NORTH STATE NORTH STATE ^Binnenland dat je om hebt gedacht! De Soesoehoenan van Soerakarta overleden. De opvolging nog onzeker. Snelverkeer en alcohol. Doodelijk ongeluk te Zeist. Auto te water. Bestuurder verdronken. Avontuurlijke vlucht. Nederlander ontsnapt uit Duitsche gevangenis. De katholiek-democratische partij ontbonden. Een druk bezocht congres. TWEEDE BLAD. 2. Hedenmorgen te half acht is, na een lang durige ziekte, overleden de Soesoehoenan van Soerakarta. De volledige betiteling van den overleden zelfbestuurder van Soerakarta, den Soesoe hoenan, luidt: Pakoe Boewono (spijker van de wereld), Senopati Ingalogo (aanvoerder in den krijg), Abdoerrachman (dienaar van dep barmhartige), Saijidin (Heer van het geloof), Panoto Gomo (regelaar van den godsdienst). Kaping Poeloeh (de tiende). Den vorst werd in den loop der jaren een groot aantal onderscheidingen toegekend, o.a. grootkruis der Orde van den Nederland- schen Leeuw en Ridder Grootkruis in de Orde van Oranje-Nassau met de Zwaarden. Zijne vorstelijke hoogheid zag het levens licht op 29 November 1866 en werd op drie jarigen leeftijd tot kroonprins verheven. Op zestienjarigen leeftijd werd hy in het Mohammedaansche geloof opgenomen. Op negentien-jarigen leeftijd werd hij benoemd tot luitenant-kolonel a la suite van den ge- neralen staf, terwijl hij in 1886 benoemd werd tot voorzitter van de Kraton-recht bank. Op 7 Augustus 1890 trad hij in het huwe lijk met Bendoro Raden Adjeng Soemarti, een dochter van den toenmaligen Mang- koenegoro. Bij zijd huwelijk werd hij be noemd tot kolonel a la suite bij den gene- ralen staf. De vader van den thans overleden Soe soehoenan, Pakoe Boewono IX overleed 16 Maart 1893 en op 30 Maart daaraanvolgende weM de kroonprins verheven tot Soesoe hoenan met den titel van Pakoe Boewono X. Op 25 Maart was de verklaring geteekend van den nieuwen vorst tegenover het gou vernement van Nederlandsch-Indië, waarvan het volgende onderdeel speciaal de aandacht verdient: Ten tweede, verklaar en erken ik de mij opgedragen waardigheid als leenman van de landen van Soerakarta, zooals die door de gewezen Soesoehoenan werden be- stuürd, niet te hebben verkregen uit de kracht van eenig in mij gevestigd recht, maar blootelij k door de gunst en de ge negenheid, welke Zijne Excellentie de gou verneur-generaal, Harer Majesteits verte genwoordiger, mij toedraagt. Nadat de Soesoehoenan als kroonprins reeds met een vorstelijke vrouw in het huwelijk was getreden, huwde hij daar dit huwelijk kinderloos bleef in 1915 ten tweede male met een vorstendochter, n.L met een kind van den sultan van Djokja- karta. Uit dit huwelijk werd slechts een dochter geboren. De Soesoehoenan kreeg echter verschil lende kinderen bij niét-vorstelijke vrouwen, onder wie eenentwintig zonen. Hieruit volgt, dat,-waar geen zoon is geboren uit een hu welijk met een vorstelijke gemalin, de op volging niet geheel vaststaat. Het beleid van vorst Pakoe Boewono X is zegenrijk geweest, niet alleen door zijn ver knochtheid aan het Nederlandsch gezag en zijn soepelheid waar het samenwerking met gouvernementsvertegenwoordigers betrof, doch ook omdat de overleden vorst een open oog had voor de behoeften van zijn land en de bevolking, en wel speciaal waar het agra rische aangelegenheden betrof, de voor naamste welke wel in zijn gebied konden Voorkomen. Wat de opvolging betreft kan nog worden medegedeeld, dat, te oordeelen naar het geen hieromtrent bekend