Energie, initiatief enopen spel. Nederland's verdiende zege op Hongarije. derde blad. alkmaarsche courant van maandag 27 februari 1939^ SLECHTS 30000 TOESCHOUWERS. DE WEDSTRIJD. Anderiesen teekent bij! Initiatief en energie. Twee sterke wapens. De finalisten van de wereldkam pioenschappen geslagen. SPORT EN WEDSTRIJDEN „Zy zullen hem niet temmen, den fieren Vlaamschen leeuw!" Zoo zingt Vlaanderen, maar met een kleine variatie kunnen ook onze voetballers, kan ook voetballievend Nederland dezen versregel zingen: Zij zullen hem niet temmen, den fieren Nederlandschen leeuw! Elf Nederlanders, de Oranjetrui dragende met daar op het Neder- landsche wapen de leeuw! hebben getoond, dat er met hen niet te spotten valt. Zij hebben een fieren strijd gestreden, zy waren niet te temmen. En het sterke Hongarye, dat ons voetbalelftal even een lesje zou geven, moest met een nederlaag, een verdiende nederlaag!, naar huis terug keeren! En het mocht nog tevreden zijn met de 23-nederlaag: Nederland had een grootere zege kunnen behalen op de finalisten van de wereldkam pioenschappen 1938. De periode van Bakhuis c.s. was voorbij, schreven alle kranten en zy voegden er vriendelijk aan toe, dat het jongste Oranje-team welis waar uit elf goede voetballers bestond, maar dat de jongeren eigenlijk nog te jong waren voor internationaal voetbal, dat zy hun top-prestaties nog niet bereikt hadden, zoodat zy met een eervolle nederlaag tevreden moesten zijn. Het antwoord werd op het veld gegeven: Hongarye moest er aan gelooven. Geen twijfelachtige zege! Neen, ze was verdiend, dubbel en dwars verdiend! En dat met vier debutanten in de ploeg. En met een Smit, die zoo lang gedwongen rust had gehad. En met Vente, die al lang had afgedaan. En met Anderiesen, die reeds twee jaar geleden „op" was en vervangen moest worden. Doch laten wij met het begin begin nen! Daar was dan allereerst een zeer ongewoon verschijnsel: het trotsche sport kas teel van Feijenoord was nau welijks voor de helft gevuld. Ja, wan neer wij het aantal toeschouwers op 30.000 schatten, dan is die schatting wellicht nog aan den hoogen kant! En dat, terwijl het ideaal voetbal- weer was. Wanneer het nu eens gere gend had, zooals Zaterdag? Ongetwijfeld was de verwachting, dat Oranje een klinkende nederlaag zou boeken, debet aan deze geringe belang stelling. Dat zal straks wel blijken, als België in Amsterdam komt: een uitver kocht huis!- Het was dus mooi weer met veel zon en een niet te sterken wind. En al was de gras mat verre van ideaal, al was het speelveld zelfs glad en glibberig, we mochten een goeden wedstrijd verwachten, althans van de Hongaren. En wij mochten hopen, dat het korte samenspel der gasten oorzaak zou zijn van een goede, succesvolle verde digende partij van onze achterhoede. En wie weet, zou onze voorhoede nog kans zien om bij een doorbraak een doelpunt te ma ken! Want natuurlijk, Nederland zou ver dedigend spelen, Smit en v. d. Veen zou den desnoods die verdediging nog een handje helpen. Applaus, het plechtige Hongaarsche volkslied; applaus, krachtiger nu, en het Wilhelmus. Lostrappen, de opgooi en dan stellen de elftallen zich als volgt op: Nederland Van Male (Feijenoord) Blomvliet Caldenhove (Ajax) (DWS) Stam Anderiessen Schubert (VUC) (Ajax) (Ajax) Drager v.d. Veen Vente Smit de Harder Jr. (DWS) (Heracles) (F'oord) (Haarl.) (VUC) Scheidsrechter L. Dale (Engeland) Gyetvay Sarosi Zsengeller Cseh Beki Dudas Turai Lazar Biro Koranyi Szabo Hongarije De Hongaren nemen den bal van den aftrap mede en reeds bij den eersten aan val wordt tgen Caldenhove een vrije schop gegeven. Het