PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. nieuw volksraadlid verdwenen. gouddollarproces tegen den deenschen staat. brand in papierfabriek te leeuwarden. GEMENGD NIEUWS. Alkmaarsche Politierechter 3. Namens de Nederlandsche Banket bakkerspatroons is gisteren ten paleize Noordeinoe een taart aangeboden ter ge legenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix. Op deze foto: twee jeugdige koks met het geschenk vóór het paleis. De heer G. de Raad sedert eenige weken vermist. Sinds eenige weken is de heer G. de Raad die tijdelijk met Indisch verlof in Utrecht, verblijf hield, niet in zijn woning terugge keerd, aldus meldt het H.bld. De heer De Raad was benoemd tot lid van den Volksraad in Indië en zou als leider ~n de Christelijke Staatkundige partij 2 Maart zijn werkzaamheden aanvangen. In Sema- rang is hij destijds hoofd van een school ge weest en tevens was hij oud-wethouder van genoemde gemeente. Niemand van zijn fami lieleden noch van zijn vrienden begrijpt de reden van deze plotselinge verdwijning en de politie staat eveneens voor een raadsel. Zij heeft met behulp van honden de bos schen rond Utrecht laten afzoeken doch tot heden is geen spoor van den vermiste ont dekt. Men heeft in den afgeloopen week con tact met Indië gezocht, en daar geïnformeerd naar mogelijke redenen, maar de antwoor den gaven geen opheldering. Alle zaken van den heer De Raad waren in orde en verder was er niets wat op narigheid leek. Thans is de familie ertoe overgegaan per radio zijn opsporing te verzoeken. DE CONTRIBUTIES VOOR DEN VOLKENBOND. In het comité, ingesteld door de Volken- bondsvergadering van September 1938, tot bespreking van de schaalverdeeling inzake de kosten van den Volkenbonct, welk comité bestaat uit vertegenwoordi gers van 12 landen, waaronder Nederland, zal de Nederlandsche regeering vertegen woordigd zijn door prof. mr, dr. G. W. J. Bruins, president-directeur van het Ne derlandsche Clearing Instituut, oud-hoog- leeraar aan de Nederlandsche Handels- hoogeschool te Rotterdam. Eisch van de vereeniging voor den Effectenhandel afgewezen. De „Vereeniging voor den Effecten handel te Amsterdam" heeft geëischt, dat de Deensche staat de rente van de leeningen 1925 en 1928, voor een totaal bedrag van 85 millioen dollar op goud basis, in goud zou betalen. Het Deensche gerechtshof heeft den Deenschen staat in gelijk gesteld en de Hooge Raad heeft dit vonnis thans be vestigd. De eischeres is veroordeeld tot het betalen van de kosten ten bedrage van 6000 kronen. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Leeuwarder papierwarenfabriek te Leeuwarden, in de bergplaats van parafine, door tot nog toe onbekende oorzaak, brand ontstaan, hetgeen bij het sluiten der fabriek Zaterdagavond om twaalf uur, werd opge merkt door een der werklieden. De brandweer, aldus het H.bld., bestreed met drie slangen op twee motorspuiten het vuur, zoodat in een uur de brand was ge- bluscht. Een deel van het papiermagazijn, dat onder deze bergplaats is gelegen, kreeg veel waterschade. Het bedrijf is echter niet gestoord. Verzekering dekt de schade. EERVOL ONTHEVEN. Bij K.B. is met ingang van 1- Februari, op het daartoe door hem gedaan verzoek, eer vol ontheven uit zijn tegenwoordige betrek king, H. Ms. ordonnans-officier, de rit meester Jhr. G. H. A. van Kinschot, van den grooten staf en is hij benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau met de zwaar den. DE UIT DUITSCHLAND NAAR POLEN VERDREVEN JODEN. Door een overeenkomst met de Duitsche regeering kunnen van de 5200 vluchtelin gen, die nog steeds in het Niemandsland verblijven, 1000 personen naar Duitschland terugkeeren, ten einde daar hun zaken te likwideeren. Deze menschen