JUdti&iakm Moreele en Geestelijke herbewapening in Indië. OUDKARSPEL NIEUWE NIEDORP {BiROEK OP LANGENDIJK HEERHUGOWAARD ZUIDSCHARWOUDE NOORDSCHARWOUDE WIERINGERWAARD H.M. radio-rede heeft weerklank gevonden. TOONEELGEZELSCHAPPEN ZIJN TE DRUK. Glimlachje DERDE BLAD. Arm gebroken Het zoontje van den heer C. B. te Oud karspel is Vrijdag spelenderwijs van de trap gevallen. Hij kwam zoo ongelukkig terecht, dat hij een arm brak. Ter aardebestelling Jb. Kooy Kz Vrijdagmiddag heeft op de algemeene begraafplaats alhier, de ter aardebestelling plaats gehad van den heer Jb. Kooy Kz., dijkgraaf van het Heemraadschap der Strijkmolens van de Niedorperkogge. Behalve famileleden waren ook nog een groot aantal belangstellenden aanwezig, waaronder het dagelijksch bestuur van de Niedorperkogge, benevens enkele hoofd ingelanden, het dagelfjksch bestuur van de Banne, waartoe de overleende behoorde, en enkele bestuursleden van den Oosterpolder. Namens het bestuur van den Niedorper kogge sprak de heer Jb. Kooy Cz. woorden van dank voor alles wat de overledene voor dat Waterschap is geweest. De heer A. Vethman sprak als vriend enkele woorden van waardeering en troost tot de familie. Ds. Haars dankte namens de familie voor de betoonde belangstelling. Het mannenkoor bestaat 12 K jaar. Op 2 Maart a.s. zal het Mannenkoor „De Lofstem" alhier zijn 12 -jarig be staan herdenken. Dit jubileum zal feeste lijk worden herdacht door een concert in de Ned. herv. kerk, waarvoor van ver schillende zijden medewerking is toege zegd. Advendo bestaat 10 jaar De chr. muziekvereeniging Advendo ahlier, herdacht Vrijdag, onder leiding van den heer W. Slot, haar 10-jarig bestaan, in de zaal van den heer Jb. Balder. In deze bijeenkomst, waar ook burge meester Schelhaas aanwezig was, alsmede vertegenwoordigers van het bondsbestuur werd het wel en wee van de vereeniging gememoreerd. De vereeniging heeft onder leiding van den heer Van Kalken steeds lauweren mogen oogsten. De vereeniging heeft gedurende haar bestaan 7 eerste en 3 tweede prijzen behaald. Het corps komt thans uit in de afdeeling uitmuntendheid De directeur, de heer van Kalken, mocht als blijk van waardeering voor zijn arbeid een prachtige bloemenmand in ontvangst nemen. De bondsvoorzitter, de heer van der Wal, heeft nog het woord gevoerd, de vereeniging complimenteerende met haar 10-jarig bestaan. Ook burgemeester Schelhaas sprak een hartelijke felicitatie uit. Men bleef nog lang gezellig bijeen. Het was een uitstekend geslaagde herden kingsavond. Luchtbescherming. Dr. Verdonk heeft in het gemeentehuis voo:r de leden van den luchtbeschermings dienst een lezing gehouden ovei oorlogs- gassen. Uitvoerig werd uiteengezet welke uitwerking verschillende gassen hebben, terwijl daarna de bestrijdingswijze werd besproken. Aan de gestelde vragen t. a. v. de verpleging van getroffenen zal nog een bijeenkomst worden gewijd. Chr. schoolvereeniging. Vrijdagavond hield de hulpvereeni- ging voor chr. nat. schoolonderwijs een ledenvergadering in een der schoollokalen. Voorzitter was de heer H. Glas. De rekening van den penningmeester gaf aan, dat de ontvangsten, met inbegrip van het beginsaldo van 1887.78, hadden 'bedragen 18320.07. Uitgegeven was 17.359.83, batig saldo 960.24. Deze rekening werd aldus vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werd de heer H. van Zuylen gekozen in de plaats van den heer Jb. Wagenaar, die zich niet meer herkiesbaar had gesteld. In de plaats van den heer J. Kostelijk- Bak werd de heer P. Koedijk Dz. gekozen. De heer