THEE doei je goed! et raadsel en"kou MIJNHARDTJES £amb en Juin&ouw loooeeoG JladiopCQQCtlliiMG eeoaesei I 1 Riverside Drive. tweedeblad. de neeerlandsche mijnwerkers- bond vraagt loonsverhooging. brandstichting. dronken achter het stuur. GEMENGD NIEUWS. (Wordt vervolgd). verdrijft U snel en zeker met Koker 12 stuks 50ct. Proef doosje 2stuks lOct. De Algemeene Nederlandsche Mijnwer- kersbond hield dezer dagen ten bonds vergadering, waar de l^onpositie der mijnwerkers een punt van bespraking uit maakte. De bondsraad constateerde, dat den mijnwerkers van de vrij groote winster., die de mijnondernemingen over 1938 heb ben gemaakt, een onvoldoend deel is toe gekend. Noch ten aanzien van werktijd verkorting, noch ten aanzien van een uit keering ineens zijn de mijndirecties aan de wenschen van de mijnwerkers tegemoet gekomen. Daarom besloot de bondsraad het hoofdbestuur op te dragen om bij de beëindiging der loon overeenkomst op 31 Maart a.s. aan de mijnondernemers voor te stellen de loonen met tien procent te verhoogen. Te Lage Zwaluwe brandden Vrijdagnacht een naast elkaar gelegen boerderij en huis af, voordat aan blussching ko.i worden ge dacht. De politïe vond de omstandigheden verdacht; zij stelde een onderzoek in, het geen leidde tot de arrestatie van een zoon van den eigenaar, zekeren D. te Lage Zwa luwe. De panden stonden reeds langen tijd on bewoond, maar de eigenaar had thans het plan oogevat om zijn zoon er in te laten wonen. B. en W. zonden evenwel bericht, dat dit uitsluitend kon geschieden, indien de zeer verwaarloosde panden eerst be hoorlijk werden opgeknapt, anders zouden B. en W. ze onbewoonbaar verklaren. Don derdag werd dit ter kennis van D. gebracht en in den nacht van Donderdag op Vrijdag gingen de beide panden, welke verzekerd waren in vlammen op. DE NEDERLANDSCHE SCHEEPVAARTROUTES. De wereldbol voor het Nederlandsch paviljoen te New-York afgeleverd. Zaterdagmorgen is de docr de machine fabriek Voorwaarts N.V. te Amsterdam vervaardigde wereldbol, welke door de Nederlandsche Reedersvereeniging in het paviljoen geplaatst zal worden, afgeleverd. Het is een geweldige bol met een mid dellijn van 3.50 meter, welke den bezoeker van de tentoonstelling een overzicht zal geven van de verschillende Nederlandsche scheepvaartroutes. Deze routes zijn met roode en witte lichtjes naar gelang zij bevaren worden door passagiers-, tank- of vrachtschepen aangegeven. De bol zal draaien met een snelheid van één omwen teling per minuut .Door de groote afme tingen is het noodzakelijk gebleken, dat om het geheel een stelling wordt gebouwd, teneinde de bezoekers in de gelegenheid te stellen ook de noordelijke routes te zien. In het begin van de volge-de maand zal het gevaarte naar Amerika worden ver voerd. Vier gewonden. Vrijdagnacht heeft een dronken auto bestuurder een gecompliceerde aanrijding op het Bezuidenhout te Den Haag veroor zaakt waarbij drie burgers en een agent van politie werden verwond, terwijl twee auto's, een rijwiel en een verkeerszuil wer den beschadigd. De beschonken autobe stuurder, de 34-jariege L. M. S. uit de Anna Paulownastraat te D enHaag werd gearresteerd. DE ONTWERPEN VOOR HET NIEUWE RAADHUIS VAN AMSTERDAM. De opening van de tentoonstelling van de ontwerpen voor het nieuwe raadhuis Na de tentoonstelling Parijs 1937. - In Amsterdam kenmerkte "zich Dondêrdagmid- I het Stedelljk Museum te Amsterdam zijn Za van dag door een groote belangstelling. Ruim fpnoodigden, w.o. de