iü AMSIERDAMSCHE BEURS Nogmaals de Groote Kerk. TR1UMPH 'N TRIOMF VAN SMAAK 1 CENT VIRGINIA De strijd voor de Vlaamsche emancipatie. N TOPPRESTATIE VOOR DEN V CM Een lijdensgeschiedenis. Dr. Borms spreekt te Bergen over de „Yzerbedevaart. Jengcl- li erin neringen. bLRSTL IJL AD. Alkmaar, Vrijdag. De restauratie van de Groote Kerk wordt zoo langzamerhand een lijdensge schiedenis. In 1923—1927 werd de restau ratie, onder leiding van den architect van der Kloot Meyburg uit Voorburg, be groot op 500.000, ter hand genomen, doch einde 1927 stopgezet, omdat het geld, n.b. begroot voor de algeheele restauratie, was opgebruikt, terwijl het werk nog slechts voor de helft voltooid was. De deporabele toestand van het niet gerestaureerde gedeelte maakte het nood zakelijk dat ook de restauratie daarvan onder de oogen werd gezien. In 1935 deed de Minister van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen het voorstel de restauratie, begroot op 430.000 te voltooien, mits de gemeente en de provincie ieder 60.000 bijbetaal den en de kerkelijke gemeente 20.000. Dit voorstel bleef sleepende, omdat de gemeenteraad een uitvoering in werkver schaffing niet wenschte. Toen 7 Juli 1937 de toestand van den zuidelijken muur instortingsgevaar op leverde, stelde het Rijk voor de noodza kelijke voorzieningen 15.000 beschik baar. 27 Juli deelde de Minister van On derwijs, Kunsten en Wetenschappen, Slo- temaker de Bruine mede, dat thans door. stijging van de materiaalprijzen de vol tooiing van de restauratie op 520.000 werd begroot en deed hij het voorstel de volgende kostenregeling te aanvaarden: het Rijk 52 pet., de Burgerlijke Gemeente en de Provincie ieder 22 pet. en de Ker kelijke Gemeente 4 pet. en te trachten voor de financiering het werkfonds 1934 in te schakelen. Op 2 Augustus bezocht de Minister Alk maar om den toestand van de kerk in oogenschouw te nemen en in de op zijn bezoek volgende vergadering van B. en W. in de Kerkvoogdij stelde hij zich op het standpunt, dat de redding van een gebouw als de. St. Laurenskerk, één dei- meest waardevolle monumenten van Ne derland en alszoodanig een stedelijk, ge westelijk en nationaal bezit, plicht van de overheid was. Wij kregen de overtuiging, dat het den minister ernst was met de restauratie. Tegenwerkende invloeden. Op 14 Dec. deelden B. en W. den raad mede, dat Ged. Staten, overeenkomstig de alge- meene gedragslijn de provinciale subsidie niet hooger wenschten te stellen dan op 15 pCt. Het Rijk was bereid in de ontbre kende 7 pCt. te participeeren, wanneer de gemeente de ontbrekende 2 pCt. voor haar rekening nam. De raad besloot daartoe en verklaarde zich bereid de gevraagde 124.800 bij te dragen, onder de bepaling, dat de gemeente nimmer meer zal behoeven bij te dragen dan het thans gevraagde bedrag en dat de gemeente op nader overeen te komen wijze bij de uitvoering der werkzaamheden zou worden betrokken. Men versta ons goed, dit was in December 1937. Tot nog toe zijn Ged. Staten echter in ge breke gèbleven, het toegezegde voorstel aan Prov. Staten te doen, zoodat over de provin ciale subsidie nog geen beslissing is ge nomen. Wij hoorden de veronderstelling opperen, dat het proces, dat Alkmaar over het elec- triciteitsbedrijf met de provincie voert, hieraan niet vreemd is, doch achten voorals nog een dergelijke veronderstelling tegen een zoo hoog staand college als dat van Ged. Staten onjuist. Moeilijkheden met het Rijk. Zoowel B. en W. als de Kerkvoogdij had den voc^- de voltooiing van de restauratie een andere leiding dan die van architect v. d. Kloot Meyburg gewenscht, gezien het feit, dat in 19231927 de restaurantie voor het begroote bedrag slechts voor de helft tot stand kwam. De regeering bleef echter aan de leiding van architect