gevaar wordt echter bezwo ren en dan blijkt al dadelijk, dat de Neder landers niet door hun groote tegenstanders geïntimideerd worden: de Harder en Snul- zetten een goeden aanval op, die geestdrif ontketent. Even later komt de Harder m duel met den Hongaarschen doelverdedige.. Nadat een Hongaarsche aanval op buiten spel gestrand is, krijgt Vente den bal in goede positie; hij schiet echter recht op doel in plaats van over te geven. Bij een volgende gelegenheid schiet hij op een pass Vah Smit naast. De eerste minuten zijn niet ontmoe digend geweest, zelfs waren de onzen wat in de meerderheid. Maar na acht minuten komt onverwacht het doel punt, dat den .Hongaren de leiding geeft. Stam heeft al eens bij een vijan delijken aanval redding gebracht. Dan krijgt Zsengeller, ver naar voren ge- loopen, den bal, volgens velen in bui tenspelpositie: Caldenhove kan hem niet genoeg hinderen en de Hongaar kogelt het leer in den hoek van het Nederlandsche doel, onhoudbaar voor van Male (01). De Hongaren worden dan sterker en onze verdediging moet alle krachten inspannen om het geraffineerde samenspel der profes sionals onschadelijk te maken. Met kleine tikjes gaat de bal van man tot man; maar gelukkig voor Nederland wordt dit mathe matische spel te ver doorgezet, zoodat van Male niet voor gevaarlijke schoten behoeft op te treden. Dan verdwijnt het lichte overwicht der Hongaren en de Nederlandsche ploeg gaat goede aanvallen opzetten. Een schot van Drager kan Szabo nog juist tot hoekschop verwerken. Dan stormen Smit en de Harder ten aanval en opnieuw is een hoekschop het resultaat. Het publiek gaat zich weer roeren: het voelt dat de wedstrijd lang niet verloren is. Smit, als „zwerver", werkt voor drie, maar misschien houdt hij af en toe den bal wat lang bij zich. De Hon gaarsche verdediging laat onze vleugelspe lers nog al wat vrijheid, en daarvan maken de onzen een goed gebruik door veel op Drager en de Harder te spelen. Szabo in het Hongaarsche doel heeft het druk en we mogen van een Nederlandsch overwicht spreken, dat na ongeveer een half uur spelen wordt onderbroken door een serie Hongaarsche aanvallen, die van Male en Caldenhove tot snel en resoluut op treden nopen. Het spel golft dan snel heen en weer: Smit krijgt een kans, maar zijn schot faalt, en aan den anderen kant trapt van Male den bal van den voet van Sarosi weg. Drager, die zeer veel vrijheid geniet en zich die anders wel verschaft, lost dan een schot, dat nog door den Hon gaarschen doelman vallend wordt ge houden, maar even later smaakt de D.W.S.-er toch het genoegen aan een Nederlandsch doelpunt te hebben me degewerkt. Goed met van der Veen combineerend brengt hij den bal op en plaatst hem in een kluwen van spelers: Vente heeft er goed het oog op en de bal ligt achter Szabo (11). Het publiek springt op en juicht: Hol land heeft gelijk gemaakt! Er zijn nog vijf minuten in de eerste helft te spelen en beide doelen komen nog in gevaar. Het rustsignaal onderbreekt een Hongaarschen aanval. Vente's tweede doelpunt. Spelers en toeschouwers kunnen reeds tevreden zijn, nu bij de rust een gelijke stand tegen de sterke Hongaren bereikt is. Maar onze rijkdom zal nog grooter wor den en weer is het Vente, die het stadion doet jubelen. Nauwelijks is er een minuut in de tweede helft gespeeld, als hij den bal op den rand van het strafschopgebied krijgt. Hij raakt in duel met Biro, die zich omdraait en het leer half raakt. Ook Vente heeft den draai moeten meemaken en tot zijn verrassing vindt hij den bal voor zijn voeten: hij schiet hard en zuiver en over het hoofd van den volkomen