gré Loe vens) met inderdaad „leidende" manieren en Ans (Trudi Stek) met een woordenvloed, die op een ratelende wekker leek. Dat er tusschen een huishoudster en secre taresse nog wel eenig verschil is, bleek dui delijk bij Emmy (mej. Lies Hart). In de persoon van Jo (Rie Nat) hebben de heeren hun ideaal gevonden. Om de beurt schenken ze haar hun hart en steeds aanvaardt zij dat. Totdat in het laatste be drijf de voor de heeren pijnlijke ontknoo ping komt. Bart Loevens, Henny de Haan en Bob Loevens hebben de rol van zoekende en be drogen vrijgezellen op voortreffelijke wijze vervuld. Een dankbaar applaus was de belooning voor een goede opvoering van dit stuk, dat de zaal menigen lach heeft ontlokt. Een bekend gezellig D.E.S.-bal tot diep in den nacht sloot dezen avond, welke volgen de week herhaald wordt. De dansmuziek werd verzorgd door de „Victrixband" onder leiding van den heer D. Horst. DE WIENER SANGERKNABEN. Het reiskoor van dit ensemble, dat de heele wereld doorgaat en sedert December in ons land vertoeft, kwam gisteravond in het Gulden Vlies, alhier, concerteeren. Als van ouds gaven de jeugdige zangers een programma van oude kerkmuziek (Repleti Sunt van Gallus-1550-1591-J. Nanimus-154-5- 1607-Landate Dominum van Mozart dit laatste nummer van later tijd, n.L 1756- 1791). Het eerste nummer was achtstemmig, het tweede vierstemmig, het derde voor koor met solo en in alles was het betrekkelijk kleine koor voortreffelijk. Op deze oude zangen volgden kerstliederen, waaronder Stille nacht, heilige nacht, het eerste couplet daarvan door de sopranen, met „bouche fer- mee" door de alten; het tweede couplet door allen gezongen, waarin het pianissimo van een bizondere bekoring was. Er werd door verschillende jongens solo gezongen en op merkelijk was het zulke mooie stemmen daaronder te hooren. Ook wereldlijke liederen werden voorge dragen, o.m. Heinrich der Vogler van den balladen-componist Löwe en het welbekende „Wiegenlied" van Schubert, benevens volks liederen. Al het genoemde werd onder de rustige leiding van Haymo Tauber uitste kend uitgevoerd, al gebeurde het wel eens, dat in de forte's de alten tegenover de sopranen wat te sterk waren. Evenals Vorige jaren gaf men ook nu een operatje, n.L „Die Opernprobe" van Lortzing (1 bedrijf). Aardige muziek, vlot gespeeld, goed gezongen, keurige costumes. Als al het andere vond ook dit nummer grooten biiva". (het applaus was den geheelen avond bizon der hartelijk) bij het al was de zaal dan niet gehee" gevuld zeer goed opgekomen publiek. A. K. Voor het geheele land: Krachtige tot nia- tiee zuidwestelijke tot noordwestelijke wind, betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, regenbuien, iets kouder. Een nieuwe diepe depressie kondigde zich gistermorgen in Ierland aan door snelle barometerdalingen. Zij trok naar de Noord zee en lag met haar kern hedenmorgen juist ten westen van ons land. Thans stijgt de luchtdruk over de Britsche eilanden bui tengewoon snel. Zoo steeg de barometer in Blacksod (west-Ierland) sinds gisteravond 31milibar (23 m.m.) en nog zijn de stijgin gen niet ten einde. Onder invloed van deze actieve storing heerscht over een uitgebreid gebied onstuimig weer met veel neerslag. Zware storm meldden de stations aan de Fransche westkust. Zoo had Brest (Bre- tange) wind van orkaankracht (12 beau fort), hetgeen overeenkomt met een wind snelheid, welke gemiddeld grooter is dan 104 K.M. per uur of 29 meter per seconde) terwijl een aantal andere stations 11 Beau fort meldden. De depressie begint echter op te vullen, zoodat de luchtdrukverschillen geleidelijk minder worden. Het gebied van hoogen luchtdruk tusschen de Azoren en Portugal handhaaft zich. Ten westen van dit gebied komt een nieuwe storing tot ont wikkeling, welke den rug van hoogen lucht druk die over de Britsche eilanden nadert weer zal gaan aantasten. STORMW A ARSCHUWIN GSDIENST. Geseind van de Bilt hedenmorgen 9.20 uur aan alle posten: „Stormsein neerhalen, blijft op Uw hoede". LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 16.57 tot 7.24 uur licht op. Gymnasium-afdeeling, stelde spr. de ver gadering voor zijn rede in brochure-vorm te doen uitgeven als „open brief aan den minister van