PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. Jjigeaoadeu, Stukken £ucfitvaact Jkovmciaal 'ïlieuws ONZE STADSRUBFIEK ALKMAARSCHE COURANT Het Nederlandsch elftal samengesteld. WIERINGERWAARD STOMPETOREN KOEDIJK BERGEN BEDERF DER WEGEN, DERDE BLAD. 2. Den officier was de zaak nu voldoende duidelijk geworden, want hij zag af van het verhoor van de vier overige getuigen. Als R. zyn boekje als gevolmachtigde te buiten zou zijn gegaan, wat nog heelemaal niet zeker is, dan was dat een gevolg van een misverstand tusschen hean en Sch. Van opzet leek spr. hier geen sprake, terwijl, naar gebleken was, R. zeer voorzichtig had gehandeld. Bovendien was de kwestie al twee jaar oud, zoodat niemand meer precies kon weten, wat er toentertijd was gezegd en afgesproken. Verdachte was te goeder trouw geweest en had dus ook geen meineed ge pleegd, toen hij voor den kantonrechter vol hield, door S. gevolmachtigd te zijn. Spr. vorderde vrijspraak. Uitspraak in alle zaken Dinsdag a.s. NA FAILLISSEMENT NIEUWE VESTIGINGSVERGUNNING NOODIG? Principieele kwestie voor den kantonrechter. Voor den Haagschen kantonrechter had zich hedenmorgen de bakker H. V. te ver antwoorden terzake, dat hij zijn bakkers bedrijf, na afloop van zijn faillissement op 13 Augustus van het vorige jaar, zelf had voortgezet zonder de daartoe ingevolge de vestigingswet kleinbedrijf vereischte ver gunning. Het betrof hier een principieele kwestie. De ambtenaar van het O.M., mr. E. W. R. M. van der Kun, zeide in zijn requisitoir, dat de curator tijdens het faillissement voor den vergunninghouder optreedt; de cura tor heeft krachtens art. 10, lid 2 van de vestigingswet kleinbedrijf geen vergun ning noodig. Na het faillissement heeft een verandering van beheerders plaats, dus dan is voor den oorspronkelijken vergunning houder een nieuwe vergunning noodig. De eisch luidde: een geldboete van 15 gulden. De raadsman, mr. H. S. Zwarenstein, meende, dat hier geen wijziging van per sonen, als door den ambtenaar bedoeld, heeft plaats gehad. In dit geval bleef de zelfde ondernemer. De bedoeling van de wet is, blijkens de memorie van toelichting op art. 10, dat weren van „new-comers" als onvolwaardige elementen. Tijdens het fail lissement blijft, naar het oordeel van den pleiter, de onderneming doorwerken onder den naam van den ouden ondernemer, niet onder dien van den curator. Door het fail lissement wordt het ondergemeenschap niet onderbroken. Als de kantonrechter in dit geval' zou ver- oordeelen, dan zou hij daardoor de deur openzetten voor een enorm misbruik: de faillissements-aanvrage zou dan het aange wezen middel zijn om concurrenten uit den weg te ruimen. De kantonrechter zal over veertien da gen schriftelijk vonnis wijzen. COMMISSIONNAIR IN EFFECTEN VERDACHT VAN VERDUISTERING. Behandeling der zaak geschorst. Het Amsterdamsche gerechtshof, gepresi deerd door mr. Joh. M. Jolles, heeft van daag in hooger beroep behandeld de straf zaak tegen een Amsterdamschen commis- sionnair in effecten, verdacht van verduis tering van een belangrijk bedrag aan effec ten ten nadeele van een familie. De rechtbank veroordeelde den verdachte tot anderhalf jaar gevangenisstraf. De verdachte heeft in het jaar 1921, vóór dat hij nog commissionnair was, van een dame, met wier familie hij persoonlijk be kend was, een aantal effecten ontvangen, vergezeld van een volmacht, waarin hem de onbeperkte bevoegdheid werd gegeven om namens zijn lastgeefster alle denkbare transacties op financieel gebied te verrich ten. Hij heeft met deze effecten gespeculeerd, met het gevolg, dat het kapitaal verloren is gegaan, en zelfs met een debetsaldo is geëindigd. De justitie in 1936 van deze feiten ver nemend, meent op