PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN Dubbele namen onder de loupe. Grensbeveiliging wordt aanzienlijk uitgebreid. ^?|||iÉÉÉÉS Van kwartjes guldens gemaakt!!! Onrechtmatige aristocratie wordt gecontroleerd. Binnenland Twee-jarige oefeningstijd vooreerst niet mogelijk. Het geheim van de gele haart De Indische defensie. Invloed van de N.S.B. bij de burgerwachten. Minister gelooft van niet. Augusta de Wit overleden. Het persoonskaartenstelsel. Dr. E. HOEKSTRA'S BLOEDZUIVERENDE GEZOND HEIDSPILLEN In de Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer over de Defensiebegrooting 1939 lezen wij o.a.: De minister ontkent, dat het gebeurde met en in Tsjecho-Slowakije in September l.L met betrekking tot de „zelfstandige defen sie" veelzeggend is, omdat de strategische ligging en beteekenis van dezen staat ten opzichte van andere staten te veel van die van Nederland verschilt. De meening, dat de waarschijnlijkheid uiterst gering is, dat onze weermacht eenige preventieve werking zou kunnen uitoefenen, kan de minister niet deelen; hij moge herinneren aan de preventieve werking welk' in de jaren 19141918 van onze weermacht is uitgegaan. Nagegaan is in hoeverre versnelling van 'de mobilisatie practisch mogelijk moet wor den geacht. Op grond daarvan zijn in het systeem eenige wijzigingen aangebracht, waardoor eenige versnelling kan worden verkregen. Van een aanzienlijke versnelling van de mobilisatie zal echter bij het huidige leger- stelsel geen sprake kunnen zijn, wil niet de uitvoering van de mobilisatie in gevaar worden gebracht. De in September l.L opgedane erva ringen, aldus de minister, hebben aan getoond, dat het noodzakelijk is het aantal troepen voor de grensbeveiliging aanzienlijk uit te breiden. De noodige bevelen daartoe zijn gegeven. Het volkomen beletten van een plot selinge grensoverschrijding kan uitslui tend geschieden door het hermetisch afsluiten van de grens met een soort Maginot- of Siegfriedlinie, waaraan in onze verhoudingen niet kan worden ge dacht. Met de conclusies, waarin de gepension- neerde luitenant-generaal jhr. W. Röell zijn op 17 December l.L gehouden rede heeft ge resumeerd, kan de minister niet instemmen, omdat geen rekening is gehouden met het geen onder de huidige omstandigheden en gelet op 's lands financiën bereikbaar is. In verband met de noodzakelijke geheim houding van alle militaire maatregelen, welke worden getroffen onder omstandig heden als zich in September 1.1. voordeden, acht de regeering het niet juist geheel te vertrouwen op het verantwoordelijkheids besef van de leiders van de Nederlandsche pers. Het moet toch uitgesloten worden ge acht, dat deze leiders onder die omstandig heden zelfstandig kunnen beoordeelen in 'hoeverre bepaalde publicaties al dan niet in strijd met 's lands belang moeten worden geacht. De in September 1.1. gevolgde werk wijze heeft uit militair oogpunt be schouwd naar de meening van den mi nister geheel voldaan. Bij de opheffing van de dienaangaan de getroffen maatregelen kon dan ook met voldoening worden geconstateerd, dat vrijwel zonder uitzondering de Ne derlandsche pers de gegeven aanwijzin gen nauwgezet heeft opgevolgd. Defensie van Indië. De minister wijst er op dat na de groote mogendheden (Engeland, Frankrijk, Duitsch- land, Rusland, Italië, Amerika en Japan) Nederland verreweg de grootste tonnage aan nieuwbouw van oorlogsbodems vertoont. Voorts mag niet worden voorbijgezien, dat de marine-luchtstrijdkrachten niet slechts op een hooger aantal eenheden worden ge bracht, maar ook overigens vrijwel geheel worden vernieuwd. Het