RECHTSCHEN TE PERTHUS. {Luchtvaart Staatsloterij JUmiHclaal 1lieuws tweede blad. GEMENGD NIEUWS. Negrin vlucht kort voor de komst der troepen. „Leve Frankrijkriepen de overwinnaars. Pechtschen landen op Minorca. Eiland grootendeeta in Franco's handen. Regeeringscrisis in België. Om den persoon Martens. Mijnhardtjes bij Griep. Wederom een incident bij Mandsjoekwo. Protest bij consul te Charbin. Maria de Larrinaga vergaan. Geen der opvarenden gered. Henshaw slaagt. Record Engeland—Kaapstad verbeterde EGMOND AAN ZEE ZIJPE GROOTSCHERMER Glimlachje DE HULPVERLEENING AAN SPAANSCHE VLUCHTELINGEN In een gisteren te Amsterdam gehouden persconferentie heeft het communistische Kamerlid, de heer D. Wijnkoop, enkele mededeelingen gedaan omtrent het doel en het resultaat van een reis, die hij in gezel schap van drie partij genooten naar de Fransch-Spaansche grens heeft gemaakt. Het lag o.m. in het voornemen der delegatie een onderzoek in te stellen naar de mogelijk, heid kleine Spaansche kinderen naar Neder land te doen komen om in ons land liefderijk te worden opgenomen zoo lang dat dit noo- dig zal blijken te zijn. De heer Wijnkoop vertelde, dat hij voor zijn vertrek een onderhoud had met onzen minister-president dr. H. Colijn, aan wien hij het doel van de reis uiteenzette en die hem in den loop van het onderhoud wel is waar niets zou hebben toegezegd, doch daar tegenover ook niets had geweigerd. De heer Wijnkoop had tijdens dit gesprek den indruk gekregen, dat de minister-president van meening was, dat er op dit terrein wel iets viel te doen. Via Parijs reisde de delegatie de vorige week Donderdag naar de Fransch-Spaansche grens. Uitvoerig vertelde de heer Wijnkoop vervolgens van den chaotischen toestand, waarin de Spaansche vluchtelingen naar zijn meening verkeeren, een toestand, die elke beschrijving tart en ten aanzien waarvan het wel zeer bedroevend is, dat de medische en sanitaire hulpverleening niet veel, maar alles te wenschen overlaat. De delegatie slaagde er in om van de Fransche autoritei ten en van de ouders de toestemming te krijgen zeven vluchtelingetjes onder haar hoede te krijgen. De delegatie had het voor nemen deze kinderen naar Nederland over te brengen en wilde dit kleine groepje zien beschouwd als een aanleiding voor de tot standkoming van een openstelling der Ne- derlandsche grenzen voor een vluchtelingen stroom op groote schaal. De delegatie reisde met de kinderen naar Marseille, nadat de papieren der kleinen in orde waren ge bracht. De consul-generaal van Nederland te Mar seille, die de noodige visa moest verstrekken kon hieraan geen gevolg geven, omdat de Nederlandsche instantie, waarmede hij zich voor dit doel in verbinding stelde, geen toestemming verleende. Delegatie en kinde ren reisden vervolgens naar Parijs, waar men zich in verbinding stelde met het ge zantschap. Er volgden achtereenvolgens tele fonische gesprekken met het departement van justitie en met den ministerpresident en het uiteindelijk resultaat was, dat de regee ring eerst inlichtingen wenschte alvorens op het terrein van hulpverleening iets zou kun nen worden gedaan. De delegatie bracht de kinderen ergens in Parijs onderdak en reis de vervolgens terug naar Nederland. Zij heeft de stellige overtuiging zoo zeide de heer Wijnkoop dat de ontvangst van de bedoelde inlichtingen door de Nederland sche regeering een kwestie is van slechts en kele dagen. De delegatie hoopt, dat de zeven kinderen onmiddellijk daarna naar Amsterdam kun nen worden overgebracht. INBRAKEN IN KERKGEBOUWEN OP DE NOORDER-VELUWE. De Noorder-Veluwe wordt op het oogen- blik onveilig gemaakt door één of meer inbrekers, die het speciaal op kerkgebou wen hebben gemunt. In den afgelcopen nacht werd in de gereformeerde kerk te Oldenbroek, in de Ned. herv. kerk te Oos- terwolde en in het kerkelijk gebouw Maranatha op 't Harde ingebroken. Verder kreeg de fabriek van pluimvee voeder van de firma von Henning te Wezep ongenood bezoek. In al