v. d. Kloot Meyburg vasthouden. De gemeente en de Kerkvoogdij gaven toe, doch eischten, dat voor controle de heer F. H. Ringers met die taak werd belast en dat daarvoor een post op de begrooting werd uitgetrokken. De minister stelde zich op het standpunt, dat de gemeente en de Kerkvoogdij daar voor maar moesten zorgdragen en veran derde dermate van houding, dat hij van de Kerkelijke gemeente voor de voltooiing van de restauratie niet 4 pCt. doch 7 pCt. bij drage vroeg. Naar wij vernemen is het voor de kerke lijke gemeente, die voor de eerste restaura tie reeds ruim f 100.000 offerde en die voor de tweede bijdrage zich reeds verplicht ziet een hypotheek op de kosterij te sluiten, niet mogelijk, aan dezen eisch te voldoen. De geheele restauratie is hierdoor op een dood punt gekomen. Inmiddels gingen reeds onder de Ned. hervormde predikan ten stemmen op om de Groote Kerk voor den eeredienst los te laten en een nieuwe:, voor dien dienst meer geschikte kerk té bouwen. Wij verzoeken den minister en Gedep. Staten echter met grooten aandrang, den plicht na te komen dit meest waardevolle monument in Hollands Noorderkwartier te redden. Minister Slotemaker de Bruine heeft hier de eereplicht zijn gegeven woord in te lossen. Gisteravond sprak in de voorzaal van de Rustende Jager te Bergen de be kende Vlaming dr. Borms voor de afd. Bergen van den Alg. Ned. Vrouwen vredebond over het onderwerp „De Ijzerbedevaart" en „Het offer als basis voor den vrede". In een korte inleiding heette de voorzit ster, mevr. Ponstjjn, in het bizonder dr. Borms welkom. Als inleiding zal het noodig zijn aldus dr. Borms de positie van den Vlaamschen soldaat in het leger uiteen te zetten. In 1830, na de scheuring in het rijk der Vereenigde Nederlanden is het Belgische leger ontstaan. Het werd geheel en al op Fransche leest geschoeid. Voor de Vlaamsche soldaten (de meerderheid) was het Belgi sche leger daardoor geheel vreemd, te meer, doordat het meerendeel van de 65 pCt. Vlamingen absoluut niet de Fransche bevelen van het vrijwel zuiver Fransche kader verstond. Veel onrechtvaardigheid is het gevolg geweest van dezen wantoestand. Door dr. Borms, Ernest Claes en anderen is steeds hierop gewezen. In vredestijd was deze toestand foutief veel erger waren de gevolgen in den we reldoorlog: van één bevel hing het leven van honderden af. En hoe gemakkelijk .werd zoo'n bevel niet verkeerd begrepen! Tal van Vlamingen hebben als oorlogs vrijwilliger in het Belgische leger dienst genomen ondanks het feit, dat de 8085 pCt. Vlamingen (het Waalsche deel van België was eerder bezet dan het Vlaamsche, daardoor dit hooge percentage) geen recht hadden verkregen. Deze Vlaamsche vrijwilligers en de Vlaamsche beweging is in dien tijd gru welijk onrecht gedaan. Het Fransche deel van het leger schold de Vlamingen voor „boches" en de mentaliteit was uitermate onsympathiek. Het activisme ontstaat. Langzamerhand hebben de Vlaamsch- gezinden in het bezette gebied ook dr. Borms zich afgevraagd: is het goed, dat wij alles over onzen kant laten gaan, zoo lang den oorlog duurt? Moeten wij óók niet zooals de Finnen, de Ieren en de Tsjechen, van den oorlog gebruik maken om ons van de onderdrukking der Franskiljons te be- vrijden? Een brief een noodkreet van een Vlaamsch vrijwilliger (August Wille- kens) gaf den doorslag: dr. Borms werd activist. De gedachte van den activist is: recht is recht, óók als het komt uit de hand van een vijand wanneer onze eigen Waalsche volksgenooten het ons niet willen geven. Ook nü, wanneer de Vla ming wéér voor de gewetensbeslissing van den activist uit den wereldoorlog stond, zou hij niet anders kunnen kie zen! De frontbeweging. Het is eerst 1916 geworden voor de Vlaamsch-gezinden, zich in het Belgisch leger achter