DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Nog geen internationale conferentie. De Britsche premier over de defertsiebegrooting. No. 45 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Woensdag 22 Februari 1939 141e Jaaraana Het militaire verdrag der anti-komintern landen. Tokio steunt slechts in zeer speciale gevallen. De algemeene toestand. Het Conclaai Pierlot thans geslaagd. De officieele lijst. Nieuws in 't kort. ALKMAARSC COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIENj Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0.25, groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek» en Handelsdruk» kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef. 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK, Hoofdredacteur: Ti. N. ADEMA. Neville Chamberlain Het Engelsche Lagerhuis heeft giste ren het debat over de defensie en de dekking der onkosten voortgezet. Cham berlain opende de rij der sprekers met een algemeen overzicht van de regee- ringsvoorstellen en hun oorsprong. Hij wees met nadruk op de tegenstelling tusschen de besprekingen van Maandag en vroegere defensiedebatten en zeide, dat men Maandag niet het gevoel had van een scherpe tegenstelling of sympto men van bezorgdheid. Alle partijen wer den gedrongen door iets als een alge- meene overeenstemming ten aanzien van het wapeningsprogram en de wijze, waarop dit moet worden gefinancierd. Dalton (labour) had gisteren noch aan de collectieve veiligheid noch aan den Volken bond gerefereerd. Dat schijnt er op te wijzen, aldus Chamberlain, dat de partij er zich van bewust is, dat het onder de tegenwoordige omstandigheden geen zin heeft een beroep op den Volkenbond te doen en dat wij op andere middelen moeten vertrouwen om de veiligheid van het land te handhaven. Geen land heeft zooveel opgeofferd en. zooveel risico, op zich genomen ten behoeve van den Volkenbond als Groot-Britannië. Misschien zullen wij tot de conclusie komen indien de Volkenbond in gebreke bleef de politiek van sancties ten uitvoer te brengen, dat dit niet toe te schrijven was aan de actie of niet- actie van Groot-Britannië of eenig ander land, doch dat de verklaring er in gezocht moet worden, dat den Volkenbond een taak was opgelegd, welke volkomen boven zijn macht ging. Spreker wanhoopte niet, dat de arbeiders partij tot de conclusie zal komen, dat de eenige kans bestond, dat de Volkenbond een effectieve factor voor het behoud van den vrede zou worden, toen de gedachte werd prijsgegeven, dat de vrede door geweld kan worden opgelegd. Een lange periode van krachtsinspanning en voorbereiding begint thans zichtbare vruchten te dragen. In de laatste paar maanden heeft de productie van uitrusting en munitie van alle soorten een opmerkelijke vermeerdering te zien gegeven.. Het zal niet lang meer duren of wij zullen kunnen zeggen, dat de voorzorgsmaatregelen de veiligheid zullen verzekeren welke wij wenschen. Chatfield, de nieuwe minister voor coördinatie van de defensie, heeft als voorzitter der commissie van chefs der sta ven een ondervinding opgedaan, welke hem een gelegenheid zonder weerga heeft ge opend de verdedigingsproblemen als geheel te overzien, waardoor hij zoo bijzonder ge schikt is voor het werk der coördinatie. Chamberlain vroeg zich af of het Huis de volledige beteekenis vatte van de mate der thans onder oogen geziene uitgaven, n.1. 580 millioen, welk bedrag niet ver afligt van de nationale schuld op korten termijn in de jaren voor den oorlog. En zelfs na toewij zing van dit enorme getal was het niet zeker of er voor de beide laatste jaren van he programma voldoende credieten aange vraagd waren, noch of de kosten van het on derhoud dezer enorme bewapening m o mende begrootingen uit de gewone middelen betaald konden worden. Nog geen internationale conferentie. Het zou misdadig zijn, aldus Chamber lain, toe te staan, dat een toestand zich ontwikkelt tot een wapeningswedloop die moet leiden tot het economische bankroet van heel Europa, zonder een vastberaden poging te doen er een ein e aan te maken. „Indien ik zou kunnen gelooven, da een conferentie van leiders der naties effectieve resultaten zou opleveren, zou ik niet aarzelen deze thans