Karakter der werkverschaffing wordt gewijzigd. Vraag enAanbod „Bestrijding der werkloosheid vervangt leniging der gevolgen". Woensdags en Zaterdags. Binnenland Welverzorgde handen! Invoering niet 2 April vóór a.s. Kinderen door het ijs gezakt. Vierjarig jongetje verdronken. Alléén tweede handsch goederen. 35 cent per vijf regels, uitsluitend a contant. (DINSDAGS EN VRIJDAGS INZENDEN). Vijf jongens met moeite gered Misdrijf in het spel? Na het onge'uk op de Lijnbaansgracht. TWEEDE BLAD. 2. Met Purol blijven ze zacht en mooi. Doos 30 en 60 ct. De minister van sociale zaken heeft dd. 3 Februari 1939 aan de gemeentebesturen het volgende schrijven gericht: „Zooals u ongetwijfeld bekend is, heeft de regeering besloten, het ka rakter van de werkverschaffing te wijzigen. Vooropstellende de beteeke- nis van den arbeid, zal geleidelijk bestrijding van de werkloosheid zelf de plaats innemen van leni ging der gevolgen ervan, gelijk thans het geval is. De voorzieningen, welke terzake moeten worden genomen, zullen, al staat voort varendheid ten deze voorop, zich met een zekere geleidelijkheid moeten voltrekken, teneinde den overgang zonder schokken mogelijk te maken. Hierbij zy opgemerkt, dat slechts die arbeiders geplaatst kunnen worden (in het algemeen slechts één uit een gezin), die volgens de geldende bepalingen eveneens in de rijkssteunregeling zouden kunnen worden opgenomen, benevens zij, die be- hooren tot de groep van die kleine zelf standigen, voor welke de werkverschaffing reeds geldt. De eerste regelingen, die thans, te be ginnen met 2 April a.s., zullen gelden, zijn de volgende: le. De duur van tewerkstelling bij de werkverschaffing, welke thans van week tot week gewijzigd kan worden, zal voortaan telkenmale voor oen periode van drie maanden worden vastgesteld, behoudens de mogelijk heid, om in verband met arbeid het vrije bedrijf de tewerkstelling tijdelijk te onderbreken. 2. De gemeentebesturen of namens hen de daarvoor aangewezen bureau(x) zul len, in plaats van de inspecteurs, de per sonen die geplaatst kunnen worden, aan wijzen en den duur van de tewerkstelling vaststellen, waarbij naar de volgende re gelen moet worden gehandeld: a. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vastgestelde loonnorm voor de werkver schaffing op 24 cent of lager per uur is be paald, dienen zij, die, werden zij in de steunregeling opgenomen, wekelijks een steun van ten hoogste 4.zouden ont vangen, te worden aangewezen voor een tewerkstelling van acht weken in een driemaandelijksche periode, Zij, die, wei den zij ingevolge de steunregeling ge steund, in aanmerking zouden komen voor een steun van meer dan 4.per week, dienen voor een volle tewerkstelling ge durende drie maanden aangewezen te worden. b. In gemeenten, alwaar de dezerzijds vastgestelde loonnormen zijn bepaald op 25, 26, 27, 28, 29 en 30 cent per uur, ligt de scheiding op de. wijze, als is aangegeven onder a, bij 5.en in gemeenten, voor welke de loonnorm 31 cent of hooger per uur bedraagt, bij 6. c. In gemeenten met meer dan één loonnorm heeft aanwijzing plaats op ge lijke wijze, als onder a en b is aangegeven. Uit hetgeen onder a en b sub 2 is vermeld, blijkt, dat volledige tewerkstelling plaats vindt, wanneer de eventueele wekelijksche steun zou bedragen meer dan resp. 4. 5.of 6.-. De hierbedoelde steunbedragen van resp. 4.5.en 6.zijn die, welke eventueel zouden kunnen worden uitge keerd over de week, waarin de belangheb bende zich voor plaatsing aanmeldt. 3e. De inspecteurs voor de werkver schaffing zullen ongeveer veertien dagen vóór het verstrijken van een driemaande lijksche periode aan alle gemeenten in hun ressort opgeven, hoeveel personen uit elk der betrokken gemeenten maximaal bij een of meer werkverschaffingen kun nen worden geplaatst. 