den Yzer, organiseerden, teneinde recht te verkrijgen. Richtlijnen werden uitgestippeld door de studentenbeweging. Na eenigen tijd werd het Vlaamsch Secretariaat echter ontbonden. Hierop is de organisatie in het geheim voortgezet. De voorschriften van de leiding van de frontbeweging, waartoe vrijwel alle Vlaamsche soldaten behoorden, werden on voorwaardelijk opgevolgd. Open brieven werden gericht aan koning Albert, waarin gewezen werd op het onrecht, dat den Vlamingen geschiedde in het leger den geheelen oorlog door. De eisch van de Vla mingen was: geef ons Vlaamsche en Waal sche regimenten. Zy is nooit vervuld. De frontbeweging kreeg voortdurend meer in vloed. De radicaalsten in deze beweging piedik- ten openlyk den opstand, wanneer aan de wenschen niet werd voldaan. Tenslotte kwam men overeen, dat de frontisten de wapens zouden neerleggen, zoodra het Yzergebied verloren ging. Het is zoover niet gekomen. Drie Vlamingen volbrachten den tocht door de vuurlinie naar de Duitschers, naar het activisme, naar den Raad van Vlaan deren in Brussel om hen den ellendigen toestand van de Vlamingen aan het Yzer- front en in de Fransche kerkers uiteen te zetten. Met de Vlaamsche frontbeweging voor het Vlaamsche recht liep parallel een be weging, die zich ten doel stelde de Vlaam sche dooden een steen met Vlaamsche op schriften („Alles voor Vlaanderen; Vlaan deren voor Christus") te geven met het sym bool der Vlaamsche beweging. Zelfs deze grafzerken bleken niet veilig voor de schennende handen der Fransch-gezinden Een poging al deze zerken tot puin te laten kloppen mislukte doordat door dezen grie- venden maatregel een Vlaamsche opstand dreigde. De frontbeweging heeft tot het einde van den oorlog toe stand gehouden. Toen was echter alle verband uiteengerukt, doordat moedwillig de Vlaamsche regimenten in het meest vernietigende vuurlinies werden gezonden. Was dit niet het geval geweest, dan zouden de activisten niet zoo gruwelijk ver volgd geworden zijn. Want dan zouden de Vlamingen van het Yzerfront hen hebben beschermd. Nu werd het Vlaamsche acti visme zooveel mogelijk vernietigd en op schandelijke wyze vervolgd. Dr. Borms werd ter dood veroordeeld (later is deze straf omgezet in levenslange gevangenisstraf en na 10 jaar is hem gratie verleend). En dat, terwijl de O. W.-ers uit het bezette gebied ais de ware vaderlanders werden geëerd Het is door dezen geest, dat de Yzer bedevaart werd geboren. De jaarlij ksche tocht naar het monument aan den Yzer, dat voor een Vlaming een middelpunt beteekent, een symbool van den strijd, die de front beweging en het Vlaamsche activisme ge zamenlijk voor het recht van Vlaanderen hebben gestreden, een zinnebeeld van de offers, die de Vlamingen zich hiervoor hebben getroost. Enorme groei der bedevaarten. Na de pauze sprak dr. Borms over de ont wikkeling van de Yzerbedevaarten. Voor het eerst gehouden in 1920 met een 1000-tal deelnemers, groeide deze manifestatie van Vlaamsch zelfbewustzijn, van de Vlaamsche 'IsJt 'y eenheid én vredeszin tot 10.000 deelnemers bij de vijfde, tot 50.000 toen de „helden toren" aan den Yzer tot stand gekomen was tot meer dan 100.000 in 1930, tot 150.000 en meer in de laatste jaren. Het is vooral de tegenwerking bij de Yzerbedevaart van 1930 geweest, die haar voorgoed in zuiver Vlaamsche richting stuwde. De eerste bedevaarten golden een bezoek aan de graven van bekende Vlaamsche leiders, later is het kruis aan de Yzer bij Dixmuiden het middelpunt geworden van de Vlaamsche beweging. De plaats, waar zij de boodschap van vrede voor de volken en recht voor de geheele trienschheid, dus óók voor Vlaanderen, aan de wereld bekend maakt; waar de Vlaming den eed van trouw aflegt aan de Vlaamsche zaak; waar de Vlaamsche oorlogsdecoraties