RYNBENDE BOMMEN EN BIEFSTUKKEN. „Ik fhal ^Buitenland er naar CPER LITEf LITERKRUIK 13.75 Tal van bombardementen door Spaansche opstandelingen. Regeering weer gevestigd te Madrid. Wat zich op Minorca afspeelde. Italianen bombardeerden het eiland. Duitsche journalisten te Parijs gearresteerd. Ongewenschte activiteit van Duitschland. Duizenden geloovigen naar den St. Pieter. Aanvang van het conclaaf op 1 Maart? Tre'nbotsing in Catalonië. Ruim 30 dooden, meer dan 100 gewonden. Nieuwe daden van terreur in Engeland. lersche republikeinen weer actief. De aanslagen der lersche terroristen niet al te ernstig opgenomen. Geen politieke beteekenis. Samenzwering tegen Roemeensch minister Jaspar belast met de kabinetsformatie. TWEEDE BLAD. 3. V^-J Del Vayo heeft Zaterdag tegenover de pers verklaard: De regeering bevindt zich thans in haar geheel in het niet overweldigde deel van Spanje. Zij is thans in vergadering bijeen. De minister-president en ik zelf zijn gisteren aangekomen en hebben gecon stateerd, dat het buitengewone moreel der bevolking zich heeft gehandhaafd gedurende twee en een half jaar en on danks oen tegenstand krachtig blijft. Tijdens een onderhoud met de ver tegenwoordigers der partijen hebben wij Vrijdag den gemeenschappelijken wil kunnen vaststellen front te maken tegen alle moeilijkheden en den strijd voort te zetten. De minister zeide vervolgens niet voor nemens te zijn te antwoorden op den laster, welke de laatste dagen tegen de republikei nen is opgehoopt. De museumschatten zijn geëvacueerd, alle gevangenen zijn naar de grens geleid, tot in de laatste dagen heeft zich geen enkele vijandige daad jegens de regeering voorge daan. De evacuatie der burgerbevolking en van het leger kon tot een goed einde worden gebracht. „Wij hebben onzen plicht gedaan. In Cata- lonië is de strijd geëindigd. Onze post is thans hier". Miaja en Rojo zijn bevorderd tot luite nant-generaal. Radio Valencia deelt officieel mede, dat Zaterdag te Valencia een bijeenkomst van de kabinetsraad is gehouden. Del Vayo schatte het aantal Catalaansche vluchtelingen in Frankrijk op 400.000. Ministerraad te Madrid. De ministerraad heeft gisteren den gehee- len middag te Madrid vergaderd. Gisteravond heeft de minister van land bouw aan de pers een manifest der regeering verstrekt, dat gericht is tot de bevolking van het nog niet dooi Franco bezette deel van Spanje en door de radio zal worden ver spreid. Hierin verklaart de regeering, dat het noodzakelijk is, het moreel nog meer te ver- hoogen, terwijl een beroep wordt gedaan op de medewerking en eenheid van allen. Tenslotte wordt aan alle partijen en organi saties gevraagd, alle bijzondere politieke opvattingen terzijde te stellen om alle aan dacht te kunnen wijden aan de middelen om den oorlog te winnen. De regeering ver klaart, ervan overtuigd te zijn, dal de geest drift, die zich in September en November 1936 openbaarde, nogmaals tot uiting zal komen, om de overwinning van het republi keinsche Spanje te verzekeren. De proclamatie is overal gunstig ontvan gen. Tal van borbardementen. Bij een luchtaanval op het tusschen Alicante en Valencia gelegen Jativa zijn, naar gemeld wordt, meer dan 100 sonen gedood. Nadere bizonderheden ontbreken nog. Zaterdag is Valencia vijf maal door de opstandelingen gebombardeerd. Des mor gens hebben 15 vliegtuigen 150 bommen op het havenkwartier laten vallen. Verschei dene gebouwen werden vernield. Het En- gelsche schip „Lucky" is gezonken, de „Stantford" beschadigd. In