deze gevallen is of Lebben de in brekers) zich toegang verschaft door het indrukken van een ruit. De buit was in het algemeen niet groot, daar de zendings- en collectebusjes, waarvoor men kwam, juist geledigd waren. Bij de firma von Henning werd een bureau opengebroken. Het bevatte, geen geld. Een gouden horloge heeft men ech ter over het hoofd gezien, Diamanten huwelijk. - Zondag 12 Fe bruari a.s. hopen de echtelieden E. Spork en D. Spork—Vleeming te Arnhem hun zestigjarig huwelijksfeest te vieren. Sterfte tengevolge van mond- en klauwzeer. - De aantallen sterfgevallen ten gevolge van mond- en klauwzeer hebben in de week 29 Januari tot en met 4 Februari bedragen: 11 runderen, 31 kalveren, 12 var kens en biggen en 1 schaap. Sedert de week 19—26 September 1937 zijn tot dusverre aan deze ziekte bezweken: 6031 runderen, 6752 kalveren, 4829 varkens en biggen, 387 schepen en 85 geiten. Biggenmerken. - In de week van 23 tot 28 Januari 1939 zijn 27541 biggenmerken aangebracht, tegenover 61383 in de overeen komstige periode van 1938. De boterheffing. - Het bedrag van de heffing en.de steunuitkeering op boter is, behoudens tusschentijdsche wijziging, voor de week van 9 tot 16 Februari vastgesteld op 60 cent per K.G. INDUSTRIE-VESTIGING BEVORDERD DOOR COURANTENRECLAME. De Engelsche stad Leeds wees o.a. met advertenties in couranten de industrie op de gunstige vestigingsvoorwaarden in de gemeente. Op deze wijze wist zij juist die personen te bereiken, die de stichting van een nieuw bedrijf of een verhuizing overwogen. Terecht wer den de advertenties in couranten ge plaatst; de zakenman moet immers de courant lezen. Met advertenties in couranten is men daarom zeker dat men de bedrijfsleiders inderdaad be reikt. In anderhalf jaar tijds wist Leeds zoodoende 9 nieuwe industrieën naar de gemeente te trekken, die thans aan 2500 personen geregeld werk geven, 3. Even over twee uur gistermiddag hebben de rechtsche troepen de Fran sche grens bij Le Perthus bereikt en er de goudroode vlag van het rechtsche Spanje geheschen. Voorop marcheerden de Navaneesche troe pen van generaal Baptista Sanchez. Zij werden gevolgd door twee „bandera's" phalangisten, die 's ochtends uit Figueras v/aren vertrokken. De onverwachte aankomst van rechtsche troepen heeft te Perthus de uitwerking ge had van een donderslag bij helderen hemel. Rechtsche troepen, waarschijnlijk gemoto riseerde, hebben een omsingelende beweging gemaakt aan de rechterzijde der republi- keinsche troepen. Zij hebben den weg tus- schen Junquera en Perthus afgesneden. Volgens niet bevestigde geruchten zouden door deze manoeuvre 35.000 man regeerings- troepen omsingeld zijn. Een kleine rechtsche troepenafdeeling heeft de grenspost bezet. Tien minuten voor de vlag van Franco op de grenspost werd geheschen, liepen repu- blikeinsche soldaten vreedzaam, kooals de vorige dagen in de hoofdstraat van Perthus. Plotseling ontstond in het plaatsje een pa niekstemming. Men hoorde slechts: „zij komen". Allen verwijderden zich zoo snel mogelijk. Vrachtwagens versnelden hun gang. Bijna tezelfdertijd, aldus Havas, wer den alle deuren der huizen in het Spaansche deel van het dorp geopend en kwamen, de bewoners met sinds drie dagen klaar gezette baaltjes voor den dag. De bewoners van de op Spaansch gebied liggende huizen haastten zich naar het trot toir aan de overzijde van de straat, dat op Franschen bodem ligt. Eenige republikeinsche soldaten, die het nieuws niet wilden gelooven en zich naar den post der karabiniers wilden begeven, werden door de mobiele garden tegen gehouden. De deuren van alle Spaansche huizen staan wijd open, een beeld van de wanhopige vlucht der bewoners. De wanorde duurde slechts kort. Terwijl afdeelingen van de mobiele garde de vluch telingen terugdrongen, stelden militairen zich met het gezicht naar het Spaansche grondgebied op. Eenige minuten later kwa men de eerste manschappen van het recht sche leger aan. Even later kwamen officieren van