DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Frankrijk en Engeland erkennen de Franco-regeering. No. 30 Dit nummer bestaat uit twee bladen. Dinsdag 28 Februari 1939 141e Jaargang Eenstemmig besluit op het Elysée. Chamberlain's motiveering in het Lagerhuis. Nieuwe incidenten te Dantzig. Polen overweegt scherpe tegenmaatregelen. De aigemeene toestand. Franco door Parijs erkend. Regeering Pierlot afgetreden. Socialisten steunden niet. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERTENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groote contracten rabat. Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. Directeur: C. KRAK. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De Fransche ministerraad heeft giste ren met algemeene stemmen besloten, de regeering van Franco de jure te erkennen. Inmiddels heeft, naar Reuter seint, in het Engelsche Lagerhuis de Engelsche premier medegedeeld, dat ook de Britsche regeering besloten heeft het bewind van Franco de jure te erkennen. In de motiveering van het Britsche be sluit verklaarde Chamberlain, dat de regee- ring'de positie van Spanje en de gedragslijn, die zij had te volgen in het licht der gege vens, waarover zij beschikte, zeer nauw keurig heeft overwogen. Als gevolg van den val van Barcelona en de verovering van Catalonië, is Franco thans in het bezit van het grootste deel van Spanje, zoowel op het vasteland, als daar buiten. In het door hem beheerschte gebied bevinden zich de meeste industrie-centra en 'de meeste bronnen van prodiictie. Zelfs wanneer de republikeinsche strijd krachten in den zuidelijken sector eenig vertoon van tegenstand zouden blijven bie den, is het aan geen twijfel onderhevig, dat het hier een laatste faze van den strijd zou betreffen, waarvan slechts verder verlies aan menschenlevens het gevolg zou kunnen zijn. Bovendien lijkt het de Britsche regeering onmogelijk de republikeinsche regeering, die verstrooid is en geen gevestigd gezag meer uitoefent, als Spaansche regeering te erkenrlen. In dezen zin heeft men gisteren formeele stappen gedaan. De Britsche regeering, aldus Cham berlain, heeft met voldoening kennis genomen van Franco's openlijke verkla ringen, volgens welke hij en zijn regee ring vastbesloten zijn, de traditioneele onafhankelijkheid van Spanje te verze keren en slechts maatregelen te nemen tegen degenen, die van crimineele delic ten beschuldigd worden. De verklaring van Chamberlain werd door de meerderheid met gejuich, door de oppositie met gejoel en kreten als „schande" ontvangen. Chamberlain zeide, dat het besluit in den loop van het weekeinde was genomen, dat de erkenning geschied was zonder voor waarden en dat over de geheele kwestie m het Lagerhuis zal worden gedebatteerd. De Britsche agent te Burgos, Hodgson, heeft de autoriteiten van het rechtsche Spanje op de hoogte gesteld van het besluit der Britsche regeering, de regeering van Franco te erkennen als de wettige regee ring van Spanje. Tegelijkertijd werd aangekondigd, dat de Britsche regeering besloten heeft, een am bassadeur te benoemen bij de regeering vai. Franco. Het Fransche besluit. De Fransche ministerraad, waarin het besluit inzake Franco's erkenning geno men werd, is gistermiddag om viei uur bijeengekomen. Daladier gaf een uiteenzetting van de omstandigheden, waaronder de onder handelingen met Spanje werden ge voerd door Bérard en Jordana. Hij deel de verder mede, welke overeenkomsten bij deze onderhandelingen zijn tot stand gekomen. Op voorstel van Daladier heeft toen de raad mealgemeene stemmen be sloten, de regeering van Franco de juie te erkennen. In overeenstemming met de diplomatieke traditie zal de directeur van de afdeelmg politieke aangelegenheden van het minis e- rie van buitenlandsche zaken belast worden te Burgos kennis te geven van deze erken ning. De benoeming van een Franschen am bassadeur zal in den loop der week geschie- den. In den loop van de week, waarschijnnj Donderdag of Vrijdag, zal een nieuwe mi nisterraad worden gehouden, ten einde een vertegenwoordiger van Frankrijk bij e regeering van Franco aan te wijzen. Vóór den ministerraad