AMSTERDAMSCHE BEURS Stad en Omg Jhheepstiidingen £aatste betichten rJtSLl Provinciaal Tlieuws IDeec&edcht HEILOO VENHUIZEN KENNEMERLAND Willem Vogt vertelt vari den ouden tijd. En doet voorspellingen voor den nieuwen. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. V TWEEDE BLAD. NED. CHR. GEMEENSCHAPSBOND. Vierdaagsche conferentie. Men schrijft ons: Gisteravond vond de tweede avondsamen komst plaats van de vierdaagsche conferen tie, die dezer dagen door den Ned. Chr. Ge- meenschapsbond in het gebouw „Waakt en Bidt" wordt gehouden. De zaal was tot in de uiterste hoeken bezet en de heer van Oost veen sprak dan ook in zijn openingswoord zijn blijdschap uit, dat zoovelen waren op gekomen om het evangelie te beluisteren. Nadat de heer Mol van Schoorl het samen zijn met gebed had geopend, en het zuster- koor op gevoelvolle wijze een lied had ge zongen, werd het woord gegeven aan den spreker van dezen avond, ds. C. J. Hoeken dijk van Bussum, die als onderwerp behan delde n. a. v. Psalm 56 12 „Geen vertrou wen meer in God". Spreker noemde dit de groote nood van dezen tijd. Het vertrouwen verdwijnt allerwege. Wanneer wy de we reld gadeslaan, aldus spr., dan is dit ook geen wonder. Men wordt in zooveel teleur gesteld. Wij zijn niet te vertrouwen en wij STOOMVAARTLIJNEN. Kon. Ned. Stoomb. Mij. Agamemnon 21 Febr. v. Algiers n. Lissabon Berenice 21 Febr. te Kopenhagen. Costa Rica 20 Febr. v. Cristobal n. Car- tagena. Douro 20 Febr. v. Cristobal n. Pto. Barrios. Euterpe 21 Febr. te Amsterdam. Hebe 21 Febr. te Amsterdam. Helder 21 Febr. 14 u. v. Antwerpen naar Amsterdam. Hercules 21 Febr. v. Malta n. Piraeus. Juno 20 Febr. te Valimitika. Mars 22 Febr. te Amsterdam. Orestes 21 Febr. v. Tunis n. Alexandrië. Perseus 20 Febr. te Danzig. Rhea 21 Febr. v. Bari n. Catania. Ulysses 22 Febr. te Amsterdam. Venus 21 Febr. n.m. Gibraltar gepass. Vesta 21 Febr. v. Castellon n. Malaga. Vuicanus 21 Febr. v. Varna n. Constanta. Rotterdamsche Lloyd. Sibajak 22 Febr. 5.40 u. te Rotterdam. Kota Agoen uitr. 21 Febr. 9 u. pass. Perim. Kota Nopan uitr. 22 Feb. 4.40 uur van Rotterdam. Indrapoera uitr. 21 Febr. te Singapore. Dempo thuisr. 22 Febr. 11 u. v. Colombo. Kota Pinang thuisr. 22 Febr. te Batavia. Kertosono thuisr. 22 Febr. 4 uur passeerde Finisterre. Baloeran uitra 21 Febr. 14 u. v. Gibraltar. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH L&NDBOUWCREDIET N.V. van Woensdag 22 Februari 1939. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 3—3y3 NederL 1938 10078 3 Ned.-lndië 1937 98V, 5H DuitschL '30 m. verkl. 227» BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank126V» Handel Mij. Cert. v. 250 129l/j Koloniale Bank 1423/< Ned. lnd. Handelsbank .118 INDUSTR. OND. BINNENL. Alg. Kunstzijde Unie 355/ie Calvé Delft Cert. 82V» Lever Bros 1313/4 NederL Ford 365 Philips GloeiL Gem. Bezit 1977/$ INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 33?/s Anaconda 21u/i<! Bethleh. Steel t ^l3/« Cities Service §6'/« Generaal Motors 3fr"/;6 Kennecott Copper 271/16 Republic Steel 157/ie Standard Brands 5y» Steel comm459/16 U. S. Leather ..