de woorden vormen: Ik vloek den oorlog; en waar in vier talen op het monument de woorden staan, die den geest kenschetsen: Nooit weer oorlog! En tóch... De beteekenis van het kruis aan de Yzer is jaar op jaar verdiept, aldus dr. Borms. Het is het symbool geworden van de offers, die de Vlamingen en hun leiders zich heb ben gegeven in het belang van de zaak, waarvoor de Vlaming tóch bereid moet zijn het leven te geven. Het is de plaats, waar het Vlaamsche na tionalisme en de Vlaamsche vredesgedachte elkaar ontmoeten. Waar jaarlijks gemanifes teerd wordt voor den vrede in de wereld ook door recht te verschaffen aan de Vlaamsche zaak. Tot slot heeft mevr. Ponstijn dr. Borms dank gezegd voor zijn gloedvol betoog, waarna zij een gedicht declameerde; „De onbekende soldaat". EERSTELINGEN. Heden werd op de Alkmaarsche export veiling de eerste spinazie aangevoerd en wel door de heeren C. Bierman te Alk maar en Jan Bas te Heerhugowaard. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 17.58 tot 6.28 uur licht op. HEEFT DE GEMEENTE-ONTVANGER REEDS JARENLANG ONBEVOEGD BESLISSINGEN GENOMEN? Wij moeten thans nog even terugkomen op de beroemde of beruchte vragen welke het raadslid de heer C. Venneker op 25 Januari j.1. aan B. en W. gesteld heeft in verband met ons artikel „Rumor omtrent 100.000". Wij hebben het antwoord daarop onver kort in onze courant opgenomen en men herinnert zich nog wel hoe B. en W. toen van de gelegenheid gebruik hebben ge maakt om ons de les te lezen. Wij hebben daarop in het eerstvolgend nummer van onze courant een uitvoerig verweer geschreven waaraan wij niets meer hebben toe te voegen. Maar er is thans een uitspraak gedaan terzake van het bezwaarschrift van den heer I. Prins, de reclamant, die zich te hoog in de belasting op de gebouwde eigendom men zag aangeslagen en daarna van den gemeente-ontvanger den beruchten brief kreeg, dat hij niet te klagen had, want dat de gemeente, wanneer zij dat wilde, nog wel 100.000 meer zou kunnen heffen. Wat nu de bevoegdheid van den gemeen te-ontvanger terzake van beslissingen op reclames tegen deze belasting betreft heb ben B. en W. in hun antwoord op de vra gen van den heer Venneker het volgende gepubliceerd: „De beslissingen van den ontvanger op reclames tegen belastingen worden niet genomen namens ons of n a- ouderlijk tehuis, 't Gele gaslicht met dat teere, witte „kousje", misschien wel die oude koperen olielamp met haar grillige vogeltjesmotie ven, dat ouderwetsche be hang, knalrood, felgroen of donkerbruin, gestreept of met meloenmroot patroon, we herinneren 't ons als den dag van gister. Yeel is veranderd, doch kinderen hechten nog evenzeer aan hun ouderwo ning. Verwen Uzelf, verwen Uw kinderen en kies een licht, zonnig R&D behang uit de splinternieuwe R&D stalenboeken. Vraagt ze vrij blijvend aan Uw behanger. Serie 50, dekeurverzameling, Series 47-48 en 49, die extra laag geprijsd zijn. Als het R&D lettermerk op rhe i de kaft staat hebt U zekerlieid, de origineele R&D behangsels vóór U te hebben, gedrukt in de mooie, transparante „Fixa-Color" kleuren. FABRIKANTEN: Rath Doodeheef ver Levering via Uw behangerToonkamers te Alkmaar, Koningsweg 16, KINDJE IN TEIL KOKEND WATER GEVALLEN. Woensdagavond viel het eenig dochtertje van de familie Groeneveld uit Vlaardingen van de trap en kwam in een teil kokend wa ter terecht, welke het dienstmeisje juist had neergezet. Met ernstige brandwonden is het 114-jarig kindje op doktersadvies naar het ziekenhuis gebracht en hoewel de toestand zich in het begin niet zoo ernstig liet aan zien, is het in den afgeloopen nacht aan de bekomen brandwonden overleden. mens den Raad. De ontvanger beslist op grond van artikel 301 der gemeente wet, in plaats van ons College en in plaats