minister-president ar. Colijn, de minister van Onderwijs, Kun- s en en Wetenschappen Slotemaker de Bruine, de leden van Ged. Staten, mr. omans en Eduard Polak, verschillende Kamerleden, de leiders van handel en in dustrie, benevens vooraanstaanden uit de kunstenaarswereld, hadden zich in de mo numentale hall van het Stedelijk Museum vereenigd en zij luisterden met volle aan dacht naar het gesprokene van burgemees ter de Vlugt en de heer v. d. Steur, welke namens de vijf architecten-organisaties het w a woord voerde. Daarna was het een gedrang heid plaats gevonden ter gelegenheid van de terdagmiddag de onderscheidingen uitge reikt, die voor de Nederlandsche inzendin gen op de internationale tentoonstelling 1937 door de internationale jury werden toege kend. De uitreiking geschiedde door den commissaris-generaal, ir. J. de Bie Leuveling Tjeenk. Voor de Nederlandsche inzending waren door de internationale jury toegekend 229 diploma's, waarvan: 44 grand prix, 55 diplomes d'honneur, 67 gouden medailles, 52 zilveren medailles én 11 bronzen medailles, Prof. Mengelberg te Hamburg gehul digd. - Zaterdagmiddag heeft in het museum voor geschiedenis te Hamburg een plechtig- van je welste om kennis te nemen van de scheppingen van de 125 bouwmeesters, die zich ruim een jaar hadden ingespannen om Amsterdam een raadhuis te geven, Amster dam waardig. Het was bekend, dat de jury de groote groep ontwerpen, welke haars inziens geen waarborgen boden, uit te groeien tot overhandiging van den Rembrandtprijs voor 1938 aan de universiteit aldaar aan proi'. dr. Willem Mengelberg. Prof. Gundert huldigde prof. Mengelberg vi oi diens werk en verklaarde, dat dit een voorbeeld is van de beteekenis der Duitsche orkc-rtkust. Hij overhandigde een oorkonde Prof. Rein heeft onzen landgenoot een Amsterdam waardig raadhuis, ter zijde had portret van Rembrandt overhandigd. Gister gelegd, ook al gaven verschillende plannen heeft prof. Mengelberg te Berlijn gediri- blijk van bekwaamheid en al bevatten zij I geerd. een ook goed opgeloste onderdeelen. Daarna vielen d i e projecten af, welke, ofschoon zij van groote kennis van zaken getuigden en blijk gaven van een beheer- schen van de gestelde opgave, toch niet zoo danige kwaliteiten vertoonden, dat kan worden geadviseerd de ontwerpers ervan tot een besloten prijsvraag uit te noodigen. Ten slotte had de jury een viertal in zenders aangewezen tot deelname aan een besloten prijsvraag en van die vier waren er twee, die van de architecten M. Duintjes en A. Kommer en J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter, die voor een eindkeuze waren aan gewezen De twee uitgevallen ontwerpen van prof. ir. H. T. Zwiers, die de bouwmeester is van in dezelfde zaal van de favorieten opge steld en de stroom bezoekers drong zich allereerst naar deze zaal en schroomde niet, allerlei bemerkingen te maken, die van weinig eerbied getuigden voor den ontzet- tenden arbeid, die men te aanschouwen kreeg. Het lust ons niet, deze bemerkingen weer te geven. Wij hebben een paar uur gebruikt om een vluchtigen blik te werpen op de dui zenden teexeningen, die tot 13 Maart voor het publiek in alle zalen van het Stedelijk Museum ter beschikking zijn gesteld. Vast staat wel, dat het ontwerp van prof. ir. H. T. Zwier, die de bouwmeester is van het gebouw voor het Provinciaal Water leidingbedrijf te Bloemendaal, wanneer er een publieksprijs werd ingesteld, de zege praal zou behalen en wel, omdat dit nog