^Buitenland Rechtszaken tweede blad. Graaf Ciano te Warschau aangekomen. Studenten betuigen sympathie. Vandaag Britsche plannen ter tafel. Joden tegen voorstellen inzake Palestina. De actie tegen de nazi's in Hongarije. Talrijke arrestaties. Nieuws in 't kort. Voor kleine tuinen. sa De inkoopprijs van de melk. - De Con- umptie-Melk-Centrale en de Algemeene S -reeniging voor melk voorziening,' welke de onsumptiemelk-regeling in het Westen des lands uitvoeren, deelen mede, dat met in gang van Zondag 5 Maart 1939 het gedeelte van den prijs, dat de veehouder rechtstreeks van den kooper der melk ontvangt, wordt verlaagd met Y cent per liter melk. De rijs voor 2e klasse melk wordt hierdoor 5 75 cent per liter, terwijl voor le klasse en 3e klasse melk een premie resp. een korting van 0.25 cent per liter melk wordt toege past. De koningin in Zwitserland. - H.M. de koningin is gister met haar gevolg aangeko men in Hondrich, een mooi dorpje aan hfet meer van Thun. Zij zal daar twee of drie weken doorbrengen. Nederlands vertegenwoordiging in Spanje. - Als gevolg van de erkenning van het bewind van generaal Franco als de regee ring van Spanje treedt thans jhr. van Pan- huys, die tot dusver als agent der Neder- landsche regeering te St. Juan de Luz ver toefde, op als tijdelijk Nederlandsch zaakge lastigde bij de Spaansche regeering. Minister Steenberghe naar Berlijn. - Naar de Tel. meldt, zal de minister van eco nomische zaken in het begin van Maart een bezoek aan Berlijn brengen. Luit.-generaal Hardenberg f. - Op 63- jarigen leeftijd is te Den Haag overleden de gep. luit.-generaal tit. J. H. Hardenberg, oud- commandant van de luchtvaartafdeeling en oud-inspecteur der infanterie. Invoer van boter in Frankrijk. - Wij vernemen van bevoegde zijde, dat Frankrijk jn verband met de vorming van een zooge naamde Stock de securite de invoer toestaat van een hoeveelheid boter van 5000 quin- talen. Tevens is de Taxe de Licence tijdelijk en wel tot 31 Maart a.s. verlaagd van 200 francs tot 20 francs per 100 K.G. Jeugdige boefjes. - De aanhouding van twee jongelieden, resp. 17 en 18 jaar oud, verdacht van een inbraak aan de Prinse gracht te Den Haag, was aanleiding tot de bekentenis, dat zij, behalve deze inbraak, nog vijf andere inbraken en diefstallen op hun geweten hadden. De Italiaansche minister van buiten- Jandsche zaken, graaf Ciano, is Zaterdag, vergezeld van zijn echtgenoote en een gevolg van tien personen, voor een offi cieel bezoek te Warschau aangekomen. Op het station werd het gezelschap be groet door den Poolschen minister van bui- tenlandsche zaken, Beek, diens echtgenoote, den burgemeester van Warschau en talrijke andere militaire en civiele autoriteiten. Ciano heeft in tegenwoordigheid van mi nister Beek een bezoek gebracht aan mi nister-president Skladkowsky en aan maar schalk Smigly Rydz. Ciano heeft daarna een bezcek gebracht, aan Beek, met wien hij een onderhoud heeft gehad van twee uur en een kwartier en aan het graf van den Onbekenden Soldaat, waar h(j een krans legde. Toen Ciano zich in de Italiaansche am bassade bevond, hebben studenten een sym pathie-betooging georganiseerd. Op het ge roep der studenten begaf Ciano zich op het balkon, van waar hij den betoogers toeriep: Leve Polen. Toespraken, Zaterdagavond zijn bij een officieel aan zitten aan een te zijner eere door Beek in het ministerie van buitenlandsche zaken aan geboden diner, diverse toespraken gehou den. Beek heeft daarbij o.m. gezegd: „Wij zul len trachten den omvang der vriendschappe lijke samenwerking tusschen onze beide regeeringen uit te breiden in den geest dei- belangen van onze beide naties zonder de rechtmatige belangen van anderen uit het oog te verliezen". In antwoord hierop zeide Ciano o.m.: „Po len en Italië zijn verbonden door het weder- zijdsche begrip voor elkanders streven en doeleinden. Wanneer