VOOR ONZE KINDEREN. derde blad. Een gevaarlijk avontuur. Hoe een poes het leven van Treesje redde. Verhaaltjes van kinderen voor kinderen. meene stemmen herkozen tot lid van het burgerlijk armbestuur. De aftredende leden van de commissie tot wering van schoolverzuim werden herkofzen. Aan het bestuur van de bijzondere school werd een voorschot voor 1939 verleend van 3000. De voorzitter deelde mede, dat de schoolgelden bij wijze van proef sinds het begin van dit jaar door de gemeente worden geïnd. Op voorstel van B. en W. werd het re glement van het burgerlijk armbestuur gewijzigd. In het reglement werden opge nomen de bedragen, welke de armvoogden en de boekhouder als vergoeding genieten. Bij de behandeling van deze aanvulling vroeg de heer Van der Molen of het niet gewenscht was, het burgerlijk armbestuur nu eens om te vormen in een instelling voor maatschappelijk hulpbetoon, daar de werkzaamheden van het B. A. zeer zijn toegenomen. De voorzitter zeide, dat naar zijn mee ning, B. en W. de wenschelijkheid hiervan niet inzien. Men zou alleen een meer amb telijke behandeling krijgen. Men is over het werk van het burg. armbestuur te vreden. De heer Van der Molen zou wel gaarne zien, dat de naam armbestuur verdween, al maakte hij er geen voorstel van. De heer Ooijevaar vond het slechts een naamsverandering. Het zal niet bevorder lijk zijn, dat meerderen deel uitmaken van het college. Op voorstel van B. en W. besloot men toe te treden tot den vóór- en nazorgdienst voor geesteszieken, welke wordt georga niseerd door de afd. Noordholland van de Ver. v. Ned. Gemeenten. Hiervan zullen de kosten 2y2 cent per inwoner zijn. Aan den heer Bonnet werd op zijn ver zoek de helft van zijn aanslag 1938 in de straatbelasting kwijtgescholden, omdat zijn woning leeg staat. Naar aanleiding van het verzoek van de commissie voor de vaste lasten om be vriezing en kwijtschelding van eenige cre- dieten meenden B. en W., dat de Boeren leenbank voor diende te gaan, daar zij toch de geldgeefster is en de gemeente borg. De gemeente wil er wel iets aan doen, maar men dient te weten, wat de bank wil doen. Dit zal afgewacht worden. Aan het verzoek van de Boerenleenbank om betaling der rente van eenige voor schotten zal worden voldaan, ."lenige cre- dietnemers zullen nog verzocht worden de rente te betalen. De gemeenschappelijke regeling voor de gasfabriek der Langendijker gemeenten en Sint Pancras, waarvan het concept op de gezamenlijke raadsvergadering te Zuid- scharwoude is vastgesteld, werd aldus vastgesteld, nadat de heer Koolaard nog had opgemerkt, dat hij niet voldaan was met deze regeling. De Langendijker Groenten Centrale zond een verzoek aan de gemeenteraad om borg te willen zijn voor een leening van 50.000, welke de L.G.C. tegen een rente van 3 en af te lossen in 10 jaren, kan afsluiten ten behoeve van den aanleg van een parkeerterrein. De bank instelling wenscht echter de borgstelling van een publiekrechtelijk lichaam. De voorzitter zeide, dat de L. G. C. niet kan wachten de uitvoering met behulp van het werkfonds, doordat dit te veel tijd zal vorderen. De financieele positie van de L. G. C. is kerngezond en de borgstelling geeft heelemaal geen risico volgens de voorzitter daar er van de veilings- omzet voor beschikbaar is. De heer Van Zuidam zou gaarne zien dat ook de andere gemeenten, die geïnte resseerd zijn bij de veiling, hun bijdrage leveren. Moet alles van Broek alleen komen? De voorzitter zeide, dat de andere ge meenten er niet zoo voor staan als