Agenda Victoria-Water Luchtaanvallen De Halter bestaat veertig jaar! |i Stad en Omgevingi| Weec&ecidït Feestviering onder gunstige omstandigheden. UIT HET LEVEN DER VEREENIGING. vaERKVO0 Ratli Doodeheef ver Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. Wist Ur dat bij met Brandbommen de best uitgeruste brandweerniet in staat is alle branden tegelijk te blusschen en daarom de ge- heele bevolking moet trachten in eigen huis zelf ieder begin van brand te blusschen? EEN KORTE TOELICHTING OP DE PACHTWET. Prijs f 0.25 - Bureau Alkm. Courant. EERSTE BLAD. Alkmaar, Vrijdag. DIAMANTEN HUWELIJKSFEEST. Het echtpaar J. GrootKwant te Heer- hugowaard vierde gister zijn zestigjarig huwelijksfeest. GESLAAGD. Voor het op 2 Febr. te Alkmaar gehou den examen voor de Vereeniging van Leeraren in Stenografie en Machineschrij- ven zijn geslaagd: voor Stenotypiste in de Nederl. taal: mej. E. Siekerman te Alkmaar, mej. J. C. Schreuder te Bakkum, mej. T. de Wit te Broek op Langendijk; voor handelstypiste in de Nederl. taal: mej. D. de Lange te Bergen; voor Handelstypiste in de Engelsche taal: mej. D. de Lange te Bergen; voor Kantoorstenograaf in de Nederl. taal: mej. W. M. Lantman te Alkmaar, mej. M. C. A. Kramer te Alkmaar, mej. C. Tromp te Schoorl; voor Kantoorstenograaf in de Duitsche taal: mej. J. M. Baltus te Bergen; voor kantoortypen in de Nederl. taal: mej. C. J. C. Punt te Bergen en de heeren J. Lam te Alkmaar, C. Peereboom te Alkmaar, J. Groenland te Obdam, M. J. de Groot te Warmenhuizen, A. P. Punt te Bergen, W. de Waard te Alkmaar en B. Wit te Alkmaar. DE TROELSTRA-BEWEGING. Men schrijft ons, dat Woensdag een af- deeling van de T.B.N., de Troelstra-bewe ging, is opgericht. Paul Kiès was daarbij aanwezig en vertegenwoordigde het Cen traal Bureau. Na een uiteenzetting van Paul Klès over doel en streven van de T.B.N., waarop een geanimeerde discussie volgde, werd tot op richting overgegaan. In het dag. bestuur werden gekozen de heeren C. Torenvlied, Bergerweg 11, voor zitter; G. Kouwenberg, Laat, secretaris en A. Bakker, J. v. Scorelkade, penningm. Wat betreft de besprekingen over deel name aan de provinciale en gemeenteraads verkiezingen zij medegedeeld, dat op de ge westelijke vergadering, welke eind Febr. zal worden gehouden, daarover zal worden beslist. ERNSTIGE BOTSING TE HEERHUGOWAARD. Hedenmorgen vond te Heerhugowaard op den Basserweg een ernstig verkeers ongeluk plaats. De heer C. W. uit Heer hugowaard kwam den Basserweg afrijden toen van tegenovergestelde zijde eveneens een luxe auto naderde, waarin gezeten was de heer V. uit Alkmaar. Vermoede lijk door een verkeerde manoeuvre van den heer C. W. vlogen de auto's tegen elkaar. De heer V. liep een ernstige hersen schudding op. Daar het slachtoffer niet vervoerd mocht worden werd het bin nengedragen in de naastbijzijnde woning van den heer Wiering. Een kraanwagen heeft de vernielde auto van V. wegge sleept. EEN BEKEND ALKMAARDER. Men maakt ons opmerkzaam op het feit dat de heer P. Schipper, oud-hoofd eener school, Metiusgracht 12, op 7 Februari ek. den 75-jarigen leePyd hoopt te be reiken. Er zullen waarschijnlijk velen zijn die dezen bekenden Alkmaarder op dien dag een bewijs van belangstelling geven. GEZELSCHAP „ANNY PRUIS" ALKMAARSCHE REISVEREENIGING. Men schrijft ons: Nog immer is „cabaret" voor velen een minder serieuze klank. Het wekt associaties op aan wufte menschen, dingen en liedjes. Dat dit absoluut niet het geval behoeft te zijn, bewijst het gezelschap Anny Pruis, dat Zaterdagavond hoopt op te treden met Ro van Hessen, piano en Bart van Vlooien als conferencier, voor de reisvereeniging, af- deeling Alkmaar. We hebben het