4e. De gemeentebesturen zenden een week vóór den aanvang van een nieuwe driemaandelijksche periode aan de in specteurs twee lijsten; de eene, gemerkt I, vermeldt de namen van hen, die voor volledige tewerkstelling (gedurende 3 maanden) en de andere, gemerkt II, van hen, die voor gedeeltelijke tewerk stelling (8 weken in 3 maanden) zijn aan gewezen. Kostgangers worden eveneens gedeeltelijk tewerkgesteld (acht weken per drie maanden). Achter de namen van deze laatste categorie te vermelden op lijst II wordt een k. geplaatst, terwijl achter de namen van hen, die niet tegen werkloosheid zijn verzekerd, n.v. wordt gezet. Achter de namen van de geplaatste z.g. zelfstandigen wordt een z. vermeld, benevens achter den naam van ieder der betrokkenen het voor hem gefixeerde steunbedrag. Afschriften van de lijsten moeten berusten voor controle dezer zijds op het gemeentebureau, dat met de uitvoering van de regeling is belast. Modellysten zullen uw college zeer spoe dig worden gezonden. 5e. De gemeentebestuden kunnen in overleg met de betrokken inspectie de achtweeksche tewerkstelling geleidelijk over de driemaandelijksche periode ver- deelen, zoodat zoo noodig en wanneer mogelijk, doch alleen in overleg met de rijksinspectie, de tewerkstelling ook in „dagen per week" kan worden vastgesteld. Het aantal dagen, dat per week is ge werkt, dient echter duidelijk op de stam kaarten te worden vermeld. 6e. Zoowel zij, die voor volledige als zij, die voor gedeeltelijke tewerkstelling zijn aangewezen, moeten over de geheeie desbetreffende driemaandelijksche periode als werkzoekende bij het orgaan der ar beidsbemiddeling ingeschreven blijven. 7e. De tewerkgestelden behoeven in de driemaandelijksche periode, waarin hun tewerkstelling is geregeld, van eventueele verandering in gezins- c.q. eigen inkom sten geen opgave te verstrekken, noch be hoeven zij, voor zoover geplaatst, in de z.g. niet-werkweken zich dagelijks te melden. Wel moeten de gemeentebesturen (of de daarvoor aangewezen bureaux) bij de aanwijzing van de tewerkstelling voor de volgende driemaandelijksche periode, dus vóór zij opnieuw de lijsten I en II be doeld onder 4e aan de inspecteurs zenden, nagaan, of de betrokkenen nog wel inge volge de bestaande regelen in de werkloo- zenzorg mogen worden opgenomen, voor welk wekelijksch steunbedrag zij in aan merking mogen komen en of eventueel een redelijke wachttijd moet worden door gemaakt. Het bij de werkverschaffing in de loopende werkverschaffingsperiode van 3 maanden verdiende loon moet bij de be oordeeling van een en ander buiten be schouwing worden gelaten. Een eventueele wachttijd wordt gekort op de eerstvolgen de driemaandelijksche periode m.a.w. als iemand een wachttijd van een week moet maken, mag hij in de driemaandelijksche periode ook maar evenredig korter wer ken. Wanneer de hierbedoelde gezinsinkom sten zoodanig verminderen, dat in de werkperiode een periodiek geplaatste „vol" zou kunnen worden toegelaten, zal zoo er voldoende gelegenheid tot tewerk stelling bestaat, in overleg met de rijksin spectie de plaatsing van den betrokkene „ononderbroken" worden vastgesteld. Wanneer een arbeider tijdens de z.g. rustweken waarin hij geen hulp inge volge de steunregeling mag ontvangen uit zijn werkloozenkas kan trekken, be staat daartegen geen bezwaar. Met deze uitkeering behoeft bij de vaststelling van de plaatsing in de volgende werkperiode geen rekening te worden gehouden. 8e. Wanneer een tewerkgestelde in een aangewezen periode van 3 maanden, voor het aanvaarden van vrij werk, zijn te werkstelling onderbreekt en hij meldt zich in die pericde weder voor plaatsing aan, dan zal, zoo er gelegenheid bestaat, na overleg met den inspecteur, onverwijld herplaatsing geschieden. Bij de regeling van de tewerkstelling voor de volgende driemaandelijksche periode moet evenwel het in het vrije bedrijf verdiende loon in de beoordeeling voor de vaststelling van den eventueelen wachttijd worden betrokken. 