Agenda Weec&edcht JkAiicaties BOEFJE. Het Nederlandsch Tooneel in de Harmonie. aardkorstproblemen en zwaartekrachtsonderzoekingen. EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag DE STAGNATIE AAN ONZE ROTATIEPERS. Het defect aan onze rotatiepers, waar door we Dinsdag niet op tijd konden verschijnen, blijkt erger te zijn dan aan vankelijk verondersteld werd. Enkele onderdeelen zijn momenteel in Amster dam in reparatie, en we hopen deze in het begin van de volgende week weer te kunnen monteeren. Tot zoolang zijn we genoodzaakt met een beperkt nummer te verschijnen, en om het nieuws de grootste plaats te geven moeten we de fotopagina vandaag laten vervallen. ERNSTIGE AANRIJDING TE KOEDIJK. Gisteravond omstreeks 5.30 uur had hier een ernstige aanrijding plaats tusschen een fietser en een vrachtauto. De fietser, de 21-jarige arbeider F. Wezel, werd binnengedragen bij den heer S. en dr. den Hartog, die spoedig aanwezig was en de eerste hulp verleende, liet den ernstig in- en uitwendig gewonde per ziekenauto overbrengen naar het Centraal Ziekenhuis te Alkmaar. De oorzaak der aanrijding was, dat de chauffeur van de auto, die eigendom was van de firma O. te Alkmaar, komende uit de richting Schoorldam, moest uithalen voor een tweetal fietsers, die vóór hem reden en, door een tegenligger verblind, voor den hem tegemoet komenden W. niet meer kon uitwijken. Deze werd door de auto gegre pen met het boven beschreven noodlottig gevolg. Zijn broer reed enkele meters achter hem. Beiden kwamen van de rubberfabriek, waar de gewonde sinds Maandag werkzaam was, na zijn militieplicht en arbeid buiten de gemeente. De politie heeft de zaak in onderzoek. Naar wij vernemen, is de toestand van den gewonde ernstig, maar dient nader afge wacht te worden hoe deze zich zal ont wikkelen. INSTALLATIE RECHTER MR. VAN DER LOOS. Hedenmorgen had, voor de civiele zitting van de Alkmaarsche rechtbank, de installa tie plaats van mr. H. v. d. Loos tot rechter in deze rechtbank. Bij de korte plechtigheid waren vele leden van de balie tegenwoor dig, alsmede de kantonrechter, mr. Boerig- ter, de ambtenaar van het O. M., mr. de Bruys Tack en de plaatsvervangende rech ter mr. Josephus Jitta. Aan de tafel der rechtbank zaten mr. Ledeboer, de president, de rechters mr. Fruin, mr. Ubbens en mr. Krabbe. Officier was mr. Hijmans en grif fier mr. v. d. Brandcler. Nadat het Koninklijk Besluit was voor gelezen, waarbij mr. v. d. Loos tot rechter is benoemd, en de nieuwbenoemde op uit- noodiging van den president in zijn rech- terszetel had plaats genomen, werd door den president het woord gevoerd. Mr. Le deboer wenschte mr. v. d. Loos van harte geluk met deze benoeming, alsook de rechtbank. Zeven maanden was er een va cature en al dien tijd is maar één keer een beroep gedaan op de plaatsvervangende rechters. Spr. bracht daarvoor zijn colle ga's hulde. De laatste installatie van een rechter vond negen jaar geleden plaats. Het verheugde spr., dat nu een rechter uit de balie was voortgekomen, waardoor een verwachting van de rechtbank in vervul ling ging. Mr. v. d. Loos heeft als advocaat een eervolle carrière en spr. hoopte daar om, dat men in de verwachtingen, welke men van den nieuwen rechter koesters, niet teleurgesteld zou worden. Hiermede was de korte plechtigheid ten einde. DE AANSTAANDE RAADS VERKIEZINGEN. De candidatenlijst der S.D.A.P. thans definitief samengesteld. De uitslag van het referendum onder de leden der afd. S.D.A.P. is thans bekend: het bleek dat de groslijst definitief kan worden genoemd. Wij laten hier