men niet slechts in het verleden doch ook in de toekomst kijkt, zal men ervaren, dat de vriendschap tusschen beide landen steeds hartelijker en dieper zal worden. Ik hoop, dat mijn reis zal worden opgevat als een nieuwe uitdrukking van de nauwe vriendschap, welke het fascistisch Italië voor Polen koestert, alsmede van de sym pathieën waarmede het fascistische Italië het streven volgt, waardoor Polen zich zulk een belangrijke plaats onder de groote mogend heden heeft veroverd". De „Giornale" over het bezoek. De „Giornale d'Italia" doet in een zeer uit voerig bericht uit Warschau o.m. uitkomen, dat de Italiaansch-Poolsche ontmoeting, hoe wel belangrijk, geen enkele nieuwe diploma tieke acte noch eenige beslissing tengevolge zal hebben, welke verwijdering op politiek gebied tengevolge zou kunnen hebben. Er zal geen enkel pact worden onderteekend en Dolen zal geen enkel nieuw besluit in deze °f gene richting nemen. De ontmoeting aldus het blad beoogt vooral een „opheldering der betrekkingen tusschen de beide landen, door een onder zoek van den toestand en de Europeesche kwesties, welke hun belangen en de richt lijnen van hun politiek raken". Overstrooming in Griqualand. - Vrij dagnacht is de Zuid-Afrikaansche stad Um- zinkulu in Oost Griqualand door een over- strooming geteisterd, waardoor twaalf in boorlingen zijn verdronken. Binnen een paar hur steeg het water van de Umzimkulu- zivier bijna tien meter, wegen en spoorlij nen werden vernield en de bewoners van dt stad brachten een angstigen nacht door. Een inlandsche kon haar vier kleine kinderen s'echts redden door op haar bed te gaan st.aan, tot haar middel in het water met haar v'er kinderen op haar schouders. Het voornaamste punt van de voor stellen, die de Britsche regeering heden bij de besprekingen ten aanzien van Palestina zal indienen, Zaterdag zou zijn, in het najaar een ronde-tafelcon ferentie te houden in den geest van de ronde-tafelconferenties, welke aan de nieuwe grondwetten voor Indië en Egypte vooraf zijn gegaan. Men ge looft, dat de Britsche regeering den wensch te kennen heeft gegeven, dat Palestina zelfbestuur krijgt. Men gelooft dat dit voorstel de eerste stap is op den weg naar de uiteindelijke stich ting van een Palestijnschen staat met gelijke rechten voor alle burgers, waarborgen voor de Joodsche minderheid en een defensief verbond met Engeland. Een overgangsmaatregel. Als overgangsmaatregel zou een wet gevende vergadering kunnen worden inge steld, bestaande uit Arabische, Joodsche en Britsche leden. Joden en Arabieren zouden worden uitgenoodigd deel te nemen aan de uitvoerende macht van het land. Beide partijen hebben reeds een korte uiteenzetting van het plan ontvangen. Joden verwerpen de voorstellen. Vernomen wordt, dat de uitvoerende raad van het Jewish Agency, na giste ren te Londen voortdurend te hebben vergaderd, besloten heeft, de catego rische verwerping van de voorstellen der Britsche regeering inzake Pales tina aan te bevelen, de definitieve be slissing ligt thans bij het conferentie comité van zionisten en niet-zionisten. De berichten uit Londen over de ontwik keling van de conferentie inzake Palestina hebben den Nationalen Joodschen Raad in Palestina aanleiding gegeven tot publicatie van een verklaring, waarin o.a. gezegd wordt, dat het gerapporteerde voorstel tot beëindiging van het mandaat over Palestina en de vervanging ervan door een onafhan- kelijken staat onder controle van Arabische meerderheid, de grondvesten van het Joodsch nationaal tehuis dreigt aan te tasten, en dat dit plan op den tegenstand van de Joodsche bevolking van Palestina en van het geheele Joodsche volk zal stuiten. De Joodsche bevolking zal zich eensgezind verzetten tegen elke poging, haar den status van een minderheid op te dringen, en haar groei en haar vrjje ontwikkeling in haar vaderland te belemmeren. „Er zal in het land van Isiaël geen Joodsch ghetto zijn", aldus besluit de vergadering.