DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Vreest Roosevelt nieuwe internationale verwikkelingen No. 43 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Maandag 20 Februari 1939 141e Jaargang Wellicht eerder naar Washington terug. Onderhandelingen van Berard verliepen niet vlot. Polen erkent Franco's bewind. Niet alle kardinalen komen op tijd. Wordt Pacelli tot paus gekozen De belijdenisbeweging houdt stand, Mislukte staatsgreep in Bolivia. Opstand eischte 6 dooden. Socialistisch-katholiek kabinet in België? Liberalen onthouden hun steun. Joodsche spionnen in Duit- schen dienst? De algemeene toestand. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Het geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur: C. KRAK. PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Officieel wordt, volgens een bericht van Associated Press uit Key (West Florida) medegedeeld, dat het mo gelijk is, dat president Roosevelt zijn afwezigheid uit Washington zal be korten in verband met de laatste be richten welke hem bereikt hebben over de ontwikkeling der gebeurte nissen in het buitenland. „Het verluidt, aldus het bericht, dat het bericht, dat hem sedert zijn vertrek uit Washington geworden is, betrekking heeft op een mogelijke vernieuwing der eischen van de tota litaire staten in de naaste toekomst. Aan deze eischen zou waarschijnlijk kracht worden bijgezet door gebruik te maken van bevreesdheid voor aanvallen, inplaats van gebruik te maken van de normale diplomatieke kanalen. Roosevelt heeft op een desbetreffende vraag gezegd, niet den juisten datum te kunnen opgeven voor zijn terugkeer van zijn kruistocht wegens den „verwarden internationalen toestand". Hij gaf te kennen dat het mogelijk zou zijn, dat hij vóór 3 of 4 Maart zou terug- keeren. De juiste aard der berichten wordt niet onthuld, doch het verluidt dat deze ont wikkeling -eerder een mogelijkheid dan een waarschijnlijkheid is. In kringen van het Witte Huis, aldus de Associated Press vermoedt-men, dat de president telefonische inlichtingen van de Amerikaansche gezanten in Parijs en Londen heeft ontvangen. Rede van Roosevelt. Op weg naar de manoeuvres der Amerikaansche vloot, heeft president Roosevelt per radio de internationale tentoonstelling van San Francisco geopend en daarbij een redevoering gehouden, waarin hij o.a. zeide: De volkeren van het Amerikaansche continent zouden door een voorbeeld te geven van internationale solidariteit, we derzijds vertrouwen en wederzijdsche hulpvaardigheid in de harten van de be angstigde menschheid de hoop levendig kunnen houden, zij zouden tevens de de mocratie verre kunnen doen uitsteken boven de kwaadaardige bitterheid der autocratie. Het bewaren van den vrede in het Westelijk Halfrond moet een zaak zijn, welke vóór alles alle Amerikanen belang inboezemt. Onmiddellijk daarop opende Roosevelt, eveneens per radio, een andere tentoon stelling, die van Tampa in Florida. De president gaf een uiteenzetting van de Amerikaansche buitenlandsche politiek en zei: Wij wenschen met alle wettige midde len de vrijheid van handel en de vrije uit wisseling van cultureele denkbeelden on der de landen te bevorderen. Wij streven niet naar territoriale uitbreiding. Wij werpen geen begeerige blikken naar de bezittingen van onze naburen. Wij zullen onze medewerking verleenen aan een eer lijk gedaan voorstel om de bewapening te beperken. Wij hebben een afschuw van elk beroep op geweld, uitgezonderd wan neer het er om gaat een aanval af te we ren. Doch wij zeggen tot de geheele we reld, dat in geheel Amerika de instellin gen der democratie een regeering met instemming van hen, die geregeerd wor den moeten en zullen gehandhaafd worden. Buitenlandsche commentaren. Ten aanzien van de verklaring, die Roosevelt omtrent de gebeurtenissen in het buitenland heeft afgelegd, meldt Reuter, dat het in politieke kringen te Londen niet geheel duidelijk schijnt te zijn, wat voor bijzonder nieuws Amerika kan hebben bereikt en tot een dergelijke verklaring aanleiding heeft gegeven. Van de. verklaring die Rooseveltzou