verplichten zich echter om voor 31 Juli Duitschland "wederom verlaten te hebben, waardoor dus binnen enkele maanden het aantal "vluchtelingen verdubbeld zal zijn. Zij kee- ren dan met hun gezinnen naar Polen terug. Het Joodsche hulpcomité te Warschau beijvert zich thans, om voor deze 1000 menschen reisbiljetten (heen en terug) te verschaffen. Ook de transportkosten voor vervoer van meubilair naar Polen zullen ten laste van dit comité komen. WEER NIEUWE REGELING VOOR DE GRENSKOOPERS. Helft van het loon in Hollandsch geld. Gisteravond om half zes zijn de Neder landsche arbeiders in de fabriek van de firma G. van Delden te Gronau op het kan toor der fabriek geroepen, waar hun werd aangezegd, dat de deviezenregeling weer veranderd is. Tot dusverre konden de Nederi&ndsche arbeiders altijd hun loon voor twee-derden in Nederlandsch munt ontvangen. Zooals Zaterdag gemeld, was reeds meer dan de helft der Nederlandsche arbeiders met het oog op de intrekking dezer regeling ontsla gen. Aan alle arbeiders van deze fabriek is thans bekend gemaakt, dat zij aan het werk kunnen blijven, volgens een nieuwe regeling, krachtens welke den Nederlandschen arbeiders de helft van hun loon in Nederlandsch geld mag worden uitbetaald. Velen van hen, die reeds hun ontslag hadden, maken nu gebruik van de gelegen heid om aan het werk te blijven. De nieuwe regeling geldt zoowel voor hen, wien reeds ontslag was aangezegd,, als voor hen, die aan het werk konden blijven. VOOR DE SLACHTOFFERS VAN DE AARDBEVINGSRAMP. Er heeft zich hier te lande een comité gevormd, waarvan de namen der leden na der bekend zullen worden gemaakt, tot het inzamelen van gelden voor de slachtoffers van de aardbevingsramp in Chili. Bijdragen kunnen worden gestort op girorekening 1844 van de firma Hridering en Pierson tè 's-Gravenhage. Bedankt voor de N.S.B. - De heer H. J. Popping te Oosterwolde, lid der Provinciale Staten van Friesland voor de N.S.B., heeft als zoodanig bedankt. Tevens heeft de heer Popping zijn lidmaatschap van de N.S.B. op gezegd. Motorrijder door slippen ernstig ge wend.. - Onder het viaduct van de Troelstra- kade te Den Haag is de 26-jarige A. G. M. T, uit Rijswijk gisteravond van zijn motor ge vallen. Een voorbijganger zag het ongeluk gebeuren en waarschuwde de politie. Vol gens getuige zou slippen de oorzaak van het ongeval zijn. Het slachtoffer, dat een schedel basisfractuur kreeg, werd door den G.G.D. naar het gemeentelijk ziekenhuis overge bracht. Zijn toestand is ernstig. Politiek vandalirme. - Het in het Leid- sche Boschje te Amsterdam staande gedenk- teeken van Herman Heijermans is in den laten avond wederom geschonden, door er een pot rooden verf over uit te storten. Bo vendien heeft men rondom het voetstuk een aantal papieren hakenkruisen gestrooid. Door de stadsreiniging zijn de sporen van deze baldadigheid verwijderd. Rechtszaken NOOD IN KLEINHANDEL IN AARDAPPELEN, GROENTEN EN FRUIT. He bond van kleinhandelaren in aard delen, groenten en fruit hebben in een a~es aan den minister van binnenland- serie zaken een dringend beroep gedaan op e sPoedige hulp van de overheid. De nood !n vele gezinnen van den kleinhandel in ovenvermelde branche is, door allerlei uitengewone omstandigheden als het uit- yven van Spaansch fruit, hooge aardap- z/'Prijzen, het mislukken van den oogst *n het zachte fruit, terwijl de strenge 'tlter van 1938 oorzaak is geworden, dat en groot deel van de te velde staande loducten verloren ging, zoo hoog, dat vele einhandelaren in de moeilijkste omstan- 'öteden verkeeren. HERNIEUWDE DUITSCHE PERS CAMPAGNE? Anti-semietisme de aanleiding Door het officieele „Institut zum Studium der Judenfrage" te Berlijn worden regel matig thans reeds in derden jaargang