-' NATIONAAL-SOCIALISTISCHE PARTIJ IN HONGARIJE ONTBONDEN. De nationaal-socialistische partij in Hon garije, welke onder leiding stond van ma joor Szalassy, is ontbonden. Den laatsten tijd werden talrijke huiszoekingen verricht in het centraal bureau van de partij, in verband met den anti-Joodschen aanslag in de Dohanystraat te Boedapest. Gisteroch tend hebben 600 politiemannen de ver schillende bureaux van de partij bezet, men verwacht dat talrijke arrestaties zullen worden verricht. Men kan thans verwachten, dat na het verbieden van een partij, waarvan de kracht reeds aanmerkelijk was verminderd, majoor Szalassy toch is tot drie jaar dwang arbeid veroordeeld en het blad van de be weging is verboden, het extremisme meer tot uiting zal komen in de nieuwe regee- ringspartij, welke een sterken radicalen vleu gel heeft, waarvan de meest geziene leider de vroegere minister-president Imredy is. Deze heeft, onmiddellijk na zijn aftreden en niettegenstaande de omstandigheden, welke tot dit aftreden noopten, besloten den strijd voort te zetten. Men weet zeer wel, dat Imredy en zijn vrienden streven naar een totalitairen regeeringsvorm met fascistische strekking. DE HONGERSNOOD TE BODJONEGORO. De hoofdredacteur der Ind. Courant heeft een correctie aangebracht op het artikel van zijn specialen medewerker in Bodjonegoro over de hongeroedeem. Het volgende is eraan ontleend: „Een ander punt, waarop acht geslagen moet worden, is de omvang die de hon geroedeem heeft aangenomen. Er zijn 68 patiënten in het hospitaal opgenomen, schreven wij. Er zijn er intusschen elf als hersteld ontslagen en er komen er geen elf bij, gelijk onze verslaggever meldde. Er moesten eigenlijk in het geheel geen hongeroedeem-lijders zijn en het oprichten van een nood-hospitaal had niet noodig be hoeven te wezen, aldus onze en anderer meening. Een meening, die ook gedeeld wordt door het B.B. en den dienst voor de Volksgezond heid. Er dient dan echter dit te worden op gemerkt: Het district Baoereno telt in totaa' 160.600 zielen en tot hen behooren de 68 hospitaal-patiënten, terwijl er 2470 lieden zijn, die nog geen oedeem hebben, doch door welke oorzaak of combinatie van oor zaken ook, ondervoed zijn geraakt. Deze menschen krijgen op het oogenblik voedsel in natura verstrekt, hetgeen verleden jaar met tienduizende n moest geschie den. Deze getallen krijgen wellicht nog iets meer relief, indien men nagaat, dat de be volking van de geheele door de oogstmis- lukkingen getroffen streek, Lamongan, uit gezonderd Patjiran, Rengel, geheel Bodjo negoro, ruim 900.000 zielen telt. Hoe ernstig ook het feit blijft, dat de hongeroedeem voorkomt, indien wij de be volkingsgetallen tegenover het totaal aantal ziektegevallen zetten, moet erkend worden, dat het kwaad van beperkten omvang is. Er is in den laatsten tijd al heel wat over de jammerlijke ellende in dit deel van Oost- Java gepubliceerd, ook in ons blad, doch het kan zijn nut hebben, er nog eens aan te herinneren, dat de regeering de laatste twee jaren ruim vier ton aan Bodjonegoro be steedde, terwijl de provincie voor speciale werken in die periode 208.000 gulden be schikbaar stelde". Zevenenveeihig leiders der Honga- risten, de nationaal-socialistische- beweging in Hongarije, welke Vrijdag werd verboden, zijn naar een con centratiekamp overgebracht. Tot hen behooren journalisten, een professor, .enige lagere regeeringsambtenaren jn eenige reserve-officieren, die allen de kans loopen tot twee jaar gevan genisstraf te zullen worden veroor deeld. De Hongaarsche politie heeft Zaterdag in de prpvincie tweehonderd tot driehon derd personen gearresteerd. Een groot aantal dergenen, die gisteren te Boedapest zijn gearresteerd, zijn, na een waarschuwing te- hebben ontvangen, weer op vrije voeten