is, voornamelijk in aanmerking komen Pangeran Hangabehi, die kort geleden ter gelegenheid van het regee- ringsjubileum van de koningin met zijn familie in Nederland vertoefde, en die de oudste zoon is van den Soesoehoenan, en de daaropvolgende in leeftijd, Pangeran Koe- soemojoedo. Tenslotte kan nog als verklaring voor den titel Soesoehoenan dienen, dat deze is af geleid van Soeoen (knielen), en dus betee- kent: „Hij dien men knielende nadert". Zaterdagavond is op den Drieberg- schen weg nabij de Bunzinglaan te Zeist een zeer ernstig ongeluk gebeurd, dat vermoedelijk moet worden toegeschre ven aan dronkenschap van een autobe stuurder. Een te Doorn thuisbehoorende auto reed in snelle vaart in de richting van deze plaats. De bestuurder reed nabij de Bunsing- laan op een vóór hem rijdende melkkar in. De voerman sloeg eraf, gelukkig aan de zij de, waar de auto niet passeerde, zoodat hij met den schrik vrij kwam. Zyn wagen werd echter versplinterd. Waarschijnlijk is bij deze aanrijding het portier van de gesloten personenauto lós geraakt. Even verder moest een groentenwagen voorbij gereden worden. Deze wagen werd geschampt, doch hierbij sloeg de metgezel van den autobestuurder uit de auto en was op slag dood. Zwaar ver minkt een der armen van het slachtoffer was bijna van het lichaam gerukt werd de ongelukkige nabij den groentenwagen gevonden. De auto jakkerde inmiddels in de richting van Doorn voort. De bestuurder (die bekend is), werd later op den avond in zwaar be schonken toestand te Doorn gesignaleerd. De auto kon bereids in beslag worden genomen. Het slachtoffer is de gewezen caféhouder van het theehuis „Rhijnauwen", de heer van Driest. Gisteravond om half negen is de 30-jarige ongehuwde heer A. ter Beek uit Tubber- gen, met zijn auto in het kanaal in de buurtschap Fleringen gereden. De bestuur der is daarbij om het leven gekomen. Toen de burgemeester en <je gemeente veldwachter ter plaatse kwamen en den be stuurder uit zijn benarde positie wilden verlossen, bleek hij reeds te zijn overleden. Vermoed wordt, dat de man misleid werd door het feit, dat over de ter plaatse lig gende brug de weg linksaf gaat. ACHTER STUUR BEWUSTELOOS GEWORDEN. Wagen in volle vaart trottoir op. Gistermorgen zagen voorbijgangers op het zeer drukke punt nabij den onbewaak- ten overweg aan de Molenstraat te Oss, dat een personenauto in volle vaart eensklaps begon te slingeren, het spoorwegemplace ment opreed, daar een paal ramde om ver volgens tegen een goederenwagen te botsen en aldaar tot stilstand te komen. Zij haast ten zich, den bestuurder, zekeren F. van Berkom, uit Oss, die alleen in de auto zat, uit zijn benarde positie te bevrijden. De man lag in bewusteloozen toestand achter het stuurrad. Het slachtoffer, dat oogenschijnlijk geen ernstig letsel had bekomen werd ter obser vatie naar het ziekenhuis ter plaatse over gebracht. Later bleek, volgens De Crt., dat men hier met een zeer merkwaardig ongeluk te doen heeft gehad. De bestuurder was na melijk plotseling onwel geworden en nog voor dat hij had kunnen remmen, was hij bewusteloos ineengezakt. Daarop is de stuurlooze auto in volle vaart het trottoir in de Molenstraat opgereden, om vervol gens op de bovenvermelde wijze tot stil stand te komen. AUTO TEGEN TRACTOR GEBOTST. Zaterdagavond keerde dr. Jenny uit Dinx- perlo met zijn echtgenoote en een dame uit Apeldoorn per auto huiswaarts. Op den Terborgscheweg te Doetinchem kwam de auto in