ONS INDISCH HOEKJE. ^Buitenland £uchtoaact JUooindaal lïieum Een Missiepost en een voetbalwedstrijd. Italianen gaan als Franco het noodig acht. Maar er is „nog veel werk te doen". Madame Tabouis en de Quai d'Orsay. Nieuws in 't kort. Synagogen te Danzig worden afgebroken. HENSBROEK NOORDSCHARWOUDE SCHOORLDAM TWEEDE BLAD. 4. i Een bericht in de krant over een voet balwedstrijd, waarbij de partijen uit ent housiasme slaags raakten en met den ster ken arm gescheiden moesten worden, om dat er anders bloed zou hebben gevloeid, deed plotseling voor mijn geestesoog opdoe men het verre Toeal, een klein haven plaatsje in het Oosten van den oneindig grooten Indonesischen Archipel. Ik was van daaruit met de motorboot van een K. P.M.-boot, in gezelschap van eenige scheeps officieren op bezoek geweest bij de missie post Langgoer, waar wij door Monseigneur Aerts heel vriendelijk waren ontvangen. Een dergelijk tochtje is voor de scheepsof ficieren een uitgangsdag. Het brengt wat afwisseling in het werk van varen, stoppen, laden, weken achtereen, vaak eenige kee- ren per dag. Men kan dan weer eens pra ten met andere menschen dan die van het schip. En de paters zijn gezellig! Op een dergelijke post treft men aan: een kerk, een opleidingsschool voor jongens en meis jes, een internaat, een timmerwinkel, en soms, als in Langgoer, een houtzagerij. Een dergelijke post is een oase van beschaving in een heel primitieve maatschappij. Daar leiden o.a. de zusters de inheemsche meisjes op tot huisvrouwen, leeren ze naaien, strij ken, wasschen en vooral zindelijkheid en orde. Ik kiekte Monseigneur met e zusters en eenige leerlingen op de trap van het eenvoudige internaat. Het waren leerzame en genoeglijke uren, die wij daar door brachten. En weer drong het tot mij door (ik heb bijna alle Indische Zendingsvelden gezien) hoe grootsch 't beschavingswerk is, dat de Zending in Indië verricht en dat dit èn in Indië zelf èn in patria te weinig wordt bedacht en daarom te weinig ge waardeerd! Op den terugweg naar Toeal vertelde een der officieren een leuke mop. U moet we ten, dat de voetbal zijn weg heeft gevon den tot de verste uithoekjes van de Archi pel, dat er geregeld tusschen twee dorpen wedstrijden worden gehouden, die veel volk trekken. Dit niet zoozeer om het spel, om te zien, welke partij de sterkste is, als wel om den afloop. De dorpsgenooten der verliezers kunnen het verlies niet dragen, waarom ze de amices der winnenden in de haren vliegen. Een algemeene kloppartij is het gevolg, wat allen „rameh rameh be- toel" (echt lollig) vinden. Eens logeerde in de pasanggrahan (verblijfje voor reizende ambtenaren) te Toeah een bekend en hoogst bekwaam geoloog. Hij had den naam wat verstrooid te zijn, een gevolg van het feit, dat hij de gedachten altijd bij zijn werk had. Hij had een enveloppe met bankpapier op tafel gelegd en er verder niet aan ge dacht. Gevolg: foetsji! Nu wilde hij trach ten den dief te pakken te krijgen, waarom hij een list bedacht. Hij deed weer bank papier in een enveloppe, legde deze weer open en bloot op tafel, stelde zich verdekt op en wachtte tot ze zou worden weggeno men. Dan zou hij den dief pakken. Onder het wachten zag hij door een openstaand raam veel menschen passeeren. Hij wist wat dit beteekende: een voetbalwedstrijd met ra meh rameh. Hij had maanden in de rimboe doorgebracht, wilde ook wel eens wat ont spanning hebben. Dies bedacht hij zich geen oogenblik, haastte zich de deur uit en dacht niet meer aan de enveloppe met geld. Hij amuseerde zich kostelijk de vecht partijen zijn nooit bloedig en keerde na afloop naar zijn „hotel" terug. En wat bleek toen? De tweede enveloppe met bankpapier ook „foetsjie!" En geen dief gepakt! H. F. TILLEMA. doende rekening gehouden met de werke lijke belangen der betrokkenen en den be- staanden toestand. Het belang van dit plan zal niet, opwegen tegen de zeer hooge kosten. Het plan doet zeer eigenaardig aan, daar de oppervlakte te betelen grond