£xutd- en ÜjiIh&oiuu harenkarspel castricum oudkarspel biroek op langendijk bergen de rijp wieringerwaard grootschermer noordscharwoude heiloo bergen DERDE BLAD. f Verkooping. Uitslag verkooping gehouden op Don derdag, 23 Februari 1939 van een land bouwbedrijf van den heer J. Strooper te Kalverdijk ten overstaan van notaris Hil- brand te Obdam. Gekocht werden de per- ceelen. 1. Huis en erf, voorts perceel 8 tot 14, zijnde bouwland groot 1 H. A. 42 A. door den heer M. Burger Jz. voor de som van 5.385, perceel 2 en 3 groot 24 y2 snees door Jb. Karsten voor 960, perceel 4 groot 10 y2 snees door P. Boerdijk voor de som van 367.50, perceel 5 groot 12 y2 snees door Jb. Ruiter voor 450 en perceel 6 en 7 groot 29 snees door S. Kruijer Sr. voor 990. Benoeming. Benoemd is tot secretaris-penningmees- ter van den Polder Woudmeer in de plaats van den heer Jac. Dam, die voor deze functie bedankt, de heer W. Kistemaker te Dirkshorn. Het vijfentwintig-jarig jubileum van het gemeente-gasbedrijf. Naar aanleiding van het feit dat het Maandag 25 jaar geleden is dat het ge meentelijke gasbedrijf werd gesticht, heb ben wij een bezoek gebracht aan den di recteur, den heer J. v. d. Hoeve, die zoo bereidwillig was ons even te woord te staan. De heer v. d. Hoeve zeide ons, dat hij op 1 Maart 1921 in dienst van het gemeen telijk gasbedrijf was gekomen en dus al leen van zijn ambtsperiode iets kon ver tellen. Toen hij in dienst kwam, was het bedrijf gecombineerd met het P. E. N., zoodat men de bewoners van electriciteit voorzag. Het personeel bestond toen uit drie man. Niemand had toen voorzien, dat het ge hucht Castricum nog eens zoo'n belangrijke badplaats zou worden zooals dit nu het ge val is. Feitelijk kan er van een evolutie ge sproken worden. In dien tijd produceerden wij 110000 M3. gas, terwijl dit nu reeds 1.022000 M3. be draagt en nog zijn wij er niet. In 1935 ging het G. E. B. naar het P. E. N. over zoodat men toen de handen geheel vrij kreeg om de noodzakelijke voorziening van het gas bedrijf goed onderhanden te nemen. Meer malen gebeurde het, dat in de gasspitsuren er te weinig gasdruk was. De oorzaak hier van was dat de straatgeleidingen te klein waren geworden om aan de toen reeds groote aanvraag voor gaslevering te kun nen voldoen. Totdat de gemeenteraad de gelden vo teerde die noodig waren om het gasbuizen- net grondig te herzien, doch hiermee wa ren wij er nog niet, immers de productivi teit moest mede omhoog, zoodoende moes ten nieuwe installaties en een nieuwe gas houder worden bijgekocht. Ook dit werd toegestaan, en nu is er algemeen tevreden heid. Men verheugt zich er in, dat de gascom- missie en de nieuwe burgemeester steeds ter zijde hebben gestaan en deze noodza kelijke vernieuwingen hebben toegestaan, zoodat men op den duur een winstgevend bedrijf voor de gemeenschap zal kunnen ontwikkelen. Een goed functioneerend ge meentebedrijf is een sieraad voor de ge meente. Wij produceeren nu pl.m. 5000 M3. gas per etmaal. Het gas is van een hoog calorisch gehalte en kan den toets der cri- tiek doorstaan. Ook de prijs is er van waar men mee tevreden is. Wij werken nu reeds met 16 man vast personeel en meestal nog eenige losse arbeiders. De directeur zag de toekomst met gerustheid tegemoet. Het personeel is groot gebracht in het besef dat men het bedrijf moet dienen. De directeur sprak de hoop uit, dat het zoo mag bljjven. De snelle uitbreiding van het dorp heeft ook meegebracht dat de straatverlichting verbeterd moet worden, en hoewel spr. weet dat men het nog beter zou wilien, men kan zeggen dat het erg verbeterd is bij vroeger toen hier en daar maar een pitje brandde. Dan hebben wij evenals in de steden een toonkamer waar het