botsing met een op den weg staan- den onverlichten tractor. De auto werd bij de botsing zwaar beschadigd. Dr. Jenny bekwam een zware hoofdwonde en een dij- beenbrei'.k. Mevrouw Jenny liep een her senschudding op. Beider, zijn in het zieken huis te Doetinchem opgenomen. De tweede dame bleef ongedeerd. Op niet minder avontuurlijke wijze dan waarop dezer dagen eën Nederlander uit Glanerbrug wist te ontsnappen uit de gevangenis in Gronau, heeft een ingeze tene uit Winterswijk weten uit te breken uit de gevangenis te Borken. Sedert 29 November 1938 zat deze Win- terswijker gevangen in Borken, waar hij werd vastgehouden, verdacht van het smokkeler van deviezen. Hoewel de „Herr lnspektor", naar de Winterswijker mededeelde overtuigd was van zijn onschuld aan het hem ten laste gelegde bleef invrijheidstelling uit. Wel deelde de inspecteur hem eenige malen mede, dat hij zijn onschuld als vaststaande beschouwde. De gevangene besloot toen om zelf handelend op te treden en zijn vrijheid dan maar te nemen. Te dien einde verzamelde hij met groot geduld stukjes touw, die hij tot een lang en sterk geheel aaneen knoopte. Op den zolder van het gevangenisgebcuw wist hij de verdere voorbereiding voor zijn vlucht in orde te brengen. Hij bond hier het touw aan een stevigen talk, leidde het door het dakraam en liet het naar buiten zakken. Intusschen was hij er in geslaagd de beschikking te krijgen over zijn kleeren en die verstopte hij op een bereikbare plaats, zoodat hij er bij zijn vlucht snel de beschikking over zou hebben. Al deze voorbereidingen waren zeer minutieus en weloverwogen uitgewerkt, zoodat zij niet de aandacht trokken. Zaterdag j.1. nu was de Winterwijksche Casanova gereed om de vlucht te wagen. Hij hield zich den geheelen dag ziek, en toen het omstreeks zes uur (etenstijd) was geworden, verklaarde hij r.iet te kunnen eten en maar liever naar bed te gaan. In plaats echter van zijn bed op te zoeken, snelde hij naar boven, naar den zolder, schoot een van zijn eigen kleedingstukken aan en liet zich langs het gereed hangende touw afglijden. Op 10 M. boven den grond bleef hij nog een oogenblik haken, doch wist zich, door zich met de voeten af te stooten te bevrijden, en kwam ten slotte te land in het zand op den grond, waarbij hij zich ernstig aan handen en voeten ver wondde. Een van de moeilijkste deelen der ont vluchting volgde toen: hij moest een ver voermiddel hebben om zich zoo snel mogelijk uit de omgéving van de gevan genis te verwijderen. Reeds wist hij, dat zijn rijwiel weggeborgen stond in een an der deel van het gevangenisgebouw. Met de grootste omzichtigheid begaf hij zich derwaarts, wist de deur van de bergplaats open te breken, slipte naar binnen en na zich geheel van zijn gevangeniskleeding te hebben ontdaan en zijn eigen plunje te hebben aangetrokken sprong hij op zijn fiets en verdween in de richting van Burlo. In de nabijheid van deze plaats echter* merkte hij hoe één auto met felie zijlichten, met groote snelheid naderde. Aangezien hij vermoedde, dat men zijn vlucht reeds had opgemerkt en thans achter hem aanjoeg, sprong hij snel van zijn rijwiel en verborg zich in een sloot, De auto passeerde zónder dat hij opge merkt werd. In Burlo zette hij zijn fiets bij een van zijn kennissen en trok daarop te voet door de bossche'n van Salm naar de Nederlandsche grens. Een grensbewoner, die een auto bezat, bracht hem vervolgens veilig naar huis, waar zijn komst met groote