hebben afgelegd, is te Berlijn nog geen woord gepubliceerd. In welingelichte kringen beschouwt men het als „een nieuw voorbeeld van hysterie en oorlogs psychose, die voortdurend in de demo cratische landen schijnt te heerschen". De pers wijst erop, dat Roosevelt „vol hardt in weloverwogen manoeuvres om de bewapeningsmarkt te stimuleeren". Ofschoon in Romeinsche kringen aan de verklaring weinig aandacht wordt be steed, wordt zij, zij het ook op een niet in het oog loopende plaats, door de kranten gepubliceerd. Een politieke waarnemer verklaarde tegenover Reuter, dat hij aan de juistheid van het bericht twijfelde, waaraan hij toevoegde, dat, als Roosevelt werkelijk had gezegd, wat hem werd toe geschreven, hij comedie speelde. Men is te Burgos van gevoelen, dat totdat de positie der republikeinsche regeering definitief zal zijn vastgesteld en Frankrijk en Groot-Brittannië zullen beslist hebben of deze regeering eenig gezag behoudt, er geen zekere aanwij zing kan worden gegeven hoe spoedig de oorlog zal eindigen. De onderhande lingen van Berard met het bewind van Franco zijn niet zoo vlot verloopen. Eerst gisteravond, na een bespreking met generaal Jordana, was de alge- meene indruk wat beter. Bij het ver laten van het ministerie van Buiten landsche Zaken verklaarde Leon Berard, dat de besprekingen, welke hij heeft gevoerd, een goeden indrruk op hem hebben gemaakt. Hij geloofde niet, dat de besprekingen voor Woensdag hervat kunnen worden. Hij zal dan opnieuw een onderhoud hebben met Jordana, die een bespreking zal hebben ge had met Franco. Berard voegde hieraan toe, dat hij heden ochtend een onderhoud zou hebben met den Britschen vertegenwoordiger Sir Robeit Hodgson. Vervolgens zal hij zich naar San Sebas- tian begeven. Er is geen sprake van dat hij zich vóór zijn terugkeer naar Burgos op Woensdag a.s. nog naar Parijs zal begeven. Indien hij zich in verbinding zal stellen met Bonnet, zal dit telefonisch geschieden. Hodgson, de Engelsche agent bij Franco, heeft verscheidene besprekingen gehad me ambtenaren van het Franco-ministérie van Buitenlandsche Zaken, doch de berichten, dat hij namens de Britsche regeering den autoriteiten de juiste beteekenis heeft ge vraagd van wat bedoeld wordt met „onvoor waardelijke overgave", worden bevestigd noch ontkend. Volgens de „Daily Mail" en de „Daily Express" zal Lord Swintod, de vroegeie minister van Luchtvaart en van Handel, de eerste Britsche ambassadeur bij de regee ring van Franco worden. Hij zou deze func tie evenwel slechts vervullen gedurende den tijd, welke noodig is om de normale be trekkingen te herstellen. Hij zou vergezeld worden door een sterken staf van finan- cieele- en handelsdeskundigen. Polen en Egypte erkennen Franco. De Egyptische regeering heeft besloten, de regeering te Burgos dé Jure te erkennen. Ook Polen heeft het regime van Franco als het eenige wettelijke erkend. Spaansche gezant op het Foreign Office. De Spaansche ambassadeur te Londên heeft Zaterdagmorgen het Foreign Office bezocht. Daar Lord Halifax afwezig was, werd hij ontvangen door den onder-staats secretaris Mounsey. Hoewel over het onder houd officieel niets is meegedeeld, wordt vernomen, dat het huidige aanzien van den toestand in Spanje het onderwerp van ge sprek vormde. Redelijkerwijze kan worden aange nomen, dat de Spaansche gezant gaarne eenige inlichtingen had over de voor nemens der Britsche regeering ten aan zien van de mogelijke erkenning van Franco. Men gelooft tevens, dat de gezant heeft willen wijzen op de volstrekte eensgezind heid der Spaansche regeering. Alicante gebombardeerd. Om twaalf uur hebben vijf driemotorige Savoiatoestellen een zestigtal bommen ge worpen op het zuidwestelijke deel der stad. Er vielen eenige slachtoffers. Bijzonder heden zijn nog niet bekend. Londen protesteert in Burgos. Reuter verneemt, dat de Britsche re geering, wegens de aanhouding van de „Stangrove" door de vloot van Franco in de Middellandsche Zee, een krachtig protest bij de regeering van Burgos heeft ingediend. Tot dusver is hierop geen antwoord ont