PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN lüeet&ecichl faüvinciaai Hieuws JCuHSt en Wetenschap ^BuegecÜike Stand eerste blad. Batterijschakelaars N.V. WILLEM VAN RIJN ij Verwachting, Buitenlandsch weeroverzicht. SCHOORL GROOTSCHERMER OBDAM HEM OTERLEEK NIEUWE NIEDORP NOORDSCHARWOUDE Zoo'n gloeiende kachel is best bij rheumatische pijnen. 3 beveiligen porkeerende of in de garage staande automobielen tegen kortsluiting en tegen onge- wenschte ontlading van de batterij. Menige noodlottige brand heeftde Bosch batterijschakelaar, die door een enkelen greep den ge- heelen wagen stroomloos maakt, reeds verhoed, Leverbaar voor luxe wagens, vrachtwagens en .autobussen. Verkrijgbaar bii alle Bosch-Diensten, automobielhandelaren en garage- houders in Nederland. i AMSTERDAM (C.) KEIZERSGRACHT 171 y. JEU EO ON JIJ OS (4 LIJNEN) <g Voor het geheele land: Nevelig tot be trokken of zwaar bewolkt, plaatselijk nog eenige regen of natte sneeuw, zwakke tot matige noordoostelijke tot noordelijke wind, weinig verandering in temperatuur. De diepe depressie welke gisteren nog over het Engelsehe kanaal lag trok weer terug Frankrijk in en vulde snel op. Een restant lag hedenmorgen nog over de Po- vlakte. Een nieuwe depressie kwam over Italië en den Balkan tot ontwikkeling en trekt thans naar midden-Europa. Het gebied van hoogen luchtdruk op den Atlantischen oceaan ten zuiden van IJsland hield stand, dat over noord-Scandinavië werd echter door een depressie welke door de Poolzee trekt aangetast. In geheel west-Europa is de windrichting tusschen noord en oost, de tóndkracht over het algemeen niet meer dan zwak of matig. De bewolking is meest ?waar, hier en daar valt nog regen of sdeeuw. De vorst nam in Scandinavië over het algemeen toe, voorts lag hedenmorgen een gebied met temperaturen even onder het vriespunt over oost-Frankrijk, zuid- Duitschland en Zwitserland. Op IJsland is dë vorst weer geheel verdwenen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.05 tot 7.19 uur licht op. Evangelisatiegebouw Sedeur, 10 uur, de heer Besselaar; 11.40 uur Zondagsschool. URSEM, geen dienst. VALKKOOG, 2 uur, ds. Kapteijn. VEENHUIZEN, geen dienst. WARMENHUIZEN, 10 uur, ds. Krop. WESTGRAFTDIJK, geen dienst. WINKEL, geen dienst. ZUIDSCHARWOUDE, av. 7 uur, ds. Klein Wassink (jeugddag). ZUIDSCHERMER, geen dienst. BARSINGERHORN, Doopsgezinde Ge meente, geen dienst. BERGEN, av. 7 uur, ds. v. d. Kieboom. Ger. kerk, 10 en 5 uur, ds. van Minnen. Evangelisatie Maranatha, 10 30 üur, ds. Rijnders van Hilversum. BROEK OP LANGENDIJK, doopsgez. gem,, 9.45 uur, ds. mr. Oosterbaan. BURGERBRUG, geen dienst. DIRKSHORN, 10 uur, ds. de Leeuw. DRIEHUIZEN, geen dienst. EGMOND AAN ZEE, 10 uur, ds. Roobol. EGMOND AAN DEN HOEF, 10 uur, ds. EENIGENBURG, geen dienst. Rasch. GROET, zie Schoorl. GROOTSCHERMER, 10 uur, ds. Brinke- ■rink. HEILOO, av. 7 uur, ds. Bloemhoff (jeugd dag, coll. n. k. en p.) Nederl, Herv. Evang. Vereeniging, a. d. Kerklaan, 10 uur, de heer B. Elzinga, van Amsterdam. HEERHUGOWAARD, 2.30 uur, ds. v. d. Heide. KOEDIJK, geen dienst. LIMMEN, 2 uur, ds. van Dop. NOORDSCHARWOUDE, 10 uur, ds. v. d. NIEUWE NIEDORP, geen dienst. NIEUWE NIEDORP, Doopsgezinde Ge beente, 10 uur, ds. de Vries, van Hoorn- Kieboom. OOSTGRAFTDIJK, 10 uur, ds. Loysen. OUDKARSPEL, geen dienst. OTERLEEK, geen dienst. OUDORP, geen dienst. OUDE NIEDORP, av. 7 uur, ds. Boeke. OUDESLUIS, 10 uur, ds. Witkop. PETTEN, 10 uur, ds. Vorstman. ST. MAARTENSBRUG, geen