W. J. Balder werd herkozen. Hierna werden nog eenige besprekingen gevoerd over het teekenen van de leden lijst en over het aantal schoolgaande kinderen. Lage loonen Naar wij vernemen, is het loon, dat de in de diepspitregeling te werk gestelde werk- loozen verdienen, soms heel laag. Er worden loonen genoemd vanaf 16 cent per uur. Er zijn er wel, die meer verdienen en aan het basisuurloon kunnen komen, doch tengevol ge van de groote verscheidenheid van de kwaliteit van den te verwerken grond loopen de loonen vrij sterk uiteen. Het is heel jam mer, dat deze verbetering van den grond yoor de arbeiders moeilijkheden oplevert. Ned. Vereen, tot afschaffing van alcoholhoudende dranken. De Fedef'atie N.Holland Noord van de Ned. Vereen, tot afschaffing van alcohol houdende dranken hield Zondag haar alge meene jaarvergadering in het Noordhol- landsch Koffiehuis te Schagen. Voor deze vergadering bestond een goede belangstel ling. Voorzitter was de heer Jb. Rutsen uit Zuidscharwoude, die in zijn openingswoord zyn genoegen uitsprak over de goede op komst. Spr. verwelkomde in het bijzonder de heeren Gerhard, voorzitter van de N.H.P.C. en Boon, uit Wieringen, die een lezing zou houden over madame Curie. Mej. Sandstra uit Spanbroek legde reke ning en verantwoording af van haar beheer als penningmeesteressc. Aan het jaarverslag ontleenen wij, dat er In de verschillende afdeelingen, welke bij de federatie zijn aangesloten, verscheidene acties zijn gevoerd. Overwogen zal worden, de verspreiding van propaganda-lectuur in gemeenten, waar geen afdeelingen van den bond gevestigd zijn. De heer Tj. Posthumus te Lutjewinkel werd bij acclamatie herkozen als bestuure lid. De beschrijvingsbrief voor de alg. verg, van de N.H.P.C., welke dit jaar te Zaandam wordt gehouden, werd behandeld. Aanbe volen werd, het weekend, dat ter gelegen heid van de alg. verg. aldaar wordt gehou den, te bezoeken. De heer Boon hield vervolgens een inlel ding over madame Curie. Hij wist door zijn uitstekende voordracht de aandacht van zijn toehoorders te boeien. Het was een mooie lezing. Jaarvergadering Chr. Nat. School Vrijdagavond was de hulpvereeniging voor chr. nat. schoolonderwijs alhier in jaarvergadering bijeen in het gebouw der geref. kerk aan den Basserweg. De voorzit ter, de hr. J. J. Gootjes, opende deze bij eenkomst met schriftlezing en gebed. Hij herinnerde in zijn openingswoord aan de jaarvergadering 1938, waarhij toen 'n ouder avond gecombineerd was, doch om ver schillende redenen was deze nu gesplitst in een jaarvergadering en straks een ouder avond. Veel schokkends is er dit jaar niet gebeurd. Uit het jaarverslag bleek, dat het leden tal geslonken was met 3 door verhuizing, overlijden enz. Door het bestuur was een ouderavond georganiseerd welke in een groote behoefte had voorzien. De officieele opening der nieuwe school was een evenement in de geschiedenis, evenals het 25-jarig bestaan. Als gewoonlijk zijn er weer schoolreisjes gehouden en de kinderen hebben zich niet onbetuigd gelaten tijdens de Oranjefeesten, De kweekeling met akte, de heer K. Kra mer, is met ingang van 1 Jan. vast be noemd. Uit het verslag van den penningmeester bleek dat de inkomsten bedroegen 6925.27 tegen een uitgaaf van 6693.92 zoodat thans een batig saldo aanwezig was van 231.35. Bij de bestuursverkiezing, aftredend de heer H. Visser wegens vertrek werd ge kozen den heer A. Peters. In de vacature van den heer J. J. Gootjes niet herkiesbaar, werd gekozen de heer J. Leegwater. Bij de rondvraag werden ver schillende