grond van verschillende omstandigheden, dat verdachte dit vermo gen verduisterd heeft; verdachte stelt zich echter op het standpunt, dat hij uitsluitend voor rekening van zijn lastgeefster onge lukkig heeft gespeculeerd en dat zulks, nu hij van bovenbedoelde volmacht voorzien was, geen strafbaar feit'oplevert. Voorts wordt aan verdachte verweten, dat hij in genoemd tijdvak een aantal waardepapieren, welke aan den broer van bovenbedoelde dame toebehoorden, heeft verduisterd. Verdachte is van oordeel, dat hij nimmer effecten van dezen broer onder zich heeft gehad, doch uitsluitend van zijn oorspronkelijke lastgeefster zelf, en achtte zich dus ook op dit punt gedekt door de volmacht. In de derde plaats is ten laste gelegd, dat verdachte een aantal effecten, welke eigen dom waren van een dochter van den in 1933 overleden broer der vorenbedoelde dame heeft verduisterd. DE BELANGEN DER VARKENSHOUDERIJ. Ondergeteekende verzoekt beleefd opna me van het volgende: In Uw blad van Dinsdag 21 Februaii komt voor een overzicht der vergadering van het Koninklijk Ned. Landbouwcomité onder voorzitterschap van den heer H. D. Louwes te Ulrum. O.a. zijn behandeld de- radioweerbericht- geving en de coloradokever. Zoo ook de positie der varkenshoudérij, welke thans tenminste voor de boeren wel op een lijn kan worden gesteld met de coloradekever. In September 1938 werd door mij in de landbouwbladen een uiteenzetting gegeven betreffende den te verwachten noodtoe stand welke onvermijdelijk was. Vooral werd daarbij gewezen op het veel grooter aantal biggenmerken, dat werd uit gegeven. Thans na zes maanden is er nog weinig of niets gedaan ten gunste der varkenshou ders. Het is toch onbegrijpelijk dat de heer Louwes beweert, dat een beperking van 10 pet. der biggenmerken in de toekomst geen gunstigen invloed op de prijzen der varkens zal hebben. M. i. is een beperking van 25 pet. nood zakelijk. Verder het benutten der exportkansen waarover op bedoelde vergadering werd gesproken. Het is toch bekend dat inplaats van een voldoende export hier ten lande duizenden varkens zyn geimporteerd, zij het dan ook voor export-doeleinden. Wanneer daarvoor Hollandsche varkens waren gebezigd was het verlies der Neder- landsche boeren mogelijk iets kleiner ge weest dan thans het geval is. Wat betreft de bewering, dat de slagers de prijzen stabiel houden: dit is allerminst waar. De heer Louwes zou goed doen de adver tenties vooral die der slagers te Alkmaar te lezen of bijv. de Vee- en Vleeschhandel. Zou het niet wenschelijk zijn dat de on derstaande juiste rekening eens nader on der de oogen wordt gezien? Een mester uit Heerhugowaard leverde 17 zware prima varkens af. Het verlies was 180 gulden, betaald aan belasting werd op voeder 240. Met dank voor de opname, W. SCHOLTE, Alkmaar. ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bereikten de „Gier" Singa pore, de „Zilverreiger" Jodhpoer en de „Buizerd" Napels. Op de thuisreis landden de „Uil" te Bag dad en de „Nandoe" te Medan. De „Reiger" kwam gistermiddag om 5 uur op het vlieg- vela Twente aan. DE INDIEVLUCHT VAN ROUS EN HEYMANS. Aleppo bereikt. De sportvliegers Rous en Heymans zijn gistermorgen van Rhodos vertrokken. On derweg hadden zij met zware regens en hevigen tegenwind te kampen. Na een vlucht van acht uur, waarbij geen tus- schenlandig werd gemaakt, bereikten zij Aleppo, waar zij overnachtten. bevat voortdurend berichten, die andere bladen pas den volgenden dag hebben. Dat komt, omdat de de EENIGE STADSKRANT ia! Ter zitting handhaafde de commissionnair volkomen de verklaringen, zooals hij die afgelegd had voor de rechtbank. Na een uitvoerig getuigenverhoor werd de zaak geschorst tot Woensdag 1 Maart. ZIJN