wel het dichtst bij de romantiek staat. Belangstellenden in bouwkunst, (welke Nederlander doet dit niet), raden wij een bezoek aan de tentoonstelling ten zeerste aan. Ongetwijfeld zullen velen met ons bewondering gevoelen voor de paar hon derd Nederlandsche architecten, die ieder honderden uren hebben gezwoegd om het beste wat zy kunnen geven, naar buiten te brengen. Velen zal de tentoonstelling teleur stelling brengen, omdat het geëxposeerde in het algemeen geen bewijs levert van een eenheid in onze architectuur. Onze indruk was ook, dat in de prijsvraag voor het Rot- terdamsche stadhuis heel wat sterkere wer ken naar voren zijn gekomen, al werd toen het zwakste gekozen. Gezien het prachtige metselwerk in het Hollandsche karakter verdient o.i. het ont werp van J. F. Berghoef en ir. J. J. M. Vegter de voorkeur. Er zal echter nog wel een woordenstroom door den Amsterdamschen raad gaan, voor er een beslissing genomen zal worden. Moge in dezen de beslissing geleid worden door de bevoegden. Opleidingscursus Montessori-onderricht. - Zaterdagmiddag heeft dr. Maria Montessori in het opleidingscentrum „Groenendaal" te Laren (N.-H.) de eindles gegeven als sluiting van den tweejarigen opleidingscursus, welke te Amsterdam en te Utrecht werd gehou den. H. S. Uyekruyer t. - Te Amsterdam is in den ouderdom van 49 jaar overleden de heer H. S. Uyekruyer, accountant aldaar, mede oprichter van de volksuniversiteit en secre taris van Ons Kind, welk fonds ter gelegen heid van de geboorte van prinses Beatrix hij mede tot stand heeft gebracht. Het Prinselijk Paar ter kerke. - Prinses Juliana en prins Bernhard hebben gistermor gen den dienst bijgewoond in de hervormde kerk te Soest. Het Prinselijk Paar was zonder gevolg. Oude man doodgereden. - Gisterochtend tegen twaalf uur werd te Den Haag een be jaard man door een motorwagen van lijn elf ter hoogte van de Newtonstraat aangereden en op slag gedood. Het stoffelijk overschot werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Het slachtoffer was een 81-jarige bewoner van het gemeentelijk bestedelingen- huis. Zestig jaar getrouwd. - Gister herdach ten de echtelieden ScholtenKnoopers te Zutphen den dag, waarop zij zestig jaar ge leden in den echt verbonden werden. DE OOSTELIJKE PROEFPOLDER IN HET GEESTMERAMBACHT. Bezwaren ingediend. Vrijdagmorgen bestond op het gemeente huis te Zuidscharwöude de gelegenheid om bezwaren in te dienen tegen den aanleg van den proef polder i-n.ohet Geestmerambacht aan de Oostzijde dep gemeente Zuidschar wöude. Om deze bezwaren aan te hooren was mr. Bomans, lid van Ged. Staten, met een paar ingenieurs van den Prov. Water staat in de raadzaal aanwezig. In een eenige weken geleden gehouden vergadering hebben de landeigenaren, die nog niet accoord waren gegaan met de voor stellen, welke door de provincie werden ge daan voor de overname van hun landerijen, besloten hun zaak in handen te geven van mr. dr. J. A. E. Buiskool uit Schagen, die nu dan ook namens bijna alle belanghebbenden de bezwaren tegen het plan indiende. Nadat mr. Bomans verschillende bijzon derheden over den aan te leggen proefpol- der had medegedeeld t.a.v. de begrenzing enz., verkreeg mr. Buiskool het woord, die zeide dat hij zich beperken moest tot het in brengen van bezwaren tegen de doelmatig heid van het plan en dus niet de persoon lijke belangen van de eigenaren zou bespre ken. De zakelijke omschrijving besprekende, zeide mr. Buiskool, dat er alle twijfel aan wezig is, of in feite de zaak zoo is als daarin -mm- Dinsdag 21 Februari. HILVERSUM, 1875 en 301,5 M. (AVRO-uitz.) 8.— Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.Morgenwijding. 10.15 Gr.pl. 10.30 Voor de vrouw. 10.35 Gr.pl. 11.Wenken voor de huish. 11.30 Omroeporkest. (12.15 Ber.) 12.30 Gr.pL 1.Omroeporkest. 1.50 Ca- baretprogr. (opn.) 2.45 Kniples. 3.45 Het Calvet-kwartet. 4.30 Kinder koor. 5.Kinderhalfuur. 5.30 Gr.pl. 6.15 Het Avro-Salonorkest. (6.25 Ber.) 7.Voor de kinderen. 7.05 De Avro-Dance Band. 7.30 Engelsche les. 8.ANP-ber., radiojournaal, mededeelingen. 8.20 Gr.pL 8.30 De bonte Dinsdagavondtrein. 10.Ra- diotooneeL 10.20 Het Renova- kwintet en solist. 11.— ANP-ber., hierna Erwin Sandor's ensemble. 11.4012.Orgelspel. HILVERSUM, 415,5 M. (KRO-uitz.) 8.—9.15 Gr.pl. (8.15 Ber.) 10.— Gr. pl. 11.30 Godsd. halfuur. 12.Ber. 12.15 Het KRO-orkest en gr.pl. 2. Voor de vrouw. 3.Modecursus. (4.HIRO: Gr.pl. 4.05 Geestelijke herbewapening, causerie. 4.20 Gr.pl. 4.25 De intern, orde van Goede Tempelieren, causerie. 4.40 Gr.pl. 4.45 HIRO-post. 4.50 Gr.pl. 4.55 „Vivisectie, een verdwijnende me thode", causerie). 5.10 De KRO- melodisten mmv. solist. (5,456.05 Felicitaties). 6.35 Ber., sportpr. 7. Ber. 7.15 Causerie over een vlieg, reis naar Ned. Oost-Indië. 7.35 Gr.pl. 8.ANP-ber., mededeelingen. 8,15 Het KRO-Symph. orkest. 9.Vas- tenavondprogr. 10.30 ANP-ber. 10.40 12.— Zunki Joska's Hongaarsch orkest, het KRO-orkest en solisten. DROITWICH, 1500 M. 11.4011.45 Gr.pl. 12.20 Progr. gewijd aan het Kensington Paiace. 12.50 Het Nor man Brooks Berkeley Sextet, 1.25 Uit Parijs: De Stafmuziek van de Garde Républicame. 1.502.20 Toe spraak vanwege het Leger des Heils. 4.15 Sportrep. 4.30 Gr.pl. 4.45 Viool en piano. 5.20 Charles Brill en zijn orkest, mmv. soliste. 6.20 Ber. 6.45 Vragen over National Ser vice. 7.'t BBC-Northern-Ireland- orkest, mmv. solist. 7.50 Town and country, causerie. 8.20 Revue- progr. 9.20 Ber. 9.45 Interview: The press today. 10.10 't BBC-Harmonie- orkest. 10.40 Het Pougnet-Morrison- Pini-triö. 11.35 Het Grosvenor House dansorkest. 11.50—12.20 Dans muziek (gr.pl.) RADIO PARIS, 1648 M. 9.—, 10.— en 11.20 Gr.pL 12.35 Zang. 1.10 Gr.pL 1.25 Het W. Cantrelle-orkest. 2.Gr.pL 2.35 Pianovoordr. 2.50 Gr.pL 4.40 Zang. 4.55 Gr.pL 5.05 Vioolvoordr. 5.25 Gr.pL 5.35 Viool en piano. 6.35 Zang. 6.50 Pianovoor dracht. 7.20 Het Locatelli-orkest. 8.35 RadiotooneeL 10.35—11.50 Ka mermuziek. KEULEN, 456 M. 5.50 en 6.30 Gr.pL 7.50 't Omroepschrammelensemble en solisten. 11.20 Het Omroeporkest. I.30 Populair concert. 3.20 Het Om roeporkest en -kleinorkest. 6.30 Gr.pL 7.30 Carnavals-progr. 9.35 L. Eysoldt's orkest, instr. kwintet en solisten. 11.202.20 Stuttgarter Om roeporkest, -kleinorkest, -koor en solisten. BRUSSEL, 322 en 484 M. 322 M.: 12.20 Gr.pL 12.50 en 1.30 Omroep orkest. 1.50—2.20, 5.20, 6.50 en 7.20 Gr.pL 8.20 Folkloristisch progr. 9.20 Het Omroepsymph.-orkest en gr.pL 10.30—11.20 Gr.pL 484 M.: 12.20 Gr. pl. 12.50 Radio-orkest. 1.30 Omroep- dansorkest. 1.50—2.20 Radio-orkest. 5.20 Omroepdansorkest. 6.25 Carna- valsrep. 8.20 Radio-orkest en solist. 9.— RadiotooneeL 9.30 Radio-orkest. 10.30—11.20 Gr.pL DEUTSCHLANDSENDER, 1571 M. 7.30 Politiek dagbladoverzicht. 