bijeen e roepen". Ik voel echter niet, dat thans vol doende vertrouwen gevestigd is, a voorstel, een conferentie te houden, ui voerbaar is. Misschien zou het geen slecht ding zijn, indien wij zelf een we nig meer vertrouwen zouden be oonc en ons zelf niet zouden veroorloven ie verhaaltje te gelooven over aSreSbiev bedoelingen van anderen. Onze m g breide wapening dient alleen voor defen sie-doeleinden. Indien het waar is, dat anderen niet meer dan wij de bedoeling van agressie hebben, moeten wij er uit opmaken, dat wij deze ruïneuze wape ningen uit wanbegrip opvoeren. Chamberlain was ervan overtuigd dat zijn politieke tegenstanders en zelfs de heer Winston Churchill, die in het buitenland werd afgeschilderd als spookbeeld nummer één Churchill lachte hartelijk toen de pre mier hem „bogey number one" noemde er niet aan dachten om een oorlog te begin nen of uit te lokken en ditzelfde standpunt was van de overzijde van het Kanaal ook door vrijwel alle regeeringen onderstreept. Wanneer de Engelsche bewapening dan al leen een defensief doel had en de bewape ning van de andere staten geen ander, kwam het er dan eigenlijk niet op neer dat deze heele wedloop op misverstanden in de poli tieke beoordeeling van den algemeenen toe stand berustte? Niemand wilde oorlog, ieder een wilde zich slechts verdedigen, welnu dan moest er toch een middel zijn om tot over eenstemming te komen! Chamberlain besloot met te zeggen, dat hoewel Engeland er niet in kan toestemmen zijn bewapening te verminderen, totdat zulks kan gebeuren op grond van een 'algemeene overeenkomst, hij het als zijn plicht be schouwt iedere gelegenheid waar te nemen om andere regeeringen te probeeren te overtuigen van de dwaasheid der richting welke wij allen volgen. Churchill: een onbloedige oorlog. Bij de voortzetting der debatten in het lagerhuis nam Churchill het woord. Hij wenschte den minister van financiën geluk met de wijze, waarop hij de ontzaglijke fi- nancieele herbewapening heeft behandeld. De periode, die wij beleven, zoo zeide hij, is geen gewone periode van vrede, maar een tijdvak van onbloedigen oorlog. Wij hopen en bidden, dat deze oorlog onbloedig moge blijven en dat de vrede zal opduiken na een zoo kort mogelijken tijd. Het is onder de huidige omstandigheden van wezenlijk belang, dat de volledige kracht van Groot-Britannië feitelijk en potentieel, gebruikt wordt tot het hoogste profijt. Voortgaande drong Churchill er wederom bij Chamberlain óp aan een minister voor de bevoorrading aan te stellen. „Ik geloof", zoo zeide hij verder, „dat het overweldigende gewicht der Britsche mee ning en der Amerikaansche meening, dat thans zoo'n machtigen factor vormt voor 't afwenden van een oorl.og, de positie doet aanvaarden, dat de beste kans op behoud van den vrede gelegen is in de ophooping van afschrikwekkende middelen tegen een agressie. Het besluit omtrent geld, dat wij thans bespreken, is zoo'n afschrikwekkend middel. Wat dagelijks aan den anderen kant van den Atlantischen Oceaan geschiedt, is eveneens zöo'n middel en wat in Frankrijk en oostelijk Europa geschiedt niet minder. Het doel moet zijn om, wanneer dat moge lijk is, een overweldigende hoeveelhèid af schrikwekkende middelen bijeen te brengen en aldus den grondslag te léggen voor de kracht, niét de zwakheid, tot een poging voor een algemeene regeling, gevolgd door alge- meene ontwapening. Het verwerven van kracht moet voorafgaan aan een regeling". Churchill juichte van harte de recente ver klaring van Chamberlain toe, betreffende de Engelseh-Fransche solidariteit. Deze vérkla ring, zoo zeide hij, is een sterk afschrik wekkend middel tegen gewelddadig optreden in een tijd, waarin de dtuk onvermijdelijk toeneemt en nog eenigen tijd moet toenemen. De productie van munitie had reeds lang geleden moeten worden ondernomen op een schaak onmetelijk veel grooter dan het de partement van oorlog gemachtigd is geweest te overwegen en wij behoorden ook tot onze beschikking te hebben in de eerste paar maanden een militaire strijdkracht, die groo ter is dan wat ook, waarvan wij nog gehoord hebben. De redding van OX. Vrouw van Mont- serrat. - Het beroemde beeld van Onze Lie ve Vrouw van Montserrat, dat in