SANOSTOL VRAAG EN AANBOD Jtaliaansch blad over (de) „natuurlijke aspiraties". Verwezenlijking zoo noodig door geweld. 80,000 slachtoffers onder China's burgerbevolking. Na 18 maanden van strijd. Nieuws in 't kort. 1 HT WOENSDAGS en ZATERDAGS. 35 cent per vijf regels, TWEEDE BLAD. „Voor ikke" zegt de kleine meid blij, als moeder de flesch Sanostol voor den dag haalt. Een uitkomst, dit levertraanproduct, zoo smake lijk gemaakt door het toegevoegde geconcentreerde sinaasappelsap (vitamine C). Zooveel waardevoller nog door het verwerkte diastase- houdend mout (vitamine B) Sanostol bevat dus de belangrijke vitaminen A, D, C en B. Daarom is Sanostol ook aangewezen voor al die volwassenen, die zich niet 100% fit voelen. Gewone flacon f. 1.40. Nieuwe „familieverpakking" (2 'A maal zooveel) f. 2.75. „Het lekkere levertraan-product!" BROCADESSTHEEMAN 8. PHARMACIA De Italiaansche „Relazioni Internationali" schrijft, dat de Italianen in Spanje zullen blijven tot het regime van Franco volkomen bevestigd zal zijn. Het blad noemt verder de „Italiaansche aspiraties" op, die, aldus het blad, door de wapenen verwerkelijkt zullen worden, in dien het niet door de onderhandelingen kan geschieden. Die aspiraties hebben betrek king op Tunis, Suez, Djiboeti, „de gemak kelijkste toegangspoort, die als sleutel van het huis niet in handen van anderen gelaten kan worden", Corsica, „omdat dit van fun damenteel belang voor het Italiaansche vei ligheidssysteem is" en Nice, dat door een volksstemming aan Frankrijk is toegekend, „doch de Franschen hebben er het meeste belang bij daarvan terug te komen". Deze vraagstukken zijn aldus het blad verbonden met het leven van het Ita liaansche volk. Fransch commentaar. In antwoord op dit artikel schrijft Vivieres in L'Ordre": De „Relazioni Internationali" moet wel weten, dat Frankrijk zijn woor den met kalme verachting ontvangt. Hun, die van dit orgaan hun spreekbuis maken, veroorloven wij ons te zeggen, dat het niet onze fout is, indien zij tot het uiterste wor den gedreven door voortdurend onjuist op treden, gevoegd bij onoverkomelijke finan- cieele en economische moeilijkheden, waar van het einde een groeiende impopulariteit bij het eigen volk is. Wij zien zeer wel, dat de fascistische regeering zich' in een niet te benijden toestand bevindt. Wil zij thans, zich verloren voelend, 'n conflict uitlokken, waarvan de geheele wereld, ook Duitsch land weet, dat zij het niet kan doorstaan? Wij zouden ons niet gaarne moeten verde digen, doch men mag te Rome niet in twij fel verkeeren hieromtrent: Wij zullen ons verdedigen en het Fransche volk zal dan den vrijen loop laten aan zijn toorn, welke het reeds lang heeft onderdrukt". Uit Sjanghai meldt Havas, dat een rapport, gepubliceerd door de commis sie tot hulpverleeniging aan Chineezen, onthult, dat 80.000 Chineesche non combattanten in de zeventien eerste maanden van den oorlog in het Verre Oosten werden gedood of gewond. 