nog even de na men volgen: 1. W. v. d. Vall, 2. C. Couwenhóven, 3. M. Coerts, 4. P. Dekker, 5. mevr. Fischer Mulder, 6. H. Habiecht, 7. mevr. Koot Kramer, 8. N. Schats Sr., 9. A. Singeling, 10. J. Meijer, 11. A. Steenis, 12. P. Harten- berg, 13. S. Tump, 14. D. Jupijn, 15. J. ter Haar. De alphabetische candidatenlijst van den Vrijz. Dem. Bond. Op de gister gehouden algemeene leden vergadering van de afd. Alkmaar van den Vrijzinnig-Democratischen Bond werd de volgende alphabetische candidatenlijst op gemaakt voor de a.s. gemeenteraadsverkie zingen: W. J. F. Brink, mej. N. Carels, A. Eriks, mevr. S. Feringavan Noord, K. Kroon, H. J. Landman, M. Rentenaar, A. Sietsma, J. Wiese, H. Zeeman. De volgorde zal bij referendum onder de leden worden vastgesteld. DIEFSTAL IN DIENSTBETREKKING. Sinds eenigen tijd miste de winkelier J. K. te Heiloo geld. Het was moeilijk vast te stellen hoe de vermissing ontstond, om dat verschillende personen geld ontvangen en uitgeven. Ten slotte viel de verdenking op de 20-jarige dienstbode A. W-, die hier een drietal maanden in dienst was. Een proef werd genomen door geld in de win kellade te doen. Na eenigen tijd was 't geld verdwenen. Aangifte volgde. Het meisje werd door de politie onder handen geno men en bekende ongeveer 00 te hebben ontvreemd. Voor een gedeelte van het be drag was kleeding gekocht. Zoowel de kleedingstukken als het geld zijn in beslag genomen. Proces-verbaal is opgemaakt. FOLDERBENOEMING. Wegens ziekteverlof van den heer J. G. Leijen is tot waarnemend secretaris-pen ningmeester van den Wimmenummerpolder benoemd de heer J. Smit Gz., alhier. EEN VOORDRACHT VOOR DE PHOHI. De heer Nico Splinter te Heiloo schrijft ons: Van de Phohi ontving ik eenigen tijd ge leden een opdracht, n.1. om een van mijn Westfriesche schetsen om te werken als hoorspel. Dit hoorspel wordt nu Zondag 12 Februari, 12.50 uur, in een Westfriesch pro gramma naar Oost-Indië uitgezonden. (Ul trakorte golf 16.88 M.) Medewerkenden aan dit programma zijn: de declamatrice Sanna Klaver, de heer Jo de Leeuw uit Schoorldam en de heer Splin ter. Dit is reeds de zesde maal dat de heer Splinter een programma voor de Phohi verzorgde. HET RIELE QUELING KWARTET VOOR DE ALKMAARSCHE KAMERMUZIEK- VERFENIGING. Het Riele Queling Kwartet, dat voor de Alkmaarsche Kamermuziekvereeniging, zal concerteeren in den schouwburg „Harmo nie" (Dancing) op Maandag 13 Februari a.s., werd opgericht door de begaafde vio liste Riele Queling, die evenals Adolf Busch studeerde bij den beroemden paedagoog Bram Eldering. Door haar huwelijk met dr. Scholtens werd deze talentvolle kunste- naresse Nederlandsche. Rie Queling, die ook als soliste met groot succes optrad o.a. met de Berliner Philhar- monie o. 1. v. dr. Wilhelm Furtwangler, Bioscopen. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De avonturen van Robin Hood (rom.-sens.) hoofdrollen Errol Flynn, Oliva d'Havilland, Basil Rathborne e.a. Toegang boven 14 jaar. (Geprolongeerd). Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer In den greep der wildernis (avonturen); hoofd rollen René Deltgen, Gustav Dlessl, Vera von Langen e.a. Toegang boven 14 jaar. Donderdag 9 Februari. 8 uur, Harmonie, jubileum-uitvoering chr. gymn.-vereen. Advendo. 812 uur, hotel Wanner, optreden The Rythme-Devils. Vrijdag 10 Februari. 