IMSMIj PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. Qemeentecadeit £attd: eti J-uiuèouw 5Xidschüfim NOORDSCHARWOUDE SCHOORL OUDORP WIERINGERWAARD OUDORP 2. Coöp. Boerenleenbank. Woensdag werd de jaarvergadering van de coöperatieve Boerenleenbank ge houden in het lokaal van den heer J. de Bakker. De voorzitter, de heer u. Ootjers Az., besprak aan de hand van een artikel in de Raiffeissenbode het verloop van het afgeloopen jaar, dat vrijwel zonder schok ken aan de Boerenleenbank is voorbijge gaan. De gevolgen van het groote asnbod van beieggingskapitaal is op de rente van ongunstigen invloed geweest. De zitter herdacht het overlijden voor van den Basar. De door de Ned. herv. vrouwenclub gehouden bazar ten behoeve van onze kerk heeft netto 400 opgebracht. Voorwaar een mooi resultaat, waarvoor een woord van hartelijken dank zeer zeker op zijn plaats is. De dames hebben zich veel moeite getroost. Vergadering „Hulp in Nood". Donderdagavond vond in het café „De Rustende Jager" van den heer N. Schuijt heer van Mienes, mede-opricl ter, die zeer de jaarlijksche ledenvergadering plaats van veel voor de Bank heeft gedaan. De aan- de vereeniging „Hulp in Nood bij ziekte", wezigen verhieven zich een oogenblik van De voorzitter S. G. L. F. Baron van Fri hun zetels. Aan de nagedachtenis van wij- dagh herdacht op gevoelvolle wijze het len de heer baron van ïttersum werden verscheiden van den secretaris der ver- ook eenige waardeerende woorden gewijd De secretaris, de heer X. Opperdoes, bracht hei. jaarverslag uit, waaraan wij ontleenen, dat de bank 30 jaar bestaat. De totaalomzet was 275.804,45. Het ledental was 160. De rekening van de bank sloo' op een totaal bedrag van 275.805,45. De balans .sluitende op een totaal van 243.004,24, gaf een winst aan van 565,97, welke op voorstel van het be stuur aan de reserve werd toegevoegd. Aan spaargelden is 77.436,93 ontvan gen, terugbetaald 100.176,96. Aan voor schotten is verleend 11.750, door ver eeniging, den heer J. Meijer, die zeer vele jaren zijn beste krachten aan het mooie werk der vereeniging had gegeven. Na deze herdenking heette spr. het hoofdbestuurslid den heer D. Groen in het bijzonder welkom. Het jaarverslag 1938 meldde, dat het le dental der vereeniging op 31 December j.1. 114 bedroeg. Hierna bracht de heer Keete rekening en verantwoording uit. Aan contributies en subsidies der ge meente was over 1938 ontvangen een be drag van 1604.94, met het kassaldo op 1 Januari 1938 mee bedroegen de ontvangsten dietneme rafgelost 27.237,50. Van reke- over 1938 4099.53. Voorts bleek uit dit ninghouders en loopende rekening is verslag dat in 1938 het aantal ziekte-geval- 53.766.90 ontvangen van de Centrale len 23 had bedragen met een uitkeerings- Bank 96.314,09. Aan "rekeninghouders in duur van 1160 ziektedagen, waarvoor een loopende werd 52.245,99 betaald, aan de vergoeding was uitgekeerd ten bedrage van Centrale Bank 100.521,90. 