f Jjujezonden Stukken Rheumatische pijnen BROEK OP LANGENDUK HARENKARSPEL GROOTSCHERMER EGMOND BINNEN NOORDSOHARWOUDE OUDKARSPEL SCHAGEN DERDE BLAD. EEN DIERENASYL OP HET VARNEBROEK. M. de Redacteur, Met ontsteltenis hebben wij geconsta teerd, dat de voorzitter en de secretaresse van de afd. Alkmaar der Ned. Ver. van Dierenbescherming, vergezeld van den in specteur, den heer Verwer, een bezoek hebben gebracht aan het leegstaande per ceel Varnebroek 17 en het gerucht gaat, dat men hierin het dierenasyl zal willen vestigen waarvan men zich den bouw reeds lang had voorgenomen. Wij weten niet of men zich volgens wet of verordening daartegen als buurtbewo ners kan verzetten, maar het is duidelijk, dat een dergelijke inrichting niet in de bebouwde kom der gemeente thuis hoort, maar zoover mogelijk daar buiten. Wie deze asyls kent, welker nut wij niet willen betwisten, weet toch ook wel, dat de opgenomen en ondergebrachte dieren, vooral honden, vreeselijk janken en dat het voor de buurtbewoners, in dit geval van Varnebroek en Wilhelminalaan wel ker tuinen hier aan het te stichten asyl zouden grenzen, een onhoudbaren toestand zou worden. Men zou tot verhuizen wor den gedwongen en de waarde der omlig gende perceelen zou beduidend verminde ren. Waarom gaat men met een dergelijke inrichting niet naar den Bergerweg of Egmonderweg, of bouwt men deze niet op een stuk weiland zoodat niemand er direct last van heeft? Zoo gaat het toch ook in andere gemeenten. Wanneer deze plannen hier doorgaan zal men er staat op kunnen maken dat de bewoners van onze buurt er zich met kracht tegen zullen verzetten. Met dank voor de opname. Eenige buurtbewoners. (Het wil ook ons voorkomen, dat men een dergelijke inrichting met al het lawaai en al de misère daaraan verbonden niet tusschen woonhuizen in een onzer straten behoort te vestigen. Er is buiten de ge meente en niet eens zoover daarvan daan ruimte genoeg voor het bouwen van een asyl te vinden. Red. Alkm. Crt.) DE ALKMAARSCHE PLANTSOENEN. In het verslag der vergadering van den gemeenteraad te Alkmaar op 15 December 1938. M. de redacteur. Door bevriende zijde werd ik in de gele genheid gesteld kennis te nemen van bo vengenoemd verslag, vooral het gedeelte waar het betreft de begrooting en vooral de begrootingen der verschillende takken van dienst. Over de critiek die door sommige leden over de diverse takken van dienst werd geuit, kan en wil ik niet oordeelen, maar wel viel het mij op, dat de afdeeling plantsoenen zoo weinig waardering onder vindt. De Alkmaarsche plantsoenen zijn mij van nabij bekend omdat ik een kleine 40 jaren geleden de leiding heb gehad over de reorganisatie van den Alkmaarschen Hout en verdere plantsoenen, welke organisatie onder dagelijks toezicht stond van den heer B. Hoek, thans directeur van dien tak van dienst. Sinds dien kwam ik geregeld enkele ke ren per jaar in Alkmaar eens kijken om te zien hoe de zaken daar gingen en met den heer Hoek een en ander te bespreken, en het heeft mij steeds getroffen, hoe uitste kend de Alkmaarsche plantsoenen worden onderhouden. Het is een lust voor^de oogen er te vertoeven, en elk onbevooroordeelde bezoeker zal dit moeten erkennen. Als men daarbij rekent, dat. men het maken, onder houden en beheer der sportvelden op de schouders van dien directeur heeft gelegd en evenzoo onderhoud en administratie der algemeene begraafplaats, dan vraag ik mij af, hoe kan men van één man zooveel eischen, waar in andere gemeenten, derge lijke functies over meerdere personen ver deeld zijn. Als ik nu naga, dat dit alles