standpunt dat de regeering ten aanzien van den omvang der maritieme weermiddelen heeft ingenomen, is geen ander dan dat in den korst mogelijken tijd de achterstand in het aanbouw- programma moest worden ingehaald, daarnaast is aan de aanschaffing van het lichtere materieel een belangrijke uit breiding gegeven. Met de mogelijkheid om koopvaardij schepen in korten tijd geschikt te maken voor oorlogsdoeleinden is en wordt ge rekend. De eenhoofdige leiding in zaken, de Indi sche defensie rakende, wordt aldaar ver kregen door het opperbevelhebberschap van den gouverneur-generaal. Fositie der dienstplichtigen. Het onderzoek omtrent de werkloos heid, welke voor dienstplichtigen zou voortvloeien uit het verblijf in werke- lijken dienst, ia nog niet beëindigd. Echter kan reeds thans worden mede gedeeld, dat telkens opnieuw blijkt, dat het aantal van bedoelde gevallen gering is en in de meeste gevallen van werk loosheid deze aan andere oorzaken dan aan de tijdelijke afwezigheid voor het vervullen van militaire verplichtingen moet worden toegeschreven. Invoering van een tweejarigen eerste- oefentijd behoort in verband met de daaraan verbonden zeer hooge kosten, voor het tegenwoordige tot het onbe reikbare. Waar zulks maar eenigszins mogelijk is, worden de bestellingen voor de weer macht bij de binnenlandsche industrie geplaatst. Aangezien particuliere fabrieken, welke zich uitsluitend op de wapenfabricage toeleggen, in ons land geen levensvatbaar heid hebben, tenzij zij zeker zijn van een afzetgebied naar buiten, wordt er in hoofd zaak naar gestreefd de ontwikkeling van de bestaande, daarvoor in aanmerking ko mende industrie op wapengebied te bevor deren. In overleg met het hoofdbestuur van het Nederlandsche Roode Kruis wordt nage gaan in hoeverre op het gebied van de voor bereiding van de evacuatie van gewonden verdere maatregelen kunnen worden getrof fen, mede ten aanzien van de voorziening in het daartoe benoodigde hulppersoneel. Het toelaten van leden der Sociaal-Demo cratische Arbeiderspartij tot bedieningen bij Leger en Vloot is een gevolg van de prin cipieel gewijzigde houding van deze bevol kingsgroep ten opzichte van de weermacht. De leden van de nationaal-socialistische be weging zijn krachtens besluit van de regee ring uitgesloten van elk ambt in dienst van de rijksoverheid en mitsdien ook van bedie ningen bij de weermacht. Op de vragen van den heer Wijnkoop (c.p.n.) betreffende den invloed door de Nationaal Socialistische Beweging in be paalde burgerwacht-organisaties uitge oefend, heeft de heer van Boeyen, mi nister van binnenlandsche zaken, het volgende geantwoord: Bepaalde feiten, als in de eerste vraag be doeld, zijn niet bekend, waarbij zij aange- teekend, dat met de uitdrukking „het hoofd bestuur der burgerwachten in Nederland' bedoeld zal zijn het hoofdbestuur van den Nederlandschen bond van vrijwillige bur gerwachten. Wel zijn geruchten dienaan gaande vernomen, welke geruchten echter bij een ter zake ingesteld onderzoek niet voldoende gefundeerd bleken te zijn. Ter uitvoering van het bepaalde in art. 5, lid 1, onder b, van het koninklijk besluit van 2 Juli 1938, houdende bepalingen tot uitvoering van de wet op de weerkorpsen, zal in de statuten der burgerwachten de be paling moeten worden opgenomen, dat van het lidmaatschap van de burgerwacht zijn uitgesloten zij, die naar het oordeel van den burgemeester niet voldoende zekerheid bie den, dat zij onherroepelijk zullen gehoor zamen aan de bevelen, hun door of namens het wettig gezag te geven. Tevens zal in de statuten het bestuur der burgerwacht de verplichting