Broek. Wij moeten de markt, die de gemeente voordeelen biedt, zooveel mogelijk hel pen. Het gemeentebestuur heeft ook in vloed op het beheer van de L. G. C. door dat de voorzitter voorzitter is van het marktbestuur. Hierover werd nog wat over en weer gepraat. De heer van der Molen meende, dat men het als een algemeen belang moet zien. De heer Stammes was er voor, als het veilingspercentage niet verhoogd werd. Het voorstel van B. en W. om de borg stelling te verleenen, werd z. h. st. aan genomen. Besloten werd de begrooting 1939 te wijzigen. Ook het ambtenarenreglement werd gewijzigd. Bij de rondvraag vroeg de heer Stam mes of men geen moeilijkheden zou krijgen als aanstonds het parkeerterrein klaar is. De voorzitter antwoordde ontkennend. De menschen zullen straks vanzelf niet meer op de straat laden (wat verboden zal worden) en naar het parkeerterrein gaan. De heer van der Molen bracht de werk verschaffing ter sprake. Spr. vroeg of het systeem der Heide Mij. niet gewijzigd kon worden. Er lijkt geen verschil te worden gemaakt tusschen de verschillende soorten grond. De voorzitter antwoordde, dat de lage loonen een gevolg zijn van de geringe prestatie der tewerkgestelden. Daarover zijn alle deskundigen, die spr. gevraagd heeft, het eens. Zij spitten in een week ongeveer een snees (twee steken diep). Bij gewoon spitten kan iemand in een week 25 snees klaar krijgen. In het vrije bedrijf, tegen hetzelfde tarief dat nu geldt, zouden de menschen volgens den tuinder voor wien het weik gedaan wordt, het dubbele kunnen verdienen van hetgeen zij nu ver dienen. De heer van der Molen vroeg of het niet ir, het systeem, zat. Wordt er wel voldoen de rekening gehouden met de kwaliteit van den grond? De voorzitter antwoordde, dat bij min der goeden grond het loon hooger is. Het gemeentebestuur wil dat de menschen bil lijk behandeld worden. Zoo niet, dan zal ij-gegrepen worden. Deze werkverschaf fing zal spoedig beëindigd worden. DE EERSTE BAMBOEBEER IN EUROPA. Een bamboebeer wie heeft daar wel eens van gehoord? Gehóórd misschien we), maar gezién heeft nog niemand van jullie hem. Dat is ook onmogelijk, want tot voor kort was er nog nooit een bamboebeer in Europa geweest. De bamboebeer, het „nachtspook" zoals hij ook wel eens genoemd wordt, komt uit Tibet en heeft eigenlijk alleen de naam met den bruinen beer gemeen. Hij is een planteneter en voedt zich alleen met de zachte bamboe- door Lies Helgers. Zoals altijd, wanneer het mooi weer was, speelde Trees ook die middag weer in de tuin. Ze had haar zandschepje en de vormpjes buiten gehaald en speelde nu bij de zandbak. Snoetje, de poes, draaide om haar heen en zo nu en dan aaide Trees hem eens. Maar na een poosje begon het haar te vervelen. Ze stond op en dribbelde op haar kleine beentjes door de tuin. Haar lie velingsplaatsje was aan het eind van de tuin, waar het struikgewas een haag vorm de en waarachter de beek lag. Ze wist heel goed, dat ze niet bij die beek mocht komen. Dat was heel gevaarlijk werd haar altijd verteld en ze mocht nooit proberen of ze door het struikgewas kon klimmen. Maar vandaag was Treesje in een erg waaghalzerige stemming en ze besloot om toch eens een kijkje aan de andere kant te nemen. Ze moest toch eens zien, wat er zo gevaarlijk was bij die beek. Ze was toch al flink genoeg. Niemand lette op haar, want ze speelde dikwijls alleen in de zandbak en moeder had het veel te druk in huis. Die kwam zo nu en dan maar eens kijken. De jongens waren naar school en Hanna zat in de kamer