7.45 Gr.pL 8.05 Inleiding volgende uitz. 8.20—11.35 Uit Rome: Opera „Lucia di Lammermoor". (9.109.30 en 10.10—10.30 Ber. 10.55—11.15 Voor dracht). GEMEENTELIJKE RADIODISTRIBUTIE. Lijn 1: Hilversum. Lijn 2: Hilversum. Lijn 3: Keulen 8.9.20, Parijs R. 9.20—9.30, Radio PTT Nord 9.30— II.20, Parijs R. 11.20—12.35, Brussel VI. 12.35—14.20, Motala 14.20—14.40, Radio PTT Nord 14.40—15.20, Keu len 15.2017.20, Brussel VI. 17.20 18.30, Keulen 18.30—19.20, Brussel VI. 19.20—19.50, Straatsburg 19.50 20.20, Rome 20.2024. Lijn 4: Brussel VI. 8.9.20, Lu xemburg 9.2010.35, Lond. Reg. 10.35—12.50, Droitwich 12.50—14.20, Lond. Reg. 14.2015.20, Droitwich 15.20—15.45, Lond. Reg. 15.45—16.15 Droitwich 16.1518.40, Lond. Reg. 18.4019.Droitwich 19.19.50, Scottish Reg. 19.5021.20, Droit wich 21.2024. Lijn 5: Diversen. is aangegeven. Deze zaak is ontstaan uit het wel eens fantastisch genoemde plan van ir. Mesu, tot opbrengstverhooging en vam her verkaveling van gronden ten Westen van den Langendijk. In de toekomst wil men de westelijke gronden, totaal circa 2500 H.A., onder handen gaan nemen. Het is dan ook begrijpelijk, dat aan de Westzijde een proef- polder wordt aangelegd. Spr. vroeg zich af, waarom men nu een polder wil stichten aan de Oostzijde, waar de gronden niet in het groote plan zullen worden opgenomen. Deze proefpolder is geheel overbodig en het stich ten hiervan zeer zeker ondoelmatig. Speciale bezwaren zijn, dat het uitvoeren van dit plan zeer veel geld zal kosten. Al zullen niet alle te maken kosten in rekening worden ge bracht, doordat hier van werkverschaffing sprake is, zullen toch flinke prijzen moeten worden besteed om die gronden te verkrij gen voor deze bodemcultuur. En zal de be oogde meerdere opbrengst dan in de toe komst zoo zijn, dat die meerwaarde goedge maakt wordt? Dit valt zeer te betwijfelen. Bij de toelichting van het plan is uitgegaan van het gezichtspunt, dat er werkverruiming door zou komen. Dit mag echter voor ont eigening niet als motief worden aangehaald. Daarbij moet voorop staan, de aan zeker heid grenzende waarschijnlijkheid, dat de opbrengst belangrijk verhoogd kan worden. Daarvan is niet de minste zekere aanduiding en deskundigen op tuinbouwgebied ontken nen dit met stelligheid. Uitvoering van het plan voor den Oostelijken proefpolder zou alleen mogelijk zijn, als het overgroote deel der eigenaren medewerking verleent. Waar om moet nu toch deze Oostelijke polder ge maakt? Spr. treedt hier op voor pl.m. 98 van de eigenaren. Hulp aan deze streek ligt dus op geheel ander terrein. Volgens deskun digen is dit plan ondoelmatig, omdat in het Oosten de veenlaag te hoog is, de slooten te diep zijn en de capillaire werking van den. grond aanmerkelijk minder geworden is. Fruitteelt heeft de rijkstuinbouwconsulent ontraden, omdat dat in dit geibied en dit klimaat een fiasco moet worden. Op het be zit, rusten groote lasten. Onteigening zal velen, vooral de kleinere eigenaren of huur ders in groote financieele moeilijkheden brengen en zelfs bestaansmogelijkheid ont nemen. Drooglegging der slooten en herver kaveling lijkt op historische gronden niet juist. De teelt en het transport der producten hebben dit geëischt. Reeds terstond na de herverkaveling zal het gebeuren, dat de eigenaren weer slooten gaan steken. De con clusie is gerechtvaardigd, dat de onteigening aan vele eigenaren groote schade zal berok kenen. Eerst zou moeten vaststaan, dat de. opbrengst van de thans in cultuur zijnde gronden niet zonder onteigening verhoogd zou kunnen worden. Een eenvoudige proef, het bij een bepaald aantal akkers uitgraven van de veenlaag zou tot het gewenschte doel kunnen leiden. Behoud van het water tus- schen de akkers