vreugde begroet werd. EEN DRAMA ONDER NEDERLANDERS TE MONTREUX. De correspondent van de N. R. Crt. Genève telefóneefde Zaterdag: Te Clarens, dat een onderdeel van Mon treux is, heeft dezer dagen een drama plaats gevonden, waarbij twee landgenooten be trokken zijn. Het gerechtelijk onderzoek heeft nog niet kunnen vaststellen, wat gebeurd is. Woensdagochtend heeft het dienstmeisje, dat de huishouding van onze landgenooten den heer de K. en den heer V., verzorgt, bi het openen van de keuken eerstgenoemde bewusteloos op den grond gevonden met bebloede polsen en teekenen van gasver giftiging. De heer V. lag dood op zijn bed met verscheidene wonden, blijkbaar door slagen met een scherp voorwerp veroor zaakt. I De Zwitsersche bladen, die van dit drama I melding maakten, spraken onmiddellijk het vermoeden uit, dat onze beide landgenooten die eenigen tyd geleden uit Nederlandsch Indië te Montreux waren aangekomen en die tezamen de woning bewoonden, waar het drama zich heeft afgespeeld, in den loop van den nacht ruzie hadden gekregen en dat de heer de K., toen de heer V. in slaap was ge raakt, dezen had vermoord en vervolgens had getracht, zichzelf van het leven te oe rooven. Naar ik uit goede bron verneem staat het echter volstrekt niet vast, dat dit de toedracht van de zaak geweest is. De justitie zet haar onderzoek nog voort, waar by ook verschillende bekenden van onze beiden landgenooten in verhoor worden ge nomen. Zy durft zich er nog niet over uit' spreken of inderdaad de heer de K. de aan valler is geweest dan wel of er misschien een derde persoon in het spel is, die de dader zou kunnen zijn. Wel schijnt het onderzoek te hebben aangetoond, dat onze beide land genooten in den bewusten nacht zeer veel hadden gedronken. De heer de K., die voor al ernstig onder de gevolgen der gasvergif tiging te lijden had en deswege naar het krankzinnigengesticht te Cery boven Lausanne werd gebracht, maakt het thans veel beter, zoodat zijn leven niet verder in gevaar schijnt te zijn. Het is echter vanwege de gevolgen van de gasvergiftiging nog niet mogelijk geweest, hem een verhoor af te nemen. HET De Katholiek Democratische Partij kwam gister in hotel Thalia te Utrecht in congres bijeen. De vergadering was zoo druk be zocht, dat de zaal te klein bleek. Na uren lange, soms heftige discussies en na een uitvoerige verdediging van bestuurszijde, kwam het volgende bestuursvoorstel in stemming: 1. a. tot ontbinding der partij over te gaan; b. met het bestuur van de R.K. Staats partij een regeling te treffen conform het rapport-Waterloo; c. de afwerking dezer regeling en de liquidatie der partij op te dragen aan het partijbestuur; 2. de leden en voormalige leden der K.D.P. aan te sporen zich ten spoedigste te bevoegder plaatse als lid der R.K. Staats partij aan te melden. Dit voorstel werd met vrijwel algemeene stemmen (18 afgevaardigden stemden te gen) goedgekeurd, waarna het congres in groote bewogenheid uiteen is gegaan. BEBOUWING MIDDEN-DAMTERREIN TE AMSTERDAM. Geen bezwaar van de regeering. Namens de ministers Slotemaker de Bruine en De Wilde is, naar het Hbl. meldt, bij het dagelijksch gemeentebestuur van Amsterdam een schrijven ingekomen, waar in wordt medegedeeld, dat de regeering geen bezwaar heeft tegen de bebouwing van het Midden-Dam terrein in den trant, als door architect W. M. Dudok ontworpen. De Rijkscommissie voor Monumentenzorg en de Bouwraad achten het echter wel ge- wenscht dat eenige