1432.95. Bedroeg het kassaldo op 1 Janu- Het bedrag der uitstaande voorschotten ari 1938 2494.59 en 1 Januari d. a. v. be was 115.644,40, het tegoed in loopende droeg het 2212.70, zoodat het verlies over rekening 51.518,82, van de Centrale 1938 281.89 bedroeg. Bank 58.249,56. De spaargelden bedroegen 206.471,86. De schuld in loopende rekening aan reke ninghouders 8420,40. Het reservefonds was per 31 Dec. 1938 27.496,11. Tot bestuurslid werd de aftredende heer haafd blijven. De voorzitter deelde mede, dat dr. J. A. Blok te Bergen nog immer werkzaam was als controleerend geneesheer, een en ander in overleg met de betreffende huisartsen. Ook voor 1939 zou deze regeling gehand- den heer de Klerk mede, dat men eerst na 13 weken lid te zijn geweest voor een uit- keering in aanmerking komt. Bij de rondvraag stelde de heer D. Druij- ven voor de aftredende bestuursleden ook namens de vereeniging een stoffelijk blijk van erkentelijkheid aan te bieden. De voor zitter zeide dat beide heeren dit wellicht gaarne zouden aanvaarden, maar achtte het van grooter erkentelijkheid getuigen, indien men kon besluiten de heeren Kroon en Kruif tot eere-leden te benoemen. Dit voorstel werd door de vergadering onder applaus aangenomen. P. Swager Kz. herkozen De heer J. Sijpheer werd herkozen tot lid van den Raad van Toezicht. In de rondvraag gaf de heer Keeman een uiteenzetting van de positie van de In verband met het feit, dat de aftreden de bestuursleden de heeren J. N. Kroon en Jb. Kruijf zich niet meer beschikbaar had- den gesteld, richtte de voorzitter zich tot hen en bracht dank voor den grooten plicht Gentrale"Bankwelke een'duidelijk beeld dien jegens de gemeenschap hadden gaf, dat de belegging „safe is. j-je voorzitter bood beide scheidende be stuursleden een kunstvoorwerp aan. Alvorens tot de stemming werd overge gaan merkte de heer Groen op, dat hij het onjuist oordeelde, dat het bestuur met can- didaten kwam, die vrijwel nimmer de ver gadering bezochten. Spr. stelde voor voor de vervulling der vacatures een vrije stem ming te houden. Hierop ontspon zich een uitvoerig discussie. Het voorstel van den heer Groen in stem ming gebracht werd met groote meerder heid verworpen. Na een langdurige stem ming werden tot bestuursleden gekozen de heeren P. Duin Wzn., P. J. Bakker Czn. en N. J. Venneker, terwijl het bestuurslid A. Inventarisatie. Bij de gehouden inventarisatie bij de afd. Langendijk der L. T. B. was het resul taat als volgt: 952200 K.G. Roode kool, 415500 K.G. Gele kool, 695200 K.G. D. witte kool, 169650 K.G. Uien, 78750 K.G. Peen, 215000 K.G. Kroten. Ingekomen personen. J. H. Hahn, R.K., boorder, en gezin, Burg. G. Bosstraat El, van Alkmaar. J. T. Does, R.K., bakkersknecht, Heerenweg A59, van Heerhugowaard. W. F. H. van Zwanen burg, geen en gezin, Friescheweg E57a, van Zwagerman werd herkozen -- <r> r» tr t_1Yt-a i Alkmaar. A. F. Boersen, R.K., bloemist, en gezin, Schermerdijk D14, van Alkmaar. H. Stoop, geen, chauffeur, Burg. G. Bos straat E32, van Alkmaar. Wed. C. Wage- makerNolten, R.K., z.b., en kinderen, Burg. G. Bosstraat E32, van Alkmaar. Vertrokken personen. J. M. Simons, R.K., melkbezorger, en ge zin, van Westerstraat A94, naar 's-Graven- hage. H. Majoor, R.K., vischventer, en echtgenoote, van Burg. G. Bosstraat E24, naar Alkmaar. J. D. Schoen, N.H., z.b., van Nollen B60, naar Gheel (België). J. Schoen, N.H., z.b., van Nollen B60, naar Alkmaar. W. G. Schermerhorn, N.H., z.b., van Friescheweg El, naar Leiden. G. H. P. van de Graaf, geen, schipper, en gezin, van Kievnstraat EH', naar Alkmaar. H. Met (echtg. R. Boeder), N.H., z.b., van Ka naaldijk E2a, naar Den Helder. D. de Jong, Ger.K., bloemistknecht, en echtg., van I »clcc**;s"'ë en van Heerenweg B14, naar Alkmaar. C. Spek, I ers bmnen enkele jaren R.K., dienstbode, van Heerenweg A62, naar Bovenkarspel. Jac. Groot, R.K., land