r| |\|0RTH STATE et raadsel NORTH STATE hebt gedacht! Jiüutenland JeuiMeiou Riverside Drive. Fijn, dat je om In elk opzkhi superieur/ Ongeluk op onbewaakten overweg. 20-jarig meisje ernstig gewond. Autobus tegen Delftsche tram opgereden. Zeven personen licht gewond. van GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. Gistermiddag omstreeks vijf uur is op den onbewaakten overweg nabij het Blauwe Huis in de gemeente Bunnik het twintigjarig meisje, R. D., dat te voet de rails overstak, aangereden door een losse locomotief, en hoogst ernstig gewond. Het meisje, afkomstig uit het internaat op het buiten Heemstede te Houten, kwam per fiets van een les. Bij het passeeren van den overweg wachtte zij een electrischen trein af, welke, uit 's-Hertogenbosch komend, op weg was naar Utrecht. Nadat zij dezen trein had laten passeeren, wilde zij den overweg oversteken. Op dat ©ogen blik ontnam een zware regenbui haar voor een groot gedeelte het uitzicht. Het slachtoffer had hierdoor niet ge merkt, dat van den anderen kant een losse locomotief den overweg naderde. Zij kreeg een klap van de machine en werd met groote kracht weggeslingerd. Zwaar gewond vond een groep medeleerlingen, die van een wandeling terugkwam, haar langs de spoorlijn liggen. Zij werd per ziekenauto in hoogst zorgwekkenden toe stand naar het Stads- en Academisch zie kenhuis overgebracht, Voor haar leven wordt gevreesd. De machinist van de locomotief heeft, vermoedelijk door den neerslaanden rook, niets van het ongeluk bemerkt en reed door. Gisterochtend omstreeks tien uur is een autobus van het reisbureau Stoop op het Spui te Den Haag tegen een uit Delft komende tram gereden met het gevolg, dat bus en tram ernstig wer den beschadigd en zeven personen licht werden gêwond. De autobus had zich juist op weg bege ven van haar standplaats met bestemming naar Rotterdam en wilde daartoe linksaf de Houtmarkt inrijden. Van rechts kwam de tram uit Delft en blijkbaar heeft de chauffeur afstand en snelheid onjuist go schat, want nog vóór de bus van de tram' rails af was, was de tram genaderd, die met een geweldigen klap tegen den zijkant van de bus reed. Zeven passagiers liepen kneus- en snij wonden op en werden naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overge bracht. Allen konden, na verbonden te zijn, naar huis worden gestuurd. Tram en ibus waren vrij ernstig beschadigd. Het verkeer op het Spui ondervond geruimen tijd vertraging. MEISJE DOOR VRACHTWAGEN OVERREDEN. In de van Lochemstraat te Enschedé is Zaterdag een vijfjarig meisje door een met paard bespannen vrachtwagen van de firma van Heek en Co. overreden. Een der wielen ging het meisje over het lichaam en met ernstige inwendige kneuzingen werd het kind opgenomen. De dood trad spoedig in. MOTOR BOTST TEGEN BUS. Twee slachtoffers. Gistermiddag omstreeks kwart over vier is op het kruispunt MagarethstraatNieuw- straat te Tilburg een ernstig verkeersongeval gebeurd, waarvan twee personen het slacht offer zijn geworden. Met vrij groote snelheid naderde een motor, bestuurd door E. M. met op de duo een zekeren F. S. De motorrijder wilde de Ruiterstraat indraaien, doch vanwege de snelheid kon de motor niet tijdig voor een atobus uitwijken. Het gevolg was, dat bus en motor in botsing kwamen, waardoor de motorrijder en zijn duopassagier tegen den grond werden gesmakt. De motorrijder bekwam een arm- en beenbreuk, zware ver wondingen aan het hoofd, alsmede een her senschudding, terwijl de duorijder een dij been brak. Beide personen werden naar een ziekenhuis vervoerd. Naar het Engelsch van Stanley Hart Page 25) „Ik ben het met 'je eens, dat King, Flount en Miss Dykeman best buiten beschouwing kunnen blijven. Mevrouw