dingen naar voren gebracht, o.a. de tandverzorging op school. De voorzitter dankte alle aanwezigen voor de belangstelling en medewerking waarna de heer R. Stouthamer eindigde met dankgebed, na vooraf den scheidenden voorzitter te hebben toegesproken en be dankt voor het werk door hem tijdens zijn voorzitterschap gedaan. Rectificatie. In het bericht over de nieuwe kiesver- eeniging in het nummer van Zaterdag is een fout geslopen. In het bestuur heeft niet zit ting de heer J. Kramer maar de heer Jb. Kroon. De Harmonie. In het clublokaal, bij den heer J. de Bak ker, vergaderde Donderdagmiddag de har monie „Excelsior" onder leiding van den heer K. van Dijk, die in zijn openingswoord de beste wenschen uitsprak voor het spoedig herstel van den heer Pranger, den directeur, die wegens ziekte verhinderd was de vergade ring bij te wonen, iets dat in de 28 jaren van zijn dirigentschap nog nooit is voorgekomen. Ook den heer van Zijl werd een spoedig herstel toegewenscht. Het afgeloopen jaar is voor de vereeniging een bewogen jaar ge weest, doch men is er toch in geslaagd, op het concours een eersten prijs te behalen. Jaarverslagen van secretaris en penning meester werden onveranderd vastgesteld. Bij de bestuursverkiezing werden de af tredende heeren K. Wagenaar en K. Sijpheer herkozen. In de vacature K. van Nienes werd de heer A. Timmerman gekozen. Besloten werd een verzoek om subsidie te richten tot den raad van Oudkarspel en evenals verleden jaar weer een muzikalen rondgang te houden ter stijving van de kas. Bond van Boerinnen. De afd. Wieringerwaard van den Bond van Boerinnen e.a. Plattelandsvrouwen heeft Donderdagavond haar eerste lustrum ge vierd. De zaal van den heer Schenk was voor deze gelegenheid extra versierd. Verschil lende coöperaties en vereenigingen waren uitgenoodigd, die allen in 't bijzonder wel kom werden geheeten door de presidente, mevr. VisserBakker. Af en toe met een tikje humor er door heen heeft ze een resumé gegeven van het ontstaan der afd. en het verloop van deze 5 aren. Begonnen met 19 leden is het thans een afdeeling met 112 leden. De saamhoorig- heid in Wieringerwaard is uitstekend. De voorzitster eindigde met een gedicht van Clinge Doorenbos. Van de gelegenheid om de afd. te feliciteeren werd door velen ge bruik gemaakt. De eerste was mevr. WaiboerElteren die in 't bijzonder hulde bracht aan de presidente. Zij toch is het geweest, die door haar propaganda bereikt heeft, dat er thans 28 afdeelingen zijn met 2500 leden. Wierin gerwaard was de eerste in den kop van Noordholland. Mevr. WilmsGeerligs sprak namens de afd. Anna-Paulowna, mej. Christien Wai boer namens de oud-leerlingen van de Landbouwhuishoudschool, mevr. Haringhui zenBoon namens de Ned. Herv. Vrouwen club, mevr. Metzelaar namens alle leden. Alle gelukwenschen gingen vergezeld van prachtige bloemstukken. Ook de heeren bleven niet achterwege. Burgemeester Kaan sprak namens het gemeentebestuur en het Witte Kruis; de heer Jb. Kaan namens de gymnastiekver. Olympia; de heer P. Visser namens de Holl. Mij. v. Landbouw; de heer Haringhuizen namens het Witte Kruis en de heer Rademaker namens Landbouw en Mij. (Van onzen Indischen correspondent). De radio-rede van H. M. de Koningin over „Onze taak in deze dagen, in ver band met moreele en geestelijke herbe wapening" heeft ook in Indië veler be langstelling en instemming gevonden. Gevoeld werd, ook door wie dat niet zoo direct onder woorden kon brengen, dat hetgeen onze Koningin tot Haar onder danen in het Moederland en in Nederland