TRIÜMPH WOENSDAG AVOND IS TRIÜMPH AVOND DAARBIJ BEHOORT DE BESTE Ic SIGARET Luchttreinen in botsing te Chicago. Minstens 50 gewonden. Britten uit Gibraltai gearresteerd. Als vergeldingsmaatregel zeehond gevangen. EGMOND AAN ZEE WAT MOET IK WETEN VAN LUCHTBESCHERMING ii. I EERSTE BLAD. Alkmaar, Dinsdag. DE VIERING VAN PRINSESJES VERJAARDAG. Het Prinsesje is voor den allereersten keer jarig en dat is natuurlijk de oorzaak dat talrijke stadgenooten met oranje getooid zijn en dat men allerwege de vlaggen heeft uitgestoken. De carillonist heeft ons vaderlandsche hart weer eens goed gedaan door alle mo gelijke oranjeliederen over de stad te feeieren en hedenmiddag is de Postfanfare, yroolyke marschen blazende, door de stad getrokken om de algemeene feestvreugde in klanken te vertolken. Vanavond zal Soli Deo Gloria dit goede voorbeeld volgen. Laten wij hopen dat wij nog een zeer groot aantal jaren op 31 Januari de drie kleur naar buiten kunnen steken. N. is door den burgemeester van Castri- cum en Limmen verhoord, doch ontkende iets met de inbraken te maken te hebben, doch er zijn zooveel aanwijzingen, dat hij in Alkmaar is ingesloten. N. was eerst op 5 Dec. 1938 uit de gevan genis te Haarlem ontslagen. BENOEMD. Onze vroegere stadgenoot de heer Jac. H. Oudt Pz. is met ingang van 1 April be noemd tot opzichter van den Waard- en Groet-polder te Winkel. RECHTER BENOEMD. Tot rechter in de arrondissementsrecht bank te Alkmaar is benoemd de heer mr. H. T. A. van der Loos, advocaat en procu reur alhier, secretaris van den Raad van Beroep voor de directe belastingen alhier. Voor mr. v. d. Loos, die thans 36 levens jaren telt, is deze benoeming zeker een on derscheiding. Mr. v. d. Loos werd te 's-Gravenhage ge boren, studeerde in Leiden en werd 31 Januari 1929 als volontair werkzaam gesteld aan het kantoor van mr. Leesberg, wiens medewerker hij later werd. Mr. v. d. Loos is in dit Arrondissement dus zeker geen onbekende. DADER VAN DE INBRAKEN TE CASTRICUM EN LIMMEN GEARRESTEERD. Het is rijksveldwachter H. v. d. 'Lugte gelukt, den inbreker die de serie inbraken te Castricum en ook in de afgeloopen week te Limmen heeft gepleegd, in Amsterdam te arresteeren, waarbij de Amsterdamsche politie behulpzaam is geweest. De inbraak te Limmen is een tegenslag voor den dader geweest, omdat hij poogde zijn slag te slaan ten huize van den gem.- veldwachter v. d. Vin. Deze, gerucht hoo renden, ging op onderzoek uit, doch de mist was oorzaak, dat de inbreker ontsnapte, waarna rijksveldwachter v. d. Lugte uit Castricum met zijn hond arrivé/de en het den hond gelukte een tasch met inbrekers gereedschap, waarin de naam N. voorkwam, op te sporen. N. bleek een oude bekende der Amsterdamsche politie te zijn. Hij bleek bij zijn arrestatie nog de werktuigen te hebben waarmee hij vermoedelijk in Cas tricum zijn slag heeft geslagen. JOOP EN HAAR JONGEN. De korfbalvereeniging K. V. K. V. houdt elk jaar haar winterfeestavond en zoo lang zamerhand is het traditie geworden, dat de leden dan een tooneeluitvoering geven. Wij hebben in den loop der jaren van het wakkere groepje K. V. K. V.