hadden Bonnet en Bérard een langdurig onderhoud. Beiden namen de meest strikte geheimhouding ui acht over hun besprekingen. Bérard zeide alleen, dat het te Burgos zeer koud was, doch dat hij den indruk heeft, dat de betrekkingen tusschen Frank rijk en Spanje in de toekomst warm kunnen zijn, waartoe zonder twijfel de stemming in de Kamer veel neeft bijgedragen. Hij ont kende verder, dat hij de nieuwe ambassa deur te Burgos zou zijn. In welingelichte kringen te Bayorine wordt medegedeeld dat tengevolge van de overeenstemming welke tot stand is geko men in de besprekingen van Bérard te Burgos, Woensdag te Hendaye een conferen tie zal worden gehouden tusschen de verte genwoordigers van Frankrijk en Spanje over 't hervatten van het spoorwegverkeer tusschen beide landen. De regeering van Franco heeft ook reeds consuls benoemd te Marseille, Bordeaux en Bayonne. Deze consuls zullen hun functie aanvaarden, zoodra officieel kennis is gege ven van de erkenning van Franco door Frankrijk, hetgeen onverwijld geschieden zal. Amerika en de erkenning. Naar in welingelichte kringen te Washing ton vernomen wordt, zijn er twee redenen waarom de Ver. Staten waarschijnlijk niet al te veel haast zullen maken met het erkennen van Franco. De eerste is, dat Washington met belangstelling afwacht, welke politiek Franco zal volgen ten aan zien van de landen, die door cultureele banden met Spanje verbonden zijn. Iedere poging van het nieuwe Spanje, in Zuid- Amerika fascistische propaganda te gaan Voeren, zou op verzet van de zijde der Ver. Staten stuiten. De tweede redèri 'is, dat de regeering der Ver. Staten met belangstelling afwacht, hoe Franco zijn overwonnen landslieden behan delt. Men hoopt, dat Spanje aan een tijdperk van gewelddadigen wederopbouw zal ont snappen, doch als het mocht komen tot bloedige wraaknemingen tegen de republi keinsche leiders en partijgangers, zou er hier een krachtige strooming zijn voor het achterwege laten van de erkenning. Reuter meldt uit Dantzig, dat door Poolsche en Duitsche studenten giste ren opnieuw wanordelijkheden zijn ontstaan aan de polytechnische school, alwaar de Duitsche studenten poogden de Polen te verwijzen naar de achterste banken van de college-zaal, waarop een gevecht ontstond, dat eindigde met de verdrijving der Polen uit het ge bouw. Vier Poolsche studenten werden in arrest gesteld. Ovér dit nieuwe incident wordt van Poolsche zijde gemeld, dat de gearresteerde Poolsche studenten, weer in vrijheid zijn gesteld. Het Poolsche commissariaat-generaal stelt een onderzoek in en heeft daarbij in het bijzonder aandacht voor de houding van de Het begeleidende kaartje geeft Polen weer, ingedeeld 'in provincies. De plaatsen alwaar massa-bijeenkomsten gehouden wer den, zijn met een zwart blokje aangegeven. Ter vergemakkelijking geven wij van som mige plaatsen de Poolsche benamingen, omdat deze wel eens gebezigd worden. Gdingen (Gdynia), Posen (Poznan), Torn (Torun), Krakau (Krakow), Lemberg (Lwow)i Bromberg (Bydgoszoz), Wilna (Wilno). politie. Blijkt passiviteit van de autoritei ten te Dantzig, dan zal de Poolsche regee ring daaruit consequenties moeten trekken, aldus een te Warschau uitgegeven commu niqué. De Poolsche regeering heeft reeds stopzetting van de colleges aan de poly- technischè school geëischt. Reuter meldt uit Warschau, dat daar geen aanwijzing is gegeven omtrent den aard der stappen, welke Polen eventueel zal nemen als het antwoord van de autori teiten te Dantzig onbevredigend is. Men houdt het voor mogelijk, dat dan scherpe maatregelen zullen worden genomen tegen Duitsche studenten in Polen, wellicht wor den zij van de Poolsche universiteiten uit gesloten. De toestand te Warschau. De Duitsche ambassade te Warschau wordt nog steeds bewaakt. Duitsche krin gen hier zijn geïrriteerd, niet zoozeer dooi de studenten-betoogingen als door het feit, dat een groote politiemacht er niet in slaagde ze te verhinderen. Volgens Poolsche berichten zijn tien Po len gewond bij het (vorige) incident aan de polytechnische school te Dantzig, in ver band waarmede de Poolsche commissaris te Dantzig een onderhoud heeft