bouwersknecht, van Burg. G. Bosstraat E46, naar Jabeek. J. J. Mooij, R.K., z.b., van Westerstraat A89, naar Nijmegen. D. A. van Dijk, R.K., dienstbode, van Schermer- dijk Dl5, naar Heiloo. C. Vader, R.K, huishoudster, van Westerstraat A100, naar Heerhugowaard. Bond voor Arbeiders in het Land-, Tuinbouw- en Veeteeltbedrijf. Den bond van arbeiders in het land bouw-, tuinbouw- en veehoudersbedrijf waren Dinsdagavond 15 werkgevers in ver gadering bijeen ter sprake van het wel of niet aanvaarden van een collectief ar beidscontract. Ir. Lienesch gaf een duidelijke uiteenzet ting van de verhouding van werknemer tot werkgever, waarbij, hij de wenschelijkheid liet uitkomen van het aanvaarden van een overeenkomst. Langdurig werd hierover gediscussieerd met het gevolg dat besloten werd een loon- commissie te benoemen. Deze zal Donder dagmiddag met den arbeidersbond een con ferentie houden. Ir. Lienesch vertelde een en ander over diverse soorten tarwe, over twee proefvel den wintertarwe en zeide dat de tarwe op de droogere gronden den winter beter had doorstaan dan op den natten grond. De meeningen zijn zeer verschillend wat betreft winter- of zomertarwe. Voor land dat overgezaaid moet worden wordt zomer tarwe geprefereerd. Veder werden duide lijke adviezen gegeven over bemesting. Op een vraag over voorjaarsbemesting werd slakkemeel aanbevolen. Hierbij kwam tevens ter sprake om stalmest te verkoopen en kunstmest te koopen. Velen hadden de overtuiging dat wanneer men b.v. voor de helft kunstmest terug kocht dat nog be tere resultaten zou hebben. De oudere boeren kunnen er evenwel niet best toe overgaan. De heer Visser bracht hartelijk dank aan j ir. Lienesch voor zijn leerzame adviezen. Hierna werd door het bestuur voorge steld met den gestadigen achteruitgang der reserve, welke achteruitgang in twee jaar tijds 791.76 bedroeg, de uitkeeringsduur met ingang van 1 April a.s. te bepalen ,Op 17 weken vol, 17 weken half en 18 weken een kwart der uitkeering. De voorzitter lichtte toe, dat de uitkee- ringen thans over een tijdvak van twee jaar loopen, namelijk een half jaar vol, èen half jaar de halve uitkeering en een jaar een kwart der uitkeering. Dit nu is een fi nancieel nadeel voor de vereeniging. Het is namelijk zoo aldus de voorzitter, dat zij die gedurende een langen tijd uitkeering ge nieten der vereeniging, feitelijk niet meer ziek, doch blijvend invalide zijn. Deze laat- sten diene door andere lichamen in zorg te worden genomen. Het huidige voorstel moet worden aangenomen in het belang der vereeniging en van de leden, daar an- de vereeniging hare werkzaamheid zal moeten staken. Over deze kwestie ontstond een langdu rige bespreking. De heer Groen achtte het onjuist om de uitkeering voor personen van een bepaalden leeftijd te beperken, liever wilde spr. dat zou worden nagegaan of er in die gevallen sprake was van blijvende of langdurige in validiteit, terwijl indien dergelijke gevallen zich voordeden de uitkeeringen dienden te worden stopgezet. Besloten werd dat het bestuur een voor stel in dezen geest zou overwegen ter behan deling in een volgende ledenvergadering. Het bestuursvoorstel tot verkorting van den uitkeeringsduur werd z. h. s. aangeno men. De penningmeester merkte nog op dat het ter compensatie mogelijk zou zijn, in dien de kasmiddelen het toelieten b.v. ge durende enkele maanden van het jaar geen contributie te heffen. Op zijn