-ers verschil lende goede uitvoeringen gezien van blij spelen en wij hebben ons meermalen uit stekend vermaakt met de wijze van op voering. En mèt ons het publiek! Vandaar wel licht, dat de feestavond, welke Maandag avond in 't Gulden Vlies gehouden werd, drukker dan ooit bezocht was: een vrijwel geheel gevulde zaal en balcon! En ook gis teravond heeft het publiek zich weer ver maakt, getuige het vele applaus, dat na elk bedrijf en aan het slot van het stuk op- klonk. Helaaswij zelf zijn geen oogen- blik in de zoo gewenschte sfeer gekomen. Lag hem dit aan de spelers? Neen, posi tief niet, want velen er van hebben in vorige jaren getoond, goed te kunnen spelen. Lag het dan aan het stuk? Ja, zeer zeker ja! Joop en haar jongen zoo heette het blijspel van gisteravond is een zoet, sen timenteel en naïef verhaal, waarin het krioelt van onwaarschijnlijke toevallig heden. Het is een stuk, dat misschien aardig is voor „de rijpere jeugd", althans om te lezen, misschien ook om te zien; het is een stuk over ziekelijke liefde, zonder dat er een of ander probleem in wordt aangesneden. Laten wij er verder over zwijgen. Wanneer zoo'n zwak stuk toch wordt op gevoerd, dan is allereerst vereischt een enorm hoog tempo en een buitengewoon vlot spel van alle spelers. Dan moet elk bedrijf bijna „afgerateld" worden. En dat is iets, wat feitelijk alleen voor het beroeps- tooneel is weggelegd. En dan nog na de zooveelste uitvoering, als alles „loopt" en als de schaar er ingezet is. Daarom kan men het K. V. K. V.-groepje er geen verwijt van maken, dat zij het stuk niet hebben kunnen redden. Zij hebben hun best gedaan, al zijn zij lang niet altijd ge slaagd in hun pogen. Bovendien heeft de auteur het den spelers wel zeer moeilijk gemaakt, want de meeste rollen waren zwaar, waren zeer lastig te spelen. En dan nog wat: welke vereeniging beschikt over zooveel krachten, dat 17 rollen goed ge speeld kunnen worden? Let wel: zeventien rollen! Wij weten, dat er hard gestudeerd is op dat stuk, dat er op „geblokt" is. Wij weten socialistische Duitschland tegenover dezen vriend genomen heeft. Het kan den vrede slechts nuttig zijn, wanneer daarover geen twijfel bestaat, dat oorlog tegen het tegenwoordige Italie, onverschillig om welke motieven ontketend, Duitschland aan den kant van den vriend zal roepen. Het nationaal-socialistische Duitsch land weet welk lot het beschoren zou zijn, wanneer het ooit een internationale macht zou gelukken, het fascistische Italië, onverschillig op welke motieven, op de knieën te dwingen. Wij kennen de consequenties, die daaruit moesten voortvloeien en zien ze ijskoud onder het oog. Het lot van Pruisen in 1805 en 1806 zal zich geen tweemaal herhalen. De nationaal- socialistische staat ziet het gevaar en is vastbesloten, zich op afweer voor te berei den. Niet slechts de Duitsche weermacht is opgewassen tegen de hoogste militaire eischen, maar ook de militaire macht van Italië. Het nationaal-socialistische Duitschland en het fascistische Italië zijn sterk genoeg om tegen iedereen den vrede te verzekeren of een door onverantwoordelijke krachten lichtvaardig uitgelokt conflict vastbesloten en met succes te beëindigen. De Fiihrer dankte nogmaals behalve Mussolini de „beide andere staatslieden", die in de kritieke uren van het afgeloopen jaar de waarde van den vrede hooger aan sloegen dan de handhaving van een on recht. Duitschland heeft, zoo verklaarde hij, tegen Engeland en Frankrijk geen ter ritoriale eischen behalve die tot terug gave onzer koloniën. Zoo zeer een op lossing van dit vraagstuk tot kalmee ring dere wereld zou bijdragen, zoo weinig gaat het hier om problemen, die alleen een gewapend conflict voor onderstellen kunnen. Wanneer, aldus Hitier, op het oogenblik in Europa spanningen bestaan, dan is dit in de eerste plaats te wijten aan het onver antwoordelijke drijven van een geweter.