veranderingen in het bebouwingsontwerp worden aangebracht. De voorzitter van beide instellingen, prof. ir. J. A. G. van der Steur zal over de ge- wenschte wijzigingen met bouwmeester Dudok overleg plegen. NEDERLANDSCHE BOND TOT HET REDDEN VAN DRENKELINGEN. De reorganisatie. Districtbestuur Noordholland gekozen. Het bestuur van den Nederlandschen bond tot het redden van drenkelingen is thans, na het besluit der buitengewone ver gadering om tot reorganisatie over te gaan, actief aan den arbeid getogen. De eerste stap tot districtvorming is ge daan. Op een vergadering die gisteren door de in Noordholland bij den bond aangesloten brigades gehouden werd, is het eerste dis- trictsbestuur gekozen. De bondsvoorzitter, de heer A. A. Bierlee, gaf in zijn inleidingsrede een beeld van de reorganisatie en den belangrijken arbeid die daardoor op de besturen der thans nog zes districten in ons land komt te rusten. Na eenige besprekingen werd het bestuur van het district Noordholland als volgt samengesteld: A. J. Meijerink (Haarlem), voorzitter; P. Wapstra (Haarlem), secretaris; J. W. v. Gemen (Amsterdam), penningm.; G. J. Crabbendam (Amsterdam) en H. D. Tel (Zaandam), commissarissen. Noordholland is het eerste district dat thans gevormd ia en volgens mededeeling van den bondsvoorzitter zullen op 25 Febr. te Groningen, op 27 Febr. te Arnhem, op 28 Febr. te Utrecht, op 4 Maart te 's-Hertogen- bosch en 11 Maart te 's-Gravenhage de ove rige districten hun eigen bestuur kiezen. Tot de volgende bondsvergadering blijft het thans fungeerende bestuur demissionair. Aan het slot der bijeenkomst, die van bondsbestuurszijde werd bijgewoond door de heeren A. J. Meyerink, J. Struve en den rechtskundigen adviseur mr. J. Mooren, sprak de bondsvoorzitter woorden van af scheid tot de heeren C. V. Kramer (Amster dam) en H. D. Tel (Zaandam) wier functie als consul van den bond door de reorga nisatie is opgeheven. Spr. bracht dank voor de jarenlange medewerking en hoopte op een verder blijvend contact. OVERLIJDEN VAN DEN PAUS. Herderlijk schrijven. In verband met het overlijden van den paus is gistermorgen in alle roomsch- katholieke kerken een door alle Nederland sche bisschoppen geteekend herderlijk schrijven voorgelezen, waarin zijn ver diensten voor de kerk en den vrede en de verzoening in de wereld geschetst worden, Aan het einde van het schrijven wordt dan gezongen en waar zulks geschikt kan een plechtige uitvaart voorgeschreven voor de zielerust van den overledene, terwijl voorts gebeden worden gegeven ten op' zichte van de verkiezing van een nieuwen paus. TOEZICHT OP WILDE BUSSEN. Zal verscherpt worden. Naar wij vernemen, is Zaterdagoch tend van den minister van justitie een aanschrijving uitgegaan aan de procu reurs-generaal bij de gerechtshoven, waarin er op wordt'gewezen, dat het wenschelijk is, dat den eersten tijd door de opsporingsambtenaren in het bijzonder wordt gelet op overtredin gen van het reglement autovervoer personen 1939 (het z.g. gewijzigde R.A.P.) en waarin opdracht wordt gegeven, om, indien overtredingen worden geconstateerd, met spoed proces-verbaal op te maken en een rechterlijke uitspraak uit te lokken. F. J. ABBING f Ontwerper van het rosarium voor het paleis Soestdijk. Op i'P-jarigen leeftijd overleed plotse ling tengevolge van een hartaandoening de bekende kweeker en tuinarchitect F. J. Abbing te Zuid-Driebergen. De heer Abbing verwierf zich vooral op het gebied van de