nieuwste uit het nieuwste op gasgebied te bezichtigen en te koop is. Ook wij leven met onzen tijd mee door de bewoners in de gelegenheid te stellen hun apparaten tegen billijken prijs en in overleg aan te schaffen, alles via de installateurs natuurlijk. Dat al deze nood zakelijke vernieuwingen geld hebben ge kost laat zich denken, maar het was nood zakelijk dat die veranderingen moesten komen. Dit bracht het bedrijfbestaan met zich mee. Jaarvergadering „De Eendracht". De jaarvergadering van de tuinbouw- vereeniging „De Eendracht" werd Donder dagavond gehouden in het lokaal van den heer C. Vis. De voorzitter, de heer Jb. de Boer, be sprak in de openingsrede den toestand van den tuinbouw. Men is wel in opgewekte stemming bijeen, doordat de prijzen beter zijn, tengevolge van de vroeg ingevallen vorst. Dit zijn nu ongeveer de productie prijzen, meende de voorzitter. Met het overhouden is in Februari niets verdiend. De prijzen worden niet hooger, door de vastgestelde prijzen voor Duitsch- land. Er is wel aanleiding om deze te ver- hoogen. De kooplieden verwachten zeker een prijsverhooging. Zij leggen de kool op. De voorzitter deelde mede, dat een onder zoek wordt ingesteld om te komen tot ver betering der bewaarmethode van de kooL Men besloot, aan den kring van corres pondenten van den plantenziektenkundigen dienst een subsidie van 5 te geven. Op initiatief van „Tuinbouwbelang" zal weer een regeling worden getroffen voor den verbouw van blauwe aardappelen. De opgaven van de plaats, waar men de blauwen wil verbouwen, moeten voor 7 Maart worden opgegeven. De tuin bouw vereenigingen „Tuinbouwbe lang" en „De Toekomst" verklaarden zich bereid, hun aandeel in de kosten van den tuinbouwcursus te betalen. Na eenige besprekingen besloot men, de rattenverdelging ter hand te nemen. De be strijdingsmiddelen kunnen afgehaald wor den bij de heeren J. van Hout en E. Vlug. Hierna sprak de voorzitter een hartelijk welkomstwoord tot den heer Wijnveldt, burgemeester dezer gemeente. De secretaris vermeldde in zijn jaarver slag, dat de vereeniging 170 leden telt. De tuinbouwcursus wordt door 15 leerlingen gevolgd. De regeling voor de blauwe aard appelen heeft zeer goed voldaan. Het jaar verslag werd vastgesteld. Over de zetkoolregeling werd door een aantal personen het woord gevoerd. Men besloot tenslotte, dat het bestuur de zaak in overweging zal nemen t. a. v. de zetkool in de Dergmeer. Voorstel jaarvergadering N. M. B. Hèt bestuur stelde voor, in verband met de plannen van het Centraal Bureau om 1 van den omzet van 1938 te heffen, de hef fing van y voor den minimumprijs op te heffen, of daarvoor te besteden. Nadat nog eenige besprekingen waren gevoerd kon men zich met dit laatste ver eenigen. De heer Volkers verwachtte moeilijkheden voor de tuinders, nu er wat meer geld voor de producten terecht komt, doordat schuld- eischers zouden beginnen aan te dringen op betaling, door het afgeven van cessies op het van de veiling te ontvangen geld. Hij wilde voorstellen, dat den betaalmeester verboden werd, op cessies uit te betalen. De voorzitter antwoordde, dat dit reeds het geval is. Alleen voor belasting worden ces sies uitbetaald, omdat men niet anders kan. De heer Wonder vestigde er de aandacht op, dat er van opleving in den juisten zin van het woord niet gesproken kan worden. In de rondvraag stelde de heer Borst voor, aan te dringen op krappere controle van het gewicht, daar er volgens spr. onjuiste dingen kunnen gebeuren. De voorzitter zeide, dat steeds een steek proef wordt genomen. De heer Borst wilde deze echter op ruimer schaal toepassen. Een goede controle voorkomt misstanden. De heer Van Hout drong aan op hand having van de boete. De