verbluften Szabo suist de bal in den linkerhoek van het Hon gaarsche doel (21). Een prachtig doelpunt, waardoor ook de toeschouwer min of meer beduusd is. Maar op het veld wordt de voetbaldans al weer voortgezet. Drager snelt ten aanval en een hoekschop is het gevolg. Die levert niets op, maar Holland komt terug: een nieuwe hoekschop. Smit springt naar voren en lost een formidabel schot, dat den bovenkant van de lat raakt. Bij een volgenden aanval kopt hy op een voorzet van Drager juist naast. Er is een spel te zien, dat het Hol- landsche hart goed doet; het heeft iets van een „Nederlandsch kwartiertje". De Hongaarsche verdediging schijnt er werkelijk even haar kalmte bij kwijt te ra ken en keer op keer zorgen Smit en Vente voor openingen in de vijandelijke achter hoede". Drager schifet in en Szabo stopt, maar valt en raakt den bal kwijt. De Har der stormt toe, doch schiet juist tegen den op den grond liggenden doelverdediger. We hadden reeds een derde doelpunt ge teld! Langzamerhand herstellen de Hongaren zich en dan kan men bij hun aanvallen de groote techniek bewonderen. Tegenover die techniek stellen onze voetballers snelheid en geestdrift en zoo blijft het spel uiterst spannend en spectaculair. Caldenhove staat als een rots in de branding en hij geniet thans veel steun van Blomvliet, die eens op voortreffelijke wijze redding brengt ten koste van een hoekschop. Szabo heeft nog steeds niet over gebrek aan werk te klagen. Het meeste gevaar komt voor hem van onzen rechtervleugel. Keer op keer zet de rechtsbuiten voor, maar het lijkt wel eens, of ons binnentrio wat te ver achter blijft. Al stellen de Hongaren wel wat teleur, toch geven zij blijk van nog wel te weten, wat voetbal is en menige aanval houdt ge varen voor onze verdediging in. De stand opnieuw gelijk. Dat wordt dertien minuten voor het einde bewezen bij een snellen Hongaar schen aanval. De rechtervleugel zet voor en van vrij dichtbij scoort Gyetvay den ge lijkmaker (22). Zullen we dus toch het genoegen van een Nederlandsche overwinning niet mogen smaken? Het heeft er allen schijn van: de Hongaren trekken opnieuw naar voren, fel en vinnig, en we houden ons hart vast, dat het Oranje-elftal misschien nog aan het kortste eind zal trekken. Maar onze mannen denken er anders over. De verdedigig houdt stoer stand, het Hollandsche doel wordt van den druk bevrijd en de eerste aanval van onze zijde brengt al weer succes. Dra ger plaatst weer een van zijn voorzet ten goed voor het doel, de Harder spring toe en doelpunt (32). Twee minuten na het Hongaarsche doelpunt heeft Nederland de leiding herkregen! En het wordt nu een taaie strijd voor het Nederlandsche elftal, een strijd om den zoo fraai bevochten voorsprong te behou den. Er moet hard voor gewerkt worden, want de Hongaren kunnen tot de laatste seconde gevaarlijk zijn. Maar het gaat. Cal denhove en Blomvliet blijven meester in ons doelgebied en de middenlinie zorgt voor opluchting. Wij zien zelfs nog een reeks Hollandsche aanvallen, waarbij het lijkt, of de Hongaarsche verdediging van dit speltype geen kaas heeft gegeten, zoo dat men zich er nog over verwondert, dat niet nog meer doelpunten gemaakt wor den. Eens trapt Vente den bal in het Hon- In de kleedkamer der Nederlandsche spelers heerscht een tevreden stemming. Allen zijn het over eens, dat het een goede wedstryd is geweest en dat de overwin ning bij dat team is gekomen, hetwelk de zege verdiend heeft. Officials komen de spelers gelukwen- schen met hun spel en hun fraaie zege op dat sterke Hongaarsche elftal, dat immers onoverwinnelijk voor het Oranje-team