ET POSTWEZEN DOOI DE EEUWEN HEEN Chiic Jitdcdiën Kantongerecht te Alkmaar. Voor de Huisvrouw. DE POST EN DE OVERHEID. TWEEDE BLAD. De koninklijke familie voor het venster op dachte oormerken aangebracht, toen de big gen zoo'n merk nog niet noodig hadden. Daardoor zou ook de strafbaarheid van de daad twijfelachig worden. Pleiter vroeg tenslotte vrijspraak, of een voorwaardelijke veroordeeling met een niet te zware geld boete. Mr. dr. Buiskool meende te mogen vast stellen, dat er van een vervalsching geen sprake was geweest. Wanneer men op een brief een duidelijk gebruikte postzegel plakt en dien brief verzendt, is men niet strafbaar, want het middel deugt niet om de post te misleiden en men heeft geen valschen zegel gebruikt. Met de oormerken was het ongeveer ook zoo. Ze wareti oud en bovendien gebruikt voor biggen, die nog geen oormerk noodig hadden, want dat de biggen toen al 15 K.g. wogen, stond geens zins vast. Voorts betoogde pleiter, dat de boeren uit de streek, waar beklaagden wonen, zwaar getroffen zijn door de crisismaatre gelen, waartegen zij, inplaats van zooals vroeger, allen tegen de elementen, thans hard moeten vechten. Natuurlijk trachtten die boeren onder de maatregelen uit te ko men en beklaagden waren zoo zwak om voor den aandrang te zwichten, omdat ze er wat aan konden verdienen. Alle boeren wisten, hoe de vork in den steel zat. De beklaagden hebben later alles terug moe ten betalen en ze hebben ook de goede oor merken, die de boeren later noodig had den, voor hun rekening genomen. Pleiter sloot zich, wat de waardeering der feiten betrof, aan bij de conclusie van zijn collega, de rechtbank verzoekende op den eersten verjaardag van prinses Beatrix de mildheid te betrachten. Uitspraak op Dinsdag a.s. Hij hoorde niet thuis in de gevangenis. Voorts stond voor de derde maal voor eenzelfde feit terecht, de nog jeugdige J. D., schildersknecht van beroep en thans gedetineerd, die zich aan verschillende kleine diefstallen had schuldig gemaakt. De zielkundige, dr. Kruijtbosch, rapporteerde, dat D. zeer sterk verminderd toerekenbaar moest worden geacht. Wijl de aard van het misdrijf niet toeliet, dat D. in een psycho- pateninrichting werd geplaatst, schoot er niet anders over dan de vrijheid of het krankzinnigengesticht, maar in het laatste hoorde hij ook niet thuis. De heer Wiggers, ambtenaar der reclas- seering, adviseerde tot een voorwaardelijke veroordeeling. De vereeniging „Het Hooge Land" wilde den delinquent onder haar hoede nemen. De officier voelde niet veel voor een voorwaardelijke veroordeeling, omdat D. al eerder voorwaardelijk was veroordeeld en had gestolen tijdens zijn proeftijd. De heer Wiggers betoogde, dat bij de vo rige veroordeeling de persoon, van beklaag de niet goed bekend was. Overigens deed D. wel eens een beetje „alsof". De officier meende maar het beste te doen door 4 maanden gevangenisstraf te vragen, met vier maanden aftrek. De verdediger, mr. Schuurman, wist ook geen betere oplossing en refereerde zien maar aan het oordeel van de rechtbank. den verjaardag van Prinses Beatrix. Uitspraken van de strafzitting van Vrijdag 27 Januari 1939. Overtredingen van de Motor en Rijwielwet: C. B. te Oudorp, 2 boete of 1 week tucht school. P. J. R. te Alkmaar, 3 boete of 1 week tuchtschool. W. K. te Alkmaar, J. C. P. te Bergen, G. J. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. J. B. J. te Arnhem, A. D. te Alkmaar, D. J. v. d. W. te Alkmaar, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. I. N. R. te Landsmeer, H. de H. te Leiden, ieder 2 boete of 2 dagen hechtenis. S. P. te Schagen, 2 1 boete of 2 x 1 dag hechtenis. S. H. te Zijpe, J. H. de J. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. P. K. te Egmondermeer, 6 boete of 4 dagen hechte nis. J. P. B. te Oude-Niedorp, T. K. te Broek op Langendijk, J. T. te Broek op Langen- dijk, J. M. K. te Broek op Langendijk, G. J. V. te Zuidscharwoude, J. de K. te Oudorp, Th. J. S. te Aikmaar, J. A. te Alkmaar, T. L. te Alkmaar, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. L. M. te Heerhugowaard, W. G. te Noordscharwoude, W. J. V. te Zijpe, ,P. S. te Oudkarspel, K. S. te Sint Pancras, ieder 3 boete of 3 dagen hechtenis, C. J. G. te Grootebroek, 4 boete of 2 dagen hechtenis. J. S. te Castricum, J. M. te Akersloot, J. B. te Ursem, M. M. te Akersloot, ieder 4 boete of 4 dagen hechtenis. J. v. d. K. te Oude-Niedorp, J. C. L. te Schagen, G. B. te Oude-Niedorp, ieder f 3 f 2 boete of 2 en 1 dag hechtenis. A. V. te Beverwijk, 5 boete of 3 dagen hechtenis. A. J. N. te Alkmaar, 3 -f 2 boete of 3 en 2 dagen hechtenis. W. C. te Castricum, W. C. te Cas tricum, S. K. te Akersloot, P. J. D. te Alk maar, ieder 6 boete of 4 dagen hechtenis. S. H. te Winkel, 3 2 2 boete of 2 1 1 dag hechtenis. Overtredingen van de Poli tieverordeningen: A. M. G. K. te Castricum, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. C. B. te Alkmaar, M. K. te Castricum, ieder 2 boete of 1 dag hechtenis. P. L. te Beverwijk, H. v. W. te Alkmaar, J. V. te Alkmaar, M. A. de J. te Amsterdam, D. de J. te Amster dam, H. A. te Den Helder, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. G. de L. te Haren karspel, 4 boete of 2 dagen hechtenis. H. N. te Alkmaar, R. v. d. V. te Alkmaar, R. v. d. V. te Alkmaar, H. N. te Alkmaar, R. v. d. V. te Alkmaar, ieder 4 boete of 3 dagen hechtenis. N. B. te Uitgeest, A. J. te Alkmaar, A. J. te Alkmaar, ieder 4 boete ,of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Vuur- wapenwet: C. T. te Harenkarspel, 10 boete of 8 dagen hechtenis met verbeurdverklaring van de inbeslag genomen revolver. Overtredingen van de IJk- wet: IJ. B. te Heiloo, 1 boete of 1 dag hech tenis met verbeurdverklaring van het in beslag genomen geweer. Overtredingen van de Leer plichtwet: Th. L. te Castricum, 4 boete of 4 dagen hechtenis. K. B. te Warmenhuizen 5 boete of 5 dagen hechtenis. GERAFFINEERDE OPLICHTING. Een Doekoen, die menschcn rijk kon maken. De Bantamsche correspondent van het „A.I.D. de Preangerbode" schrijft: Kortgeleden woonde in de dessa Marga- sana van het district Laboean een doekoen, Doelatjin genaamd, die de bevolking op ge raffineerde wijze heeft opgelicht. Voor elk bedrag, dat hij ontving, gaf hij na 15 dagen het dubbele terug. Spoedig liep het gerucht in de anders zoo stille dessa Margasana als een ioopend vuurtje. Het eerste melkkoetje was Maja. een dessa-penghoeloe, die op zekeren dag den doekoen kwam bezoeken, om zijn zegen af te smeeken. „Goed", zei de doekoen, ik zal je rijk maken, maar dan moet er eerst wat geof ferd worden. En hoeveel heb je op het oogenblik aan contanten?" „Honderd gulden", antwoordde Maja