onder de Keerkringen sprak, uit het hart kwam, dat 'tniet alleen een koninklijk woord was, maar een, dat gedragen werd, kon 'tzijn werd voortgestuwd tot in aller harten en geest, door oprecht medeleven en medegevoel met de volksnooden, door een diepe, innerlijke overtuiging, door Godsvertrouwen. Het kan niet anders of hetgeen onze Koningin zoê oprecht en zoo van hart tot hart gesproken heeft, moet weerklank gevonden hebben. De pers gaf daarvan blijk en uit de Hollandsche tele grammen weten we al, dat in het vader land het koninklijk woord niet tevergeefs is gesproken, daar tot samenwerking leidde, in de eerste plaats voor hulp aan de werkloozen. Wat hier in Indië, als weerslag op de radio-rede onzer Ko ningin zal gebeuren, hoe hier Hr. Ms. herhaalde oproep, want dat was 't, tot daden zal leiden, wachten we af. Een ver gelijking met Holland gaat niet aan, of 't zou moeten zijn om op de verschillen te wijzen, want ook nu weer valt op hoe anders dan Holland Indië is, ik bedoel nu de Indische Europeesche samenleving. Van hieruit gezien, lijkt hoe zal ik 't precies zeggen in Holland alles zoo dicht opeen, in dat kleine landje, dat zoo dicht bevolkt is, waar er nauwelijks af stand is tusschen de steden, al liggen die betrekkelijk ver van elkaar. En we vra gen ons hier wel eens af, of er nog zoo iets bestaat als het platteland van vroeger, waar de moderne geest, de moderne tech niek, met al haar hulpmiddelen niet zou zijn doorgedrongen. Natuurlijk is 't er nog en soms, inderdaad, lezen we er van in de kranten. Maar Indië, daar leven we in letterlijken zin zoo veel verder uit elkaar, zelfs in de groote steden en hier zijn nog afstanden, die het moderne verkeer niet deed verdwijnen. Hoogstens het vliegtuig! En de radio, althans wat de uitzending van nieuwsberichten betreft, wat toch maar surrogaat blijft tegenover de nieuwsverspreiding door de kranten. Want hoe gemakkelijk en hoe vlug ontgaat den luisteraar niet een bericht in den radio- nieuwsomroep, als er al geregeld gelegen heid tot luisteren is. Terwijl in de buiten gewesten de krant van Java minstens een dag na haar verschijnen de woning bin nenkomt, vaak veel later. Dan is de at tractie der actualiteit er af. Ik geef deze toelichting om te doen uitkomen, dat er van een „weerklank", in den zin als in Holland de oproep onzer Koningin moet hebben gewekt, hier niet of nauwelijks sprake kan zijn; al hebben zeer stellig duizenden en duizenden naar Haar radio rede geluisterd. Maar wel hebben Haar woorden natuurlijk in veler harten weer klank en instemming gevonden. De vraag is alleen, hoe zal die oproep zich omzetten in daden? Ik kan niet verhelen daarom trent sceptisch gestemd te zijn. Tot dus ver heeft de oproep tot geestelijke en mo reele herbewapening praktisch weinig uit werking gehad. Toegegeven, dat de op roep in de eerste plaats tot elk persoon lijk gericht is, maar gemeenschappelijk kan er toch 't een en ander, zelfs veel worden gedaan en dan denk ik aan het geen de zeer vele organisaties op maat schappelijk en geestelijk gebied, welke Indië rijk is, zouden kunnen doen in eigen kring. Ook de politieke vereenigin gen en de kerk, en organisaties, welke een geestelijke strooming vertegenwoordi gen, en de georganiseerde vrouwen! Ook ouders en opvoeders hebben hier een taak. Wat het onderwijs betreft, denk ik speci aal aan het M. O. Om dan te constateeren, dat er in dien zin eigenlijk nog niets is gedaan. Terwijl de zaak hier toch ook ur gent is. Of dacht ge maar dat veron derstel ik niet dat in Indië geen