scheen te zijn. Toch zijn de meesten te moe om te spre ken, het zware veld heeft zijn werk gedaan en vooral het hooge tempo, waarin gedu rende tweemaal drie kwartier is gespeeld, heeft zijn sporen achter gelaten. Aanvoerder Anderiesen, die gedebuteerd heeft als captain, de speler, die er reeds twee jaar geleden mee had willen uitschei den, en thans 36 jaar is, is volkomen tevre den over de verrichtingen van zijn ploeg. En ik denk zelf, aldus de Ajaxied, dat ik er maar voor een jaar weer bij teeken. Hij vond het een zeer fairen wedstrijd en vooral aan Hongaarsche zijde is buitenge woon correct gespeeld. Door de Oranjeploeg is er frisch aangepakt. Zeker, het ging niet alles even fijn, maar de wil om te winnen was er en dat je tenslotte je eersten wed strijd als aanvoerder wint, is toch ook leuk. Smit constateert met voldoening, dat het weer als van ouds ging. Hij had gaarne een doelpunt gemaakt, maar zoo is het toch ook goed. Nergens heeft hij last van gehad en het spel van de Hongaren inspireerde hem tot een gave partij voetbal. Overal heerscht een prettige stemming, niet het minst bij de debutanten, die zich al zeer snel aan de voor hen vreemde omge ving hebben weten aan te passen. In de kleedkamer der Hongaren h :ersch- te een kalme stemming, hetgeen niet an ders dan natuurlijk was. Wij hebben daar dr. Dietz, „verbandskapitan" van het Hon gaarsche elftal, naar zijn meening ge vraagd. „Holland heeft uitstekend gespeeld", zei- de hy, „bovenal snel en practisch. De Ne derlanders weten, hoe zij kansen moeten scheppen en doelpunten maken. Zij spelen een goed open spel, dat verrassingen brengt". Dr. Dietz schreef de nederlaag van zijn ploeg hoofdzakelijk toe aan 't feit, dat zijn spelers nog niet voldoende getraind zijn, doordat deze internationale wedstrijd vroeg in het seizoen gespeeld werd. Toch had hij een nederlaag niet verwacht. Hij was opti mistisch geweest, maar een gelijk spel had hij waarschijnlijk geacht. Dr. Dietz prees het spel van Caldenhove Anderiesen en Drager. Hij was van oordeel, dat de Hongaren de buitenspelers niet ge noeg in het spel betrokken hebben. Het eerste Hongaarsche doelpunt achtte hij vol komen regelmatig. gaarsche doel, maar er is reeds voor bui tenspel gefloten. In groote spanning verstrijken de laat ste minuten. Nog heeft van Male een keer in te grijpen en dan is het einde gekomen. Een fraaie overwinning heeft het Neder landsche elftal behaald. De oorzaken van de overwinning van het Nederlandsch elftal op de finalisten der wereldkampioenschappen 1938 zijn niet zoo moeilijk op te sporen. Er kwam een gedeeltelijk verjongde Oranjeploeg in het veld, wier meest geduchte wape nen snelheid, initiatief en energie wa ren, wapenen, welke wel in de eerste plaats moesten worden gebruikt tegen een gerenommeerd elftal als dat der Hongaren, om tenslotte een kans op een behoorlijk resultaat te verkrijgen. Tijdens den wedstrijd vestigde zich bij de spelers de overtuiging, dat het kon, het vertrouwen in eigen capaciteiten groeide en juist het feit, dat alle spe lers dit gevoelden, maakt, dat er een saamhorigheid ontstond, welke welda dig aandeed en tot succes leidde. In verdedigend opzicht' werd den tegen standers geen kans gegeven, hetgeen des te gemakkelijker ging, omdat de gasten vol hardden in het short-passing. Daar stelde de Oranjeploeg het typisch Hollandsch spel met verre passes door het midden en het bliksemsnel opengooien naar de vleugels, tegenover, waardoor telkenmale verwarring in de Hongaarsche gelederen ontstond. En uit het vertrouwen in eigen kunde groeide langzamerhand de wil om te winnen, volg