Ayenda Stad en Omgeving i| Weec&etidit V.< ffel ONZE MAATVERKOOP SPAANDER Ca. N.V. Aspirin Nu is het opletten en on middellijk ingrijpen, düs bij de eerste teekenen direct Aspirin nemen! Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. SIMON J. MOLENAAR BEHANG STAALBOEKEN 39 EERSTE BLAD. \U Alkmaar, Maandag. MOTORFIETS CONTRA FIETS. Zaterdagmiddag is een motorfiets, rij dende op den Kennemerstraatweg in de richting van Heiloo, tegen de fiets van een 13-jarig meisje gebotst. Het wilde, zonder voldoende uitgekeken te hebben de straat oversteken en de Wilhelminalaan inrijden. Een vernield achterwiel en een paar ont vellingen waren het gevolg van deze on voorzichtige manoeuvre van de jeugdige wielrijdster. VREEMDE MANIER VAN RIJDEN. Op de Noordervaart vond Zaterdag avond een aanrijding palats. De 60-jarige wielrijder W. reed over het rijwielpad in de richting van den Omval. Van tegen overgestelde richting kwam een auto over den rijweg aanrijden. De bestuurder hier van reed plotseling het rijwielpad op in plaats van den rijweg te blijven berijden. De wielrijder werd hierdoor aangereden en klaagde over pijn in armen en beenen. Het voorwiel van zijn rijwiel werd vernield. W. is door bakker Bol per auto naar zijn woning vervoerd. De autobestuurder is zonder stoppen doorgereden. Door de politie wordt naar hem een onderzoek ingesteld. HET DRAMA AAN DE LINDEN- GRACHT. Ooggetuigen van het drama aan de Lin- dengracht, waarbij, zooals we Zaterdag meldden, mej. de W. te water geraakte en met moeite gered werd, verzoeken ons nog melding te willen maken van het moedige gedrag van den jeugdigen W. de N., die onmiddellijk zijn transportfiets tegen een boom zette en te water is gesprongen. OUDE DAME DOOR GASVERSTIKKING TE DEN HELDER OM HET LEVEN GEKOMEN. Hedenmorgen werd de 79-jarige alleen wonende mevr. Duinker in haar woning aan de Loodsgracht te den Helder levenloos gevonden. Het bleek, dat zij door gasver- stikking om het leven was gekomen. De oorzaak moet gezocht worden in het feit, dat een slang van de gaskraan was los geraakt. KOUD BAD. Gisteravond is een 18-jarig jongmensch met zijn rijwiel in het water van het Luttik-Oudorp gereden bij de brug tegen over de St. Annastraat. Enkele burgers hebben hem op het droge getrokken. Hij was tegen een boom gereden waarna hij z'n stuur niet meer kon houden. Het rijwiel is ook opgehaald en door hem mede naar huis genomen. DE TOESTAND VAN DE GROOTE KERK. De Schager Courant doet den laatsten tijd blijkbaar hopelooze pogingen om veel „nieuws" over Alkmaar te publiceeren. Dat is natuurlijk een zeer loffelijk voor nemen, maar men dient er dan ook voor te zorgen, dat de diverse mededeelingen be trouwbaar zijn en daaraan blijkt vrijwel alles te mankeeren. We hebben de vorige week al in het licht gesteld, dat een uitvoerige beschouwing uit dat blad, over de verdwijning van het woonwagenkamp kant noch wal raakte en het imitatie boulevardblaadje is daarop niet terug gekomen. Het heeft thans een andere primeur en wat voor een primeur! In een artikel op de voorpagina in haar nummer van Zaterdag komt de Schager Courant met de opzienbarende mededeeling, dat de toestand van de Groote Kerk te Alk maar hopeloos is. Het blad heeft „van zeer deskundige zijde" vernomen, dat de toe stand van de kerk van dien aard is, dat van restauratie nauwelijks nog sprake zal kunnen zijn, tenzij een deel van het ge bouw als het ware va den grond af nieuw zou worden opgetrokken. Het