genoegen gehad, Anny Pruis en haar accompagnatrice in haar re pertoire te mogen beluisteren in „Jeugd aanpakken", dat gedurende de geheele maand Januari in het Leidscheplein-thea- ter te Amsterdam is gegaan. Toen wij Annie Pruis tijdens de pauze in haar kleedkamer opzochten, kwam het gesprek over Indië (ze is zoo juist na een tweede succesvol Indisch tournee in Hol land terug) en over haar werk. Het zou te ver voeren, een volledige uit eenzetting van haar gedachtengang te geven inzake wat „cabaret" in den besten vorm kan zijn, doch laten wij volstaan met te zeggen, dat Anny Pruis en Ro van Hessen twee zéér begaafde en beschaafde kunste naressen zijn, die succes verdienen voor hun artistieke prestaties. Ze hebben werkelijke levensinhoud en staan daarom verre boven datgene wat nog zoo vaak op dit gebied wordt gebracht en gevraagd. Als kunstenaresse, maar ook als mènsch verdient Anny Pruis alle aandacht. Het is een goede keuze geweest van de Alkmaar- sche reisvereeniging. Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De avonturen van Robin Hood (rom.-sens.); hoofdrollen Errol Flynn, Oliva d'Havilland, Basil Rathborne e.a. Toegang boven 14 jaar. (Geprolongeerd). Zondag om 2, 4.15 en 8 uur voorstelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Bioscoop Harmonie, tot en met Woens dagmiddag behalve Zaterdagavond 8 uur, hoofdnummer Parijsche zeden (rom.- sens.); hoofdrollen Michele Morgan en Raimu. Toegang bóven 18 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer In den greep der wildernis (avonturen); hoofd rollen René Deltgen, Gustav Diessl, Vera von Langen e.a. Toegang boven 14 jaar. Zondag van 2 uur af doorloopende voor stelling. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Zaterdag 4 Februari. 45 uur, Huize London, receptie 40-jarig bestaan De Halter. 8 uur, 't Gulden Vlies, feestavond Ned. Reisvereen. Zondag 5 Februari. 7.30 uur, 't Gulden Vlies, opvoering De klokken van Corneville, door de A.O.O.V. „THE RAMBLERS" IN ALKMAAR. Voor de vijfde maal was het bekende VARA-Dansorkest „The Ramblers" «in Alk maar en zooals ook de vorige malen was de groote zaal van de Harmonie tjokvol. Reeds vóór zeven uur stonden er een paar honderd menschen voor den ingang te wach ten, tot om ongeveer kwart over zeven de deuren open gingen en reeds om half acht kon gezegd worden dat er zoo goed als geen plaats meer was. De voorzitter der afd. Alkmaar, de heer G. Fischer, verheugde zich over de goede opkomst, die een bëwijs is, dat deze avon den door velen op prijs worden gesteld. Na nog een welkomswoord tot The Ramblers te hebben gesproken, klonken al spoedig de bekende klanken, waarmede het orkest het programma opent. Ter kennismaking werd als eerste num mer een solisten-potpourri gegeven, die reeds direct de groote virtuositeit van de orkest-leden naar voren bracht. Maar één was er die vergeten werd, n.L „Appie", beter bekend als Albert de Booy. Na enkele andere nummers van het orkest maakte echter ook hij zijn entree met het lied van zijn weggeloopen Mina. Alle nummers, welke door het orkest werden uitgevoerd, hier te te bespreken, heeft geen zin en is trouwens niet noodig. Wanneer het orkest voor het publiek op treedt, doet het dit met volle overgave onder de eminente leiding van Theo Uden Masman Een bijzonder geslaagd nummer en daar bij zeer fantastisch geïllustreerd was wel de „Glimwormpjes-symphonie" van Buiterman, waarbij een donkere zaal slechts op maat de lampjes, die de leden droegen, zag op flikkeren. Een applaus, waaraan schier geen eind kwam en wat tot een extra-nummer leidde was de dank van een enthousiaste zaal. Het VARA-Dansorkest The Ramblers heeft de goede reputatie