dienst. SCHAGEN, gerei, kerk, 9.30 en 5 u, cand. SCHAGEN, 10 uur, ds. Kapteijn (jeugd- d*K, collecte). SCHAGERBRUG, geen dienst. Wamsteker, hulpprediker. SCHERMERHORN, 10 uur, da. Boeren- donk. SCHOORL, 10 uur, ds. Boeke (jeugddag); 11.15 uur Zondagsschool. STOMPETOREN, av. 7 uur, ds. Kastein, Van De R(jp en Graft. Evangelisatie, 10 uur, de heer Emous, Ca?,^' te Amsterdam. UITGEEST, av, 7 uur, ds. Hanneman U®ugd-Zondag). Kostelooze inenting. Op 1 Februari a.s. zal door den ge meentearts dr. H. Heringa alhier gelegen heid worden gegeven tot kostelooze inen ting en wel te zijnen huize des morgens tusschen 8 en 9 uur. De houding van Ged. Staten t. a. v. de Boerenleenbanken. In het verslag van de vergadering van de leden der Coöp. Boerenleenbank op Maandag 23 Januari is vermeld het bespro kene ter zake van het opnemen van kas gelden of deponeeren van gelden door pu bliekrechtelijke lichamen gemeenten, pol ders enz. bij de Coöp. Boerenleenbanken. In die vergadering is o.m. gewraakt de onvriendelijke houding van Ged. Staten t. a. v. de goedkeuring van dergelijke fi- nancieele besluiten. Wij vernemen echter nader, dat hierbij geenszins sprake is van een onvriendelijke houding, te minder nog van bevoorrechting van bepaalde bankinstellingen. Ged. Staten die uiteraard het financieele belang van gemeenten en polders dienen voor te staan, zijn van oordeel dat indien de publiekrechtelijke lichamen kasgeld noodig hebben, zij dit moeten opnemen bij die bankinstellingen die een zeer lage ren te vragen. Waar nu de rente voor opgenomen gel den bij de Coöp. Boerenleenbank althans te Schoorl immer nog 4 pet. bedraagt en el ders kasgelden zijn te krijgen tegen een rentevoet van 1 pet. of lager, is het begrij pelijk dat besluiten tot het opnemen van kasgelden bij de Coöp. Boerenleenbank nimmer worden goedgekeurd. Bij het deponeeren van gelden door vo rengenoemde lichamen stellen Ged. Staten den eisch, dat door de betreffende banken dus ook de Boerenleenbank, effecten in onderpand worden gegeven, waaraan na genoeg alle bankinstellingen geen gevolg wenschen te geven. Alleen t. a. v. de Bank van Nederland- sche Gemeenten stellen Ged. Staten dezen eisch niet, daar deze bank onder rijkstoe zicht staat. Grasverpachting Noordeindermeer. Bij de op 26 dezer gehouden verpach ting van het grasgewas der dijken en we gen van bovengenoemden polder was de opbrengst 597. Dit was 554 minder dan in 1938. Plaatselijk Nut. Woensdagavond te zeven uur werd in het café van den heer Jac. Stammes, alhier de derde bijeenkomst in dit seizoen van het Plaatselijk Nut gehouden. Na een hartelijk welkomstwoord tot ds aanwezigen door den voorzitter, den heer D. Bankert, was het woord aan mevr. N. BlauwSaai voor het verzorgen van de lezing. Als onderwerp had zy gekozen: „De Zonnestraal" door Mien Labberton. Het gebodene viel in den smaak van de luisteraars. Uit den zangbundel werd gezamenlijk gezongen, waarna diverse voordrachten werden gegeven. In zijn sluitingswoord dankte de voorzit ter allen die tot het slagen van dezen ge- zelligen avond meegewerkt hadden. Een vruchtbare zeug. Een zeug van den heer J. Vlaar, alhier, heeft 21 biggen tegelijk ter wereld ge bracht. In totaal waren er in 3 worpen 58 biggen. De oprichting van een neutrale school. Toen Dinsdag bekend werd, dat de o. 1 school definitief zou worden opgeheven was 't als vanzelfsprekend, dat er spoedig een vergadering zou zijn, temeer, toen ook Dinsdag al reeds bekend