LAATSTE BERICHTEN. J^xmmciaal Tïieuws WeeeêetidU Jiid&chtifteh, TWEEDE BLAD. HEERHUGOWAARD WARM EN HUIZEN KOEDIJK ZIJPE SCHAGERBRUG Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. SCHOORL TEXEL VECHTPARTIJ TUSSCHEN ZIGEUNERS EN AUTOMOBIELEN. Op de Ter Aasche Zuwe, onder de gem. Vinkeveen, zijn Zaterdagmiddag een groot aantal woonwagenbewoners eenerzijds en een aantal bestuurders en inzittenden van vrachtauto's anderzijds slaags geraakt. Vijf personen liepen kleine kwetsuren op. Twee hunner moesten zich onder behande ling stellen van een geneesheer. Twee woonwagens werden zwaar gehavend, ter wijl eveneens een tweetal vrachtauto's de gevolgen van den strijd moesten ondervin den. De Crt. vertelt het geval als volgt: Omstreeks drie uur trok door het dorpje Ter Aa een zevental woonwagens achter elkaar rijdende in de richting Vinkeveen. Een drietail vrachtauto's met er achter een autobus, welke den dagelij kschen dienst tusschen Vinkeveen en Utrecht onder houdt, kwam uit de richting Ter Aa aange reden en reden dus in dezelfde richting, waarin zich de colonne woonwagens voort bewoog. De bestuurder van de voorste vrachtauto gaf door het geven van signalen te kennen, dat hij wilde passeeren. Zonder zich van het getoeter iets aan te trekken, bleven de wagens midden op den weg rij den. Een vijftig meter vóór den volgenden uit haal gaven de auto's met hun claxon en toeters gemeenschappelijk te kennen, dat zij niet van zins waren om nog langer te wachten. Wederom trokken de woonwagen bewoners zich er niets van aan. De be stuurder van de voorste auto, een veekoop man, werd het op het laatst zat en reed zijn auto achter op den achtersten wagen van de colonne woonwagens. Door deze botsing liep de woonwagen schade op. Of er niets gebeurd was, zetten de wagens hun reis voort en ten tweeden male reed de vracht auto van achteren op den woonwagen. Alle woonwagens stopten. Enkele chauffeur snelden naar voren en namen het paard van de achtersten woon wagen bij den kop, om zoodoende den wa gen ter zijde van den weg te zetten. Het paard werd schichtig, liep terug en de woonwagen kwam in aanraking met een der- langs den weg staande knotwilgen. Hierdoor werd de wagen van achteren ge heel in elkaar gedrukt, terwijl alle ruiten werden verbrijzeld. De inzittenden van den woonwagen stegen uit en begonnen te gillen. Dit was het sein voor de anderen. Man nen, vrouwen en kinderen kwamen aan rennen. De mannen waren vrijwel allen ge wapend. De een met een boksbeugel, de an der met een sabel, terwijl de overigen als vendelzwaaiers met dikke knuppels kwa men aanrennen. Rake klappen werden uit gedeeld, en terwijl de mannen zich met de automobilisten bezighielden, begonnen de vrouwen haar woede te koelen op de vrachtauto's. Een tijdje ging het gevecht gelijk op, doch toen enkele automobilisten kwetsuren hadden opgeloopen en den strijd moesten staken, zagen de anderen in, dat zij het onderspit zouden moeten delven. Zij sloegen op de vlucht en twee hunner zoch ten een goed heenkomen in de autobus. Ruim een half uur had de vechtpartij geduurd en na afloop kon de begrooting worden opgemaakt. Er waren niet minder dan vijf personen gewond. Na een half uur gaven de woonwagens de auto's doorgang en de gewonden werden naar Vinkeveen vervoerd om zich onder behandeling van een dokter te stellen. Wel vermoedende, dat de politie met het geval in kennis zou worden gesteld, had een aantal zigeuners, die bij de vechtpartij betrokken waren geweest, inmiddels op de fiets de vlucht genomen. Toen de rijksveld- wacht te Vinkeveen op het raadhuis allen in verhoor nam, zei niemand iets uitstaan de te hebben gehad met de knokpartij. De