->■> 39/lg CULTUUR MAATSCH. H. V. A414>/4 Java Cultuur172i/a Ned. Ind. Suiker Unie .191 Vereen. Vorstenlanden 76'/i MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.58y, Redjang Lebong 145 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 8 i Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadjadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn JavaChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot. Scheepvaart Unie TABAKKEN. Deli Batavia Oude Deli Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw. Cert. Union Pacific Canadian Pac. i 293 3083/, 64 29 10 103/ie 1971/, 140 116 130 97 2"/i6 106 75 1153/4 105»/» 205 223 206 i 26 12% 133/4 72 3% Laatste 2.45-3.00 lOOH/io 937:6 223/4 128 129'/, 1413/4 1177, 355-61/, 837, 13174-, 3697, 196-74 337, 21i-l%6 52 67, 36s/is 277,-7« 139/16 -i «H/a 417-9 174 192 767, 59 145 293 3091/4 291/4 10 107.6 1961-7 116 130 96 2»/i6 1053/4 75 II51/4 10Ö-5V, 206 224 20374 267, 13 137, 72 37. §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. *Exdividend. Prolongatie vorige koers Kheden K pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers heden New-York 1.8613/« 1.8778 LLonden 8.751/, 8.777„ Berlijn 74.97 K 75.10 Parijs 4.947, 4.96 Brussel (Belga) 31.46 31.50 Ziirich 42.47 42.60 Kopenhagen 39.10 39.17 Stockholm 45.10 45.20 Oslo 44.— 44.10 vertrouwen anderen niet. Nu is dit nog niet het slimste, veel erger is, dat men ook God niet vertrouwt. Wanneer Jezus zijn door boorde handen uitstrekt en zegt: „Komt tot Mij met al uw nooden en zonden", dan komt zulk een vastgeloopen, tobbende mensch wel dicht bij Jezus, doch ver trouwt Hem veelal niet, en zegt: Zou het wel waar zijn, neen, dat kan voor mij niet zijn, dat zou te mooi zijn. En dan gaat zulk een tobbende ziel de duisternis maar weer in, niet omdat er geen redding is, maar om dat men Jezus niet op Zijn woord ver trouwt, terwijl er voor ons geen enkel risico aan verbonden is. Voor Jezus is het een risico om het met ons te wagen. Noch tans breidt Hij Zijn armen uit en roept: „Komt herwaarts tot Mij, allen die vermoeid en belast zijt en Ik zal u rust geven". Daar om moet de zondaar ingaan op de noodiging van Jezus. Dan ervaart men zijn verlossing. In het tweede deel van zijn toespraak wees ds. Hoekendijk er verder op, dat het vertrouwen in God niet alleen bij de onbe- slisten ontbreekt, maar ook bij hen, die zich kinderen Gods noemen. Ook zij verwachten te weinig. In verband hiermede sprak spr. over het gebrek in gebedsverwachting Wanneer iemand waarlijk in het geloof bidt, dan gebeurt er iets in den hemel. God kan geen „neen" zeggen op het vertrouwen in Zijn beloften. Houdt God aan Zijn woord. Vertrouwt Hem volkomen. Leeft bij den dag en ge zult ondervinden, dat de Heere voor eiken dag nieuwe genade en kracht schenkt. In Christus schenkt God alles wat we noodig hebben. Vertrouwt Hem dan bo ven alles, en zegt in uw hart met den psalmist: „Ik zal vertrouwen, en niet vree zen". Nadat spreker een en ander nog door vele voorbeelden uit zijn rijke levenservaring had toegelicht, werd deze avond na een kort slotwoord van den heer van Oostveen door dezen met dankzegging gesloten. De samenkomsten worden zoowel 's mid dags als 's avonds tot en met Donderdag voortgezet. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerkplein alhier, en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen, als gevonden aangegeven en gedeponeerd op 12 Febr. tot en met 18 Febr. 1939: Kinderwant, grijze heerenhandschoen, oorbel, autowieldop, gele handschoen, kin derhandschoen, huissleutel, bruine hand schoen, kettingslot en huissleutel, sleutel van rijwielslot, eenige knippatronen, huissleu tel, hondenpenning, slagersmes, boodschap- pentasch, grijze dameshandschoen, bruine portemonnaie met inhoud, regenkap, hand schoen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 12 