gesteld. De politie heeft ook een hoeveelheid propagandamateriaal en een zeer groot aantal documenten in beslag genomen. De fondsen van de organisatie zullen worden verbeurd verklaard en voor weldadige doeleinden worden aangewend. Het schijnt, dat de politie de meeste ge heime codes en documenten, de organisatie betreffende, heeft in beslag genomen. Het gevaarlijkste was een geheime groep, het zwarte front, welke verant woordelijk is voor den bomaanslag, welke in het begin van de maand op de synagoge werd gepleegd. Dank zij de in beslag ge nomen papieren, kon de identiteit van vrijwel alle leden worden vastgesteld. Er zijn reeds 67 personen gearresteerd, doch men gelooft dat verscheidene personen reeds naar Weenen zijn uitgeweken. Hoewel de regeering haar maatregelen met volledig succes en met een minimum van onrust heeft ten uitvoer gelegd, ge looft men algemeen, dat de kwestie niet zoo gemakkelijk zal kunnen worden ge liquideerd. Ondanks het feit, dat 'de partij der Hongaristen zuiver Hongaarsch was en zij geen Duitsche leden telde, be staat er gn en twijfel over, dat zij ge ïnspireerd werd door het buitenland en vandaar haar middelen heeft ontvangen. De ontbinding der Hungaristische party. 53 nationaal-socialisten, die op 1 De cember relletjes hebben uitgelokt, zullen eveneens naar een concentratiekamp wor den overgebracht. De positie der extre misten in het regeeringskamp is daarmede in geval van verkiezingen versterkt. De Hongaarsche studenten hebben een verbod weten te verkrijgen van een lezing, die, zou worden gehouden door den leider der Duitsche minderheid, Basch. BLIJFT AZANA NOG AAN? „Er zijn andere veronderstellingen". Gisteravond te 22.2A, heeft Azana, in gezel schap van zijn zwager Rivas Cheriff Parijs verlaten. Te 9.15 ufjii hedenmorgen kwam men te Collonges Sous Saleve aan. Rivas Cheriff verklaarde aan de pers: „Indien de president reeds zou zijn afge treden, zou ik het u zeggen. Neen, hij is nog niet afgetreden en gij kunt de geruchten, dat zijn ontslagbrief zou zijn overhandigd op de Spaansche ambassade té Parijs tegen spreken. Gij weet, dat de president zich op Fransch gebied onthoudt van alle politieke activiteit. Indien hij zou aftreden, dan zou dit eerst in Spanje bekend zijn en dit is wettelijk. Misschien zal hij evenwel niet aftreden, wie weet, er zijn andere veronder stellingen". Rivas voegde hier aan toe, dat de presi dent eenige dagen wilde uitrusten te Colort- ges en dat, indien zich iets bijzonders zou voordoen, de journalisten gewaarschuwd zouden worden. ACCOORD TUSSCHEN BERAN EN KUNDT. Officieel wordt gemeld: de onderhande lingen welke gevoerd zijn tusschen den minister-president Beran en Kundt, den leider der Duitschers in Tsjecho-Slowa- kije, hebben geleid tot de pnderteekening van een accoord, krachtens hetwelk de Duitsche burgers in Tsj echo-Slowakije zouden zijn vrijgesteld van militairen dienst. Dit accoord, zoo wordt hieraan toe gevoegd, ligt overigens in het kader van de maatregelen tot reorganisatie en ver kleining van het Tsjecho-Slowaaksche leger, welke de regeering met Praag na de inkrimping van haar grondgebied heeft moeten nemen. Deze maatregel is getrof fen naar analogie van wat in Duitschland geschiedt t. a. v. de burgers van Tsjechi sche nationaliteit. NAAR ZUID - AFRIKA VERTROKKEN. De heer F. A. van der Loo, oud-com mandant uit den Boerenoorlog en begif tigd met de officiersmedaille voor den Anglo-Boerenoorlog 1899, is gisteren, ver gezeld van zijn echtgenoote, uit Den Haag vertrokken voor een reis naar Zuid- Afrika. Hij zal namens de gedecoreerde oud- strijders een gecalligrapheerde oorkonde aan de regeering der Unie van Zuid- Afrika overhandigen als dank voor de verleende onderscheidingen, welke oor konde vergezeld gaat van persoonlijke adhaesiebetuigingen van verschillende oudstrijders. Voorts zal de heer van der Loo aan