welke zij reeds had, nog maals bevestigd. Het hoofdbestuurslid H. F. Oets, velen reeds bekend als „Oom Henk", heeft een propagandistisch woord gesproken. Het was de Vara die begreep, dat de microfoon in dienst moest komen van de algemeene en politie ontwikkeling van de brede massa van het volk. Hoewel men in den aanvang het de Vara verweet, dat met haar de politiek in den aether was gekomen, met de jaren kwam men tot de overtuiging, dat de zienswijze der Vara niet zoo erg onjuist is geweest. Zien wij vandaag niet vele vooraanstaan de politieke personen grijpen naar de ra dio om het volk maar ook tot ander volk te spreken? Zijn er njet hoogstaande, al thans in functie hooge personen, die de radio gebruiken om andere volkeren be schuldigingen toe te zwaaien? Maar daar naast heeft de radio de laatste jaren ook een groote taak voor het behoud der vrede gehad. Gelukkig is in ons land de microfoon nog in handen van het volk en kan dat volk zich uiten overeenkomstig haar ideën. Dit voorrecht is een groot unicum, daar er geen land is waar b.v. de arbeidersbe weging de radio tot haar dienst heeft. Dit is voor ons een kostbaar bezit. Uitvoerig gaat spr. in op de Vara-pro- gramma's die de toets der critiek zeker kunnen weerstaan. Iedere luisteraar heeft den moreelen plicht den omroep in haar werk te steunen. De Vara ziet in de omroep een instituut voor de ontwikkeling der arbeiders. Spr. riep ieder toe te blijven strijden voor de arbeiders-omroep en besloot zijn rede met de opwekking tot hen, die zulks niet deden, toe te treden als lid der Vara. Ook deze rede werd met een krachtig applaus beloond. BRAND TE BEVERWIJK. Felle brand in schoenmakerij. Bovenverdieping nitgebrand. In den afgeloopen nacht, om 4 uur, heeft een felle brand gewoed in het perceel Baanstraat 111, waarin gevestigd was de schoenmakerij van den heer S. J. v. d. Mey. De bewoners, die op de bovenverdieping sliepen, werden gewekt door het knetteren van vlammen en slaagden erin tijdig een goed heenkomen te zoeken. Het vuur had zich intusschen met groote snelheid over de geheele verdieping uitgebreid en toen de brandweer, die spoedig na het uitbreken van den brand ter plaatse was, verscheen, sloegen de vlammen reeds het dak uit. De heer v. d. Mey was er reeds in geslaagd, zijn bedrijfsinventaris, waaronder een aantal machines, in veiligheid te brengen. Met twee krachtige stralen van de motor spuit bond de brandweer den strijd tegen de vlammenzee aan en spoedig werd het dui delijk, dat het vuur geen gelegenheid kreeg tot uitbreiding. De brandweer had, bij de strenge koude, geen gemakkelijke taak. Het bluschwater bevroor onder hun voeten. Door het strooien van zand werden valpartijen voorkomen. Nadat gedurende een half uur een geweldige hoeveelheid water in het brandende perceel was geworpen, had de brandweer deze brand, die zich in den aanvang ernstig liet aanzien, volkomen onder de knie. Toch vorderde de nablussching nog geruim en tijd. Toen mocht worden aangenomen, dat de laatste vonken gedoofd waren, bleek het vuur zich door de balklaag te hebben ge nesteld in de kast van een naastgelegen perceel. Ook dit gevaar wist de brandweer in den kiem te smoren. Tegen 6 uur kon de brandweer inrukken. De bovenverdieping is geheel uitgebrand, terwijl in de werkplaats veel schade is aangericht. De inventaris en inboedel waren evenals het pand verzekerd. EEN ZWART ZWERVERTJE. Te Bergen is een zwarte hond, reu, 1 a 2 jaar oud, type jachthond, komen aanloopen. De eigenaar of eventueele liefhebbers kunnen zich tusschen half zeven en half acht bij den Inspecteur van Dierenbescherming, den heer Verwer, Baanstraat aanmelden. NED,. LEGER DES