DE STRIK Het toovermiddel- tweede blad. TEXEL OTERLEEK BERGEN WIERINGERWAARD Makkelijke, sierlijke garneering. Zooals wij op onze Voorpagina melden, zullen H.K.H. Prinses Juliana en Prins Bernhard op 20 Februari naar Grindelwald vertrekken om daar ongeveer een maand te vertoeven. Prinses Beatrix zal deze reis meemaken en verscheidene leden van de hofhouding van het Prinselijk gezin zullen de Koninklijke hoogheden vergezellen. Hierboven exterieur en interieur van het bekende hotel „Adler waar het Prinselijk Gezin verblijf zal houden. houden middenstandstentoonstelling, zal 't bestuur der belanghebbenden oproepen. Zoo mogelijk zal men in groepverband uitko men. De voorzitter zette uiteen dat de distri butie van levensmiddelen voor de werk- loozen overal over de winkeliers gaat, be halve hier. De vergadering constateerde dat het raadhuis successievelijk een winkel wordt waar men alles kan koopen. Nu is er weer een gelegenheid en zullen we het nogmaals probeeren, aldus voor zitter? Breedvoerig werd dit punt besproken en men was van oordeel dat het bij de winke liers thuishoort en niet in het raadhuis. Zoo noodig zal men verder gaan, indien men geen medewerking krijgt. Laten we vechten voor onze rechten, was de conclusie van de vergadering. Daarna kwam in behandeling de rekening. Er is een banksaldo van 157.61. Aan contribu tie is ontvangen 453.60. De totale ont vangsten waren 535.57, de uitgaven 481.54, saldo 56.03. In het bestuur werden herkozen de hee- ren Joh. J. Kroon als voorzitter en G. Heijne. De heer G. Heijne dankte, waarom het benoemen van een 4e lid werd aanbevolen. De heer M. A. Pater bracht verslag uit van de vergadering van den centralen raad. Besloten werd (met 2 stemmen tegen) om den feestavond te houden. Na rond vraag volgde sluiting. In hotel „De Zwaan" te Den Burg werd de jaarvergadering gehouden van de afdeeling Den Burg van den L. T. B. Uit het verslag van den penningmees ter kwam naar voren, dat het jaar 1933 voor de afdeeling een batig saldo gaf van ruim 50.Ook het slachtveefonds, een onderafdeeling van den L. T. B., sloot met een batig slot van ruim 50.De bezittingen van dit fonds bedragen thans 3212.22. Tot bestuurslid werd met algemeene stemmen herkozen de voorzitter, de heer M. J. Veeger. Tot bestuurslid werd in- plaats van den heer C. Bakker, die zich niet meer herkiesbaar stelde, gekozen de heer C. Commandeur. Tot bestuurslid voor de alhier op te richten Landbouwhuishoudschool werd gekozen de voorzitter, de heer M. J. Veeger. De voorzitter gaf vervolgens verslag van door hem bijgewoonde vergaderingen in verband met den schapensteun. Ook werden de proeven met blikvleesch be sproken. Als, zooals men mag verwach ten, in Engeland een flink afzetgebied voor dit vleesch gevonden kan worden, zal dit een grooten afzet beteekenen. Daar de rondvraag niets belangrijks opleverde, sloot de voorzitter de vergade ring met de beste wenschen voor land bouw en veeteelt in 1939. Tuinbouwvereeniging „Ons Belang". Woensdag vergaderde de tuinbouwver eeniging „Ons Belang" in café de Vries. De voorzitter, de heer S. Hoogvorst, sprak de hoop.uit, dat 1939 voor den tuinbouw een gunstig jaar mag zijn en dat bestuur en leden weer in harmonie mogen samen werken. Van den plantenziektenkundigen dienst was een verzoek om een bijdrage in gekomen. Besloten werd, gezien de be rooide kas, 2.50 uit te trekken. Tot afgevaardigden naar de L. G. C. wer den gekozen de heeren O. de Vries en Jb. Moerbeek. Hierna kwam de witte kool regeling ter sprake, ingeleid door den heer Munt je werf. Spr. meende, dat het goed is, om opnieuw de zaak aan 't rollen te bren gen, om kans van slagen te hebben voor een uitkeering uit het crisisfonds. Besloten werd dat de afgevaardigde dit punt ter sprake zal brengen. Dezelfde spreker wilde ook gaarne weten hoe de vergadering er over dacht om er op aan te dringen, dat de af wijkende kool ook voor toeslag in aanmer king kwam. De secretaris antwoordde, dat er reeds een commissie is afgevaardigd naar den regeeringscommissaris voor deze zaak. We dienen dus af