beperkt wordt en aan teeltvergunningen gebonden. Nu wil men de hoeveelheid land uitbreiden om meer opbrengst te krijgen. Spr. zou Ged. Staten willen vragen, aan hun advies toe te voegen: „Beter ten halve gekeerd, dan ten heele ge dwaald". Mr. Bomans, die met belangstelling het betoog van mr. Buiskool gevolgd heeft, naar hij zeide, ging er toch nog even op in. Hoe wel. Ged. Staten onpartijdig zijn, zijn zij toch nog wel eenigszins partijdig, daar het plan van hen is uitgegaan. Spr. is vatbaar voor bezwaren en Ged. Staten willen niet doorhollen op een eens ingeslagen weg. De Provincie is met het plan gekomen^ om de bewoners van het Geestmerambacht tege moet te komen. Spr. herinnerde aan den grooten aandrang tot verbetering van den toestand in het Geestmerambacht, welke van vele zijden, o.m. door den heer Zeeman, is uitgeoefend. Moeder Provincie kan toch haar kind Geestmerambacht niet laten lijden? Het moet uit den nood verlost worden. Dat is de strekking geweest van de vertoogen van Statenleden, die in deze omgeving geboren en getogen zijn. Volgens het pleidooi van mr. Buiskool zou de provincie nu aan een mis drijf schuldig zijn tegenover het Geestmer ambacht. Als 98 van de eigenaren zich verzet en zich benadeeld gevoelt, kan spr. niet ontkennen, dat er twijfel bij hem op kamt. Spr. ging na, welke hulp verleend kan v/orden door de provincie. Men heeft alleen op deze wijze den menschen te hulp kunnen komen, n.1. door verbetering van den cul tuurgrond. Het resultaat van deze poging is dan wel teleurstellend. De menschen willen niet geholpen worden, althans niet op deze wijze. Het is wel typisch, dat alle autoritei ten, die zich hiermede hebben ingelaten en er geld voor beschikbaar hebben gesteld, zich volgens het pleidooi vergist zouden moeten hebben. Dat kan spr. niet zoo maar aanvaarden. Is het niet van waarde, dat van water cultuurgrond wordt gemaakt? Dat de vbrvoergelegenheid wordt verbeterd? Men moet niet te veel gevaren zien in de kosten. Als de provincie wil, dat de eigenaren weer eigenaren worden, kan dat, al zal het de pro vincie geld kosten. Het is nooit de bedoeling geweest, de menschen tot pachters te ma- ken. Mr. Buiskool zeide, dat de eigenaren zich, om bij de beeldspraak van mr. Bomans te blijven, gevoelen als een kind, dat een pak slaag heeft gehad. Het gaat hier niet om de materieele belangen van de eigenaren, doch om een opvatting. Het is de vraag of deze wijze van hulpverleening welde juiste is. Het verwijderen van de veenlaag uit de akkers, met behoud van de tegenwoordige situatie zouden de eigenaren zeer op prijs stellen. In den Oostelijken polder heeft men geen be hoefte aan wegen. Spr. zette nog even iets recht. Voor de plannen aan de Westzijde be staat een geweldige waardeering bij de tuin ders. Spr. betoogde, dat het zeker is, dat wanneer de herverkaveling aan de Oostzijde doorgang zou vinden^ de tuinders, zoodra zij het land weer tot hun beschikking zouden krijgen, er weer slooten in zouden graven, omdat ze noodig zijn. Deze mededeelingen van mr. Buiskool werden door eenige aan wezige tuinders bevestigd. Mr. Bomans zeide in zijn sluitingswoord, met de gemaakte opmerkingen rekening te zullen houden. Alvorens advies uit te bren gen aan den minister zal de econ. techn. dienst der provincie nog worden geraad pleegd. In een bespreking van het Spaansche vraagstuk schrijft het tijdschrift „Re lazioni Internationali", dat de „Spaan sche kwestie na de overwinning van Franco in een delicate phase" is getre den. „Het zou zelfs kunnen gebeuren dat hieruit een soort crisis ontstaat, waarbij de hulp van de Italiaansche legionairs noodig zou zijn". „Die crisis zou uitbreken, wanneer de democratische vleierijen zouden overslaan in bedreigingen welke zich op zekere pun ten, b.v. Spaansch Marokko, zouden rich ten. De legionairs van Franco en Mussoli ni, zoo vervolgt het blad, waken nauwkeu rig, en laten de Franschen rustig een verdediginsstelsel uitdenken. Het' werk der