de in enkele perioden de eene explosie op de andere enwat belangrijker was, kwamen de kansen, met een drietal doel punten van goede kwaliteit als uiteindelijk resultaat. Maar in onze ploeg zat nog meer. Vier debutanten waren opgesteld, waarvan er één, Drager, speelde of hij al jaren in het Nederlandsch elftal had gezeten. Maar naast deze nieuwelingen stonden enkele ge routineerde krachten, die door hun tacti sche kwaliteiten de ploeg dirigeerde naar de zege. Deze factoren, gevoegd aan het feit, dat alle spelers over een meer dan be hoorlijke techniek beschikten en over een enorm uithoudingsvermogen op het zeer zware veld hebben er toe geleid, dat de Hongaren volkomen verdiend geslagen wer den. Het is geen toevallige overwinning ge weest van het Nederlandsch elftal, maar de zege is op regelmatige wijze behaald, zon der dat hier van geluk of wat de Hongaren betreft, van pech spraken kan en mag zijn. Tegenover dit spel van de Oranjeploeg hebben de Hongaren een systeem gede monstreerd, dat hoofdzakelijk op het korte spel was gebaseerd. Af en toe werd dit in de perfectie uitgevoerd, kwam het onge ëvenaarde positiekiezen weer tot uiting, maar toch lag er te weinig bezieling in het geheel, te weinig overtuiging om dit spel als buitengewoon gevaarlijk te kunnen be stempelen. Dit Hongaarsche elftal bestond voorts meerendeels uit geroutineerde krachten, spelers, die reeds talrijke malen voor hun land zijn uitgekomen. Maar wat voor het Nederlandsch elftal als vaststaand gold, n.1. dat de ploeg verjongd moest worden, zou ook wel eens voor de Hongaren een nood zakelijkheid kunnen zijn. Want de grootste fout in dit elftal was wel de bloedarmoede, waaraan het leed. Frissche jongere krach ten zullen hun intrede moeten doen, wil Hongarij weer aan den top van het Cen traal Europeesche voetbal komen. Vente als onruststoker. Wij wezen reeds op de tactische kwali teiten, welke er in de Nederlandsche ploeg scholen. De geroutineerde krachten van Male, Caldenhove, Anderiesen, Smit en Vente zouden de ruggegraat van het elftal vormen. Vente had daarbij de bijzondere taak gekregen in de eerste helft door bewe gelijk spel zoo veel mogelijk de ach terhoede der Hongaren uit elkaar te trekken, iets, wat hem voor een be langrijk deel gelukt is. Vente werd ge bruikt als onruststoker. In de rust kreeg hij van de keuzecommissie den wenk nu ook zelf te trachten doelpun ten te maken en ook dat is gebeurd, getuige het tweede, bijzonder fraaie en onverwachte doelpunt, direct na de hervatting gescoord. En naast hem opereerde Smit op ouder- wetsche wijze. Toen wij na afloop in de Hollandsche kleedkamer kwamen was het eerste, wat Kick Smit tot ons zei: Het ging weer net als vroeger. Inderdaad, zijn heroptreden in het Ne derlandsch elftal is prachtig geslaagd. Hij was weer de grondlegger van de meeste aanvallen, hij dirigeerde het spel van links naar rechts, gaf afgemeten passes door het midden, zette Drager en de Harder om beurten aan het werk, hielp de midden linie, waar hij maar kon, kortom was de „zwerver", zooals wij hem van zijn beste wedstrijden zoo goed kenden. Alleen zijn schot was zwakker geworden. Fouten waren er in het Nederlandsch elftal ook. Wij willen daar speciaal op wij zen om te voorkomen, dat men niet in een hoerastemming komt. Tot slot zouden wij willen constateeren, dat Nederland over het algemeen meer in den aanval is geweest en dat deze aanval len een gevaarlijker karakter droegen dan die der Hongaren. Drager een der uitblinkers. Voordat wij de spelers van beide ploe gen aan een nadere beschouwing onderwer pen, willen wij constateeren, dat