35.157 burgers zijn bij luchtaanvallen om het leven gekomen en 44.50 werden gewond. De commissie verklaart, dat in hetzelfde tijdvak 1318 luchtaanvallen werden uitge voerd op 53 steden in Kwantoeng, waar 9.797 non-combattanten werden gedood en 13.902 gewond. Inzameling van goud in Tokio. Den Japanneezen, die in het bezit zijn van goudstukken of gouden voorwerpen zal verzocht worden deze aan de regeering te verkoopen. Een onlangs door het ministerie van fi nanciën georganiseerde telling heeft aan het licht gebracht, dat in ongeveer 100.000 gezinnen gouden voorwerpen aanwezig zijn. Het ministerie zal zich binnenkort tot deze gezinnen wenden en de goudstukken, gou den kettingen en gouden horloges opvragen. Stemmen voor een militair bond genootschap. In den Japanschen landdag zijn weer Stemmen opgegaan voor een militair bond genootschap.. De onafhankelijke afgevaardigde Kojama, bekend wegens zijn fascistische neigingen en zijn sympathie voor de partij van de sociale massa: „Wij moeten de diplomatie, waardoor 'wij door Europa en Amerika op Sleeptouw worden gehouden, afschaffen. De regeering moet het anti-kominternpact ver sterken door een of- en defensief bondge- nootscap". Sjiron Oike, een afgevaardigde van de zelfde richting, zeide: „Ik geloof zeker, dat Japan de vruchten van het anti-komintern pact moet plukken door een militair ver bond". Botsingen tusschen Hindoes en Mo hammedanen. - Zaterdag hebben zich te Cawnpore (Br.-Indië) botsingen voorgedaan tusschen Hindoes en Mohammedanen, waar bij drie personen werden gedood en vijftig gewond. Deze botsingen vormden het hoogtepunt van een sedert eenige dagen bestaande span ning, welke veroorzaakt was door de door de Mohammedanen gemaakte bezwaren, dat de Hindoes tegenover de Moskee muziek maakten. Tijdens de ongeregeldheden wer den verscheidene winkels geplunderd. De politie is den toestand thans meester. De be woners moeten na een zeker tijdstip binnen hun woningen blijven. Officieel wordt gemeld, dat 11 menschen om het leven zijn gekomen en 19 gewond zijn, toen de politie het vuur opende op den verboden optocht. Onder de gewonden be vonden zich eenige monniken. Brand in vacantiekamp. - Voor den tweeden keer in deze week heeft een felle brand gewoed in het vacantiekamp Skegness in Lincolnshire (Eng.) Kort na het uitbre ken van den brand werden drie ontploffin gen gehoord. In de eetzaal en de modelkeu ken werd groote schade aangericht. De poli tie stelt een onderezoek in en sluit de moge lijkheid van brandstichting niet uit. Communisten veroordeeld in Albanië. - De Albaneesche rechtbank, ingesteld tot be strijding van communistische propaganda, heeft vijftig verdachten veroordeeld tot ge vangenisstraffen tusschen een maand en tien jaar. Een aantal beklaaagden is vrijgespro ken. Rublee naar de Vereenigde Staten terug. - De diplomatieke correspondent van de „Times" verneemt, dat Rublee, de voor zitter van de inter-gouvernementeele com missie voor de vluchtelingen te Evian, zal aftreden en naar de Vereenigde Staten zal terugkeeren. Dit zou het gevolg zijn van de onderhandelingen, welke hij met de Duitsche regeering heeft gevoerd over de Joodsche emigranten. De correspondent verneemt ver der, dat het Duitsche memorandum inzake de vluchtelingen voorstelt 150.000 tot 200.000 Joodsche pioniers toe te staan uit Duitsch land te vertrekken en deze emigratie te financieren na de vestiging van hun verwan ten, die beter zullen worden behandeld door de Duitsche autoriteten. Er moet een trust worden gevormd van het