't Gulden Vlies, lezing met licht over luchtgevaar en luchtbescher 8 uur, beelden ming. 8.15 uur, Harmonie, opvoering klucht „Ik wil van jou een foto" door Sylvain Poons, Jopie Koopman, Sophie Kohier e.a. onder Schuricht, met Weisbach, met het Orchestre Poulet o. 1. v. Cloëz te Parijs, evenals met de verschillende belangrijke orkesten in Holland en tal van radio-ver- eenigingen, is eveneens een graag geziene kunstenaresse op de recital-podia der groote steden. Tezamen met de voortreffelijke violiste Lotte Helwig-Josten, de begaafde altiste Gerda van Essen en de bekwame celliste Ilse Bernatz vormt zij een ensemble, dat op zeer hoog artistiek-peil staat en wier pres taties aan de verwachtingen van het meest veeleischende kamermuziekliefhebbende pu bliek hebben weten te voldoen. UITSLAG AANBESTEDING. Gisteravond vond in het restaurant van de Alkmaarsche Overdekte de aanbeste ding plaats van een woonhuis voor den heer K. Langedijk, alhier, aan den Ken- nemerstraatweg, onder architectuur van architect-ingenieur C. Keesman, B. I. al hier. Begrooting zonder schilderwerk 10.000.Ingeschreven werd als volg J. Bos, Limmen P. Luyken, Hoogwoud P. bdam, Heiloo Molenaar en Klaver, Koedijk Joh. Faus, N.-Niedorp Modder en Couperus, den Helder J. Ory, Alkmaar J. Lugtig, H.H.-Waard R. Bot,, Alkmaar C. de Graaf, Alkmaar J. N. Schuyt, Alkmaar D. Langedijk, Heiloo D. Eriks, Burgerbrug M. Duinmayer, Alkmaar Doedens en Schilder, Alkmaar R. Kuiper, Heiloo C. van Latum, Alkmaar B. Kuiper, Heiloo A. Verberne, Alkmaar A. Schram, St. Pancras J. Valkenet, Oudkarspel A. Tip, Alkmaar Y. Kops, Heiloo P. Hoedjes, Heiloo J. Henselman, Limmen Gebr. Boekei, Alkmaar A. van Ekeren, Keinsmerbrug De Vries en Blanken, N. Niedorp Het werk werd aan de schrijvers gegund. Voor het schilderwerk werd ingeschre ven als volgt: Th. de Visser945.— Chr. Wiedijk999. H. Hout 1134.' W. Koster1175.- Alle inschrijvers wonen te Alkmaar. 8630.— Jf 9049.— ff 9300.— ff 9342.— Jf 9342.— ff 9350.— ff 9400.— ff 9550.— ff 9734.— ff 9900.— ff 10100.— ff 10113. ff 10200. ff 10250. ff 10250.— f) 10300.— ff 10350.— ff 10400.— ff 10479.— Jf 10490. ff 10600. Jf 10675. 10910. >J 10958. Jf 10960. ff 10990. JJ 10995. J9 11900. laagste „Jan was het eerste klantje van Pro Juven- tute, dat ik voor mijn rekening kreeg", zegt Brusse in den allereersten zin van zijn be roemd geworden „Boefje". En Brusse heeft grondig met hem afge rekend. Niet alleen en dat natuurlijk in de aller eerste plaats heeft hij met succes getracht van zijn Boefje een min of meer normaal jongmensch te maken,.dat, zij het dan ook met wat zijdelingsche bokkensprongen, in het gareel heeft leeren loopen, maar boven dien heeft hij dit Rotterdamsche schooiertje tot een der meest bekende figuren uit. onze Hollandsche litteratuur gemaakt. Daar was de feuilletonist Brusse, op zoek naar populaire copie en daar viel hem onver wachts Boefje in handen, een brokje levende copie, dat hem rijkelijk stof tot schrijven heeft gegeven. Want Jan bracht Brusse in een hofje en in dat hofje in een huisje met vader en moeder en Sientje en Lientje en elk lid van dit gezin was een litteraire vondst op zich zelf. Het leven onder de menschen wou Brusse beschrijven en hier had hij het voor het grijpen. En de hoofdfiguur was Jan, het mid delpunt van fatsoenlijke sloofjes en flodder madams, van politieagenten en opkoopers. van straatschooiertjes, cipiers en vrome broeders. Wat kan men een schrijver nog beter pre senteeren dan zoo'n boefje en Brusse heeft onmiddellijk begrepen wat Jan voor een feuilletonist beteekende en er uit gehaald wat er in zat. Dat was een natuurgetrouwe weergave van de omgeving waarin dergelijke schooiertjes worden geboren en opgroeien, dat waren de strenge heeren rechters, die vroeger meer naar het wetboek dan naar den delinquent