- looze pers, die nauwelijk een iag laat voor bijgaan, zonder door even domme als on ware alrmberichten de menschheid tot on rust brengen. Nadat Hitier vervolgens gewaarschuwd had, dat bepaalde landen moeten stoppen met het uitzenden van radio-lezingeD in de Duitsche taal en tenslotte gezegd had, dat hij in vrede wenschte te leven met Enge land en Frankrijk, besloot de Führer met nogmaals te wijzen op „de achter ons lig gende jaren van strijd en vervulling". Voor de meesten, zeide hij, beteekene zij zin en inhoud van het geheele bestaan. „Wij weten dat iets grooters ons volk en daarmee ons leven niet meer beschoren kan zijn. Dan ken wij God den almachtigen, dat hij onze generatie en ons ermede gezegend heeft, dezen tijd en dit uur te beleven". Tijdens een ongekend hevigen sneeuwstorm zijn twee luchttreinen te Chicago met elkaar in botsing gekomen. Daarbij zijn tenminste twintig men- schen gewond. Er is in negen uur tijds 30 centimeter sneeuw gevallen, zoodat trein-, bus- en ander verkeer onmogelijk geworden is. De tarwebeurs kon eerst eenige uren na den gewonen tijd ge opend worden, doordat de bezoekers niet op tijd aanwezig konden zijn. Nader wordt vernomen, dat tijdens den sneeuwstorm drie treinen van den lucht- spoorweg met elkaar in botsing gekomen zijn, en dat meer dan vijftig personen ge wond zijn. Bovendien liepen vele passagiers kwetsuren op door rondspringende glas scherven. Minstens zes doodelijke ongeluk ken komen op rekening van dén sneeuw storm. De sneeuwstorm, die om middernacht be gonnen is, heeft, naar Havas nog meldt, vrij wel het geheele verkeer te Chicago stilge legd. In deze stad ligt de sneeuw 35 c.m. hoog. De storm woedt eveneens hevig in Illinois, Indiana, Michigan en Pennsylvania, Hij nadert New York, waar het reeds hevig regent. Een aantal Britsche onderdanen uit Gi braltar is te La Linea door de rechtschen gearresteerd, naar men gelooft als vergel dingsmaatregel voor de demonstratie, welke op 27 Januari is gehouden voor het verblijf van den agent van de regeering van Burgos te Gibraltar en wij hebben het gezien dat de aan kleeding goed verzorgd was. Wij weten, dat alle spelers zich hebben ingespannen, om van een heel zwak stuk nog iets goeds te maken. Moeten wij namen noemen alle zeventien rollen bespreken, gaat niet! dan meenen wij te moeten noemen mevr. Offenberg in de hoofdrol (en wét voor een hoofdrol: voortdurend, alle drie bedrijven door, op het tooneel!), welke rol zeker vlot vertolkt werd; den heer M. Smit, den schoon vader van Joop een rol, die hem lag; mej. T. van Beek als de hooghartige Julie Schmidt, zuster van Joop; den heer W. v. Wieringen als dr. Schmidt (vlot, goed aan gevoeld, maar... wellicht te jong ge schminkt?). En laten wij het hierbij laten. Ook al zou van verschillende andere medespelers zeker wel iets goeds gezegd kunnen wor den. Wij zouden willen besluiten met dit: dit groepje K. V. K. V.