verzoek deelde de voorzitter aan De raad dezer gemeente kwam Woens dagavond in openbare vergadering ten raad- huize bijeen onder presidium van burge meester W. Bos. De voorzitter opende met een woord van welkom deze eerste vergadering van het nieuwe jaar en sprak de hoop uit, dat de samenwerking ook dit jaar weer van den zelfden prettigen aard zou mogen zijn. Hierna ging de raad over in geheime zit ting ter bespreking van de gunning tot het bouwen van de nieuwe Openbare Lagere School met onderwijzerswoning, welke be sprekingen ruim één uur duurden. Na de heropening deelde de voorzitter mede, dat de raad besloten had het werk te gunnen aan den op één na laagsten in schrijver, den heer B. van Kooten alhier, onder de uitdrukkelijke voorwaarde dat alle arbeiders voor zoover deze beschikbaar zijn uit deze gemeente genomen worden. Tevens was besloten den heer H. Tauber alhier te benoemen tot bouwkundig op zichter. Van Ged. Staten was een verzoek ont vangen om het ambtenarenreglement van de gemeente te wijzigen in verband met den verlengden militairen diensttijd. Besloten werd bedoelde wijzigingen in de rechtspositieregeling op te nemen. De Inspecteur van het Lager Onderwijs had bezwaar gemaakt tegen het bouwen van een O. L. school met 3 leslokalen. Om het plan zooveel mogelijk intact te laten, had de inspecteur naar een oplossing ge zocht en meende deze gevonden te hebben door het derde leslokaal te bestemmen voor onderwijs in lichamelijke oefeningen, han denarbeid, ouderavonden, enz. Mocht t. z. t. een derde leslokaal noodig zijn, dan kan dit door geringe verandering worden bereikt. De voorzitter deelde mede, dat een en ander reeds is geschied en de school aldus gewijzigd is aanbesteed. De minister van Sociale Zaken zond be richt, dat de geldigheidsduur van de steun regeling voor de werkloozen uit deze gemeente is verlengd tot en met 1 Juli 1938. Van Ged. Staten was bericht ontvangen, dat zij hunne beslissing ten aanzien van de gemeentebegrooting voor den dienst 1939 hadden verdaagd. Het Ned. Herv. Kerkbestuur alhier ver zocht overneming van den onderhoudsplicht van het z.g .Kerkelaantje. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. het voornemen hadden om dezer dagen met het kerkbestuur over deze aangelegen heid te onderhandelen en stelde voor het schrijven in handen van B. en W. te stellen om advies. Aldus besloten. De plaatselijke afdeeling van het- Wit- Gele Kruis verzocht subsidie voor het jaar 1939. Besloten werd deze vereeniging de uit getrokken subsidie ad 230 te verleenen. Ter financiering van de nieuw te bouwen school werd besloten een kasgeldleening aan te gaan met de N.V. Bank voor Nederl. Gemeenten. Van den minister van Soc. Zaken was een schrijven ontvangen, houdende dat hij overwegende bezwaren heeft om het dorps gedeelte der gemeente in een hoogere steun- klasse te plaatsen. Nu het verzoek reeds ten derde male is afgewezen, stelden B. en W. voor deze aan gelegenheid te laten rusten en het schrijven voor kennisgeving aan te nemen. De heer Staa vond het vreemd, dat de minister de motieven, welke tot afwijzing van de verzoeken hebben geleid, nog nim mer heeft medegedeeld. Spr. verklaarde zich er tegen om in de afwijzing te berusten. Na eenige besprekingen werd besloten, dat de commissie, bestaande uit de heeren Leering, Staa en Van der Post, een audiën tie bij den minister zullen aanvragen. Aan het R.K. schoolbestuur