de havenwijk zijn twintig menschen omgekomen. Bij een luchtaanval op Alcoy, op 100 K.M. ten Zuiden van Valencia gelegen, zijn 8 per sonen gedood en twintig gewond. Te Ali cante zijn 20 personen gedood en 55 ge- Wond. Een 20-tal gebouwen werd vernield. De artillerie der opstandelingen heeft gistermorgen Madrid zwaar gebombar deerd. Het aantal slachtoffers is groot, aan gezien zich talrijke personen op straat be vonden, toen het bombardement aanving. Om half elf vielen de eerste granaten op de hoofdstad, vooral in de centrale wijken. Om elf uur, na een pauze van een kwar tier, begon het bombardement met grooter hevigheid weer, systematisch wierpen de opstandelingen hun granaten op alle wijken. Om kwart over elf werd het vuren ge staakt. Ambulances reden door de straten om de gewonden te vervoeren. Een granaat trof de Fransche ambassade, waar de ruiten barstten. Slachtoffers van het nieuwe regime. Vandaag en morgen houden te Barcelona krijgsraden zitting ter behandeling van processen tegen 350 personen, die beschul digd worden deel te hebben uitgemaakt van de „Tsjeka" en van de „Controle-patrouil les", de spionnage en contra-spionnage- diensten van de regeering. Een van de eerste beklaagden is Emilio Salazar Ven- Sinaasappelen uit Spanje. - Er wordt gemeld, dat binnenkort het s.s. Fauna met ruim 13000 kisten sinaasappelen uit Spanje te Rotterdam zal arriveeren. Doodelijk arbeidsongeval. - Zaterdag is bij het lossen van een met cement geladen schip in de Nieuwe Haven te Arnhem een zak uit den takel geschoten, waardoor een werkman aan het hoofd werd getroffen. De Plan was terstond dood. Lijk opgehaald. - Uit de Waal, eenige kilometers boven Nijmegen, is het lijk van 28-jarigen man opgehaeld. Het is over gebracht naar de openbare begraafplaats te Eeek bij Nijmegen. tura, de voorzitter van de volksrechtbank, welke zetelde aan boord van het gevange nisschip „Uruguay". Vluchtelingen komen en gaan Duizenden soldaten en burgers van wie men dacht, dat zij door de troepen der op standelingen bij Andorra ingesloten waren, zijn in het departement Ariege over de grens gekomen en naar concentratiekampen gebracht. Zaterdagavond meldde het Fransche mi nisterie van binnenlandsche zaken, dat 15.000 vluchtelingen uit Spanje op hun ver zoek via Hendaye en Irun naar het door de opstandelingen beheerschte deel van Spanje zijn gezonden. In verband met het aanzienlijke aantal Spaansche vluchtelingen, dat terug naar Spanje wil, hebben de opstandelingen be sloten den toegang voor militiesoldaten uit Catalonië tijdelijk te onderbreken. Gisteren zijn ruim 25.000 valide militie soldaten het station Toulouse gepasseerd, op weg naar Franco-Spanje. Van de in het ge heel 106.000 republikeinsche uitgewekenen, die in Frankrijk naar de verschillende centra vervoerd werden, zijn 45.000 weer naar Spanje vertrokken. Dagelijks zullen voortaan 6000 personen te Irun tot het Spanje der opstandelingen worden toege laten. Nog strijd in Catalonië De strijd in Catalonië is nog niet geheel ten einde, Twee divisies van het leger der regeering, in totaal 2500 man, houden Cam prodon nabij Prats de Mollo nog bezet, als mede twee valleien, welke naar de Fransche grens loopen. Ingesloten door de troepen van Franco dekken zij het vervoer van ge wonden en materiaal naar Frankrijk. De eenige verbinding zijn bergwegen, waarvan een langs een afgrond loopt. Aan gezien de mannen hun vrachtwagens niet naar Frankrijk kunnen brengen, werpen zij ze met honderden in den afgrond. Betooging