zigeuners trokken hierna met hun wagens in de richting van Uithoorn, niet echter voordat zij de rijksveldwacht beloofd hadden, in het vervolg het verkeer de gele genheid te geven, te passeeren. DANKBETUIGING VAN DE KONINGIN. Van officieele zijde meldt men het navolgende: Waar het Hare Majesteit de koningin niet mogelijk is voor de tallooze adressen en brieven, welke Haar naar aanleiding van Haar op 27 Januari jl. gehouden radiorede van allerwegen bereikten zoo wel uit het Moederland als uit Nederland onder de keerkringen, elk afzonderlijk van Hare erkentelijkheid te doen blijken, wenscht Hare Majesteit daarvoor op deze wijze Haren dank te betuigen. Met belangstelling heeft Hare Majesteit kennis genomen van de gedachten door zoovelen op schrift gesteld. Hare Majesteit verheugt zich over den weerklank, welken de denkbeelden in Hare radiorede neerge legd in wijden kring hebben gevonden en waardeert de bereidwilligheid tot verwe zenlijking van de geestelijke en moreele herbewapening, welke zich alom geopen baard heeft. MOGEN TANDARTSEN LACHGAS VOOR VERDOOVING GEBRUIKEN? Haarlemsche kantonrechter zegt „neen". De Haarlemsche kantonrechter heeft heden schriftelijk vonnis gewezen in de zaak tegen een tandarts uit Bloemendaal, tegen wien op zijn verzoek proces-verbaal was opgemaakt, aangezien hij een princi- pieele beslissing wilde uitlokken over de vraag, of het aan tandartsen geoorloofd is bij de behandeling van patiënten gebruik te maken van lachgas als verdoovingsmiddel. Veertien dagen geleden had de ambtenaar van het O.M. tegen den tandarts zes gulden boete, subsidiair een dag hechtenis geëischt, daar naar zijn oordeel lachgas een algemeen gevoelloos makend middel is, zoodat het ge bruik daarvan door tandartsen op grond van bestaande wettelijke bepalingen ver boden is. EEN WOEKERBANK TE DEN HAAG. Inval door de recherche. De Haagsche recherche heeft een erger lijke ontduiking van de Gelaschieterswet ontdekt ten kantore van de „N.V. Hypothe caire en Administratie Bank", gevestigd Balistraat 29 en heeft wegens overtreding van art. 227 Wetboek van Strafrecht proces verbaal opgemaakt tegen den directeur van die instelling, Frans. Fr. Verschillende gemeente- en rijksambte naren, alsmede particulieren, die zich tot deze „bank" wendden om voorschotten, werden geholpen, doch moesten bij nota- rieele akte erkennen een veel grooter be drag schuldig te zijn dan zij in werkelijk heid ontvingen. Sommigen teekenden akten, dat zij meer dan duizend gulden schuldig waren aan deze bank, terwijl zij in werkelijkheid niet meer dan de helft ontvingen. De bank maakte op deze wijze meer dan 25 procent „rente" van het geleende kapi taal en verschillende cliënten geraakten daardoor in ernstige moeilijkheden, zoodat klachten bij de politie niet uitbleven. Naar aanleiding hiervan heeft de recher che dezer dagen een inval gedaan in het kantoor der bank en daar vele bescheiden in beslag genomen. Hieronder bevonden zich o.a. 35 notarieele akten van geldleeningen. Het onderzoek der recherche heeft zich ook tot het Haagsche notariskantoor uitge strekt, dat echter te goeder trouw zou zijn en niet gemerkt zou hebben, dat deze akten slechts gebruikt werden om de Geldschie- terswet te ontduiken. De Geldschieters wet, destijds in het le ven geroeen om paal en perk te stellen aan de treurige woekerpraktijken, welke er in ons land bstonden, waarvan duizenden het slachtoffer werden, stelde regelen vast voor geldschietbanken, welke vergunning noo- aig hebben om haar bedrijf te kunnen uit oefenen. Hierbij is een bepaling, dat het leenen van geldbedragen hooger dan 750 niet gebonden is aan een vergunning. Hier op was de