naar alle deelen der wereld de „Mitteilun- gen über die Judenfrage" verspreid. Het trekt inmiddels de aandacht, dat het num mer, dat op 19 Januari j.1. verschenen is, voor een belangrijk deel betrekking heeft op Nederland. Niet minder dan acht kolom men zijn gewijd aan de „Nieuwe hetzecen trale in Holland, waarvan een geheele ko lom rechtstreeks is gericht tot den Neder landschen minister-president dr. Colijn. Daarin wordt hem o.m. verweten, dat hij ten behoeve van de collecte voor de uitge wekenen om ras en geloof 'n radiorede heeft gehouden. Voorts worden in dit nummer het Comité voor Bijzondere Joodsche Be langen en het Comité voor Joodsche vluch telingen genoemd als „bekende internatio nale Joodsche loges en organisaties". HET BESLAG OP DE PERS VAN HET „NATIONALE DAGBLAD". Naar wij vernemen, zijn de voornaamste overwegingen van de Haagsche rechtbank bij het bevelen van de opheffing van het beslag op de pers van het „Nationale Dag blad" deze geweest, dat de pers geen eigen dom is van den verdachte en daarom niet verbeurd zou kunnen worden verklaard; dat voorts het beslag niet leiden zal tot het aan den dag brengen van de waarheid in de beleedigingszaak, en dat ook niet ver wacht wordt, dat de rechter grond zal vin den om vernietiging of onbruikbaarmaking van de pers te bevelen. Naar het oordeel der rechtbank doet geen van de drie in art. 94 van het wetboek van strafvordering ge noemde gevallen zich ten opzichte van deze pers voor. Zitting van Maandag 30 Januari 1939. Wat de zee geeft, is meegenomen. De Alkmaarsche politierechter had het Maandagmiddag druk met het behandelen van zaakjes uit het hooge Noorden van onze provincie. De eerste „noordeling", die terecht stond, was de Texelaar L. V., die op zekeren dag aan het Noordzeestrand een paar ijzeren vaten vond aangespoeld. Inplaats van ze naai de strandvonderij te brengen, pikte hij ze te eigen voordeele in en verkocht ze een poosje later aan zijn mede-eilander P. E. voor 15 en 3. V. verweerde zich tegen den aanklacht van jutterij door te zeggen, dat de vaten toch waardeloos waren, maar met dat verweer klopte met den verkoopprijs niet bijzonder, Veldwachter van Looyen vertelde, dat ten tijde van het gepleegde feit meerdere vaten waren aangespeeld, maar de vinders daar van hadden ze eerlijk fcij de strandvonderij gebracht. De officier, mr. v. d. Feen de Lille, zei," dat het tegen-\ oordig op Texel bar is met het ;utten. Spr. verdisconteerde de winst, welke V. op de vaten had gemaakt, in de straf vorderde f 60 of 30 dagen. Het vonnis was 40 of 20 dagen, waar de Texelaar genoegen mee nam. Vlak na hem stond de heler der vaten, P. E., terecht. Die had de vaten, waarvoor hij, zooals gemeld, samen f 18 had betaald, ver kocht aan een ander voor f 50 samen. De officier zei, dat hij den jutters geen kwaad hart toedroeg, want die riskeerden hij hun strooperijert nogal wat, maar die op- koopers, daar had hij een kijkje op. Die werken maar achter de schermen en steken zonder te groot risico de grootste winst in den zak. In verband met de geweldige winst, welke E. had gemaakt, vorderde de officier- tegen dezen 75 of 40 dagen. E. zei geen opkooper te zijn. Hij had het maar voor één keer gedaan, maar het was ook voor het laatst geweest. De rechter: Anders zou je ook nog meer gekregen hebben. Het vonnis was gelijk aan den eisch. Hardhandige paedagogie. De bankwerker B. uit Den Helder had zich een heelen tijd geleden eens boos ge maakt op de zevenjarige Dirk D., omdat die een nog kleiner meisje erg plaagde. Hij gaf den jongen een draai om de ooren, tot on genoegen van de moeder, die een aanklacht indiende. B. erkende het feit, maar meende terecht getuchtigd te hebben. Het jongetje, dat als getuige