het gelijk namige klooster te Barcelona werd bewaard, is gespaard gebleven dank zij de tegenwoor digheid van geest van een der monniken van het klooster, Pater Juan, die zich heeft aangesloten bij de miliciano's om de schatten van het klooster te kunnen bewaken. Even voor het ineenstorten van het front in Cata- lortië kwamen miliciano's het beeld, dat reeds eerder uit de nis was genomen en in een kist geborgen, tezamen met andere schatten van kerkelijke kunst, weghalen. Zij bemerkten evenwel niet, dat zij slechts de copie meenamen: Pater Juan had reeds lang tevoren het echte beeld verborgen en ver vangen door een copie! Een correspondent van Havas te Tokio seint uit de beste bron inlichtingen te hebben ontvangen, volgens welke de president van den ministerraad, Hira- noema, in een geheime zitting van de financieele commissie van het Lagerhuis de verzekering heeft gegeven, dat het militaire accoord, dat bestemd is het anti-Komintern pact te versterken, uit sluitend gericht is tegen de Komintern. Hij zou deze verzekering gegeven hebben nadat een van de gematigde leden van de commissie zijn vrees er over had uitgesproken, dat Japan auto matisch betrokken zou worden in een militair conflict, waarin de partners van Japan betrokken zouden geraken, bij voorbeeld in de Middellandsche Zee. Arita zou zich in denzelfden zin hebben geuit. In politieke kringen kent men aan de verklaring van Hiranoema de allergrootste beteekenis toe. Het schijnt dat het kabinet- Konoje in December gereed was een mili tair accoord van zeer wijde strekking te onderteekenen, op voorstel van Duitsch- land en Italië. Konoje zou echter op het al lerlaatste oogenblik geweigerd hebben dit accoord te onderteekenen, omdat het gevaar bestond dat Japan hierdoor betrokken zou worden in een militair conflict met Frank rijk en Engeland. Merkwaardig genoeg verzette Hiranoema zich evenals Konoje, tegen een militaire overeenkomst voor het Verre Oosten, die niet aan zeer duidelijk omschreven beper kingen was gebonden. Uit inlichtingen welke thans zijn te verkrijgen zou zijn op te maken, dat een principieele overeenstemming is be reikt met betrekking tot een militair accoord van militairen bijstand tegen de Komintern. Tusschen Tokio, Rome en Berlijn zullen nadere besprekingen gevoerd worden, die moeten uitmaken in welke gevallen en welke mate Berlijn en Rome steun kunnen verwachten van Tokio, wanneer de Sowjet- Unie of de Komintern er niet onmiddellijk bij betrokken zijn. De sleutelpositie van Hainan. Toen de vorige week de staatslieden in enkele West-Europeesche hoofdsteden zich wat ongerust gingen maken over de bezet ting van Hainan door de Japansche troepen en hun ambassadeurs in Tokio opdracht gaven om eens naar de toekomstige bedoe lingen te informeeren, kregen zij van de Japansche regeering een tamelijk gerust stellend antwoord. Maar dit antwoord was geenszins naar den zin van een deel van het Japansche volk en dit stak zijn mee ning dan ook met behulp van enkele dag bladen niet onder stoelen of banken. De algemeene tendenz van deze opmer king was: we hebben Hainan nu eindelijk gekregen, hetis een punt van zeer groote strategische beteekenis en wij zouden dus wel volkomen dwaas zijn, als wij het ter- wille van enkele mopperende Westersche staten weer zouden verlaten! Men kan dan ook wel aannemen, dat vooral in de Japansche marine de opvat ting heerscht, dat Hainan niet meer uit handen moet worden gegeven. Wanneer men de kaart van Oost-Azië ter hand neemt, zal men kunnen be grijpen, waarom de Japanners zoo bizon- dere belangstelling voor dit eiland aan den dag leggen. WantHainan is een sleu telpositie in de Zuid-Chineesche zee. Om de militaire beteekenis van Hainan voldoende te waardeeren, moet men besef fen, dat de beheersching van den Stillen Oceaan een kwestie is van beheersching van zeewegen. Hij, die over de zeewegen kan beschikken, is de meester ter zee. En nu leert een blik op de kaart, dat Hainan een uitstekend middel is om deze beheer sching der zeewegen aan andere volken te betwisten. Tot dusverre bezaten de Japan ners reeds de hegemonie benoorden Hong kong. Met behulp van Hainan echter gaan zij nu ook ten Zuiden daarvan een zeer groote rol