werd voor het jaar 1939 een voorschot toegekend van 11,92 per leerling ten behoeve van de in standhouding hunner scholen. Voorts werd aangeboden een suppletoire begrooting voor den dienst 1939 in verband met de nieuw te bouwen schooL Als laatste punt kwam aan de orde een voorstel van B. en W. om een commissie te benoemen, belast met he nazien der af rekening van de kosten van instandhouding der r.k. scholen over de jaren 1934 tot en met 1937. Deze commissie, in welke alle raadsleden zitting namen, zal op 17 Februari bijeen komen. Hierna sluiting. CRISIS IN DEN TUINBOUW. Een veilingssysteem op komst, Men schrijft ons uit Beverwijk: Reeds in de jaarvergadering van de R.K. Tuindersver. „Kennemerland" heeft de directeur van de Vereenigde Veilingen, de heer W. de Groot te Be verwijk, de vraag aan de tuinders voorgelegd of 't huidige veilingsrysteem steeds het juiste systeem zal blijven om van de kansen op export ten volle te kunnen profiteeren. Deze belangrijke vraag treedt meer dan ooit op den voorgrond nu aan de veilingen de juiste verhouding tus- schen vraag en aanbod is weggevallen, Sedert de vaststelling van de mini mumprijzen voor de tuinbouwproducten streeft de handel er naar om consump tiegroenten voor deze minimumprijzen aan te koopen. Hierdoor is eigenlijk elk systeem van veilen overbodig. Door de voortdurende inkrimping van de vraag functionneert het veilingssysteem, dat gebaseerd is op een vrije concurrentie tus schen de kóopers ten aanzien van tal van producten niet meer of onvoldoende. Aller' wege wordt gestreefd naar ordening, maar deze concentratie heeft ernstige gevolgen voor den prijs van de tuinbouwproducten. Het Centraal Bureau van de Tuinbouwvei lingen in Nederland heeft zich met deze zeer belangrijke aangelegenheid bezigge houden en daarover besprekingen gevoerd. Hoewel concrete voorstellen nog niet zijn geformuleerd zijn, heeft 't Bureau toch reeds enkele gedachten kenbaar gemaakt. De con clusie van de gevoerde besprekingen namelijk, dat niet langer op den ouden voet kan worden doorgegaan en ingrijpende maatregelen noodig zijn. Dit beteekent evenwel niet, dat het systeem van veilen in eens zou moeten wor den afgeschaft en plotseling andere wegen moeten worden bewandeld. Het veilings systeem zal naar de meening van het Cen traal Bureau zoo lang mogelijk moeten blij ven functionneeren. Echter doen zich om standigheden voor, waardoor het veilings systeem niet meer voldoende werkt om den tuinbouw den hoogst mogelijken prijs voor zijn producten te verschaffen, noch om alle afzetmogelijkheden volledig te benutten. Het is noodzakelijk, dat het Centraal Bu reau uitgebreide bevoegdheden bezit ten aanzien van den afzet, teneinde te kunnen trachten op een juistere en meer doeltref fende manier de prijsvorming van de tuin bouwproducten te doen plaats vinden. Ook de voorwaarden, waaronder de levering plaats vindt dienen voor de tuinders zoo gunstig mogelijk te zijn, teneinde den hoogst mogelijken prijs te verkrijgen. Het onderzoek naar exportmogelijkheden zal naar de meening van het Centraal Bu reau niet beperkt mogen blijven tot de landen, waar de tuinbouw de bestaande contingenten niet heeft kunnen uitputten, zooals b.v. het geval was ten aanzien van Polen, Hongarije en Tsjechoslowakije. De Nederlandsche tuinbouw zal verder moeten gaan en ook andere landen, waar onze ex- porthandel nog nimmer vasten voet