9e. Ook in den loop van een driemaan delijksche periode mag in overleg met de inspectie toi tewerkstelling worden over gegaan, mits er gelegenheid voor plaatsing bestaat en de duur van de tewerkstelling gelijk voor de hand ligt, naar evenre digheid wordt bepaald overeenkomstig de regelen in deze aanschrijving gegeven. Dit beteekent dus, dat door of vanwege het gemeentebestuur steeds duidelijk wordt aangegeven een boeking op lijst I en II, zooals bepaald onder 4e. Wekelijks dienen daarom aan de rijks inspectie te worden opgegeven de namen van de personen, die niet meer om de een of andere reden voor plaatsing in aanmer king kunnen komen, benevens van hen, die tusschentijds dienen te worden ge plaatst. Van deze opgaven moeten af schriften worden gehouden. 10e. Bij de beoordeeling omtrent de voortzetting der plaatsing, dus telkenmale na een driemaandelijksche periode, dient in het bijzonder met de belangen van de groote gezinnen rekening te worden ge houden. Voorts kan in het belang van deze gezinnen, ook worden toegestaan de te werkstelling (8 van de 13 weken) van een tweeden persoon, mits hiervoor door mij toestemming is verleend. 11e. Ten beh<-eve van de beoordeeling der plaatsing dient vóór elke werkperiode d' or den betrokkene een aanvi aag-formu- lici vollere en juist (zooals dit cok voor de steunve-ïeer.ir.g gebruik-r;jk is) te worden ingevuld, waarvan de gegevens van gemeentewege moeten worden gecon troleerd. 12e. De tot nu toe geldende rouleer- regelingen worden, te beginnen met 2 April 1939, ingetrokken. Wanneer het aantal voor plaatsing in aanmerking komende personen het aan tal, dat tot de werkverschaffing kan wor den toegelaten, overtreft, dient de roulee ring om de drie maanden plaats te vinden, in overleg met de inspectie voor de werk verschaffing. Echter zal, tenzij de omstan digheden hoeveelheid werk, gezinsin komsten, vrij werk e. d. zulks niet toe laten, de plaatsing van het hoofd van een groot gezin ononderbroken worden vastgesteld. 13e. Ten aanzien van de tewerkgestel den, die in kampen zijn gehuisvest, kan in verband met de practische uitvoerbaar heid in overleg met het departement door tusschenkomst van de rijksinspectie van vorenstaande rouleeringsregeling worden afgeweken. 14e. Alle bestaande regelen, zooals af trek 50 cent voor niet-verzekerden, toe kenning B-steun, levensmiddelen, het niet aftrekken van inkomsten verkregen door huishoudelijken arbeid, etc., blijven, totdat eventueel daaromtrent t.z.t. anders zal zijn beslist, volledig gelden." Tot zoover het ministerieele schrijven aan de gemeentebesturen. Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat de vele administratieve bezwaren aan de voorbereiding van de nieuwe regeling verbonden, niet mogelijk maken de in voering vóór 2 April a.s. te doen plaats vinden. Te Den Haag is een vierjarig jongetje B. G., gistermiddag door 't ijs aan de Laak- kade gezakt en verdronken. Hij had takje op het ijs gegooid en wilde dit gaan halen. Het ijs bleek echter nog te zwak voor zijn gewicht en de jongen verdween in de diepte. Nadat het jongetje op het droge was ge bracht en door den G. G. D. naar het zie kenhuis aan den Zuidwal was vervoerd, heeft men nog geprobeerd m3t toepassing van kunstmatige ademhaling in het leven te houden. De jongen bleek inmiddels ech ter al overleden. Te koop gevraagd: heele of gedeelte lijke inboedels en alle voorkomende goederen. DEKKER, Spoorstraat 5 en Laat 56. Divans met prima veeren vanaf 5, Schrijfbureaux in alle soorten voor een beetje geld, Snelweger, Mangel, Luidspreker z. g. a. n. J. L. SOSTMAN Jr., Verkooplokaal Ridderstraat 10. Koopjes gebr. Rywielen. Pracht Da- mesrijw. 15.0017.50, Heerenrijw. 14.0015.00 enz. Kinderrywiel 2 remmen 9.00. NIEROP, Heerenstr. 10. Tel. 3827. Een als nieuwe Godinkachel te koop 2109, veel warmte. Adres S. BAKKER, Smedery Achterstraat Alkmaar. Tel. 3571. Te koop: een prima Singer Trapnaal- machine voor 35. Adres ZAADMARKT 70. Te koop: een Philips radiotoestel met ingebouwden luidspreker, uitstekende geluidweergave, voor slechts 35. LANGESTRAAT 37a. Te koop: V.D.O. K.M.