rozenteelt een uitste kenden naam. Door zyn geweldige vak kennis kon hij rond 1006 soorten rozen op het hout feilloos onderscheiden. Jarenlang was hij bestuurslid van de rozen vereeni- ging „Nos Jungunt Rosa". Als tuinarchitect kreeg hij belangrijke opdrachten. In 1937 ontwierp hij het rosa rium voor het paleis te Soestdijk en in Augustus 1938 werd hem opgedragen de ontwerpen te maken voor de tuinen der Nederlandsche afdeeling op de wereldten toonstelling te New-York. BEDWELMENDE GASSEN TE NAALDWIJK. Carbolineum in een riool In de Prinses Julianastraat te Naaldwijk werd Vrijdagavond een meisje onwel tenge' volge van een doordringende lucht, welke in het huis hing. De politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en constateerde, dat de zelfde onaangename bedwelmende lucht in verschillende huizen van dezelfde straat hing. Aangezien in December van het vorige jaar te Honselersdijk, dat tot de gemeente Naaldwijk behoort, tv>ee personen door een lek in de buitengasleiding om het leven zijn gekomen, gelastte de politie de bewoners varr de Prinses Julianastraat met open ramen te gaan slapen. Middelerwijl werd de gastoe- voer naar deze straat Vrijdagavond en Za terdag afgesloten. Het wegdek werd opengebroken en nu bleek, dat een bewoner van de Prinses Julianastraat een groote hoeveelheid carbo lineum in het riool had geworpen en dat het gas hiervan, verbonden met het rioolgas, eenige huizen was binnengedrongen. De Naaldwijksche brandweer heeft daarop het riool doorgespoten. De dampen zijn daar op niet meer waargenomen. Het meisje, dat Vrijdagavond onwel werd, is weer geheel opgeknapt. NEDERLANDSCHE MARINE-COMMISSIE IN AMERIKA. Besprekingen over aankoop vliegtuigen. Het Deutsche Nachrichten Buero meldt uit Washington: Eerst thans is bekend geworden, dat sinds Dinsdag in Washington een Nederlandsche marine-commissie vertoeft, welke met het Amerikaansche ministerie van marine be sprekingen voert over den aankoop van oorlogsmateriaal. Het Nederlandsche gezant schap te Washington deelde mede, dat Ne derland watervliegtuigen, torpedobooten, luchtdoelartillerie en machinegeweren noo- dig heeft. Waarschijnlijk zullen honderd vliegtuigen gekocht worden. (Bij informatie ter bevoegder plaatse ver namen wij in aansluiting aan dit telegram, dat een technische commissie is uitgezonden tot het instellen van een onderzoek naai eenig materiaal en in het bijzonder naar de mogelijkheid van aankoop van een zeer be perkt aantal vliegtuigen. De in het boven staande bericht opgegeven bijzonderheden nopens den aankoop blijven geheel voor rekening van het D.N.B. Red.) NIEUWE DIRECTEUR VAN DE A.N.V.V. BENOEMD. Tot opvolger van mr. H. M. Planten als directeur van de Algemeene Nederland sche Vereeniging voor Vreemdelingenver keer is benoemd de heer H. W. R. de Waal. De heer de Waal is thans werkzaam op het hoofdkantoor van de Philips-fabrieken te Eindhoven. De A.N.V.V. heeft haar scheidenden directeur in verband met zijn benoeming tot directeur van het Algemeen Handels blad, Zaterdagavond een afscheidsdinar aangeboden in hotel-restaurant Paulez te Den Haag. MINDER KAARTJESKNIPPEN? Proef bij de spoorwegen. Tegen het einde dezer week zal op het mtraal Station te Utrecht een wijziging worden ingevoerd in de controle op de rei zigers. By wijze van proef zal gedurende eenigen tijd geen controle meer plaats vinden van vertrekkende reizigers. Bij het betreden van het perron zullen de kaartjes derhalve niet meer worden geknipt. De controle bij het verlaten van het perron wordt echter gehandhaafd. W Fijn, In tik opzicht superieur! 