den minister-president Herzog, aan de gene raals Kemp en Havinga en aan minister Pirow een medaille-herinneringsbord (ontwerp van den heer van der Loo) overhandigen, van welk bord ook een exemplaar is aangeboden aan den gezant der Unie van Zuid-Afrika hier te lande, dr. van Broekhuizen. Verder zal hij kransen leggen bij Elandslaagte op het monument voor de gevallen Nederlanders en op het monu ment voor in concentratiekampen gestor ven vrouwen en kinderen te Bloemfontein, en eveneens op de graven van de presi denten Steyn en Kruger en van generaal de Weth. Een der voornaamste redenen voor het bezoe kvan den heer van der Loo aan Zuid-Afrika is om met de regeering der Unie besprekingen te houden over een Nederlandsch-Zuid-Afrikaansche tentoon stelling in den dierentuin in Den Haag, welke tentoonstelling dan gehouden zal worden van 15 Juli tot eind Augustus van dit jaar. Op deze tentoonstelling, waarvan de plannen worden ondersteund door gezant dr. van Broekhuizen, zullen o.a. worden tentoongesteld twee boerenwagens met ossen en kaffers, een kafferdorp en een boeren-commando. De kaffers zullen krijgsdansen uitvoeren en huwelijkscere moniën demonstreeren. VERDEELT IJSLAND ZICH IN TWEE EILANDEN? De geologen te Reykjavik houden zich be zig met de vraag, of de bodem van IJsland daalt en het eiland zich langzamerhand in twee stukken verdeelt. Er zijn namelijk eenige verschijnselen, die erop schijnen te wijzen, dat er een splitsingsprocedure op treedt. Lange spleten, alle liggende in de zelfde richting, strekken zich uit van het Noord-Oosten naar Zuid-Westen. Sommige dezer scheuren reiken tot diep in het land en in de nabijheid verheft zich een reeks kraters, die groote hoveelheden lava uit spuwen. In enkele deelen van het land zijn terreinen van vele vierkante mijlen opper vlakte verscheidene meters gedaald. Aan de hooge rotsmuren rondom deze gebieden kan men zien, hoe het vroegere niveau van het land is geweest. De geologen willen thans nauwkeurige berekeningen maken door de hoogte aan beide zijden van de rotsmuren voortdurend te controleeren. Indien men dan tot daling van den bodem en splitsing van het eiland zou moeten concludeeren, zou men daarin een bewijs kunnen zien voor de theorie van Algred Wegener, diev beweerd heeft, dat Amerika millioenen jaren geleden van Europa is „weggegleden", waardoor de At lantische oceaan zou zijn ontstaan. IJsland zou dan een overgebleven deel van het vroegere vasteland moeten zijn, dat zou „aarzelen" naar welken kant het moet glij den en zich daardoor zou splitsen. Kabelballons door bliksem getroffen. - Een van de zes ballons van een kabelver- sperirng te Stanmore (Eng.) is gisteren door den bliksem getroffen en als een brandende massa neergestort. Ook nabij Chigwell in Essex is gistermiddag een ballon brandend neergestort.. Te Stanmore kwaim de bran dende ballonop een hangar terecht, welke schade opliep, doch niemand werd overigens gedeerd. Bcfnaanslag. - Gisterochtend is in het centrum van Praag een bom ontploft, tenge volge waarvan alle ruiten van een Joodsche zaak en van een vroegere communistische co öperatieven winkel werden verbrijzeld. Men denkt, dat deze bomaanslag gepleegd is door fascisten,.die. ontstemd zijn over de weige- Ving der regeering, haar leider Gajda in de regeering qp te nemen. Duitsche kerk sluit Joden uit. - De ker- keraad van de evangelische kerk in Thürin- gen (Dld.) heeft een besluit afgekondigd, waarin bepaald wordt, dat in den vervolge geen bekeerde Joden meer lid van deze kerk kunnen zijn. Hevige regenval. - In Victoria (Austra lië) is zooveel regen gevallen als in 26 jaar niet meer is gezien. In twee dagen is 12 c.M. regen gevallen en op tallooze plaatsen zijn de rivieren buiten hun oevers getreden. De vluchtelingen uit het gebied, waar in Januari de boschbranden hebben gewoed, die thans in. tenten leven, hebben