heer Van Hout deelde mede, dat de kunstmestcommissie bij de eerste inschrij ving 33500 K.G. heeft aangekocht van de fa. Haytema; de tweede (Maart) levering zal ruim 100.000 K.G. zijn. In verband met de mogelijkheid tuinbouw bedrijven te huren in de Wieringermeer, stelde de heer Borst voor, via den Noorder- marktbond aan te dringen op een soepeler toepassing van de gevraagde zekerheids stellingen. Iemand met goede capaciteiten, doch zonder middelen, heeft niet de kans een bedrijfje te krijgen. In het Marktbestuur zal hierover worden gesproken, zegde de voorzitter toe. De burgemeester sprak de vergadering nog toe. Hij vond het voor het bestuur jammer, dat er zoo weinig leden aanwezig waren. Hij hoopte, dat de strenge winter de regeeringen van de landen, die autarkie be drijven, tot het inzicht heeft gebracht, dat men niet zonder andere landen kan. Door vrijhandel zal men een betere toekomst kunnen krijgen. Van opleving kan niet ge sproken worden. De heer Volkers, in verband met wiens opmerkingen dit gezegd werd, zeide, het hier volkomen mee eens te zijn. Daarna sluiting. Men schrijft ons: Deze tijd vraagt van hen, die in zaak of bedrijf werkzaam zijn, den geheelen mensch. Niet alleen voor hen, die geestelijken ar beid verrichten, doch ook voor de anderen geldt thans: „Kermis is macht". De strijd om het bestaan is in het tuin- bouwvak zwaar en moeilijk. De velerlei bepalingen en ordeningen in ons bedrijf brengen mee, dat veel meer dan vroeger een zekere mate van algemeene ontwikkeling noodig is. Gelukkig dat wij in onze om geving een inrichting hebben, die in de ge noemde behoeften kan voorzien en waar onze jongens kennis op kunnen doen van allerlei, dat van belang is voor hun vakkun dige vorming. De Chr. Lagere Tuinbouwschool te Broek op Langendijk, die begin Mei a.s. 6 jaar zal hebben bestaan, bewijst reeds, dat zij in een behoefte voorziet. Het is te vreezen, dat in de toekomst zij, die niet voldoende zijn on derlegd, ten achter zullen komen. Alle ouders, die jongens van school krij gen met bestemming voor het tuinbouwvak, moeten hun kinderen deze school laten be zoeken. Eenheid door Democratie. De op 2 Febr. opgerichte plaatselijke afdeeling van „Eendracht door democratie" hield haar eerste ledenvergadering in „De Oude Prins". De voorzitter van het voorloopig bestuur, ds. A. C. de Regt, heette de aanwezigen welkom en gaf daarna nog een enkele toe lichting omtrent doel en streven van de beweging voor Eenheid door Democratie. De verkiezing van een bestuur had tot resultaat, dat werden gekdzen de heeren A. C. de Regt, L. Monnier, J. Chr. Ketten- borg, P. J. C. Maars en Th. Schermer. Hierna werden plannen gemaakt voor een in Maart te houden groote propagan- da-vergadering in De Rustende Jager. Een tweetal sprekers had zich in begin sel bereid verklaard, hier op te treden, na melijk mr. J. In 't Veld, burgemeester van Zaandam, lid van de Eerste kamer, met het onderwerp: „Over vrijheid" en de heer P. Brijnen uit Soest met „Attentiesein blijft". De entreeprijs voor dezen avond werd vastgesteld op tien cent, terwijl werk- loozen vrij toegang zullen hebben. Verschillende leden zegden hun medewer king toe bij het verder organiseeren van dezen propaganda-avond. De raad dezer gemente heeft besloten aan den H. H. gemeente aldaar een sub sidie te verleenen van 1000 maximum voor restauratie van het kerkgebouw. Zondagavond gaf het Daan Pool-en- semble alhier een avond. Het was weer een echte vroolijke avond. De zaal was goed bezet omdat Daan Pool voor deze om geving een gaarne geziene gast is. Aanbesteding natuurzwembad. Zaterdagmiddag werd door het bestuur van de afd. Wieringerwaard van het Witte Kruis in het openbaar aanbesteed het