DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Het pauselijk conclaaf begonnen. De vrede slechts door scherp zwaard verzekerd. Eerste stemming geen resultaat. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set geheele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. PRIJS PER GEWONE ADVERIENTIEN: Van 15 regels 125, elke regel meer 0-25, groote contracten rabat Groote letters naar olaatsruimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v h. HËFMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telef 3320, redactie 3330. No. 52 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Directeur: C. KRAK. Donderdag 2 Maart 1939 Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. 141e Jaargang Toespraak van Göring op den dag van het luchtwapen. De deuren gegrendeld. De algemeene toestand. Het teven in Madrid. Zwarte rook uit Seri schoorsteen. De zwarte rook, welke vanmorgen opsteeg uit den schoorsteen van het vaticaan duidde er op, dat de eerste stemming, welke de kardina len hedenmorgen voor de pauskeuze gehouden heb ben, geen resultaat heeft opgeleverd. De regeeringscrisis in België. Zal Soudan slagen? Vier ambtenaren der Gepoe veroordeeld. Wegens arrestatie van kinderen. ALKMAARSCHE COURANT. Generaal-veldmaarschalk Göring heeft gisteren ter gelegenheid van den dag van het luchtwapen een toespraak ge houden, waarin hij er o.m. op wees, dat Duitschland door wapengeweld niet te overwinnen is. „Wanneer het volk door de juiste lei- iing de noodzakelijke concentratie van aile krachten verkrijgt, is het volkomen onoverwinlijk. Dat heeft 1938 weer heer lijker dan ooit bewezen!" Aldus Göring, die verder zei: Wij zullen er met alle macht voor zorgen, dat de ge zondheidstoestand van het Duitsche volk de waarborg is voor tweeërlei: ten eerste: dat deze 80 millioen 100 millioen worden en ten tweede, dat de lichamelijke weer standskracht van den Duitschen mensch opgewassen istegen iedere inspanning. Daarvoor is de partij door den Führer in gesteld. Wij weten, dat na de zwakkere lichtingen uit de oorlogsjaren weer lich tingen van dubbele en drievoudige sterkte in onze kazernes zullen stroomen. Wij zullen dezen menschenstroom op vangen en militair opleiden. In de weer kracht van den Duitschen mensch lig het overwicht, dat wij hebben tegenover onze z.g. tegenstanders: Ik weiger een Duitsch soldaat gelijk te stellen met een soldaat van eenig ander ras, want er zijn rassen, die militair zoo weinig beteekenis hebben, dat eert Duitscher tegen velen van hen is opge wassen, natuurlijk moet men hem met het noodige materiaal en de beste 'wapens toe rusten. Er kwamen moeilijke dagen en de zorg: oorlog of vrede. Hier werd opnieuw beves tigd, dat de vrede slechts door een scherp zwaard wordt verzekerd, zonder dat scher pe zwaard valt de vrede uiteen. Wanneer in de Septemberdagen de vrede werd bewaard en Duitschland zijn recht verkregen, geschiedde dat niet omdat het geheele buitenland Duitschlands recht wil de erkennen dat had het reeds eerder gekund doch omdat men wist, dat wan neer de kwestie niet langs vreedzamen weg zou worden opgelost het bevel aan de Duitsche weermacht zou worden gegeven de kwestie met andere middelen op te lossen; in het buitenland wist men, dat wij niet bluften, en in die dagen stonden wij bereid: een bevel, en den tegenstander zou een hel, een inferno, zijn bereid. Een korte slag, doch zijn vernietiging zou volkomen zijn geweest. Wij danken thans, zoo vervolgde Göring, met het geheele volk den Almachtige, dat hij Europa heeft behoed voor de verschrik king van den oorlog. De vrede bleef be houden, omdat in Duitschland een ijzeren wil heerschte en achter dezen ijzeren wil eskaders, divisies en schepen gereed wa ren. De vrees voor onze onoverwinlijke luchteskaders en de hoogmoderne, voor treffelijk geoefende luchtdoelartillerie heeft menigen van haat vervulden ophitser in 't buitenland angstdroomen veroorzaakt. Bekommerd stonden destijds onze vijan den voor het feit, dat Duitschland de mach tigste luchtvloot ter wereld bezit. Ongetwij feld heeft deze vrees er toe bijgedragen, dat de oorlogsophitsers niet