keken en dat was het einde loos geduld van de begrijpende broeders, die de moeilijke taak hadden op te lappen en te repareeren wat in een leven van armoe en misdaad vernield was geworden. Maar bovenal was dat het kleine zieltje, dat in Boefje zelf huisde. Want Boefje was niet alleen een rafelige broek, die door een touw werd opgehouden, een verwarloosde luizenkop met een ge scheurd jasje, hij was een levend menschje, dat aan den schaduwkant van het leven liep en wiens gevoelig hartje alleen maar een paar zonnestraaltjes noodig had om zich te kunnen ontplooien. Boefje in het boek van Brusse is een ander dan Boefje op de planken, omdat het tooneel nu eenmaal een min of meer op effect be rekende vertooning is, waarvan men zoo nu en dan wel eens den indruk krijgt, dat het er, om het eens populair te zeggen, wat dik bovenop ligt. Maar wanneer er een schooiertje is, dat geboft heeft, dan is het Boefje geweest, al zal de financieeele zijde van dat boffen dan ook wel min of meer langs hem heen zijn gegaan. Want hij had niet alleen het geluk van een buitengewoon geschikten geestelijken vader, hij heeft daarnaast nog een tooneelmoeder gevonden, die door een heel aparte creatie als zijn geestelijke moeder kan beschouwd worden. Met zoo'n ouderpaar, Brusse als vader en Annie van Ees als moeder, behoeft het nie mand te verwonderen, dat Boefje de popu laire figuur is geworden, wiens lotgevallen in een schier eindelooze reeks herdrukken en in een aantal opvoeringen, dat een ver wonderlijk record voor het tooneel betee- kenet, nu al een dertigtal jaren lang de be langstelling van het lezend en tooneellievend publiek gevangen heeft gehouden. Men schreide heeft Brusse in een zijner laatst verschenen feuilletons in onze cou rant gezegd om het leed van een schooier de, zooals er duizenden rondliepen en om wier bestaan en wier toekomst vrijwel nie mand zich tot dusverre had bekommerd. Er was een Brusse en op het tooneel een welsprekend pleiter noodig om te doen be seffen, dat, wanneer er gestraft moest wor den, de schuld niet bij deze verwaarloosde knaapjes lag, maar bij hen, die dergelijke toestanden onverbeterd hadden gelaten. En daarmede kunnen wij, wat Brusse en Boefje zelf betreft, volstaan om nog even over Annie van Ees te spreken. Ook zij heeft aan Boefje zeer veel te dan ken, want hij gaf haar gelegenheid de aller duidelijkste demonstratie van haar bijzonder talent te geven. Het is slechts weinige actrices gegeven om in een minimum van tijd van een elegante vrouw van de wereld in een haveloos schooiertje te veranderen en zich zoo vol komen in de mentaliteit van zoo'n stukje mer.schelijk onkruid in te leven, dat zijn diep verborgen zieltje in al zijn spontaniteit, maar ook in al zijn verdriet en goedhartig heid voor de toeschouwers wordt blootge legd. „Boefje" is meer dan zevenhonderd maal opgevoerd en men zal van ons geen verdere beschrijving verwachten. Laten wij volstaan met de mededeeling, dat een groot aantal artisten weer op voorbeeldige wijze samen werkten om dit brokje schooiersleven in de natuurlijke sfeer te brengen, dat Ludzer Eringa als Mr. Halma hierin op zeer lof waardige wijze een groote rol vervult, maar bovenal, dat Annie van Ees hier een creatie biedt, welke de zekerheid geeft, dat een dui zendste opvoering een even enthousiast pu bliek zal trekken als er gisteravond in een goed gevulde zaal van de Harmonie bijeen was. Brusse zelf heeft met vrouw en zoon op nieuw van zijn meesterlijke schepping ge noten en voor Annie van Ees was er een prachtige mand bloemen, waarvoor zij