was, dat B. en W. vóór Vrijdag 27 Januari een vergadering hadden uitgeschreven met een voorstel tot uitbreiding der o. L school te Stompetoren. Men was hier gewoon perplex door deze bijzondere voortvarendheid in tegenstelling met twee jaar geleden, toen van alle in stanties de goedkeuring binnen was voor een nieuwe of verbouwde o. L school. Per circulaire was de burgerij Woensdag avond ter vergadering geroepen in het café van Ham. Jammer was, dat er ten raadhuize nog een vergadering was van ingelanden ter bespreking van de overdracht der Dorps straat aan de gemeente. Dat was oorzaak, dat eV nu 34 personen aanwezig waren. De heer J. v. Harskamp, die de leiding had, memoreerde de lijdensgeschiedenis onzer school en noemde het een tragedie. Ook hem frappeerde de bijzondere activiteit van B. en W. Spr. deelde mede, dat hij en de heer Witteveen hun licht hadden opgestoken bij het bestuur van de Neutrale Schoolvereeni- ging te Groet, gemeente Schoorl. Deze heeren waren direct bereid de noodige medewerking te verleenen, wat zeer op prys gesteld werd. De heer Witteveen gaf hierna een uiteen zetting, hoe en wat er gebeuren moet, om bij B. en W. aanvragen te doen voor een neutrale school en om daar gelden voor te voteeren. Hierna was er gedachtenwisseling, waaraan door velen werd deelgenomen. Het resultaat was, dat alle aanwezigen zich spontaan lieten inschrijven als lid der Bijz. Neutrale Schoolvereeniging. De oprichting was hierdoor een feit ge worden en opnieuw was de vergadering in deze homogeen om daadwerkelijk mede te helpen aan de voltooiing van dit cultureele werk. Ons eerste werk is nu* aldus de voorzitter, om te zorgen, dat we pér <1 Mei 50 leerlingen hebben en de koninklijke goedkeuring verkrijgen op de statuten. Onze actie eischt ook natuurlijk geldelijke offers. Ten eerste de oprichtingskosten, waarvoor spontaan door een ieder 1 werd afgedragen en ten tweede de jaarlijksche contributie, die later geregeld zal worden. De niet aanwezigen zullen bezocht worden en gevraagd, de actie moreel en financieel te steunen. Nadat nog een bestuur was gekozen, waarin benoemd werden de heeren Hars kamp, Witteveen, Muntjewerf, Slot en Hemke, sloot de voorzitter de bijeenkomst met de beste wenschen voor de nieuw op te richten neutrale school. Nutsavond Terdiek. Dinsdagavond had de tweede Nutsbij- eenkomst in dit winterseizoen plaats in het lokaal van den heer de Weerd. Ondanks 't slechte weer was de opkomst goed. We kregen een zeer gevarieerd program ma te zien met tooneel, declamatie, voor drachten, enz. Het géheel werd in een vlot tempo afgewerkt en stond op zeer goed peil. De aanwezigen hebben volop van het ge bodene genoten en men heeft kunnen zien hoe men in een klein plaatsje als Terdiek, wanneer allen daartoe medewerken echt ge zellige nutsavonden kan organiseeren. Huisvlijt en Floralia. De algemeene vergadering van de Huisvlijt- en Floraliavereeniging werd ge houden in café Kossèn. De ontvangsten hebben bedroegen 685.56 en de uitgaven 514.38, zoodat het groot nadeelig saldo van het vorig jaar is teruggebracht tot 23.59. Mevr. RemptBakker werd herkozen. In de vacature Emma Leegwater (wegens vertrek) werd voorzien door benoeming van Marie Leegwater. De tentoonstelling zal worden gehouden in de Prins Maurits in September, en het bal zal worden gehouden in café Kossen. Aan de commissie van bijstand werd toe gevoegd mevr. WinkelFranssis. Ook zal een verzoek worden gericht aan de ver eeniging