werkwijze van de bank geba seerd. De directie, die geen vergunning be zat, leende aan haar cliënten steeds bedra gen boven de 750. Doch dit was slechts schijn. De cliënten teekenden wel, dat zij meer dan dit bedrag schuldig waren, doch in werkelijkheid ontvingen zij veel minder. Deze akten werden door het Haagsche notariskantoor opgemaakt. De directie kwam hierdoor in overtreding van art. 227 van het Wetboek van Straf recht. De directie vertrouwde er blijkbaar op, dat zij met haar notarieele akten aan alle zijden gedekt was, want met haar cliënten kwam zij mondeling het bedrag overeen, dat zij zou uitbetalen en dat natuurlijk steeds belangrijk minder was dan de akte aangaf. Doch de kruik gaat zoolang te water tot zij breekt en door de financieele moeilijk heden, waarin de gedupeerde cliënten kwa men, werden de sluwe praktijken der bank bekend. ^10 Het verhoor van tal van cliënten bracht de valsche opgaven in de notarieele akten aan het licht, zoodat de politie kon ingrij pen. FELLE BOERDERIJBRAND. Vier paarden in de vlammen omgekomen. Gisteravond is brand uitgebroken in de kapitale boerderij van den heer A. J. Heslinga te Arum. Men vermoedt dat het vuur door kort sluiting of in den schoorsteen is ontstaan. Binnen korten tijd laaiden de vlammen, aangewakkerd door den kracntigen wind, fel op en slechts met groote moeite slaag den de bewoners en eenige buren erin het beslag vee te redden. Vier paarden echter kwamen in de vlam men om. In de schuur waren groote hoeveelheden hooi, graan en vlas opgeslagen, welke ge heel door het vuur werden verteerd. Het huisraad kon voor het grootste deel in vei ligheid worden gesteld. De boerderij brandde tot den grond toe af. Verzekering dekt de zeer aanzienlijke schade. Een partij vlas was niet verzekerd. VERLAGING INVOERRECHT SIGARETTENPAPIER. De Staatscourant van heden bevat een beschikking van den minister van finan ciën, waarbij de verplichte zegeling van sigarettenpapier is opgeheven en waarin voorts voor de dekking van het vervoer en de nederlage van sigarettenpapier de ge wone bepalingen van vroeger worden her steld. Voorts wordt ingevolge het K. B. van 24 Februari, dat op de tariefmachtigingswet is gegrond, het invoerrecht op sigarettenpa pier met ingang van 1 Maart a.s. verlaagd en wel in dien zin, dat het invoerrecht per 1000 stuks van 1.50 wordt verlaagd tot 0.12 y2 en het invoerrecht per M2. van 0.60 tot 0.05. BOTSING TUSSCHEN MEXICAANSCHE FEDERALE TROEPEN EN ROOVERS. Een groote bende roovers is te La Palma (Mexico) in den staat Sinaloa slaags ge raakt met een bataljon federale troepen, die op de roovers af waren gezonden. Hier bij zijn, naar gemeld wordt, 43 personen ge dood, waaronder een kolonel, een kapitein, een luitenant en tien man van het bataljon De resten van de bende verspreiden zich in de bergen. Volgens een onbevestigd bericht hebben de bandieten een aanval ondernomen op een mijnwerkerskamp te Rosita, waarna zij zich met de loonen ten bedrage van 20.000 pesos uit de voeten maakten. Volgens een ander onbevestigd bericht is generaal Men- chaga, de chef der federale troepen in Sin- zloa, gedood. De botsing is een op zichzelf staand geval, dat geen georganiseerd ka rakter draagt. SPUISLUIS TE IJMUIDEN AANBESTEED. De Rijkswaterstaat te Haarlem heeft aan besteed het bouwen van een spuisluis te IJmuiden. De laagste inschrijfster was de Holland- sche Betonmaatschappij te Amsterdam voor 1.751.000, aan welke maatschappij het werk zeer waarschijnlijk zal worden gegund. Zoo spoedig mogelijk zal met den bouw van deze sluis, die ten noorden van de Noordersluis komt en waarvoor het kanaal reeds gedeeltelijk is gegraven, worden be