onder daverend applaus aan het slot vriendelijk buigend haar dank betuigde. Tj. Voor de kuststrook: Meest krachtige, tij- heerschende groote .zindelijkheid. De tegen. woordige ouders van de schoólbeyolking> hebben wel alle reden om zich over dé delijk stormachtige, zuidwestelijke tot zui- huidige schoolorganisatie te verheugen. Tal delijke wind, aanvankelijk opklarend, later weer toenemende bewolking en regen, iets zachter. Voor het binnenland: Matige tot krachtige zuidwestelijke tot zuidelijke wind, aanvan kelijk opklarend, later weer toenemende bewolking en regen, iets zachter. In den loop van den nacht begon het con tinentale gebied van hoogen luchtdruk aan zijn noordzijde af te nemen. Daar tegelijker tijd de storing over de Britsche eilanden in diepte toenam, kwam ons land reeds heden onder den directen invloed van genoemde storing. Ten westen van een rug van hoo gen luchtdruk, waarin hedenmorgen op de Britsche eilanden de barometers snel stegen en het weer gedeeltelijk was opgeklaard volgt op den oceaan een nieuwe zeer diepe depressie, welke van groote beteekenis wordt voor het weer ten onzent. Het gebied van hoogen luchtdruk breidt zich thans vooral in zuidwestelijke richting uit, waar bij het luchtdrukverval over west-Europa overal toeneemt en warme vochtige oceani sche luchtmassa's geleidelijk verder Europa binnendringen en de koude uit Duitschland en Frankrijk verdwijnen. Deze koudelaag was hedenmorgen van zeer geringe verticale afmetingen. Zoo meldde München ten tijde van de vliegtuigopstijging aan "den grond een temperatuur van min tien graden Cel sius, op vierhonderd meter hoogte echter een temperatuur van plus elf graden Cel sius. Ook in de Poolzee ontwikkelde zich een diepe depressie. Daar de luchtdruk op Groenland slechts weinig daalde, voeren thans stormachtige noordelijke winden de zeer koude arktische luchtmassa's over IJs land zuidwaarts den oceaan op, hetgeen meewerkt tot verhooging van de depressie activiteit. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen én andere voertuigen van 17.30 tot 6.58 uur licht op. „GLETSCHERWATER". De heer van Svjn voor de Ncd Nat. Hist. vereeniging. „Gletscherwater" is de titel van de film. die we gisteravond op een "ijeenkomst in de Unie van de Ned. Natuur Historische vereeniging zagen. Nu bleek ai spoedig dat deze naam in werkelijkheid veel méér inhield dan het water van de rivier de Rhone alléén. Zij beteekende een boeiende film over de Rhöne van de plaats van haar ontstaan in het hooggebergte tot haar uit- stroomen in de Middellandsche zee toe maar bovendien een aantal mooie filmop namen van het natuurschoon in de om streken en een reeks interessante beelden van de planten en dieren, die de heer van Sijn de maker van deze film en zijn metgezel tegenkwamen. Wanneer we bovendien zeggen, dat de heer van Sijn zelf uit Rotterdam gekomen was om zijn film toe te lichten en een onderhoudend spreker bleek, dan is het begrijpelijk, dat de avond alleszins ge slaagd genoemd mag worden. Nadat we in het kort de reis van het Firn en de gletscher af via het meer van Genève, de stad Genève, er. de Fransche Rhone meegemaakt hadden, kregen we een meer uitgebreid geïllustreerd verslag van de belevenissen en ontmoetingen met menschen, dieren en planten in de Camar- que, de streek tusschen Rhonedelta en Spaansche grens, een uitgezochte plek voor natuurliefhebbers. We maakten kennis met de smaragd hagedis en de buidelmees, de schollevaar en de hop, de glazenmaser en de bid sprinkhaan, bouwden een schuilhut op 10 meter hoogte in een boom, 30 