verkeer aan het kruispunt Kerkplein- Langestraat-Koorplein zou zelfs ernstig be dreigd worden. Wy hebben ons na dit alarmeerende be richt onmiddellijk gewend tot den bouw kundige die in het bijzonder met het toe zicht over het kerkgebouw belast is, name lijk den heer F. H. Ringers, die volkomen op de hoogte is van den toestand waarin de kerk verkeert en ook van de restauratie plannen. Deze deelde ons mede, dat berichten over den gevaarlyken toestand waarin het kerk gebouw zou verkeeren op pure fantasie be rusten. Er is geen sprake van, dat het verkeer laan de zijde van Langestraat-Koorstraat be dreigd zou worden en er is evenmin sprake van, dat de kerk niet zou worden gerestau reerd of dat het gebouw daarbij gedeelte lijk moet worden afgebroken. De restauratie gaat in allen gevalle door en dat deze tot dusver op zich heeft laten wachten, is uitsluitend te wyten aan het feit, dat men het over de regeling, zoowel wat de financiën als het beheer betreft, nog niet geheel eens is. Er wordt dienaangaande met Den Haag nog overleg gepleegd, en zoodra deze kwes tie geregeld zijn, zal zoo spoedig mogelijk met de restauratie worden begonnen. Wij zouden van het artikel uit Schagen 'geen notitie hebben genomen wanneer de onwaarschijnlijkheid der daarin geuitè be weringen er niet duimendik bovenop lag en .wanneer het, te algemeener geruststelling, hiet noodzakelijk was, dat dergelijke alar meerende berichten zoo spoedig mogelijk worden tegengesproken, KIPPENDIEFSTAL. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal van een drietal kippen uit een weiland in den Huiswaarderpolder, ver moedelijk tijdens den Zaterdagavond. MAANDAGMARKT. In ons vorig overzicht maakten we mel ding van het feit, dat de regeering voor den afzet van varkens hulp zou gaan verleenen. In de afgeloopen week heeft de regeering inderdaad een niet onbelangrijk aantal zware varkens afgenomen. De invloed daar van was desondanks op de markt van heden niet merkbaar. De regeeringsprijs, welke on geveer 24 K a 25 y, cent per pond levend gewicht bedroeg, werd voor het zware dier niet bereikt. De prijs bleef er zelfs belang rijk onder. Wel werd 23 cent besteed, doch na de ongunstige berichten van andere markten kon deze prijs zich niet handhaven. Andere ongunstige invloeden openbaarden zich op de markt voor de nuchtere kalveren. De eonservenfabrieken toch hadden den inkoopsprijs voor 't vleesch met 5 ct. per K.G. 'verlaagd, met het gevolg, dat heden in navolging van de Zaterdagmarkt te Hoorn de prijs voor het nuchtere kalf zeer laag, soms zelfs weinig hooger dan 10 ct. per pond geslacht gewicht was. Wel bleek er eeni- ge concurrentie, waardoor het niet onmoge lijk is, dat a.s. Zaterdag voor de eonserven fabrieken aankoopen te Alkmaar zullen plaats hebben. De schapen konden bij de gedrukte kal- ver- en varkenspryzen zich moeilijk hand haven, terwijl de prijzen voor koeien on danks het levendig begin tenslotte iets daal den. Het betere beest vond goeden aftrek. Vandaar den toenemenden. aanvoer van de werkelijke mesters uit de bouwpolders. CENTRALE FOKVEEDAG TE ALKMAAR. In de heden te Hoorn gehouden alge- meene vergadering van den Provincialen Bond van Rundveefokvereenigingen in Noordholland, onder voorzitterschap van den heer D. Kaan Kzn. te Wieringerwaard, werd besloten den centralen fokveedag dit jaar te Alkmaar op het Sportpark te houden. Voortaan zal deze centrale fokveedag elk jaar afwisselend te Hoorn en Alkmaar