VROUW MET DOODSLAG BEDREIGD. Het Amsterdamsche gerechtshof ver oordeelde een gewezen-ambtenaar aldaar, wegens poging tot doodslag op zijn vrouw, tot een gevangenisstraf van anderhalf jaar. De man was op 7 September in zijn woning aan de Prinsengracht binnengedrongen en na een korte woordenwisseling trok hij een groot broodmes, terwijl hij uitriep: ,Nu ga je er aan". De vrouw verzette zich en ten slotte vluchtte de man. Ook de rechtbank had hem anderhalf jaar gevangenisstraf opgelegd. De procureur-generaal had be vestiging van het vonnis gevraagd met af trek van den tijd, in preventieve hechtenis doorgebracht. WlNGS American CigareUes Ook voor U Hoe eerder, hoe beier/ 20 stuks 25 ets Het Nederlandsch elftal, dat Zon dag 26 Febr. a.s. te Rotterdam tegen Hongarije zal uitkomen, is door de Keuze-Commissie van den Kon. Nederl. Voetbal Bond als volgt samengesteld: Doel: Van Male (Feijenoord). Achter: Blomvliet (Ajax) en Cal- denhove (D.W.S.) Midden: Stam (V.U.C.), Anderie- sen (Ajax) en Schubert (Ajax). Voor: Drager (D.W.S.), van der Veen (Heracles), Vente (F.oord), Smit (Haarlem) en J. B. de Harder (V.U.C.) Aanvoerder is Anderiesen. Tot reserves zijn aangewezen: Dijkstra (Z.F.C.), van Ierlandt (Willem II), Bonsema (G.V.A.V.) en C. J. de Harder (V.U.C.) Schaken. SCHAAKCLUB „ALKMAAR". Dinsdagavond werd door bovenvermelde vereeniging een propaganda-avond gehou den in haar clublokaal Kweerenpad 14. Er werd door den heer P. Hoekstra simultaan gespeeld. Van de 31 deelnemers won de simultaanspeler er 24, maakte 3 remise en verloor er 4 van de heeren A. Vos, J. Smit Sr., H. Bulthuis en R. v. Wezop. DE VORSTSCHADE. Men schrijft ons uit Beverwijk: Evenals aan de tuinbouwproducten heeft de vorst in de afgeloopen wintermaanden groote schade berokkend aan de bloemen en planten in de kassen. Deze schade is in onze omgeving zelfs aanzienlijk grooter, dan die, welke onder de tuinbouwgewassen werd aangericht. In de bloemenkassen zijn b.v. veel stekken van Chrysanten bevroren, evenals de vaste planten, zooals Primula's, Anjelieren e.d. Groote vorstschade leden ook de Anemone Fulgens en The Caen, alsmede de Fresia's en de Irissen. Ook in andere bloemencentra was de schade aanzienlijk. De organisaties van bloemenveilingen hebben zich dan ook in verbinding gesteld met de Nederlandsche Sierteeltcentrale, teneinde eventueel de hulp van de regeering voor de zwaarst ge troffen kweekers te kunnen inroepen. De in Den Haag gevoerde besprekingen hebben geleid tot de benoeming van de commissies, die een onderzoek naar den omvang van de vorstschade zullen instellen. In de commissie, die zich met dit onder zoek zal belasten in het district Noordhol land ten Noorden van het Noordzeekanaal zijn benoemd de heeren A. Priester en A. van der Wel, beiden te Beverwijk en een ambtenaar van de Sierteelt Centrale. Deze commissie zal reeds heden met haar onderzoek beginnen. Zij zal daartoe ver schillende bedrijven bezoeken en van haar bevindingen rapport uitbrengen bij de Sier teelt Centrale. Landbouw en maatschappij. Een vergadering van Landbouw en Maatschappij werd Maandagavond gehou den onder leiding van den heer Daan Kaan. Naar aanleiding van de notulen infor meerde de heer J. C. Bakker waarom de economische cursus niet was gehouden? De voorzitter erkende dat dit een fout was geweest van het bestuur hoewel er ook bijzonder omstandigheden waren. Medegedeeld werd dat de avond met 132. Pam komt tot bewustzijn en weet niet waar hij zich bevindt. Hij is op het land terecht gekomen en weet niet hoelang hij hier al buiten kennis heeft gelegen. Van het schip en de bemanning is geen spoor meer te ont dekken. 