Abbington kon uit zichzelf zoo'n plan niet beramen. Zij had zeker geen reden, haar weldoener te dooden en ze kan het meisje alleen dood geschoten hebben, als ze waanzinnig was. Dus valt zij er buiten. Dan blijven alleen mevrouw Garrison en haar man over". „Behalve haar man, maar dan in dit ge val alleen, dat hij niet het bedoelde slacht offer was", verbeterde Hand. „En met uit zondering van haar oud-directeur Gutz- baum. Hij had er niet veel reden toe; maar ik heb tegen Gerrity over hem gesproken, om te maken, dat Gerrity hem eens zou kunnen nagaan. Wat mevrouw Garrison betreft, zij kon het plan wel het gemake- lijkste tot uitvoering brengen. Maar zy is de laatste, die ik zou verdenken. Van de andere zijde, wie weet, welke geheime roerselen er soms in uiterlijk rustige men- VOOR PREMIEVRIJ STAATSPENSIOEN. Initiatief van het Tweede Kamerlid Van Houten. De heer H. S. van Houten, lid der Twee de Kamer, heeft Donderdag in een te Win schoten gehouden vergadering van de plaatselijke afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering medegedeeld, dat hy eerstdaags de fractie-voorzitters in de Tweede Kamer zal uitnoodigen tot een conferentie over invoering van premievrij staatspensioen. Jhr. de Geer zal worden aangezocht het voorzitterschap van deze conferentie op zich te nemen. Mocht deze conferentie geen resultaat hebben, dan zal de heer van Houten, waarschijnlijk nog dit jaar, met een initiatief-voorstel in dé Twee de Kamer komen om premievrij staatspen sioen ingevoerd te krijgen. BOERDERIJ AFGEBRAND. Gisteravond is, waarschijnlijk doordat 'n stallantaarn in brand raakte, brand ont staan in de boerderij van L, van der Harst te Frieschepalen. De boerderij is geheel in vlammen opgegaan. Men slaagde er in, een paard en twee kalveren, benevens een groot deel van den inboedel in veiligheid te brengen. Acht koeien zijn echter in het vuur omgekomen, Ook een hoeveelheid hooi ging verloren. BEDRIEGELIJKE BANKBREUK. De heer P. S. te Soest, wiens machinaties als exploitant van een kantoor voor aflos- bare waarden en van een kantoor voor staatspremieaandeelen den laatsten tijd sterk de aandacht hebben getrokken, o.a. door het feit, dat den laatsten keer de hoofdprijs van de Nederlandsche Staats loterij op het nummer viel, <jat S. ten be hoeve van zijn cliënten had gekocht, is Zaterdagavond gearresteerd, op vermoeden van bedriegelijke bankbeuk. S. is enkele dagen geleden in staat van faillissement verklaard. DE VERDWIJNING VAN DEN HEER DE RAAD. Was in een geestelijke depressie geraakt. Omtrent het onverwachte bericht, dat de verdwenen heer de Raad in Brussel was aangekomen ten huize van een predikant meldt de Crt. nader: De heer de Raad is in een veilige haven aangeland. Vrijdag om vier uur is hij ver moeid by ds. Maaskamp, predikant der ger. kerk te Brussel, aangekomen. Het bleek duidelijk, dat de heer De Raad totaal uitge put was. Ds. Maaskamp vond het heden nog verkieslijk, de rust van den heer de Raad te eerbiedigen. Ds. Maaskamp was zoo vriendelijk ons de volgende inlichtingen te verstrekken: In een toestand van totale overspanning is de heer de Raad van huis weggegaan, hoe, weet hij eigenlijk zelf niet. Zoo kwam hij in Roermond terecht en is bij Eysden de grens overgeraakt. Enkele weken dwaalde hij in België rond; de laatste drie dagen en nachten heeft hij niet gegeten en geslapen. Hij had voortdurend een gevoel van neer slachtigheid en van niets-kunnen, maar gis teren voelde hij den ouden geest weer in zich wakker worden. Hy trachtte met iemand in contact te komen en zocht het adres op van ds. Maaskamp. Te voet begaf hij zich uit het centrum van de stad waar hij naar de kerk was geweest naar het huis van ds. Maaskamp. De uitputting