kilometer van de beschaafde wereld om de aalschol ver op zijn nest te filmen, raakten ver dwaald in de Zuid-Fransche zoutsteppen, kampeerden in een (uitgedroogd) „water bosch", trotseerden muggen, konijnen, bomkikkers, ratten, dorst, mistral en de driestreep-slang, bewonderden de stell- kluten en de schoone vrouwen van Arles, maakten kennis met de Zigeunerbevol king en de kudden schapen en halfwilde stieren van de Camargue, beleefden het eerste (nog onschuldige) begin van een stierengevecht en zagen een processie in Santes Maries in verband met den naam dag van de beschermheilige van de zigeu ners en dit alles door het levendige, kleurrijke verhaal van den spreker en de prachtige staaltjes van natuursmalfilm- techniek, die hier te zien waren. Het was een avond, die een goede en, naar we hopen, ook doeltreffende pro paganda voor de Natuur-Historische ver eeniging beteekende. De heer Biileveld, de voorzitter, zeide dan ook namens een dankbaar publiek den heer van Sijn dank voor zijn vlotte causerie en de belangwek kende f ilm vertoon ing. TENTOONSTELLING SCHOOL VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. Telken jare wordt in de School voor Buitengewoon Lager Onderwijs, aan het Victoriepark, hoofd der school de heer H. de Winder, een tentoonstelling van werk stukken der leerlingen gehouaen en telken aren staan wij in bewondering over de bereikte resultaten. Zooals men weet, stelt de school zich ten doel door middel van psychologisch gefun deerd onderwijs en opvoedingsmethode de leerlingen, die op een gewone school zouden mislukken, zoo goed mogelijk toe te rusten tot den strijd om het bestaan in de maat schappij. Deze school onderscheid zich van de ge wone lagere scholen door het individueele onderwijs, terwijl er bovendien, gedurende één uur per dag, onderwijs in handenarbeid wordt gegeven, benevens spreekonderwijs ais basis voor het lees- en taalonderwijs Dit is mogelijk doordat het maximum aantal leerlingen in een klas slechts 18 bedraagt. Deze school, die thans 58 leerlingen telt mag zich verheugen in het bezit van vier uitnemende leerkrachten. Bij een bezoek aan deze school worden wij steeds weer getroffen door de daar van ouders zouden zich gelukkig geacht hebben, wanneer vóór een kwart eeuw, de gemeenschap, ook voor hun kroost, de mo gelijkheid voor dit onderwijs had gg, schapen. Het onderwijs op deze school is reeds tal van leerlingen tot zegen geweest. Op de tentoonstelling, bestaande uit hand- werken, teekeningen, raffia, papier, karton-, riet-, hout- en leerwerk, zagen wij tal vaii werkstukken, die het bewijs leverden, dat de leerlingen het tot gecompliceerde werk stukken weten te brengen, die voor klee ding, woningversiering en nuttige doeleinden gebruikt kunnen worden. Voor het onderwijs stemde het tot vol doening, dat de tentoonstelling zich in de belangstelling van velen mocht verheugen, Op Maandag 13 Februari a.s. zal prof. dr. P. A. Vening Meinesz algemeen bekend door zijn onderzoekingen aan boord van de K. XVIII een lezing houden over „Aardkostproblemen en zwaartekrachtson derzoekingen. Een beperkt aantal introducties Voor de ze lezing is voor niet-leden te verkrijgen aan de adressen van bestuursleden welke elders- in dit blad zijn vermeld. FAILLISSEMENTEN. Uitgesproken is het faillissement van: P. Beers Jzn., landbouwer te Heemskerk, met benoeming van mr. Krabbe als rechter commissaris en mr. Buiskool als curator, EEN SLACHTPAARD VAN VIJFTIENHONDERD POND. De heer G. de Wit, van de bekende slagerij met de klok in de Magdalenen- straat, mag zich er op