Febr. tot en met 18 Febr. 1939: Autokoplamp, C. J. Koppes, Snaarmans- laan 88; vulpotlood, J. de Jong, Stations straat 30; handschoen, van Willigen, Metius- gracht 2; duimstok, W. Gillis, Nieuwlander- singel 29; rijwielspatscherm, P. Bruin, Prins Hendrikstraat 34; zilverdraadceintuur, Gie- solf, St. Anthoniusstraat 8; padvindersporte- monnaie, M. Venneker, Laat 90; zilveren armbandje, H. van Dam, Dahliastraat 20; doos teekeninkt, P. Peys, Gashouderstraat 15; gummijas, B. Verhoeve, Doelenstraat -15; bruine jongensjas, G. Moejes, Leeuwenhoek straat 6; 1 paar leeren dameshandschoenen, Uniewinkel, Langestraat 6; autoped, J. Brou wer, Heilooërdijk B-14; bruine ceintuur, G. van Leeuwen, Kanisstraat 13; blauwe jon gensjas, Everhart, Burgemeester Bosstraat, Oudorp; 1 paar leeren wanten, J. Bruin, Oudegracht 124; halsjuk, brugwachter Hop pe, Frieschebrug; blauw gebreide muts, T. Huisman, 2e Tuindwarsstraat 2; 10 postzegels van 5 cent, K. Berenpoot, Baansingel 17; grijs kindertaschje, A. Raap, Burgemeester Bosstraat 35, Oudorp; handwarmer, B. J. Zwaan, Kooltuin 17; mantelceintuur, B. Tef- fer, Luttik Oudorp 88; rozenkrans, bruin. Van de Kamer, Clarissenbuurt 39; rijwielbe- lastingmerk en bruine handschoen, J. Tak ken, Achterdam 13; boodschappentasch, J. de Moei, Laat 188; damesportemonnaie met in houd, A. Broekstra, Ramen 32; heeren hals doek, P. M. Zalm, Tuinstraat 24. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie alhier. Ongecorrigeerd DAME OP PERRON VERONGELUKT. Gisteravond is de 60-jarige mevrouw C. de LangeBakker uit Purmerend, die bij familie in Vroomshoop logeerde, bij het in stappen in den trein aan de halte Vrooms hoopGeerdijk achterover gevallen en on der den trein terecht gekomen. Het slachtoffer is kort daarop aan de verwon dingen bezweken. VOOGDIJKIND UIT GESTICHT ONTVOERD. De politie te Bloemendaal kreeg gisteren aangifte van een ontvoering uit een obser vatiehuis aldaar van een daar verpleegd 16-jarig meisje, een voogdijkind. Gister avond kreeg de Haagsche politie van de Bloemendaalsche het verzoek, de 52-jarige moeder, die in de Kranestraat in de Resi dentie woonachtig is, aan te houden. Dit geschiedde en tevens werden aange houden een in hetzelfde perceel vertoeven de 26-jarige koopman en een 22-jarige zuster van de ontvoerde. Alle drie personen worden verdacht de hand in deze ontvoe ring te hebben. Vannacht is het drietal door de Bloe mendaalsche politie afgehaald en naar Bloemendaal geleid. Volgens mededeeling van de gearresteerde familieleden bevindt het meisje zich bij kennissen te Amsterdam. Ongebandoleerd vet. Door samenwerking van de crisis ambtenaren en de politie is de heer J. P. tegen de lamp geloopen door het in voor raad hebben van ongebandoleerd vet. P die lont rook, had een knecht met het vet naar buiten gestuurd doch ook daar kon men hem vinden. Natuurlijk is het vet in beslag genomen en procesverbaal opge maakt. Herbenoemd. Tot burgemeester van de gemeente Ven huizen is herbenoemd de heer H. M. Honijk. Het valt op hoe weinig verandering er op de veilingen plaats heeft. De aanvoer bestaat uit groente uit den vollen grond, stapelproducten en een klein partijtje vruchten. Kasproducten worden zoo goed als niet aangevoerd en evenmin uit de bak ken. En het zal dan ook geruimen tijd duren eer men van een normalen aanvoer kan spreken. En de geschetste toestand is overal schering en inslag, ook in Amsterdam, hoe wel daar nog wel kleine kwantums eerste lingen uit de kas