van den Raad. Daar mede is de volledige zelfstandigheid van den ontvanger gegeven. Wij wor den in diè beslissingen derhalve niet betrokken. Wij willen intusschen gaar ne verklaren, dat de beslissing ons vol komen juist voorkomt, behoudens dan in zooverre, dat de marge van 100.000 iets ruim is genomen". Het was ons bekend, dat de heer Prins van de afwijzende beslissing op zijn recla me door den gemeente-ontvanger in be roep was gegaan bij den Raad van Beroep der Directe Belastingen, die thans een alles zins merkwaardige uitspraak heeft gedaan. Deze Raad van Beroep heeft namelijk den gemeente-ontvanger onbevoegd verklaard om in de plaats van den Raad, van B. en W. of van den burgemeester op te treden, zoodat de heer Prins niet ontvan kelijk is verklaard. Bij deze uitspraak die van 22 Febr. j.1. dateert wordt dus verklaard, dat de zoogenaamde rechtsgeldige beslissingen door den gemeente-ontvanger genomen of nog te nemen, ongeldig zijn. De R. v. B. overweegt daarbij, dat art. 299 der gemeentewet voorschrijft, dat degene die bezwaar heeft tegen den hem in art. 277 onder b, c en o opgelegden aanslag, te gen dien aanslag bij den gemeenteraad be zwaren kan inbrengen, terwijl het tweede lid van dit artikel zegt: „de Raad neemt daarop zoo spoedig mogelijk een gemoti veerde beslissing". De heer Prins had dus, zoo luiden de overwegingen, zijn bezwaren moeten in brengen bij den gemeenteraad, die daarop had moeten beslissen. In de Verordening op de invordering eener plaatselijke belasting op de gebouwde eigendommen die dus alleen op de in vordering betrekking heeft is in deze gemeente bepaald, dat voor de toe passing van art. 299 der gemeentewet in de plaats van den gemeenteraad een door B. en W. aan te wijzen ambtenaar treedt (in dit geval de gemeente-ontvanger), maar de Raad van Beroep neemt aan, dat daarmede niet is voldaan aan hetgeen in art. 301 der gemeentewet is vereischt omdat deze wet zelve den gemeenteraad aanwijst voor het ontvangen van en beslissen op ingebrachte bezwaren tegen diverse aanslagen. B. en W. hebben dat volkomen aan den gemeente-ontvanger overgelaten maar wan neer deze en niet de gemeenteraad bevoegd zou zijn, zou dat ook in de belastingveror dening zelf moeten voorkomen en niet al leen in de verordening op de invordering. En in de verordening zelf wordt te Alk maar niet vermeld welke gemeente-ambte naar of welke ambtenaren voor de toepas sing van art. 299 der gemeentewet in de plaats treden van den gemeenteraad. Naar aanleiding daarvan concludeert de Raad van Beroep, dat de mededee- ling in den brief van den gemeente ontvanger d.d. 16 November 1938 waar in aan belanghebbende wordt medege deeld, dat de aanslag van den hÏÏr Prms wordt gehandhaafd niet is aan te merken als een in artikel 299 der gemeentewet bedoelde rechtsgeldige beslissing. Wij zullen thans in het midden laten in hoeverre deze uitspraak ook toepasselijk is op de gemeentelijke „verordening regelen de het heffen van rechten voor diensten door den gemeente-reinigingsdienst bewe- zen" en de overige belastingen genoemd in artikel 277 der gemeentewet waarbij (je gemeente-ontvanger ook namens den Raa(1 optreedt, beslissingen neemt en kohiers executoir verklaart. Wij houden ons thans uitsluitend aan de uitspraak van den Raad van Beroep op het bezwaarschrift van den heer Prins en daar- uit blijkt, dat waar B. en W. in hun anL woord op de vragen van den heer Venne ker absoluut fout zijn met hun bewering dat de volledige zelfstandigheid van deii gemeente-ontvanger hier vaststaat. Ir tegen deel, door de onvolledige gemeentelijke verordening is het zelfstandig optreden van den gemeente-ontvanger ontoelaatbaar. Zooals deze jarenlang onrechtmatig belasting heeft geheven van de gebou- wen van het Witte Kruis