worden gehouden. EXAMEN MIDDENSTANDS DIPLOMA MEI 1939. Het 3e examen voor het Middenstands diploma Algemeene Handelskennis wordt, voor wat het schriftelijk gedeelte van het normaal examen btreft, afgeneomen op Woensdag 3 Mei 1939 en voor wat het mondeling gedeelte en het speciaal examen betreft, circa vier weken later. De examens worden o.a. georganiseerd door de Onderwijscentrale van den N. R. K. M. te Alkmaar. KINDERFEEST D.E.S. De bekende speeltuinver. „D.E.S." organi seerde Zaterdagmiddag een filmvoorstelling voor de kinderen harer leden in 't Gulden Vlies, ter gelegenheid van het 15-jarig be staan der vereeniging, waarvoor een bijzon der groote belangstelling bestond. Reeds spoedig was de zaal tot in de uiterste hoeken meer dan vol. Nadat de voorzitter, de heer Th. Schou ten, de jeugd hartelijk welkom had gehee- ten, verzocht mevr. van Vegte het woord voor de jongedame van Heugte, die op zeer vlotte en bekoorlijke wijze een gedicht zeide, waarin zij de vereeniging feliciteerde met het 15-jarig bestaan en den lsten en 2den voorzitter met hun 15-jarig jubileum, namens de speeltuinkinderen van D.E.S. Tenslotte bood zij de bestuursleden by- gaand gedicht aan (hetwelk keurig ver zorgd was) en de jubilarissen bloemen. Daarna werd begonnen met het programma. Wat is er onbedaarlijk gelachen om de ko mische filmpjes, de zaal daverde dikwijls van het gulle geschater der 500 blijde kinde ren. En wat is er intens meegeleefd met den held uit de hoofdfilm „Robison Crusoe", naar het bekende boek van Daniël Defoe. Or.der ademlooze spanning werden de avon turen gevolgd, totdat het gelukkig einde een zucht van verlichting deed opstijgen. In de pauze werden de kinderen ont haald op koek, wat zich goed liet smaken, terwijl door de firma L. Paanakker be langeloos voor elk kind een mooie lucht ballon beschikbaar was gesteld, welke bij het naar huis gaan werden uitgereikt, be nevens een reep chocolade. Om ongeveer half zes gingen de kinderen dankbaar en voldaan huiswaarts, waar vooral de klein sten zeker veel hadden te vertellen aan va der en moeder over het vele en wonder baarlijke dat zij hadden gezien. En zoo is dit dan geweest, na de beide feestavonden voor de ouders, een waardig slot van de viering van het 15-jarig be staan der vereeniging „D. E. S." en kan ook dezen middag schitterend geslaagd heeten. De dankbaarheid, welke straalde uit zoo vele blijde kinderoogen, is voor bestuur en tuincommissies voldoende be looning voor het velen en vaak moeilijke werk en zal er tevens toe bijdragen om in eendracht de taak te blijven vervullen, ten zegen van het kind. ONS FEUILLETON. Wy hebben in „Het raadsel van Riverside Drive" een zeer spannend en raadselachtig feuilleton. Dat raadselachtige werd Zater dag nog verhoogd doordat de zetterij de copie een beetje door elkaar gezet had. De trouwe feuilletonlezer heeft natuurlijk wel begrepen, dat de heer King niet wankelde en ondersteund moest worden en daarna pas door een onbekend werd neergeslagen, maar dat het verloop van zaken andersom is geweest. EEN TROUWPARTIJ MET HINDERNISSEN. Vier rijtuigen telde de trouwstoet, rytui- gen met wielen op gummibanden en hoef- kletterende paarden. Maar helaas, toen de stoet van den Sta tionsweg afkwam en de Stuartstraat wilde indraaien, sprong er een band, geen lucht band natuurlijk, maar een gummiband en door het draaiende wiel werd een der paarden aanhoudend met een stuk van den band tegen het achterdeel