dagblad voor alkmaar en omstreken. BARCELONA GEVALLEN BARCELONAOP HET PUNTTE CAPITULEEREN. No. 22 Dit nummer bestaat uit drie bladen. 141e Jaargang De laatste trein uit Barcelona naar de Fransche grens. Maatregelen van Franco. Aardbeving in Chili met 15000 slachtoffers. Chillan geheel verwoest. Peuter meldde heden middag om 1 uur: De troepen van Franco hebben Barcelona zonder tegenstand bezet. (Zie voor nadere bijzonder heden pag. 2, 3e blad.) Pe algemeene toestand. Mussolini zou conferentie van vier overwegen. Na val van Barcelona. Rijksdag voor 30 Januari bijeengeroepen. De koningin spreekt voor de radio. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Donderdag 26 Januari 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. In alle sectoren van het front voor Barcelona duurde gisteren en in den loop van den nacht de opmarsch van Franco's strijdmacht voort. Uit Lerida werd gemeld dat Solsona, de industrie plaats tusschen de Segre en de Cardo- ner, halverwege Barcelona en de Fran sche grens gelegen, werd bezet. Na de inneming van Martorell zijn voorts de aanvallen gericht op Tarrasa en Saba- dell, oostelijk van de Rio Llobregat. Gistermiddag functionneerde de ra dioverbinding met Barcelona aog. De geruchten dat de stad was gevallen, waren onjuist. Uit Lerida meldt Reuter evenwel, dat de rechtsche omsingelingsbeweging om Barceolna snel vordert en dat de val van de Katalaansche hoofdstad dus wel niet lang meer op zich zal laten wachten. Alle weerstand gebroken? Langs den oostelijken ogver van de Llo bregat, zoo meldde gisteravond een tele gram van het terrein van den strijd, is alle weerstand van de iinksche troepen gebro ken. De Navarreezen naderen thans de bui tenwijken van Barcelona. Zij hebben Rubi veroverd, welke plaats aan den voet der heuvels rondom Barcelona ligt, en zijn reeds verder getrokken. De divisies van Maestrazco, die ten noor den van Tarrasa opereeren, hebben colon nes gezonden naar het zuiden van die stad. terwijl artillerie is aangevoerd om de ver dedigers van Tarrasa en Sabadell te besto ken. Het Marokkaansche corps heeft het vol ledige bezit verworven van de twee brug- gehoofden van de rivier Llobregat ten zui den van Barcelona. De republikeinsche troepen, die stellin gen bezet houden in de met sneeuw be dekte hooge Pyreneeën rondom Seo de Ur gel, zijn geheel van het zuiden afgesneden door de verovering van Solsona door de rechtschen. In den sector van Barcelona zijn de Ma rokkaansche troepen van generaal Yague thans tot staan gekomen aan den rand van de stad. Zij wachten op de aankomst van de Navarreesche troepen. Franco schijnt de tactiek te volgen, die hij ook bij Bilbao heeft toegepast en een algemeene omsingeling af te wachten, alvorens de stad te nemen, ten einde straatgevechten te voorkomen. Rechtsche maatregelen, uit te voeren na Barcelona's val. Havas meldt uit Burgos: Reeds een maand geleden zijn door de regeering te Burgos gedetailleerde voor zieningen getroffen voor de bezetting van Barcelona. Onder het gezag van den r inis- ter van binnenlandsche zaken had kolonel Hungria, de chef van de inlichtingen diensten, die belast was met het bestudee- ren van de verschillende kanten van het probleem, besloten dat den dag na het bin nenrukken van de troepen de jarrr 'ders bevel zullen krijgen den post te bezetten welke zij voordien innamen. De machinerie zal in de eerste dagen langzaam weer op gang worden gebracht. Daarna zal een on derzoek worden ingesteld naar het optre den van een ieder. Wat de ravitailleering betreft, staan dui zenden vrachtwagens met levensmiddelen, kleeding enz. sedert gistermorgen op niet grooten afstand van de stad te wacht De volgende cijfers worden genoemd: 