in het Ne derlandsch elftal Caldenhove, Anderiesen, Smit en Drager als de uitblinkers van deze ontmoeting moeten worden beschouwd, ter wijl van Male, de Harder, van der Veen en Vente dicht op hem volgen. In het Hongaarsche elftal trad doelver dediger Szabo sterk op den voorgrond, ter wijl op den linksbuiten en linkshalf na, iedere speler volkomen zijn plaats waard was. Van Male heeft nog nooit in het Neder landsch elftal gefaald en dat is ook dezen middag niet gebeurd. Blomvliet kwam er na een aarzelend begin steeds beter in. Vooral in de tweede helft was zijn ingrijpen zeker, maar een belangrijke fout in zijn spel is het slechte wegwerken van den bal. Caldenhove bereikte in sommige perio den weer zijn phenomenalen vorm, ondanks het feit, dat rondom hem enkele debutan ten stonden, waardoor zijn taak verzwaard werd. Anderiesen heeft bergen werk verzet. Op dit zware veld heeft deze 36-jarige spil het hooge tempo tot het einde volgehou den. Daarbij heeft hij zich een uitmunten den aanvoerder betoond, een prettige per soonlijkheid, die zijn medespelers wist aan te moedigen en door eigen voorbeeld inspi reerde. Stam heeft geruimen tijd noodig gehad om zich in dit milieu aan te passen. In de tweede helft was hij al beter op dreef, doch toegegeven moet worden, dat hij een van de minst sterke spelers tegenover zich had. Schubert heeft een rustige partij voetbal gespeeld. Een grootschen indruk maakte zijn spel niet, maar het was nuttig. Drager, de vierde debutant, heeft een prachtige partij op de rechtsbuitenplaats vertolkt. In de eerste helft zigzagde hij met van der Veen herhaaldelijk door de Hon gaarsche verdediging, waar toch niemand minder dan Biro stond, heen. Verscheide ne malen gaf hij zuivere passes naar vrij staande binnenspelers, die er echter niet van wisten te profiteeren. Ook zelf heeft hij een enkele maal een schot gelost. In de tweede helft was zijn spel iets minder bril- lant, maar ook toen heeft hij verbluffende staaltjes van snelheid en techniek gede monstreerd. En is het derde doelpunt niet ontstaan dank zij zijn schitterend voorbe reidend werk? Van der Veen wordt als schakel in de voorhoede steeds beter, dat is in deze ont moeting wel gebleken. Zijn spel gaat lang zamerhand op dat van Smit lijken, maar gelukkig blijft hij meer voor. Hij kon het uitnemend met Drager vinden en dit on danks het feit, dat de rechtsbinnenplaats hem niet zoo goed als de linksbinnenplaats ligt. Alleen schoot deze Oostelijke speler te weinig. Over Vente hebben wij reeds geschre ven. In dezen vorm overigens een zeer aangename verrassing is hij beslist te prefereeren boven Dumortier, vooral ook, omdat de Rotterdammer actiever is. Ook van Smit behoeven wij niets meer te schrijven. Hem hebben wij elders reeds voldoende lof toegezwaaid. Tenslotte de Harder, de V.U.C.-er profi teerde uitstekend van de kans, hem door Drager geboden en wist daardoor het win nende doelpunt te scoren. Ook hy was zeer snel, maar zijn voorzetten hadden niet al tijd de goede lengte. Zijn totaal-prestatie was ruim voldoende. In het Hongaarsche elftal was keeper Szabo phenomenaal. Biro was veel beter dan Koranyi, terwijl in de middenlinie Lazar, de bekende rechtshalf, de beste was. Ir. de voorhoede vielen de vleugelspelers Gyetvay en Beki tegen. Het moest van het binnentrio komen, waarbij voor de rust Zsengeller en daarna dr. Sarosy midden voor speelde. De leiding van den Engelschman Dale viel tegen. Zijn kijk op buitenspel was niet al te goed. Overigens leidde hij dezen fairen wedstrijd op prettige wijze.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9