vangen. Voor zoover bekend, ligt het schip nog te Palma (Majorca). De nationaliteit van den aan boord aanwezigen non interventie-officier is in Londen niet be kend. Omtrent het conclaaf, dat 28 Fe bruari begint, wordt nader gemeld, dat niet alle kardinalen aanwezig zullen zijn bij de opening. Ongeveer 250 personen zullen worden ingesloten in een deel van het vatikaan, waarbij inbegrepen de Sixtijnsche kapel. Om te voorkomen dat geheimen uitlekken zullen zij geheel van de buitenwereld afge sloten zijn. De Zuid-Amerikaansche kardinalen Co- pello en Da Silveira Cintra, alsmede kardi naal O'Connell de aartsbisschop van Boston zullen tijdig voor de plechtige opening van het conclaaf in Rome kunnen zijn. De mail boot „Neptunia" zal n.1. reeds 28 Febr. in Napels aankomen, dus 15 uur vóór den offi- cieelen tijd van aankomst. Reuter meldt voorts, dat wegens de wel nauwe maar toch delicate betrek kingen tusschen het vaticaan en de Ita- liaansche regeering hoogstwaarschijnlijk weer een Italiaansche kardinaal tot paus zal worden gekozen. Als -meest op den voorgrond tredende candidaten noemt Reuter de kardinalen Pacèlli en Tede- schini. De „Relazioni" over de pauskeuze. Schrijvende pver het a.s. conclaaf, zegt de „Relazioni Internazionali": De keus zal uit gaan naar een „goeden herder", die een „homo novus" is ten aanzien van de wereld- sche machten,, een kardinaal derhalve, die in zijn vorige werkzaamheid, niet met eeni- gen politieken factor in conflict is geraakt. De kardinalen zullen volgens het blad zich tevens uitspreken over de keuze van een kardinaal-staatssecretaris. Hiermede zou een toestand uit het verlèden terugkeeren, waar in'onderscheid gemaakt, werd tusschen het geestelijk gezag van den paus en de politieke verantwoordelijkheid van den staatssecreta ris, zooals het geval is geweest ten tijde van Pius VIII met kardinaal Consalvi en van Leo XIII met kardinaal Rampolla. In de belijdeniskérk te Dahlem heeft ds. Gollwitzer gister tijdens zijn preek den nadruk gelegd op de volstrekte noodzake lijkheid van het belijden van een eenheids- geloof zonder voorbehoud. „God, zoo zeide hij, kan niet zijn, wat de wil der menschen van hem zouden willen maken, gelijk bijvoor beeld de Joden en de Grieken hun god opvatten, gelijk de Duitschers een racistischen en anti-semitischen god willen hebben." Het aantal predikanten, dat zich nog in de concentratiekampen bevindt, bedraagt vier, terwijl zes predikanten in de gevan genis of in hechtenis zitten. De Peruaansche regeringstroepen hebben een poging tot een staatsgreep, welke was georganiseerd door den mi nister van binnenlandsche zaken, ge neraal Antonio Rodriguez, verijdeld. Generaal Rodriguez is in den strijd door den commandant van de regee- ringstroepen gedood. Deze mededeeling is verstrekt door den minister-president, Ernesto Montagne. De generaal heeft misbruik gemaakt van het vertrouwen, dat de president in hem stelde, en heeft met een kleine politie macht, welke van zijn ministerie afhanke lijk was, gepoogd de wettige regeering om ver te werpen. President Benavides, die met drie minis ters op vacantie was, is onmiddellijk naar Lima teruggekeerd. Staande in een open auto reed hij door de voornaamste straten der stad, luide toegejuicht door de menigte. De opstand heeft zes dooden geëischt, waaronder vier politie-officieren en een burger. Het schijnt dat de opstand is mis lukt door het onmiddellijk krachtdadig op treden van den officier van de wacht van het paleis. De minister van justitie, Arias Schreiber, is belast met de leiding van het ministerie van binnenlandsche zaken, nu de minister van binnenlandsche zaken bij de revolutie poging het leven heeft verloren. Pierlot heeft gisteravond om half ze ven aan de pers medegedeeld, dat de liberale partij volhard heeft in haar be sluit, niet tot de regeering toe te treden. De koning had hem opgedragen de hem (toevertrouwde taak voort te zetten, en hij zou thans trachten, een regeering te vormen, die bij gebreke van den steun der liberalen, op de andere elementen van de oude meerderheid steunt. Indien, tegen