Joodsche eigendom in Duitschland, waaruit de Joodsche emigran ten, naar gelang van hun welvaart, zullen kunnen putten: ten eerste de foenoodigde gelden voor overtocht en borgstelling in de landen, waarheen zij gaan, voor zoover dit in maken zal kunnen geschieden en ten tweede voor het aanschaffen van machines en ver der materieel, welke meegenomen kunnen worden tot beperking van de vestigings kosten. Ergernis over Italiaansche eischen. - De Turksche openbare meening is geërgerd over de publicatie in enkele Italiaansche dagbladen van kaarten, waaruit blijkt, dat de Italiaansche eischen zich eveneens uit strekken tot sommige Turksche gebieden. De geheele pers is verontwaardigd over deze nieuwe eischen en tart Italië de Turksche integriteit aan te tasten. Het terrorisme gaat voort. - Gisteren is in Palestina te Haifa een Jood gewond in een autobus. Een Joodsch politieagent werd ge dood in Safad tijdens een geweervuurge vecht. Ten slotte werden verscheidene bom men op verschillende plaatsen geworpen. De Joodsche kolonie Nessiona is aangevallen door een gewapende bende, die van de Arabische plantages in de omgeving kwam. De aanval lers vermoordden een bewaker en verwond den drie leden van een gezin, den vader, den zoon en de dochter. Vervolgens namen zij de vlucht. Bloedige botsingen tusschen Hindoes en Mohammedanen. - De botsingen tusschen Britsch-Indische Mohammedanen en Hin does, die zich Zaterdag hebben voorgedaan, hebben zich gisterochtend herhaald, met het gevolg dat twintig personen gedood en 20Ü gewond werden. De politie zag zich genood zaakt, zesmaal na waarschuwing op de menigte te schieten. Zij verrichtte 500 ar restaties. Omvangrijke spionnagezaak in België ontdekt. - De „Libre Belgique" verneemt uit Ciney, dat men daar op het spoor is gekomen van een ernstig geval van spionnage ten be hoeve van een buitenlandsche mogendheid in het Oosten. Nadere bijzonderheden ontbreken, doch de zaak zou een grooten omvang kunnen aannemen. Degenen die het onderzoek lei den, bewaren het diepste stilzwijgen. Vijf personen, waaronder een afkomstig uit Di- nant, zijn gearresteerd en te Dinant inge sloten. Tafeltennis LUTO IN DE COMPETITIE. Verschenen Donderdag ontving Luto in haar clublokaal aan de Snaarmanslaan drie Haarlemsche teams, te weten T.O.G. III en IV en T.O.G. I (dames). Het is voor de thuisclub geen daverend succes geworden. Beide heeren-teams moes- ^^^hhhih^^wIhü i 'x&j Het stoffelijk overschot van sir Henri Deterding, oud-directeur-generaal van de Koninklijke Petroleum Maatschappij is te Dobbin in Mecklenburg (Duitschland) ter aarde besteld. Op onze foto: het stoffelijk overschot wordt het sterfhuis uitgedragen en overgebracht naar de rouwhal. ten de meerderheid van hun tegenstanders erkennen, alleen de dames zorgden voor de volle winst. Eerstegenoemde nederlagen la gen evenwel ietwat in de lijn der verwach ting, immers in de uitwedstrijden tegen bo- vengenenoemde teams werd met resp. 010 en 37 verloren. Luto I verloor met 46 van T.O.G. III. Het is van het eerste team een goed ge speelde wedstrijd geweest. Bij Luto "."as Brandse uitstekend op dreef. Dubbel jam mer was het daarom dat hij zijn partij te gen van Dam in de derde en beslissende set door een paar