heeft hy ook jarenlang onbevoegd en dus onrecht matig beslissingen genomen op alie door reclamanten ingebrachte bezwa ren tegen hun aanslagen in de belas. ting op de gebouwde eigendommen. Vele reclamanten, die zich bij zyn uit spraken hebben neergelegd, zouden in hooger beroep wellicht een geheel an dere uitspraak hebben gekregen. ALKMAARSCHE REDDINGSBRIGADE. De Alkmaarsche reddingsbrigade hield Woensdag haar jaarvergadering. De jaar verslagen werden goedgekeurd. Uit deze bleek, dat de brigade 1938 weer als een goed vereenigingsjaar mag beschouwen. De verwachting is, dat het komend sei zoen eveneens geen teleurstelling zal brengen. Vastgesteld kon worden dat de brigade weder het hare heeft bijgedragen in de verbetering van de zwemvaardigheid van Alkmaars bevolking. Statuten en huishoudelijk reglement werden opnieuw aangeboden en goedgekeurd. Het bestuur wordt thans gevormd door de heeren A. Nouwen, voorzitter, T. C. Uittenboogaerdt, secretaris, A. W. Geels, penningmeester, J. A. A. Goosen en W. A. van Bezooijen. Aan de propaganda van het zwemmend- redden en de voorlichting aan automobi listen en publiek bij het tewater geraken van auto's zal bijzondere aandacht worden besteed. Stadhuisontwerper in het huwelijk ge treden. - Op 9 Maart a.s. zal ir. J. J. M. Vegter, een van de ontwerpers van het plan „Belfort" voor den bouw van een nieuw raadhuis te Amsterdam, te Bussum in het huwelijk treden met mej. J. van de Kieft, Architect Vegter zal zich daama op huwe lijksreis naar Dalmatie begeven. Hij hoopt daar tevens eenigen tijd te verblijven voor de uitwerking van een stedebouwkundige studie. OPGAVE VAN NOORDHOLLANDSCH LANDBOUWCREDIET N.V. van Vrijdag 24 Februari 1939. Vorige koers STAATSLEENINGEN. 33K NederL 1938 1007» 3 Ned.-lndië 1937 9871S 5H Duits>-hl. '30 m. verkL 223/< BANK-INSTELLINGEN. Amsterd. Bank 130 Handel Mij. Cert. v. 250 129i/s Koloniale Bank1413/4 Ned. ind. Handelsbank 117 INDUSTR. OND. B1NNENL. Alg. Kunstzijde Unie 37»/;6 Caïvé Delft Cert. 843/4 Lever Bros 132%, NederL Ford367l/4 Philips Gloeil. Gem. Bezit 1961/» INDUSTR. OND. BUITENL. Am. Smelting 347» Anaconda a 211%6 Betbleh. Steel 52%6 Cities Service §65/i» Generaal Motors 367i» Kennecott Copper 273/16 Republic Steel 159/16 Standard Brands 5 V* Steel comm. 458/:» U. S. Leather 39/16 CULTUUR MAATSCH. H. V. A. 4171/j Java Cultuur 173 Ned. Ind. Suiker Unie 1917» Vereen. Vorstenlanden 765/, MIJNBOUW. Alg. Explor. Mij.. 59% Redjang Lebong i i 135 PETROLEUM. Dordtsche Petr. 295 i i i 310% 64 29>/s 915/is 10%6 200 142 120 130 99 2'Vis 106 75</4 117 106'/. 206 224 205 299 313-% 64 29% 10Vi6 10%6 2021-3} 144 119/j 134% 102 21S/l9 107 77 118 107% 205% 223% 204% 26%. 13Vi6-i 13*>/i6 72V« 31£/is §Noteering per 50. x) ex-coupon fExclaim. 'Exdividend. Prolongatie vorige koers H, heden y, pCt. WISSELKOERSEN AMSTERDAM OFFICIEEL. Vorige koers Heden 1.87 y l.SV/t 8.78 8.80% 75.20 75.35 4.96 K 4.97% 31.54 31.61 42.63 42.70 39.25 39.35 45.27# 45.37# 44.17# 44.27# Kon. Petr. Perlak Phillips Oil Shell Union Tide Water RUBBERS. Amsterd. Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Oostkust Serbadiadi Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. HollandAmerika lijn Java—ChinaJapan lijn Kon. Ned. Stoomboot Scheepvaart Unie TABAKKEN. .|*fc Deli Batavia i i i Oude Deli i i Senembah AMER. SPOORWEGEN. Atchison Topeka Southern Pacific Southern Railw, Cert.. Union Pacific Canadian Pac. 265/, 137» 727» 3^6 Laatste 2.45-3.00 1008/, 987» 23'/» 130 1297, 143% 377.-8 85 134%-»- 368% 200-% 34 215/ie *2 52>%6 67» 3615/16 279/16 153/..% 59/,» 45-6V16 39/i6 4217»-2 176 196 79% 60% New-York Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Zürich Kopenhagen Stockholm Oslo

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2