van het volksfront voor de republiek. Het volksfront heeft gisteren een betoo ging georganiseerd voor het republikeinsche Spanje. Onder sterk politietoezicht trok een stoet naar de Place de la Republique. Er werden eenige arrestaties verricht. De be- toogers uitten kreten als: „Eenheid van actie", en „Vliegtuigen voor Spanje". De leiders van den stoet, o.m. Leon Blum en Paul Faure, legden een krans aan den voet van het monument op de Place de la Repu blique. Korten tijd daarna ging de betooging uiteen. In een bespreking van de gebeurtenissen op het eiland Minorca scnrijft de „Times": Wat zich in werkelijkheid heeft afgespeeld is het volgende: Toen de „Devonshire" den gouverneur van Majorca, kolonel San Luis, naar Minorca had gebracht, verschenen er van Majorca komende bombardementsvliegtuigen, in de kleuren van de opstandelingen boven Mi norca, en begonnen bommen uit te werpen. Daar San Luis aan alle vliegtuigen bevel had gegeven niet op te stijgen, was hij hier van zeer onder den indruk. Eenige oogen- blikken leek het of de onderhandelingen zouden mislukken. De vliegtuigen, die, zooals iedereen zag, Italiaansche toestellen wa ren, wierpen bommen op ongeveer 200 meter van de Devonshire, welke getrof fen werd. Tenslotte werden de besprekingen hervat, hoewel in een gespannen geest. Terstond werd getelegrafeerd naar Majorca, waar de Spaansche officieren even verbaasd waren als San Luis. Havas meldt, dat de heer en mevrouw Baron, correspondenten te Parijs van het Duitsche dagblad „Berliner Börsen Zeitung", gearresteerd zijn om redenen, welke in geen enkel verband staan met hun beroepswerkzaamheden". Duitsche ambassadeur bij Bonnet. Tijdens een onderhoud, dat de Duitsche ambassadeur te Parijs Zaterdag heeft gehad met den Franschen minister van buitenland- sche zaken Bonnet, welk onderhoud zeer algemeen gehouden werd, heeft de ambassa deur van Duitschland ziCh met name op de hoogte gesteld van de tegenover een aantal Duitschers, dat te Parijs woont, genomen maatregelen. Diengaangaande wordt vernomen, dat tot de vreemdelingen, die in Frankrijk wonen en er den laatsten tijd door uit zettingsbevelen werden getroffen, een vijftiental Duitschers behoort, wier aan wezigheid op Fransch grondgebied on- gewenscht wordt beschouwd wegens hun activiteit. Men verklaart nogmaals, dat de arrestatie van Baron geen enkel verband houdt met zijn werkzaamheden als journalist. Een Duitsche lezing. Het Duitsche nieuwsbureau meldt, dat de politie in de laa'ste dagen twee Parijsche correspondenten van Duitsche bladen heeft gearresteerd. Het betreft den vertegen woordiger der „Berliner Börsenzeitung" Heinich Baron en dr. Haack, die een aantal Duitsche provinciale bladen vertegenwoor digt. Dr. Haack is reeds weer op vrije voeten gesteld. De actie der politie was ook gericht tegen den Parijschen vertegenwoordiger van de „Deutsche Allgemeine Zeitung", dr. Krug von Nidda. De woningen der drie correspon denten werden nauwkeurig doorzocht. Alle documenten, welke te vinden waren, werden nauwkeurig bestudeerd. Volgens het D.N.E zou een der correspondenten een verhoor ondergaan hebben, dat een dag, den gehee len nacht tot den volgenden dag heeft ge duurd. Hij zou daarbij aan een kruisverhoor onderworpen zijn, dat „anders slechts wordt toegepast tegen ernstige misdadigers". Het onderzoek is aldus het nieuwsbureau volledig zonder resultaat gebleven. „Bij de huiszoekingen werd teruggegaan tot cor respondentie welke de correspondenten jaren geleden hadden