800.000 K.G. brood, evenveel meel, 200.000 blikken conserven, 200.000 rantsoenen vleesch °tc. voor de eerste hulp. De politiedienst zal waargenomen wor den door groepen guardia civil. Een zeer strenge controle zal worden ingesteld, om te beletten, dat een stroom van vluchtelin gen, die verdeeld zijn ever de verschillen de provincies van het rechtsche Spanje, naar Barcelona zal komen. De laatste trein Reuter meldt uit Perpignan: De laatste trein uit Barcelona, die het traject tot de grens heeft kunnen afleggen, is gisteren te Portbou aangeko.nen met ruim tweehon derd gevluchte vrouwen en kinderen. De meeste vluchtelingen hadden in twee da gen niets te eten gehad. Een tweede trein heeft gistermorgen om vier .uur getracht uit Barcelona te vertrekken, doch de spoorlijn werd zoo zwaar gebombardeerd, dat hij moest terugkeeren. Terwijl de vluchtelingen nog te Portbou waren, vlogen rechtsche vliegtuigen over de stad. Uit luchtafweergeschut werd op- hen gevuurd. De zenuwen van de vluchte lingen zijn geschokt door den honger en de spanning. Toen de vliegtuigen naderden, vluchtten zij, om' beschutting te zoeken, in de donkere tunnel. De toestellen vlogen langs de grens op een hoogte van 10.000 voet, gadegeslagen door leden van de in ternationale commissie voor de evacuatie van buitenlandsche vrijwilligers, die wach ten op de komst van ongeveer vijfhonderd Amerikaansche en Canadeesche vrijwilli gers. Dit zijn ongeveer de laatsten, die nog gerepatrieerd moesten worden. De rechtsche luchtmacht is gisteren zeer actief geweest. De toestellen vlogen over alle wegen en spoorlijnen, die van Barce lona naar de grens leiden, waarbij zij de verkeersopstoppingen met bommen en ma chinegeweervuur bestookten. Juist voordat de correspondent van Reu ter gistermorgen te Cerbere aankwam, vlo gen vier Savoia-vliegtuigen over een hoek Fransch gebied. Er werden twee waarschu wingsschoten gelost door de Fransche lucht- afweerkanonnen. Verwacht werd, dat de Amerikaansche en Canadeesche vrijwilligers laat in den middag in Frankrijk zouden aankomen. Zij zullen naar hun vaderland teruggezonden worden. Te Figueras is een buitenlandsche cor respondent vastgehouden door de Spaan- sche autoriteiten, aangezien hij „indiscrete" foto's zou hebben genomen. Te Figueras, welke plaats reeds overvol menschen is, is censuur op de buitenlandsche pers inge steld. Een groot deel van Chili is gisteren door een aardbeving geteisterd. Hoewel de eerste berichten slechts spraken van eenige tientallen dooden, bleek al spoe dig, dat het aantal slachtoffers vele duizenden bedraagt. De stad Chillan schijnt vrijwel geheel verwoest te zijn en haar omgeving moet een volkomen ruïne geworden zijn. De eerste berichten kwamen gisternamid dag binnen en maakten melding van een aardbeving bij Talca, waarbij tien personen werden gedood en talrijke gebouwen, waar-, onder de gevangenis, waren ingestort. Weldra kwamen nieuwe berichten, waar uit bleek, dat een gansche streek door deze aardbeving geteisterd was. Zoo werden te Lota het gemeentehuis en vele andere ge bouwen vernield en uit Parral kwam slechts een enkel bericht over talrijke slachtoffers, doch waar de verbindingen met deze stad verbroken waren, beschikte men niet over nadere gegevens. In den loop van den avond bleek, dat in Falca alleen reeds 2000 dooden zouden zijn, terwijl te Concepcion 1000 dooden betreurd moesten worden. Hedenmorgen werd echter gemeld, dat naar schatting meer dan 15.000 doo den te betreuren zouden zijn, maar ook nu nog konden geen bizonderheden worden meegedeeld, omdat alle ver bindingen met de steden Concepcion, Talca en Los Angelos verbroken wa ren. Deze drie steden zijn waarschijn lijk zeer ernstig