-teller voor licht motorrijwiel (snelh. tot 80 K.M.) Prijs 8.50. Te bevr. J. HELDERMAN, Groenelaan 4, Alkmaar. Te koop: een prima haard met vloer plaat en mantelplaat. OUDEGRACHT 145. Te koop gevraagd: 1 Portable schrijf machine. STOFZUIGERHUIS, Schoutenstr. 30. Gistermiddag waagden zich te Opheus den vijf jongens op het ijs van de onder water geloopen uiterwaarden, dat pas se dert een nacht was dichtgevroren. Aange zien het nog niet sterk genoeg was, zakten de jongens er allen doorheen. Een hulpbe hoevende, die in de omgeving woont, zag van zijn woning uit het ongeluk gebeuren en waarschuwde door luidkeels roepen eenige voorbijgangers, die onmiddellijk red dingspogingen in het werk stelden. Met veel moeite konden de kinderen op het droge worden gebracht. Vier hunner kwa men er met een nat pak af. De vijfde, een jongen van tien jaar, was buiten bewust zijn geraakt, zoodat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Hij kon spoedig bij kennis worden gebracht, waarna de knaap naar zijn woning werd vervoerd. Bij de Amsterdamsche politie heeft zich gisteren een vrouw aangemeld, die in de woning Lijnbaansgracht 308, waar Donder dag de 67-jarige vrouw M. E. Kerkelaan Mulder levend is verbrand, heeft geslapen, doch die reeds vroeg in dèn ochtend naar haar werk is gegaan en eerst van het dra ma vernam, toen zij 's avonds thuis kwam. Deze vrouw heeft verklaard, dat zij dien morgen, in denzelfden tijd, dat de buur vrouw een man naar de woning van het slachtoffer heeft zien gaan, een twistge sprek bij juffrouw K. heeft gehoord, dat ongeveer een kwartier duurde. Zij heeft hier echter geen verdere nota van genomen en is kort daarop naar haar werk gegaan. Voorts is komen vast te staan, dat dertig gulden, welke de oude vrouw iedere eerste van de maand van haar zoon krijgt, zijn verdwenen. Het vermoeden, dat hier van misdrijf sprake moet zijn, neemt thans vasteren vorm aan. In dit verband verzoekt de commissaris van politie in de vyfde sectie een ieder, die inlichtingen kan geven welke kunnen lei den tot de opsporing van den bezoeker, zich op zijn bureau Stadhouderskade 115 te willen aanmelden. DE PRINSELIJK PAAR DANKT JEUGDVEREENGINGEN. De gezamenlijke jeugdvereenigmgen, die de^ boodschap, ter gelegenheid van den verjaardag van H.K.H. prinses Beatrix onderteekenden, mochten het volgende telegram van prinses Juliana en prins Bernhard ontvangen: „H.H.K.K.H.H. prinses Juliana en prins Bernhard dragen ons op aan de jeugdver- eenigingen, die de aan prinses Beatrix ge richte boodschap hebben onderteekend, hunne hartelijken dank over te brengen voor dit zeer gewaardeerd blijk van mede leven namens zoovele jongeren in den lande met de jeugdige prinses, waarvoor H.H.K.K.H.H. zeer gevoelig zijn, evenals voor het feit, dat zoovele vereenigingen dit gemeenschappelijk deden, waarin zij een weerklank hooren van het beroep in de radiorede van H.M. de koningin". w.g. De particulier-secretarissen: BAUD en DEDEL. DOOR DRIJFAS VAN MACHINE GEGREPEN. Arbeider op slag gedood. Gistermiddag is te Woerden de ne gentienjarige H. Stuivenberg, werk zaam bij de pannenfabriek de Rijn, te Woerden, door een drijfas van zijn ma chine gegrepen en ernstig gewond. Het slachtoffer is in hopeloozen toestand naar het algemeen ziekenhuis te Woerden vervoerd, waar het enkele uren later is overleden. MERKWAARDIGE GEBOORTE IN „ARTIS". Vleermuizen. De tegenwoordig op aarde levende soorten van vleermuizen behcoren tot twee, gemak kelijk van elkaar te onderscheiden groepen; de eene groep is die der kleine vleermuizen, die zich uitsluitend of voornamelijk met in secten voeden en waartoe o.a. alle in Neder land voorkomende soorten vleermuizen be- hooren, de andere groep is die der groote vleermuizen, die uitsluitend vruchteneters zijn en die slechts in de tropen en subtropen voorkomen. Tot deze laatste groep behooren de ook in Ned. Oost-Indië talrijk voorko mende kalcngs of vliegende honden, in het Engelsch „flying foxes", dus vliegende vos sen genaamd. Voor het grootste deel der menschheid zijn vleermuizen maar griezelige dieren. Vooral de groote kalongs