alle verwachting in, volgens deze formule geen regeering zou kunnen worden gevormd, zou in elk geval binnen den kortst mogelijken tijd een ministerie worden gevormd, dat zich begin der vol gende week aan de Kamer zal voorstellen. De koning heeL met verschillende perso nen besprekingen gevoerd. Pierlot heeft voorts verklaard, dat zijn regeering tien ministers zou omvatten, met ervaren figuren voor de ministeries met een technisch karakter. Voor de liberalen zullen geen portefeuilles worden gereserveerd. Het program zal in de eerste plaats gericht zijn op het verwezenlijken van financiëel even wicht, op een economische politiek en een nationale politiek, die de gemoederen kan kalmeeren. Pierlot zal trachten een regee ring met normaal karakter te vormen, die op een parlementaire meerderheid zal steunen er', meerendeels uit parlementsleden zal be staan. Verklaring van Pierlot In een verklaring tegenover journalisten heeft Pierlot Zaterdag o.m. gezegd, dat het te betreuren zou zijn, indien de zaak-Mar- tens de aandacht in beslag zou nemen van het land op het oogenblik, dat ernstiger vraagstukken, waarvan misschien zijn toe komst afhangt, het opeischen. Wat misschien waar is, is dat deze zaak een karakteristieke episode vormt van een malaise welke voort duurt tusschen de twee groote gemeenschap pen, die België vormen, hoewel er opmer kelijke verbeteringen te constateeren zijn. Indien door zijn bemiddeling een oplos sing zou tot stand komen, zou dit niet zijn een oplossing van deze aangelegenheid, doch een bestudeering van groote principieele kwesties, welke gemeenschappelijk moeten worden opgelost in het algemeen belang, waarbij slechts gedacht mag worden aan de toekomst des lands. Men moet den ernst van het uur en de noodzakelijkheid, waarin het land zich bevindt om op normale wijze be stuurd te worden, niet uit het oog verliezen. Zooals hierboven reeds gemeld, heeft deze uiteenzetting het standpunt der liberalen niet gewijzigd. De Evening Standard doet onthul lingen over de werkzaamheden van de geheime Duitsche staatspolitie in Engeland, die van de listigheid van dit politieke lichaam getuigen. Het gebruikt volgens dit blad Joodsche agenten om in Groot-Brittannië te spionneeren. Deze agenten doen zich voor als uitgewekenen en omdat zij Jood zijn, rijst er niet licht verden king tegen hen. Zij rapporteeren niét alleen over het leven en het bedrijf van Duitschers in Engeland, maar ook over dat van Britten, die onge wone belangstelling in Duitsche aan gelegenheden aan den dag leggen. Een groot deel van de 400 Gestapo- agenten, die in Engeland heeten te zijn, bestaat uit deze Joden en half-Joden. Zij worden door de Gestapo in Duitschland uitgezocht. Het zijn meestal Joodsche jonge mannen, die door hun ras geen be staan meer kunnen vinden. Ambtenaren van de geheime staatspolitie stellen hun voor Duitschland te verlaten en naar En geland of een ander democratisch land te vertrekken, daar den gang van zekere personen na te gaan en het leven in zekere kringen, waarin de Gestapo belang stelt en daarover rapport uit te brengen aan het hoofdkwartier. De belooning is ruim voldoende voor hun bestaan en voor het verkeeren in de gewenschte kringen. De Gestapo krijgt gegadigden genoeg, want het vooruitzicht van een bestaan als spion in civielen dienst is aanlokkelijk, vooral daar Duitschland aan de bedoelde personen toch geen bestaan meer verschaft. In Engeland en ook in andere landen krijgen zij gemakkelijk toegang tot de anti-nazikringen en zij moeten er bijzon derheden verzamelen over de opvattin gen van de anti-nazi's, hun vrienden en hun werk. Zie verder Buitenland pag. 4, 2e blad. ALKMAAR, 20 Februari 1939. Een van de belangrijkste problemen van het oogenblik is dat van een eventueele erkenning van het bewind van Franco door Engeland en Frankrijk. De eerste Italiaansche bladen schrijven over dit probleem op een wijze, welke slecht de geërgerdheid verbergt, die men te Rome gevoelt over de ontwikkeling der betrekkingen tusschen Franco-Spanje aan den eenen en Frankrijk en Engeland