van den heer de Raad was zoo duidelijk, dat onmiddellijke rust gebo den was. Ds Maaskamp bracht inmiddels de familie op de hoogte en in den loop van den dag verwacht hij de overeenkomst van enkele familieleden met wie overleg kan worden gepleegd of geneeskundige verzorging noo- dig is. De lange nachtrust heeft den heer de Raad veel goed gedaan, doch begrijpelijker wijs is de groote vermoeidheid niet in één nacht volledig geweken. Aneta seint uit Batavia, dat zoodra de leider van de Christ. Staatk.'Partij, de heer C. C. van Helsdingen, uit Soerabaja terug keert, het hoofdbestuur van de C.S.P. een bijeenkomst zal beleggen om, mede aan de hand van de dan vermoedelijk binnengeko men gegevens, de situatie te bepalen, welke door den terugkeer van den heer de Raad is ontstaan. Aneta verneemt echter dat een zitting- nemen van den heer de Raad in den Volks- raad, ondanks zijn terugkeer, niet wel moge lijk wordt geacht. NEDERLANDER TE NICE GEARRESTEERD. In verband met ontvreemding van 6 millioen francs. Te Nice is de Nederlander V. D. C. gevangen gezet. Zijn aanhouding staat In verband met de ontvreemding van 6 mil lioen francs uit een Parijsche bank dooi den Franschman B. Om zijn aanbod aan nemelijk te maken om het kapitaal van deze bank te vermeerderen, stelde hij een cheque van 250.000 frcs ter beschikking. Begin December werd zy uitgeschreven en vele dagen later pas geïnd. De politie wilde weten waarom de chèque zoolang in circulatie gebleven was en door wien zij precies was uitgeschreven. Dit bleek een uitgever van postkaarten te zijn, wiens rekening op den dag der uitschrijving een tegoed van slechts 8000 francs aanwees. De aanvulling werd later gestort door een bank te Parijs, waar een neef van B. in den bestuursraad zit. Den 14den Decem ber werd V. D. C, overhaast door B. naar Parijs ontboden, waar hem een chèque van 250 000 francs ter hand werd gesteld. Hij bood aan voor 1.500.000 francs aan gestolen effecten te Amsterdam ver geten te hebben en alleen commissie en terugbetaling van onkosten verkregen te hebben. Toen hij in hechtenis genomen werd, had hij juist in een bank te Nice het tegoed van zijn rekening opgenomen. Hij wordt naar Parijs vervoerd. EEN VERIJDELDE INBRAAK MET EEN STAARTJE. Vrijdagavond trachtte een drietal man nen de deur van een koffie- en theehandel op de Bloemgracht te Amsterdam te forceeren, waarschijnlijk met de bedoeling in te breken. Op eenigen afstand van de zen winkel stonden een jongen en een meisje. De handelwijze van de drie mannen trok hun aandacht. Zij begaven zich er heen en bij hun nadering sloegen de man nen op de vlucht. Twee van hen hadden een fiets en waren spoedig verdwenen. De derde een man van 41 jaar moest echter loopen. De jongen en het meisje achtervolgden den man en hadden hem spoedig ingehaald. Alleen konden zij echter niet veel tegen hem beginnen, te meer omdat hij hen dreigde „om zeep te brengen" als zij niet weggingen. Weldra kwam er echter hulp van de politie en kon de man gearresteerd worden. Bij zijn aan houding bleek hij in het bezit te zijn van een scherp mes. Hij is in verzekerde be waring gesteld als verdacht van poging tot inbraak en bedreiging met doodslag. DIEFSTAL EN HELING. Vyf mannen aangehouden. De marechaussee te Deventer heeft in de laatste dagen vijf personen aangehou den, die zich aan oplichting, heling en diefstal hebben schuldig gemaakt. De vorige maand slaagde éért hunner er in een oude dame in de omgeving van Deventer voor een flink bedrag op te lichten. Met zijn vrienden zette hij het geld om in drank.' Om nog meer geld los te krijgen, telefoneerde een van hen met de dame, voorgevende, dat hij een bekende predikant uit Deventer was. Hij verzocht