netballen moest verlie zen. Ook zijn partij tegen van Abbevé was van prima gehalte. Wel de beste en spannendste partij van den avond. Een 55-uitslag was dan ook een meer bevredi gende uitslag geweest. Bij T.O.G. III viel van Mauerik wat uit den toon. Wat dan ook in den uitslag tot uiting komt. Luto II ging met 3:7 tegen T.O.G. IV ten onder. Door dezen uitslag werden de Haarlemmers ongeslagen kampioen in bun af deeling. Onze hartelijke gelukwenschen daarmede. In dit licht bczlgn is boven staande uitslag dan ook niet ontmoedi gend. Integendeel. Bij Luto II was Kwadijk d e man. Hij zorgde voor twee winstpunten, in. partijen die werkelijk van goed gehalte v/aren. Jammer was het voor Lamar dat hij geen enkele partij wist te winnen. Hij is een veelzijdig speler, beschikt over een goede service, een uitstekende forehand en een zeer sterke verdediging. Van het twee de team ongetwijfeld de meest airound- speler. Te weinig wedstrijd-ervaring en tactisch inzicht zijn oorzaak dat hij vele malen een partij verliest, welke eigenlijk gewonnen had moeten worden. Maar dat komt wel in orde. Luto I dames zorgden zooals boven reeds is aangehaald voor den vollen winst. Alle speelsters kunnen terugzien op een goe den wedstrijd. Door deze overwinning heb ben zij zich van de tweede plaats in hun afdeeling verzekerd. Een prachtige presta tie. Zij verdienen daarvoor inderdaad een woord van hulde. Volgende week hopen we de diverse competitiestanden nog even te publiceeren, waarbij dan nog wel even ge legenheid is hierop nog terug te komen. Hier volgen nog de gedetailleerde uitsla gen: Luto I T.O.G. III J. BrandseA. v. Abbevé 01 J. BrandseB. van Dam 01 J. Brandsev. Mauerik 10 H. de LangeA. v. Abbevé 01 H. de LangeB. van Dam 01 H. de Langev. Mauerik 10 A. BruinA. v. Abbevé 01 A. BruinB. van Dam 01 A. Bruinv. Mauerik 10 Brandse-de Langev. Abbevév. Dam 1—0 Totaal-uitslag 46 Luto .II T.O.G. IV A. KwadijkJ. Lenaarts 1—0 A. KwadijkW. Lenaarts 10 A. KwadijkW. Kosters 01 Jansen v. JorksveldJ. Lenaarts 10 Jansen v. JorksveldW. Lenaarts 01 Jansen v. JorksveldW. Kosters 01 H. Lamar-—J. Lenaarts 01 H. LamarW. Lenaarts 01 H. LamarW. Kosters 01 Jansen v. Jorksveld-Kwadijk J. Lenaarts-W. Lenaarts 01 Totaal-uitslag 37 Luto I dames T.O.G. I dames Mej. M. PieMej. A. ten Brink 10 Mej. M. Pie-Mej. H. v. Giesel 10 Mej. M. PieMej. T. v. Giesel 10 Mej. L. ReulingMej. A. ten Brink 10 Mej. L. ReulingMej. H. v. Giesel 10 Mej. L. ReulingMej. T. v. Giesel 10 Mej. N. RaatMej. A. ten Brink 10 Mej. N. RaatMej. H. v. Giesel 10 Mej. N. RaatMej. T. v. Giesel 01 Mej. Pie-mej. Reulingmej. ten Brinkmej. T. v. Giesel 10 Worstelen. OM HET KAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Zondag zijn te Beverwijk de wedstrij den om de nationale titels in worstelen en gewichtheffen begonnen. Voor de wed strijden van gister stonden ingeschreven C. Koster in de 2e afd. vedergewicht en W. Kaandorp en S. Schut in de 2e afd. licht gewicht. Daar W. Kaandorp y2 pond te zwaar was, zal deze volgende week zijn geluk in M. A. moeten beproeven, terwijl Schut door een blessure niet kon mede werken. Koster kwam na '3 jaar voor net eerst weer in een open wedstrijd uit. Hij kan op een goeden dag terugzien, daar hij met gelijk aantal strafpunten