te werken. Treesje bedacht zich niet lang en begon zich door het struikgewas heen te werken. Snoetje werd er een beetje onrustig van en streek telkens zacht miauwend langs Trees- je's benen. Maar Trees lette niet op hem. Hijgende wrong ze zich tussen de tak ken door en ze liep overal schrammen op. Maar ook daar lette ze niet op. Ze had het veel te druk en ze was erg benieuwd, hoe het er aan de andere kant van het bosje zou uitzien. Daar zag ze het water al. Nog een paar passen en dan was ze erbij. Maar die paar passen waren het nu juist! Treesje wisc niet, dat de laatste struiken al helemaal aan de rand van het water stonden, haar voetje gleed uit, ze probeerde zich nog vast te grijpen, maar met een plons viel ze iti het waterHelemaal kopje onder ging ze en toen stak ze haar nat, druipend hoofd je weer boven het water uit en begon te roepen. Maar telkens kwam er water in haar mond en ze kon bijna geen geluid uit haar keel krijgen. Ze greep zich aan een overhangende tak vast, maar ze had geen kracht om zich uit het water te trekken. Snoetje stond met grote ogen aan de kant te kijken. Zoiets had hij nog nooit ge zien. Wat deed het vrouwtje daar nu? Hij streek met een hoge rug langs de stamme tjes van het kreupelhout en miauwde zacht jes. Treesje begon te huilen, maar het hielp allemaal niets. Niemand kon haar horen. „Snoetje!" riep ze, „Snoetje roep moeder eens! Snoetje ga naar huis!" Snoetje keek haar eens aan en kramde zijn poten in de grond. Hij voelde zich hele maal niet op zijn gemak. Treesje's hand gieed telkens een stukje lager, het zou niet lang duren dan kon ze de tak niet meer vasthouden. Toen kreeg Snoetje een idee. Hij draaide zich om, werkte zich in een paar seconden door het dichte kreupelhout heen en rende door de tuin naar huis. Hij ging op de vensterbank zitten en krabde tegen het raam. Hanna zat aan tafel te werken, keek even op, knikte tegen Snoet- je en werkte toen weer verder. Maar toen Snoetje steeds door bleef krabben en miauwen, stond ze op en liet hem binnen. De poes streek met een hoge rug langs haar benen en piepte klagelijk. Hanna dacht er verder niet bij na, en ging door met haar werk. Maar zó gauw gaf Snoetje het niet op. Hij sprong op tafel en zette zijn pootjes op Hanna's boek. Toen sprong hij weer op de grond en ging voor de tuindeuren zitten, terwijl hij Hanna strak aankeek. Nu vond Hanna het toch wel een beetje vreemd worden. „Wat heo I je, Snoet?" vroeg ze. „Wil je er nu alweer uit? Wat is er dan?" Snoetje zette weer een hoge rug bij het horen van zijn naam en begon weer te miauwen. Nu stond Hanna op en deed de deur open Meteen holde Snoetje naar bui ten, maar toen bleef hij staan e<- keek achterom om te zien of Hanna wel meekwam. En nu b- sloot Hanna om maar eens te i ken, wat de poes toch wil takjes. Met zijn grijsachtig witte vacht, zwar te kraag en zwarte poten en bovendien nog de zwarte ringen om zijn ogen, maakt hij vooral in het donker een spookachtige indruk. De bewoners van Tibet zijn dan ook echt bang voor dit dier, dat ook een beetje op een marter lijkt, en dat helemaal geen kwaad doet. Een volwassen bamboebeer kan wel 300 kilo wegen. Hoe hij gevangen werd. Het is de moeite waard om te weten, hoe de eerste bamboebeer gevangen werd. De allereerste bamboebeer werd in 1928 door familieleden van president Roosevelt gevan gen, maar het lukte dezen jager niet den beer levend in handen te krijgen. Ze konden alleen het dode dier meenemen. In het jaar 1934 maakte een Duitse student, Ernst Schafer, een