ver slapping, geen vervaging van geestelijke waarden valt te constateeren, geen ver vlakking van die beginselen, waaruit de volkskracht wordt opgebouwd? Men zie naar onze jeugd, het beste deel niet te na gesproken; maar er zijn toch vele jongens en meisjes die geen andere belangstelling hebben dan voor zwemmen, dansen en de film! Men mag dat niet in de eerste plaats aan de jeugd zelf wijten. Ligt de schuld niet ten deele, zeker in vele gevallen, bij het moderne gezinsleven? Ik vraag maar, om echter met stelligheid er aan toe te voegen, dat voor een ander, belangrijk deel de oorzaak ligt bij het onderwijs, speciaal bij het M. O., dat nauwelijks aan dacht schenkt aan die geestelijke waar den. En wat weet de jeugd van de groote beginselen onzer geestelijke vrijheid, zoo als die in de Grondwet en voor hier in de Indische Staatsregeling zijn omschreven en worden gewaarborgd? Hiermede kom ik zeer stellig niet op wat men gewoonlijk politiek terrein pleegt te noemen, omdat die beginselen, de groote waarden van geestelijke vrijheid en vrijheid van mee- ningsuiting rakend, in de geschiedenis van ons vaderland en in ons volkskarak ter verankerd liggen, 't Is alleen maar zaak, ze weer tot volle gelding te brengen en dit nu zie ik als een belangrijk doelwit voor de beweging tot geestelijke en mo reele herbewapening. Nu moet ge overigens niet denken, dat wij, landgenoo- ten in Indië geen goede vaderlanders meer zouden zijn. Daaraan valt niet te twijfelen, we zijn van dien zelfden aard, dat we ons, als 't er op aankomt, eens en eensgezind voelen. Die gevoelens van ge hechtheid aan vaderland en vorstenhuis zijn op weer typeerende wijze tot uiting gekomen, toen bleek, dat er ter gelegen heid van den verjaardag van Prinses Beatrix slechts een halven dag zou wor den vrijgegeven op de Gouvernements kantoren en voor de scholen. Daartegen is op verschillende plaatsen verzet gekomen, eerst in de kranten, later toch ook langs anderen weg. Er is voor de beslissing, dat op 31 Januari slechts eén halven dag vrij zou worden gegeven, een verklaring gege ven, welke mogelijk formeel juist moge zijn, maar allerminst overtuigend was en dan ook geen bevrediging heeft geschon ken. Verklaard werd n.1., dat alleen d verjaardagen van de Koningin, Prinse* J"liana en Prins Bernhard als officieel feestdagen worden beschouwd, niet ech6 ter de geboortedag van Prinses Beatrix omdat deze geen kroonprinses zou zijn! Ik zal mij niet verdiepen in de puzzle of dit protocolair juist is, het is een delicaat on derwerp; maar de Grondwet regelt toch ook die gevallen, waarin de Kroon over gaat op een vrouwelijke nakomeling ons Vorstelijk Huis. Hoe dit zij, er is hier wel overduidelijk gebleken van gehecht heid aan het Huis van Oranje, in dien zin" dat de hartelijke belangstelling ook uit' gaat naar het dochtertje onzer KroonI prinses. Men heeft zich herinnerd op well ke spontane en geestdriftige wijze een jaar geleden de geboorte van Prinses Beatrix hier is gevierd. De kansen voor Hollandsche tooneelgezelschappen in Indië Mijn brief laat net voldoende ruimte om nog even een heel ander onderwerp te behandelen. Naar aanleiding van de mis lukking van de Indische tournée van Cor Ruys heb ik eenigen tijd geleden over het tooneel in Indië geschreven en over de kansen voor een gezelschap, dat plannen heeft om naar Indië te komen. Er is aan leiding tot enkele nadere opmerkingen omdat in „De Tooneelspiegel" de heer h! P. van den Aardweg een feilen aanval op Cor Ruys levert, die zelf schuld zou heb ben aan zijn