ma ken van een natuurzwembad met bijko mende werken achter het sporterrein al hier, waarvoor vier biljetten waren inge komen, t.w.: P. Tuin te 't Zand voor 11300, C. de Wit te Alkmaar voor 10643, Koorn en de Jong te Medemblik voor 10407, W. Uitendijk te Wieringerwaard voor 10294, De gunning is aangehouden. Rede Rost van Tonningen. Voor een volle zaal heeft het kamerlid Rost van Tonningen hier een rede gehou den. Breedvoerig werd over de vele on- menschelijkheden gesproken die spr. in Oostenrijk had gezien. Een overzicht werd gegeven van wat baron Vos van Steenwijk reeds in 1924 heeft gezegd. Minister Gose- ling werd over den hekel gehaald in ver band waarmee spr. breedvoerig de beken de Ossche zaak heeft besproken. De mi nisters, diverse kamerleden, de heer Wen- delaar, de draaitol, zooals spreker hem noemde, kregen allen een beurt. Wij, aldus spreker, zeggen niets wat we niet kunnen bewijzen, doch men laat ons de gelegenheid niet om te bewijzen, Minister Goseling moet in staat van beschuldiging worden gesteld. Drie misdrijven werden genoemd die in de doofpot zijn gestopt. Verder werd nog het een en ander over de r.-k. staatspartij gezegd. Ook de 500.000 werkloozen werden in bescherming geno men. In ons land gaat alles kapot. Wanneer het volk geen boter meer kan eten zal het vet moeten eten. De uitvoer wordt ver boden, de invoer stijgt sterk. Deze zich christelijk noemende regeering vernietigt het voedsel. Nadat ook het plan-Westhof waar spreker mede instemt nog onder de loupe werd genomen werd gepauzeerd. In de pauze werden een groot aantal vragen ingediend die stuk voor stuk wer den beantwoord. Van de gelegenheid om te debatteeren werd nog gebruik gemaakt door de heeren A. C. van Oeveren en C. C. Korndorffer. De vergadering, waarbij ongeveer 350 personen aanwezig waren, had een orde lijk verloop. Geen enkele wanklank is ge hoord. Men mag het met den spreker eens zijn of niet, er zal toch maar één roep geweest zijn n.1. „Wat kan die man spre ken." Wijkverpleging. Donderdagavond vergaderde de Wijk verpleging Zuid- en Noordschermer en omgeving ten huize van den heer van Truijen. De voorzitter, dr. Koppen, opende met woorden van welkom aan de niet talrijke leden. Uit het jaarverslag bleek, dat door de wijkverpleegster in 1938 2534 bezoeken waren afgelegd. Er was over 1938 een nadeelig saldo van 85,58. De aftredende bestuursleden dr. Koppen en C. Molenaar werden met bijna algemeene stemmen herkozen. In de vacatures S. van Stralen en P. Brouwer werden gekozen de heeren A. Caton en ds. Brinkerink. Bij de rondvraag wilde de heer Schot, gezien de minder goede financiën, het salaris van de zuster verlagen. Zoowel bij den voorzitter als bij de vergadering stuitte dit op verzet. Hierna sluiting. Candidaten voor den gemeenteraad. Het referendum onder de leden van de S. D. A. P.-afdeeling heeft tot uitslag gehad, dat de candidatenlijst voor den gemeenteraad als volgt zal zijn: 1. J. van den Abeele; 2. A. Kwadijk; 3 M. Smit; 4. R. Rijkeboer; 5. C. J. de Vet; 6. P. Dissel; 7. Abr. Keeman; 8. A. Jes. Vergadering L. T. B. De afd. Langendijk van den L. T. B. hield Vrijdagavond een ledenvergadering in „De Burg". Medegedeeld werd, dat over het collec tief contract nog eens vergaderd moet worden, daar de arbeiders niet accoord kunnen gaan met de voor Zuidscharwoude en Warmenhuizen voorgestelde loonen. Gevraagd werd, opgave te doen van de plaatsen waar men Zeeuwsche blauwe aardappelen wil verbouwen, opdat men hiermede rekening kan houden bij het planten van Schotsche muizen. Besloten werd, aan de R.K. kinderuit zending 10 subsidie te verleenen. Voorstellen voor de algemeene verga dering van den Noordermarktbond had men niet. Wel werd een