getroffen en vermoe delijk grootendeels verwoest. De Britsche ambassade heeft de Chileen- sche regeering haar diensten aangeboden en de kruisers Exeter en Ajax ter beschik king gesteld voor hulpverleening, terwijl de Chileensche regeering zelf eenige hulp- treinen naar de geteisterde gebieden heeft gezonden. Chillan zwaar getroffen. Er komen slechts onvolledige berichten binnen over aardschokken in een groot ge bied van Midden- en Zuid-Chili, waarbij naar men gelooft, 15.000 personen zijn om gekomen, van wie 10.000 te Chillan, een stad op 65 K.M. ten Oosten van Concepcion, waar, naar gemeld wordt, de gebouwen met inbegrip van een theater, dat 's nachts instortte, waarbij alle bezoekers het leven verloren, vrijwel alle zijn verwoest. De dooden worden snel ter aarde be steld. Er bevinden zich veel gewonden op straat. Er is een algemeene trek naar de epen velden. Internationale nerveusiteit. De ontwikkeling van den strijd in Spanje brengt in geheel Europa een zekere ner veusiteit teweeg en wanneer Barcelona ge vallen zal zijn, is het wel duidelijk, dat de geheele belangstelling zich zal richten op het internationale aspect van het Spaansche vraagstuk. Op dat oogenblik zoo schrijft de Temps zal men zich rekenschap kun nen geven van de mate, waarin het fascis tische Italië bereid is de door Mussolini tegenover Chamberlain aanvaarde ver plichtingen na te komen en niet te streven naar territoriale, politieke of economische voordeelen in Spanje. Op dat oogenblik zal de kwestie gesteld worden van de handha ving van den „status quo" in het Westen van de Middellandsche Zee, zooals die ge stipuleerd is in het Britsch-Itaüaansche accoord van 16 April. Een handhaving met het oog waarop Frankrijk en Engeland alle voorzorgsmaat regelen zullen moeten nemen, die dienstig zijn om het hoofd te bieden aan mogelijke verrassingen. Zoo zal de eventueele val van Barcelona diepen weerslag hebben op den internatio nalen toestand, waarvoor Europa sinds lang gesteld is en die snel moet worden opge helderd, wanneer men deiningen en kram pen wil vermijden, welke niet minder ge vaarlijk zijn voor den vrede dan die van Sepembetr j.1. De Corridors van het Foreign Office te Londen zijn in de laatste dagen (helaas) weer ongewoon druk bevolkt, schrijft de Londensche correspondent der N. R. C. El- hen middag wemelt het er van de journa listen, die op een onderhoud met een der leden van den ambtelijken persdienst wach ten. Het is het duidelijkste teeken dat de internationale temperatuur weer eens aan het stijgen is. Zoolang er weinig beweging in de Europeesche politiek is, heerscht er ook in de wandelgangen van het Foreign Office een aangename rust, maar nog heb ben de journalistieke neuzen niet geroken dat er iets in de lucht is, of zij komen eiken middag in drommen opdagen. Zoo is het ook nu weer. „Charles", „Tom", „Pete" en al de andere ambtenaren van den persdienst worden dagelijks door een groeiende me nigte persmenschen lastig gevallen en daaruit alleen al valt op te maken, dat de korte Kerstrust in de internationale politiek helaas weer tot het verleden behoort. De „men" praat over alles en nog wat en de meeningen zijn zeer uiteenloopend. Maar over één punt heerscht eenstemmig heid: Duitschland speelt zijn spel buitenge woon handig. Het is er in geslaagd zijn plannen.voor de toekomst volkomen te maskeeren. Al degenen, die voor Kerstmis nog vol vertrouwden voorspelden, dat Hit- ler's volgende campagne zich tegen Roe menië of de Oekraine zou richten, moeten nu toegeven dat zij geheel van de wijs zijn gebracht. Er zijn, vooral sinds de conferen tie tusschen Hitier en Beek te Berchtesga- den, zooveel geruchten geweest, dat men haast niet meer