débacle, „door zijn Schmiere- systeem". Ik zal hier niet ingaan op de schuldvraag van Cor Ruys, ik heb in een vorigen brief het een en ander gezegd ovev zijn beleid als tournée-leider in Indië; maar dat er van „een Schmiere- systeem" gesproken zou mogen worden is volstrekt onjuist. Ruys heeft net als de tooneeldirecteuren in Holland conces sies moeten doen aan smaak en verlangen van het Indische publiek, of een deel daarvan. Doch ik ga op deze kwesties verder niet in. Er is een ander punt in het artikel van „De Tooneelspiegel", dat den indruk wekt, alsof men maar met een gezelschap, dat over de geheele linie de kunst van tooneelspelen verstaat, en na tuurlijk met een goed repertoire (maar dat staat er niet bij!) naar Indië behoeft te komen om succes te hebben. Tegen die verwachting moet nadruk kelijk worden gewaarschuwd. Een goed gezelschap, met een goed repertoire, zal in Indië net zoo zeker een financieel échec lijden, omdat het te duur is en omdat in Indië evenals in Holland de belang stelling voor het tooneel belangrijk is afge nomen. Wat daarvan de oorzaken zijn, laat ik nu ter zijde, voor een belangrijk deel liggen die bij de film. Bovendien moet men in Holland vooral niet vergeten, dat de groep of het groepje, dat goede tooneelkunst verlangt, in Indië zeer kleini is en dat ook de groepjes, die wat anders willen, ontspanning zonder inspanning, elk op zich zelf ook klein zijn en dat die groepjes vrijwel nooit een zelfde keuze hebben, wat betreft het stuk „dat ze wil len gaan zien!" Bovendien kan het Indi sche publiek niet de hooge entrée-prijzen betalen, welke een goed gezelschap met een goed repertoire onvermijdelijk moet vragen. De schrijver in „De Tooneel spiegel" weet niet, dat de exploitatie van een tourneerend gezelschap zwaar belast wordt door reis- en verblijfkosten naar Indië en in Indië. Alleen een klein gezel schap, met goed op elkaar ingestelde en ingespeelde artisten en met een reper toire, dat naar de uiteenloopende verlan gens van het publiek (net als in Holland immers) verschillende mogelijkheden biedt, heeft hier eenige kans en dan nog met een bescheiden financieel effect. BATAVUS. Allen waren zeer erkentelijk voor de uit- noodiging en verder waren het allemaal woorden van welgemeende gelukwenschen. Ook van de familie Schenk was een bloem stuk aanwezig. Alle spreeksters en sprekers werden stuk voor stuk door mevr. Visser beantwoord. Later sprak ook de heer H. K. Koster nog namens de Zuivelfabriek de Vol harding, die tevens een pleidooi hield voor den zuivel. En nu hadden we nog een jubileum en dat is dat van mej. Annie Rol die gedurende 10 aar als trouwe dienstbode in dienst is ge weest bij den heer Rademaker. Namens het hoofdbestuur werd haar bij monde van mevr. WaiboerElteren een diploma uitge reikt. Hiermee was 't officieele gedeelte af geloopen. Na de pauze kregen we een filmvertoo- ning getiteld „Het lied van de Aarde". Hoe wel het al wat laat was, werd toch nog aan mevr. Metzelaar gelegenheid gegeven om als oud-secretaresse een overzicht te geven van hetgeen in deze 5 jaar is gebeurd, Het bestuur kan met voldoening op het eerste lustrum terugzien. DE MOORD TE BRUNSSUM. Medeplichtigheid van de vrouw aan moord niet bewezen. De Maastrichtsche rechtbank deed Zaterdag uitspraak in de zaak tegen den verver te Oirsbeek en de vrouw, beiden gedetineerd, die terecht hadden gestaan wegens den moord op de 23-jarige Mia Schumans, huisvrouw Maassen, te Bruns- sum. Bovendien hadden zij zich te verant woorden wegens het verbergen van het