eindigde bij de eerstgeplaatsten. Van de 11 deelne mers in het vedergewicht eindigden de vier bovensten als volgt: kampioen: Becht „S. S. S.", Amsterdam; 2. Hop; 3. v. Heiningen, beiden „Achilles", Wor- merveer; 4. C. Koster, „S. S. S.", Alk maar; allen 3 verliespunten. Deze uit slag werd na weging der deelnemers ver kregen. Volgende week worden de wedstrijden voortgezet. Voor Alkmaar zullen dan deelnemen H. Boersen en W. Kaandorp, beiden in de 2e afd. M. A. Totaal-uitslag 91 Mandag 13 Febr. speelt Luto I tegen H.T. T.C. I en Luto II tegen H.T.T.C. I dames, beiden te Haarlem. Wielrennen. A. S. V. VICTRIX. 't Was j.1. Zaterdagavond voor A. S. V. Victrix lang geen gemakkelijke taak, om op de hometrainer te winnen, maar, dank zij de diverse prachtige prestaties der renners is het toch gelukt, 't Waren dezen keer de Wielerclub Wieringen en de West-Fries uit Enkhuizen, die uitgenoodigd waren, om zich in de zaal van v. Gij zen in snelheid te meten met Victrix. Een gezellig enthou siasme en een sportieve sfeer hebben dezen avond gekenmerkt. Na het openingswoord van den voorzitter, waarin diverse mededeelingen werden ge daan, werd met den wedstrijd een aanvang genomen, en wtl op de 500 M. tusschen Victrix en Wieringen, waaraan door elk met 3 renners werd deelgenomen. Alras bleek dat Victrix sneller was. Zij won dan ook met totaal 6 2/5 sec. verschil. De daarop volgende 1500 M. tusschen de zelfde vereenigingen bracht eveneens een voordeel voor Victrix, nu van 11 sec. 't Was in dezen wedstrijd, dat de snelle Harry Blok zijn eigen record verbeterde, door hier een tijd te maken van 60 2/5 sec! Voorwaar een mooie prestatie! Vervolgens reed Victrix tegen de West- Fries. Op de 500 M. behaalde Victrix een voordeel van 5 4/5 sec., doch op 1500 M. waren de Enkhuizers de baas door te win nen met 2 1/5 sec. op het totaal. Daarna kwamen nog Wieringen en de West-Fries tegenover elkaar. Hier bleek Wieringen sterker op de 500 M., doch op de 1500 M. was het andersom. Wieringen won met 1 sec. de 100 M. en Enkhuizen met 3 1/5 sec. de 1500 M. Het eindklassement bleek 1500 M. a.v.: I'/^' V' Victrix 8.30 4/5; 2. de West-Fries 8.41 3/5; 3. W. C. Wieringen 8,54 2/5. Als snelste renners werden gevoteerd: 1. Harry Blok 2 x 1500 M., totaal 2,1 3/5 sec.; 2 P Zandvoort 2 x 500 M. met 42 2/5 sec.; beiden van Victrix. Tusschen de bedrijven door hebben de jongste leden van Victrix gelegenheid gehad met elkaar te strijden, wat door *t publiek fer ®™Fdeerd werd- Hier waren op de 2 X 250 M. 1. v. d. Horst 30 2/5; 2. P. Eg- bergen 31 1/5; 3. Mazereeuw 31 4/5 sec. W,?rden de diverse prijzen, welke grootendeels door Alkmaarsche winkeliers gratis waren aangeboden, door den voor zitter uitgereikt, waarna tot het einde toe een geanimeerd bal volgde, dat verzorgd werd door Siem Spruit en ziin band. Alléén 2de handsch goederen. uitsluitend a contant. (Dinsdags en Vrijdags inzenden). R. V. AL CM ARIA. Gisteren heeft Alcmaria een trainingsrit gehouden over de volgende afstanden: A.-kl. 37 K.M., B.-kl. 37 K.M., C.