-ers kan spelen. Laat dus den moed niet zakken, maar hoopt een volgenden keer op een gelukkiger keuze van stuk! Na de pauze heeft de heer Zwakman een kort propagandawoord gesproken voor de korfbalsport. Hij wekte de jongeren op, om lid van K. V. K. V. te worden, welke op wekking wij gaarne ondersteunen. Pranger c.s. zorgden na afloop voor de dansmuziek en hielden de vele aanwezigen tot het sluitingsuur bezig. MET ORPHEUS NAAR AMSTERDAM. Zondagmorgen 9 uur. Prachtig weer, een Januari-zonnetje, een heerlijke uitgaansdag. En op de Paardenmarkt staan zes bussen gereed voor een tocht naar de hoofdstad des rijks. Zes bussen, welke weldra het bordje „vol" kunnen uithangen. Het is het Alkmaarsch Mannenkoor „Orpheus", dat met zijn dames *n vrienden een dagtocht' maakt. De vooruitzichten zijn goed, het programma van den dag veel belovend. Nauwelijks heeft het carillon van de Groote kerk de laatste toonen van het uurlied laten hooren, of de motoren worden aangezet en even later wordt er gestart. En hoewel de stemming onmiddellijk opper best is, wordt deze in een der bussen bul tengewoon enthousiast, als bekend gemaakt wordt, dat een jarige temidden der feest gangers zit. De gelukkige dame wordt geluk gewenscht en zij gaat rond met chocolade! Een tractatie, die zich op de pont bij de Hembrug voortzet in de andere wagens. De leiders van het gezelschap zijn mannen van de klok. Snel gaat de reis en om half elf precies op het vastgestelde tijdstip arriveert de colonne bij het Concertgebouw, en even later wordt de generale repetitie gehouden van het concert, dat des avonds gegeven zal worden. Dan moet de inwendige mensch versterkt worden. Een goed restaurant wacht op zijn gasten en om klokslag 12 uur zit ieder aan de koffietafel. Er wordt gespeecht door den heer Velthuys, voorzitter van Orpheus, er wordt gezongen op de jarige dame en voordat men er op verdacht is, wordt al weer het verzamelen geblazen. Immers, om 2 uur moet men in Carré zijn, waar de revue bewonderd zal worden. Al weer is alles op tijd en dan kan het gezel schap van zoo'n 170 personen genieten van een juweel van een revue-voorstelling, waarbij als extra-verrassing plotseling vanaf het tooneel Orpheus wordt toegespro ken, hetgeen een daverend applaus met zich meebrengt. De paar uurtjes in Carré vliegen om en weer wordt ingestapt en-even later uitge stapt voor hetzelfde restaurant, waar men des middags geluncht had. Nu zal het diner door grage monden verorberd worden. Nog maar net zit men aan tafel, of er wordt ge fluisterd, dat Alcmaria de derby gewonnen heeft. De voorzitter moet er een telefoontje aan wagen, belt Alkmaar op en kan even later in 't kort een wedstrijdverslag geven van den grooten wedstrijd. En weer speeches. De voorzitter van Euterpe, de heer Esser, spreekt enthousiast over de vriendschap tusschen de koren en over hun gezamenlijken leider Karei Böhne; de heer Velthuys speecht namens Orpheus terug en brengt hulde aan de organisatoren van dezen dag en speciaal den heer A. Krom, voorzitter der „IJzangers", wordt lof toege zwaaid, evenals den hrer F. Dukker, voor zitter van de Liedertafel Zang en Vriend schap, die meer op den achtergrond blijft, maar juist achter de schermen hard werkt. En Orpheus' voorzitter maakt meteen van de gelegenheid gebruik, om het eere-lid mevr. van Beek te Verwelkomen, evenals den heer en mevr. P. de Lange en eenige andere gasten van den dag. Zoo verstrijkt de tijd. De soep is al lang op, de hoofdschotels zijn reeds verwisseld voor de dessert-heerlijkheden en het duurt niet lang of de tweede reis naar het Con certgebouw wordt ondernomen. Want nu komt men tot het eigenlijke doel van dezen dag: het concert, dat gegeven zal worden door de mannenkoren van Karei Böhne. 