ontdekkingstocht langs het brongebied van de rivier de Jangtse en behalve vele andere dieren en voorwer pen, slaagde hij er ook in een bamboebeer te schieten. Maar met dat al was het nog nooit gelukt om een levenden bamboebeer te van gen. Nu trok de Amerikaan William Harkness naar het Centraal-Aziatische hoogland met het doel een bamboebeer te vangen. Maar ook aan hem lukte het niet. Hij stierf voor hij zijn doel bereikt had. En nu gebeurde het wonderlijke. Hij had aantekeningen van zijn tocht gemaakt en daarin vertelde hij aan zijn vrouw, hoe jammer hij het vond, dat hij den beer niet had kunnen vangen en dat nu aan anderen te moeten overlaten. Nu vatte zijn vrouw het plan op om te proberen wat haar man niet gelukt was en het voor hem te volbrengen. Met twee mensen om haar te begeleiden ging ze naar het binnenland van Tibet en daar zagen ze, midden in het oerwoud een heel grote bamboebeer. Het dier liep lang zaam achteruit en daardoor was het moge lijk om het te volgen. Maar ineens was de beer weg. Mevrouw Harkness en haar bege leiders volgden het spoor en zagen toen boven in een boom een jong beertje, dat nau welijks 5 weken oud kon zijn. Ze vingen het diertje, dat door de moeder in de steek gelaten was en gingen ermee naar de bewoonde wereld. Het beertje werd in een vliegtuig naar Shanghai verstuurd en vandaar ging het op een boot naar Amerika. Onderweg werd het met gecondenseerde melk en met bananen gevoed, omdat het de bamboestokken nog niet kon verdragen. In de Vereenigde Staten werd het beertje door een grote troep zoölogen opgewacht en als een wassen beeldje verzorgd. Het beertje op reis. Nu is het beertje enige tijd geleden in de dierentuin in Berlijn aangekomen en zal daar een paar weken blijven. Van daaruit gaat het weer op reis om ook de andere grote plaatsen van Europa te bezoeken. Het maakt dus een echte wereldreis en overal wordt het met grote spanning verwacht. Geen dier kan beter behandeld worden dan deze eerste levende bamboebeer, die zo plot seling uit het oerwoud naar de beschaafde wereld is overgebracht, Snoetje holde voor haar uit naar het struik gewas, bleef daar nog even staan en op dat ogenblik hoorde Hanna roepen: „Help, moe der, Hanna, help!" En toen begreep Hanna opeens alles. Ze brak de takken, die haar in de weg zaten door en stond even later aan de oever, nog juist op tijd om Treesje's handje te pakken, voor ze weer onder water gleed. Een minuut later lag Trees op de kant. Ze had haar ogen dicht en hijgde van angst en van het vele water, dat ze naar binnen gekregen had. Snoetje streek spinnend langs haar arm en gaf Hanna een kopje. Het was net of hij nu weer tevreden was. Hanna was zo geschrokken, dat ze nog niet eens helemaal begreep, wat er gebeurd was. Maar toen ze naar het bleke gezichtje van Trees keek, tilde ze haar op, hield de takken opzij en droeg haar naar huis. Het had maar heel even gescheeld of Treesje was in de beek verdronken. Je kunt begrij pen, hoe haar moeder schrok toen ze het hoorde. Treesje wérd direct met een warme kruik in bed gestopt en Hanna bleef bij haar op de kamer zitten, alsof ze nog niet hele maal vertrouwde, dat haar zusje werkelijk veilig in bed lag. Maar toen ineens stond ze op, liep naar beneden en zocht Snoetje, die juist melk gedronken had en een paar stukjes worst gekregen tot beloning. Hanna nam Snoetje mee naar boven naar de kamer van Treesje en bleef daar, met de poes op haar schoot de wacht houden. Snoetje ging rustig liggen en kromde zijn nageltjes in