-kl. 28 K.M. en Junioren 18 K.M. Al direct werd er een flink tempo ingezet en het was Eenhoorn die geregeld probeerde weg te komen, doch het gelukte hem niet. Gere geld trok het peleton weer bij. Zoo ging het tot aan de 3e ronde toe. Toen was het Balvers die een flinken voorsprong geno men had, en deze wist te behouden, doch direct achter hem zat Eenhoorn, die in het laatst snel kwam opzetten. Groot werd derde, terwijl de anderen hadden opgege ven. Ook E. Bos en Glas kunnen op een zeer goeden wedstrijd terug zien. De C-klassers kunnen ook tevreden zijn, daar de afstand dien ze moesten rijden, in een behoorlijken tijd zijn afgelegd. Bij de Junioren waren het Groot en Wayering, die den toon aangaven en zij gingen dan ook met de eerste twee plaatsen strijken. De uitslagen waren: A-klasse: 1 N. Balver, tijd 1 uur 12 min.; 2 K. Eenhoorn; 3 Jn. Groot. B-klasse: 1 E. Bos, tijd 1 uur 16 min.; 2 Jn. Glas. C-klasse: 1 B. Greeuw, tijd 57 y2 min.; 2 J. de Wit; 3 J. Schouten; 4 Visser. Junioren: 1 Groot, tijd 35 min.; 2 Wayering; 3 P. Schot; 4 C. Myer; 5 P. de Boer. IJ shockey. ZWITSERLAND WAARSCHIJNLIJK EUROPEESCH KAMPIOEN. Door een 4O-overwinning van Canada op de Vereenigde Staten hebben de Trail Smoke Eaters het wereldkampioenschap ijshockey behaald. Hoewel de wedstrijd Zwitserland Tsjecho-Slowakije tot driemaal toe verlengd is, werd er niet gescoord en bleef de stand 0—0. De wedstrijd zal worden overgespeeld, teneinde uit te maken, wie Europeesch kam pioen wordt. Het eindklassement is thans: 1. en wereldkampioen Canada, 2. Ver eenigde Staten, 3. en 4. Europeesch kam pioen Zwitserland of Tsjecho-Slowakije, 5, Duitschland, 6. Polen, 7. Hongarije, 8. Enge land, 9. Italië, 10. Letland, 11. en 12. Neder land en België, 13. en 14. Joego-Slavië en Finland. „v Hockey. ALKMAAR I—R.A.P. 2—0. In een zeer slecht gespeelden wedstrijd heeft Alkmaar haar eersten bekerwedstrijd gewonnen tegen R.A.P. uit Leeuwarden. Eenerzijds speelden de Friezen een tech nisch zeer slecht spel, waartegenover Alk maar aan den anderen kant een povere tegenprestatie leverde. Als oefenwedstrijd voor de verdere competitie heeft deze wed strijd dan ook niet de minste waarde gehad. Ofschoon de voorhoede massa's kansen kreeg, werd hiervan weinig of geen profijt getrokken, door hersenloos spel en tallooze of f-sidegevallen. Vrijwel gedurende den geheelen wedstrijd was Alkmaar in de meerderheid, doch slechts tweemaal kon Alkmaar het Friesche doel doorboren, mede dank zij het uitsteken de werk van den Frieschen keeper, die zijn doel als gegrendeld hield. De eindstand 20 geeft dan ook geenszins de verhouding goed weer, nog daargelaten het feit dat uit de tallooze strafcorners, die Alkmaar te nemen kreeg, geen enkele goal gescoord werd. Na de rust begon het zelfs in de Alkmaar sche achterhoede te rommelen, zoodat de Friezen zelfs eenige malen het Alkmaarsche doel in gevaar brachten, hoewel het niet'tot goals kwam. Want hiervoor schoot R.A.P. te kort in techniek en was de tactiek voor Alk maar te doorzichtig. Niet dat Alkmaar een goede tactiek aan den dag legde, want het Alkmaarsche spel was opportunistischer en systeamloozer dan ooit. Laat ons daarom dezen wedstrijd, die, be halve de zeer goede goal van Burlage, zoo arm was aan goede momenten, maar zoo snel mogelijk vergeten! Alkmaar zij er echter van overtuigd, dat er in de competitie méér verlangd wordt!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8