't Ging goed met dat concert. Er zat een stijgende lijn in de uitvoering en toen het programma ten einde was, was iedereen tevreden: zangers en toeschouwers. Nog is er een uurtje beschikbaar van alge meene verstrooing en dan onder het motto: „samen uit, samen thuis" wordt de terugreis naar Alkmaar aanvaard. Niet zonder aardige voorvallen wordt Alkmaar weer bereikt, om half twee in den nacht wordt afscheid genomen en dan Dan is ook dat uitstapje, dat zoo wonder- goed slaagde, weer achter den rug! MEDEDEELINGEN VAN DE PROPAGANDA-COMMISSIE. De propaganda-commissie voor de 8 Octo- ber Vereeniging verzoekt ons nog het vol gende op te nemen. Voordat de groote ledenwerf-campagne nu reeds als lid van de 8 October Vereeni ging opgeven. Ieder die zich vóór 1 Maart a.s. opgeeft aan een van onderstaande adres sen, dingt mede naar een aardige verrassing. H. Stikkel, penningm., Verdronkenoord 119 en de propaganda-commissie leden; M. G. Grondsma, voorzitter, Bierkade 10. A. Koster, vice-voorzitter, Langestraat 22. W. Hartong van Ark, secr., Langestr. 1. J. Peereboom, Stationsweg 46. Door de bemoeiingen der commissie heb ben zich de laatste dagen reeds tien Alk- maarders als nieuwe leden opgegeven. Een voorbeeld, dat navolging verdient. De visscher J. de Groot te Egmond aan Zee wist op het Egmondsche strand weder een zeehond te vangen en onschadelijk te maken en zoo de uitgeloofde premie van 2 in de wacht te sleepen. EEN FOXJE EN EEN ZWART HONDJE. Twee jonge hondjes, een foxje en een zwart hondje, dwaalden door de stad en kwamen elkaar tegen en maakten een praatje over de zeer slechte tijdsomstandig heden, omdat zij allebei hun baas kwijt ge raakt waren en al dagen lang geen behoor lijk eten hadden gekregen. De inspecteur van Dierenbescherming, die toevallig voorbij kwam, heeft een deel van het gesprek opgevangen. Hij kreeg mede lijden met de beide zwervertjes en beloofde hen aan een nieuwen baas te helpen. Wie zich over een van deze beide hondjes wil ontfermen, zal zich hedenavond tusschen half zeven en half acht tot den heer Verwer in de Baanstraat kunnen wenden. MAISON DE BOER VERPLAATST. Maison de Boer, sinds vijf jaar met succes gedreven aan het Scharloo, bestaat niet meer. Er is een nieuw Maison de Boer op gericht, dat morgenmiddag om 3 uur geopend wordt aan de Langestraat 101 nabij de Groote Kerk, een nieuw Maison de Boer niet alleen, maar ook vernieuwd en zelfs geheel verschillend van het vorige. De stoffenzaak er weer bovenop te kunnen helpen. Wij zullen er verder niet over schrijven in de hoop dat er nog vele goede verstaan ders zijn, die maar een half woord hebben. noodig HF WERD BLEEK VAN iLIJDSCHAP In een der dorpen uit onze omgevW was een oude vrouw gestorven en de erfgenamen hadden in een oude kous of in een andere voor het bewaren van schatten gebruikelijke bewaarplaats o.a. een bank biljet van groote waarde gevonden. Een der zoons was daarmee natuurlijk uitermate in zijn schik, imar die schik veranderde spoedig in schrik toen hem werd medegedeeld, dat het biljet reeds jaren geleden was ingetrokken en dus niet meer geldig was. Dat was een strop, maar gedeelde smart was halve smart toen een zwager vertel de, dat hij ook nog een aantal van die waardelooze biljetten thuis had. Er werd lang en breed over gesproken en een optimistische dorpsgenoot, die het meer dan zonde vond, dat al dat mooie bankpapier in den vuilnisbak zou verdwijn nen, gaf den raad er eens mee naar Alk maar te gaan omdat je toch „nooit kon weten." De zoon trok de stoute schoenen aan stapte zenuwachtig een onzer groote bank instellingen binnen bood zijn biljet aan met de