gonnen. TARIEFHERZIENING TREEDT 1 MAART IN WERKING. De regeeringspersdienst meldt: Op 24 Februari is een wetsontwerp tot wijziging van de tariefwet 1934 en de wet op het statistiekrecht (Staatsblad 1932 no. 231) ingediend. De in dit wetsontwerp ver vatte wijzigingen der invoerrechten treden ingevolge een in de Staatscourant van he den opgenomen, op de tariefmachtigingswet 1934 gegrond koninklijk besluit van 24 Fe bruari 1939, no. 17, met 1 Maart a.s. voor- loopig in werking. DE WEDUWE VAN LENIN OVERLEDEN. Vanochtend te kwart over zes is te Mos kou de weduwe van Lenin, Nadeja Kon- stantinova Kroepskaja, overleden. Zooals men weet was zij gisteren 70 jaar geworden. DE TERREUR TE SJANGHAI. Vanochtend zijn op de spijlen van het hek rond de westelijke voorsteden van Sjanghai, welke onder controle van de Ja- panneezen staan, de afgeslagen hoofden van drie Chineezen gevonden. Van de drie hoofden zijn er twee van vrouwen. De vrijscharen worden verant woordelijk geacht. Het schijnt, dat zij aan boeren hebben gezegd: „Het doodschieten van Japansche verraders is heel goed, maar het volk vergeet het weer. Nu hebben we drie verraders terechtgesteld en hun hoof den achter gelaten als waarschuwing aan anderen niet voor de Japanneezen te wer ken". VERZACHTING DER MAATREGELEN TEGEN DE JODEN. Naar de correspondent van de „Daily Te- elgraph" te Boekarest meldt, kan in geheel Roemenië een verzachting der maatregelen tegen de Joden worden waargenomen. Het gvolg daarvan is, dat honderden Joden het denkbeeld van emigratie hebben laten varen. In een verklaring, zoo juist door de re geering gepubliceerd over het vraagstuk der emigratie, wordt alleen gesproken over Joden, die hu nstaatsburgerschap hebben verloren. Van een uitdrijving op groote schaal, een der belangrijkste punten van vroeger programma's, wordt niet meer ge sproken. Honderden Joodsche eigenaars van res taurants en koffiehuizen hebben hun ver gunning tot den verkoop van wijn- en ster ken drank teruggekregen. Aan de bedrei ging van sluiting der Joodsche café's is geen gevolg gegeven en de bepalingen, die den arbeid van Joodsche dokters, advoca ten en ingenieurs moesten bemoeilijken, zijn terzijde gesteld. De bladen der regeeringspartij bevatten geen anti-Joodsche propaganda meer en Joden worden zonder bezwaar aangenomen als lid van het front der nationale weder geboorte, de regeeringsorganisatie, waarin de partijen zijn opgenomen. In den raad dezer organisatie, die uit 150 leden bestaat, hebben slechts twee personen zitting, die bekend zijn om hun anti-Joodsche gezind heid. De a.s. raadsverkiezingen. Op een in 't laatst van Januari gehou den vergadering var de vereeniging „Plaat selijk Belang" was besloten om, zop eenigs- zins mogelijk, met de a.s. gemeenteraadsvei kiezing samenwerking te zoeken met ver schillende andere corporaties in deze gemeente. Hiertoe werden uitgenoodigd de besturen der a.r. kiesvereeniging, de chr. hist., de afd. der s.d.a.p. en de v.d.-kiesver. „Burgerplicht", om een event. samenwer king te bespreken Deze vergadering werd gehouden in begin Febr. en bijgewoond door Burgerplicht, s.d.a.p. en „Plaatselijk Belang", terwijl d' a.r. kiesver. en de chr. hist. zonder kennisgeving waren weggeble ven. Na uitvoerige bespreking werd beslo ten, dat de s.d.a.p. en „Burgerplichtde voorstellen in een algemeene vergadering van hunne afd. zouden bespreken en hier van schriftelijk kennis geven. Het resultaat hiervan was dat „Burgerplicht" genegen was tot samenwerking, terwijl van de s.d.a.p. bericht kwam dat zij niet wenschte samen te gaan. 