133. Hij gaat op zoek, in de hoop, nog iets of iemand van het verloren gegane vaartuig te ontdekken, doch tevergeefs. „Een vreemd land", denkt Pam. „Geen mens of dier te bespeuren". dit als als te van der Wielen als goed geslaagd kan worden beschouwd. De geest bij de jeugdclub was uitstekand. Onder de ingekomen stukken was ook een opweKkingscirculaire van den Bond v. Staatspensionneering. De voorzitter zeide dat de Nat. Bond principe wel toegedaan is. Bovendien hebben we hier een zeer wakker bestuur. Het ligt wel op onzen weg in principe met het idee mee te gaan. Het hoofdbestuur deelde mede dat provinciaal bestuur geld te kort komt. Door den Nat. Bond was reeds 500 gege ven voor propaganda. Een mededeeling van den heer J. Saai dat door de jeugdclub ook reeds een be drag van 89 bijeengebracht was werd met applaus begroet. Einde Maart zal hier een propaganda avond worden gehouden. In plaats van den heer P. Visser Az., die als bestuurslid is afgetreden, werd de heer Cor Waiboer gekozen. De voorzitter meende dat het in het belang van de organisatie was dat hij als voorzitter aftrad. Bestuurslid wilde hij wel blijven. De heer D. Rademaker werd als voorzit ter gekozen, de heer Cor Waiboer secretaris en de heer N. Kaan Az. propagandist. De rekening van den penningmeester werd in orde bevonden met een batig saldo van 45.46. De afdeeling telde 51 leden. Bij de rondvraag kwam ook de a.s. ver kiezing prov. staten ter sprake. In een provinciale bestuursvergadering was ook reeds de vraag gesteld hoe men dacht handelen bij de a.s. verkiezing. Opgemerkt werd dat bij verkiezing voor Prov. staten en gemeenteraden zoo duide lijk in het oog springt dat de kiezers meer voelen voor een stemming op personen dan op lijsten van de partijen. Na eenige discussie werd besloten dat qua afdeeling geadviseerd kan worden dat het prov. bestuur gaat praten met de politieke partijen. Nadat de heer Rademaker zijn dank had geuit voor het vertrouwen hem tot voor zitter te promoveeren, sloot de voorzitter onder dank de bijeenkomst. Arbeiders in het L.T. en Zuivelbedrijf. Dinsdagavond had de afdeeling van den Bond van arbeiders in het L.T. en Zuivel bedrijf een ontwikkelingsavond georgani seerd in café Renses, waar het H.B.-lid, de heer H. v. d. Wielen, een uiteenzetting gaf van de Land- en Tuinbouwongevallenwet. Na de begroeting door den voorzitter, den heer J. Brouwer, begon spreker met de voor geschiedenis van deze wet, die in 1922 werd aangenomen. De heer P. Hiemstra, opvolger van den heer Helsdingen in de Tweede Kamer, had zijn beste krachten gegeven, om den arbeider recht te verschaffen na een bedrijfsongeval en zag zijn werk bekroond, waardoor de positie van den ongelukkige en zijn gezin aanmerkelijk verbeterd werd. Uitvoerig lichtte spr. met voorbeelden uit de praktijk het nut van art. 2 van deze wet toe. Alles wat noodig is, om den arbeider weer valide te maken, wordt door de verzekering be' taald. Het gebruik van alcoholhoudende dranken onder de werkzaamheden, zooals die vroeger op het hooiland werden ver strekt, kan den arbeider noodlottig worden, daar de arts dit als dronkenschap kan be schouwen en daardoor de uitkeering kan worden ingehouden. Tijdens gevangenisstraf kan de uitkeering ingehouden worden. Na het overlijden van een slachtoffer van een bedrijfsongeval, is de weduwe niet meer afhankelijk van wat de diaconie en het arm bestuur haar willen geven, waardoor ze meer vrijheid heeft. De vrije artsenkeuze noemde spr. een voorrecht. Duidelijk zette hij het nut der organisatie uiteen, waardoor ook de arbeidersvertegen woordigers in de besturen van de bedrijfs- vereeniging zitting hebben en men gezame- lijk kan zorgen, dat de wet goed wordt uit gevoerd. Met de opwekking zich goed op de hoogte van deze dingen