20 voor 25 et 1 AMERICAN «JciGARETTES DE HALO-VERSCHIJNSELEN HIER TE LANDE. (Mededeeling van het Kon. Nederl. Meteor. istituut te de Bilt). In de radio-uitzendingen van het weer- overzicht Zaterdagavond en gistermorgen werd melding gemaakt van buitengewoon fraaie en lichtsterke, ten deele ook zeer zeldzame Halo-verschijnselen hier te lan de, in den namiddag van 17 Februari waargenomen. Ter toelichting zij hier eerst het volgen de opgemerkt: Halo-verschijnselen ïijn.. die. lichtver schijnselen aan den hemel, welke ontstaan door dé breking van zonlicht in ijskristal len, welke in de hoogere lagen van den dampkring zweven. Zij berusten op dezelfde werking als de kleuren, die men bij een glansprisma kan waarnemen en die men ziet in de ouder- wetsche kristallen kronen. Afhankelijk van de oriënteering der kristallen kunnen verschillende verschijnselen optreden, ter wijl de lichtsterkte bepaald wordt door het aantal kristallen in een bepaalden stand. Bij ideale wanorde, dus wanneer alle standen in dezelfde mate voorhanden zijn, treden kringen van 22 graden en 46 graden straal om de zon op. Indien de brekende ribbe der kristallen zuiver ver ticaal staan, treden links en rechts van de zon op 22 graden (of meer, al naar de zonshoogte) heldere vlekken met regen boogkleuren op, de z.g. bijzonnen, terwijl verticaal boven de zon op ongeveer 46 graden (of meer, eveneens afhankelijk van de zonshoogte) een zeer kleurrijke boog, de circumcenithaalboog, eveneens met regenboogkleuren, kan optreden. Bij al deze spectraal-verschijnselen is het rood naar de zon gekeerd. Of het eéne dan wel het ander ver schijnsel optreedt, hangt af van de grootte der brekende hoeken, respectievelijk 60 era 90 graden. Een zuiver witte band op zonshoogt, parhelische ring genaamd, treedt op, wanneer het zonlicht tegen ver ticale zijvlakken teruggekaatst wordt, zonder breking te ondergaan, terwijl bij reflectie tegen horizontale vlakken een lichtzuil door de zon ontstaat. Bovenaan den 22 graads-kring treedt vaak ook een raakboog op. Doch zeer zeldzaam zijn twee vlekken, de z.g. bijtegenzonnen op den parhelischen ring, op 120 graden azimuthafstandvan de zon gelegen, dat wil zeggen ongeveer in het oosten en in het noord-noordwesteri, wanneer de zon, zooals gistermiddag in het zuid-zuidwesten staat. De hier ge noemde verschijnselen zijn alle op 17 Fe bruari tusschen 14 en 16 uur voorgekomen. In den kelder, waar de parhelische ring bijna volledig was, en beide bijtegenzon nen voorkwamen, ontbraken de kringen van 22 en 46 graden, en de zuil door de zon. In de Bilt was de parhelische ring voornamelijk naar het oosten ontwikkeld, doch de beide bijtegenzonnen aanwezig. Het viel hier trouwens op, dat de hijtegen- zonnen geen vlekken waren, doch. meer geleken op een zuil verticaal op den par helischen ring. Het optreden van derge lijke uitgebreide haloverschijnselen hapgt samen met het voorkomen resp. vorming van ijskristallen en duidt op een verande ring in den weerstoestand in de hoogere luchtlaag, veelal bij het naderen van een depressie. Vaak valt er vijf tot tien uur later regen (gelijk ook hedennacht), doch op dezen regel komen vele uitzonderingen voor. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? WOENSDAGS et ZATERDAGS. Vraag en Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6