Italiaansche legionairs begint voor Franco steeds nuttiger te worden. Er is nog veel werk te doen en het is nutteloos te vragen, of de Italiaansche vrijwilligers zullen ver trekken, of zij zullen blijven, naar Majorca of Minorca zullen gaan, enz. De Italiaan sche vrijwilligers zullen gaan daarheen, waar Franco het noodig oordeelt en waar tevens de gemeenschappelijke belangen van Italië en Spanje het noodig maken". L'Oeuvre en madame Tabouis, de mede werkster aan dat blad voor buitenlandsche politiek, blijven vertoornd. Men weet, dat Havas een uitermate krasse critiek heeft vastgeknoopt aan de ontkenning van de juist heid van een bericht van madame Tabouis over een onderhoud tusschen Coulondre en Ribbentrop. Deze berichten, aldus Havas, vinden, gelijk de meeste onthullingen van de schrijfster, meer hun oorsprong in de fan tasie, dan in ernstige journalistiek. Peri, van de communistische Humanité, zal het wel bij het rechte eind gehad hebben, toen hij schreef, dat de reprimande door Bonnet was gedicteerd of geïnspireerd. Het is voor de eerste maal dat de Quai d'Orsay zich op zoo scherpe wijze van mevr. Tabouis heeft gedistancieerd. In een noot, welwillend door Havas gedistribueerd, onder een harer artikelen, verzeker zij de affaire met een gerust hart aan haar lezers over te laten. „Heb ik hen bedrogen wat de bezetting van de Balearen door de Italianen aangaat? Of wat betreft Duitschlands deelneming aan den oorlog in Spanje? Heb ik hen misleid nopens de Italiaansche eischen inzake Tunis en Corsica? Alles nieuws, dat door mij het eerst is gepubliceerd. Heb ik niet altijd ge schreven dat de Japanners Hainan zouden bezetten op den dag dat Franco zulks met de Pyreneeën deed?" Het is inderdaad niet te ontkennen, dat madame Tabouis over bepaalde gebeurtenis sen goed ingelicht bleek. Maar evenmin, dat zij herhaaldelijk de plank missloeg, vooral wat betreft de gevolgtrekkingen welke zij vastknoopte aan overigens juiste inlichtin gen. De twee synagogen van Danzig zul len afgebroken worden de eene voor 1 Maart en de andere voor 1 Mei. Hierna moeten de Joden in particuliere huizen hun Godsdienstoefeningen houden. Alle eigendommen van de Joodsche ge meente, zooals grond, gebouwen, begraaf plaatsen, moeten aan de nationaal-socialis- ten worden verkocht. De emigratie van Joden uit Danzig wordt voor een groot deel bekostigd uit de op brengst van den verkoop van een histori sche collectie zilver vaatwerk van de Joodsche gemeente in Amerika. De natio- naal-socialistische autoriteiten hebben toe gestemd in dezen verkoop op vaarwaarde dat de opbrengst zou worden gebruikt voor de financiering van de emigratie. In de komende dagen zal de eerste groep van 500 Joden de vrije stad verlaten. Zij zullen in verzegelde treinen naar de haven van vertrek worden gebracht. Hun uitein delijke bestemming wordt streng geheim gehouden. Indien deze emigratie een succes is, zullen andere groepen volgen. Eventueel zal een vijftiental Joden, die door hun handel in hout en haring veel bui tenlandsch geld naar Danzig brengen, ver lof krijgen in Danzig te blijven. Finsch schip bij Borkum in nood. - Het 1525 ton metende Finsche s.s. „Taurus" is bij Borkum in nood geraakt. Het heeft een lek opgeloopen en drijft 18 mijl Oost-Noord-Oost van het lichtschip Borkum. Op de door het in moeilijkheden verkeerende schip uitge zonden noodseinen, zijn een motorreddings boot, twee bergingsvaartuigen van Borkum en drie Duitsche schepen naar de plek des onheils uitgevaren. Golding op vrije voeten. - Golding, de plaatsvervangende Britsche consul te San Sebastian (Sp.), die op 1 Jan. j.L gear resteerd was, in verband met de ontdekking van een verdacht pakje in een Britsche con sulaire tasch, is, naar officieel wordt mede gedeeld, gisteren op eerewoord voorloopig op vrije voeten gesteld. Ook mevrouw Golding is vrijgelaten. Een op de drie Duitschers draagt een uniform! - Op de conferentie van meester kleermakers te Weimar (Dld.) is