de aanvoer completeeren. teeren. Het is duidelijk, dat wat er wordt aange voerd (en van toonbare kwaliteit is) voor hooge prijzen wordt verkocht, doch le kw. is een witte raaf. De aanvoer van spruiten neemt af en het is opmerkelijk hoe klein de kooltjes zijn (meest alle kopspruiten) en niettemin blijven de prijzen constant, deze week 16—33 per 100 K.G. Boerekool, waarvan 2/3 van 2e s., gold niettemin nog 16—24 per 100 K.G. Witlof, waarvan een bescheiden aanvoer, was gewild en de prij zen 16—29 per 100 K.G. zijn aan den hoogen kant. De aanvoer van kool was op merkelijk klein en de kwaliteit was redelijk. Roode kool maak' e een prijs van 2.50f 6 en gele kool 2.505. Uien was gezien de kwaliteit duur en wel 2.505.50. Ook wortelen en bieten waren duur, resp. 3.50—4.30 en 2.30—4.20, alles per 100 K.G. Breekpeen en waschpeen werden ver kocht voor resp. 2.305.10 en 3.50 8.50 per 100 K.G. Knolselderie werd voor fancy-prijzen verhandeld, nl. 1216 ct. per stuk. Ook de kleine aanvoer van bosgroente maakte een goede beurt. Rabarber gold 22 31 em Selderie 1016 per 100 bos. Prei was ook durrder dan we gewoon zijn, nl. 5.30—10.60 per 100 K.G. Keuken peren golden 1827 per 100 K.G. Aard appelen 2.903.50 per 100 K.G. De ove rige aanvoer onveranderde prijzen. Zeventien jaar geleden zat ik tegen over denzelfden man, om hem te inter viewen. Ik wist, dat hij belangrijke mededeelingen te doen had over een plan, dat vcor heel Nederland van groot gewicht zou blijken te zijn. Ik trof hem in een klein kantoortje van een fabriek in Hilversum, waar hij, toen nog volkomen onbekende man in Nederland, mij te woord stond, en my van zijn plannen vertelde, terwijl hij mij daarna de primitieve apparatuur liet zien, waarmede hij zijn plannen wilde verwezenlijken. Die apparatuur was een radiozender, de fabriek was de Nederlandsche Seintoestellenfabriek, en de man in kwestie was Willem Vogt, die toen, tijdens een proef uitzending van de Seintoestellenfabriek, de idee had gelanceerd, om in Nederland een omroep te stichten. Na zeventien jaar zit ik weer tegenover hem. Niet meer in de Seintoestellenfabriek, maar in een groot en voornaam heeren huis op een van de Amsterdamsche grachten, waar een groot personeel werkt, en de heer Vogt resideert in de directiekamer. Er is in die zeventien jaar machtig veel gebeurd op het gebied van den omroep, en dat vele is uit den aard der zaak een mooie inleiding tot het gesprek. „Ja, de radio-omroep had, toen hij een maal geboren was, alle elementen in zich om zich verbazend snel uit te breiden, wijl hij in staat was om twee groote factoren die het menschelijk bestaan beheerschen en tot op zeker hoogte begrenzen, te overwin nen, namelijk tijd en ruimte. Toen de boek drukkunst werd uitgevonden, ging die vin ding in haar ontwikkelingsgang van man netje naar mannetje, maar door den om roep werden allen in ééns gepakt. Afstan den bestonden niet meer, en aangezien af stand tegelijkertijd ook een andere uit drukking van tijd is, was ook de tijd over wonnen". „Wat is toch eigenlijk indertijd de groot ste bijdrage tot de ontwikkeling van den omroep geweest?" „Naar mijne meening is die functie ver vuld door den versterker. Kijkt u eens. Vele jaren vóór den wereldoorlog wist de techniek reeds dat de draadlooze telefonie, sprekende film en dergelijke dingen verwe zenlijkbaar moesten zijn, en dus ook hoe we het moesten doen, om tot een omroep op groote schaal te kunnen komen. Ik be doel: de theoretische techniek