moest optreden, zei 't meisje heelemaal niet te hebben geplaagd en van den meneer wel drie erge klappen te hebben gehad. De officier vond, dat B. te ver was gegaan en vorderde 15 of 10 dagen, terwijl de rechter, die zei: „Waar bemoeit U zich mee?" er 10 of 5 dagen van maakte. Doorslaande argumenten. Tusschen den sluisknecht T. en diens chef, den sluiswachter B. te Den Helder botert het niet erg, hetgeen tot zulke uitbarstingen leidt, dat de politierechter in Alkmaar er mee te maken krijgt. Dezen keer stond de vrouw van den sluiswachter terecht, omdat zij T. met een schoen zou hebben geslagen. Beklaagde ontkende het feit en haar man zei ook, dat het niet waar was, maar de sluisknecht en zijn zoon zeiden, dat er wel door de juffrouw met een schoen was gesla- een, zoodat de officier het feit als bewezen moest aannemen, want twee getuige a charge tegen één getuige a décharge is een ongelijke geschiedenis. De eisch was, in verband met de onprettige omstandigheden er wordt nu door hoogere instanties op verzoek van VERJAARSTAART VOOR PRINSES BEATRIX. De taart, die ter gelegenheid van den verjaardag van Prinses Beatrix gister ten paleize aan het Noordeinde is aangeboden namens de Nederlandsche Banketbakkersvereeniging. Op onze foto: de heer Wely, banketbakker te Noordwijk, legt de laatste hand aan het gebak. den sluiswachter gewerkt aan overplaatsing van een der twee partijen erg mild, n.1. 6 of 3 dagen. Het vonnis was conform. Het bier begon te werken. De twee visschersknechts uit Den Helder, Bartel de W. en Okke P. hadden in den nacht van 26 op 27 November j.1. van 15 gla zen bier den man, zoo de hoogte, dat Ze in balloorigheid een steeg, welke met een deur degelijk was afgesloten, binnendrongen en er een damesfiets uit vandaan sleepten, welke toebehoorde aan mejuffrouw M. Ko ning. De heêren sloegen de lamp er af, gaven het karos een trap hier en een trap daar en smeten het toen in het water. De officier vond, dat de baldadigheid der heeren misdadige vormen had aangenomen. Okke P. was de aanstoker, die nota bene verschillende keeren al was veroordeeld en zich tijdens het plegen van het feit in twee proeftijden van voorwaardelijke veroordee lingen bevond. „Hij moest met een rietje op een zeker lichaamsdeel hebben", zei de officier heel verontwaardigd en hij vorderde drie maan den gevangenisstraf tegen Okke, terwijl hij voor Bartel de W., die al een keer wegens vernieling was veroordeeld, f 40 of 20 dagen Arroeg. De rechter veroordeelde laatstgenoemde conform den eisch en deed er voor Okke P. een maand af. Een zenuwachtige musicus. De orgelraaier B. uit Alkmaar was op zekeren dag bij Maatschappelijk Hulpbetoon gekomen om onmiddellijke ondersteuning voor zijn vader, die geen brood meer op tafel had. Wijl het hem niet vlug genoeg ging, wilde hij den secretaris, den heer Fels, spreken en toen hem dat, volgens zijn zeg gen, niet werd toegestaan, speelde hij op, drong het kantoor binnen en wilde niet weg gaan, hetgeen huisvredebreuk is. B. erkende wat erg zenuwachtig te zijn opgetreden, maar ze wilden hem ook met een kluitje in het riet sturen en toen er een agent was bij gekomen, kreeg hij toch maar 5! De heer Fels vertelde, dat B. niet met een kluitje in het riet was gestuurd. In spoed gevallen wordt altijd onmiddellijk een on derzoek ingesteld, maar B. was zoo opge wonden, dat hij blijkbaar niet meer hoorde wat tot hem werd gezegd. Getuige stond dag en nacht voor iedereen klaar, maar hij wilde in zijn kantoor orde en beleefdheid. De officier vond, dat B. zich niet zoo dril tig had moeten maken, vooral niet, omdat hij zelf den volgenden dag z'n ouders in den steek liet. 15 of 10 dagen leek den officier een billijke straf. 