heeft kunnen krijgen in het onderzoek moeten betrekken om zoodoende de mogelijkheden, welke er zijn zoo nauwkeurig mogelijk vast te stellen. Tenslotte zal ook groote aan dacht moeten worden geschonken aan de reclame voor onze tuinbouwproducten zoo wel in het binnen- als in het buitenland. Voor de uitvoering van deze -.ec lom vat tende taak zal het bestuur van het Centraal Bureau in de a.s. algemeene vergadering de noodige machtigingen vragen en een voorstel doen van een extra-heffing van pCt. van den omzet van 1938. De Raad van Advies hoopt men bereid te vinden een be arag van tenminste 100.000 uit het reser vefonds beschikbaar te stellen. De veilings- besturen zijn reeds thans van deze plannen op de hoogte gesteld teneinde zich in de algemeene vergaderingen te kunnen bera den over deze groote vraagstukken betref fende den afzet en de prijsvorming van het product. Het wordt noodzakelijk geacht, dat op de algemeene vergadering van het Cen traal Bureau, welke eind Maart gehouden zal worden, de afgevaardigden voldoende gemachtigd zijn om de belangrijke beslui ten, welke worden voorgesteld, mede te helpen nemen. Cfisis-publicnl^ BLOEMKWEEKERIJVERGUNNING 1939 De Nederlandsche Sierteeltcentral deelt hierbij mede aan bij haar georgani* seerde bloemkweekers, dat ingevolge het bepaalde bij besluit van hrar dagelijksch bestuur van den 3den Januari 1939 no 95 (Nederlandsche Staatscourant no. 22 dd 31 Januari 1939) voor 't kalenderjaar 1939' als bloemkweekerijvergunr.ing zal gelden de op den 31sten December 1938 van kracht geweest zijnde vergunning, behoudens ten, aanzien van aangeslotenen, aan wie in 1939 een nieuw bewijs van vergunning wordt uitgereikt. 's-Gravenhage, 9 Februari 1939. KENNEMERLAND. In geen reeks van jaren is de aanvoer aan de veilingen zóó gering geweest en als gevolg zijn de prijzen voor de meeste pro, ducten aan den hoogen kant. Duidelijk is te zien welke ravage de vorst heeft aangericht en ook de kwaliteit heeft er onder geleden. Alles wordt voor fancy-prijzen verhandeld! Het is jammer, dat er weinigen van profi teeren, want de aanvoer is over de geheele linie van geringe beteekenis en alleen de Vrijdagmarkt geeft nog eenig vertier. Er is meer belangstelling voor uien, bieten, kool rapen en wortelen en ook deze prijzen gaan omhoog. Andijvie werd sporadisch aange voerd en gold 2228 per 100 K.G. Breek- peen en waschpeen welke in kwaliteit met den dag teruggaat maakte prijzen van resp. 2,20ƒ4 en 4,5010 per 100 K.G. Witlof maakte een goede beurt met prijzen van (gemiddeld over een week) 15 26 per 100 K.G., bieten en uien werden vlug verhandeld tegen prijzen van 2— 3,30 en 2,206 per 100 K.G. Prei (waar van nog een ruime aanvoer) gold 812,50 per 100 K.G. Knolselderie (waarvan aller minst le kwaliteit) werd voor prijzen van 1,509 per 100 stuks verkocht. Spruiten waren niet mooi en behoudens enkele par tijtjes, 2e soort. De prijzen waren niettemin hoog, n.1. 1942 per 100 K.G. Boerekool was ook duur, n.1. 1421 per 100 K.G. De kool had nog al belangstelling, doch van hooge prijzen kan men niet spreken. Gele kool gold 2,204 en roode kool 2— 4,50. Bosgroente was abnormaal duur. Sel derie gold 1317, peterselie 1216,50 en rabarber 1021, per 100 bos. De be scheiden aanvoer van appelen gaf een no teering van 1829 en keukenperen van 1926 per 100 K.G. De overige aanvoer gaf onveranderde prijzen. 