op de schouders van één persoon is gelegd, dan treft het toch dat niet één lid van den raad de mond heeft opengedaan om voor den directeur een waardeerend woord te uiten tegenover de onbillijke critiek van sommige leden. Als ik naga, hoe het in andere gemeen ten gaat, waar de directeur over een staf van helpers beschikt, doet de heer Hoek het alleen af. En dan het financieele ge deelte. Ook hier zijn sommige leden van den raad onbillijk. Kleinzielig is de bemer king van een lid dat het te duur vond, dat 100 is uitgetrokken voor het verwarmen van het kantoortje. Ook maakt een lid aanmerking over het loon. Wie bepaalt het loon? De directeur zeker niet, doch de raad onder drang der organisaties. Datzelfde lid meent, dat er niet intensief gewerkt wordt en dat het plantsoen verwaarloosd, en hij raadt aan het onderhoud uit te besteden. Wie nu eenigszins weet wat zulks is, zal moeten toegeven, dat dit onmogelijk is, omdat het niet mogelijk is, dit nauwkeurig te om schrijven en in een contract vast te leggen. Men heeft zulks vroeger in Amsterdam ook geprobeerd, doch het is verkeerd uitge- loopen. Dat de Alkmaarsche plantsoenen verwaarloosd worden, is een absolute leu gen, wat elk onbevangen bezoeker zal moe ten toegeven. Wat echter is het geval? 't Is overal het zelfde liedje, bezuiniging en nog eens be zuiniging en als er bezuinigd moet worden, dan wordt dit allereerst toegepast op de afdeeling plantsoenen, en toch eischt men dat alles er tip top uit zal zien. 't Is de klacht, die ik in alle gemeenten hoor. Was er nu in Alkmaar bijzondere luxe aan de plantsoenen besteed? Integendeel. De di recteur de heer Hoek, is zoo zuinig moge lijk, terwijl de plantsoenen er uitstekend uitzien. Als ik naga, welke noodelooze luxe er hier in Haarlem en in Bloemendaal op de gemeente-kweekerijen heerschte, dan mag de gemeente Alkmaar haar directeur wel zeer prijzen, inplaats van afbreken. 't Is treurig. Met dank voor de opname, LEONARD A. SPRINGER. Parkarchitect. Rechtszaken DE OVERVAL MET GEWELDPLEGING TE HAAKSBERGEN. Vonnis tegen den hoofddader bevestigd. Het gerechtshof te Arnhem heeft gisteren uitspraak gedaan in de zaak tegen J. J. M., koopman te Helmond, die verdacht wordt de hoofddader te zijn van den overval met ge weldpleging op de bewoners van een boer derij te Stepelo, gemeente Haaksbergen in den nacht van 30 op 31 Mei van het vorige jaar. Verd. was deswege door de rechtbank te Almelo veroordeeld tot d r i e jaar ge vangenisstraf met ter beschikkingstelling aan de regeering. Het gerechtshof heeft dit von nis bevestigd. TEGEN ONTAARDE MOEDER NEGEN MAANDEN GEEISCHT. De rechtbank te Rotterdam heeft van daag de zaak behandeld tegen de 21-jarige N. V. B. Deze is moeder van een meisje, dat in Maart twee jaar moet worden.' Op 31 December is zij met haar man van Krimpen aan de Lek, waar zij woonden, per motor naar Rotterdam vertrokken, waar zij, haar ouders en de man eenige café's hebben bezocht. Ondertusschen stond hun kindje in een houten ledikantje op den zol der, waar het zeer koud was, want in dien tijd heerschte juist de groote vorstperiode. Op 1 Januari zeer vroeg was zij in haar woning teruggekeerd, had toen op een stoel een paar uur geslapen en was vervolgens weer naar Rotterdam gegaan, om haar man te zoeken, die nog niet was komen opda gen. Daarom was zij, naar zij zeide, zeer in de war. Al dien tijd, bijna 19 uur, had de arme kleine boven op den kouden zol der gelegen, onverzorgd en zonder andere dekking dan een klein, dun dekentje. Toen de vrouw dan ook voor de tweede maal naar Rotterdam