onderwijs". Vervolgens verdedigden de heeren Gun ning en Casimir het voorstel en de ontwor pen urentabel tegenover enkele opmer kingen uit de vergadering, waarna de ver gadering het bestuur machtigde in den zin als door prof. Tenhaeff aangegeven, voor bereidende stappen te doen voor het peti tionnement. ALKMAAR. GEBOREN: Geertruida M., d. van Lourentius Th. Kle verlaan en P. M. Schuit. Joanna C. M., d. van Martinus N. A. Oud en M. C. Kühne. KERKVERKIEZING TE KOEDIJK. Zondagmorgen werd in de Ned. herv. kerk onder leiding van ds. van den Kieboom opnieuw als ouderling bevestigd de. heer D. van Die en als diaken de heer A. J. Schipper! KERKVERKIEZING. In een vergadering van kerkeraad en kiescollege der Nederl. gemeente De Rijp werd in de vacature ontstaan door het be danken van W. P. Besse als diaken gekozen de heer C. J. Visser. WETTELIJKE REGELING VAN HET LYCEUM GEVRAAGD. In de aula van het Nederlandsch Lyceum te s-Gravenhage heeft Zaterdagmiddag 'n vergadering plaats gehad van de vereeni- ging van rectoren van Lycea, waarin prof. dr. N. B. Tenhaeff, rector van het vrijz ding PPhGU? 's"Gravenhage, een inlei ding gehouden heeft, getiteld „Naar een petitionnement?" Aanwezig waren o.m. de heeren prof R Lycea!" Andel' "^^teür der Wy komen op, aldus prof Tenhaeff een school, d.e bestaat krachtens 'elgen recht, voor de vrijmaking van het Lyceum Dit beteekent, dat wij de H. B. S -b en hTt gymnasium van hun tweeslachtig schap willen bevrijden. Wij willen een vrij Lyceum, een vrjj Gymnasium en dientengevolge een vrije HBS Na uitvoerig de plannen 'tot reoreanicit;» van het Lyceum te hebben uiteengezet t w een onderbouw van twee jaar en een' b^' venbouw van v,er jaar, gesplet in afdee- lingen a. en b en deze in taalkundige en wiskundige afdeel.ngen, waaroy niet meer gesproken wordt van H. B. S.-afdeeling en voor eigen gezel- vragen Uitvaart van wijlen den heer A. Vrij. Onder overweldigend groote belangstel ling van hier en elders had Zaterdag de uit vaart plaats van wijlen den heer A. Vrij, lid van het hoofdbestuur van de I. O. G. T. Bij het sterfhuis werd de stoet opgesteld door de aansprekers van de Onderlinge Be- grafenisvereeniging „Heiloo". Achter de aansprekers volgde een deputatie van de afd. Alkmaar van de Loge „Na strijd Her- boden" met omfloersd vaandel en achter de volgrijtuigen liepen vele dames en heeren van de I. O. G. T. Bij de Nieuwe Begraaf plaats was de belangstelling overweldigend groot. Naast de deputatie van Alkmaar sloten zich aan het district Noordholland met de bondsvlag en vele drankbestrijders(sters) uit Amsterdam, Hilversum, Rotterdam, Haarlem e. a. plaatsen. Ook was vertegen woordigd de Ned. Ver. tot Afschaff. van Alcoh. Dranken en de voorzitter en leden van de S. D. A. P. Toen de blanke kist in de groeve was neergelaten en de vaandels hun laatsten groet brachten, trad naar voren de heer B. Korthof uit Amsterdam, die sprak als vriend van de overledene en rele veerde, wat de overledene in een lange reeks van jaren voor de I. O. G. T. was geweest. De heer J. H. Antonissen sprak namens het district Noordholland van den I. O. G. T. en gewaagde van zijn veelzijdigen arbeid in de volksbuurten van de hoofdstad, waarvan de baten bestemd waren voor het Parkher stellingsoord. Door zijn woord en beeld wist hij in de Jordaan en Witteburg de harten te bewegen en de beurzen te openen. De heer A. Meijlink sprak namens de Loge „Steeds Vooruit" te Amsterdam, de loge waarvan de overledene een reeks van jaren lid was. Het was deze spreker, die wees op zyn woord uit overtuiging en uit het hart -— waarmede hij de jeugd wist te over tuigen. De groote kracht ging van hem uit door zyn eenvoud, waarmede hij zyn hoor ders wist te boeien en zijn overtuiging uit te dragen. De heer G. C. II. Dijkstra sprak namens de Loge „Na Strijd Herboren" te Alkmaaf en als vriend. Ook hij gewaagde van zijn groote bereidwilligheid een bereidwillig-. heid die zich offerde voor zyn ideaal en e vele financieele offers voor de beweging gegeven. Alle sprekers waren onder den indruk van zijn verscheiden en wenschten hem de rust na een welbesteed leven. Een broeder van den overledene bracht dank voor de laatste eer.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2