hebben steeds in sterke mate de menschelijke verbeeldings kracht gaande gemaakt. Reeds onze oude zeevaarders waren van afschuw vervuld over deze dieren. Zij zagen daarin afschu welijke monsters of harpijen, die den slapen- den reiziger het bloed uitzogen, terwijl zij met verfijnde wreedheid of listige bereke ning hem in den warmen nacht met hun groote vlerken koelte toewuifden, teneinde hem vaster te doen slapen. Dit alles berust slechts op phantasie. Zooals gezegd voeden de kalongs zich uitsluitend met vruchten, terwijl alleen onder de groep der kleine vleenmuisscorten en wel in tropisch Ameri ka vormen voorkomen, die het bloed van vogels en zoogdieren oplikken uit een beet wond, die zij hun slachtoffer eerst toebren gen. De beet schijnt vaak door het slacht offer niet bemerkt te worden, terwijl het speeksel dezer vleermuizen een stof schijnt te bevatten, die voorkomt, dat het bloed, dat uit de wond vloeit, zou stollen. Ook men schep worden soms door deze vleermuizen overvallen. De zeer vele verdere vleermuissoorten zijn echter onschuldige dieren, hetgeen in het bijzonder geldt voor onze Indische kalongs, In gevangenschap worden de kalongs zelfs zeer tam en laten zich dan gaarne door hun verzorger aanhalen, wien zij zelfs de hand likken, zooals bezoekers van „Artis" op het oogenblik telkens kunnen constateeren. Vroeger bleven in „Arfis", en cok in an dere dierentuinen, kalongs over het -alge meen slechts kort in leven; gewoonlijk be gon de vlieghuid dezer dieren al gauw zieke plekken, barsten, scheuren en zweren 1e vertoonen waarna de dieren spoedig stier ven. De laatste jaren heeft men daarom in Artis" de kalongs ondergebracht in een omgeving, die niet alleen warm, maar vooral ook vochtig is. De dieren houden n.1. thans verblijf in het Reptielenhuis van „Artis" waar de atimospheer reeds warm en ook vochtig is, terwijl in hun verblijf nog een groote schotel met water geplaatst is, waar in een handdoek hangt, die als kous werkt welke voortdurend het water opzuigt, dat dan gemakkelijk verdampen kan. In dit verblijf bevindt zich sedert 20 Juli 1937 een mannetje, geschenk van de Firma Levert Co., alhier, en sedert 24 April 1938 ook een wijfje, geschenk van mevrouw D. v. d. Brink, alhier. Deze dieren nu hebben gepaard, met het gevolg, dat onlangs een jonge kalong gr boren werd, die thans uit stekend door de moeder verzorgd wordt en goed opgroeit. Voor zoover men in „Artis" weet, is vroeger nog slechts één maal in een dierentuin in Europa een kalong geboren en goed opgegroeid. Het jonge, in „Artis" geboren kalonkje kwam Vrijdag 20 Januari j.1. des namiddags om ongeveer half vier ter wereld. De op passer merkte dit, doordat hij plotseling het jong met een hoog geluidje hoorde schreeu wen. Het jong klampt zich met de vier poo- ten aan de buikzijde van de moeder vast, waarbij het kopje in de linker of rechter okselholte van de moeder komt te ligger., waar zich de tepels der melkklieren be vinden. Zooals bekend is, hangen de dieren met hun achterpooten, of zelfs met één achter poot, aan een tak en dus met den kop naar beneden. Hangt de moeder aan twee achter pooten, dan laat zij zoo nu en dan één ach terpoot los, om daarmede het jong van den linker naar den rechter tepel of omgekeerd, te verplaatsen. Zooals bekend zal zijn, is de vlieghuid der vleermuizen uitgespannen tusschen de zeer sterk verlengde tweede tot en met vyfde vinger den bovenarm en het been tot aan den enkel. De duim blyft vrij, is vrij lang en heeft een krachtigen nagel. Met de dui men der beide voorpooten of „vleugel" en met de achterpooten kruipen de dieren be hendig langs de takken, die in hun verbluf zyn aangebracht. v Bij het eten uit hun voederbakjes handen zy weer aan de achterpooten met den kop naar beneden, telkens het voederbakje met den duimnagel van één der voorpooten een eindje op te tillen en naar zich toe te trek ken. Het mannetje is voor de geboorte van het jong niet van het wijfje afgenomen en deelt ook thans nog