HEILS. Men veVzoekt ons opname van het vol gende: Maandagavond 8 uur belegt het Ned. Leger des Heils ïn de Hekelstraat nr. 9 een openbare ontspanningsavond, welke in het teeken zal staan van voordrachten, samenspraken enz. enz., waarbij gratis een kop thee zal verstrekt worden. Ieder zal hartelijk welkom zijn op dien avond. De feestavond zal geleid worden door de officieren cadet-luitenant P. Elzinga en cadet J. Minderman. De toegang is vrij. Onze Alkmaarsche gymnastiekveree- niging De Halter bestaat 40 jaar en zij heeft zich opgemr|kt, om feest te vie ren. Zaterdagavond zal de Harmonie zaal tjokvol loopen met leden, dona teurs en gasten en hun zal een kloek en vroolijk feestprogramma worden voorgezet. En voordien zal het bestuur een receptie houden in het clublokaal London, dat sinds onheugelijke jaren het home van de Halter is geweest. Veertig jaren vereenigingslevenDat be- teekent, dat er over geschreven moet wor den. En al is de beschikbare tijd kort, wij zullen trachten een globaal overzicht te geven over het leven van de Halter. Het was een klein groepje jonge man nen, dat op 4 Febr. 1899 in het bovenzaaltje van Schrieke een café, dat later plaats moest maken voor de christelijke school in de Doelenstraat bijeenkwamen, om eens te praten over de oprichting van een gym- nastiekvereeniging. Wel bestond er reeds een dergelijke vereeniging in onze stad, n.L „Kracht en Vlugheid", maar het groepje meende, dat er plaats moest zijn voor twee vereenigingen. Ten overvloede zij vermeld, dat het bedoelde groepje geen oppositie leden van K. en V. waren, neen, het waren enthousiastelingen, die heelemaal niet vijan dig stonden tegenover de bestaande veree nigingen, maar die er behoefte aan hadden, om een eigen club te hebben. Die eerste vergadering verliep weliswaar vlot, maar er heerschte zoo'n drukke dis cussie, dat de conciërge der school naast het café de heeren kwam waarschuwen „als dat hij ze er allemaal zou uitgooien, als het niet wat rustiger kon worden". Ze werden er niét uitgegooid! 2$ debat teerden verder en in den loop van den avond werd „De Halter" geboren. En in de gauwigheid werd ook al vast maar een di recteur benoemd: de heer R. Oostenveld zou zich met de technische leiding belasten en de heer J. R. Oostenveld werd als voor werker gekozen. Natuurlijk moest er ook een bestuur ge kozen worden. Dat ging al even gemakke lijk als al het andere gegaan was en zoo kunnen wij hier als eerste bestuur notee- ren: voorzitter H. Helleman, secretaris A. J. Bruin, J. Borst, penningmeester. De eerste jaren. Onder de bekwame leiding van directeur Oostenveld werd er met veel animo geoe fend en het duurde niet lang, of de Halter maakte zich gereed voor den eersten feest avond. Echter, dat kostte heel wat hoofd brekens. Allereerst werd ieder lid verplicht, om op die eerste uitvoering in uniform te verschijnen: frok rood en wit gestreept, broek wit met roode biezen. En dan was er de financieele kwestie. Geld had de pen ningmeester niet en om nu toch zooveel mogelijk in 't laadje te krijgen, werden de uitnoodigingen op groote schaal verspreid. Handig van opzet, want iedere bezoeker zou een dubbeltje voor het programma moeten betalen! Zoo gebeurde het, dat de Harmonie dien eersten keer geheel bezet was (een feit, dat zich daarna steeds zou herhalen!) en dat de jonge vereeniging moed kreeg, om verder te marcheeren. Reeds vrij spoedig werd de vereeniging lid van 't toen nog N.G.V. en zij is tot heden onafgebroken lid gebleven van het K.N. G.V. En even spoedig werd de vereeniging grooter: eerst was het alleen een groep jonge mannen, die de turnsport beoefende, maar al heel gauw besefte men, dat de jeugd