beroemen thans het zwaarste paard aan den haak te hebben, dat ooit hier ter stede is geslacht. Het ge middelde gewicht van een slachtpaard is ongeveer 800 pond en thans heeft hij er een geslacht, dat 1500 pond „schoon" weegt, d. i. dus zoowat het dubbele. VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. Candidaatstelling. De Burgemeester der gemeente ALK» MAAR brengt hiermede ter algemeene ken nis, dat op Dinsdag 14 Maart a.s. van des voormiddags negen tot des namiddags vier uur bij den Burgemeester van Zaandam, voorzitter van het hoofdstembureau in kies kring IV Zaandam, ter secretarie dier ge meente, lijsten van candidaten kunnen wor den ingeleverd voor het lidmaatschap van de Provinciale Staten van Noordholland. Formulieren voor de candidatenlijsten en verklaringen dat een candidaat bewilligt in zijn candidaatstelling op de lijst, zijn ter ge meente-secretarie alhier kosteloos verkrijg baar. De Burgemeester vestigt voorts de aan dacht op het volgende: Iedere lijst wordt onderteekend door ten minste 25 personen, die volgens de kiezers lijst, geldende op het oogenblik der inleve ring, kiezers zijn voor het lichaam waarvoor de verkiezing moet plaats hebben, en voor komen op de kiezerslijst van een gemeente, gelegen binnen vorengenoemden kieskring. Achter den naam van ieder der onderteeke naars wordt de gemeente vermeld, op welker kiezerslijst hij voorkomt. Tenzij een onder teekenaar voorkomt op de kiezerslijst der gemeente, waar het hoofdstembureau is ge vestigd, wordt bij de inlevering der lijst overgelegd een verklaring van den Burge meester der gemeente, dat de onderteeke naar voorkomt op de kiezerslijst dier ge meente. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten worden met vermelding van hun voorletters en woonplaats op de lijst geplaatst in dé volgorde, waarin door de onderteekenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den naam van haar echt genoot of overleden echtgenoot, onder toe voeging van haar eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren' of een afkorting van dit woord. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 20 candidaten worden geplaatst. Dezelfde can didaat mag niet voorkomen op meer dan één van de lijsten, ingeleverd in denzelfden kieskring. Bij de inlevering van een lijst kunnen de onderteekenaars schriftelijk een gemachtig de en diens plaatsvervanger aanwijzen, be voegd tot het verbinden van de lijst overeen komstig art. 50 der Kieswet. Bij de lijst wordt overgelegd de schrifte lijke verklaring van iederen daarop voor komenden candidaat, dat hij bewilligt in zijn candidaatstelling op deze lijst. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt,'kan de verklaring telegrafisch wor den gedaan en is zij niet aan het vastgesteld formulier gebonden. De inlevering der lijsten geschiedt per soonlijk door één der onderteekenaars, be voegd tot deelneming aan de verkiezing bin nen den kieskring, waarin de lijst wordt in geleverd. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Hij, die een lijst inlevert, wetende dat zij voorzien is van handteekeningen van Per" sonen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekenin gen geen voldoend aantal voor een geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste drie maanden of een geldboete van ten hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt ge straft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, een voor die inlevering bestemde lijst beeft onderteekend. Alkmaar, 9 Februari 1939. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2