te wachten. De heer Da- terna vroeg hoe het kwam, dat voor de blauwe eigenheimers geen toeslag werd verleend, terwijl er wel heffing op den uit zaai was. De heer Moerbeek (bestuur) gaf hierop een bevredigend antwoord. Ook bracht de heer Datema de rattenverdelging ter sprake, die door de gemeentebesturen van Berkhout, Avenhorn en Ursem gefi nancierd wordt. Spr. meende, dat men zich met den burgemeester in verbinding moet Stellen. Alzoo werd besloten. De heer Moerbeek deelde mede, dat de actie van de L. G. C., om den aanvoer over meerdere dagen in de week te verdeelen, naar wensch is geslaagd. Als laatste punt kwam ter tafel, de regeling, welke de afd. Hensbroek wil over de vaardagen met schip per Beers. Hier kan de afd. Oterleek niet mee accoord gaan. Besloten werd er kennis van te geven, dat op Dinsdag beslist niet werd geladen. Secretaris-penningmeester polderbesturen. In aansluiting op ons bericht van Woensdag kunnen wij nog mededeelen, dat de heer W. J. P. Russcher, ambtenaar bij het Hoogheemraadschap N.H.-Noorder kwartier te Alkmaar, ter tijdelijke ver vanging wegens ziekte van den heer J. G Leijen, tevens tot secretaris-penningmees ter van den Zuurver.spolder is benoemd. Onteigening. Naar wij vernemen liggen met ingang van Zaterdag de plannen, in verband met de voorgenomen onteigening, benoodigd voor den aanleg van een rijwielpad op een gedeelte van Rijksweg No. 9, tusschen de Koedijkervlotbrug en de Jacob Claassen- sluis (Helderscheweg), ten gemeentehuize voor een ieder ter inzage. Een uitgewerkt plan van het geheele werk ligt met ingang van denzelfden da tum af ter Provinciale Griffie van Noord - holland ter jnzage. Zaterdag zal een commissie uit Ged Staten, bestaande uit de heeren mr. J. B. Bomans en A. W. Michels, bijgestaan door den hoofdingenieur-directeur van den Rijkswaterstaat in de directie Noordholland te Haarlem en den burgemeester, op hel raadhuis bijeenkomen tpt het aanhooren van de bezwarenvan belanghebbenden. Indeeling van wegen. Bij beschikking van Ged. Staten zijn de wegen AlkmaarBergen en Bergen Egmond aan den Hoef—Egmond Binnen Bakkum, krachtens art. 36 van het Motor en Rijwielreglement, ingedeeld in klasse A. Deze indeeling bij de A-wegen houdt in, dat de wegen toegankelijk zijn voor auto's met 'n hoogeren wieldruk en met 'n grooter toegestane- maximum-snelheid voor motorrijtuigen, met geringen wieldruk. Jaarvergadering B.V.L. afd. Bergen. De afd. Bergen der B.V.L. hield Donder dagavond haar jaarvergadering in café Hil- brand. Bericht van verhindering was ingekomen van den voorzitter, den heer mr. H. D. A. van Reenen. De vergadering werd gepresideerd door den heer M. C. Dingerdis. De secretaris memoreerde in het jaarver slag de geboorte van prinses Beatrix en de viering van het 20-jarig bestaan van den B.V.L. Het ledenaantal der afdeeling is station- nair gebleven en staat op 73. Dood dèn heer G. Nieuwendijk is het scherpschutters-brevet behaald. De secretaris besloot zij verslag met een dankwoord aan den plaatselijken leider, den heer J. A. Smit, en een opwekking voor de schietwedstrijden in grootere belangstelling aan den dag te leggen. In een gezellig babbeltje liet de heer Ot- tenbros de belangrijkste gebeurtenissen uit het afgeloopen jaar de revue passeeren. Allereerst maakte hij melding van het plotseling overlijden van den oud-corps- commandant, overste van Houten, op 11 Dec. te Shanghai. Bij de teraardebestelling zal het verband Akmaar vertegenwoordigd zijn door deputaties van reserve-officieren, plaatselijke leiders en B.V.L.