weet wat men gelooven moet. Hitier zou besloten hebben zijn Oos- tenlijke plannen vooreerst nog te laten rusten om in samenwerking met Polen en Italië voor een herverdeeling van koloniën (niet alleen de teruggave van de vroegere Duitsche koloniën) te werken. Hij zou be sloten hebben dat oorlog met Engeland onvermijdelijk was en hij zou besloten heb ben Italië zijn vollen diplomatieken en mi litairen steun in de campagne tegen Frank rijk te geven. Hij zou een verzekering van Rusland en Polen hebben verkregen, dat deze twee landen in geval van een con flict in het Westen neutraal zouden blijven. Et hoe genus omne. Het resultaat van al deze geruchten is, dat men in het geheel niet meer weet, wat men van Duitschland te verwachten heeft. Men verdiept zich eindeloos in de vraag „of Hitier naar het Westen, dan wel naar het Oosten zal gaan", zonder eenige concrete gegevens te bezitten om deze vraag te beantwoorden. Vandaar het eerder genoemde compliment aan de handige Duitsche diplomatie. Duitschland, zegt men, is erin geslaagd, al zijn buren om de beurt schrik op het lijf te jagen en houdt iedereen in onzekerheid omtrent zijn bedoelingen en het zal daar door bij een volgend diplomatiek offensief de voordeelen van de verrassing kunnen exploiteeren, die van even groote waarde is voor de diplomatieke als de militaire strategie. Deze onzekerheid omtrent de plannen van het Derde Rijk heerscht niet alleen in journalistieke maar ook in officieele kringen. Ook daar zegt men geheel in het duister te tasten. Het is misschien geen wonder, want Londen heeft sinds de ver slechting van de betrekkingen, die na de pogroms is begonnen, weinig contacten meer met Berlijn gehad. Het is zelfs geen wonder dat de stemming in officieele kringen nauwelijks anders dan pessimistisch genoemd kan worden. Onzekerheid is altijd een onaangename geestesstaat en dit is zij in dubbele mate wanneer die onzekerheid het doel van een zoo formidabele en dy namische mogendheid als Duitschland geldt. Daarbij komt, dat het ontslag van Schacht, de groeiende invloed van de extremistische nazi-leiders en de huidige superioriteit van het Duitsche oorlogsapparaat, een superio riteit die nu wellicht haar hoogtepunt heeft bereikt en niet te eeuwigen dage gehand haafd zal kunnen worden, doen vreezen dat er in de naaste toekomst weer een nieuwe coup te wachten staat. Het is dan ook geen geheim, dat Lord Halifax den toestand vrij somber inziet. Hij is van Ro me teruggekomen, overtuigd dat de ver zoeningspolitiek aan beide einden van de spil Rome—Berlijn op groote moeilijkheden zou stuiten. Inmiddels blijft de onmiddellijke aandacht gevestigd op de ontwikkeling in en rond om de Middellandsche Zee. Dat Mussolini zijn campagne tegen Frank rijk aanzienlijk zou verscherpen, zoodra zijn Spaansche protégé Catalonië heeft veroverd, wordt nauwelijks meer twijfelachtig ge acht. Wat dan? Zullen de Franschen, zooals de semi-officieele Temps onlangs vaag aanduidde, Minorca en Spaansch-Marokko bezetten om zich een wapen te verschaffen in geval Mussolini Majorca in handen zou houden als hefboom voor de verwezenlij king van zijn eischen inzake Tunis en Fransch Somaliland? Het is bekend dat Bonnet toen hij Halifax te Genève ont moette, deze mogelijkheid heeft geopperd Positieve steun voor dit idee schijnt hij echter van Londen nog niet ontvangen te hebben. Er zijn nog andere en belangrijker vragen. In hoeverre zal Duitschland Italië steunen wanneer het werkelijk ernst wordt met de anti-Fransche campagne? Het is een vraag waar alles van afhangt, maar nie mand weet het antwoord. Geruchten zijn er ook hier weer jrei.oeg. Daar is b.v. het gerucht omtrent de twee Duitsche leger divisies, die