Hanna's arm. Hij begreep wel, dat alles nog goed was afgelopen en Hanna begreep, dat Trees voortaan niet meer zou proberen om door het kreupel hout te kruipen en naar „het gevaarlijke" van de beek te kijken. ANKE'S DROOM door ELLY. Anke was het enige kindje van de familie van 't Wal. En nu lag Anke in het zieken huis met een gebroken beentje. Ze was met haar autoped van het fietspad afgeweken en onder een bakfiets geraakt. Nu lag ze in de heldere zaal van het grote kinderziekenhuis en werd overladen met fruit, speelgoed en vele andere dingen, gekregen van moeder en vader, buurvrouwen, kennissen enz., die zo'n medelijden met het mooie, blonde kindje hadden. Op een goede dag kwam zuster Dina bij haar en vroeg of ze ook wat van de vele vruchten die ze pas gekregen had, aan de andere kinderen, die niets kregen, geven zou. „Nee", zei Anke, „ik hou 't liever zelf". De zuster schrok erg. Ze wist niet, dat gierigheid de lelijkste trek van Anke was. „Foei, Anke", zei zuster Dina, „dat had ik niet van je gedacht". Toen ging ze weg. Anke sliep in en had een wonderlijke droom. Ze zag een arm gezin, vader werkloos, moeder verdiende een karig loon door voor anderen te strijken. Nu zat ze aan tafel te huilen, omdat ze Mia, haar dochtertje, geen stukje lekkers geven kon, want Mia lag ook op de zaal bij Anke, die altijd 't meest van allen kreeg. En nu had ze geweigerd om haar fruit uit te delen. Bah, ze schaamde zich voor zich zelf. Hé, waar was ze, o, ja, ze lag nu wakker in 't ziekenhuis en zuster Dina stond bij haar bed. „Zuster", fluisterde ze, „wilt u morgen mijn fruit uitdelen?" „Ja, graag", zei zuster, „maar hoe ben je zo ineens tot dat besluit gekomen?" Anke vertelde haar droom en ging toen rustig slapen. De volgende morgen kwam moeder en Anke vertelde haar alles. Moeder was dolblij, dat haar kindje van haar gierig heid genezen was en stuurde de andere dag voor elk kind fruit en speelgoed. Zo was Anke door een droom genezen van haar slechtste trek en waren vele andere kinde ren gelukkig gemaakt. OPLOSSINGEN. De oplossingen van de raadsels uit ons vorig nummer zijn als volgt: 1. Roos, sering, tulp, dahlia, margriet. 2. B den slaap kasteel korst tin x 3. Zeven. RAADSELS. 1. We zullen nu eens proberen of jullie de vaderlandse geschiedenis kennen. Hier volgen vijf namen van mannen, die in onze geschiedenis een grote rol hebben gespeeld. De letters van elke naam zijn een beetje in de war ge raakt, maar die moeten natuurlijk weer in de goede volgorde gezet worden. Om de opgave niet al te moeilijk te maken, hebben wij achter elke naam gezet, in welk jaar deze bekende figuur overleden is. Twan Jidet (1672). Stins Parumir (1625). Loran Wamel Jevin (1584). Cazon Porsetien Joen (1629). Riely Ficher Deum (1676). 2. Verborgen dieren. De molenaar maalt het graan (2 stuks). Hij liet de kar per ongeluk op straat staan. Raap dat boek eens op, jongen. Koopt U mij een pij] en boog en een schild, pa. Dat wil ik zo graag. Een dergelijke crisis kan jaren duren (2 stuks). 