-ers. Als plaats vervanger voor wijlen overste van Houten is aangewezen de reserve-majoor v. d. infan terie, majoor J. de Vries, die zich in het voorjaar in het verband Alkmaar zal vesti gen. In herinnering bracht spr. vervolgens de viering van het 20-jarig bestaan van den B.V.L. en het défilé op 28 Aug. voor H.M. de koningin, waaraan door 3000 man werd deel genomen. Op dezen dag, welke als de inzet gold van de viering van het 40-jarig regee- ringsjubileum van H.M. de koningin, was de B.V.L. de groote eer te beurt gevallen, als eerste voor de koningin te mogen defileeren. Met vreugde gewaagde spr. van de buiten gewoon geslaagde corpswedstrijd te Alk maar gehcuden. Alkmaar won hierbij met 144 pnt den wisselbeker. Met 136 pnt. wist ook Bergen zich van een prijs meester te maken. Naar aanleiding van het feit dat een drie tal leden, wegens het bereiken van de leef tijdsgrens den len ban gaan verlaten, toonde spr. het verschil aan, dat er tusschen de bei de bannen, welke de B.V.L. kent, bestaat en gaf hij een uitweiding over de rechten en plichten, welke de B.V.L.-ers uit den 2en ban worden verschaft en opgelegd, bij een eventueele onderteekening van een speciaal voor dezen groep van B.V.L.-ers wettelijk opgemaakt contract. Sprekende over het Landstormblad uitte spr. de klacht, dat van de ruim 94000 B.V.L.- ers slechts 21000 als abonné geboekt staan. Spr. drong aan op een krachtige leden werf-actie bij de afdeelingen. Uit de getallen, welke spr. noemde, over den groei van den B.V.L. over 1938 bleek, welk een vooraanstaande plaats het verband Alkmaar hierbij inneemt. Het totaal aantal is van 93223 tot 94225 gestegen, terwijl het verband Alkmaar een ledenwinst van 130 man boekte. Na de installatie van 2 nieuwe leden ging de voorzitter over tot de prijsuitreiking. Een 5-tal prijzen waren beschikbaar gesteld: le pr. J. C. Punt met 187 pnt.; 2e pr. N. J Min met 184 pnt.; 3e pr. J. A. Smit met 180 pnt.; 4e pr. G. Nieuwendijk met 179 pnt. en 5e pr. P. Druiven met 178 pnt. Door den heer Ottenbros werd den heer G. Nieuwendijk het scherpschutters-brevet van den B.V.L. overhandigd. Bij de rondvraag werd er op aangedron gen bij de gemeente een subsidie-aanvraag in te dienen. De heer Ottenbros kon hierop antwoor den, dat van de gewestelijke commissie reeds een dergelijk verzoek naaf verschillende ge meenten is uitgegaan. Dinsdagavond vergaderde Landbouw en Maatschappij met den Boerinnenbond en de Middenstandsvereeniging onder leiding van den heer C. Rezelman. Dr. van der Wielen vertelde hoe het in de jaren 18501880 is gegaan ten opzichte van het platteland. De Ned. Handelsmaat schappij haalde in die tijden de grondstof fen van elders en liet deze hier verwer ken. Na 1880 kwamen er verbeterde wegen, nieuwe spoorwegen enz. enz. en alles werd sneller aangevoerd, met het gevolg, dat de graanprijzen sterk daalden. Spr. behandelde de zwarte jaren van den boerenstand. Na de pauze wilde spreker het hebben over het volkshoogeschoolwezen, dat een wetenschappelijken ondergrond heeft en waaraan vooral de jongere generatie krach tig moet meewerken. Maatschappelijke vraagstukken moeten bezien worden. De onbekendheid van stad en land is soms ontstellend. De ontwikke ling van ons volksleven laat veel te wen schen over. Waarom staan groote jongens I zoo vaak bij bruggen bijeen, dat komt om dat de huisgezinnen zich te weinig met hen bemoeien. Breedvoerig werd uiteengezet het doel van het volkshoogeschoolwezen, waaraan, zooals reeds gezegd, vooral de jonge gene ratie moet meewerken. De lezing werd met volle aandacht ge volgd. Vrije liefdadigheid. Dinsdagavond vergaderde de vereeni- ging Vrije Liefdadigheid. Verstrekt werden 748 liter melk tot een bedrag van 65.07, middenprijs 8'A ct.991 eieren voor 49.18. middenprijs 5 cent. Aan room werd betaald 37.12; vleeschwaren 10.46, terwijl aan 31 gezinnen brandstoffen verstrekt zijn tot een bedrag van 23.25. De rekening sloot met een batig saldo van 256.70. Dit saldo was 31 Dec. 1937 322.08)4, zoodat dit eenigszins achteruit is gegaan. OOK KLEINE ZAKEN PROFITEEREN VAN COURANTENRECLAME. Dat de bekende groote bedrijven in Nederland baat vinden bij systemati sche courantenreclame wordt alleen reeds door het feit 'bewezen, dat zij jaar in jaar uit met hun advertenties in de dagbladpers zijn te vinden. Ook met de kleinere bedrijven is dit het geval, al valt dat wellicht niet zoo sterk op. Daarom willen wij hier een geval uit een onzer provincieplaatsen releveeren. Een slager begon daar eens voor zijn vleeschwaren voor de boterham 1 te adverteeren. Den eersten keer verkocht hij