kenden we. Alleen was de groote moeilijkheid, dat we moesten aanvangen met zoo geringe ener gieën dat we eigenlijk niet wisten, hoe daarmee den noodzakelijken beginarbeid te verrichten. De geboorte van de lamp betee- kende echter tegelijkertijd ook de geboorte van den versterker, en zoo is de geschiede- Willem Vogt nis van de radio en van den omroep eigen lijk tevens de historie van den versterker. Typisch, hoe men zich dikwijls niet van een bepaalde vormgeving kan losmaken: toen Philips de eerste radiolamp maakte, de be roemde buislamp, was dat een lamp met twee fittingen, want een lamp (hoewel een radiolamp heelemaal geen lamp is) behoor de nu eenmaal een fitting te hebben. Na derhand is men gekomen tot een eigen vormgeving voor deze dingen". „De levensvatbaarheid van den omroep bleek waarschijnlijk al heel spoedig, is het niet?" „Ja, dat was inderdaad het geval. Nadat enze plannen in de praktijk van het dage lij ksche leven waren gekomen, werd het ons gauw duidelijk, dat hier iets belang rijks geboren was. Het was toen nog een heele gemoedelijke en gezellige boel. Meer malen kwam het voor, dat de menschen je op straat aanhielden als „die meneer van de radio",,en je dan vijf of tien gulden in de handen stopten voor de programma's. Maar in 1925, tijdens den watersnood van dat jaar, heb ik toch eigenlijk voor het eerst beseft, wat de radio was en kon be- teekenen in het maatschappelijke leven. De commissaris der koningin in Noord- Brabant belde de N.S.F. op, met de vraag of wij voor de microfoon wilden zeggen, dat de toestand in Brabant critiek was gewor den, en dat men groote behoefte had aan booten en levensmiddelen. Ik riep dat om, en geen kwartier later waren al onze tele foonlijnen geblokkeerd; het geheele land was practisch gemobiliseerd, overal van daan meldde men zich bij ons ter hulpver leening, een detachement padvinders mar cheerde het voorplein van de fabriek op, burgemeesters van groote steden boden hun directe hulp aan, allerlei leveranciers meld den zich, enfin, het was waarlijk om er be duusd van te worden. Een uur later was de commissaris weer aan de telefoon om te zeggen, dat we een stopsignaal moesten uit zenden, want alle wegen naar het bedreigde gebied waren verstopt van alle voertuigen die derwaarts trokken om hulp te verlee- nen. Op dien dag is het pas goed tot me doorgedrongen, dat je met den omroep heel Nederland eigenlijk aan een touwtje hebt". „En nu is de radio een onmisbaar element in het volksleven geworden, een gebruiks artikel van allen dag". „Ja van de romantiek van de eerste ja ren is veel verdwenen. Je tapt nu radio, zooals je de waterkraan open zet". „Is het niet een groote moeilijkheid om telkens weer wat nieuws en wat beters te bedenken? „Dat is het. U moet niet vergeten, dat het niveau, waarop men gaat waardeeren, elk jaar hooger gesteld wordt. Een belang rijk deel van het wereldrepertoire der mu ziek heeft den tijd verslagen, en blijft, maar voor het vormen van nieuwe num mers op dat repertoire is er geen reden om aan te nemen, dat er minder tijd noodig is om 'n blijvend residu te vormen, dan vroe ger. Daarbij komt, dat de behoefte aan nieuwe klanken grooter is mede door de radio dan de productie. De radio is een geweldige slokop. Als u eens zoudt zien. v/at wij per jaar „verwerken", dan zoudt u duizelen". ,.En hoe staat het met het probleem van het hoorspel?" „Zegt U wel: probleem. De productie daarvan is heelemaal niet groot. Men hoort wel eens de