spelen. Het pijnlijkst is dit on getwijfeld voor de Engelschen, want Hainan ligt op de route tusschen Hongkong en Sin gapore. Deze verbindingslijn is niet langer meer veilig, hetgeen beteekent, dat Hong kong op het oogenblik aan alle zijden is om geven door in Japansche handen zijnd grondgebied. Maar ook de Franschen zullen zich minder prettig voelen, want Hainan beheerscht zonder de minste moeite de Golf van Tonkin en daarmede het Noordelijke gedeelte van Fransch Indo-China. Werpen wij tenslotte een blik op de Philippijnen, dan blijkt, dat Hainan een uitstekende basis is voor hen, die eventueel de verbin dingen tusschen de Philippijnen en de Fransche en Engelsche bezittingen op het vasteland van Azië zou willen bestoken. Vormde voorheen de Zuid-Chineesche zee een vrijwel afgesloten gebied, waarvan Hongkong het Noordelijkste punt was en dat geheel in handen was van Engeland, Amerika en de Philippijnen, daarvan is nu geen sprake meer. Japan heeft in dit afge sloten gebied een wig gedreven en met be hulp van Hainan kan het hier de rust ge makkelijk verstoren. Maar de verovering van Hainan betee kent bovendien, dat Japan een stapje na der tot Ned.-Indië is gekomen. Waren de Japanners tot voor kort onze goede, maar verre vrienden, ze zijn nu zoo ongeveer onze huurlieden geworden. In het algemeen neemt de publieke opinie nog aan, dat vele duizenden kilometers ons scheiden van het Japansche rijk, maar dit is geenszins het geval meer. Een vliegtuig, dat Hainan tot basis heeft, kan in vijf uur Borneo berei ken. Een oorlogsschip doet het, indien het den afstand in de rechte lijn kan volbren gen, in minder dan twee etmalen. Wie de kaart beziet, zal al gauw bemerken, dat er verscheidene deelen van ons overzeesche rijk zijn, welke op het oogenblik dichter bij Japan dan b.v. bij Britsch-Malakka liggen. Het is dan ook geen wonder dat er reeds reeds menschen zijn, die verklaren, dat strategisch Nederland en Japan aan elkaar grenzen, gelijk gedurende verschillende eeuwen het Engelsche koloniale bezit aan onze overzeesche rijksdeelen heeft ge grensd. Het zal nog langen tijd duren, voor men zich algemeen met dit begrip ver trouwd maakt, maar de kennis van de we reldkaart is onontbeerlijk in een periode, waarin zooveel wenschen met behulp van de wapenen in vervulling worden gebracht, en strategisch gezien beteekent de bezet ting van Hainan, dat een aantal deelen van ons overzeesche gebied op het oogenblik vrijwel even ver verwijderd is van Japan als dat het verwijderd is van ons hoofd eiland Java. De voortdurende aanvallen In de Ita- liaansche en de Duitsche pers op Roosevelt worden in Washington beschouwd als een plompe poging om onheil te stichten door Chamberlain af te schilderen als den man des vredes en Roosevelt als den man van den oorlog. Er zijn in Amerika ten aanzien van de buitenlandsche politiek twee kam pen gevormd. Aan den eenen kant staan de isolationisten en de republikeinen, die meenen, dat Amerika geen bijstand kan verleenen asm Europa en derhalve het recht niet heeft kritiek uit te oefenen op de politiek van Europeesche landen. Aan den smderen kant staan de president en de aanhsmgers van de New-Deal, die steun aan de democratie in 't buitenland bepleiten. In geen van beide kampen betwijfelt men de hooge doelstelling van Chamberlain. De aanhangers van de New-Deal echter gelooven, dat Chambrlain een betere kans heeft op het bereiken van een rechtvaardi gen vrede, wanneer zijn verzoeningsgezin de geest gerugsteund wordt door een vast beraden houding in Amerika. Zij geven toe, dat de vrede boven alles wenschelijk is, maar zijn van oordeel, dat vrede, opge legd door vrees, als gevolg waarvan naar hun meening de westelijke Europeesche de mocratieën zouden afdalen tot de positie van een jongsten firmsmt met een totalitai re hegemonie over Europa, niet in het na tionale belang van Amerika zou zijn. Roo sevelt streeft er naar zijn grooten invloed tegen zoo'n opgelegden vrede in de weegschaal te werpen. Zijn politiek heeft vele vijanden, evenals vrienden, maar men moet er aan denken, dat de constitu- tioneele bevoegdheden van den president zeer groot zijn. Om zijn voornemens te dwarsboomen, moet de oppositie zeer