geslagen. Paarden voor trouwkoetsen zijn nu een maal niet gewend zoo hard geslagen te worden, dat de tocht naar huis een soort harddraverij wordt. Het voortdurend ge slagen paard begon te steigeren en maakte aanstalten om op hol te slaan toen de heer H. Groot toesnelde en het paard bij het bit greep. Het was natuurlijk een algemeene con sternatie en de inzittenden van het eerste rijtuig maakten zoo spoedig mogelijk dat zy naar buiten kwamen en veilig op straat stonden. Aan ongunstige voorteekenen be hoeft men natuurlijk niet te gelooven. Als scherven geluk beteekenen kan een steige rend paard voor een trouwkoets heel best als voorbode van een zeer gelukkig huwe lijk zijn. VAN ALKMAAR BEGINT DE VICTORIE. Toen Alkmaar in 1573 gedurende zeven lange weken, van 21 Augustus tot 8 October, door de Spanjaarden werd belegerd en her haaldelijk werd getracht de stad stormen derhand te nemen, ja op één dag, 18 Sep tember, den bangsten dag tot driemaal toe een stormloop werd ondernomen met inzet van alle krachten, waarover de belegeraars beschikten, toen overheerschte onder de ge- heele burgerij een groote, sterke gedachte: „Hoe redden wij de stad" en daarop was aller wil uitsluitend gericht: dat sterk wil len leidde tot geweldige krachtsuitoefening, tot succesvolle afweer, doch met aller hulp; èn soldaten èn burgers, zelfs vrouwen en kinderen Calvinistisch of Roomsch weerstonden het geweld der Spanjaarden. Door eenheid werd een victorie bevochten tot heil van de stad, wier burgers voor uit moording (denk om Haarlem) werden ge spaard; diezelfde eenheid wrochtte het be gin van een eigen zelfstandig staatkundig leven, tevens het begin van het latere Ko ningshuis van Oranje, onder welks zegen rijk bestuur wij thans nog leven. Er is dus velerlei grond om jaarlijks den dag van het Ontzet in eenheid te vieren èn voor de burgers èn ten overstaan van het geheele land en gelukkig is sinds eenige jaren de grondslag voor die algemeene, spontane viering gelegd. Thans echter moet zij worden uitgebouwd: ieder Alkmaarder behoort lid te zijn van de organisatie der Vereeniging „de 8 October Vereeniging Alkmaar Ontzet", want alleen langs dezen weg kan het tot een waardige herdenking komen. Een spontane, vrije gave van 1 per jaar brengt dat lidmaatschap mede. Echter evenals by het ontzet, van alle burgers, ongeacht hun godsdienstige of politieke richting. Het moet niet langer zoo blijven, dat van 6000 gezinshoofden er slechts 900 lid zijn. Juist in dezen zorgvollen tijd heeft een ieder behoefte aan een enkel feest, mits waardig gevierd, om daaruit zijn moed te putten voor het moeilijke dagelijksche leven. Is toch de gedachte, waarop Alkmaar zich op 8 October mag bezinnen, niet versterkend en verheffend: Alkmaarder te zijn, tot groote daden in staat, ten voorbeeld te kun nen strekken voor alle landgenooten, den moed niet behoeven op te geven, de grootste moeilijkheden het hoofd te kunnen bieden, evenals het voorgeslacht. Werken allen mede door lid te worden, dan kan men de viering nog dienstbaar maken aan leniging van nood van arme mede-burgers, wat het Bestuur zoo gaarne zou willen doen, doch waartoe de middelen ontbreken. Laat ik eindigen met een persoonlijk woord. Nadat in 1923, de 350ste herdenking door de komst van H. M. de Koningin te Alk maar de grondslag was gelegd voor een al gemeene viering, in elk geval een meedoen der katholieken, is kort daarna de toetre ding van velen gevolgd: het bestuur werd op breeden basis samengesteld, de goede wil bleek uit alles. Nu, na 15 jaar, zakt het ledental in, ter wijl intusschen de basis nog breeder is ge worden: zie ik de ledenlijst na, dan ont breken vele katholieke namen: dat moet niet langer zoo blijven: op 8 October 1939 moet het ledental verdubbeld zijn en zoo moet het blijven doorgaan tot zonder dwang en vrijwillig Alkmaarder zijn beteekend, lid zyn der 8 October Vereeniging „Alkmaar Ontzet". 