't Was dus al met al een pover resultaat wat behaald werd, maar op een op 24 Febr. gehouden vergadering van P.B. en „Burger plicht" werden eenige candidaten gesteld en namen genoemd welke nu door een referen dum onder de leden van beide vereenigin- gen genummerd zullen worden, waarna de ranglijst zal worden opgemaakt. Verloting V. O. P. Zaterdagavond had onder voorzitter schap van den heer Jo Klant de trekking plaats van de destijds door de tooneelclub V. O. P. uitgeschreven verloting. Eerst op één na de laatste kwam de hoofdprijs uit de bus, namelijk een rijwiel. De gelukkige winanres was mevr. Bruin- Groot uit Stompetoren. De tweede prijs viel op lot nr. 745 en werd gewonnen door den heer P. Bakker uit Warmenhuizen, en de derde prijs, lot nr. 273, door den heer P. Vogelaar uit Warmenhuizen. Gem. Zangvereeniging. Zondagavond gaf de Gemengde Zang vereeniging Schoorl-Koedijk een concert on der leiding van den heer Corn. Jonker, met medewerking van imej. Jorien Leegwater, sopraan-zangeres uit Bergen, het Alkmaarsch Strijkorkest en Altomaars Dubbel-Mannen- kwartet. Bij de opening moest de voorzitter de clementie inroepen van het niet zeer talrijk publiek, omdat de directeur van het strijk orkest door ziekte verhinderd was. Tevens deelde de voorzitter mede, dat het Dameskoortje Half 5 onder leiding van mevr. JonkerJonker, die, zooals het programma aangaf, ook medewerking zou verleenen, door het verscheiden van één harer leden niet in de stemming was om haar prestaties hier ten beste te geven. Na de twee nummers door het orkest volg de een nummer voor koor en orkest Früh- lingsbotschaft van Gade. Daarna Psalm 42 van Mendelssohn, eveneens voor koor en or kest, waarbij de solo werd uitgevoerd door mej. Jorien Leegwater. Beide nummers wer den zeer beschaafd uitgevoerd, al leent de zaal zich minder goed voor dergelijke con certen met groote bezetting. De solo-zangeres werden bloemen aange boden door den voorzitter, die tevens een der steunpilaren den heer Schalwijk een boek ten geschenke gaf. De opengevallën plaats van het dames koor werd ingenomen door zang van den heer P. Dalenberg, begeleid door den heer Zaal uit Bergen. Daarmede had men, als ge woonlijk, veel succes. Na de pauze werd door da Gem. Zangver eeniging zeer verdienstelijk Waterlelie van Bonset gezongen en gaf het Dubbelmannen- kwartet twee nummers ook al met een inval ler voor den eersten tenor, die door ziekte verhinderd bleek. Toch verwierven deze beide nummers, Tausend und Eine Nacht en Grandfathers Clock, beiden van Strauss, luiden bijval. Vervolgens trad nog op de heer France uit Alkmaar met de zingende zaag, begeleid door den heer Corn. Jonker. De beide num mers verwierven niet alleen bijval maar ook bewondering. Tot slot was er een half uur lichte muziek van de z.g. Alkmaarsche Middenstands Band onder leiding van den heer Ruig. Deze band verzorgde ook de muziek op het daarna ge houden bal. Uitgesloten. Wegens ongeoorloofd onderbreken van den arbeid bij een werkverschaffingsobject in deze gemeente zijn twee arbeiders bij wijze van straf voor een week van plaat sing bij de werkverschaffing uitgesloten. Lezing over Canada. Zaterdagavond hield de heer dr. W. G. N. van der Sleen uit Haarlem in „Het Wapen van de Zijpe" te Schagerbrug een lezing over „Canada's wildernissen" voor de afdeeling „Zijpe en Omstreken" van de Holl. Mij. van Landbouw, de Vereeniging van oud-leerlin gen van den landbouwcursus te Sint Maar tensbrug/voor de afd. „Zijpe" van den Bond van Boerinnen en andere Plattelandsvrou wen en voor andere belangstellenden. Deze zeer interessante lezing werd verdui delijkt door schitterende filmopnamen door dr. Van der Sleen zelf genomen. Op boeiende en vaak geestige wijze voer de de begaafde spreker de