gevoerd Naar uit de vragen van den rechter van instructie is gebleken, zijn de telefoonge sprekken der correspondenten sedert langen t{jd gecontroleerd. De actie en haar vormen heeft, te meer daar zij zonder resultaat ver- loopen is", aldus het D.N.B., „in journa listieke kringen en daarbuiten groote ver wondering gewekt". Een ontzaggelijke menigte menschen, waarvan velen den geheelen nacht buiten de deuren van den St. Pieter hadden ge wacht, hebben gisteren een laatsten blik geworpen op het stoffelijk overschot van den Paus, dat in de kapel van het H. Sa crament op een katafalk is geplaatst, omgeven door 16 toortsdragers. Men schatte dat tegen zeven uur gisteravond 200.000 menschen den Paus de laatste eer hadden bewezen. Op verschillende pun ten van het groote plein voor de kerk staan veldkeukens van het leger opge steld, waar de armen van voedsel worden voorzien. Dinsdag bijzetting van het stoffelijk overschot. De bijzetting van het stoffelijk over schot van Paus Pius XI zal Dinsdag vol trokken worden. De plechtigheid zal bij het v&llen van den nacht geschieden. De kist zal worden geplaatst in het crypt van de basiliek van het Vaticaan, naast den sarcophaag van Pius X, in overeen stemming met den wensch van den over ledene. Conclaaf zou op 1 Maart aanvangen. Naar thans vernomen wordt, zal de conclaaf waarschijnlijk op 1 Maart aan vangen. Uit alle deelen van de wereld zijn thans de kardinalen op weg naar Rome. Van tal van personen zijn telegrammen en betuigingen van deelneming binnen gekomen, o. a. van Tsjang Kai Sjek, den koning van Engeland, Roosevelt, den op perrabijn van Palestina en Hitier. Verwachtingen omtrent de Pauskeuze. In de „Gazette del Popoio" bespreekt Ansaldo het vraagstuk van de opvolging van Paus Pius XI. Hij sluit bij voorbaat de mogelijkheid van verkiezing van een buitenlandschen Paus uit en eveneens de verkiezing van de Italiaansche kardinalen Pacelli, Mar- maggi, Maglione, Tedeschini, Pietro, Adeodato en Schuster. De candidaten die de meeste kans op verkiezing hebben, zijn volgens den offi- cieuzen publicist de kardinalen Morilio, aartsbisschop van Turijn, Rocca, aarts bisschop van Bologna, Ascalesi, aarts bisschop van Napels, Lavitrano, aarts bisschop van Palermo, Dallacosta, aarts bisschop van Florence, en dan nog enkele betrekkelijke jeugdige kardinalen van de Curi, waaronder Canali, Pellegrinetti en Massimi. Bij een nadere beoordeeling geeft Ansaldo de meeste kansen aan Del- lacosta en Massimi. Een van Terrasa (Catalor "j) komende trein is bij aankomst in 't station Las Planas in botsing gekomen met een uit de tegen overgestelde richting komenden trein. De schok was zeer hevig. De tweede trein gleed langs de helling terug tot het station San Gervasio, waar hij tegen den tunnelwand botste. Het aantal dooden bedraagt op het oogenblik 31, dat der gewonden ongeveer honderd. De reizigers waren allen burgers. Het dubbele ongeluk zou te wijten zijn aan het breken der remmen van den eersten trein, op het oogenblik, dat deze de helling begon ar te dalen. Bij Ferryhill (graafsehip Durham, Eng.) heeft een werklooze mijnwerker twee mannen verrast, die, naar men aan neemt, een poging ondernamen de spoorbrug op te blazen van de lijn Lon denEdinburgh. Een pak met ontplofbare stof heeft men ter plaatse aangetroffen. Na een handgemeen zijn de mannen ontkomen. Gemeld wordt, dat in het garnizoen van Colchester een dreigbrief is ontvangen, welke, naar men denkt, afkomstig is van het lersche republikeinsche