moeten worden opgelegd, om de leden, ten aan zien van wie naar het oordeel van den burgemeester gegronde twijfel rijst, of zij onherroepelijk zullen gehoorzamen aan de bevelen, hun door of namens het wettig gezag te geven, van het lidmaat- chap te ontheffen. Hierdoor zab naar vertrouwd wordt, rede lijkerwijze worden voorkomen, dat niet ge- zagstrouwe elementen van de burgerwachten deel zullen uitmaken. DE KONUïGIN CONFEREERT MET DE COMMI&ARISSEN DER KONINGIN. Men meldt ons van officieele zijde: H.M. de koningin heeft gister ten paleize Noordeinde een bijeenkomst gehouden met de commissarissen der koningin in de pro vinciën ter bespreking van de mogelijkheden, welke zouden kunnen leiden tot practische uitvoering van de denkbeelden ten grondslag liggend aan de geestelijke en moreele her bewapening. De minister van binnenlandsche zaken was bij deze bijeenkomst tegenwoordig. Heel Nederland staat thans in het teeken van de gele kaart. Wat de gele kaart is? Er zullen weinig lezers(essen) zijn, die dat nog niet weten. De post heeft haar kosteloos bij U thuis bezorgd: de gele kaart ,met 4 kansen tegelijk op: 3 Jaar zonder zorgen 5000 een Studiebeurs 2000.Stoffeering en Meubileering van Uw woning 1200.—; Centrale Verwarming 1000.— enz. enz. U hebt dus 4 kansen in eigen hand! Ge bruik ze! U hebt 4 nummers in Uw bezit, die inderdaad Uw geluksnummers kunnen zijn. Gebruik ze! Maar de tijd dringt! Plak nu Uw kaart vol, want reeds op 28 Februari a.s. moet te Utrecht, ten overstaan van Notaris A. J. P. Mertens, de beslissende trekking plaats vinden. Plak dus Uw kaart vol en ver zend haar. Mocht U nog niet in het bezit zijn van een gele kaart U kunt ze op aanvraag kosteloos bekomen bij het Comité tot Ver zorging van Daklooze Vrouwen en Meisjes van alle Gezindten, Postbox 2004 te Utrecht Alle deelnemers ontvangen binnen 14 da gen na de trekking kosteloos de officieele trekkingslijst. Op verzoek wordt bericht van ontvangst der kaart gezonden. Winnaars van hoofdprijzen kunnen volgens eigen keuze" handelen. (ADV.) Ingez. Med. Gisteren is te Baarn, waar zij de laat ste jaren verblijf hield, overleden de be kende schrijfster Augusta de Wit in den ouderdom van 75 jaar. Anna Augusta Henfiëtte de Wit is geboren te Siboga (op Sumatra), Na de H.B.S. te Utrecht te hebben doorloopen, bezocht zij het Bedfrod College te Londen en het Girton College te Cambridge. Zij was leerares aan de H.B.S. te Batavia en literair medewerk ster aan de Javabode en enkele Nederland sche dagbladen. Tot haar bekendste boeken behooren: „Fracts and fancies about Java", waarvan de Nederlandsche uitgve in 1904 is verschenen, „Verborgen bronnen", „Orpheus in de Dessa", „De godin die wacht", „Het dure moederschap", „Natuur en menschen in In dië", „De wake bij de brug", „De drie vrou wen in het heilige woud", „De avonturen van den muzikant", „De wijdere wereld" en „Gods goochelaartjes". DE NIEUWE P. T. T.-GIDS. De P. T. T.-gids is voor den postgebrui- kenden zakenman een onmisbaar vademe cum. De twee kloeke banden zijn zoo over zichtelijk ingedeeld, dat men er zonder moeite den weg in vindt. Het eerste deel behandelt den postdienst, en bevat gege vens over de openstelling der kantoren, bestellingen, wettelijke bepalingen en ver- zendingsvoorwaarden voor brieven, druk werk, monsters, enz., alsmede inlichtingen over geldverkeer, pakketpostverzending. Ook over frankeering bij abonnement, kortingen voor grootgebruikers, de verzen ding van ongeadresseerd drukwerk (huis- aan-huisbestelling) zijn in dit deel alle bij zonderheden te vinden. Dan volgen uitvoerige gegevens betref