bespreking ge voerd over de plannen van het Centraal Bureau van de Veilingen. Afgevaardigden naar den Noorder marktbond werden de heeren C. Bakker, D. van Kleef en G. Koopman. Plaatsver vangende heeren J. Bruin en W. Woesten- burg. Met de voorstellen voor de buitengewone alg. verg. van den L. T. B. om inplaats van twee vier vakgroepen te stichten, ging men accoord. De heer G. Koopman werd als afge vaardigde naar deze vergadering be noemd. Men besloot zoo spoedig mogelijk een landbouwcursus te organiseeren. Na eenige besprekingen over kwali teitscontrole en de berekening der kost prijzen van de kool werd de vergadering gesloten. Geen candidaat meer. De heer A. Barten Pz., raadslid voor de A. R. partij, stelt zich bij de eerstvol gende verkiezingen niet meer beschikbaar. Verhuring gemeenteland. In hotel Concordia werd een publieke verhuring gehouden van landerijen der gemeente. Deze verhuring geschiedde voor onbepaalden tijd. De prijzen, welke voor het land besteed werden, waren wel wat hooger dan bij de vorige verhuring, toen de prijzen iets boven 1 per snees waren. Een perceel berm bij station Noordschar- woude werd niet verhuurd. Er werd niet op geboden. Een ander perceel van pLm. 1 H.A. werd gehuurd voor 55. Het derde perceel weiland, groot 80 A., bracht 45 op. De prijzen van het bouwland varieerden voornamelijk van 2 tot 3 per snees. Een perceel, van 2 snees, „Dwars in den weg" genaamd werd gehuurd voor 5.10 per snees. Dit zal wel voor een parti culier tuintje zijn. Twee perceelen deden een huur van 1.50 per snees, een dam in de Noordscharwouder polder en een gedeelte Middenslik. Te Zuidscharwoude werden vrijwel de zelfde prijzen besteed als hier. Benoemd. De heer J. A. Middelhoff, volontair ter gemeentesecretarie, is benoemd als 2e ambtenaar ter gemeentesecretarie te Harenkarspel. Een nieuwe lijkauto. Heiloo gaat met zijn tijd mee en omdat de heer A. Ruiter iemand is met vooruit- zienden geest, gaat zijn autobedrijf in het zelfde tempo. De heer Ruiter, die zijn bedrijf heeft aan den StationswegHeerenweg heeft een nieuwe lijkauto aangeschaft, een moderne auto, die aan alle eischen voldoet. Deze auto heeft een lengte van pl.m. 6 meter. Het is een Amerikaansche wagen, merk Buixk en buitengewoon gerieflijk ingericht. Laag op de wielen met voldoende ruimte voor de lijkkist, waarnaast 2 zitplaatsen. Voor kran sen en bloemstukken is ruimte naast of be zijden de kist op 2 schuine rekken, zóódat men de bloemen door de groote spiegel ruiten kan zien. In de ruime cabine is naast de plaats voor den chauffeur, nog plaats voor 2 personen, wat voor het vervoer op groote afstanden een groot gerief is. Deze geruischlooze auto zal er toe bijdragen om de overledenen zoo stemmig mogelijk de laatste eer te bewijzen. Moderniseering „Oude Prins". „De Oude Prins", streeft er, onder lei ding van den heer W. Michels, naar aan de hoogste eischen te voldoen. Door de vrien delijke en frissche kleuren is deze zaak al veel aantrekkelijker geworden. De keuken is tip top in orde en thans is het buffet van een Amerikaansche Kelvinator voor zien, waardoor de diverse dranken op de gewenschte temperatuur geserveerd kun nen worden. Het buffet, dat ontworpen is, door den beeldhouwer Chris Siebelee, is van -indi rect licht voorzien en geeft aan de zaak een voornaam cachet. Vereeniging „Hulp in nood". Bij ontstentenis van den voorzitter, den heer Jac. v. Reenen, werd de Zater dagavond in café Hilbrand gehouden ledenvergadering van de vereeniging „Hulp in nood" voorgezeten door den beer P. Leering. Deze heette de slechts enkele aanwezi gen welkom en bracht na het lezen der notulen, zijn kas verslag uit. De ontvang sten bedroegen 2126.21, inclusief een