veel te lijden van de regen en de koude. Schrijven van Roosevelt aan Green en Lewis. - President Roosevelt heeft een schrijven gezonden aan William Green, den president van de Amerikaansche federatie van den arbeid en John Lewis, den voorzit ter der Commissie voor industrieele organi satie, waarin hij op hen een beroep doet een commissie te benoemen om te onderhande len over vrede in de arbeidersbeweging. Hij voegde hier aan toe, dat de arbeidersklasse tegenover een uitdaging geplaatst is, waar zij verdeeld is in twee tegenover elkander staande kampen. De terreur in Palestina. - Gisterochtend is in het centrum van Haifa (Pal.) een bom geworpen, naar een vrachtauto, tengevolge waarvan de Joodsche chuffeur en zijn helper werden gedood. In verband hiermede is voor het grootste deel van Haifa een curfew af gekondigd. Vanochtend zijn in de Arabische wijk van Haifa twee bommen ontploft, waardoor 21 personen werden gedood en 44 gewond. Alle slachtoffers van de bomaanslagen te Haifa zijn Arabieren. Twee Joden en een politieman werden door schoten gewond. De trein tusschen Jaffa en Jeruzalem is buiten een Arabisch dorp ontspoord, doordat de bouten uit de rails waren verwijderd. De locomotief en een wagon zijn omgevallen. De Arabische machinist en stoker en twee Arabische passagiers werden gewond. 240.900 Joden hebben Duitschland ver laten. - Van semi-officieele Duitsche zijde wordt medegedeeld, dat tot November 1938 ongeveer 140.000 Joden Duitschland hebben verlaten terwijl sedert dien ongeveer 100.000 Joden uit het land zijn vertrokken. De meesten van hen zijn naar de Vereenigde Staten gegaan, verder naar de staten van Zuid-Amerika, Engeland. Frankrijk, België, Nederland, Zwitserland en China. Italianen verlaten Frankrijk. - De ,,Mes- sagero" verneemt uit Parijs, dat vandaag on geveer 3000 Italianen definitief Frankrijk zullen verlaten om naar hun vaderland terug te keeren. Binnenkort zullen ook 500 Italia nen, die op Corsica wonen, naar Italië terug- keeren. Misbruik van gezag door Russische ambtenaren. Vier gewezen Russische amb tenaren van de Gepeoe worden volgens Reu ter beschuldigd van provcceerende en onge fundeerde arrestaties van schoolkinderen, die zij er van hadden beschuldigd deel te hebben gehad in contra-revolutionnaire mis daden. Zaterdag is bekend geworden, dat deze gewezen ambtenaren te Leninsk in het 3. steenkolenbekken van Kusnetzky (West- Siberië) terecht gestaan. De beklaagden moeten bekend hebeben kinderen van tien tot twaalf jaar te hebben aangehouden we gens beweerde politieke misdaden. Dit pro ces is het derde van dezen aard dit jaar. Het vormt een onderdeel van een algemeene campagne tegen machtsmisbruik. 199 Duitschers „ausgebürgert. - In het Duitsche staatsblad wordt een lijst gepubli ceerd met de namen van 199 personen, voor het meerendeel Joden, die van de Duitsche nationaliteit zijn vervallen verklaard. Norma Shearer ernstig ziek. - De film ster Norma Shearer is lijdende aan een keel ontsteking. Volgens een verklaring van haar arts is zij ernstig ziek. Robbenjagers op ijsschoisen afgedreven. - De stoomschepen „Tsjkalof Lozows Ki" en „Luitenant Schmitt" zijn, tegelijk met vier vliegtuigen, vertrokken om hulp te gaan brengen aan 570 Russische robbenjagers, die op het van den oever losgeraakte üs zijn af gedreven. 