17 Februari 1939. Mr. A. J. M. LEESBERG. Mededeelingen van de Propaganda- Commissie. Deze week hebben zich weer 32 nieuwe leden aangemeld en wy verwachten, dat vele Alkmaarders dit goede voorbeeld nog zullen volgen. Als belooning voor Uw aan melding organiseert de 8 October Vereeni ging in April een aantal bonte feestavonden, waaraan bekende Alkmaarders hun mede werking verleenen. De Oud-Bilderdijkers treden o.a. op in eenige sketches. In samenwerking met de N. V. S. Krom is een aardige prijsvraag georganiseerd. In de speciale étalage van S. Krom N. V. Lan- gestraat 91 is een fout gemaakt. Door het raden van deze fout kan men de volgende prijzen winnen: Een waardebon van 10 beschikbaar ge steld door N. V. S. Krom. Een waardebon van f 7.50 beschikbaar gesteld door fa. B. W. G. Lienesch. Een waardebon van 5 beschikbaar ge steld door fa. J. B. Koster. 10 pakjes Roomkaas 65 als troost prijzen, beschikbaar gesteld door N. V. Kar- perton Kaasfabriek. Ieder, die zich vóór 1 Maart a.s. opgeeft aan een van onderstaande adressen, dingt mede naar een aardige verrassing. De mi nimum contributie bedraagt slechts f 1 per jaar. Van 20—23 Febr. in Waakt en Bidt, vier- daagsche conferentie; Maandagav. 8 uur, andere dagen half 4 en 8 uur; verschillende sprekers. Bioscopen. Bioscoop Harmonie, tot en met Dinsdag, 's avonds 8 uur, hoofdnummer Descretie verzekerd (hum.); hoofdrollen Ida Wiist, Ralph A. Roberts, Paul Henckels, Fita Benkhoff, Theo Lingen. Toegang boven 18 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer De gouden kooi (rom.); hoofdrollen Margaret Sullivan en James Stewart. Toegang boven 14 jaar. Woensdagmiddag, half 3, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer Carefree (dansfilm); hoofdrollen Fred Astaire en Ginger Rogers. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half 3, matinee. Dinsdag 21 Februari. 8 uur, lokaal damclub, Kweerenpad 14, simultaan-seance. Woensdag 22 Februari. 8 uur, dancing Harmonie, vereen, voor paedagogiek; spreker mr. de Jongh, oud- kinderrechter te Amsterdam. Harmonie, bonte avond van den N.K.B. wordt een succes! Deze week zullen wij het HONDERDSTE costuum in 1939 aanmeten. FEBRUARI 10 KORTING. NORDEMANN, Directeur. H. Stikkel, penningmeester, Verdronken- oord 119, M. G. Grondsma, voorzitter der Propaganda-Commissie, A. Koster, vice- voorzitter, Langestraat 22, W. Hartong van Ark, Langestraat 1, J. P. Peereboom, Sta tionsweg 46. DR. TIJSSEN IN ATJEH. Naar de Deli Crt. vernam, heeft de oud- Alkmaarder dr. J. Tijssen, de welbekende oogarts, die op het oogenblik zijn zegenry- ken arbeid onder de Atjehsche bevolking verricht, Langsa verlaten om zich naar de Westkust van de residentie Atjeh te be geven. Enkele maanden heeft dr. Tijssen in Langsar, de havenplaats van Langsa, door gebracht om daar oogheelkundige hulp te verleenen en tevens de resultaten te con troleeren bij patiënten, die enkele jaren geleden geholpen waren. Ook op de Westkust van Atjeh heeft de oogarts reeds vier jaar geleden gewerkt. Het