medege' deeld, dat op het oogenblik ongeveer een op de drie Duitschers een uniform draagt. De onrust in Palestina. - In twee wijken van Jeruzalem zijn voor den tijd van twee dagen beperkende bepalingen voor het ver keer op straat afgekondigd, nadat twee voor bijgangers, een Rus en een Jood, waren aan gevallen. De militaire rechtbank te Haifa heeft een opstandeling, die met de wapens in de hand gearresteerd was, ter dood ver oordeeld. Generaal Haining heeft de tegen drie Arabieren uitgesproken doodvonnissen veranderd in levenslange gevangenisstraf. Moordaanslag op Tsjenghloh. Tsjenghloh, een bekende figuur van de te Japan ingestelde Nanking-regeering, is te Sjanghai vermoord. Zeven onbekende per sonen drongen het huis binnen en schoten Tsenghloh met hun revolvers neer, waarop zij verdwenen op het onder Japansche con trole staande gebied. Getroffen door ver- soheidene kogels werd Tsjenghloh naar het ziekenhuis gebracht, waar hfj overleed. Tienurige werkdag op de Duitsche scheepswerven. - Het zal op de Duitsche soheepswerven voortaan verboden zijn met meer dan twee ploegen per dag te werken. Deze verordening van den rijksbouwcom- missaris beteekent practisch een verbod van den achturigen arbeidsdag en invoering van een tweeploegenstelsel van tien uren arbeid elk. Als reden wordt hiervoor officieel ge noemd het feit, dat zich bij onafgebroken arbeid veelvuldig ongelukken voordeden, en dat een abnormaal gebruik wordt gemaakt van het materiaal. Het is bekend, dat het gebrek aan arbeidskrachten reeds talrijke ondernemingen, en niet alleen in de bouw vakken, ertoe gebracht heeft den arbeids duur van 8 tot 10 uur te verhoogen en het drieploegenstelsel van 8 uur te vervangen door een tweeploegenstelsel van tien uur elk. De Soesoehoenan van Soerakarta die gister te half acht is overleden. Muiterij aan boord. - Volgens een radio bericht is de bemanning van het in Panama thuisbehoorende vraohtschip „Atlas" onder weg naar Buenos Aires aan het muiten ge slagen. De Argentijnsche havenpolitie is met een sleepschip vertrokken om de muiters in arrest te stellen. Proces tegen leden der IJzeren Garde. - Het politie-onderzoek in Roemenië naar het complot van de verboden „IJzeren Gar de" heeft aangetoond, dat het plan bestond am, terwijl sommige groepen van granaten en vlammenwerpers zich zouden meester maken van de strategische punten van Boe karest, andere het goud van de nationale bank moesten bemachtigen. Een bankbedien de, een employé van een graanfirma, een medewerker van radio Boekarest, een stu dent hebben hun plannen toegegeven en zul len onverwijld voor den krijgsraad gedaagd worden. Franklin Maccall terechtgesteld. Franklin Maccall, die 16 Juni van het vorige jaar ter dood werd veroordeeld wegens het ontvoeren en vermoorden van den kleinen Skeegie Cash, is vanochtend te 10 uur te Raiford op Florida (V.S.) op den electri- schen stoel terechtgesteld. Ernstig autobusongeluk. - Bij Frederik- stad in het Zuiden van Noorwegen is een autobus, waarin 45 menschen zaten, door de leuning van een brug gereden en op een zeven meter lager liggende spoorbaan te rechtgekomen. Veertig personen werden ge wond, van wie vijf ernstig. uitstekend hun rollen hebben vertolkt. Extra dient nog vermeld de mooie tweestemmige zang van de zes Harmonia Sisters. Ook het komische gedeelte was goed verzorgd. Er was n.1. een juffrouw Snip en een juffrouw Snap, die op leuke wijze het wel en wee van Schoorldam bespraken en ook nog een buikspreker met zijn sprekende pop, waar onbedaarlijk om werd gelachen. Al met al kan de avond als heel goed geslaagd wor den beschouwd. Een gezellig dansje op de uitstekende muziek van Jan van der Brink besloot de bijeenkomst.. Inventarisatie stapelproducten. Bij de gehouden inventarisatie van stapelproducten bij de leden van de tuin- bouwvereeniging „Ons Belang" bleek de volgende hoeveelheid aanwezig te zijn: Roode kool 7900 K.G. Gele kool 55500 K.G. Deensche kool 5000 K.G. Uien 9250 K.G. Peen 7500 