stelling verkondigen, dat de radio 't aanzijn moest geven aan een aparten kunstvorm ten aanzien van het tooneelstuk, en men verwijst dan naar de film. In deze richting is wel eens iets beproefd, doch met heel weinig succes. Want het is in feite een optornen tegen de fundamenteele ongelijkwaardigheid van oor en oog. Het oog toch helpt de verbeelding veel meer dan het oör, het is constateerend, terwijl het oor veel meer oriënteerend is. Bij het hooren speelt bovendien een bepaalde subjectieve factor een veel grooter rol dan bij het oog. De een geniet veel meer van een hoorspel dan de ander, en dat komt waar schijnlijk, omdat door het hoorspel een appèl op de fantasie wordt gedaan, dat veel grooter is dan als het oog ook wordt ingeschakeld. Hij, die weinig of geen fantasie bezit, kan* heel moeilijk bij een hoorspel een décor op bouwen. Het hoorspel is als een teekening van slechts enkele lijnen, die den hoorder moet vervolmaken, en lang niet iedereen is daar toe in staat". „Waarschijnlijk is de productie van hoor spelen ook niet groot door al deze oorzaken." „Dat is zij ook niet. Als U mij die vraag stelt, ben ik geneigd de zaak ook eens van den practischen kant te bezien, al wordt men in den omroep meer en meer den wijs- geerigen kant uitgeschoven. Hij, die een spel schrijft, doet dat buiten het feit dat hij ook leven moet in eerste instantie om de voldoening die het stuk hem geeft als het een succes wordt. Men heeft bepaalde verwachtingen, een stille hoop, en verlangen naar succes, naar een stampvolle zaal, die, applaudisseert en juicht misschien. Maar wat gebeurt er bij de Voor het geheele land: Geen neerslag van beteekenis, meest zwaar bewolkt, matiee wind uit zuidelijke richtingen, weinig ver, andering in temperatuur. Het gebied van hoogen luchtdruk over west- Europa is vrywel geheel verdwenen, 0ok over Scandinavië is de luchtdruk aanzien lijk afgenomen, over Finland handhaaft het gebied van hoogen luchtdruk zich echter nog. Het hoofdcentrum van de depressie ligt tusschen IJsland en Groenland, doch heeft zich belangrijk opgevuld. Een secun daire storing ligt in de omgeving van de Faroer, een nieuwe storing nadert de kusten van Frankrijk en Portugal. Een restant van de oude depressie ligt nog over de rand staten. Onder invloed van de verschillende secundaire storingen, welke over de Britsche eilanden gepasseerd zijn, vielen daar zware regens en de bewolking was er nog zwaar. Op het vasteland van west-Europa is dé lucht meestal licht bewolkt, ook de mist is over het algemeen opgetrokken, zoodat van nacht de temperatuur in een c-oot deel ven west-Europa weer tot onder het vriespunt daalde. In Scandinavië is de vorst nog matig tot streng. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.54 tot 6.33 uur licht op. radio? De luisteraar slikt het hoorspel, zooals een kip een. worm slikt, en al weer uitkijkt naar den volgenden worm. Waar blijft de voldoening van den auteur? Hoorspelen, die meer dan drie maal zijn uitgevoerd, ken ik niet, en na een half uur is elk hoorspel weg, om nooit meer terug te komen. En het niveau van waardeering wordt zoo hoog, dat men alleen nog maar genoegen neemt met presta ties die gelijk staan met die in een geslaagd tooneelstuk. Een film loopt dagen, weken, maanden dikwijls, en bij de film is er een zekere verhouding tusschen de moeite en in spanning, welke zij gekost heeft, en wat er daarna volgt. Die verhouding is er bij het hoorspel niet. Groote kunstenaars vinden