van Plattelandsvrouwenen we derom hun medewerking te willen verlee nen voor het inzenden van goedeten. De keuze en koopen van stekplantjes werd aan het bestuur overgelaten. Besloten werd ook dit jaar weer een ver loting te houden, m,ët als hoofdprijs een fiets. In zyn sluitingswoprd dankte de voorzit ter mej. Emma Leegwater voor de gezelli ge samenwerking en wenschte in haar nieuwe woonplaats arhef goede toe. „Crescendo". Door de zangvereeniging „Crescendo" wred een verloting gehouden. Nagenoeg alle lotenwerden vérèöcht. De eerste 3 prijzen vielen op de num mers 246, 1276 en 730. Ouderavond. Woensdagavond werd, in een der lokalen der O.L. school een ouderavond gehouden. De leiding berustte J?y het hoofd der school, den heer L. Mallekote. Spr. deelde mede, dat er geen cursus vervolgonderwijs gegeven kon worden wegens onvoldoende deelname. De tandverzorging is ter hand genomen. Mededeeling werd gedaan van het nieuwe kon. besluit terzake oudercommissies. Mevr. OotjersMolenaar werd als nieuw bestuurslid gekozen. Door het hoofd der school' werd vervolgens een lezing gehóuden óver „De Nieuwe Doe- school" het nieuwe Belgische onderwijs systeem. Hierop volgde eeri aangename discussie Noordermarktbond. Woensdag vergaderde het bestuur van den Noordermarktbond. De voorzitter, de heer J. Kliffen, besprak in zijn openings woord de resultaten van het afgeloopen jaar. Deze waren niet gunstig. Misschien dat de vorst van December een gunstigen invloed uitoefent op het verloop van den gang van zaken in de eerstkomende maanden. Besproken werd het naleven van de ver schillende maatregelen. Dit is in korten tijd zeer verbeterd. Er bestaat een goede samen werking tusschen controleurs en veilingsper- soneel. Na een conferentie met de betrokken poot- aardappelenhandelaren is het dag. bestuur overtuigd, dat deze heeren de pootaardappe- len niet op tijd hebben kunnen afnemen, waarom zij voorstellen, geen overliggelden te heffen. Dit werd goedgevonden. De omzet in de maand November was 104.254,19, in December 85.733,72. In 1938 was de veilingsomzet met inbegrip van 99.957,22 aan uitgekeerde minimumprijzen 1.399.961,82, waarby nog komt een steun- uitkeering van f 124.831,53. De commissie voor de vaste lasten heeft ruim dertig gevallen behandeld. De kosten zullen pl.m. 330 bedragen. Voor deze be drijven heeft de commissie kunnen bereiken, dat pLm. 1000 renteverlaging is toegestaan, 8400 aan diverse schulden is kwijtgeschol den. Aan ryks- en prov. credieten zal 9235 kwijtgescholden worden. De voorzitter en de heer N, Kaan, voorzit ter der commissie, wekten op, meer gebruik te maken van de diensten der commissie. Daar men 32.500 tegoed heeft bij de Boe renleenbank te Oudkarspel en een schuld van 12000 bij de Boerenleenbank te Noord- scharwoude heeft de voorzitter zich in ver binding gesteld met den voorzitter van de prov. commissie, of er geen bezwaar bestond, deze 12000 af te lossen uit de vordering van 32500, waarin het minimumprijzen- fonds in inbegrepen. Naar aanleiding van een onderhoud met den voorzitter van de prov. commissie uit de veilingen stelde de voorzitter echter voor, een gedeelte van de 12000 af te lossen. Hij wilde 10.000 aflossen. De heer de Boer merkte op, dat men nog een crediet kan krijgen bij de Boerenleen bank te Oudkarspel van 15000. Men kan dus alles wel aflossen. De heer Rens was het hiermede eens. Meerdere sprekers voerden hierover nog het woord, waarna men besloot het geheele bedrag