K.G. Bieten 29500 K.G. Algem. Ned. Geheelonth. Bond In de vergadering van den Algem. Ned. Geheelonth. Bond werd medegedeeld dat de propagandaborden voorzien zullen worden van nieuwe spreuken. Een jeugdig werkloos lid kon voor 8 weken naar een werkkamp te Lunteren van de J. V. O. Door de A. N. G. O. B. zal van 2229 Juli een kinderkamp georganiseerd wor den te Beekbergen. Men besloot mee te doen aan de prijs raadselactie voor de leerlingen van de hoogste klassen der scholen. Voor het a.s. jaarfeest zal W. Wiese als spr. gevraagd worden. Tenslotte werd nog besloten een film voorstelling voor kinderen te houden. Fiets gestolen. Toen de vorige week onze plaatsgenoot J. V. zich 's avonds uit Alkmaar naar huis wilde begeven, kwam hij tot de minder aangename ontdekking, dat zijn rijwiel verdwenen was. Hij had het rijwiel naar hij meende op een veilige plaats, in een afgesloten steeg neergezet. Aangifte bij de politie te Alkmaar is gedaan, doch tot dusver is het „geleende" karretje nog niet terecht gekomen. Nut en Genoegen. In de zaal van den heer Mantel had Zaterdagavond de laatste bijeenkomst plaats in dit seizoen der vereeniging „Nut en Genoegen Er was voor deze gelegen heid een bont programma samengesteld, dat vlot en aardig werd afgewerkt. Hat programma omvatte een radio-televisie-uit- zending waarin we onder meer te zien en te hooren kregen: Persberichten van het A. N. P., de kinderzang van Hamel, accor- deonmuziek en de bonte Zaterdagavond bus, welke ons heel aardige tafereeltjes voor het voetlicht bracht. We noemen hier van: Het bonte buslied, het Skitafereel, de lambeth-walk en vooral Sneeuwwitje met de zeven dwergen, dat al bijzonder in den smaak viel. Voorts werd een heel aar dig tooneelstukje opgevoerd waarin allen DE INDIE-VLUCHT VAN DE HEEREN ROUS EN HEYMANS. De heeren Rous en Heymans, die Vrijdag op hun tocht naar Indië op een weide te Gratey, een gehucht nabij de Fransche stad Macon in zuid-oost-Frankrijk, een zeer ge slaagde noodlanding maakten, hebben de reis Zaterdag voortgezet. Zij zijn met de P. K.-W. D. R. des middags te ongeveer 4 uur op het vliegveld te Nice neergestreken en daar gebleven, omdat het te laat was geworden om verder te vliegen. De heer Heymans was met het grootste gedeelte van de bagage des morgens vroeg naar het nabijgelegen Macon gereisd, om daardoor het gewicht van het vliegtuig te verminderen en den start van de weide ge makkelijker te maken. De heer Rous startte te ruim 10 uur, on- danks mist, en streek een uur later op het vliegveld te Macon neer, waar de heer Hey mans zich reeds bevond. Nadat de bagage was ingeladen, werd de tocht voortgezet naar Marseille, waar kort vóór twee uur werd geland. Een uur later bevonden de vliegers zich alweer in de lucht, doch evenals Vrijdag werd het vlie gen door de slechte weersomstandigheden het mistte voortdurend zeer bemoei lijkt. Toen de vliegers zich tegen vier uur boven Nice bevonden, besloten zij op het liegeld aldaar te dalen. In Brindisi geland. De vliegers zijn gistermorgen te ongeveer zeven uur te Nice gestart en na een tus- schenlanding te Napels streken zij gister middag om half vier op het vliegveld te Brindisi neer. Vandaag zullen zij de reis voortzetten. ONZE POSTVLUCHTEN. De positie der postvliegtuigen was gister: Uitreis: Zilverreiger te Alexandrie; Oehoe te Singapore; Gier te Jodhpoer. Thuisreis: Uil te Rangoon; Reiger te Bagdad. De Pelikaan is gister te 18.44 uur op Schiphol geland. TOESTEL VAN DE PAN AMERICAN AIRWAYS VERONGELUKT. De Pan American Airways berichten, dat een watervliegtuig van deze maat schappij van de lijn Buenos AiresMiami in de haven van San Juan op Porto Rica is verongelukt. De 23 passagiers en de zes leden der bemanning konden gered wor den, alsmede de post. Het ongeluk ge schiedde tegen het vallen van den avond in een heftigen storm. Men veronderstelt dat het vliegtuig bij het dalen op een zandbank is gestooten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8