dan ook geen enkelen prikkel om zoo zij er al mee begonnen zijn ermee door te gaan. Vandaar, dat de radio steeds weer teruggrijpt naar het tooneelstuk, of naar de omwerking van bekende boeken." „En de toekomst van den omroep?" „Als ik aan die toekomst denk, bezwaart zij mij wel eens. Wij hebben nu eenmaal de plicht om steeds interessant te blijven, en dat valt om den drommel niet mee. Zoo hebben we bijvoorbeeld op het oogenblik onze eigen arrangeurs, die bestaande melodieën of ge geven grondwijzen omwerken. Maar vraagt u niet, wat een tijd dat kost! Iedere minuut uitzenden kost steeds meer minuten voorbe reiding, en dat wordt ook een probleem. Vandaar ook, dat wij behoefte hadden aan een zoo groote repetitieruimte, want het is steeds opnieuw maar repeteeren en nog eens repeteeren". „Verwacht u nog wat van de televisie?" „Dat zal nog wel even duren. De groote moeilijkheid is, om er een begin aan te geven. Als men de bekende vraag stelt, wat er eerder was, de kip of het ei, dan is het hier zonder twijfel de kip, in dezen zin, dat je zult moeten beginnen met trlevisie zonder dat er iemand is die er naar kijkt. De omroep propageerde zichzelf, doordat velen hun eigen ontvanger bouwden en an deren daartoe inspireerden. Die factor ont breekt bij de televisie ten eenen male, want daarvoor zijn de toestellen veel te ingewik keld. Zij kunnen niet anders dan gekocht wor den, en dus moet er een fabriek zijn die het koopen van televisie-ontvangers er in stampt als het ware, terwijl een omroep zich met de uitzendingen bezig houdt. Technisch is dat zeker mogelijk op dit oogenblik, maar het zou een slag in de lucht zijn, omdat er geen apparaten zijn. En die zijn er niet, omdat er geen uitzendingen zijn. Zoo draaien wij in een vicieuzen cirkel rond. Wij hebben deze zaak ook nog van dezen kant bekeken: de luisteraars hebben ons hun geld gegeven als luisteraar. Wat zou ik nu moeten zeggen tegen den luisteraar in Groningen of Fries land, als zijn collega in Amsterdam televisie kan zien, mede door zijn geld, waarvan hij verstoken blijft. Want televisie-uitzendingen blijven tot een betrekkelijk kleine opper vlakte beperkt, door de geringe reikwijdte van de gebruikte golven. Dan: het zwaartepunt van zulke uitzen dingen ligt in het actueele. Maar hoeveel actueele gebeurtenissen hebben we in Am sterdam, die een uitzending waard zijn? Men zegt wel eens: voetbalwedstrijden. Is u in staat, denkt u, om een heelen voetbal wedstrijd op de film te volgen? Waarschijn lijk niet, want daarvan zoudt u dol worden. En denkt u zich nu eens in, dat de televisie camera nog altijd tot minder in staat is dan de filmcamera. Och, niemand mag zoo conser vatief zijn om te zeggen: 't wordt toch niets. Maar het zal naar mijne meening nog wel een poos duren. In Engeland heeft men ten slotte van enorme offers iets tot stand kun nen brengen, doch ook dat is toch nog niet veel beter dan een matige film, al heb ik zeer veel waardeering voor den arbeid, die daar is verricht. Maar ik vraag mij ook af: zit men er hier op te wachten? En dat geloof ik toch werkelijk niet. Het is een wonder van technisch kunnen, maar een behoefte is er, geloof ik, nog niet." Er is inderdaad in die zeventien jaar, welke liggen tusschen het eerste interview en dit, heel wat gebeurd. Hoe zal het over weer zeventien jaar zijn? ....zoodat anderen hun bocht ver keerd moeten nemen en het uit zicht belemmerd wordt NOOIT!

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8