vertrok en het kind hard ging schreeuwen, waardoor buren erop opmerkzaam gemaakt werden en de politie waarschuwden, is een zwager van verdachte met den veldwachter naar boven gegaan. Men vond daar het verkleumde kind met voetjes, waarvan enkele teenen door de koude bevroren en blauw-zwart gekleurd waren. Het kind is toen naar het kinderziekenhuis te Rotterdam vervoerd, waar het weer is genezen en thans nog ver blijf houdt, omdat de algemeene voedings toestand te wenschen overliet. Bovendien zal het daar blijven, totdat de voogdijraad de beide ouders uit de ouderlijke macht heeft ontzet. Het O.M. waargenomen door mr. Will- brenninck, noemde deze vrouw hoogst on verschillig, onmeedoogend en hardvochtig en iemand, die de zegen van het moeder schap niet waardig heeft kunnen dragen. Het speet den officier, dat hij den vader niet kon laten vervolgen. Deze heeft zich op buitengewoon schandelijke wijze tegen over zijn eenig kind gedragen. Zijn eisch voor het opzettelijk als moe der onverzorgd achterlaten van een kind luidde negen maanden gevangenisstraf. De rechtbank zal op 9 Maart uitspraak doen. £uchtoaact ONZE POSTVLUCHTEN. Op de uitreis bleef de „Wielewaal" wegens slecht weer te Lyon. De „Buizerd" bereikte Basra en de „Zilverreiger" Singapore. Op de thuisreis landden de „Emoe" te Medan en de „Nandoe" te Jodhpur. MILITAIR VLIEGTUIG OP STRAND BIJ TER HEIDE GELAND. Gisteren heeft een militair vliegtuig, een Koolhoven-jager, bestuurd door den luite nant-vlieger Overvest, tengevolge van een defect aan de olieleiding een landing ge maakt op het strand bij ter Heide. Hoewel tengevolge van de tot dicht bij den duingroep doorloopende strekdam het toestel slechts weinig uitloopruimte had, slaagde de bestuurder erin, zijn machine zonder schade tusschen twee dammen op het strand neer te zetten. Nadat een mon tagewagen was ontboden om de defecte olie leiding te repareeren is het jachtvliegtuig vanmiddag te ruim twee uur weer van het strand opgestegen. Mijnhardtjes maken U geheel pijnvrij. Doos 30 en 50 ct. JkomaciaaC Tiieuws Bestuursvergadering Langendijker Groenten Centrale. Woensdagmiddag vergaderde het bestuur van de Langendijker Groenten Centrale in het vergaderlokaal der veiling. De voor zitter deelde mede, dat van 14 November tot 31 December in totaal 78 wagons af wijkende kool zijn aangevoerd. Dit waren 31 wagons roode, 20 gele en 26 wagons Deensche witten, of wel resp. 20, 10 en 12 van de van deze soorten aangevoerde hoe veelheden. De heer Jb. de Vries stelde voor, pogingen in het werk te stellen, dat er steun komt voor deze streek, welke reeds lange jaren van den crisis te lijden heeft gehad. Spr. wilde trachten, voor de laatste drie jaren tot de 100 van den kostprijs uitgekeerd te krijgen. Hij merkte op, dat er gepoogd wordt, de resteerende 2 millioen van den tuinbouwsteun naar Zuidholland te brengen. Na eenige besprekingen, waarbij de heer Wagenaar, Koophandel, mededeelde, dat er in de HGFC wel over de vorstschade is ge sproken, maar niet over een verdeeling van ZES verschillende persen staan altijd klaar voor UW DRUKWERK. DRUKKERIJ COSTER. ALKMAARSCHE COLKANT. TEL, 3320. de gelden, besloot men, aan het Centraal Bureau te vragen, hoe het met het aan den minister gezonden adres om steun staat. Het plan voor het parkeerterrein zal wor den onderzocht door een deskundige, den heer Mijs. Tot telefoniste aan de veiling werd mej. T. Bregman, uit 75 sollicitanten, benoemd. Mej. S. Bak uit Broek op Langendijk had 10 stemmen. De algemeene vergadering der L. G. C. zal worden gehouden op 21 Maart ten