hetzelfde verblijf met moeder en spruit. Komt het mannetje thans wat al te dicht bij het wijfje, dan begint dit laatste heftig te krijschen en slaat soms ook met een duim naar het mannetje. Dit lijkt echter er ger dan het is, dergelijke kleine onschuldige bekvechterijen komen ook in de natuur on der kalongs geregeld voor. Zooals bekend zal zijn, brengen in Indië groote troepen van deze dieren den dag gemeenschappelijk in een en denzelfden boom door, waarbij vaak groot krakeel heerscht, wanneer ieder zich een goed plaatsje wil veroveren. Zooals reeds gezegd, zijn de dieren in „Artis" zeer mak voor hun oppasser, die zelfs het jong aan de borst van de moeder mag aanhalen, zonder dat het wijfje zich daartegen verzet. Het behoeft niet vermeld te worden, dgt de beide kalongs met hun jong in „Artis" in hooge mate de belangstelling der bezoekers trekken. Vele werkelijke dierenliefhebbers brengen thans uren door bij het kalongver- blijf. NIEUWJAARSDAG EN ZONDAGSDIENST. Minister beantwoordt vragen. Op de vraag van het Tweede Kamerlid Roosjen: Is het juist, dat aan het personnl van het bureel brievenpost, af deeling c politie binnen- en buitenland te Amsterdam C.S., op Zondag 1 Januari 1939 extra-dienst is opgelegd? heeft de minister van binnen- landsche zaken bevestigend geantwoord. Op de vraag: Indien ja, is de minister dan niet van oordeel, dat deze maatregel in strijd is met de verklaring in de Memorie van Antwoord op de postbegrooting voor 1939, waarin gezegd wordt dat door de be drijfsleiding gestreefd zal worden naar verdere beperking van den Zondagsdienst? heeft de minister het volgende geantwoord: Deze maatregel is met bedoelde verklaring niet in strijd, aangezien wegens de opeen- hooping van correspondentie bij de jaarwis seling een belangrijk omvangrijker Zon dagsdienst opgelegd had moeten worden, indien niet juist door de bedrijfsleiding ook in dit bijzondere geval gestreefd was naar de grootst mogelijke beperking van dien dienst. De publieke belangen, die aan het PTT-bedryf zijn toevertrouwd, gedoogen niet belangrijke vertragingen op de eerste werkdagen der week in de uitreiking der poststukken te doen ontstaan. Ten einde den Zondagdienst tot den kleinst mogelyken omvang te beperken, is in dit geval, waar de Maandag na den nieuwjaarsdag, die op Zondag viel, niet geheel als een normalen zakendag behoefde te worden beschouwd, met een vrij belangrijke vertraging in de uitreiking der stukken op dien dag genoe gen genomen. Alleen daardoor is het moge lijk geworden den dienst op de groote kan toren op Zondag 1 Januari 1939 binnen redelijke grenzen .e houden. VROUW TUSSCHEN TWEE WAGENS BEKNELD. Noodlottige botsing in den mist. Op den Nieuwen Weg te Poeldijk is gis teravond om acht uur de 24-jarige mej. H. van der K. bij een botsing tusschen een paard en wagen en een bestelauto om het leven gekomen. Mej. H. van der K. stond aan de achterzijde van den stilstaanden bodewagen van den heer Paalvast uit Poeldijk om een pakje in ontvangst te ne men. Terwijl de voerman den wagen open maakte naderde uit de richting 's-Graven- hage de bestelauto van den heer G. Lock uit Naaldwijk. Door den zwaren mist zag de bestuurder den stilstaanden bodewagen te laat en met een luiden klap botste de auto tegen den wagen. Hieibij geraakte de vrouw tusschen de beide voertuigen bekneld. Zij werd zgs meter meegesleurd en was op slag dood. Een jongen, die bij het paard stond, sloeg door den schok tegen den grond en liep een hersenschudding op. De chauffeur en de voerman bekwamen geen letsel. Beide voertuigen werden zwaar beschadigd. BRAND TE OUDE-PEKELA. Gistermiddag brak te Oude-Pekela door onbekende oorzaak brand uit in 't aan de z.g. Grootstukken gelegen huis, bewoond door het gezin Bruintjes. De brandweer kon niet verhinderen, dat de geheeie behuizing tot den grond toe afbrandde. Van den inboedel kon slechts weinig worden gered. Huis en inboedel waren slechts laag verzekerd.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6