aanwezigen mee op een denkbeeldige reis door Canada met zijn uitgestrekte prairiën, zijn oerwouden, zijn onmetelijk bergland, maar ook zijn onaf zienbare vruchtbare tarwevelden enz. enz. Vooral ook werden de aanwezigen geboeid door de uitstekend geslaagde filmopnamen van het woeste en ongerepte berglandschap met zijn snel stroomende rivieren en zijn met sneeuw bedekte bergtoppen, alsmede door imponeerende oerwouden, waar dr. Van der Sleen en zijn echtgenoote (die den spreker bij zijn lezing te Schagerbrug assisteerde) langs en soms doortrokken, met zich sjouwende hun 30 K.G. zware opvouwbare boot, waar mee zij de rivieren bevoeren. Zeer exclusief en interessant waren de opnamen en de vertelling over hun reis naai en bezoek aan „De Grijze Uil", het eere-op- perhoofd van een Indianenstam, die diep in de wildernis met zijn vrouw leefde te mid den van zijn anders zoo menschenschuwe bevers, welke men op de film als tamme huisdieren van „Den Grijzen Uil" in hun werken en leven kon gadeslaan. Aan het einde van dezen mooien en leer- zamen avond dankte de voorzitter van de afd. Zijpe en Omstreken van de Holl. Mij. van Landbouw, de heer N. T. Hopman, den spreker en diens echtgenoote voor het ge- bodene. Namens de afd. Zijpe van den Bond van Boerinnen enz. dankte mevr. A. de Boervan der Sluijs. In Het Kind, veertiendaags blad voor ouders en opvoeders onder redactie van den heer D. L. Daalder, treffen we een al leraardigst vers van Adwaita aan. Prof. dr. J. H. Jordan, hoogleeraar te Utrecht schrijft over de algemeene beginselen van onder wijshervorming. Alfred van Sprang, die be zoeken aflegt bij „onze kinderauteurs", is ditmaal bij S. Franke op visite geweest, dr. Berthold Stokvis beschrijft de genoegens en gevaren van een jaartje kuren in de bergen en Piet Beishuizen waarschuwt voor de gevaren van de film, welke van kinderen moordlustige jongetjes en meis jes kan maken. Jos Detony pakt resoluut het vraagstuk van de baldadigheidbestrij- ding aan en dr. Hymans behandelt ten slotte de gezinspolitiek. In de Merel, het maandelijksche bijblad krijgen de kinderen lectuur, die uitsluitend voor hen zelf be stemd is en in Zuigeling en kleuter, wordt op alleraardigste wijze aandacht aan het kind in zijn eerste levensperiode geschon ken. Voor het geheele land: Toenemende be wolking met eenigen regen, later gedeeltelijk opklarend, matige tot krachtige zuidwest®, lijke tot westelijke wind, weinig verandering in temperatuur. De invloed van de uitgestrekte depressie over west-Europa drong verder naar het oosten door, zoodat van het gebied van hoo» gen luchtdruk, dat daar Zaterdag nog aan. wezig was, weinig is overgebleven. Een uit. looper van het Azoren-hoogedrukgebied breidde zich over Frankrijk uit. Het hoofd centrum van de depressie ligt nog tusschen IJsland en de faroer en vult zich langzaam op. Een secundaire storing ligt over Tsjecho- Slowakije, terwijl op den Atlantischen Oceaan bewesten Ierland een nieuwe storing tot ontwikkeling kwam. Het regen front van de oude depressie, dat in den nacht van Zaterdag op Zondag zooveel re gen in ons land bracht, ligt thans over oost- Europa. In west-Europa is het weer opge klaard. Er waait een matige westelijke tot zuidwestelijke wind, plaatselijk, vooral aan de kusten, worden nog buien waargenomen. De westelijke winden brachten over het al gemeen eenige afkoeling, op de Britsche eilanden is de temperatuur plaatselijk iets onder normaal, overigens is zij in het ge heele waarnemingsgebied boven normaal, vooral in Scandinavië zijn de afwijkingen groot. Alleen lichte vorst wordt hier waar genomen. In de Alpen is het weer slecht. Alle bergstations melden sneeuw met