gehad met den Duitschen senator in Dantzig, Huth. Intusschen handhaaft de regeering te Warschau strenge maatregelen ter voorko ming van een herhaling der wanordelijk heden van Zaterdag. Nota van den Senaat van Dantzig. Het Duitsche Nieuwsbureau meldt uit Dantzig: Huth, de vice-president van den Senaat van Dantzig, heeft gisterochtend een verte genwoordiger van het commissariaat-gene raal van Polen een verbale nota meege deeld, waarin de regeering van Dantzig er bij de Poolsche regeering op aandringt haar afkeuring uit te spreken over de door leden dër Poolsche studentenorganisatie Bratnia Pomoc te Dantzig aangenomen re solutie, welke in de Poolsche pers is gepu bliceerd. Zulks is verzocht teneinde daar door de in de betrekkingen van goede buur schap tusschen beide staten ingetreden spanning weg te nemen. Tegelijkertijd werd aan de diplomatieke vertegenwoordiging van Polen het resul taat medegedeeld van het politie-onderzoek inzake het incident in café Langfuhr, waar in den nacht van 11 op 12 Februari drie kwartier lang een anti-Poolsch plakkaat was aangebracht. Het D.N.B. deelt het re sultaat van dit onderzoek niet mee, doch Frankrijk heeft Franco erkend. Niet slechts de facto, maar ook de jure, in feite en in rechte. Of het van harte gaat, is een andere vraag, doch de tijd van handelen was aangebroken. En minister Daladier heeft het Vrijdag in de stampvolle zittings zaal onder doodsche stilte gezegd, ook ont houding zou een beslissing zijn. Er heerschte spanning, toen om tien minuten ovêr vier de interpellatie inzake de Spaansche kwestie werd ingediend; om half zes werd onder emotie gestemd over de terugzending, waar aan de regeering de vertrouwenskwestie had verbonden. En om vijf uur veertig was het pleit beslist; kalm als immer deelde presi dent Herriot mede: Aantal uitgebrachte stemmen 584; volstrekte meerderheid 293; vóór 323, tegen 261. Dit alles heeft men reeds Zaterdag in de krant kunnen lezen. Wij halen het nog even weer aan, omdat onze Parijsche correspon dent over de Franco-kwestie een artikel schrijft, dat hier moge volgen: Het is wel van belang goed te onder scheiden. Theoretisch ging het niet om de erkenning van Franco, doch om het niet on middellijk toestaan eener interpellatie. De beslissing om deze aanvrage in te dienen werd genomen enkele uren vóór den aan vang der Kamerzitting in een vergadering, waar niet meer dan vijftig afgevaardigden, leden der onlangs opgerichte Fransch- Spaansche vriendschapsgroep reactie op de recente stichting eener Franco-groep, waarvan Flandin de leider is aanwezig waren. Allen op één na stemden vóór de indiening. Volgens officieuze cijfers be schikte deze groep, welke kortheidshalve de groep-Negrin wordt genoemd, over 305 stem men in de Kamer. Welnu, tegen de regeering stemden 261 leden. Zijn de overige 44 naar Franco overgeloopen? Stellig niet, maar zij bedachten, dat de vriendschap haar grenzen heeft, zij hebben het principieele van de stemming wel degelijk ingezien. De minister president zag het ook. Toen aan Daladier bij de indiening der interpellatie vragen werden gesteld, was de minister geenszins gehouden te antwoorden. Want in wezen behoort de benoeming van een gezant, be hoorde in casu dus de erkenning van gene raal Franco als hoofd der Spaansche regee ring, tot de competentie van den minister raad. Het staat aan Kamer en Senaat om de besluiten van dien te sanctionneeren of niet, doch ze zijn dan reeds genomen en een parlement, dat ze wraakte, neemt de verantwoordelijkheid van een mogelijken val der regeering daarmede op zich. Daar om besloot Daladier de portefeuillekwestie te stellen, de Kamer stond voor de keuze vóórdat de ministerraad aan de zaak te pas kwam. Zuiks bleek temeer gewenscht wijl Léon Bérard in Spanje over verder strek kende volmachten beschikte dan wel be kend was aan de Kamer. Men vermoedde het, vandaar ook de interpellatie-aanvrage. Bepaald schitterend is het resultaat niet geweest. Achter 155 socialisten en 73 com munisten hebben zich 12 leden der socialis tische en republikeinsche unie geschaard, 6 links-onafhankelijken en 15 radicalen en