aan den anderen kant. Zoo is er in de pers sprake van z.g.n. beleedigingen van het oordeelsvermogen en het eergevoel van het Spaansche volk door de kabinetten van Londen en Parijs. Voorts van z.g.n. in menging van Frankrijk en Engeland in de binnenlandsche zaken van Spanje en van druk op Franco. Waarnemers van de poli tiek van Franco streven er uiteraard naar aan te toonen, dat de houding van Frank rijk en Engeland een zeer slechten indruk heeft gemaakt in leidende kringen te Burgos. Zij beweren, dat senator Bérard een vrij koele ontvangst ten deel is ge vallen en dat zijn missie zeker geen succes zal hebben. Franco zou de verlangens men schrijft te Rome over „eischen" welke geformuleerd worden door Frank rijk en Engeland van de hand wijzen, t.w. een in ruil :or de erkenning der Burgos- regeering gegeven belofte tot algemeene amnestie en de verplichting geen enkel bondgenootschap, politiek noch militair, te sluiten met de spilmogendheden. Sommige fascistische bladen beweren zelfs, dat Franco voor den eisch gesteld zou zijn de voorwaarden der beide groote democra tieën te aanvaarden, anders zouden deze de republikeinen steunen. Voorts doet het optreden van Azana en van Del Vaya in de Italiaansche pers veel inkt vloeien. Men publiceert de geringste geruchten en berichten, die in het buiten land verspreid worden over den president en de ministers der republiek. De bladen weiden lang uit over de meeningsverschil- len, die tusschen hen zouden bestaan. De algemeene indruk is, wel, dat de Italiaansche bladen niet geheel en al ge rust zijn over den afloop van de onder handelingen der democratische mogend heden met Franco. Want het valt nu een maal niet te ontkennen dat het streven van Franco is, zooveel mogelijk zelfstandig te worden. Engeland en Frankrijk zullen hem daarbij zooveel helpen als dat in hun vermogen ligt. En bovendien: Bérard en Hodgson kunnen Franco nóg een voordeel bieden, dat Italië niet of niet in die mate kan geven: geldelijken. steun voor den eco- nomischen wederopbouw van Spanje een van de eerste problemen, waarvoor Franco zich bij een overwinning gesteld ziet. In een massavergadering der N.S.D.A.P. te Koningsbergen heeft de Duitsche rijks leider Aflred Rosenberg gesproken. Hij keerde zich daarbij tegen het „politieke katholicisme" en verklaarde, dat „indien Duitschland toegaf op het punt van de Jodenkwestie, dit als een zwakheid zou worden uitgelegd. De Jodenkwestie zal voor Duitschland pas zijn opgelost, als de laatste Jood Duitschland verlaten heëft. Ook de Europeesche volkeren zouden vreedzaam naast elkaar leven, wanneer het continent bevrijd is van het Jodendom. In zake de evangelische kerk zeide Rosen berg, dat deze in 1933 haar beste kans voorbij heeft laten gaan. In plaats van, haar traditie getrouw, met Duitschlands beste krachten mee te gaan, heeft zij voorbehouden gemaakt en is zij versplin terd. De N.S.D.A.P. is niet van plan aan dezen innerlijken strijd der verschillende kerkgroepen deel te nemen. Zijn rede ver volgend, zeide hij: de grootheid van de vroegere Pruisische koningen heeft daarin bestaan, dat zij zich vertegenwoordigers gevoelden van het geheel en opkwamen voor de éénheid van volk en staat. In 1918 is de laatste keizer van deze traditie af geweken. Hij heeft voor zijn aftreden als verklaring opgegeven, dat hij bloedver gieten wilde vermijden, en daarmede gaf hij te kennen, zich nog slechts de vertegen woordiger van een deel van zijn volk te gevoelen. Met deze symbolische handeling is de monarchie ten grave gedaald, en zij zal ook in de toekomst niet meer tot nieuw leven zijn op te wekken. Tegenovei het bolsjewistisch gevaar is Duitschland de eerste hoeksteen van Europa. Mogen ook de Oostersche volke ren," zoo besloot „Rosenberg, „zich bevrij den van het financieele imperialisme van het westen en hun Europeesche taak in zien." Interessante geschiedbeschouwing! Het ware belangwekkend bovenstaande mede- deelingen op hun historische juistheid en hun geschiedkundige waarde te contro leeren.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1