leger. Het garnizoen wordt scherp bewaakt door soldaten, die gewapend zijn met knuppels. De bomaanslagen. In de nabijheid van een electrische cen trale te Portsmouth is een bom van eigen „Toen de volgegeten Engelschen aan hun rijk-beladen ontbijttafels het nieuws van de bommenaanslagen lazen, schrokken zij zóó, dat dé biefstukken van hun vorken vielen", zoo schreef onlangs de „Angriff" bij de gelegenheid van de eerste terroris tische daden die in de laatste weken zoo veel opzien in de wereld hebben verwekt. Afgezien van het feit dat de journalisten van de „Angriff" er lichtelijk verouderde ideeën op na schijnen te houden betreffende het gebruikelijke Britsche ochtendvoer, ge tuigen ook de beschrijvingen van de Engel- sche reactie op de bommenaanslagen van aanzienlijke overdrijving. De slachtoffers van genoemde aanslagen mogen een be grijpelijke neiging hebben getoond om zich in hun kauwgom te verslikken, maar dat het Engelsche volk als geheel zich over de ze nieuwe uitbarsting van lersche heet hoofdigheid bijzonder druk heeft gemaakt, is onmogelijk vol te houden. Zoo sprak een landgenoot, dien ik enkele dagen geleden ontmoette, er nog zijn verbazing over uit dat Engeland zich van de bommenaansla gen klaarblijkelijk veel minder aantrok dan het buitenland, waar de bladen er met veel ophef over geschreven hadden. De re denen voor deze betrekkelijke onverschil ligheid zijn van verschillenden aard. De voornaamste is echter wel dat men er zich algemeen rekenschap van geeft dat de aan slagen het werk zijn van een groep fana tici, en als zoodoende geenerlei politie ke beteekenis hebben, noch kunnen krijgen. Daarbij komt dat Engeland al meer dan drie eeuwen den tijd heeft gehad om aan de lersche heethoofdigheid gewend te raken. Deze twee factoren tesamen ver klaren waarom het publiek in zijn geheel de nieuwe terreur, hoe gevaarlijk zij ook zou kunnen worden, niet al te zwaar opvat. Om deze houding en het ontbreken van eenige politieke beteekenis in de bomaan slagen goed te begrijpen dient men zich de huidige positie tusschen Engeland en Ier land en den historischen achtergrond hier van klaar voor oogen te stellen. Leefden wij nog in 1919, of zelfs in 1937, dan zou een uitbreken van Iersch terroris me, zooals zich nu weer in de laatste dagen heeft doen gelden, heel wat meer zorg heb ben gebaard. Engeland leefde in beide genoemde tij den nog op een voet van gewapenden vrede met Ierland. Het Anglo-Iersche verdrag van 1922 en het nieuwe verdrag van het vorige jaar hebben echter tot een zooda nige verbetering van de betrekkingen tus schen de twee landen geleid, dat de nieu we pogingen om de Engelsche regeering met geweld te intimideeren bij de overgroote meerderheid van het lersche volk en alle verantwoordelijke politici nog slechts weer zin opwekken. Ierland heeft immers sinds het verdrag van het vorig jaar, waar in de laatste overblijfselen van de Engel sche souvereiniteit werden opgeruimd, op één punt na niets meer van Engeland te verlangen. Dat eene punt, de aansluiting van het nog onder Engelsche souvereiniteit staande Ulster bij de nieuwe lersche repu bliek, is ongetwijfeld belangrijk, maar ook een zoo hartstochtelijk voorvechter van de lersche vrijheid en de lersche éénheid als De Valera heeft nooit eenig teeken gege-, ven dat hij het probleem van de verdeeling van Ierland langs 'n anderen dan vreedza- men weg zou willen oplossen. Dat De Valera zelf al even weinig sym pathie voor het werk der terroristen voelt als de meerderheid