112 112. Dachten jullie dat Pam genoeg had van de vreem de avonturen bij de kabouters? Neen hoor, want reeds enige dagen later was Pam weer op 't pad. Waar zou hij nu heen gaan? 113. Hij gaat naar Bart, den ouden zeerob. Pam vertelt hem dat hij wil varen en vraagt of Bart hem niet aan een bootje kan helpen. „Dat kan", zegt deze en hij wijst op een zeilbootje dat vlakbij gemeerd ligt. „Natuur en Mens". Bij den aanvang van den negen-en- vijftigsten jaargang van „Natuur en Mens" schrijft de redactie, dat het onmiddellijke levensgevaar, waarin het blad eenigen tijd verkeerde, thans weer is afgewend, dank zij „eenige goede vrienden", die van oordeel waren, dat een blad, met zoo'n eervollen staat van dienst niet mocht verdwijnen. Het tijdschrift zal nu weer onder den ouden naam „De Natuur" verschijnen en de redactie zal in den nieuwen jaargang trach ten te bewijzen, dat het tijdschrift nog steeds een taak in ons cultureel leven te vervullen heeft. Het eerste nummer heeft artikelen over lawinegevaar, de afstamming van den Bamboebeer, gallen, de functie van het bloed bij het zuurstoftransport in mensch en dier, de kalender der Maya's, enz. In Het Kind, veertiendaagsch blad voor ouders en opvoeders komt een gevoelig vers voor van Adwarita, uit haar nagela ten verzen. Prof. dr. J. H. Jordan, hoogleeraar te Utrecht, bespreekt de algemeene beginse len van onderwijs-hervorming en Ida Heijermans wijdt eenige woorden van ont roering aan de overleden Sjoukje Troelstra. De film Sneeuwwitje heeft „rilling-herin neringen" opgewekt en zij worden verteld door den heer A. J. Straatman. Dr. Bert- hold Stokvis stelt de vraag: „Mag Sneeuw witje sneuvelen?" en betoogt, dat men niet te bang moet zijn den kinderlijken geest te snel te kwetsen. Mevr. J. E. S. K. behan delt op alleraardigste wijze een der vele moeilijkheden van het dienstbodenpro bleem. Dr. A. Hijmans schrijft over ge zinspolitiek en er is een vlot geschreven verhaaltje over „Huiswerkund kein, Ende". Het bijvoegsel „Bezige handen" geeft voorbeelden voor alleraardigste gebruiks artikelen. Op den Uitkijk. Jan. 1939. N. V. Gebr. Zomer en Keuning's Uitg. Mij., Wageningen. „Op den Uitkijk" handhaaft zich, en blijft ons de keur der buitenlandsche tijdschrif ten brengen, door met zorg daaruit geko zen en (goed) vertaalde artikelen. Natuur lijk bekleedt de politiek een plaats (Roo- sevelt en dr. Schacht in twee Engelsche artikelen, Egypte, e.a. uit Duitsche tijd schriften; Kroniek enz. door speciale „Uit kijk" redacteuren). Op wetenschappelijk gebied voeren ons stukken over kinderpsy chiatrie, psychologie, chemie. Terwijl tech niek en maatschappij zoo goed als historie en goegrafie hun deel krijgen. Ook worden luchtiger onderwerpen (wintersport, thee, ingeweven boodschappen in de patronen onzer Oostersche tapijten) smaakvol behan deld. Het tijdschrift is geïllustreerd. F. W. R. In het Februari-nummer van het Maand blad voor berechting en reclasseering schrijft mevrouw J. C. G. Mountain-de Ranitz over criminaliteit in de Amerikaan- sche pers. A. J. Marx bespreekt „De uit- gaanskas" en G. Dumbar behandelt in „Op leven en dood" de positie van de ambte naren van de kinderwetten. Het kinder strafrecht wordt door den heer Van de Werk besproken. Van den verderen inhoud noemen wij een beschouwing van de psy- chopathen-wetten door den heer Milders en verder de aanteekeningen en berichten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10