lijk, dat, in een jutezak geperst, in den tuin eerst door de verdachten samen in den grond was gestopt en later door den man alleen achtereenvolgens op twee verschil lende plaatsen opnieuw was begraven, om het misdrijf te verheimelijken. De rechtbank kwalificeerde het misdrijf van den eersten verdachte als moord, ter wijl zij ten opzichte van de vrouw geen wettig bewijsmiddel aanwezig achtte voor medeplichtigheid aan het dooden van het slachtoffer. Wel werd bewezen geacht het samen verbergen van het lijk. De eerste verdachte werd veroordeeld wegens moord en verbergen van het Ijjk tot twintig jaar gevangenisstraf, de vrouw wegens het meehelpen aan het verbergen van het lijk tot zesmaanden gevangenisstraf. Het O. M. had tegen ieder der verdach ten, wegens doodslag en gezamenlijk ver bérgen van het lijk vijftien jaar gevange nisstraf geëischt. VALSCH GELD UITGEGEVEN. Twee zusters tot 11/2 jaar veroordeeld. De Amsterdamsche rechtbank veroor deelde twee zustes, die zich resp. hadden schuldig gemaakt aan het uitgeven van val- sche guldens en het in voorraad hebben van deze valsche geldstukken, tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De jongste zuster een 27-jarige gehuwde vrouw, te Haarlem woonachtig, had de na gemaakte guldens waaraan het rand schrift ontbrak uitgegeven in verschil lende winkels in de Kinkerbuurt op 16 November j.1. De oudste zuster, die 36 jaar is, had de geldstukken in voorraad gehad. Zij bevindt zich in tegenstelling tot haar zuster nog in hechtenis en de rechtbank bracht dit voorarrest in min dering. De vrouwen verklaarden het valsche geld gevonden te hebben, doch aanvankelijk had de jongste verdachte gezegd het van haar zwager te hebben gekregen. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. (Uitspraken van de Strafzitting van Vrijdag 17 Februari). Overtredingen van de Mo tor en Rijwielwet: P. R. D. te Alkmaar, teruggave aan de ouders zonder toepassing van straf. E. L. te Broek op Langendijk, J. S. Gzn., te Sint Maartensbrug, A. E. te Alkmaar, ieder 1 boete of 1 dag hechtenis. H. D. te Schagen, 2 boete of 1 dag hechtenis. G. R P te Castricum, E. F. te Alkmaar, ieder *2.50 boete of 2 dagen hechtenis. J. G. te Alk maar, 3 boete of 2 dagen hechtenis. A W. te Sint Pancras, J. v. S. te Avenhorn, J. M. te Oudkarspel, M. de V. te Alkmaar A* E de J. te Ursem, A. S. te Akersloot, L Th K. te Alkmaar, P. J. M. R. te Oudorp B Z.' te Bergen, ieder 3 boete of 3 dagen hech tenis. C. B. te Noordscharwoude, K K te Noordscharwoude, A. v. T. te Alkmaar, ieder t 4 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van de Poli tieverordeningen: P. de B. te Schermerhorn, 2 boete of 1 dag hechtenis. J. de G. te Bakkum, 2.50 boete of 2 dagen hechtenis. G. T. te Amster dam, J. A. te Alkmaar, J. M. S. te Arnhem, ieder 3 boete of 2 dagen hechtenis. S. D. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van Artikel 453 van het Wetboek van Strafrecht (openbare dronkenschap): H. N. te Alkmaar, H. R. te Alkmaar, ieder 6 boete of 6 dagen hechtenis. Overtreding van de Ar beidswet: A. V. te Alkmaar, 3 boete of 3 dagen hechtenis. Overtredingen van de Pol derverordeningen: F. G. de W. te Alkmaar, 6 boete of 4 dagen hechtenis. Overtredingen van het Cri- sismelkbeslui t: B. S. te Alkmaar, 2 boete of 1 dag hech tenis. Overtredingen van de Bouwverordeningen: H. V. te Castricum, 3 boete of 2 dagen hechtenis. „De melk wordt met den dag dunner, melkboer!" „Dat zou men toch aan U niet zeggen, mevrouw!"

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12