vraag: „Wat geven jullie er Voor?" Hij had waarschijnlijk met elk bod' gaarne genoegen genomen, maar hij .werd bleek van blijdschap toen hem zonder meer de volle waarde van het biljet in goed gangbaar Nederlandsch bankpapier uitbetaald werd. Hij verdween met het gezicht van een man, die op wiens loterijbriefje de hon derdduizend is gevallen en het duurde natuurlijk maar kort of ook de biljetten van den zwager werden ten inwisseling aangeboden. De moraal van dit alles is natuurlijk: gooi nooit oud bankpapier weg als je nog nieuw voor kunt krijgen. er immers, welke op het Scharloo werd gedre ven, is vervallen, er bestaat thans nog alleen een maatzaak van, waarvoor in het nu be trokken pand een geheel aparte afdeeling is ingericht. Het voorgedeelte, met zijn ruime stofvrije etalages, is uitsluitend bestemd voor den verkoop van corsetten, tricotages en kousen en wat daarmee annex is. De zaak is in alle opzichten gemoderniseerd, de verschillende toonbanken bevatten ook nog etalageruim ten achter glas, terwijl overigens de wanden rijk voorzien zijn van kasten en laden. Het mag gezegd worden, dat het nieuwe Maison de Boer er aantrekkelijk uitziet en waar aan de bediening zeker niets zal mankeeren, is het te verwachten, dat de verplaatsing een succes zal worden. POLDERBENOEMING. Wegens ziekteverlof van den heer J. G. Leijen is tot waarnemend secretaris-pen ningmeester van den polder de Egmonder- meer benoemd de heer J. Smit Gzn„ alhier. HET AGA-WONDERFORNUIS. Elders in dit nummer vindt men diverse bijzonderheden over het AGA-Wonderfor- nuis, dat door de N.V. Heusevelt gaarne aan eventueele liefhebbers gedemonstreerd wordt. Onze plaatsruimte laat niet toe alle won deren van dit fornuis te beschrijven. Er kun nen inderdaad wonderlijke dingen mee ge beuren en het verwonderlijkste van alles is, dat het gebruik van een dergelijk fornuis buitengewoon goedkoop is. VOLKSUNIVERSITEIT. Cursus Moderne Televisie-ontvangst. In afwijking van het programma zal in de plaats van den heer R. Swierstra, die wegens ziekte verhinderd is, zijn plaatsvervanger, de heer J. W. Favié, voor de Volksuniversiteit een cursus van drie avonden geven over Moderne Televisie-ontvangst. Verwacht mag worden, dat voor dit onder werp veel belangstelling bestaat, te meer omdat een en ander zal worden toegelicht met technische hulpmiddelen van de Philips' Fabrieken. Elders in dit blad vindt men nadere bij zonderheden. VERBETERING. In ons bericht over de teraardebestelling van wijlen den heer C. Bosman Gz. hebben wij gister een tweetal namen foutief ge noemd, n.1. Bouwyr moet zijn Bouvy en de directeur der Kon. Zoutindustrie heet niet de Haan, maar de Haas. DE GOEDE DAAD, DIE SLECHT BELOOND WERD. Wij hebben dezer dagen de droevige avonteeren meegedeeld van den heer P Bos, le Tuindwarsstraat 11a alhier, die een armen man in den omtrek van Deventer langs den^ kant van den weg zag staan en hem in zijn handelswagentje mee naar Alkmaar nam waar de man werk zou kun nen vinden. En hoe hij dien armen werkloo2e een pak van zich zelf gaf en geld om te gaan slapen, waarna de ondankbare de porte- monnaie van zijn weldoener inpikte en maakte dat hij weg kwam. In die portemonnaie zat 120 en toen de dief in Brabant gearresteerd wérd waren er nog 15 van Overgebleven Verdwenen was 105 van het geld, dat de heer Bos voor zijn groentenhandeltje onmogelijk kan missen. Er zijn enkele liefdadige stadgenooten geweest, die niet wilden, dat de