Franco in gezelschap der Fransche autoriteiten de grenslijn vaststellen. De correspondent van Reuter was er ge tuige van dat drie rechtsche generaals lang zaam de straten van Perthus door wandel den tot aan den post van den Franschen generaal, die het bevel voert over de 16e divisie. Zij drukten hem op hartelijke wijze de hand. Generaal Solchaga deelde mede, dat de republikeinen te Figueras geen verzet hebben geboden. Hij voegde er aan toe, dat naar zijn meening de oorlog met de tegen woordige episode nog niet ten einde is. Hij sprak het vermoeden uit, dat de republikei nen zich nog krachtig zouden verzetten in de centrale zone. De Fransche .generaal beantwoordde dit bezoek. Hij liep met de Spaansche generaals mede tot op het Spaansche gebied, waarbij i hij werd ontvangen met den kreet „Leve Frankrijk! Franschen en Spanjaarden zijn broeders!" Negrin was reeds tegen den middag uit Perthus vertrokken. Voorafgegaan door een auto waarin Del Vayo zich bevond, begaf Negrin zich naar Perpignan. Men weet nog niet of hij daar zal afstappen of dat hij zijn reis zal voortzetten. Even later vertrokken alle Spaansche autoriteiten. Onder hen bevonden zich Del Vayo en generaal Rojo. Er is bij de bezetting van den grenspost geen schot gelost. Gemeld wordt, dat de rechtsche troepen het industriecentrum San Juan de la Saba- desas ten Noord-Oosten van Ripolfbezet hebben. Zij blijven oprukken in de richting van Camprodon. nê Drieduizend uit Katalonie afkomstige mi liciens, die den wensch hadden uitgespro ken, zich uit Frankrijk, waarheen zij waren gevlucht, naar het rechtsche Spanje te be geven, zijn gistermiddag de internationale brug te Hendaye gepasseerd. Reuter verneemt, dat de Fransche ambas sadeur te Londen, Corbin, kort geleden een bezoek aan het Foreign Office heeft ge bracht, in verband met het ongekend groote aantal Spaansche vluchtelingen in Frank rijk. Corbin zou er op hebben gewezen, hoe groot het gebrek is, vooral aan medicamen ten, en gevraagd hebben, wat voor hulp En geland zou kunnen geven. In welingelichte kringen verneemt men, dat de Britsche regeering zich bereid heeft verklaard financiëel met de Fransche regee ring samen te werken bij het onderhoud der in Frankrijk gekomen Spaansche soldaten. 4 De rechtschen zijn overgegaan tot een „officieele ontscheping" op Minorca. Gis terochtend zijn troepen geland te Ciuda- dela aan de Westkust van Minorca. Een heden van het plaatselijke garnizoen, die tegen de republikeinsche autoritei ten in opstand zijn gekomen, sloten zich bij de rechtschen aan. De meeste republikeinsche leiders van Minorca zijn gevlucht. Toen de troepen aan land gingen, was een groot deel van de plaatselijke troepen reeds in opstand. Zij hadden zich onder bevel van kolonel Rodriguez, reeds meester gemaakt van het grootste deel van het eiland. Gisteravond is een rechtsche divisie onder bevel van kolonel Lopez Bravo uit Barce- lona naar Minorca vertrokken ter verster king der troepen, die daar onder bevel van kolonel Rovira aan land zijn gegaan. De landingstroepen bestonden uit twee bataljons infanterie, twee batterijen artil lerie, een afdeeling genietroepen en hulp diensten. In de omgeving van Mahon ontwikkelde zich een gevecht tusschen de landingstroe pen en militietroepen, die de republiek trouw zijn gebleven. De rechtschen werden volgens berichten uit Burgos bij dezen strijd gesteund door de bevolking. De Britsche kruiser „Devonshire" wordt met de vierhonderd vluchtelingen, die hij op Minorca heeft opgehaald, gisteravond te Marseille verwacht. Te Londen wordt er de aandacht op ge vestigd, dat de „Devonshire" op verzoek van de rechtsche autoriteiten naar Minorca is gevaren, met geen ander doel dan om bloedvergieten zooveel mogelijk te vermij den. Reine verontwaardigd. Havas meldt uit Rome, dat de Italiaansche bladen met verontwaardiging kennis hebben genomen van het feit, dat de regeering van Franco zich in het bezit zou stellen van het eiland Minorca, zonder de