van 12000 af te lossen. Op verzoek van den Kring van correspon ten van den Plantenziektenkundigen dienst om een subsidie, werd 25 verleend. Naar aanleiding van een afschrift van een brief van de Langendijker Groenten Cen trale, welke eenige mededeelingen inhoudt over het standpunt dier veiling over het treffen van een aanvoerregeling werd den veilingleider de gelegenheid gegeven, een door hem vervaardigde statistiek van den aanvoer aan deze veiling en aan die van de L.G.C. en Warmenhuizen, voor te lezen. Uit deze statistiek kwam vast te staan, dat hier een zeer geregelde aanvoer is te constatee- ren. Ook de prijzen zyn goed. Op de z.g. stille dagen zyn de prijzen soms hooger dan op de drukke dagen. Het gevolg van de aan voerregeling is ook, dat meerdere kooplie den, die anders elders hun inkoopen deden, nu naar den Noordermarktbond komen. Ge hoopt werd, dat men spoedig niet meer rege lend behoefde op te treden. Eenige marktkwesties werden breedvoerig besproken. De voorzitter wees er op, dat het zeer wenschelijk is, dat de tuinders, wanneer er iets is aan de veiling, zich tot den veiling leider of den voorzitter wenden. De pakhuisjes op de laadplaats zijn foyna gereed. Gistermorgen is de goedkeuring van de Ned. Spoorwegen ontvangen. Een dei- aanwezigen' merkte op, dat het gewenscht was, dat ër verlichting werd aangebracht. De voorzitter antwoordde, dat de lampen ge woonweg uit de lantaarns worden wegge- stolen. Ook worden de lampen stukgegooid. Na eenige discussie besloot men de huren voor de pakhuizen te bepalen op 2 per M2. In verband met de overlast, welke de huur ders door den verbouw hebben ondervonden, zal op de huren der oude schuren een reduc tie van 1/3 worden gegeven. Vervolgens werden de tarieven voor het autoparkeerterrein besproken. Het in over leg met de N.V. Spoorlijn Noordscharwoude- Dorp opgemaakte tarief was: tot en met 3 ton 0.25, van 3 tot en met 5 ton 0.40, van 5 tot en met 8 ton 0.60, van 8 tot en met 10 ton 0.75 en grootere auto's 1. Men besloot den heer J. Schenk aan te stellen als con troleur tegen een vergoeding van 25 van de parkeergelden. Er bestond nog eenig verschil van inzicht over het berekenen van de parkeergelden. Of dit pen auto of per geladen hoeveelheid zou worden geheven. Men besloot het zoo praetisch mogelijk toe te passen en daarover nog eens met de N.V. in contact te treden. Voor de algemeene vergadering van het Centraal Bureau voor de Veilingen in Ne derland werden eenige voorstellen gedaan. Een voorstel van het dag. bestuur, om het steunbedrag voor den tuinbouw van f 10 tot 12 millioen te verhoogen, werd ingetrok ken om plaats te maken voor een voorstel waarin wordt aangedrongen dat 100 van de kostprijzen worden berekend op een te bedrag voor den tuinbouw onbeperkt zal zyn. Bij de besprekingen kwam naar voren, dat de nostprijzen worden berekend op een te hooge basis. Men rekent op normale oog sten. De afd. Oudkarspel had voorgesteld behalve de 100 nog een percentage voor ondernemerswinst en oogstrisico te vragen. Dit voorstel werd door den heer N. Kaan verdedigd. De voorzitter vestigde de aan- Maar U kunt haar niet meenemen! Dus die warmte helpt slechts tijdelijk. En dit te meer, omdat de rheumatieklijder, door de bij rheumatische aandoeningen optredende storing in de huidfunctie, buitengewoon gevoelig is voor vocht, tocht en kou. Van daar, dat de pijnen buiten de deur overal en altijd op U staan te wachten. Ge moet de oorzaak van Uw pijnen dan ook onver wijld aanpakken en die is gelegen in een overmaat van urinezuur in het lichaam. Wat ge noodig hebt is een bloedzuiverende kuur met het wereldvermaarde middel Kruschen Salts, dat lever, nieren en inge wanden aanspoort tot regelmatige, krach tige werking, waardoor afvalstoffen radi caal worden verwijderd. Verwacht niet, dat Kruschen Uw pijnen op slag wegtoovert. Maar geleidelijk verminderen zij, tot zij geheel verdreven zijn. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten a 0.40, 0.75 en 1.60 (extra groot pak). dacht op de pogingen, welke worden inge steld om te komen tot centralisatie. In de commissie van advies gevoelde men daar voor zeer veel. Ten aanzien van de sorteering van breek- peen bleken verschillende klachten te be staan. Een afdoende verbetering wist rnen niet aan te geven. Daarom werd besloten eerst eens te informeeren, hoe in andere districten over dit onderwerp werd gedacht. Het betrachten van meer soepelheid met de keuring van bevroren uien zal, hoewel er niet veel van verwacht wordt, in het U.C.B. worden besproken. In de rondvraag deelde de penningmeester nog mede, dat men pogingen in het werk stelt, dat de tuinder Kos uit Oudkarspel, wiens kool is verbrand, evengoed voor den steun in aanmerking zal komen. KUNST VOOR ALLEN. Voor het tweede concert dezer vereeniging, gisteravond in het Oranje-Hotel te Bergen gegeven, trad op het Waleson-ensemble. Mochten wij het vorig seizoen, met dit en semble als strijkkwartet kennis maken, thans was het tot trio teruggebracht. (Nap. de Klijn, viool; Dick Waleson, alt; Guillaume Hesse, violoncel). Met volle overgave speelden de artisten het „Divertimento" in Es groote terts (Allegro, Andante, Menuet, Finale) en volop genoot men van Mozart's bekoorlijke mu ziek. Daarna kwam het trio, opus 77, van Reger, natuurlijk heel iets anders dan Mozart, on rustiger in eerste en laatste deel, met als tegenstelling een kalmer melodie, een zeer mooi, ernstig Larghetto, gevolgd door een Scherto, en een Finale, die berustend, pia nissimo eindigt. Hoe verschillend van inhoud dit trio ook was met dat van Mozart, de spelers hadden het zich volkomen eigen gemaakt, met als gevolg een voortreffelijke uitvoering. Maar we kwamen tot het meer eenvou dige, waarmede men het concert geopend had, weer terug. Beethoven's Serenade, opus 8, een jeugd werk uit 7 korte stukken bestaande, was het laatste programmanummer. En een leven dige reproductie, kleurrijk en frisch viel het werk ten deel. Zoo eindigde dezen avond in dezelfde stemming, waarin men ook begonnen was in eenvoud en blijheid, en de rijkbegaafde artisten, die het brachten, en waarvan men zoozeer genoot, hebben daar goed aan gedaan. A. K. ALKMAAR. GEBOREN: Jacob, z. van Pieter Bloem en C. Mole naar. ONDERTROUWD: Simon F. Schagen en Idskie Homma. Antonius J. C. Schoenmaker en Maatje H. den Engelsman. Gerardus A. van Lent en Karoline A. Wallauschek. Cornelis W. Versloot en Dieuwertje Zeeman. Pieter Meinema en Elisabe'i Rietkerken. OVERLEDEN: Trijntje Bakker geh. met Lambertus Visser, 68 Jaar. 89. Pam en Groenjas hebben zich vlug door het luik laten zakken. Als ze echter halverwege de ladder zijn, slaat het luik dicht en ze hebben geen andere keus dan af te dalen. 90. Als ze op de begane grond zyn gekomen, wordt de ladder eensklaps met een ruk de hoogte in getrokken! „We zijn gevangen als muizen in de val", kreunt Groén- jas angstig.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3