vlug. Dan moest hij dat geld maar afgeven en over 15 dagen zou hij het dubbele kunnen ontvangen. Maja, die in hem geloofde, of ferde al zijn 100. En zie, voor zijn 100 ontving hij na 15 dagen werkelijk 200 terug. Nu, mooier kon het niet. Maja wreef zich de oogen uit. Droomde hij? Maar daar had hij het geld, plus nog 100. Van blijdschap maakte Maja eerbiedig de sembah. Zijn geloof in den doekoen werd nog sterker. Hij beloofde hem, later nog veel meer te offeren, ten einde spoedig rijk te kunnen worden. Daarna stond Maja op en ging verge noegd naar huis. Vijftien dagen later keerde Maja terug, nu gevolgd door eenige vrienden, die even eens rijk wilden worden. De doekoen vertelde, dat de geesten boos waren geworden, omdat de menschen zoo weinig offerden. En het was weer Maja, die zijn geld het eerst offerde, nu 200 ineens, opdat hij later 400 terug zou ontvangen. Toen het eene schaap over de brug ging, volgden vanzelf de anderen. En spoedig gingen honderden guldens, 860 totaal, plus Overtredingen van de Vleeschkeuringswet: J. v. 't R. te Broek op Langendijk, 4 boete of 2 dagen hechtenis. Overtredingen van de Win kelsluitingswet A. v. D. te Bergen, 3 boete of 2 dagen hechtenis. 80 kains (ter waarde van 120) in andere handen over. „Keert over 15 dagen terug", zei de doe koen, die zichtbaar tevreden was, omdat hij zooveel offers ontvangen had, „en gij zult allen rijk worden". De vijftien dagen waren spoedig verstre ken; de menschen keerden bij den doekoen terug. Deze adviseerde echter nog te wach ten tot een volgende week, want het geld moest tegelijk worden uitbetaald met het offer van een vrouw, Nji Soebak, dat hem pas den vorigen dag gegeven was, n.1. een paar gouden armbanden en een gouden ketting. Opnieuw werd de oplichter geloofd en weer gingen de menschen naar huis. Doch toen de menschen de volgende week terugkwamen om naar hun geld te vragen, was de vogel gevlogen. Met een dikken buit was hij met de noorderzon verdwenen. Waarheen? Niemand weet het! Zelfs de politie niet, want de slachtoffers hebben tot heden over deze zaak gezwegen. Zelfs aan hun hoofdn durven zij het gebeurde niet te rapporteeren. Uit schaamte of uit onwetendheid, mis schien? Maar de zaak is te belangrijk, om ver zwegen te worden. VOEDZAME WINTERKOST. De meesten van ons zullen onder „voed zame" spijzen zulke gerechten verstaan, die ons spoedig een gevoel geven van voldaan- zijn, en die ons betrekkelijk lang voor hon ger bewaren. In die opvatting ligt zeker veel waars, maar geheel juist is ze toch niet. Ze is in hoofdzaak op ons gevoel gebaseerd, op de waarneming, dat het een of ander voedingsmiddel langen tijd de maag blijft vullen en dus niet spoedig aanleiding geeft tot een „leege maag". Daarnaast echter moeten we de uitdruk king „voedzaam" ook beschouwen in haar beteekenis van voedende bestanddeelen aan het lichaam te brengen: niet enkel dus de maag te vullen en ons daardoor te doen denken, dat we genoeg hebben, maar ons tegelijkertijd te voorzien van alle stoffen waaraan het lichaam behoefte heeft. In die dubbele beteekenis is ons opschrift „voedzame winterkost" bedoeld; en laten wij er dan nog een derden factor bij in reke ning brengen, die in de hier aanbevolen ge rechten zeker niet ontbreektde werkelijk zeer lage prijs, waarvoor dit uitstekende wintervoedsel te krijgen zal zijn. We zullen ons beperken tot één stevige soep en één stamppot: de handige huisvrouw kan aan de hand van deze voorbeelden allerlei variaties wel zelf bedenken. Voedzame tomatensoep. 