medewerking van de Italiaansche legionnairs en met behulp van een Britsch oorlogsschip. Ze spreken van een „Britsche manoeuvre om den legion nairs te beletten aan de bezetting deel te nemen". De bezetting reeds voltooid. Men heeft thans bijonderheden over de ontscheping van 12000 man rechtsche troe pen op Minorca. Aan het einde van den nacht kwamen zes oorlogsschepen aan bij Ciuda- dela. De garnizoensofficieren, die twee da gen geleden den rechtschen hadden doen weten, dat zij bereid waren behulpzaam te zijn bij de ontscheping, traden in contact met de schepen door optische seinen. Na een korte bespreking werd besloten tot de ont scheping en werden de bijzonderheden ge regeld. Gedekt door een nevel kwamen de eerste soldaten om half zeven aan land. Op de kade trad koL Rodira, commandant van het ontschepingscorps in contact met kol. Rodriguez, garnizoenscommandant. De be zetting van de stad werd in minder dan een uur voltrokken. Om negen uur waren de voornaamste strategische punten bezet. Er werden geen straatgevechten geleverd; doch op sommige plaatsen werd eenig geweervuur gegeven. Des middags om twee uur brachten drie groote schepen versterkingen. Bij het vallen van den nacht bevonden zich 12000 rechtsche soldaten in strijdformatie op het eiland, welks bezetting een kwestie van uren is. Vernomen wordt, dat de leidende figuren per schip de wijk hebben genomen en dat de bevolking in opstand is gekomen tegen de militiesoldaten. In de streek van Mahon zou den bloedige botsingen hebben plaats gevon den. Het Belgische kabinet-Spaak is gister middag afgetreden, nadat het een langdu rige vergadering had gehouden, aan het einde waarvan Spaak het volgende commu niqué voorlas. Communiqué der liberalen. „De liberale ministers hebben den raad doen weten, dat indien dr. Martens geen ontslag zou nemen als lid der Vlaamsche academie van geneeskunde, het hun onmo gelijk zou zijn hun medewerking aan de regeering te blijven voortzetten. De minister-president, van meening dat deze houding hem verhindert te regeeren, heeft besloten den koning het ontslag van het kabinet aan te bieden. De liberale ministers hebben na afloop van den kabinetsraad het volgende com muniqué uitgegeven: De heeren Max, Henricot en Coulonveaux, onderscheidenlijk voorzitter van den lin kervleugel der liberale Kamergroep, van den linkervleugel der liberalen in den Se naat en van den nationalen raad der partij hebben tegenover de heeren Janson, Dierkx en Jannissen tijdens een hun op 8 Februari gebracht bezoek medegedeeld, dat indien dr. Martens niet ontslag zou nemen als lid der Koninklijke Vlaamsche academie van geneeskunde, zij van meening zijn, dat de samenwerking der liberale ministers aan de regeering onder deze omstandigheden on mogelijk zou worden, bij gebrek aan iede- ren steun der liberalen in het parlement. De heeren Janson, Dierckx en Jennissen hebben den heer Spaak gevraagd den ko ning te verzoeken hun ontslag te willen aanvaarden als lid der regeering. Spaak bij den koning. Spaak heeft zich daarna naar het Ko ninklijke paleis begeven om den koning het ontslag van het kabinet aan te bieden. Hij werd belast met de afwikkeling der loopende zaken. Vervolgens heeft hij een kort bezoek ge bracht aan de Kamer, waar hij door een deel der afgevaardigden langdurig werd toegejuicht, terwijl de Vlaamsch nationa listen riepen: „Ontbinding". Spoedig weer koortsvrij en opgeknapt. Doos 30 en 50 ct. Wie wordt kabinetsformateur? Onder de namen van persoonlijkheden, die naar voren gebracht worden ter oplos sing van de regeeringscrisis, komen voor die van den liberaal Janson, den oud-pre mier en minister van buitenlandsche zaken in het aftredende kabinet, den conservatie ven katholiek Pierlit en van Zeeland. De regeering van Mandsjoekwo heeft door tusschenkomst van den consul der Sovjet-Unie te Charbin krachtig ge protesteerd over een nieuw incident, dat zich heeft voorgedaan aan de Westergrens tusschen Mandsjoekwo en de Sovjet-Unie. Tientallen