van zijn volk, is ten duidelijkste gebleken uit de verkaring die hij op 7 Februari in de lersche volksverga dering heeft afgelegd en waarin hij nieuwe maatregelen aankondigde om de regeering in staat te stellen haar gezag te handhaven. Tegen wie die maatregelen bedoeld zijn is niet aan twijfel onderhevig, ook al heeft De Valera vermeden te zeggen uit welken hoek het regeeringsgezag bedreigd werd. Het zijn de extremistische leden van de reeds sinds 1922 onwettig verklaarde Irish Republican Army, en het zijn naar wel met zekerheid mag worden aangenomen deze elementen die verantwoordelijk zijn voor de Engelsche bomaanslagen. Het is derhalve duidelijk dat de wan daden van de lersche terroristen ln Enge land een heel ander karakter dragen dan de tallooze moorden, bomaanslagen en schietpartijen, die tot 1922 zooveel bloedige pagina's in de geschiedenis van de Engelsch- Iersche betrekkingen hebben geschreven. Deze laatsten, ook al waren zü de daden van extremisten, waren niettemin symptomen van de nationale worsteling voor de lersche vrijheid; de jongste aanslagen daarentegen zijn slechts uitingen van een typische groep lersche fanatici die, voorzoover het zich op het oogenblik laat aanzien, geenerlei steun bij de meerderheid van het lersche volk ondervinden. Kortom, mosterdgas na den maaltijd! Of deze groep over voldoende middelen en organisatie beschikt om wer kelijk gevaarlijk te worden, is moeilijk te zeggen. Aan den eenen kant schijnt hun op treden uitermate amateuristisch. Daar is b.v. het befaamde ultimatum wat zij, vier dagen vóór den eersten bomaanslag in de Londensche wijk Southwark, aan Lord Hali- fax toezonden. In dit ultimatum kwam de volgende passage voor: „De regeering van de lersche republiek is van meening'dat vier dagen Uw regeering voldoenden tijd geven om haar bedoelingen omtrent de ontrui ming van Ierland kenbaar te maken. Onze regeering behoudt zich het recht voor zon der verdere waarschuwingen de noodige maatregelen te nemen, indien bij het af- loopen van dezen termijn onze eischen niet ingewilligd zijn". Men krijgt bij het lezen van dit merkwaardige document, welks op stellers niet schromen zich voor de regee ring uit te geven, eerder den indruk van een stel schooljongens, die oorlogje spelen, dan van een organisatie van politieke ter roristen, die voor niets terugdeinzen om hun doel te bereiken. Aan den anderen kant wijst een document, dat in handen van de politie is gevallen, op verbluffend uitge breide plannen om de Engelsche regeering door een serie systematische aanslagen tot capitulatie te dwingen. Volgens dit plan zouden niet alleen officieele gebouwen en openbare bedrijven (zooals ondergrondsche spoorwegen, gas- en electrische maatschap pijen, enz.) de attenties van de terroristen ontvangen, maar zou Engeland's geheele in- dustrieele apparaat overal waar een bom aanslag een kans van succes zou hebben, aange vellen worden. Ja, zelfs het Nationale Register, dat de Engelsche regeering sinds kort heeft ingesteld, zou onwerkzaam ge maakt worden door de gebouwen, waarin de administratie hiervan is gevestigd, te ver nietigen. Men ziet, de heeren waren niet van plan het op een goedkoopje te doen. Juist deze uitgebreidheid van hun vernielplannen zou echter ook kunnen worden opgevat als een teeken dat men hier met een stel fan tasten te doen heeft, wier heethoofdig en thousiasme hen een gemakkelijke prooi voor de politie zal maken. Hoe dit ook zij, de autoriteiten hebben wijselijk besloten, het zekere