aan slag kwa men. Zij konden den vredelievenden staats lieden den weg naar onzen Führer en naar een rechtvaardige overeenstemming niet versperren. Wij zullen echter ook nooit vergeten, dat ons volk ontzaglijke offers aan goed en arbeidskracht heeft gebracht. Iedere soldaat van het luchtwapen en met name iedere officier zal de medewerking ook van den eenvoudigsten volksgenoot niet vergeten of geringschatten. De officieren zijn er verantwoordelijk voor, dat de troep steeds van den natio- naal-socialistischen geest vervuld is, dat beteekent vooral onvoorwaardelijke trouw en vurige liefde voor den Führer en blinde gehoorzaamheid aan zijn bevelen. Slechts op den bodem van de nationaal-socialisti sche wereldbeschouwing is het ook moge lijk de eenheid te verkrijgen die steeds en overal vereischt is om vrijheid en onafhan kelijkheid van het volk te allen tijde te be waren; groote taken liggen voor ons. Een blik over de grenzen toont, dat groo te staten, die zich in niet meer te overtref fen aanmatiging als hoeders der cultuur beschouwen, zijn aangetast door een bewa peningskoorts zonder weerga. Terwijl de redevoeringen van velen hunner politici dropen van vredesfrases en gezalfd zijn met de olie van christelijke naastenliefde en democratische onfeilbaarheid, stellen zij alle beschikbare krachten in dienst an hun groote bewaperting. Wanneer zich dan Hermann Göring. in het eigen land stemmen verheffen tegen deze overdreven bewapening dan is het steeds weer Duitschland, dat hier als zon debok moet optreden! Men vergeet, dat de Führer steeds weer voorstellen heeft gedaan, welke alleen een verstandige bewapeningsbeperking hadden kunnen teweegbrengen. Het. is aan ons den voorsprong, welken wij in het luchtwapen ontegenzeggelijk hebben en die zelfs door buitenland wordt toegegeven, niet slechts te behouden, doch verder te vergrooten. Zij, die verantwoordelijk zijn voor de productie moeten er alles op zetten de pres taties tot het uiterste op te voeren. Wij moeten vliegtuigen brengen in een aantal en van een hoedanigheid, welke men zich niet kan voorstellen. Wij moeten er verder voor zorgen, dat wij ons van het buitenland onafhankelijk maken voor de grondstoffen, welke het ons onder geen omstandigheden in voldoende hoeveelheid levert. Voor ons bestaat geen bangmakerij, ook wanneer men in het buitenland een nog zoo luid bewapeningsgeschreeuw aanheft. De Führer heeft zelf nog eneige dagen geleden verklaard, dat dit gezwets in de geheele wereld niet vermag hem onrust te bereiden. Het woord angst is uit onzen Duitschen woordenschat geschrapt. Wij on derschatten echter de waarde van den te genstander niet, doch putten daaruit slechts den wil onze eigen waarde te vergrooten. Göring naar Italië. Gezaghebbende kringen bevestigen thans dat Göring een reis naar Italië zal maken, Mëen wijst er echter op, dat de minister voor zijn rust naar Italië wil gaan. Toch zal de reis hem de gelegenheid geven leidende Het conclaaf is begonnen. Te 19 uur gisteravond zijn de deuren aan den bin nenkant gegrendeld door den kardinaal- Camerlingo, aan den buitenkant door prins Chigi. Tevoren had de speciaal voor dit doel aangebrachte klok het signaal „extra omnes" laten hooren. De laatste plechtigheid. De laatste semi-openbare plechtigheid ter voorbereiding van het conclaaf is in de Italiaansche, persoonlijkheden te ontmoeten en het is mogelijk, dat verscheidene van zijn medewerkers hem zullen vergezellen. In Berlijn betwist men echter, dat het doel der reis is onderhandelingen te openen btreffende de militaire luchtvaart, zooals bij geruchte in het buitenland verluidde. De Duitsch-Italiaansche betrekkingen, zoo verklaart men, worden op alle gebieden be- herscht door de opvatting van de as en on derhandelingen in den geest, dien men aan dit woord wil toekennen, zijn overbodig. De correspondent van de „Daily Tele- graph" te Berlijn verneemt uit de omge ving van Göring, dat deze zeer overwerkt is en dringend rust noodig heeft. Göring zou eerst aan het eind van zijn vacantie, die waarschijnlijk tot begin April zal du ren, Mussolini of andere leden van de Ita liaansche