opnieuw een bedrag te geven, aangezien de betrokkene daardoor een goede betrekking zou krijgen. Deze list faalde echter. Later bleek, dat een dezer personen zich met twee anderen ook schuldig had ge maakt aan diefstal van een taseh, inhou dende ruim vierhonderd gulden uit een melkfabriek te Velp. Allen hebben een volledige bekentenis afgelegd. HET AUTOBUSWETJE REEDS IN WERKING. Zaterdag is uitgegeven Staatsblad no. 521, wet van 11 Februari 1939, tot aanvulling en wijziging van de af- deelingen 9 en 10 der wet van 29 No vember 1935, tot verlaging van de openbare uitgaven (met het oog op paragraaf 47 der wet: coördinatie van het verkeer). Deze aanvulling is gister in wer king getreden. WEGENS OPLICHTING AANGEHOUDEN. Te Nieuw-Amsterdam (Dr.) is aange houden en aan de justitie te Middelburg voorgeleid zekere B., een uitgever, die vroeger te Goes heeft gewoond en wiens eigenlijke verblijfplaats niet bekend is. De man heeft in de laatste maanden ver schillende zakenlieden en vereenigingen in Zeeland opgelicht. Advertenties, die oep raambiljetten met aankondigingen van voetbalwedstrijden zouden verschijnen, werden hem vooruit betaald, doch de bil jetten zijn nooit verschenen, HULDIGING FRANK VAN DER GOES. Op hartelijke wijze is gistermiddag in een der zalen van Krasnapolsky de heer Frank van der Goes ter gelegenheid van zijn &0sten verjaardag gehuldigd als socia listisch leider, theoreticus en literator. Vele bekende figuren uit de socialisti sche beweging waren onder de aanwezigen, o.m. de heeren mr. M. Mendels, Jan van Zutphen, J. Fortuin, A. H. Gerhard en mevr. Wibaut. Een groot aantal telegrammen was bin nengekomen, o.a. van den heer Edo Fim- men, voorzitter van de I.T.F., van Fransche en Engelsche arbeidersorganisaties, van prof. Donkersloot, Lodewijk van Deyssel, de Italiaansche partij Avanti, brieven van mevr. Roland Holst—van der Schaik, van de Federatie van Anarchisten, van de So cialistische Arbeiderspartij in Duitschland en van vele anderen. Productie van electriciteit, - Volgens het Centraal bureau voor de statistiek be droeg de door de centrales, die in de open bare stroombehoeften voorzien, afgegeven electrische energie in de maand Januari in totaal 259 millioen kwh., d.i. 35 millioen méér dan in dezelfde maand van 1938. Felle brand te Hoogezand. - Zaterdag nacht, toen de bewoners niet thuis waren, brak door onbekende oorzaak brand uit in de woning van den heer D. Bosch aan den Oudeweg te Westerbroek, gemeente Hooge zand. De heele woning werd een prooi der vlammen, van den inboedel kon niets wor den gered. De aangrenzende smederij van den heer Bosch bleef behouden. Verdronken? - Voorbijgangers zagen Zaterdagmiddag een damesfiets nabij Zwolle onbeheerd langs den dijk van de Willems vaart liggen. Zij waarschuwden de politie, die in dit feit aanleiding vond om te gaan dreggen en na enkele uren het lijk ophaalde van een omstreeks 30-jarige vrouw. Men verimoedt hier te doen te hebben met het stoffelijk overschot van mej. V. te Zalk, omtrent wie reeds de mededeeling was ont vangen, dat zij, terugkeerende van haar werk in Zwolle, Vrijdagavond niet in haar woning was aangekomen. Men neemt aan, dat het slachtoffer door de duisternis misleid te wa ter is geraakt en verdronken. Verdacht sterfgeval. - Politie en justitie hebben een onderzoek ingesteld naar het overlijden van een 6 maanden oud kindje van het echtpaar v. d. S. in de Zoutzieder- straat te Rotterdam, dat in zijn bedje gestikt is. De politie heeft de moeder voorloopig vastgehouden. Zij ontkent echter, evenals haar man, dat het kindje een gewelddadigen dood is gestorven. schen werken? We zullen in ieder geval ons onderzoek niet mogen staken". „Het is een vrij delicate