radicaal-socialisten. Maar Daladier verkreeg onlangs een meerderheid van slechts 7 stem men, en daarbij vergeleken slaat de regee ring thans geen slecht figuur. Bovendien is deze uitslag afkomstig van de Fransche Kamer van Mei 1936, de Kamer van het volksfront. Het is Léon Blum, die zulks in de „Populaire" opmerkt; alea jacta est, de teerling is geworpen. Hoe reageert Parijs op deze dingen? Voor zeker niet met uitbundige vreugde. Maar evenmin met resignatie. Integendeel, men voelt zich opgelucht. Zelfs in arbeiders kringen is de sympathie voor de uiterst linksgerichte politiek snel gedaald; de sta king van 30 November is het verbond van vakvereenigingen duur komen te staan. En de last, welken men ondervindt van de uit menschlievendheid opgenomen Spanjaarden, heeft daar ook al geen goed aan gedaan. De enkele honderdduizenden vluchtelingen zijn stellig niet allen anarchisten en communis ten, maar er schuilen wel veel ongewenschte elementen onder hen. Als de Franschman het nog niet wist, heeft hij het de laatste dagen in de kampen kunnen constateeren. En de unanieme weigering der andere landen om een deel dier vluchtelingen op te nemen, Rusland en Mexico incluis, doet de rest. Frankrijk herbergt op dit oogenblik Russen, Turken, Italianen, Duitschers, Oostenrijkers, Spanjaarden, om maar de voornaamste te noemen, tot een totaal van vier millioen vreemdelingen. Dat is een tiende deel der gansche bevolking van Frankrijk. Dit tiende deel is daarenboven het roerigste deel de helft der misdaden in Frankrijk wordt ge pleegd door buitenlanders en de Spaan sche „kameraden" dragen het hunne tot die roerigheid bij. Frankrijk begint in te zien, dat het zich niet de weelde van een nieuwe honderdduizend werkloozen kan veroor loven, en dat met vele vluchtelingen, die te goeder trouw zijn, ook een Spaansch gevaar de Pyreneeën is gepasseerd en thans het land der liberté, egalité et fraternité tot ope ratieterrein zou willen verkiezen. Dit is het nijpend probleem, dat niet alleen uit finan cieel oogpunt van beteekenis is. Bij den Parijzenaar bespeurt men weinig belangstelling voor het stille gebouw, num mer 13 aan de avenue George V, waar president Azana tot gisteren verbleef. Men acht de berichten over wagonladingen gouds en edelgesteenten, die als diploma tiek valies zouden zijn verzonden en daar afgeleverd, schromelijk overdreven. Vandaag is Azana afgetreden en uit Parijs naar Savoie vertrokken; ook de am bassadeur, Manuel Pascua, neeft Parijs ver laten en met hem het personeel van het ge zantschap. De verhuizing vond Zaterdag plaats onder toezicht en bescherming der Parijsche politie, en de oude rood-geel- blauwe vlag zal wellicht binnen enkele dagen worden vervangen door het rood en goud der nationalisten. Men liep schouder ophalend voorbij het Spaansche toeristen bureau, gevestigd aan den drukken boule vard nabij de Madeleine, waar sinds ander half jaar of langer de onwaardigste propa ganda voor het republikeinsche Spanje werd gemaakt. Om maar te zwijgen van de pak ken Spaansche persberichten, welke iederen morgen en avond op de redactiebureaux der Parijsche kranten en op de schrijftafel der Parijsche correspondenten van buitenland sche bladen werden gevonden. Een ge woonte, die naar we merken sinds enkele dagen niet meer schijnt te bestaan. Als de Parijzenaar niet enthousiast is van de erkenning van generaal Franco, komt zulks voort uit zijn sentiment, dat zich tegen de meer en meer gebruikelijke methode van geweld verzet. Maar als hij zich niettemin op gelucht gevoelt, is het doordien bij voldoen den zin heeft voor de realiteit van de feiten. De erkenning van Franco acht de meerder heid des volks de consequentie eener niet- inmengingspolitiek, die het gevaar om in Spaansche zaken te worden betrokken, be oogde te verminderen. Maar, en dit ziet men eveneens helder' in, deze erkenning brengt geen oplossing voor tal van andere pro blemen, waarvan één is dat der Spaansche vluchtelingen. maakt wel melding van een tegelijkertijd door den persdienst van den Senaat van Dantzig gepubliceerde uiteenzetting, welke zich keert tegen berichten van de Express