regeering ontmoeten. Görings besluit om langdurig vacantie te nemen buiten Duitschland wordt volgens den correspondent van het Engelsche blad te Berlijn beschouwd als een teeken dat er voor de eerstvolgende drie of vier weken eenI stilte mag worden verwacht in de in ternationale aangelegenheden. Einde Maart zal naar men meent generaal Franco te Madrid gevestigd zijn en dan zal de tijd gekomen zijn voor Mussolini om zijn eischen aan Frankrijk te stellen. De aanwezigheid te Rome van het meest ge matigde lid van Duitschland in een kritiek tijdsgewricht kan van grooten invloed zijn op den loop der gebeurtenissen. Sixtijnsche kapel gehouden. Aan deze plechtigheid werd door 58 kardinalen deel genomen. Alleen Selvaggiani, Boggiani en Dolgi waren wegens gezondheidsredenen afwezig, terwijl O'Connell, de aartsbisschop van Boston, van zijn lange reis vermoeid was. De kardinalen moesten zich onder het zingen van „Veni creator spiritus" naar de Sixtijnsche kapel begeven om den eed af leggen. Zekere personen werden daarbij toegelaten. Maar na deze plechtigheid gin gen de wachten rond in de zone van het conclaaf, roepende „extra omnes" hetgeen wil zeggen, dat ieder zich moet verwijderen. De onvoorzichtige, die niet zou gehoorza men, zou, volgens roomsch katholieke op vattingen, in eeuwigheid verdoemd zijn. Aan het hoofd van den stoet kwamen de zangers der kapel in paarse soutane en witte superoli, op hen volgden de kardina len, zij gingen twee aan twee met kardinaal Belmonte aan het hoofd. De eedsaflegging. Terwijl de kardinalen den eed aflegden in de Sixtijnsche kapel, werden de conclavis- ten eveneens op het evangelie beëedigd in de Paulinische kapel. Zij moesten beloven het stilzwijgen te bewaren over alles, wat er in het conclaaf gebeurt. Mgr. Respighi, de ceremoniemeester, las de eedsformule voor. Na de eedsaflegging verlieten de kardinalen een voor een de kapel, terwijl de ceremonie meester luide de namen riep. De kardinalen werden daarna door hun eerewachters naar de cellen begeleid. Conclaaf geïsoleerd. Nadat de prinses van Piemont de leden van het diplomatieke corps en den Romein- schen adel, die de eedsaflegging door de kardinalen hadden bijgewoond, zich hadden teruggetrokken, gingen de maarschalk van het conclaaf en de gouverneur over tot het sluiten der uitgangen en de controle op alle maatregelen tot isoleering van het conclaaf. Aan den binnenkant deden de kardinaal Camerlingo en eenige andere hoogwaardig- heidsbekleeders de ronde om te constatee- ren, dat alle toegangen gesloten waren. Daarvan werd proces-verbaal opgemaakt. Dagelijks luidt het officieele communiqué van het ministerie van oorlog te Madrid eender. „Geen nieuws van de verschillende fronten". De inwoners hooren echter iede- ren nacht het gerikketik van de machine geweren in de in puin geschoten universi teitswij k. De hoofdstad is er veel erger aan toe dan Barcelona ooit geweest is. Volgens ooggetuigen zijn in de binnenstad zoowel als in de buitenwijken veel gebouwen door het granaatvuur van Franco's artillerie to taal vernield of zwaar beschadigd. Een correspondent van de News Chro- nicle, die thans in de oude Spaansche hoofd stad vertoeft, schrijft, dat het leven er ech ter zijn gewonen gang gaat. Tramrails worden hersteld, schoenpoetsers doen hun werk aan den zonkant van de Puerta del Sol en de bar van het deftige Ritz-hotel is stampvol officieren van het republikeinsche leger, die „eventjes" van het front zijn weg- gesnapt om „weer mensch" te worden. Het front ligt op tien minuten afstand van de binnenstad. Er zijn soldaten, die van het front opbellen om plaatsen te bespreken voor de avondvoorstelling in een Madri- leensch theater. In het theateer Zarzuela bijv. treedt de beroemde „star" Pastora Im- perio op in de „Ten girls revue". Er verschij nen nog kranten een viertal, in klein for maat en in de advertentiekolommen leest men doodgewone dingen: iemand is zijn dashond kwijt, die luistert naar den naam Maus; een schrijver heeft zijn getypt ma nuscript verloren, enz. enz. Er is echter geen eten meer in het Ritz- hotel. In enkele andere hotels is soms nog wel een