fende'de brief- en pakketpostverzendingen naar vrijwel alle landen der wereld. Vooral in deze tijden van invoer-verbo- den, valutaregelingen enz. is dit een mate rie, die in het zakenverkeer alle aandacht verdient. Ook over het luchtverkeer en den In den loop van dit jaar moeten, zoo als bekend, over heel het land de ge meentelijke bevolkingsregisters op per soonskaarten worden overgebracht. Dit is een zeer omvangrijk werk, dat boven dien met de uiterste nauwkeurigheid moet gebeuren. Immers van Januari 1940 af zal zoo'n persoonskaart ieder Neder lander vergezellen van de wieg tot aan het graf en al zijn voor de overheid en de statistiek belangrijke antecedenten zullen per schrijfmachine op deze voor heel het land uniforme kaart moeten worden ingeboekt. Deze aangelegenheid bezorgt aan de ge meente-administraties zoowel in de groote steden als in de kleine plaatsen heel veel arbeid en hoofdbrekens. In de groote steden vooral door den bmvang van dezen arbeid, die tusschen het gewone werk voor de af- deeling Bevolking moet doorgaan. In de kleine gemeenten vanwege de hoogere eischen aan intelligentie en zorgvuldigheid, die van nu af bij het vernieuwen en bijhou den van het bevolkingsregister zullen wor den gesteld. Ten slotte zou de burgerij daar echter geen besognes mee hebben als de be staande registers foutloos waren. Dit is natuurlijk niet het geval en om nu zoo veel mogelijk fouten te kunnen corri- geeren, zal men overal de bevolkings registers moeten gaan vergelijken met de geboorteregisters van den Burgerlijken Stand. Zulks om te voorkomen, dat er in de toekomst Nederlanders zullen blij ven, die ingeschreven staan op een an deren naam dan hun wettig toekomt. Ook dit is weer een geweldig karwei, doch de bedoeling daarvan is een zuivering vooral van de familienamen. Wie eerlijk maar doodgewoon Jansen heet, zal zich ook zoo moeten noemen al is die naam in den loop der jaren Jansse of Jansens geworden door vergissing of opzet. En waar men mag aan nemen dat er een niet onaanzienlijk percen tage familienamen verbasterd of „verbeterd" ia, vooral vroeger, toen men 't ook op de raadhuizen niet zoo erg nauw nam, zullen in 1940 vele Nederlanders voor het feit komen te staan, dat hun familienaam tot zijn oor- spronkelijken staat wordt teruggebracht. Wat gewoonlijk beteekent, dat deze naam ontdaan wordt van versieringen, die hetzelf de bedoelen als de zegelring met een familie wapen aan de hand van niet-aristocraten en niet-patriciërs. Jan Koolstronk Knoli. Het opvallendst op dit gebied zijn de z.g. dubbele namen. Daarvan gaat een magische bestrijden de ongemakken ontstaan door onzuiver bloed, herstellen onvol doende spijsvertering en bevorderen de natuurlijke verrichtingen des lichaams. 90 ct. of 1.56 per doos met gebruiksaanwij zing. Verkrijgbaar in Apotheken en Drogis terijen. Vraagt gratis toezending brochure aan MIJ. HOEKSTRA, Heerengracht 33, Amsterdam. maildienst op Indië vindt ment hier alle gewenschte gegevens. Het tweede deel behandelt den telegraaf- en telefoondienst en geeft antwoord op alle vragen, die zich in dit verband kunnen voordoen zooals woordtelling, tarieven, be reikbare scheepsstations voor de telegraaf, en voorts uitgebreide gegevens betreffende het binnen- en buitenlandsch telefoonver keer: tarieven, openstelling der kantoren, goedkoope nachtgesprekken enz. De Hoofdindeelingen zijn op beide ban den op de snede in kleuren aangegeven, zoodat de geregelde gebruiker nooit lang behoeft te bladeren, maar met één greep het juiste hoofdstuk voor zich heeft. Uit voerige klappers doen verder gemakkelijk den