bezigheid, zou ik zoo zeggen". „Ja, maar het is toch niet ondoenlijk en jij bent de man, die dat zaakje nu eens moet opknappen". „Dat meen je toch niet?" riep ik, van myn stoel opspringend. „Toch wel", grinnikte Hand. „Ik weet niemand, die het beter zou kunnen. Als men jou in een nieuwe omgeving zet, dan duurt het geen drie dagen, of je bent goe de vrienden met iedereen. Omdat je zoo genoeglijk kunt luisteren, beste kerel". „Kom, klets nou niet!" „Het is geen klets. De menschen zijn niet zoo moeilijk te doorgronden als ze wel van zichzelf denken en door praten geven ze zich gewoonlijk bloot. Is dat geen troost voor je?" „Je maakt het nog erger. Als ik dus mijn mond maar dichthoud, mag ik hopen voor een normaal mensch door te gaan, maar als ik hem opendoe, dan toon ik, hoe een idioot ik ben!" Hand grinnikte zachtjes. „Het is een feit", zei hij ernstig, „dat jij onbewust een grooten slag ervan hebt, anderen vertrou wen in je te doen stellen. Ik heb je al eer der daartoe in de gelegenheid gesteld". „Dus moet ik een soort Judasrol spe len?" „Het tegendeel. Jij moet het motief ont dekken, dat een mensch er toe dreef, een ander mensch te vermoorden". „Maar hoe moet ik dat doen?" „Als ik het niet mis heb, dan zul je dat binnenkort zelf wel bemerken. Dat is ver reweg de beste manier om ergens achter te komen. Zeg, Clark, zou je er erg op tegen hebben, hier wat op te ruimendie kran ten en zoo? Ik moet me gaan scheren; ik voel me net zoo ruig als onze vriend Één oog". Hij liet me alleen met den rommel, door hem gemaakt. Toen ik er mee klaar was, zette ik me weer in myn leunstoel en had juist mijn pijp 'opgestoken, toen er gebeld werd. Ik deed open en zag Robert Garri son op den drempel. Het was hem aan te zien, dat hy weinig geslapen had. Hy zag er nog meer betrokken uit, dan toen ik hem voor het laatst zag. Met een gedwongen glimlachje kwam hy binnen. Ik had een voorgevoel, dat myn toekmostige taak reeds ging beginnen. Hand kwam binnen, zoo keurig en opgefrischt, alsof hij den heelen nacht rustig geslapen had. „Mooi op tijd, mijnheer Garrison", zei hij. „Neemt u plaats". Garrison ging langzaam in mijn leun stoel zitten en streek vermoeid met de hand over het voorhoofd. „Ik ben juist bij de moeder van dat arme kind geweest", zei hij verdrietig. „Dit geval kost me tien jaar van mijn leven". „U moogt blij zyn, dat het niet uw laatsten dag gekost heeft", gromde Hand terwijl hy ging zitten. „Ja, dat had ik u ook nog willen vragen, maar ik had er vanmorgen geen gelegen heid toe", zei Garrison. „U schijnt te mee- nen, dat ik eigenlijk het voorbestemde slachtoffer was". Hand legde hem uit, hoe hij tot die conclusie gekomen was. Verder vertelde hij, wat hij tot dusver in de zaak gedaan had. Van tijd tot tijd stelde Garrison eeni- ge vragen. En naarmate het verhaal vor derde, verdween zijn verslagenheid. „Welnu", zei Hand ten slotte, „in zeke ren zin hebben we in dit geval een voor- deelige positie. Stel eens, dat het gelukt was, en dat u vannacht het slachtoffer waart geworden. Dan zochten we naar uw moordenaar en dan zouden we zeker den ken, dat, als u nog maar in leven was, u ons den naam van uw moordenaar zoudt kunnen noemen. Al zoeken we nu naar den moordenaar van miss Venora, we zoeken daarmee toch feitefijk den man, die u wil de dooden. U moet toch wel eenig idee hebben, wie hij kan zijn". Garrison glimlachte wrang. „Ik krijg het gevoel, of ik uit mijn graf moet opstaan om te getuigen. Uw redeneering is heel ge zond, mijnheer Hand. U hebt me ervan overtuigd, dat ik bestemd was om doodge schoten te worden. Maar zelfs daarvóór dat wil zeggen, voordat ik van mevrouw Abbington en dr. Innes vernam, dat het schot, naar uw meening, op mij bedoeld