is noodig voor de cultuur van vroege aardappelen. Bij de taxatie heb ben de deskundigen bij lange na niet vol- Naar het Engelsch van Stanley Hart Page 21). Ik knielde naast hem neer en keerde hem om. Opzij van zijn hoofd had hij een diepe wonde en zijn gezicht was doodsbleek. Maar tot mijn vreugde hoorde ik hem on der het omkeeren kreunen. De politieagent onderzocht intusschen het vertrek verder. „Is hier nergens water te vinden?" vroeg ik hem. „Water?" antwoordde hij. „Ja, hier is een fonteintje". Met een glas water in de hand kwam hij naar ons toe. Ik sprenkelde het water in King's gezicht. Uit mijn zakfleschje goot ik eenige druppels rum tusschen zijn tan den. Hij kuchte en opende zijn oogen. Bin nen enkele minuten was hij :n staat over eind te komen. Verward keek hij naar den agent, die met zijn licht de wanden on derzocht. Opeens greep hij mij bij mijn arm. „Zij zijn toch niet ontsnapt, wel?" „Groote hemel, ik heb die iui heelemaal vergeten!" riep ik uit. „Heb je soms eenig spoor gevonden?" vroeg ik den agent. „Geen enkel", gromde hij. „En daar kan ik niet bij, omdat er geen andere uitgang is, dan die, waardoor wij binnengekomen zijn, voordat wij er waren. En waar is die vrouw gebleven?" Ik haalde mismoedig de schouders op en schudde het hoofd. „Weg!" riep Gerrity nogmaals. „Dat kost ons wel een jaar om hen te vinden!" „Dat weet ik zoo zeker nog niet", zei Hand grimmig. „Onze vrienden Spitz en Spawn hebben ons dit geleverd; daar valt niet aan te twijfelen. Enik heb al een plan!" HOOFDSTUK XI. Mijnheer Flount toont zijn karakter. Met een smak legde inspecteur Gerrity den telefoonhoorn neer. „Nog niets!" brom de hij en begon weer heen en weer door zijn bureau te loopèn. Hand duwde zijn stoel nog wat meer achterover en haalde zijn sigarettenrook diep in. „Wat is het ditmaal, weer een geheime distilleerderij?" vroeg ik. „Een pakhuis", gromde de inspecteur. Deze onbegrijpelijke conversatie werd gehouden in verband met het door Hand opgezette plan. In de overtuiging, dat Spitz en Spawn de ontvoerders van me vrouw Garrison waren, was hij op een idee gekomen. Dat stond in verband met de kelders, waarin het sluwe paar ons nu al twee maal ontsnapt was. Hand veronder stelde, dat ze nog meer kelders tot hun be schikking hadden, net zoo ingericht als de ze eerste twee. Hij wilde nu uitvisschen welke kelderruimten in den laatsten tijd in de stad verhuurd waren, om die zonder uitzondering te doorzoeken. Zoodra dan ook de woningbureaux dien morgen open wa ren, waren de detectives van Gerrity er op uitgegaan. Tot dan toe, het was twee uur in den namiddag, hadden verschillende geheime distilleerderijen, twee geheime brouwerijen en een opiumkit een onderzoek ondergaan, maar er was geen enkele kelder gevonden, die sporen vertoonde, dat Spitz en Spawn er in gewerkt hadden. We zaten op het bu reau van Gerrity op rapporten te wachten. Gerrity ging eindelijk in zijn bureaustoel zitten. „Het heele geval is zoo krankzinnig, dat ik er gewoonweg niet bij kan", verklaarde hij somber. „Waar is het motief? De eene vrouw wordt doodgeschoten, de andere ontvoerd en er ligt een man met een sche delbreuk op zijn hotelkamer. Wat hebben ze ermee voor? Als het om losgeld te doen is, waarom hebben ze miss Venora dan doodgeschoten? Het is niet om geld. De eenige, die reden tot wraakzucht kon heb ben, zat opgesloten op het oogenblik, dat de vrouw van Garrison ontvoerd werd. Als we maar wisten, wat die twee in het schild