meteen 60 schaaltjes van het ge annonceerde artikel. Nu adverteert hij iederen Vrijdag en hij kan er telken male absoluut zeker van zijn dat er den volgenden dag een groote vraag is naar de aangeboden waar. Dat de om zet van zijn andere artikelen hierdoor stijgt en het zijn reputatie ten goede komt, is zonder mee? duidelijk, Als een japon van de naaister of van het modemagazijn thuis komt, zijn we telkens weer even jjenieuwd en we vragen onS af: Hoe zou ze zijn? Zou ze goed uitgevallen zijn? Zullen we haar dadelijk aanpassen? Ja, gauw even naar boven wip pen, op de slaapkamer de jurk aanschieten vol verwachting in den spiegel kijkenZit ze goed, is 't een succes? Soms valt 't mee, maar soms ook valt 't tegen. We zijn maar matig enthousiast, er ontbreekt nog iets aan, ze is wat saai, wat te eenvoudig. We probeeren 't met een mooie broche, een snoer kralen, een groote gesp, een kleurige ceintuur, niets helpt. De strik brengt uitkomst. 's Avonds piekeren we er hog eens over na, dan hebben we een invalde strik. Een garneering van eenvoudige platte of vroolijke vlinderachtige strikjes in de kleur van de japon, dat zal uitkomst brengen en dat doet het ook inder daad. De japon wordt van saai en degelijk, plotseling pittig en elegant. Zoo kunnen strikken en strikjes werkelijk een toovermiddel zijn. Men kan den strik naar keuze, gelijk of afwijkend maken in mate riaal en kleur van de stof van de japon. Bij de eerste japon van onze tee- kening zijn biezen opgestikt van 't zelfde materiaal als de japon; deze vormen dan samen een klein plat strikje. Hetzelfde herhaalt zich op de ballonmouwen en op het kwieke hoedje. Dit is een eenvoudig wollen ja ponnetje, dat toch door de goede lijn en door de flatteuze garneering kan wedijveren met een gekleede zijden middagjapon. Op de tweede afbeelding zien we den strik in al zijn vlinderachtige sierlijkheid. Het is niet zoo eenvou dig, zulke strikjes te maken, lang niet iedere Hollandsche vrouw heeft daarvoor de aangeboren han digheid. Vaardige vingers vereischt. Deze sierlijke strikjes brengen mij een Belgisch naaistertje uit mijn kinderjaren in herinnering. Ze was gedurende den oorlog met de vele Belgische vluchtelingen over de grens gekomen en ver diende haar kost met naaien. Zoo werd ook voor mij een blauw zij den feestjurkje besteld, heel een voudig modelletje met een strak lijfje en een aangerimpeld rokje. Maar, o blijde verrassing, toen t jurkje thuis kwam, bleek dat de Belgische naaister met haar vaar dige hand overal kleine strikjes op het rokje had getooverd, niet te groot, niet te klein, niet te veel, niet te weinig, 't Werd mijn liefste jurk, de „vlinderjurk". En maar weinigen zouden dit eenvoudige Belgische naaistertje de kunst van strikken maken zóó hebben nagedaan. Zoo staat en valt het middelste jurkje dan ook met de vaardigheid, waarmee de velours-strikjes ge maakt zijn. 't Moeten kleine vlin dertjes lijken, iets donkerder van tint dan de lichtblauwe, rose of lila tulle of zijden mousseline, waarvan deze stijl-japon is gemaakt. Ook de groote velours strikken op de schouders moeten den indruk wek ken, er even op neergezweefd te zijn. De bontstrik. Een derde voorbeeld van 't ver rassende effect van den strik is het mantelpak op onze teekening. Het bont is niet alleen langs muts en manteltje gezet, ook de strikken op schouder en mof zijn van dezelfde bontsoort. Denkt men zich ditzelfde pakje zonder deze laatste garnee ring, dan kan men begrijpen, hoe door deze drie strikken een ge woon sportief mantelpakje omge- tooverd wordt tot een zeer apart en gekleed geheel. De Hollandsche vrouw staat nog wel eens wat huiverig tegenover strik-garneering, ze houdt meer van broches, kettingen, kraagjes en clips. Maar laat ze eens een begin maken en probeeren een eenvoudig wollen of zijden japonnetje op deze manier op te vröölijken. Dan zal ze bemerke^ dat de strik, mits juist van grootte, op de juiste plaats aangebracht, en met vaar dige hand gestrikt, werkelijk een toovermiddel is. MADELEINE.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8