Poranny, waarin beweerd werd, dat het bord door Duitsche studenten was uitgehan gen, hoewel dat niet bewezen is en volgens de constateering der politie ook niet waar schijnlijk is. De anti-Duitsche betoogingen te Posen. Het D.N.B. meldt uit Posen: Nadat in den nacht van Zaterdag op Zondag wederom onbekende daders in een reeks van hier gevestigde Duitsche zaken de étalageruiten hadden ingeslagen, o.m. werden ook 25 ruiten van het Duitsche Schülerheim vernield en twee ruiten van de evangelische pastorie in het stadsdeel Wilda, terwijl een verdere poging om ook in het Schillergymnasium de juist ver nieuwde kapot te slaan voorkomen werd, is het gistermiddag tot nieuwe betoogingen gekomen in den zakenwijk van Posen. Weer werden in twee bekende Duitsche za ken de ruiten kapot geslagen. Te Kattowitz is uit Teschen bericht ont vangen, volgens hetwelk ook in het Olsa- gebied anti-Duitsche betoogingen voorgeko men zijn. Bij een groot aantal Duitsche zaken in Teschen in Trzynietz werden de étalageruimten ingegooid. De Diplo over de incidenten. De Deutsche Diplomatisch Politische Korrespondenz schrijft over de gebeurte nissen te Dantzig, dat de interne strijd tus schen Dantzigsche en Poolsche studenten, ondanks provoceerende uitlatingen dezer laatsten in het rijk gelaten ter kennis zijn genomen. Weinig zelfverzekerdheid hebben daaren tegen zekere Poolsche kringen aan den dag gelegd, die het hebben klaar gespeeld de excessen der Poolsche studenten te provo- ceeren. Het zou echter wel de opvatting van alle zich van hun verantwoordelijkheid bewuste politici zijn, aldus de Korrespondenz, dat het niet aan studenten is politieke richtlij nen te geven, vooral wanneer deze hun politieke onrijpheid zoowel door hun pro gram als door het spectakel, dat zij maken, bewijzen. Voor het overige, aldus vervolgt de Kor respondenz, heeft men er in Duitschland kennis van genomen, dat de Poolsche mi nister van buitenlandsche zaken direct na de incidenten tegenover den Duitschen am bassadeur het leedwezen en de verontschul diging der Poolsche regeering heeft uitge sproken en de verzekering heeft gegeven, dat een herhaling van dergelijke incidenten zou worden verhinderd. Ook is vast te stellen, dat een groot deel der Poolsche pers de excessen scherp ver oordeelt en dat reeds de eerste maatrege len zijn genomen om de schuldigen ter ver antwoording te roepen. Duitschland en Polen, d.w.z. niet slechts een van beide naties, hebben er in ieder geval een wel gemotiveerd belang bij, dat hun politiek, die door vooruitziende staats lieden ten bate van hun landen werd inge leid, niet wordt doorkruist door onverant woordelijke of onrijpe vredeverstoorders, doch wordt voortgezet, niet om te misluk ken door moeilijkheden, welke zeer zeker bestaan, doch om deze te overwinnen en op te lossen. Om vier uur gistermiddag was het kabinet onder voorzitterschap van Pierlot bijeengekomen om den toestand onder oogen te zien, ontstaan door de weigering der socialisten te stemmen voor de plannen van Camille Gutt, den minister van financiën, meer in het bij zonder ten aanzien van de 5 procent korting op de salarissen e.d. Na onderhandelingen, welke twee dagen hebben geduurd, bleven de so cialisten vijandig tegenover iedere po litiek van deflatie. Op grond hiervan is de regeering toen afgetreden. Verklaring van minister Wauters. De socialistische minister van arbeid, Wauters, heeft een verklaring afgelegd, waarin hij zeide, dat er tusschen den mi nister van financiën en zijn socialistische collega's onverzoenlijke verschillen van meening bestonden en dat het schijnt, dat de groote meerderheid van het parlement de gedachte aan deflatie om te komen tot een evenwicht der begrooting afwijst. De socialistische linkerzijde aanvaardt geen vermindering der salarissen voor ambtena ren en personen in openbaren dienst, het geen een schending zou zijn van de con ventie tusschen den staat en zijn personeel. Onder deze omstandigheden waren de so cialistische ministers van meening, dat zy hun medewerking in het kabinet Pierlot niet konden voortzetten.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1