veel meer kracht toonen, dan zij tot dusverre gedaan heeft. Officieel wordt thans medegedeeld, dat het Conclaaf op 1 Maart a.s. zal worden geopend. Alle 62 kardinalen zullen hieraan deel nemen. Pierlot heeft dan na dagenlang con- fereeren eindelijk kans gezien, een nieu we Belgische regeering samen te stel len. De lijst van ministers ziet er echter toch nog anders uit dan die, welke wij gisteren publiceerden, n.L als volgt: Premier en minister zonder porte feuille: Pierlot (r.k.); justitie: de Schrij ver (r.k.); openbare werken: Marck (chr. dem.); buitenlandsche zaken: Soudan (soc.); binnenlandsche zaken: Eekëlers (soc.); arbeid en sociale zaken: Wauters (soc.); financiën: Guit (extra pari.); landbouw: Richard (extra parL); onderwijs: Blancquart (extra-pari.); de fensie: generaal Denis (extra-parL) De minister van koloniën moet nog aangewezen worden. Pierlot heeft reeds gistermiddag een ver klaring afgelegd, waarin hij o.m. het vol gende zeide: De regeering zal geleid worden door den wensch te steunen op een zoo breed moge lijke parlementaire meerderheid, dat spreekt van zelf, maar in ieder geval te steunen op de rechter- en linkerzijde, in hun geheel genomeh. Wanneer deze voorwaarde niet verwerkelijkt zou worden, zou de regeering van oordeel zijn, zich niet te bevinden in omstandigheden, die zij gewild heeft voor de voortzetting van de regeeringstaak. Wan neer er volkomen overeenstemming heerscht over het program en wanneer wij den in druk hebben, ons aan de beide. Kamers te kunnen voorstellen onder de aangegeven gunstige omstandigheden, zal de formaliteit der eedsaflegging Woensdag (dus vandaag) kunnen geschieden. Wsmneer deze voorwaarden niet tot stand mochten komen, wanneer wij reeds thans een oneenigheid mochten constateeren, over het een of andere punt van het program en wanneer wij van oordeel mochten zijn ons niet aan de Kamers te kunnen voorstellen onder de aangegeven omstandigheden, zou den wij daar aanstonds de noodige conse quenties uit trekken en zouden wij ons ont houden van een betooging, die volkomen nutteloos zou zijn. De verschillende ontwerpen ten aanzien van de cultureele autonomie zullen moeten worden bestudeerd. Wij zullen den wil heb ben dit probleem zoodanig op te lossen, dat voldoening wordt geschonken aan alle ge rechtvaardigde aspiraties der beide cultu reele gemeenschappen binnen het kader van den Belgischen staat, die krachtig georgani seerd moet zijn en geheel zijn samenhang moet behouden. Van dit standpunt gezien, spreekt het van zelf, dat het onmisbaar is een zelfde hoogste leiding te behouden, al wordt ook overgegaan tot decentralisatie of tot een zeer ruime deconcentratie met het doel om, voorrl op het gebied van het onderwijs, de door de beide taalgroepen en vooral door de Vlaamsche taalgroep, ge- wenschte voldoeningen te schenken. Er zal een eind moeten worden gemaakt aan alle malaises, die nog bestaan tusschen de beide gemeenschappen, die België vormen. Ik heb geen vooropgesteld denkbeeld ten aanzien van de modaliteiten der uitvoering, aldus besloot Pierlot. De terreur in Palestina. - Gisteravond zijn de inwoners van het door Amerikaan sche Joden gestichte dorp Ainhashophet ten Zuidoosten van Haifa slaags geraakt met Arabische terroristen, die het dorp aanvie len. Men vermoedt, dat den aanvallers ver liezen werden toegebracht. Ook andere Joodsche dorpen zijn gister nacht aangevallen en nabij Jeruzalem zijn Britsche troepen slaags geraakt met een Arabische bende, welke eveneens verliezen heeft geleden. Moord uit wraak. - Sjeik Assi El AU, het hoofd van den stam Obeid en lid van hét parlement van Irak, is door sjeik Saadoen Homoidi, hoofd van den stam Chamraar, op 't station van Samar vermoord, terwijl hij op den trein naar Bagdad wachtte. De be weegreden tot den moord schijnt persoon lijke wraak te zijn. Katrina verboden. - De roman Katrina, van de Finsche schrijfster mevrouw Sally Salminen, welke in Duitschland veel opgang heeft gemaakt, zal niet verder herdrukt worden. De reden daarvoor is, dat mevrouw Salminen bij terugkeer van een reis uit Duitschland op „beleedigende wijze" critiek had geoefend op het Derde Rijk.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1