lokale van den heer Bouwstra te Sint-Pancras. De agenda voor deze vergadering werd behandeld. Hierbij bleek o.m., dat de winst van de groentenveiling in het jaar 1938 na de gewone afschrijvingen 2675.59 was ge weest. De bruto winst der bloembollen veiling was 1789.88, waarvan f 624 op de manden en de rest op de verliezen van vorige jaren zal worden afgeschreven. Er staat dan nog een verlies van vorige jaren geboekt van 534.95. Als dat is afgeschreven, kan men beginnen aan de afschrijving van de dubieuze debiteuren. Na eenige besprekingen besloot men de balans niet meer in de beschrijvingsbrief op te nemen, daar er verwarring ontstaat, als men de z.g. boerenrekening met de officieele balans vergelijkt. De balans zal ter alge meene vergadering ter inzage worden gelegd. De heer Spaans, Koedijk, stelde voor, den penningmeester een salarisverhooging te geven, in verband met het vele werk, dat er aan zijn functie verbonden is. De heer Jb. de Vries, Sint-Pancras, ondersteunde dit voorstel. Voor de algemeene vergadering werden eenige voorstellen behandeld, ontvangen van afdeelingen. De L. T. B., Heerhugowaard, stelde voor, aan te dringen op verhooging van de minimumprijzen der producten tot pl.m. den kostprijs, opdat de binnenland- sche consument een redelijken prijs voor het artikel betaalt. Het dag. bestuur zou hier wel iets voor gevoelen, maar wijst op de ge varen, welke hierin schuilen voor den export. De heer Tromp, Heerhugowaard, ver dedigde het voorstel vaji de L. T. B. Er kan wel een zelfde regeling voor de kool ge troffen worden als bij de aardappelen het geval was. Meerdere sprekers voerden het woord, waarbij voor- en tegenstanders zich deden kennen. De voorzitter wees er nog op, dat Am sterdam reeds weer geprotesteerd had tegen de „hooge" koolprijzen. De middelen ter verbetering van den toestand van den tuin bouw zooals verbetering van de positie van den tuinbouw in de clearing en uitbreiding van exportgelegenheid werden naar voren gebracht. Men besloot te adviseeren, het voorstel dat t. a. v. dit onderwerp ingediend door den Noordermarktbond te Noordschar- woude op de Centr. Bureau-vergadering ter sprake komt, te steunen. In verband met het voorstel van De West 'te Koedijk, om een onderzoek in te stellen naar de kosten en de mogelijkheden van een betere bewaarmethode voor de kool besloot men, ir. Rietzema te verzoeken, een inleiding over dit onderwerp te' willen houden. Over het voorstel van De West, om de kooplieden te verplichten in tijden van vorst, als er op monster geveild wordt, de gekochte artikelen van de schuren dei- tuinders af te halen tegen een zekere ver goeding zal men volgens het bestuur eerst met Koophandel in overleg dienen te treden. De wenschelijkheid werd hierbij naar voren gebracht, dat in die perioden de gelegenheid werd gegeven, te koopen voor den volgenden dag te leveren of 's middags te veilen, om den volgenden dag te leveren. Hoewel het bestuur het voorstel van De Tuinbouw te Sint-Pancras wel sympathiek vond om niet meer naar Zuidscharwoude te gaan om op auto's te laden, als het par keerterrein klaar is, meende de heer De Boer, dat het toch wel wat voorbarig was. Het terrein is nog niet eens klaar. De Prov. Commissie vroeg de meening van het bestuur over het adres, dat door de tuinbouwvereeniging De Toekomst aan de prov. commissie is gezonden over de aard appelheffing, welke zij per K.G. wilde doen heffen. De voorzitter meende, dat het bestuur van oordeel is, dat de aardappelen gelijk gesteld moeten worden met de andere producten, n.1. zonder heffing