250 G. K pond) witte boonen, 1 L. water, 3/4 klein blikje tomaten puree (het restje kan den volgenden dag dienst doen in een saus, een jus of iets dergelijks), 2 Maggi's Bouil lonblokjes, 40 G. (2 afgestreken eetlepels) boter, mélange, wat zout. Wasch de boonen, laat ze een nacht in de voorgeschreven hoeveelheid water weeken en kook ze in hetzelfde water gaar (onge veer IK uur). Giet alles door een zeef en wrijf de boonen er geheel door, zoodat alleen de schillen achterblijven. Breng de soep weer aan den kook, voeg er de in een scheutje kokend water opgeloste bouillon blokjes bij, laat de tomatenpurée even mee warm worden (niet doorkoken!), voeg er naar smaak zout aan toe en roer er in de soepterrine de in kleine klontjes verdeelde boter door. Dezelfde bereiding geldt voor een soep, waarin de witte boonen vervangen zijn door bruine boonen of door linzen; naar verkie zing kunnen bij de boonen wat kruiden worden meegekookt (laurierblad, kruid nagel, foelie), een stukje ui en een paar takjes selderij. Moderne stamppot van boerenkool. 1K K.G. aardappelen, 3/4 K.G. boerenkool, y, L. melk, 60 G. (3 afgestreken eetlepels) vet, 2 a 3 theelepels Maggi's Aroma. Boen de ongeschilde aardappelen schoon, pit ze en snijd ze in vierde parten of in dikke schijven; zet ze op met slechts een bodempje kokend water en leg er dadelijk de met de stronkjes fijngesnipperde, goed gewasschen boerenkool op. Laat op een zacht vuur de aardappelen met de kool gaar en tegelijkertijd ongeveer droog koken (niet langer dan K uur). Giet de melk er bij, laat die aan de kook komen en stamp er, onder toevoeging van het vet, de aardappelen en de kool mee fijn. Maak het gerecht op smaak af met de Maggi's Aroma en met zout. Voordeelen van deze nieuwe bereidings wijze zijn: het behoud van alle voedingsstoffen, die door den koiten kooktijd en het niet-afkoken geheel aan ons lichaam ten goede kunnen komen; de besparing van tijd voor de huisvrouw, die slechts drie kwartier vóór den maaltijd aan haar keukenbezigheden behoeft te beginnen; de betere smaak van het gerecht, die niet geleden heeft door afgieten van kooknat; de besparing èn van aardappelen èn van groente, omdat bij het schoonmaken feitelijk niets verloren gaat. Hierboven het bestuur van de zuivelfabriek „Aurora" te Opmeer, die heden 25 jaar bestaat. Van links naar rechts de heeren G. Stapel, P. Stam, D. Oly, A. Helder, secretaris, J. Veldstra, directeur, K. Bos, voorzitter, D. Koorn, vice-voorzitter, C. Schilder, C. Glas en S. Grootes. 7. Deze „Provisioneele Portlijst voor de Stad Alkmaar" zag er als volgt uit: Van Heusden en Langstraat: enkelden 6 stuivers, een once 10 stuivers, twee once 14 stuivers, yder once (meer) 4 stu.'vers; Delft, Leiden, Rotterdam, Den Haag: en kelden 3 stuivers; een once 4 stuivers, twee once 5 stuivers, yder once 1 stuiver; Dordrecht en Gouda: enkelden 4 stuivers, een once 6 stuivers, twee once 8 stuivers, yder once 2 stuivers; Haarlem, Amsterdam, Beverwijk: enkel- den 2 stuivers, een once twee once 3 stuivers; vier once 5 stuivers; per 2 once 1 stuiver. „Dat voorts van de brieven komende uit het Noorderquartier of van andere plaat sen binnen deeze Provincie hierboven niet gespecificeert, ende welke zwaarder zijn als enkelden, het meerdere port bij gewigt zal worden gevordert op dien voet en in de zelfde Proportie als hetzelve omtrent brie ven hierboven gemeld staat uitgedrukt". Brieven voor Burgemeesteren uit den Haag enkelden 3 st., 2 once 4 st., 4 once b st. en voor elke 2 once 1 stuiver. 