10 of 5 dagen zei de rechter! Zij hebben nog een kansje. Vermelden we tot slot nog 't terecht staan van drie Alkmaarder, S.' K. en KL, die als steuntrekkenden een deel van hun bijver diensten zouden hebben verzwegen. Ze had den 15 verdiend en daarvan maar de helft opgegeven. Ze verweerden zich alle drie hiermede, dat een van de dagen, waarop ze hadden ge werkt, de dag van het regeeringsjubileum van H.M. de Koningin was geweest. Van de verdiensten, op dien dag gemaakt, behoefden ze niets op te geven, want de minister had gezegd, dat ze dat mochten houden. Daar zat men. Fluks werd de heer H'azes van het Bureau van Sociale Zaken gehaald en die kon ook niet zoo veel zeggen. Eerst meende hij, dat een werklooze altijd alles op moet geven en dan maar moet afwachten, wat van zijn steun wordt afgetrokken, maar even later schoot hem toch te binnen, dat er een circulaire van den minister was geweest, waarin zooiets stond, als de drie beklaagden beweerden. De officier voelde zich nog niet erg zeker en vroeg aanhouding der zaak tot over veer tien dagen, waartoe werd besloten. De heer H. zal den volgenden keer de ministerieele circulaire mee moeten nemen. 95. Steeds meer komen er. Ze sluiten zich aan en ge zamenlijk trekken zy op om Pam en Groenjas te hulp te komen. 96. Spoedig hebben zij de verblijfplaats der rovers be reikt. Met kracht en geweld verschaffen zij zich toegang, opdat de rovers geen tijd zullen hebben om te ontvluchten. AANNEMER VERANTWOORDELIJK VOOR EEN ONGELUK. Op 11 November 1937 gebeurde tijdens de werkzaamheden aan de nieuwe Maas brug bij Hedel een doodelijk ongeluk. Een arbeider, die bezig was met het timmeren van een bekisting voor het wegdek, viel van de brug en verdronk. De aannemer van het wegdek werd door den kantonrechter veroordeeld tot een geldboete van 300, subsidiair zestig da gen hechtenis, omdat onder de brug geen valsteiger was aangebracht, en tot een geldboete van 50 subsidiair 25 dagen hechtenis, omdat op het werk geen red- dingsmaterieel aanwezig was. Bij de behandeling van deze zaak in hoo- ger beroep voor de Bossche rechtbank ver schenen o.a. twee getuigen a décharge onder wie een ingenieur van den Rijkswa terstaat die beiden verklaarden, dat de voorgeschreven valsteiger in de practijk zoo goed als nooit worden aangebracht, omdat dit aanbrengen gevaarlijker is, dan het gevaar waartegen zij de arbeiders moe ten beschermen. De officier van Justitie achtte evenwel het ten laste gelegde bewezen, noemde de nalatighei dvan verdachte zeer ernstig en eische bevestiging van het vonnis. ALKMAARSCHE RECHTBANK. Uitspraken van op 24 Januari behandelde zaken. J. de M. te Anna Paulowr.a. Diefstal van 110. Eisch 1 jaar gevangenisstraf. Von nis 9 maanden gevangenisstraf. L. L. te Den Helder. Steunfraude. Eisch vijf maanden gevangenisstraf. Vonnis vrij spraak. B., aardappelenhandelaar te Noordwijk. Overtreding land'bouw-crisiswet. Hooger beroep. Eisch bevestiging, n.1. 1000 of 3 maanden hechtenis. Vonnis 500 of 50 dagen. B., machinist te Purmerend. Te hooge druk in een stoomketel gehad. Hooger be roep. Eisch verdubbeling der straf tot 50 of 25 dagen. Vonnis 15 of 10 dagen. DE ZIEKENFONDSKWESTIE OP TEXEL. De president der Alkmaarsche recht bank, mr. A. Ledeboer, heeft uitspraak gedaan in het kort geding tusschen de Maatschappij tot bevordering der genees kunde en het ziekenfonds „Helpt Elkan der te Oosterend op Texel. De president verklaarde de Mij, niet ontvankelijk in haar eisch tot overgave der gelden en bescheiden van het fonds aan een neutrale instantie, totdat zou zijn uitgemaakt, of de gelden aan de Mij. dan wel tot het fonds toebehooren. De Mij. werd in de kosten van het geding veroor deeld.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7