gesteund. Er zijn ge varen aan een heffing per kilo verbonden. Deze gevaren zag de heer Kramer, Zuid scharwoude wel, maar spr. merkte op, dat de opbrengst in kilogrammen van export aardappelen sterk afwijkt van die der con sumptieaardappelen, terwijl de prijzen weinig verschillen. Dat schept onbillijk heden. De heer Bakker, Schermer, kwam er wel tegenop, dat de exportaardappelen beter af zouden zijn. Doordat ze veel later klaar zijn, hebben ze veel grooter risico, dat ze ziek worden, enz. Op voorstel van den heer Stennenberg zal een onderzoek worden ingesteld naar het mond- en klauwzeer in deze streek, om te kunnen ageeren voor opheffing van het in voerverbod van kool in Noorwegen. De heer Stennenberg deed een voorstel, om Duitschland als klant te bewaren. Hij wilde in de maanden, waarin geen beta lingscontingent beschikbaar was, de in dien tijd doorgedraaide kool gratis aan Duitsch land afstaan, of verkoopen op gemakkelijke betalingsvoorwaarden. Hierover werd zeer breedvoerig van ge dachten gewisseld. Het bleek niet zoo een voudig te zijn als het lijkt. Het zou volgens den voorzitter alleen als reclame kunnen geschieden. Om arme menschen te helpen behoeven wij niet zoo ver te gaan. Ook ver voerkosten, invoerrechten, de in Duitsch land toegepaste bescherming van den tuin bouw en het gevaar, dat door deze gratis artikelen, de afzetmogelijkheid in den win ter verminderen zou, doordat de Duitsche koolbouwers hun voorraad langer zouden kunnen bewaren en niet zoo vroeg behoef den te verkoopen, waren een punt van be spreking. De heer C. Spaans betreurde, dat de kool op de wagens der groen tenboeren er soms zoo onkenbaar uitziet, door een verkeerde behandeling. Er zal een onderzoek worden ingesteld naar de hoeveelheid afwijkende kool, welke voor het binnenland wordt gekocht. Gemeenteavond. Dinsdagavond hield de doopsgezinde gemeente een gemeenteavond, welke goed bezocht was. Door verschillende gemeenteleden werd medewerking verleend. Het was een uitstekend geslaagde avond. Banne Harenkarspel. Bij enkele canöidaatstelling is benoemd tot voorzitter van de Banne Harenkarspel in de vacature P. Borst, de heer L. Doekes te Dirkshorn, waarnemend-voorzitter. Polderbenoeming. Donderdag werden bij enkele candi- daatstelling tot hoofdingeland van het heem raadschap „De Eilandspolder" gekozen de heeren Jb. Heinis Mz. en K. Veldhuis. Aanbesteding. Bij de Donderdag gehouden aanbesteding van het aanbrengen van een deklaag van koudasphalt op den Koorn- en Kopdammer- dijk, was laagste ir schrijver de heer J. Ooms te Avenhorn voor 117.40. Het werk werd aan den heer Ooms op gedragen. De uit het Jeugdkamp gestolen schrijfmachine. De heer F. Koekkoek schrijft ons o.a.: Onder het hoofd: „Schrijfmachine gestolen" kwam in uw blad een berichtje voor, over de inbraak in het Jeugdwerkkamp Vrede- steijn. Hoe kort ook gesteld, toch is het be richtje in al zijn beknoptheid jzóó tenden tieus, dat m.i. de goede naam van het kamp er ernstig door geschaad wordt. Uw correspondent schrijft daarin: „Alge meen neemt men aan, dat het geen vreemde is, die den diefstal heeft begaan. Aangezien reeds 1500 jongens in de loop der tijden in het Jeugdkamp eenige tijd zijn onderge bracht, is het moeilijk na te gaan wie de dader geweest is". Uit het verband tusschen deze zinnen blijkt duidelijk de meening van den cor respondent, dat een der oudkampdeelne- mers de schuldige is. Hij suggereert, dat de gemiddelde deelnemer van een kamp nu niet bepaald tot de besten behooren. En al zou het waar zijn, dan nóg zou, hangende het onderzoek, een dergelijk be richt beter achterwege kunnen blijven. (Wij zouden den heer K. vriendelijk wil len verzoeken voortaan een postzegel op zijn brief te doen. Dan behoeven wij er geen strafport voor te betalen. Red. Alkm. Crt.) E. H. B. O.