14 Juni nam Rens Jonerling met zijn schoonzoon Roggeveen den rit Egmond HoefDen Helder, welke hij reeds twee of drie en veertig jaar had bereden, opnieuw voor 15 jaar aan voor 1800 per jaar in gaande 1 April 1775. De bovengenoemde portregeling was wel aangenomen, maar de hoofdcommies haa, als van ouds, daarboven nog een winterport en het spreekt vanzelf, dat hij dit probeer de te handhaven, want het bedroeg 1 stui ver per brief en Schagen dacht dat dit be doeld was voor onkosten voor vuur en licht. „Zoo heeft", rapporteerde een der com missarissen, „egter den Commies Schagei. zig deswegens ten uitersten bezwaard, ter wijl hij zulks altoos hadde genoten en het hem ten eenemale onbekent was dat zijn voorzaaten daaromtrent eenige Agterhou- dinge hadden gebruikt". De winterport moest echter verdwijnen en Schagen kreeg daarvoor 50 voor vuur en licht 's jaars. 6 November 1775 was er een „requesf van P. Schagen, Hoofdcommies te Alkmaar, cm zijn demissieen dat zijn kleinzoon P. Schagen Jr. in zijn plaats mogt worden aangesteld" in behandeling. „Hooge jaaren ende Lighaamszwakhe- den" waren de reden van dit request. Ook de kleinzoon verzocht de betrekking van grootvader te mogen overnemen en hij kreeg die op 7 November tegen 350 loon en 50 voor vuur en licht" en moest 1000 borgstellen. De postillon van den rit HaarlemAlk maar Sijmen Jansz de Jong, die in 1765 den rit AlkmaarAvenhorn reed, werd ge- pensionneerd in 1776 op 12 Nov. Hij kreeg een „jaarlijks pensioen van dertig stuivers 's weeks". Om te voorkomen, dat voorschriften en aanwijzingen zouden verdwijnen moest hiervan in 1777 een agenda worden aange legd. Een brief naar Vlieland kostte: en- kelde 6, 2 once 10 en 3 once 16 stuivers en voor elke once 3 stuivers. In 1778 vragen Burgemeester en Scnepe- nij van Zutphen een rechtstreekscne zen ding v.v. met- Alkmaar. Commissarissen wenschten echter geen verbinding met één plaats maar met alle Geldersche steden. Met de rebuten (geweigerde en/of onbe stelbare stukken) werd blijkbaar rog al geknoeid. Om dit te voorkomen moest men de reden van weigering e.d. echter achter op de brieven schrijven. In Amsterdam kende men reeds het bekend maken van onbekende stukken door middel van het uithangen van een bord met de namen van de geadresseerden. Zakken voor de wisseling van de depê ches met aan den binnen- en buitenkant de namen van de kantoren waren reeds in 1799 in gebruik. Schoolmeesters waren 'door hun salaris waarschijnlijk als aangewezen op een be trekking bij de posterijen. Meerdere malen ontmoetten wij hen bij ons onderzoeken en zoo vonden wij van den schoolmeester te Oudesluis dat hij de brieven van en naar de oorlogsschepen afhaalde en bezorgde. De Postillon naar den Helder nam deze los mee. Belooning 1 per dag. De schepen la gen aan het veer bij Oudesluis. Dat nog steeds de Schagens zich bij de Posterijen deden gelden blijkt hieruit, dat in 1782 na zijn overlijden D. Enneman kleinzoon van Hillegonda