ligt in zyn bedoeling daar in het bij zonder Tjalang Meulaboh, Kotegoenoeg, Ta- patoean en Simeloer te bezoeken. JAARVERSLAG VAN DE COMMISSIE VOOR HUISVERZORGING. Al Onderafdeeling van de N.HoII. 1 Vereeniging „Het Witte Kruis" Afd. Alkmaar. Uit het jaarverslag van de secretaresse, mevr. A. LindKeg, blijkt, dat door „Huisverzorging" weer zeer veel en nuttig werk is verricht. De vereeniging zendt huishoudelijke hulp in on- en minvermo gende gezinnen, waar de vrouw ziek is en tijdelijk haar werk niet kan verrichten. De aanvraag geschiedt door den behande- lenden geneesheer en gezinnen van eiken godsdienst of richting komen hiervoor in aanmerking. De patiënte behoeft dan in vele gevallen niet in een der ziekenhuizen te worden opgenomen en de gezinsband word dan niet verbroken. In 1938 werd hulp gegeven in 290 gezin nen (vorig jaar 276). Van deze gezinnen waren 123 prot., 117 R.Kath., 1 Oudkath., 3 Isr., 4 van gemengd geloof en behoorden 42 tot geen kerkgenootschap. De hulp bestond uit: 726 waschhulpen (v.j. 703), 4173 heele dagen (v.j. 4387), 1960 halve dagen (v.j. 1735) en werden 76 toeslagen gegeven (v.j. 48). Aan loon der verzorgsters werd uitbe taald 4654,58 (v.j. 4772,06). Subsidie der gemeente bedroeg 1600, subsidie „Witte Kruis" 400. Aan contri buties werd ontvangen 696,50 (v.j. 751) en aan giften, bijdragen der gezinnen en aan bijzondere inkomsten 1803,92. De totale uitgaven bedroegen 4867,95, de totale inkomsten bedroegen 4500,42, dit is een tekort van 367,53. Door overlijden verloor de vereeniging 5 leden, door vertrek 12 en door bedanken 23; bovendien verlaagden 5 leden hun contribu tie; dit bracht een vermindering van in komsten van 62,50; gelukkig traden ge durende het loopende jaar 12 nieuwe leden toe; het aantal bedraagt 487. Voor 1939 mocht de vereeniging, als succes van gevoer de propaganda-actie. ruim 60 nieuwe leden boeken. Aan de beurt van aftreden als bestuurs lid was mej. Stam, die met algemeene stemmen werd herbenoemd en deze herbe noeming aannam. Mevr. Paleariv. Nieuwkuyk bedankte om gezondheidsredenen, in wier plaats mevr. KraakmanPots werd benoemd, die reeds een paar jaar als bezoekdame mee werkte. Mevr. Dorbeck—Kortman, die 25 jaar in het toestuur geweest is en altijd een zeer gewaardeerde kracht was, bedankte met 't oog op haar hoogen leeftijd. „Wy brengen, aldus lezen we tenslotte in het jaarverslag, de dames Paleari en Dorbeck Huisverzorging met 200 groote toewijding hebben gedaan. Mevr. Walma—Velthuijs, die met ons me dewerkte als bezoekdame moest tot ons groot leedwezen om gezondheidsredenen voor het werk bedanken. Wij waren zoo gelukkig mevr. Keesom— Adama mevr. Kuiper-Heuvelink, mevr. Halff—Dorrepaal en mevr. de Groot—Booy bere.d te vinden ons als bezoekdames ter zijde te staan. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEP! Voor het geheele land: Matige tot zwakke noordelijke tot westelijke wind, aanvanke lijk licht tot half bewolkt, later toenemende bewolking, weinig of geen neerslag, tempe- ratuur om het vriespunt des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. Het gebied van hoogen luchtdruk begon zich gistermorgen naar het noordoosten uit te breiden. Er vormde zich een verbinding met een maximum, dat zich gisteren reeds boven Finland begon te ontwikkelen. Aan de zuidoostzijde en noordwestzijde lagen op vullende en aftrekkende minima. Een lang gerekte strook van hoogen luchtdruk reikt thans van Finland tot de Azoren. Dit