mist. Geslaagd. Voor het door de H. M. V. gehouden examen te Den Haag slaagde voor onder wijzeres costumm- en mantelvak mej. G. Dapper te Schoorl. Gemeenteraad. De gemeenteraad van Texel vergaderde Zaterdagmiddag ten Raadhuize. Na afloop der vergadering verzocht burgemeester Kamp den leden, kennis te willen nemen van verschillende apparaten, die in deze ge meente aanwezig zijn voor de luchtbescher ming. Eervol ontslag werd verleend aan den heer Usie, onderwijzer aan de o.l. school te Den Burg wegens benoeming te Amsterdam. Van Ged. Staten was mededeeling ont vangen, dat geen goedkeuring gehecht was aan het geven van een afstandsvergoeding aan de raadsleden voor 1938. Wel zullen de direct gemaakte kosten aan dezen vergoed worden. Door niet minder dan 5 personen was een verzoek ingediend om medewerking terver- krijginge van een plaatsje en land volgens de Landarb.-wet. De Raad besloot aan al deze verzoeken medewerking te verleenen. Aan de verschillende schoolbesturen van bijzondere scholen in deze gemeente werd een voorschot verleend op de vergoeding voor 1939 tot het volle bedrag dat door de gemeente voor leerlingen van o.l. scholen voor 1939 is vastgesteld, nl. 11.18 per 1.1. De gemeente verhuurde het postkantoor en ambtswoning te Den Burg aan het Rijk voor den tijd van één jaar. De Staat wilde geen contract voor langeren tijd meer af sluiten, omdat er plannen bestaan een nieuw postkantoor te Den Burg te bouwen binnen niet al te langen tijd. Voor het bouwen van een nieuw Post- en Telegraafkantoor aan de Koog verkocht de gemeente een aan haar toebehoorend per ceel nabij den Brink aldaar, groot 650 M2. voor 2.50 per M2. Door de gemeente Texel was tien jaar geleden aangekocht een strook grond om een verbindingsweg te maken van den Koogerweg naar den Westerweg. Thans kan de gemeente met den heer Jac. Roeper Jacz. een ruil aangaan, waar bij het noordelijke gedeelte van het door de gemeente destijds aangekocht terrein, groot 3498 M2. wordt overgedaan aan den heer Roeper, terwijl de gemeente van den heer Roeper hiervoor ontvangt den „Voor sten Eierkoog" groot 1.05.73 H.A. De ge meente zal een bedrag van 5000 moeten bijpassen. De raad besloot op dit voorstel in te gaan. Met algemeene stemmen werd mede werking toegezegd aan de oprichting van een Landbouw-Huishoudschool in deze ge meente. De heer De Lugt diende een voorstel in om den minimum leeftijd voor leerlingen voor deze school vast te stellen op 15 jaar, omdat men vreest, dat anders de U. L. O.- school te Den Burg zooveel leerlingen zou verliezen, dat de derde leerkracht zou ver vallen. Dit voorstel werd echter verworpen. Vóór stemden de heeren De Lugt, Parle- vliet en Bruin. De voorzitter zegde toe te zullen trachten te bereiken, dat aan de te stichten school twee cursussen zouden worden gegeven, één cursus voor leerlingen, die niet de U. L. O.- school bezoeken en één voor leerlingen van die school. Bij de rondvraag stelde de heer Parlevliet voor, den gemeente-opzichter, den heer Veldstra, een zoodanige verhooging van sa laris te geven, dat deze geen particulier werk meer behoeft te verrichten. Verder verzocht hij eens te willen onder zoeken of de werklooze landarbeiders in deze gemeente niet evenals te Den Helder bij boeren te werk gesteld kunnen worden. De voorzitter zei, dat daar geen werkobjec- ten genoeg in de gemeente zijn en hier wel. Weth. Vlaming deelde nog mede, dat door de stichting van de Landbouwschool een voorstel zou worden ingediend tot bouwen van een Landbouwschool, doch dat dit met oog op de te stichten Landbouw-Huishoud school nog eenigen tijd is uitgesteld.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8