te houden, en te strijden voor een sterke organisatie, eindigde de heer v. d. Wielen zijn uitgebreid betoog. Aan de discussie namen velen deel, die goed van antwoord werden gediend, waarna de voorzitter de bijeenkomst sloot. Ver. Helpt Elkander. Dinsdag kwam de vereeniging Helpt Elkander in jaarvergadering bijeen bij Nieuwland. De voorzitter opende met een speciaal woord tot een nieuw-toegetreden lid en hoepte, dat er meerdere zullen volgen, om het goede heilzame werk, dat deze ver eeniging zich ten doel stelt, voort te zetten. Uit het jaarverslag van den secretaris bleek, dat het een bizonder jaar voor de organisatie was geweest. Het ledental bleef gelijk op 32 en door deze werd bij acht zieke tuinders 376 dagen arbeid verricht. Het verslag gewaagde van groote samen werking zoowel tusschen bestuur en leden als tusschen zieken en diegenen, die aange wezen werden om te arbeiden. De voorzitter deelde mede, dat de ver eeniging op 22 April a.s. 20 jaar bestaat. De aftredende bestuursleden werden her kozen. Bij de rondvraag sprak de voorzitter de wenschelijkheid uit, dat nu de heer Mole naar uit het bestuur der Boerenleenbank is getreden, er wederom een lid van de ver eeniging op die plaats wordt gekozen. Hierna sluiting onder dank. Autobusvervoer Bergen—Alkmaar. Blijkens de Staatscourant van 20 dezer heeft de commissie vervoervergunningen te 's-Gravenhage afwijzend beschikt cp het verzoek van de Noordhoilandsche Maat schappij tot exploitatie van autobusdienst- onderneminpen „Berger, Binnen" te Bergen, welke vergunning vroeg om terzake van de Lintbebouwing en heesterbeplantin De weg in het landschap. Er wordt, de laatste jaren vooral, maar te veel langs de wegen gebouwd, 'geplaat t en geplant, dat geen tooi, maar veeleer bederf der wegen beteekent. Vroeger een weg eigenlijk altijd mooi. En waar hieS en daar nog oude wegen in hun oorspro/ kelijken staat bewaard gebleven zijn, daa" beteekenen zij vrijwel altyd ja, wemogen gerust zeggen altijd! een stuk schoonheid De oude Hessenwegen over de Veluwe, de slingerpaden door het bosch, de weggetjes door en langs het korenland, de oude straat wegen, vaak van eeuwen her in verschillen de provincies, voor al deze én vele andere wegen en paden geldt dit. Maar later is alom het bederf gekomen. De wegen zelf werden strakke lijnen van asfalt en beton, zonder eenige poëzie, banen voor het jagende snelverkeer, dat op geen schoonheid let en om geen schoonheid geeft. En wat er langs de oude en nieuwe wegen werd gezet, het bedierf vaak alle moois, het gaf in elk geval leelijke vlekken op een'daar door niet meer ongeschonden geheel. Lintbe bouwingen, benzinepompen, reclames, tele foonpalen, lichtpalen, radiopalen, verkeers- palen, palen, palen, palen, tankstations al deze -en andere dingen bedierven het aspect van vele, vele wegen. De lintbebouwing, die men veel te lang heeft laten voortwoekeren, maakte, dat vele mooie dorpen en steden als moderne polie pen hun vangarmen gingen uitstrekken naar alle kanten, waar een weg of wegje, oud of nieuw aangelegd, dat mogelijk maakte. Het gevolg was dat op vaak geruimen afstand van het centrum of van het begin dier wegen af, het uitzicht over de omringende natuur geheel of vrijwel geheel verdween. Ook stille wegen ver uit de centra, onder vonden de last van dit euvel. Langs bosch en heide, langs duinen en plassen verrezen im mers de zomerhuisjes, de optrekjes, in vaak grillige onregelmatigheid, in menig keer gruwelijke wanstaltigheid, vormend juist in de meest idyllische oorden een nieuw bederf der wegen. Op verschillende plaatsen is hieraan gelukkig door provinciale of plaat selijke verordeningen paal en perk gesteld. Langs de Friesche meren bijvoorbeeld