Russische soldaten zijn op 6 Februari des middags om drie uur met vrachtwagens van Novo Tsoeroekhaitoei over de bevroren grensrivier Argoen ge trokken en hebben een aanval gedaan op de Japansche grenspost, waarop de Japan- sche grenswacht het vuur heeft beantwoord en de aanvallers teruggedrongen. Den volgenden middag om vier uur heb ben ongeveer 20 Russische militairen, ge wapend met een kanon en verscheidene machinegeweren opnieuw een aanval ge daan op het Japansche grensstation, doch de Japansche grenswacht verdreef hen na een gevecht dat vier uren heeft geduurd. De Russen hebben zeven of acht dooden en gewonden. Volgens ontvangen berichten neemt het aantal Russische militairen in de buurt waar de gevechten zich hebben voorgedaan toe. Het s.s. „Maria de Larrinaga", dat gisteren noodseinen had uitgezonden, blijkt met man en muis te zijn vergaan. Eenige schepen, waaronder de Veendam van de H.A.L., waren naar de plaats van de ramp gestoomd, maar zij hebben daar niets van het wrak gevonden. Wel werd gisteravond nog meege deeld, dat de Veendam bezig was met het aan boord nemen van de 37 opva renden, maar een later bericht meldde, dat de Veendam niets gevonden had. Wrakhout gevonden. Het s.s. „Veendam" van den Holland— Amerika-Lijn is Woensdag j.1. op het daar toe ontvangen verzoek om hulp van het Engelsche s.s. „Maria de Larrinaga" naar de opgegeven plaats gestoomd en aldaar Donderdagochtend om 11.10 uur Greenwich- tijd aangekomen. In samenwerking met de „Aurania" en de „Scanmail" werden onder slechte weersomstandigheden de opsporin gen verricht. De „Scanmail" voer in weste lijke richting, de „Aurania" van het Oosten naar het Westen en de „Veendam" van het Westen naar het Oosten. Een nader bericht meldt, dat de „Veen dam" op 42,19 graden noorderbreedte en 45,43 graden westerlengte talrijke wrak stukken passeerde. In de richting van den wind werd toen door de „Veendam" weder om 20 mijl opgestoomd en daarbij pas seerde het schip de „Aurania". Daar er toen geen hoop meer bestond om reddingbooten aan te treffen, zette de „Veendam" om half zes n.m. haar reis voort. De Britsche vlieger Henshaw, die nog geen vijf dagen geleden uit Engeland vertrok om het record op het traject EngelandKaapstad v.v. dat op naam stond van Glouston en mrs. Kirby Green, te breken, is in zijn voornemen geslaagd. Hij is na vier dagen en 10 1/4 uur te Gravesend geland en heeft het bestaande record met een dag, zes uren en 45 minuten gebroken. Henshaw, die slechts 24 jaren oud is, heeft een waarlijk fraaie prestatie geleverd. Woensdag was hij te 11 uur v.m. (G. M. T.) uit Libreville (Fr. Equat. Afrika) gestart en hij landde reeds gistermorgen 7.20 uur te Oran (Algiers). Hij had te Libreville zijn vertrouwen uitgesproken in 30 uren retour te vliegen. Nadat hij te 7.50 uur v.m. uit Oran was gestart (hij bleef er dus maar een half uur) landde hij gistermiddag te 13.51 uur te Gra vesend. Hij had op overweldigende wijze 't laatste record verbeterd. Over den terug tocht heeft hij 39 uren gevlogen en brak ook op dit traject het record van Glouston en mrs. Kirby Green met 5% uren. Na zijn landing moest Henshaw uit z(jn vliegtuig worden getild. Zijn gelaat was geheel be dekt met bloed, zóó werd hij naar de douane-autoriteiten gebiacht. Hij had eeni- gen tijd last gehad van een oloedneus en landde uitgeput, niet in staat meer om zich te verheffen. Henshaw heeft de reis Enge landKaapstad v.v. afgelegd in vier dagen 10 uren en 15 minuten. ONZE POSTVLUCHTEN, De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Reiger te Medan; Uil te Basrah; Nandoê te Napels. Thuisreis: Buizerd te Jodhpoer; Valk te Medan; Zilverreiger om 15.27 op Schiphol. (Niet officieel) 5de klasse, 17de lijst Trekking van Vrijdag 10 Februari 1939 Hooge Prijzen 19883 niet, met premie van 300CL— f 100.— 9816 18020 Prijzen van 70. 