deugd zoo beloond zou worden en zij nebben den man gezamenlyk een bedrag' /an 10 50 doen toekomen. Dat is natuurlijk in grooten dank einde Februari zal aanvangen, kunt u zich vaard, maar het is te weinig oen den aan- man Werkverschaffing. Momenteel wordt in de gemeente aan niet minder dan 6 objecten van werkver schaffing gewerkt te weten den aanleg van een sportveld, afgraven van duinen, verbe- teren van straten, diepspitten, beplanting en een plan voor diverse werkzaamheden. Gedurende het jaar 1939 is er dan voor alle werkloozen voldoende werk. Verloren voorwerpen. Verloren: een gouden dames-armband en een zilveren vulpotlood. Terug te be zorgen ter gemeente-secretarie. In ons vorige artikel hebben wij gewezen op de noodzakelijkheid van de luchtbescher ming. Wjj hebben gezien, dat het gevaar van een toekomstigen oorlog lang niet denkbeel dig genoemd kan worden en dat wy even min mogen rekening houden met de kans onze neutraliteit wederom te kunnen blij ven handhaven. En zelfs indien dit laatste het geval mocht zyn en het mocht gelukken ons land 'buiten het gewoel der strijdenden te houden, dan b 1 ij f t het luchtgevaar 'ons bedreigen. Immers, men denke zich maar eens de gevolgen in van een eventueele ont moeting van twee elkander vijandelijke vliegtuigeskaders boven ons land! Luchtgevaar eischt luchtbescherming! Wil len wy over luchtbescherming praten, dan dienen wij ons terdege op de hoogte te stél len van de gevaren, die ons tijdens een vliegtuigaanval in den letterlykén zlü Van het woord boven het hoofd hangen! Welke zijn deze gevaren? Het zyn de brisantbommen, de brandbom men en de strijdgassen. 1. Brisantbommen zyn zeer groote bómmen van 50-1500 K.G. Zij zyn gevuld met spring stoffen en zyn in staat groote verwoestingen aan te richten. Wien in de bioscoop de film journalen heeft gezien van de verwoestingen in Barcelona na een luchtbombardement, be hoeven wy niets meer te vertellen. Een bri santbom van 50 K.G. beschadigt een huis ernstig, een bom van 100 K.G. vernielt een huis en een bom van 1000 K.G. vernielt een huizenblok. Tenslotte veroorzaken de meters ver rondspringende brokken en scherfstük- ken ernstige verwondingen. 2. Brandbommen zyn veel lichter, hoogstèns 1 a 2 K.G. Terwyl een vliegtuig slechts en kele brisantbommen kan vervoeren, kunnen per vliegtuig wel honderd en meer braiid- kommen worden meegenomen. Zij zijn ge vuld met zeer licht-brandbare mengsels, zoo- als phosphorus en zwavelkoolstof (geweldige rookvorming) of thermiet, een mengsel van yzeroxyde en aluminiumpoeder. Thermiet- bommen ontwikkelen temperaturen van 2000 a 3000 gr. Celsius. Het vloeibare ijzer dringt in reten en gaten en zet alles in brand, waarmede het in aanraking komt.- In den regel zijn deze bommen zóó licht, dat zij alleen door het dak heendringen ën dan op de zolderverdieping blyven liggen, om al daar haar gevaarlyke werking aan te van gen. 3. De chemische strijdmiddelen kunrten worden onderverdeeld in: 1. Verstikkende, welke de werking van'de longen belemmerend en op de luchtwegen wérken; 2. Vergiftige, welke in het bloed worden opgenomen; Prikkelende, welke hoofdzakelyk -in werken op oogen, neus en keel. 4. Blaartrekkende, welke ontsteking van de huid met blaar- en later wondvorming veroorzaken en de oogen en luchtwegen aan tasten. Een volgende maal iets over de algemeene richtlynen van de bescherming tegen lucht aanvallen.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2