gift van pl.m. 900, de uitgaven 1563.01 batig saldo 563.20. Het geldelijk bezit op 1 Jan. '1939 bedroeg 1187.86. In het afgeloopen jaar zijn 2 leden overleden, 1 vertrokken, 2 aangeworven en hebben 5 bedankt. De vereeniging telt alzoo momenteel 213 leden. Aan een 50-tal leden was in 1938 een uitkeering verstrekt ten bedrage van to taal 1379.55; 6 hiervan hebben een volle uitkeering genoten. De periodiek aftre dende bestuursleden, de heeren Jac. van Reenen en H. Blank, werden bij acclamatie herkozen. Het bestuursvoorstel dit jaar weer 1 per dag uit te keeren, in aanmerking ge nomen dat hun die van de ziektewet een uitkeering ontvangen, slechts de aanvul lende 20 wordt uitgekeerd, werd aan genomen. DE VORSTSCHADE AAN BLOEMEN EN PLANTEN. Ernstiger dan verwacht werd. Men schrijft ons uit Beverwijk: De oommissie, die door de Nederlandsche Sierteelt Centrale belast werd met het on derzoek naar de vorstschade in Kennemer- land, aangericht in de bloemen- en planten kassen, is reeds met haar werkzaamheden begonnen. Zij heeft thans ongeveer 17 bedrij ven bezocht, gelegen in Beverwijk, Aker sloot, Uitgeest, Assendelft en Heemskerk. Wij vernemen, dat de commissie reeds bij het be gin van het onderzoek heeft moeten consta- teeren, dat de vorstschade aanzienlijk groo- ter is, dan zij zich had kunnen voorstellen. Hoewel de tot nu toe bezochte bedrijven de grootste waren, voorzien van verwarming, heeft ook daar de vorst geducht onder het gewas huisgehouden. De commissie trof 5000 ramen Anemone The Caen en Fulgens aan, die zeker voor 90 pet. bevroren waren. Ook was dit het ge val met de Primula's. Vuurpijlen moeten zoo goed als totaal „uitgestorven" worden beschouwd. Zelfs de sterke planten als Mar grieten en de Hortensia's en deze laatste soort in duizenden potten, werden door de vorst geteisterd. Wanneer de planten nog leefden, dan waren toch stellig de bloemen tot in het hart bevroren. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Uitslag veiling bij opbod gehouden' o- Donderdag 23 Februari 1939, ten overi staan van den notaris mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, van de boerdeni „Kieftenburg" aan den Hoog Bierenwesr no. D 44 te Haringhuizen, gemeente Bart singerhorn, bestaande uit huismanswol ning, waarin stalling voor 29 stuks hoorn vee, hooiberging, schuur waarin stalling voor 10 stuks hoornvee, 2 paarden, var. kensschuur, mestplaat, ierkelder, arbei. derswoning D 45 en uitmuntende weilan den en circa 4 H.A. bouwland, samen groot 31.59.80 H.A., ingezet in de volgende perceelen: 1. Huis, schuur, varkensboet, ierkelder, moctnlaat. 6T1 6I*f. groot 0.41.40 H.A. 3200 2. arbeiderswoning en erf groot0.06.50 H.A. 99 1200.— 3. weiland gr. 1.15.20 H.A. 2926.08 4. id. gr. 1.05.30 H.A. 99 2442.96 5. bouwland gr. 1.22.60 H.A. 99 2182.28 6. weiland gr. 1.08.80 H.A. 99 2001.92 7. id. gr. 1.11.10 H.A. 99 2444.20 8. bouwland gr. 0.87.90 H.A. 99 1441.56 9. id. gr. 1.35.00 H.A. 99 1755— 10. weiland gr. 1.75.90 H.A. )l 3729.08 11. id. gr. 2.94.90 H.A. 99 6310.86 12. bouwland gr. 0.42.20 H.A. 99 759.60 13. weiland gr. 1.14.30 H.A. 99 2926.08 14. id. gr. 3.01.70 H.A. 99 7964.88 15. id. gr. 3.97.30 H.A. 99 8104.92 16. id. gr. 4.02.40 H.A. 99 7806.56 17. id. gr. 0.99.90 H.A. 99 1618.38 18. bouwland gr. 0.39.70 H.A. 99 365.24 19. weiland gr. 2.30.40 H.A. 99 4055.04 20. id. gr. 1.87.10 H.A. 99 3143.28 21. id. gr. 0.40.20 H.A. 99 643.20 Totaal 31.59.80 H.A. 67021.12 De afslag en combinatiën blijven bepaald op Donderdag 2 Maart 1939, des vóórmid dags 11 uur, in het Noordhollandsch Kof fiehuis te Schagen, Uitslag veiling bij opbod gehouden op Vrijdag 24 Februari 1939 ten overstaan van den notaris Mr. J. W. van der Heide te Alkmaar, van de navolgende perceelen, alle gelegen in de gemeente Alkmaar: 1. Een huis en erf aan den Stationsweg no. 16, groot 1.30 aren 3940. 