1475 1907 2125 3081 4900 7332 7613 7837 7887 8005 8698 9015 9338 9726 10167 10281 10758 11073 11401 11702 12101 12313 13390 15218 15354 15636 15848 15892 18268 18621 18890 19078 19740 19857 19998 20552 21427 2fl867 21984 Nieten 2007 2170 2395 3491 3849 3853 3888 4565 5180 5549 5712 6471 6632 6641 6686 6858 6956 7118 7244 7436 7503 7696 8114 8124 8594 8966 9464 11417 11875 12018 12965 13257 13567 13700 13837 14275 14307 14765 14813 15185 15241 15522 16185 16663 16890 17302 17569 17826 18329 18795 19281 19534 20019 20056 20272 21300 21399 21836 Verbetering volgens officieel bericht: 3e lijst, 5e klasse: 21254 met 70.moet zijn 21354 met 70.—. Laarzenvergoeding. De inspecteur der werkverschaffing heeft bepaald, dat aan de werkloozen, die opgenomen zijn in de diepspitregeling, een laarzenvergoeding van 40 cent per week zal mogen worden gegeven. Ouderavond. Woensdag werd onder leiding van het hoofd der school, den heer Jumelet, voorde ouders van leerlingen der openbare lagere school weder een ouderavond georganiseerd. De heer Jumelet hield een toespraak, waarin hij o.a. wees op den vooruitgang, be reikt door aanstelling van een bezoldigd kweekeling met acte. Aan dezsn zijn nu de kinderen uit de lagere klaasen toever trouwd, die moeilijk mee kunnen komen, waardoor het onderwijs voor de andere kin deren beter tot zijn recht kan komen. Een groote verbetering is ook, dat het wettelijk verplicht aantal leerkrachten thans weder 6 bedraagt, zoodat als 2de onderwijzeres mej. Hijssen aangesteld kon worden. Voorts werden o.a. de plannen voor de opening van de nieuwe school besproken, die met groote vreugde tegemoet gezien wordt, aangezien de toestand in de oude school werkelijk onhoudbaar is. Besloten werd tenslotte af te zien van bepaalde fees telijkheden, doch wel aan het gemeente bestuur een blijvend aandenken aan het heuglijke feit aan te bieden. Vervoe I-vergunning. De commissie voor verleening van ver gunning voor autobusvervoer van personen te 's-Gravenhage, heeft aan de ondernemers J. van der Pol en P. C. de Graaff vergun ning verleend voor de uitoefening van een autobusdienst tusschen Egmond aan Zee en. IJmuiden over Egmond-Binnen, Castricum, Heemskerk, Beverwijk en Velsen. Deze ver gunning geldt uitsluitend voor het vervoer van leden der bemanning van visschers- schepen, welke in de haven van IJmuiden binnenvallen of aldaar uitvaren. De dienst- regeling zal uitsluitend moeten worden aan gepast aan de uren van vertrek en binnen komst van visschersschepen. De commissie overwoog bij haar beslis sing, dat weliswaar op het genoemde traject door de bestaande openbare middelen van vervoer voldoende wordt voorzien in ver- voergelegenheid, doch dat de zeelieden, als gevolg van de ongeregelde uren van vertrek en vooral van binnenkomst van de vis- schersvaartuigen, "liet dan uiterst bezwaar lijk volledig van de vaste diensten gebruik kunnen maken. Stopzetting van de diensten van de ondernemers van der Pol en de Graaff zou de visschers, wier schepen ook dikwijls des nachts binnenkomen, noodza ken langen tijd in de havenplaats op de eerstkomende vervoergelegenheid te wach ten. Daar de visscherlieden gewoonlijk slechts korte rusttijden aan wal hebben, werd opheffing van de diensten de Graaff— van der Pol, voor hen van dusdanig nadeel geacht, dat de commissie daarin aanleiding vond voor deze diensten vergunning te ver lenen. Deze vergunning geldt tot 31 Dec. '40. Samenwerking gezocht. Wij vernamen dat de afdeeling Zijpe van den Vrijheidsbond voor de in dit jaar te houden verkiezing van leden van den ge meenteraad samenwerking heeft verzocht aan de vrijzinnig-democratische kiesver- eenigingen in de gemeente Zijpe. Herv. Vrouwenvereeniging. Dinsdagavond had de eerste bijeenkomst van deze vereeniging plaats in de Ned. herv. kerk. Reeds zijn er 25 leden. Mevr. Brinkerink opende met een speech je, waar in doel en streven werden uiteengezet. Er bestaan reeds plannen om te komen tot oprichting van een jongedames- en een kindernaaikrans. „Zoo, nu kun je wel wegrijden!"

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7