Schagen. werd opgevolgd door een neef Anthony Schagen te Hoorn. Het vervoer per post werd blijkbaar drukker, want de aannemer van den rit HaarlemAlkmaarHoorn beklaagde zich in 1783, dat hij door de verzwaring der va liezen diverse „sterke jonge Paarden ver- looren of uitmalkander en onbruikbaar ge reden had. De Valiezen konden niet met één paard onder den man vervoerd wor den". Met de anderen kreeg ook de Hoofdcom mies te Alkmaar een nieuw model maand staat, waardoor met meer zekerheid de uitgaven der vergoedingen kwamen vast te staan. Had de familie Schyff aanvankelijk 3 deelhebbers in den postrit, Schagen kreeg in 1784 bericht dat alleen Nico Schyff nog in leven was en alleen de zaak behartigde. Alkmaar maakte eigener beweging een zending voor Bergen op Zoom op Zondag en Woensdag. Men kwam daar echter ach ter doordat Alkmaar deze brieven niet aan rekende. Commissarissen namen 21 Febr. 1785 een beslissing dat de brieven in het vervolg in „beslooten Paquetten over Ley- den moesten gezonden worden. In 1785 vroegen de Alkmaarsche koop lieden Spaan, v. Kolle, Koning en Comp, zeetijdingen en brieven direct uit Texel te mogen ontvangen. Daartegen kwam spoedig verzet van den handel te Amsterdam, die dan achter zou komen bij Alkmaar. De zeetijdingen kreeg men er niet door en wat de brieven aangaat werd hen geant woord dat zij maar moesten vragen aan den Commies „om hen eerst uit te schieten, wat wegens de geringheid dier correspondentie zeer faciel te oblineeren zou zijn De verzegeling der zakken liet te wen- schen over en bij onderzoek bleek, dat in Beverwijk de Alkmaarsche zakken werden bijgevuld. Besloten werd een en ander in trommels te doen welke gesloten werden en waarvan een sleutel aan het kantoor van bestemming berustte. Den 22 Nov. 1787 werd Resolutie van de Groot-Mogenden verklaard, dat de Post kantoren "voor nu en altoos vrij van in kwartiering van militie" zouden zijn, om dat de commiezen en andere bedienden in hun werk werden belemmerd. „Het provenu van Beverwijk wordt in Alkmaar verantwoord", zoo rapporteerde Le Jeune, „edog slegts een gedeelte kan wor den nagegaan". Zijn voorstel om ook Be verwijk jaarlijks te controleeren werd aan genomen in 1789. In 1792 kreeg onze Hoofdcommies een aanschrijving om te contröleeren „of de Posthouders hun Postillons, conform de acte van aanbesteding, behoorlijk kleeden en equipeeren en met Posthoorns voorzien en of bij aankomst en vertrek wel op de hoorn werd geblazen". Ingevoerd werd een „copy- boek zoowel der aankomende als afgaande gerecommandeerde brieven; zonder teeke- ning van een recipis werd verboden. De besteller moest „zoo ras mogelijk" na de bestelling het recepis aan den Hoofdcom mies brengen. Gedateerd 28 Januari 1793 waren een missive en Resolutie van Hun Ed. Groot-Mo genden houdende aanschrijving aan Hun Ed. Mog. om geene brieven of Paketten, die met een cachet of een eenig Bataafsche Co mité Revolutionnair of diergelijke oproer!!? zegel waren verzegeld, te laten afgaan en teffens het decerneeren van een Groot Be- soigne nopens de middelen tegen het ver spreiden van pasquillen met de posten. Het bleek dat reeds was voldaan aan bet verzoek en de bij gemelde Resolutie in ver scheidene Postcomptoiren waren opgehou den en geseponeerd. Wordt vervolgd-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8