3. Wanneer doen een haas de tanden pijn? DE HOGE HOED. Mr. Hopkins was enige tijd in Londen maar voor hij naar Amerika terugging, zocht hij alle winkels in Londen af naar een hoge hoed. Het moest geen gewone hoge hoed zijn, maar een, zoals in het jaar 1910 werd gedragen. Die was een beetje hoger dan de tegenwoordige en de randen daarvan waren opgeslagen. Deze cylinderhoed moest het hoofd sieren van een medicijnman in de oerwouden bij de Amazone. Dat kwam zo. In het voorjaar van 1919 deed meneer Hopkins mee aan een expedi tie door het oerwoud bij de Amazonerivier. Ze gingen met zijn vijven op weg. Twee van hen werden ziek en stierven, de derde verdronk en de beide anderen werden op een dag door een inboorlingenstam gevan gen genomen. Ze bevonden zich in een heel gevaarlijke positie en het zou met hen ge daan zijn geweest, als nieteen hoge hoed hen gered had. Hopkins weet nog steeds niet, hoe die hoed tussen de bagage kwam, maar hij was er in ieder geval, dat was de hoofdzaak. De hoed zat in een trommel, die afgesloten was. Toen kreeg Hopkins een idee. Onder veel wonderlijke gebaren opende Hopkins het slot en vertelde toen, dat hij een pikzwarte kroon voor „den grootsten medicijnman" kwam brengen om hem en zijn stam geluk aan te brengen. Dit eerbewijs maakte grote indruk, vooral ook omdat aan de binnen kant van de hoed een gouden kroon op de voering was geborduurd als fabrieks merk. Daarna werden Hopkins en zijn be geleider gastvrij onthaald en in een boot de stroom afgebracht. Lange tijd werkte de „toverkracht" van de hoed, maar nu had Hopkins gehoord, dat er veel ongelukken in de stam voorkwamen en de inboorlingen dachten, dat het alleen kwam, omdat de hoed helemaal kapot was. Daarom zocht Hopkins nu een nieuwe „kroon" voor de stam! EEN GROENTENTUIN OP DE VENSTERBANK. Wisten jullie wel, dat het heel gemakkelijk is om een eigen groententuin aan te leggen? Als je geen tuin bij huis hebt, kan je er een in de vensterbank maken. Natuurlijk kan je dan geen kool en bonen in die tuin laten groeien, maar toch wel een paar heel nuttige dingen, die moeder dikwijls bij het eten nodig heeft: peterselie en bieslook. Deze ge wassen groeien heel goed in een bloempot en het is erg gemakkelijk om ze altijd bij de hand te hebben. Je kunt nu wel de dunne peterseliewortels nemen en er alle bladen afhalen, op de hart- blaadjes na. Daarna moet je de lange wortels een stuk inkorten en dan kan je ze in een bak of bloempot planten. Je moet de plant nu goed begieten en ze in de warme keuken laten staan, dan zal het niet lang duren of je ziet, hoe de plant uitschiet. Bij bieslook gaat het nog eenvoudiger. Je plant de hele kluit van wortels en aarde in de pot, zet die in een warme kamer, liefst natuurlijk ook weer de keuken en dan zal de plant vanzelf flink beginnen te groeien. Proberen jullie het maar eens. Je zult er veel plezier van hebben! KRUISWOORDRAADSEL. Horizontaal. 1. een vrucht met een harde schil deel van de onderarm een berg een hoofddeksel een meisjesnaam lang hout aan een mast iets, dat opgerold is een uitroep om stilte een afkorting voor: per felicitatie een ander woord voor: reeds 20. een bewaarplaats voor geld 23. het hoofd van een abdij een ander woord voor: indien een groep mensen, die zingen een plaats of plek een voorzetsel iemand, die eten kookt een lidwoord. 4. 8. 10. 11. 13. 14. 15. 17. 18. 25. 27. 28. 30. 31. 32. goed Verticaal. 1. een voorzetsel een meisjesnaam een voorzetsel een afkorting voor: opgebruikt een wachtwoord of parool een afkorting van Sint een klein diertje, dat heel springen kan een tuin een groentesoort een kledingstuk een voorzetsel een afkorting, die in brieven gebruikt wordt om nog iets aan de brief toe te voegen zit in een tafel of een kast een ander woord voor: overal een lengtemaat een schaal waarvan men eet het vaartuig van Noach een kledingstuk een afgekorte jongensnaam een lidwoord 2. 3. 5. 6. 7. 9. 11. 12. 13. 16. 17. 19. 21. 22. 24. 25. 26. 27. 29.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12