bord soep te krijgen. Het brood rantsoen wordt iederen dag kleiner. De Engelsche correspondent ruilde op weg van Valencia naar Madrid, in een klein dorp vier boterhammen en een paar aardappelen in tegen een handvol sigaretten en een plak chocolade. In een ander dorp verkocht een boerin twee kuikens en eenige eieren voor een stukje zeep, maar te Madrid had de Engelschman er spijt van, want de wasscherij weigerde zijn vuilgoed te was- schen als hij er niet een stuk zeep bij gaf. Een boer, die last van zijn maag had, gaf een zakvol groenten weg voor een fleschje dubbelkoolzure soda. Te Madrid ontmoette de journalist mevr. Dolores Ibarruri genaamd La Pasionaria een van de meest bekende figuren uit den burgeroorlog. Zij is thans vice-presi- dente van het parlement. Zij was op weg naar een vergadering, doch zij wilde den correspondent enkele oogenblikken te woord staan. U kunt Engeland zeggen, aldus mevr. Ibarruri, dat wij in weerwil van alle moeilijkheden zullen doorgaan met vechten. Wij zullen strijden net zoo lang tot er nog een vierkante meter vrijen grond te verdedigen valt. We hebben vertrouwen in het Spaansche volk. En we hebben ook nog vertrouwen in de democratieën; zij zullen ons niet in den steek laten. In een Madrileensche krant kon men de zer dagen lezen: „De regeeringen van Frankrijk en Engeland denken, dat wij op het punt staan, het hoofd door de strop te steken. Maar wat zullen zij zeggen als wij het niet doen? Wat zal er gebeuren, als wij ons leven en onze vrijheid tóch willen ver dedigen als mannen?" Ir. de stad heerscht in weerwil van voedselgebrek een geest van onverzette lijkheid. Enorm groot is de verantwoorde lijkheid, die rust op de schouders van hen die beslist hebben, dat de oorlog moet wor den voortgezet maar wie zal het aandur ven, het volk van Madrid tot overgave te bewegen? Opnieuw zijn hoogst dramatische uren voor de hoofdstad aangebroken. Onder voorzitterschap van Negrin is de ministerraad van het republikeinsche Span je te Valencia bijeengekomen. Na deze vergadering is een communiqué gepubliceerd, waarin werd gezegd, dat de regeering op de hoogte was gebracht van den toestand en een aantal besluiten had ge nomen. De volgende vergadering zal te Ma drid worden gehouden. Dit laconieke communiqué doet veronder stellen, dat men het beter achtte, de verga dering te houden te Madrid, de officieele zetel van de regeering, in verband met de gewichtige besluiten welke na den terugkeer van Del Vayo genomen moeten worden. Na zijn terugkeer uit Frankrijk heeft Del Vayo verklaard, dat iedereen op zijn post is. Hij voegde hieraan toe, dat de geruchten over wanorde en ontbindingsverschijnselen onjuist zijn. Tenslotte zeide hij, dat de toestand, waar van de moeilijkheden aan niemand verbor gen zijn, kalmte en discipline eischt. Hij bracht verder hulde aan het moreel van de troepen aan het front, Uit Burgos wordt medegedeeld, dat de leider van de C.N.T., Pedro Regues, gearres teerd is. Hij wordt ervan beschuldigd, zestig moorden te hebben gepleegd. Gisteren had Hodgson, de Britsche agent te Burgos, een hartelijk onderhoud met Jor- dana, den minister van buitenlandsche za ken, die hem mededeelde, dat de regeering van Franco hem met genoegen zal zien als Britsch zaakgelastigde, zoolang geen ambas sadeur benoemd is. Te Londen en Parijs waait thans de vlag van het nieuwe Spanje van de ambassade gebouwen, welke gistermiddag door de re publikeinsche ambtenaren ontruimd zijn. Inmiddels zijn ook de regeeringen van Joego-Slavië, Paraguay en Australië ertoe overgegaan, Franco de jure te erkennen. Volgens de autoriteiten te Burgos hebben thans negen-en-twintig landen het bewind van generaal Franco erkend. Het zijn: Bel gië, Litauen, Venezuela, Argentinië, Egyp te, Griekenland, Italië, Duitschland, Alba nië, Nicaragua, Vaticaanstad, Japan, Mands- joekwo, Hongarije, Portugal, Tsjecho-Slo- wakije, Ierland, Zwitserland, Uruguay, Po len, Peru, Turkije, Nederland, Bolivia, Groot-Britannië, Frankrijk, Joego-Slavië, Paraguay en Australië. In een interview met een vertegen woordiger van Havas heeft Don Nicolas Franco, broeder van den