weg in deze samen ruim 800 bladzijden tellende banden vinden, welke door tus- schenkomst van de postkantoren worden geleverd, beide deelen tezamen voor den prijs van 1. ONTPLOFFING IN EEN FABRIEK TE NIJMEGEN. Een arbeider licht gewond. Gistermiddag werd men in de omgeving van de kunstzijdefabriek Nijma aan den Weurtschenweg te Nijmegen opgeschrikt door een ontploffing. In een der chemi sche afdeelingen waren chemische prae- paraten tot ontploffing gekomen. Gelukkig waren de gevolgen niet zoo ernstig als gevreesd werd. Het glas vloog uit een deel van het dak. Ofschoon er verschei dene arbeiders in deze afdeeling werkten, werd er slechts één door een weggeslagen stuk ijzer licht aan het been gewond. De materieele schade viel nog al mee. K.R.O. HERDENKT PAUS PIUS XI. Wijziging van het programma. In verband met het overlijden van paus Pius XI wordt het programma van den K.R.O. van heden gewijzigd, terwijl er bovendien een bijzondere herdenking zal worden ingelascht. Het middagprogramma blijft zooals is aangekondigd, echter met dien verstande, dat de kleur van het muzikale programma zal worden gekozen overeenkomstig het speciale karakter van den herdenkingsdag. De actueele aetherflitsen van 7.35—8.00 uur zullen fragmenten bevatten van toe spraken van den paus zooals die bij ver schillende gelegenheden op de gramofoon- plaat werden vastgelegd. Na de nieuwsberichten te 8.15 uur be gint het bijzondere herdenkingspro gramma. In omraming van passende mu ziek zullen achtereenvolgens spreken te 8.30 uur mgr. P. Giobbe, de pauselijke internuntius, van wiens rede een verta ling zal worden gegeven. Te 8.40 uur of althans suggestieve werking uit. Wanneer iemand zich voorstelt als meneer Koolstronk of mevrouw Knol, dan maakt dit een heel anderen indruk dan wanneer deze toch geenszins voornaam klinkende namen wor den samengevoegd. Stelt iemand zich voor als Van Koolstronck Knoll of desnoods Knollius, dan denkt niemand meer zoo gauw aan de mogelijkheid van een vóór-papa die groentenventer was. De knol wordt in deze „verpakking" voor een citroen verkocht. Nu zijn er een aantal Nederlanders, die een onbetwistbaar recht hebben op het voe ren van zoo'n dubbelen naam; er zijn er echter misschien nog meer die dezen naam slechts danken aan de lankmoedigheid van den Burgerlijken Stand in vfoeger jaren. Wie in dien goeden ouden tijd zijn kinderen om wat voor reden een dubbelen naam wildé verschaffen, voegde dezen achter den voor naam en zoo werd b.v. de zoon van Jan Knöl op zijn geboorte-acte Jan Koolstronk KnoL Aan deze truc is een eind gemaakt door het voorschrift, dat eerst de familie-naam en daarachter de voornamen moeten worden geschreven. De Burgerlijke Stand accepteert trouwens als het naar behooren geschiedt geen andere dan erkende voornamen meer en wie met zijn naam niet tevreden is voor zichzelf of voor zijn kinderen, moet den ko ninklijken weg bewandelen en aan de ko ningin naamsverandering verzoeken. Wat echter slechts onder zeer bijzondere omstan digheden wordt toegestaan. Doch nu zal door de bovengenoemde controle ook een eind worden gemaakt aan het verdere bestaan van al die dub bele namen, die vaak reeds geruimen, tijd zonder recht erop zijn gevoerd. En het staat nu reeds vast, dat overal in het land, tot in de hoogste kringen, families zullen worden verplicht de helft van zoo'n dubbelen naam prijs te geven. Met het gevolg, dat zelfs hier èn daar straatnamen in het gedrang komen. Nu is het verlies van zoo'n extra naam voor de meesten niet prettig, maar het zou beter te dragen zijn, als aan den oorsprong van deze namen niet