-examens. Bij de gehouden E. H. B. O.-examens van de afd. Langendijk slaagden de navol gende personen: Groep 1 (herexamen) de heeren: K. Rui ter, B. Bruin, A. Kieft, A. Scholte en Jn. Peys. Groep 2 (nieuwe cursus) de dames: Frie- linkNalis, de Vetv. d. Abeele, Paarl- bergHartland, T. v. d. Veen, G. Wit, N. Jong, Drinkwaard en de heeren K. de Boer, C. v. Nienes, A. Groot, J. P. de Hartigh en P. Molenaar. De examens werden afgenomen door dr. de Wit te Oudkarspel en dr. Dijkhuizen te Alkmaar. De sterken voor de zwakken. Woensdagavond werd in „Concordia" de Zonnestraalfilm „De sterken voor de zwakken" vertoond. Een propaganda-rede, uitgesproken door den heer Jan van Zutphen, was opgenomen per gramofoonplaat. Het was een mooie avond. Jammer was het dat de belangstelling zoo gering was. Propaganda-avond communistische Partij. De communistische partij hield Woens dagavond een propaganda-avond in café Jansen, waar pl.m. 40 personen aanwezig waren. In zijn openingswoord deelde de heer P. Volkers mede, dat de candidatenlijst van de C. P. N. nog niet bekend kan worden gemaakt, daar de leden zich nog niet uit gesproken hebben over haar samenstelling. Hierna werd een film vertoond welke 'n beeld gaf van het leven in de Sovjet-Unie. De heer C. Borst, lid van den gemeente raad, hield een rede waarin hij den alge- meenen politieken toestand besprak, in het bijzonder de Hulp aan Spanje, waarvoor in deze gemeente een flink bedrag bijeen is gebracht. Ook behandelde spr. het opnieuw afge sloten handelsverdrag tusschen Italië en Sovjet Rusland. Daarover wordt veel ge, schreven en gezegd. De Sovjet Unie is echter verplicht, naar vijandige landen te exporteeren, omdat er geen andere Sovjet staten zijn door de schuld der Tweede In ternationale. Vervolgens ging spr. in op de beteekenis van de verkiezingen voor de Prov. Staten en van den gemeenteraad. Het is wel dege lijk van belang, dat de stem der kleine boeren, tuinders en arbeiders in Prov. Sta ten wordt gehoord, om verbetering te ver krijgen in de belastingkwestie, het onder wijs enz. Het is daartoe noodig, dat voor den gemeenteraad met één lijst, waarop al le dmocratische groepeeringen voorkomen, zal worden uitgekomen. Het plan-Westhoff zal niet tot verbetering leiden, doordat de loonen zijn gebaseerd op de werkverschaf fing en de landerijen die er door gewonnen worden, niet ten goede zullen komen aan de kleine tuinders, maar aan de kapitaal krachtigen. Het verkiezingsprogram, dat spr. hierna besprak, vermeldt o.m. verhoo ging der werkverschaffingsloonen, vermin dering van den aftrek van gezinsinkom sten, verbetering van steun aan kleine tuin ders', hulp aan den middenstand, herstel van de sociale voorzieningen der gemeen- ten. Spr. wekte op, waakzaam te zijn t. o. v. het fascisme en er voor te zorgen, dat vele C. P. N. leden in de genoemde colleges zit ting zullen krijgen. Daarna sluiting. j Vergadering Schager Waarborgfonds voor Slachtvee. De voorzitter, de heer D. P. Timmerman, opende met een woord van welkom. Het vrijbankvleesch is verhoogd van 35 tot 40 cent. Uit het jaarverslag stippen we aan, dat over 1938 een winst is gemaakt van 789.61. Door het heerschen van mond- en klauwzeer liep het aantal gefondsde koeien sterk terug, n.1. van 2599 tot 2123. Evenzoo van de zusterafdeeling te Purmerend en wel van 877 tot 826. Aan