bij Klagenfurt aan de Duitsch- Italiaansche grens gestationneerd waren en een paar dagen geleden verdwenen waren met onbekende bestemming, maar volgens sommigen met bestemming naar Lybië. Be vestiging daarvan is niet te verkrijgen. Men weet dat er Duitsche soldaten in Lybië zijn (het is gebleken uit poststempels op in Duitschland ontvangen brieven), maar men weet"niet of het er 2 of 20.000 zijn. Of Duitschland al dan niet bereid is Italië niet alleen zijn diplomatieken maar zoo noo- dig zijn militairen steun te geven, blijft derhalve nog steeds onbekend Het bovenstaande overzicht van geruch ten, veronderstellingen en combinaties zou niet compleet zijn zonder de volgende speculatie, die in Londen veel opgang doet. Duitschland, zegt men, zou bereid zijn zich in het Fransch-Italisansche conflict afzijdig te houden, mits Engeland eenzelfde neutra liteit aanneemt. Frankrijk zou daar oogen- schijnlijk zeer goed mede gediend zijn, aan gezien het meent Italië zonder gevaar voor zijn rekening te kunnen nemen. Engeland zou met een dergelijke oplossing zeker ge noegen nemen. Iedereen, behalve misschien de Italianen, zouden dus zeer in zijn nopjes zijn. Maar nu komt de kneep. Duitschland en Engeland zouden de neutraliteit niet op dezelfde wijze opvatten. Het zou een herha ling worden van de „niet-inmenging" in Spanje. Duitschland zou Italië oorlogsmate riaal en „vrijwilligers" sturen, terwijl En geland zich loyaal aan zijn verplichtingen zou houden. Kortom, Frankrijk zou het kind van de niet-inmengings-rekening wor den, net zooals Republikeinsch Spanje dat geworden is. De correspondent van de „Daily Mail" te Rome meldt aan zijn blad: „Uit betrouwbare bron wordt verno men, dat Mussolini, direct na den val van Barcelona, een conferentie-van- vier zou willen bijeenroepen. Het zou wenschen, dat vertegenwoordi gers van Engeland, Frankrijk, Duitschland en Italië de volgende drie punten inzake Spanje zouden bespreken: 1. Spanje te sparen voor verder bloed- gieten; 2. de positie van het Spaan sche volk te be palen, in over eenstemming met Duitschland en Italië, die Franco heb ben geholpen; 3. te bewerken, dat de vier mogendheden zich verplichten de wederinstelling te ver hinderen van een regeering der commu nisten of van het volksfront in Catalonië of bij Madrid. Van semi-officieele zijde wordt me degedeeld: De Duitsche rijksdag is voor Maan dag 30 Januari des avonds om acht uur bijeengeroepen. Het betreft hier de constitueerende zitting na de verkiezingen van 10 April 1938. Voor de eerste maal zullen de afgevaardigden uit den Oostmark en uit den Sudetengouw aanwezig zijn. Op de agenda staat o.m. een redevoe ring van Hitier. Mussolini Naar gisteravond per radio werd medegedeeld, zal H. M. de Koningin op Vrijdag, 27 Januari om 12.45 uur voor de radio spreken, met als onderwerp: „On^e taak in deze dagen, in verband met de moreele en geestelijke herbewapening". Egyptische kustwachters gearresteerd. - In verband met de aanhouding te Alexan- drië van een onderofficier, verleden week, die beschuldigd werd gepoogd te hebben twee pond opium van een buitenlandsch schip te smokkelen, zijn thans 49 manschap pen van de kustwacht gearresteerd. Twintig van hen hebben reeds bekend. Naar ver luidt smokkelen deze menschen gedurende tien jaar. Scotland Yard zoekt naar verdwenen prins. - De Engelsche bladen melden, dat de autoriteiten van Scotland Yard het verzoek hebben ontvangen, prins Wolff Heinrich von Stolberg op te sporen, waarvan men, sedert hij verscheidene weken geleden uit de Ver- eenigde Staten in Engeland was aangekomen, niets meer gehoord heeft. Zie verder Buitenland pag. 4, Ze blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1