vaak een kant zat, die oud familie-zeer plotseling tot publiek ge meengoed maken kan. Maar juist omdat het een aangelegenheid is voor heel het land op imen dus in deze geen uitzonderingen zou kunnen maken zonder opvallende begunsti ging van den één ten koste van den ander, mag men aannemen, op grond van hetgeen we daarover ook in Den Haag vernamen, dat vrijwel alle niet legitieme dubbele familie namen binnenkort uit de bevolkingsregisters zullen zijn geëlimineerd. (Rott. Nwsbl.) spreekt mgr. J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, over Pius XI en de Mariaver- eering. Te 9.00 uur spreekt prof. dr. AL- phons Steger over den paus en de katho lieke actie, te 9.20 uur mgr. Th. M. P. Bekkers, secretaris van den Priester-Mis- siebond in Nederland, over den paus en de missie; te 9.35 uur dr. P. Kasteel over den paus en de sociale actie; te 10.00 uur pastoor W. Nolet over den paus en het ge zinsleven; te 10.15 uur pater lect. J. Dito O. P. over den paus en de radio. De sprekers zullen worden afgewisseld door stemmige muzikale intermezzi. WERELD VROUWENCOMITE TEGEN OORLOG EN FASCISME. Telegram aan dr. CoUAfc Het Wereld vrouwencomité tegen oonog en fascisme, afdeeling Den Haag, zond het volgende telegram aan den minister-presi dent: „Het Wereld vrouwencomité tegen oorlog en fascisme afd. Den Haag verzoekt uwe excellentie toestemming tot huisvesting van Spaansche kinderen. Het geeft der regeering in overweging financieele steun te verleenen tot bestrijding der transportkosten dezer kinderen". ARBEIDER ACHTEROVER GEVALLEN EN ERNSTIG GEWOND. Gistermiddag is in de coöperatieve aard appelmeelfabriek „Excelsior" te Nieuw-Am- sterdam, de 30-jarige timmerman J. Vos bij het verrichten van werkzaamheden op den z.g. slempzolder van een hoogte van een meter achterover met het hoofd tegen den. vloer geslagen. Met een ernstige schedel breuk en een zware hersenschudding is de man naar het ziekenhuis te Emmen overge bracht, waar men operatief heeft ingegrepen. De toestand van het slachtoffer is hoogst ernstig. DE HEER G. DE RAAD IS TERECHT. Hg vertoeft te Brussel. Het geval van de mysterieuze verdwij ning van den heer G. de Raad, voorzitter van de Christelijke Staatkundige Partij in Indië, die gekozen is tot lid van den volksraad, heeft thans een onverwachte wending genomen. Terwijl de politie en de familie met veel moeite de verblijf plaats trachtten te ontdekken van dezen sinds 14 Januari spoorloos verdwenen Indischen verlofganger, bracht gister een telegram uit Brussel de familie de mede- deeling, dat hij zich in goeden welstand, aldaar ophield ten huize van een predi kant. De familie stelde hiervan de Utrechtsche recherche op de hoogte, die op haar beurt van deze mededeeling te Brussel een bevestiging verkreeg. De geheele familie heeft zich terstond naar Brussel begeven. Toch is het geval nog steeds raadselach tig, daar tal van voor de hand liggende vragen onbeantwoord blijven. De Utrechtsche recherche kon dan ook over deze zonderlinge verdwijning en terugkeer van den heer de Raad geen nadere mededeelingen verstrekken, aan gezien het een en ander zich buiten dan strafrechter om in familiekring heeft afgespeeld. 114. Dat is wat voor onzen Pam. Een zeilboot. Alsof hij het reeds eerder gedaan had, hijst hij de zeilen. Het bootje is prachtig in orde. „Wat zal dat fijn zijn", denkt Pam. tJ:-.u ssv-V.; 'T'. J,i 1 r 115. Daar gaat het bootje en Pam blijkt een goed stuur man te zijn. Maar wat is dat nu? Hij zit te knikkebollen en valt weldra in diepe slaap. Hij was erg vermoeid.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6