voerden, dan waren we een heel eind ver der. Maarwat willen ze?" „Dat hebben de kranten uitgeplozen", merkte ik op. „Ze noemen die kerels de Sterren-moordenaars en „De kranten en hun Sterren!" schold Ger rity, „die zijn krankzinniger dan ooit! Bo vendien, mevrouw Garrison is geen Ster, meer en al lang bij het tooneel weg". „Maar er werd gemompeld, dat ze weer terug zou gaan. In elk geval hebben de tooneeldirecteuren voorzorgsmaatregelen ge nomen. Geen actrice van beteekenis komt meer op straat zonder een lijfwacht". „Ja", smaalde Gerrity. „Ze hebben van morgen verlof tot het dragen van wape nen aangevraagd met bosjes tegelijk!" „En wat heb je gedaan met dien mode kunstenaar dien Ardette?" „Wêl, die had een onomstootelijk alibi We hebben op slot van zaken de inrichting gevonden, waar zijn naamkaartje gegra veerd was. Ze moesten daar een cliché en een proefdruk maken. Een man kwam den proefdruk halen en is natuurlijk niet meer teruggeweest. Wat ik niet snap is, hoe Spitz en Spawn er achter gekomen zijn, dat Ardette japonnen voor mevrouw Garrison maakte". „Er moet nog wel iemand anders tus schen zitten", meende ik. „Ja, dat weet ik wel zeker!" schreeuwde Gerrity. „Die twee hebben dat karweitje gisterenavond niet alleen opgeknapt. Twee stevige rechercheurs neergeslagen op het grondgebied van Garrison! Ze moeten met een heele bende zijn geweest. Vreemd, dat noch Flannery, noch Bowen de kerels heb ben gezien, die hen hebben neergeslagen. Het is een boevenbende!" De telefoon rinkelde. Gerrity luisterde en trok een misnoegd gezicht. „Garrison!" zei hij tot Hand. „Voor u". „Goeie genade, zeg maar dat ik weg ben" fluisterde Hand. Gerrity maakte zich van Garrison af en zei: „Drommels die was totaal van streek". Tim kwam kloppen en trad binnen. „Hier is Migg, meneer!" „Binnenkomen!" beval Gerrity. Er kwam een vrij schuwe man binnen. Hij frommel de zenuwachtig aan zijn vettige pet. Zijn oogen puilden een beetje uit. Gerrity nam hem met weerzin op. „Migg", vroeg hij. „Heeft inspecteur Copley je verteld, wat we zoeken?" „Ja, meneer", was het antwoord. „Er is een stel, dat het gezochte wel kon zijn, Maloney en Naper". „Die zitten in de gevangenis en dat weet je ook wel", snauwde Gerrity, plotseling op Migg afstuivend. „Jij bent op de East End Avenue goed bekend. Waar kwam dat stel vandaan? Spreek op!" Migg kromp ineen. „Het zijn geen New- Yorksche jongens", jammerde hij. „Het zijn vreemdelingen. Ik heb vroeger nooit van ze gehoord". Gerrity keek den kleinen man dreigend aan. „Schiet op!! Als je iets van die twee kerels te weten komt, dan vertel je het me dadelijk, begrepen?" Zonder antwoord schuifelde Migg weg. „Met dergelijke betaalde verklikkers kom je niet veel verder, inspecteur", zei Hand waarschuwend. „Ik geloof ook, dat Spitz en Spawn vreemdelingen zijn, Clark, zou je me nog eens een dienst willen be wijzen?" vroeg hij dringend. „Toe, ga dan nog eens naar Garrison kijken. Het is niet leuk, maar probeer hem toch wat op te monterenWat moet die man veel van zijn vrouw houden!" Ik ging met veel tegenzin. Voordat ik naar het huis van Garrison ging, mocht ik wel een beetje frissche lucht scheppen en besloot daarom eerst een paar straten te loopen, alvorens een taxi te nemen. Ter wijl ik zoo in gedachten voortliep, hoorde ik opeens mijn naam. Opkijkend zag ik Archie Flount op het trottoir aan den over kant met zijn paraplu zwaaien. Ik bleef staan.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7