397 hunner werden reeds, met paarden en materiaal, gered. DE ZAAK VAN DE „ARNOUD". De Hooge Raad heeft heden arrest ge wezen in de bekende zaak van de kalkzand steenfabriek „Arnoud", wier directeur baron van Hardenbroek van Ammerstol door de rechtbank te Haarlem is veroordeeld tot drie geldboeten van vijftig cents wegens over treding van de Arbeidswet door zonder ver gunning nachtarbeid te laten verrichten. De Hooge Raad heeft in zyn arrest o.m. overwogen dat de rechtbank terecht haar beroep op overmacht heeft verworpen. De Hooge Raad verwierp het ingestelde cassatieberoep. Zoo is dan in hoogste instantie een be slissing gekomen in de sinds 1937 sleepende gehouden geruchtmakende zaak. Zooals men weet, werd er in de fabriek van „De Arnoud", in strijd met de wet, nachtarbeid verricht, terwijl tegen concurreerende fabrieken, in andere rayons, die hetzelfde poogden te doen, met kracht werd opgetre den. De directie van „De Arnoud" stelde zich op het standpunt, door overmacht (groote orders), hiertoe genoodzaakt te zijn en voerde voorts als verweer aan, dat een in 1927 door minister Verschuur verleende vergunning, als een bevel werd opgevat en deelde mede, dat bij verbod van den nacht arbeid, het bedrijf zou moeten worden stop gezet. Hangende het geschil heeft de arbeids inspectie, tegen het bedrijf 6000 processen- verbaal opgemaakt. Verwacht wordt, dat hieraan geen gevolg zal worden gegeven, en dat zal worden aangenomen, dat de directie ter goeder trouw gemeend heeft, de wet te kunnen overtreden. Nu in hoogste instantie een principieele beslissing is genomen, zal er van heden af wel geen sprake meer zijn van nachtarbeid in „De Arnoud" en zal wel tevens blijken, dat er van stopzetting van het bedrijf geep, sprake zal zijn. Te lang reeds heeft dit bedrijf in een bevoorrechte positie verkeerd, waardoor noodeloos, andere fabrieken in dagarbeid stil werden gelegd. NIEUWE ROTSPLANTJES. Hoe verder in het voorjaar, hoe meer de liefhebber weer plezier in zijn tuin krijgt, en tevens hoe critischer hij hem gaat be kijken. Door de strenge vorst van dezen winter zullen er vele van zijn troetelkinde ren het opgegeven hebben, en zal er dus menig plantje vervangen dienen te worden, dat er in het najaar nog prachtig bij stond. En zoo snuffelt thans menige liefhebber vol interesse in de prijscouranten om zijn col lectie plantenmateriaal aan te te vullen. Hoewel het sortiment enorm groot is, ver schijnen er ieder jaar nieuwigheden en verbeteringen, die er zoo aanlokkelijk in beschreven worden, dat we er gaarne de proef eens mee nemen. Waar we eenige Aubriëtia's hebben staan, maken we er een aardig groepje van, door er de karmijnroode variëteit deltoidea Vin- dictive met extra groote bloemen aan toe te voegen. En van groepjes gesproken, denken we meteen aan het kleurige effect van ver schillend laagblijvende Phlonen, die we zoo prachtig kunnen combineeren, b.v. de nieuwe Amerikaansche variëteit. Phloa adsurgens met levendige zalmrose bloemen, tegen de lila-mauve bloempjes van de Phloa Douglasii en de zuiver witte Douglasii Snow Queen. Wie er last van heeft, dat zyn Cerastium op het muurtje alle andere rotsplantjes ver dringt, en die de groote toeven witte bloe men toch noode zou misen, probeere het eens met de Cerastiium Aomentosum Colum- naea, een compacte groeier, waarvan zoowel blad als bloem wit gekleurd zijn. Liefhebbers van de ouderwetsche Fuch sia's, kunnen thans ook een dwergsoort toe passen, de Fuchsia pumila, rood en blauw gekleurd, van welken bloei we langen tijd achtereen kunnen genieten. En op een zonnig plekje probeeren we natuurlijk, wat van die nieuwe fleurige Zonneroosjes, Helianthemum hybr. Ben Dearg, karmijnrood met donkerder hart, Ben Heckla, bijzonder groot van bloem, terracottakleurig met roestbruin hart, Fire Flaine, oranje scharlaken of Mill Mould, oranje karmijn, allen zonder onderscheid echte zonnekinderen, die zich in de zomer maanden weelderig met bloemen tooien. Voor het najaar kiezen we wat van die nieuwe laagblijvende Asters, omdat er in dien tijd zoo'n behoefte is aan kleur en fleur in rotstuin of muurtje. Prachtig is de zuiver rose Marjorie, de witte Niobe, en de Blue Bird met lavendelblauwe bloemen. Hiermee deden we een bescheiden greep in de collectie nieuwtjes, waarbij ongetwij feld voor elck wat wils zal blijken te zgn. A. C. MULLER—JDZERDA.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 7