warm gemaakt moest worden voor het turnen en daarom werd al gauw beslo ten, om naast de mannen-afdeeling een jongens-afdeeling te stichten. De groei hield aan en hoewel men zich de eerste jaren alleen bepaalde tot de on derlinge oefeningen en het geven van een uitvoering, duurde het niet lang, of men deed mee aan open wedstrijden. En zoo zien wü, dat reeds in 1906 vereenigingsprij- zen veroverd werden, terwijl voordien al personeele prijzen veroverd werden. Uit het prijzenlijstje zien wij tevens, dat de Halter zich niet alleen toelegde op het toestelturnen, maar dat zij tevens de lichte athletiek beoefende. En dat is zoo geble ven tot den huidigen dag. Latere jaren. Jaren gingen voorbij. Het bestuur onder ging veranderingen, directeuren volgden el kaar op, maar de goede geest bij de Halter bleef. En steeds groeide het ledental. Een besluit van verstrekkende gevolgen werd in 1913 genomen: toen toch werd de dames-afdeeling opgericht, en niet lang daarna kregen ook de jongere meisjes gele genheid, bij de Halter de turnsport te be oefenen. En nog vele jaren daarna in 1918 besloot men ook de „oudjes" in de gelegenheid te stellen, de turnsport te be oefenen. Moeilijke jaren kwamen er ook. Zoo leek de mobilisatie een dreigend gevaar voor de vereeniging, omdat vele leden her- en der waarts gingen, het land dienende. Maar de fundamenten bleken hecht en de moeilijk heden kwam men te boven. Wij zeiden reeds, dat de Halter al gauw lid werd van het K.N.G.V. en zooals het een goede, doelbewuste vereeniging be taamt, werd regelmatig deelgenomen aan de bondsfeesten. Jarenlang nam de Halter bij die bondsfeesten een vooraanstaande plaats in en veroverde zij een plaats in de Nederlandsche turnwereld, welke thans nog de Halter in een uitzonderlijke positie plaatst. Want werd de Halter in den loop der jaren herhaaldelijk door het Bondsbe- stuur uitgenoodigd, om voor het voetlicht te treden bij bijzondere gebeurtenissen, thans ontving het bestuur al weer een uit- noodiging, om mee te doen in den specia- len optocht, welke het K.N.G.V. organi seert als inleiding van de Bondsfeesten 1939 te Arnhem. Dan zullen de kaasdra gers den naam Alkmaar voor de zooveelste maal hoog houden. Eenige successen. Wanneer wij thans eenige der voornaam ste successen memoreeren, dan beginnen wij met het allergrootste succes, dat de Halter ooit behaald heeft: in Juli 1925 trok een groep Halter-leden naar Zwitserland, waar te Geneve het groote Bondsfeest der Zwitsers werd gehouden. Het was de eerste keer en voor zoover wij kunnen nagaan de eenige keer tot heden dat een Neder landsche ploeg het waagde, zich op de Zwitsersche bondsfeesten te meten met de meest gevreesde tegenstanders. Het succes was groot: met een eersten prijs kwamen de Halterianen uit Geneve terug! Wij zullen hier niet schetsen, hoe de reis naar Zwitserland verliep, wij zullen even min herinneren aan wat er allemaal in Zwitserland gebeurde, wy zullen hier slechts even aanstippen, dat toen de Halter weer terugkwam, geheel Alkmaar als 't ware op zyn kop stond! Burgemeester Wen- delaar ontving de winnaars officieel op het stadhuis, een rijtoer door de stad volgde, er werd feest gevierd tot diep in den nacht en het was allemaal zóó, dat thans, na bijna 14 jaren, nog steeds gepraat wordt over de Zwitsersche reis en het Zwitser sche succes. Er waren meer groote successen te boe ken, zooals op de Belgische bondsfeesten, op de Olympische Spelen in Amsterdam! op de K.N.G.V.