verzekeringspremiën werd in 1938 ontvangen 7664. Opbrengst vleesch, huiden en vet 583.69. Saldo 1937 bedroeg 3870.89. Totale ontvangst 12207.55. Totaal werden te Schagen afgekeurd 9 stuks, gedeeltelijk 1163 stuks. Uitgaven hiervan beliepen 6406.32. Overige uitgaven over 1938 1140.73. Totale uitgaaf 7547.05. Batig saldo 1938 f 4660.50. Door den heer Brenkeman werden te Purmerend verzekerd 826 stuks vee tegen een ontvangstpremie van 3015.50. Hiervan werden 3 geheel en 519 gedeeltelijk afge keurd. Uitgaaf hiervoor 2419.66. Winst f 389.34. Tot goedkeuring werd besloten. De heer C. Baars te Schagen bepleitte, dat van de winst van ruim 600 0.25 per ge fondsde koe over 1938 aan hen, die ze lieten inschrijven, wordt terugbetaald. Het be stuur wenschte een verlaging over 1939 in te voeren van 0.50 per koe en geen uitkee- ring. Na een langdurige discussie werd het bestuursvoorstel in stemming gebracht, dat verworpen werd wat de uitkeering betreft (dus wel een restitutie toe te staan). De voorgestelde verlaging van 0.50 per koe werd daarna z. h. st. aangenomen. Tot lid van 't bestuur werd herkozen de heer H. van Hoorn te Wieringerwaard. Het bestuursvoorstel om voor nieuwe leden een inleggeld te heffen van 10, werd z. h. st. aangenomen. De heer Blokker te Oudesluis merkte in de rondvraag op, dat van de zijde van het Alkmaarsche Slachtveefonds een toenade ring is gekomen. Een koe in Schagen ge- fondsd en naar Alkmaar verkocht, mag thans zonder verhooging te Alkmaar ver kocht worden. Dezelfde spreker wil een contributierege ling instellen van 1 per lid per jaar. Er blijken nog 485 leden geboekt te staan. Uit 't bestuur werd de opmerking gemaakt, dat dan wel veel leden, die hoe genaamd geen koeien meer fondsen, zullen bedanken. De baten zullen misschien dan slechts 50 bedragen. Zal nader in 't bestuur worden besproken. Na nog enkele besprekingen van minder belang volgde sluiting. Begrafenisvereeniging. De jaarvergadering van de Begrafenis vereeniging Schagen werd geopend door den voorzitter, den heer N. Hoogschagen, met een woord van welkom. Hij herinnerde er aan, dat de vereeniging 15 jaar bestaat. Ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan las de voorzitter nog eens 'net eerste jaar verslag voor, waaruit bleek, dat na de op richting in 1923 het ledental van 1100 tot 1855 is gestegen. In 't bestuur hadden veel mutaties plaats gevonden. Alleen de heer J. Schoorl Pz. en de heer N. Hoogschagen waren van 't begin af bestuurslid geweest. Het personeel onderging weinig verande ring. Dank werd in 't bijzonder gebracht aan den heer J. Schoorl Pz. voor diens initiatief en pionierswerk, voor de vereeni ging verricht. Uit het verslag van den secretaris-pen ningmeester stippen we aan, dat het leden verloop in 1938 ongunstig is geweest. Het t ging met 29 achteruit en bedraagt thans 1855. In 35 gevallen werd de hulp der vereeni ging ingeroepen, t.w. voor 19 leden en 15 niet-leden, terwijl van 1 lid in Den Haag kosten werden vergoed. Aan zuster Boks werd bij haar jubileum een huldeblijk aangeboden voor de vele diensten, welke zij de vereeniging heeft bewezen. Aan contributiegelden moeten de leden opbrengen 2013.20. De reserve bedraagt 6625.68. De reserve voor kleedingfonds 252.09 De winst over 1938 bedroeg 517.32 Vï De balans sloot in ontvang en uitgaaf op 7395.10. De aftredende bestuursleden, de heeren N. Hoogschagen, C. Breet en C. Smit, werden allen herkozen. Met 25 van de 27 stemmen werd de heer N. Hoogschagen herkozen tot voorzitter.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 10