was heb ik me afgevraagd, wie toch wel zooveel hekel aan me hebben kon, dat hij me uit den weg zou willen ruimen. Het zou de man kunnen zijn, wiens vrouw door mijn auto doodgereden is. Maar die vrouw was dronken, de verzekering heeft hem een reuze-uitkeering gegeven, ik heb voor zijn kinderen gezorgd en de kerel maakte in dertijd op mij den indruk, dat hy eigenlijk blij was, van haar af te zijn. In zaken maak je natuurlijk wel enkele vijanden, maar ik kan er een eed op doen, dat geen van hen me kwaad zou willen doen". V/:: 20 voor 25 ei* 1 V AMERICAN %/CIGARETTES Een honderd-jarige. - Mevrouw M. Nelck—de Rooy te Den Haag vierde gister haar honderdsten verjaardag. Vrijwel de ge- heele familie van de nog krasse dame was bijeen, ook haar jongste achter-achterklein kind, dat 2Yi jaar telt. Zeer veel felicitaties kwamen binnen. De burgemeester liet door zijn kabinetschef een bloemenmand brengen. Een 101-jarige. - De heer W. Vrijland, wonende Hoofdstraat 40 te Schiedam, is 101 jaar geworden. De 101-jarige is bijna geheel blind en is hardhoorend. 102 jaar. - Donderdag 16 Februari a.s. wordt de heer J. M. Littig, oudste inwoner der stad Dordrecht, 102 jaar. Hij is in alle opzichten nog zeer kras en helder van ge dachten. Behoud van een natuurmonument. - De actie gevoerd door het Geldersch Landschap tot behoud van „De wilde Kamp" nabij Gar deren, is tot op heden met goede resultaten bekroond. Dezer dagen mocht het bestuur dezer stichting nog een belangrijke bijdrage ontvangen van de koningin. Ook andere groote giften en vele offers van geringeren omvang zyn aan den penningmeester toege zonden. Toch is het bedrag, dat voor den aankoop betaald moet worden, nog niet bij een. Het nummer van de postrekening van het Geldersche Landschap te Arnhem is 150284. Nederlandsche bouwkunst:. Aan den Nederlandschen architect W. Dudok is advies gevraagd omtrent het stedenbouwkundige aspect van den bouw der Albertina-biblio- theek, welke ter nagedachtenis aan koning Albert in den plantentuin te Brussel zal ver rijzen. De Genua-express. - De speciale trein met passagiers en post zal, in aansluiting op het dd. 17 Februari van Genua vertrek kende m.s. Marnix van St. Aldegonde, Don derdagmorgen te 10.27 van den Haag s.s. ver trekken. Vertrek van den aansluitenden trein naar Utrecht: van Amsterdam C.S. 10.00 of 10.33. Hand haalde een notitieboekje te voor schijn. „Hoe is de naam van dien beroofden echtgenoot?" vroeg hij. „Hm!" bromde Garrison, naar de zolde ring starend. „Dat herinner ik me nog heel goed. Hij heette Patrick Donahue. Het is al tien jaar geledenHier hebt u mijn ver zekeringsmaatschappij. Die kan u zijn adres wel opgeven. Ik ben het vergeten Hand nam het aangeboden kaartje aan. „In orde", zei hij. „En nu nog een zake lijke vraag. Zou uw dood iemand voordeel bezorgd hebben?" „Ik zou niet weten hoe", antwoordde Garrison hoofdschuddend. „Mijn zaken staan op het moment zóó, dat niemand van mijn dood profiteeren zou. En op de markt zou mijn dood ook geen invloed hebben „Nu, laten we het dan eens over Ab bington hebben. Er schijnt „Ik kan me niet voorstellen, dat hij zoo iets doen zou", onderbrak Garrison hem meteen. „Ik wilde zeggen, dat er voor iemand van zijn type misschien wel aanleiding zou kunnen zijn, om zich grieven te gaan ver beelden. Feitelijk is er voor hem geen re den, u kwaad te willen doen. Maar u hebt uzelf gemengd in een kwestie tusschen man en vrouw en dat is gewaagd. Natuurlijk W3S het bewonderenswaardig van u, dat u die jonge vrouw te hulp bent gekomen en daar is niets van te zeggen, maar hebt u haar ook aangeraden, een eisch tot scheiding te stellen?" (Wordt vervolgd).

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6