-bondsfeesten, op geweste lijk turndagen, op kringwedstrijden, enz. enz. Is het wonder, dat de medaillekasten boordevol zijn? Eenige namen. Wij kunnen hier niet verder uitwijden over het Halter-leven. Mogen wij besluiten met het noemen van een aantal namen. Allereerst moeten wij dan drie Halter-leden noemen, die „in het harnas" gestorven zijn: de heeren G. Mensink, B. Kok en J. Bos man. Hun nagedachtenis blijft bij de Halter in eere Dan noemen we de voorzitters, die de vereeniging in deze 40 jaar geleid hebben: Koek (eerelid), J. Volkers (eerelid), H. Jonker (eerelid), G. Mensink, J. Molenaar en H. Reurslag. *enslotte de directeuren: Oostenveld, Schonbergen, Lambert, Sluis, Schenke Ryswyk, Ran en Boot. Het huidige bestuur bestaat uit: H Reur- slag, voorzitter; H. Tromp, secretaris; F. Kok, penningmeester; W. Veldman 2e voorzitter; mevr. N. Beeldman-Smit,', 2e penningmeesteresse; C. Spaans, 2e semeta! ris; A. Wassink, Bos en mej. H. Boerwin- n Besluit. De Halter viert thans feest. De moeilijk heden der allerlaatste jaren zijn voorbij de vereeniging ,s kerngezond, er heerscht een gezond leven, het ledental stygt voortdu" rend, kortom, er is reden tot feestvieren Welnu, laat de Halter dan dezen keer de bloemetjes eens flink buiten zetten en dan straks met volle kracht en energie optrek Het gouden feest komt in zicht! Alleen stalenboeken met dit merk op de kaft, bevatten R&D behangsels in de mooie, aparte „Fixa-color* kleuren. Vraag ze Uw behanger nog heden op zicht! Als U de nieuwe R&D series 16 47 48 49 - 50 of 51 doorbladert en de lage prijzen ziet, zult U liever vandaag behangen dan morgen! 'n Nieuwe kamer, kunstzin nige wanden, lichter, zonniger, rui mer: R&D behang! EENIGE FABRIKANTEN: Voor het geheele land: Zwakke tot matige zuidoostelijke tot zuidelijke of zuidweste lijke wind, nevelig tot licht of half bewolkt, later wellicht toenemende bewolking, droog weer, lichte tot matige vorst. Het gebied van hoogen luchtdruk is thans continentaal geworden en bedekt geheel centraal- en west-Europa. Naar't zuidoosten reikt het tot de Balkanlanden en naar het zuiden is het bezig zich over het Middel- landsche zeegebied uit te breiden. Ook by de Azoren herstelt de luchtdruk zich. Op IJsland is de luchtdruk regelmatig dalende onder invloed van de zich naar het noord westen uitbreidende oceaandepressie. Boven Scandinavië is de luchtdruk eveneens ge daald en nog langzaam dalende. Terwijl de zuidwestelijke luchtstroom aan de oostzijde der oceaandepressie warmte brengt op IJs land en tot hoog in het noorden nam in Finland en in het continentale vorstgebied de vorst overal toe. In centraal-Europa zijn de laagste temperaturen 10 graden, in noord-Scandinavië beneden 20 graden. Op de hooge Alpenstations bleef het weer helder en zonnig en ook de bergstations in de Middelgebergten meldden droog en zon nig weer met temperatuur slechts weinig onder het vriespunt. Alleen in het noord westen en in het hooge noorden neerslag van beteekenis. Voorloopig houdt het vorst- weer nog aan. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.19 tot 7.09 uur licht op. Rijk aan minerale bestanddeelen. NATUURHISTORISCH MUSEUM. Verschenen is een zeer uitvoerig en met eigen foto's geïllustreerd verslag over de jaren 1936, 1937 en 1938 van het Natuurhistorisch Museum te Alkmaar. Verkrijgbaar aan ons bureau: Uiteengezet door een ter zake kundig Jurist, met eenige modellen van brieven en eenige verzoekschriften aan de Pacht- kamer benevens eene eenvoudige uiteenzetting van hetgeen verpachter en pachter te doen staat met het oog op de overgangsbepalingen der pachtwet (loo- pende contracten.) Onmisbaar voor ieder, die iets w*' de pachtwet te maken heeft Pachtcontracten A 15 ct. idem B 7y» ct. K.V. Boek-en Handelsdrukkerij y/h Herin. Cosier* Zn. Voordam 9 Alkmaar,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2