2. Een huis en erf aan het Wolfspad no. 5, gr. 52 c.A. 860.— 3. Een huis en erf aan het Kweerenpad no. 4, groot 65 c.A. 750.— 4. Een huis en erf aan de Wildemanstraat no. 15, groot 71 c.A3025. De afslag blijft bepaald op Vrijdag 3 Maart 1939, des avonds 7 uur, in het café „Het Gulden Vlies" van den heer W. Mooij aan de Koorstraat te Alkmaar. Vrdagavond vond door notaris P. II. Hilbrand te Obdam in café Stadegaard de verkooping plaats van een tuindersbedrijf, samen groot 1.40.70 H.A., bestaande uit woonhuis, annex koolschuur, met erf, ge legen aan de Dorpsstraat bij den Noorder- brug, groot 5.10 aren; Een perceel bouwland, groot 1.36.60 H.A., tot najaar 1940 in huur bij gebr. Bakker. Aanvaarding gebouwen en erf 1 Mei 1939 en het land bij betaling onder gestanddoening van huur en genot der huurpenningen. De verkoop geschiedde voor mej. wed. C. Bakker Jnzn., te Obdam. Kooper van woonhuis, annex kool- schuur en erf werd de heer C. Obdam te Obdam en van het bouwland werd eigenaar de heer Hilbrand eveneens te Obdam, resp. voor 2980 en 37.10. Latyrus hebben de kweekers opnieuw moe ten zaaien. Wat reeds uitgeplant was, is ver loren gegaan. Het gevolg daarvan is, dat dit zoo gewilde product ten minste twee maan den later dan normaal aan de markt zal ver schijnen. Crocussen en Narcissen zijn eveneens de vorstperiode niet zonder schade doorgeko men. Waneer de commissie nog een goed ge was aantrok, kon zij dit als een zeldzaam heid beschouwen, de rest was door den vorst aangetast of zelfs geheel bevroren. Van de Fresia Buttercup waren over het algemeen de bollen behouden gebleven, de bloemen echter gingen verloren. Onder de Chrysanten was de schade zeer ernstig. Kweekers, die gewoon waren van de moederplanten 25000 stekken uit te zetten, zullen nu groote moeite hebben om het tot 5000 stekken te brengen. Weer in een andere kas gingen alle Ane monen ter waarde van 2000 verloren. De bij dit onderzoek tot nu toe reeds ge- geconstateerde schade betreft uitsluitend de teelt in kassen. Van de buitengewassen zul len de gevolgen van de strenge vorstperiode eerst blijken, wanneer de planten gaan uit groeien. Hoewel dit buiten het werkterrein van de commissie ligt, had zij b.v. op haar rondgang door de bedrijven ook kunnen con- stateeren, dat aan de vruchtboomen duizen den bloemhartjes bevroren zijn. De gevol gen van de strenge vorst zullen zich dan ook zoowel in de bloemisterij als in den tuinbouw gedurende den ganschen zomer nog wel doen gelden. De commissie heeft nog slechts een klein deel van het haar toegewezen gebied be zocht, maar dit begin heeft reeds aan het licht gebracht dat de vorst, die zoo plotseling inviel en waartegen de planten als gevolg van het overigens zachte weer in dezen win ter niet gehard waren, groote schade beeft veroorzaakt. k Opstandige actie in Mexico. - In Mexi- caansche regeeringskringen maakt men zich ongerust over incidenten welke zich in Sina- loa hebben afgespeeld. Te Paloma Sola is een gevecht ontstaan, dat acht uren duurde, en dat het leven heeft gekoest aan een kolo nel, twee luitenants en verscheidene man schappen. Met spoed is een bataljon infan terie derwaarts gezonden om de rebellen te bestrijden, terwijl vliegtuigen zich gereed houden om zoo noodig in te grijpen. In de staten Sinaloa en Durango wordt tegen de rebellen opgetreden. Men kent nog steeds niet het politieke karakter van de opstan dige beweging, doch het schijnt, dat de rebel len talrijk zijn en goed gewapend, en dat zii onder bekwame leiding staan.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 12