generalissimus, verklaard, dat het oogenblik nog niet geko men is om in de kwestie van het regime een besluit te nemen. Wij moeten, aldus Nicolas Franco, eerst de fundamenteele vraagstukken van de organisatie van den nieuwen staat oplossen. Op de vraag of de verschillende landen „voor den wederopbouw van Spanje" op voet van gelijkheid zullen worden behan deld, verklaarde Franco: het is onmogelijk hierop te antwoorden. Dit zal ongetwijfeld afhangen van de onderscheidene pacten en overeenkomsten, die gesloten zullen kun nen worden. Er zij echter op gewezen, dat dit onderwerp lang niet de draagwijdte heeft, die het door de wereldpers wordt toegeschreven. Ondanks de verliezen door den oorlog stellen de economische krachten en de hulpbronnen van Spanje het in staat, dit probleem voor het grootste deel zelf ter hand te nemen. Tenslotte wees Nicolas Franco erop, hoe zeer het Spaansche volk het door Frankrijk verrichte humanitaire werk waardeert. Dit, zeide hij, kan er aanzienlijk toe bijdragen, de geschillen en kloven te overbruggen. Bovendien hebben de Fransche maatregelen tot verzekering van het wettig bezit van zooveel goederen en bezittingen, die door den vijand gestolen zijn, in Spanje een zeer gunstigen indruk geschapen. De kardinalen zijn thans van de wereld af gesloten. De pauskeuze. In een toespraak, die de secretaris van de Breven, mgr. Bacci, tijdens een Mis van den Heiligen geest gericht heeft tot de leden van het heilige college, heeft hij in het bijzonder gewezen op het groote belang van de taak, die de kardinalen op zich gaan nemen. Sprekende over den huidigen toestand, zeide mgr. Bacci in bittere bewoordingen, dat de, waarheid verstikt wordt door de dwaling en dat de jeugd wordt opgevoed in sommige landen in verachting jegens het licht van het christendom en gericht wordt naar dwalingen van het verleden. Het is noodig terug te keeren tot de beginselen van het evangelie en tot den Christus, die alleen de menschen kan terugbrengen op den rechten weg en die de naties kan ver nieuwen en haar gemoederen tot rust kan brengen. „Zoo zal de uiterst zware taak zijn, die voorbehouden is aan den paus, dien gij zult aanwijzen. Gij ziet derhalve hoe hij zal moeten zijn en hoe groot de wijsheid en heiligheid zijn moet van dengene, die in staat zal moeten zijn zich te kwijten van een zoo belangrijke taak met de hulp des Heeren". Gistermorgen is Soudan begonnen met zijn besprekingen, des midlags verklaarde hij goede hoop te hebben te zullen slagen. De Vlaamsche minister, van Cauwelaert, die een onderhoud heeft gehad met Sou dan, heeft gezegd, dat men een sterke, na tionale regeering noodig heeft, welke de beide volken, welke het land vormen, eer biedigt. Hij noemde het bedroevend, dat de Vlaamsche eischen verkeerd worden uitgelegd. „Wij vragen geen wijziging van den con- stitutioneelen vorm van het land. Wij heb ben geen belang bij een politieke verdee ling. Wij willen geen federalen staat, wel ke ik als een politieke belachelijkheid be schouw", zoo zeide van Cauwelaert. Uiterlijk Vrijdag de beslissing. Soudan heeft den journalisten medege deeld, dat hij geloofde op zijn laatst Vrij dagmorgen te kunnen zeggen, of hij in zijn pogingen tot het vormen eener regee ring geslaagd zal zijn. Hij is van meening, dat de oplossing, die voor de kwestie-Mar- tens gevonden zal worden, tegelijkertijd .den liberalen en den Vlamingen voldoening zal schenken. Met Janssen heeft hij het financieele programma reeds bestudeerd en Janssen zal deel van de regeering uitma ken, indien die uit vertegenwoordigers van de drie partijen zal bestaan. Vier ambtenaren van de Gepoe zijn ver oordeeld tot gevangenisstraffen van vijf tot tien jaar wegens de onwettige arrestatie van 160 kinderen van tien tot twaalf jaar afkomstig uit Leninsk (Kusnetsky in Sibe rië), die zij er van beschuldigd hadden leden te zijn van een contrarevolutionaire organisatie. De gevangenen verklaarden dit te heb ben gedaan voor hun reputatie. Verscheiden kinderen hebben acht maanden gevangen gezeten. Zie verder Buitenland pag. i, Ze blad.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1