en langs de Loosdrechtsche plassen mag niet meer onbeperkt worden gebouwd, maar vaak is dit ingrijpen rijkelijk laat geschied, zoodat er al veel te veel bedorven was, juist langs vele van de mooiste wegen door bosch en hei, door duin- en waterlandschap. Bracht de lintbebouwing zoo veel en veler lei schennis, hetzelfde geldt voor het toont gewemel van borden en palen en pompen, dat hier en daar de wegen in al te groote overdaad omkranst. Dan is er hier en daar bij verschillende gemeentebesturen de volkomen onjuiste meening gevestigd, dat een kale weg persé een leelijke weg is en dat het noodig was zulk een kalen weg wat op te sieren. Een kale weg is bijna nooit eeen leelijke weg, omdat hij gelegenheid geeft vrij en ver den blik over het omringende landschap te laten weiden. Natuurlijk hebben ook de wegen met boomentooi, met wat afwisselende bos schage vaak hun groote bekoring, maar lang niet altijd behoeven de kale wegen daarvoor onder te doen. Maar vele gemeentebesturen hebben in overdreven ijver en met de beste bedoelingen vaak, gemeend toen de Sier heestercentrale heesters en boompjes in overvloed gratis beschikbaar stelde, hun wegen op te moeten knappen. Met het ramp zalige gevolg dat vooral bijvoorbeeld in Friesland's vlakke velden verschillende mooie landwegen geheel gedenatureerd zijn door het aanbrengen van allerlei exotisch gewas, dat er heelemaal niet hoort en in het landschap in plaats van een sierend, een zeer storend element brengt. Eenige jaren geleden, toen de proef ge nomen werd, heb ik nog zooveel mogelijk getracht in een artikel in deze reeks, al was ik toen al weinig enthousiast, het goede in deze heesterbeplanting op te sporen. De practijk heeft echter bewezen dat in vele gevallen deze heesterbegroeiïng het beste zoo gauw mogelijk weer kan worden opge ruimd. De felle wind, die over de vlakke velden jaagt, heeft daar al een flink begin mee gemaakt. De vorst van dezen winter zal waarschijnlijk aan de rest wel een ge* voeligen knoei hebben gegeven. De gemeen tebesturen kunnen niet beter doen dan de resten radicaal verwijderen: deze heele be planting is vrywel over de geheele linie een mislukking geweest. De oorspronkelijke be planting, wat meidoorn hier, wat esscheri- en elzenhout ginder geeft begroeiing genoeg om deze wegen 'n eigen, natuurlijken tooi te geven, die onvervangbaar is. Sinds 1932 is er op initiatief van Heem schut een commissie „De Weg in het Land schap" tot stand gekomen, die een wakend oog laat gaan over alles wat er in het be lang van de schoonheid van oude en nieuwe wegen is te doen of te laten. De wegendienst van het Departement van Waterstaat, die ook in dit opzicht groote verantwoordelijk heid heeft, erkent en bevordert gelukkig ten volle dit particulier initiatief. Er is aan onze vaak zeer bedorven wegen nog wel heel wat goed te maken, al is het m vele gevallen helaas te laat. uitoefening van een autobusdienst tusschen Alkmaar en Bergen, binnen de gemeente Alkmaar over de Jan van Scorelkade, Hel- derscheweg, Stationsweg, Scharloo en Ber gerhout te mogen rijden. Autobusvervoer Den Helder Bergen. De commissie vervoervergunningen te s-Gravenhage heeft volgens de Staats courant van 20 dezer aan de Gebrs. van Koningsbruggen te Den Helder vergunning verleend tot het uitoefenen van een auto busdienst tusschen Den Helder en Bergen, uitsluitend tot het vervoeren van leerlin gen van de R.K. Huishoudschool te Bergen, te onderhouden op dagen, waarop aldaar cursus gehouden wordt. Benoemd. In plaats van den heer Joh. Brands, die is afgetreden als dirigent can de koor- vereeniging „Bergen" te Bergen, is noemd de heer J. Balder te IJmuiden. be-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10