strook- vormige gebied zet zich over den oceaan naar het westen voort en sluit aan bij een machtig gebied van hoogen luchtdruk bo ven de Ver. Staten, dat over Alaska reikt tot in het Poolgebied. Op IJsland en ten westen van Ierland daalt de luchtdruk snel bij de nadering van een diepe depressie, waarvan het centrum tusschen IJsland en Groenland ligt. Over het geheele vasteland bewegen zich luchtmassa's van polair ka rakter met zeer lage temperaturen in de bovenlucht. De nulisoterm ligt zoowel bo ven Engeland als boven het vasteland bene den duizend meter en op vijfduizend meter heerschen temperaturen tusschen min 25 en min 30 graden Celsius. De hooge stations in de middelgebergten en in de Alpen melden zeer lage temperaturen en zijn, behalve het Jungfraujoch, in wolken gehuld. Saentis meldt in den nacht 18 m.m. neerslag en he denmorgen min elf graden. De naderende depressie zal aanvankelijk haar invloed be perken tot Ierland en Schotland, doch op den duur zich ook in onze omgeving doen bemerken. LICHT OP! Hedenavond voor rijwielen, motorrijtui gen en andere voertuigen van 17.50 tot 6.37 uur licht op. SCHILDER-BEHANGER GAARNE TER INZAGE In JanuariFebr. organiserden wij we derom voor het hoofdbestuur van het Witte Kruis een cursus in huiselijke ziekenver pleging, die door niet minder dan 56 da mes bezocht werd. Ook voor 1939 is weer zulk een cursus loopende. Een groote schaduwzijde is dat onze in komsten geen gelijken tred houden met de steeds talrijker wordende aanvragen. Zoo gaarne voldoen wy aan elk verzoek om hulp. Wij doen dan ook een dringend be roep op allen die in staat zijn ons finan- ciëel te steunen, opdat wij ons mooie werk kunnen voortzetten". HET TURNLUST-FEEST. De gymnastiekvereniging Turnlust heeft Zaterdagavond in de Harmonie haar jaar- lijkschen feestavond gegeven en als er ooit een feest geslaagd mag heeten, dan is het wel dit feest geweest. Een meer dan stamp volle zaal heeft eenige uren genoten van een goed cabaret-ensemble, dat een zeer ge varieerd programma bracht. Het was het gezelschap Henri Theunisse, welbekend by de Turnlust-familie. Jeanne Horsten was conferenciére en had onmiddellijk nadat het doek geopend was, het contact met de zaal gevonden. Ze babbelde er lustig op los en toen daarna The Hodlars opkwamen, was het ys volkomen gebroken. Met enorm veel succes bespeelden de Hodlars hun ac cordeons en het applaus was overweldi gend. Veel succes had vervolgens Hans Kaspers, een jonge tenor, die speciaal met zyn Italiaansche liedjes veel roem oogstte. Zijn geluid was zeer zuiver; misschien dat het niet krachtig genoeg was voor deze groote zaal. Toen was de beurt aan Berny, een equi librist van Hollandschen oorsprong, die ech ter voor zijn buitenlandsche grootheden- collega's zeker niet onder behoeft te doen. Wat Berny zoowel voor als na de pauze deed, was knap werk. En vooral toen hij ook het publiek zelf in zyn nummer betrok, was het succes volkomen. Natuurlijk waren Jeanne Horsten en Henri Theunissen het middelpunt van het geheel. Theunissen werd met zijn eenvou dige melodieën 't publiek te pakken en zijn echtgenoote weet met de liedjes die zon der uitzondering op goed peil staan haalj gehoor op haar hand te krijgen. Het geheel nieuwe programma bleek uitstekend in den smaak te vallen en het was hier als by Berny: het publiek was gaarne medewerker, zoowel in den refreinzang als in een sketch,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2