voor het onzekere te nemen en het werk van de nieuwe terroristen niet en bagatelle op te vatten. Honderden politie mannen, die voor dit doel speciaal gewapend zijn met revolvers (inplaats van den gebrui- kelijken stok die normaliter het eenige wapen van de Engelsche politie vormt), zijn on middellijk een intensieve campagne begon nen om de daders van de aanslagen op te speuren en de verdere uitvoering van hun plannen te verijdelen. Het mag tot hun eer gezegd worden dat zij er reeds spoedig in geslaagd zijn een aanzienlijk aantal lieden, wier medeplichtigheid nauwelijks twijfel achtig schijnt, te arresteeren. Tegelijkertijd worden alle openbare gebouwen door spe ciale patrouilles bewaakt, terwijl in de on dergrondsche spoorwegen eveneens een scherp toezicht wordt gehouden, dat zelfs zoo ver gaat dat passagiers die een valies aan de garderobe willen afgeven, herhaal delijk gevraagd worden den inhoud te toonen. Ook de lersche politie zit niet stil en verleent op alle mogelijke wijzen haar mede werking om de schuldigen ten spoedigste te boek te stellen. Het is onder deze omstandigheden vol komen natuurlijk, dat er van eenige opwin ding, laat staan paniek, over de „terreur" onder het Engelsche volk geen sprake is, en dat de biefstukken (die dit volk overigens niet eet), rotsvast op hun vorkje gezeten, ongehinderd hun reis van het ontbijtbord naar den volksmond volbrengen. Londen, 8 Febr. 1939. maaksel ontploft. Er is geen schade aange richt. De bewaking is verdubbeld. Brandbommen op een schip. Onder de zittingen der stoelen in de salon van het stoomschip „St. David", dat uit Rosslare te Fishguard is aangekomen, zijn drie brandbommen gevonden. Zij waren reeds tot ontploffing gekomen met het ge volg, dat de kussens smeulden. Het vuur kon gebluscht worden, voor er ernstige schade kon worden aangericht. De „St. David" is een der booten, die lersche bezoe kers voor den rugbywedstrijd te Londen vervoerde. Bij aankomst in het Paddington- station te Londen zijn vijf passagiers van het schip aangehouden en naar een politie bureau gebracht. ^an de vroegere IJzeren Garde gearresteerd: Men verzekert, dat zich onder de arrestanten geen officieren bevinden. De aanslag zou volgens de plannen gepleegd worden op 20 Februari, den dag, waarop de afkondiging van de nieuwe grondwet herdacht wordt. De politie te Boekarest heeft een samen zwering ontdekt, die, naar men gelooft, ge richt was tegen Calinescu, den minister van binnenlandsche zaken. De bijzonderheden worden nog geheim gehouden. Niettemin wordt gezegd, dat belangrijke hoeveelheden ontplofbare stoffen, waaronder handgrana ten van militaire fabricage, in beslag geno men zouden zijn. In den loop van den nacht zijn 25 leden Spaak, de enkele dagen geleden afgtre- den Belgische minister-president, heeft Za terdagavond aan de pers de volgende ver klaring verstrekt: „Uit het overleg, dat ik sinds gisteren gepleegd heb blijkt, dat de oplossing der tegenwoordige moeilijkheden gevonden zal kunnen worden door den persoon, die door den koning belast zal worden met de vor ming van het nieuwe kabinet. Onder deze omstandigheden heeft de ko ning my willen ontheffen van de zending, welke hij mij had toevertrouwd". De koning heeft thans den minister van Staat, Henri Jaspar, verzocht een nieuwe regeering samen te stellen. Jaspar heeft erin toegestemd onmid dellijk met deze taak te beginnen. He den zal hij den koning een definitief antwoord geven.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7