Dr. DEGENAAR flinke Dienstbode. Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. CASTRICUM HEERHUGOWAARD HARENKARSPEL JAN IJPE. J, C, VERMEER M. VERMEER—COLIJN houdt Vrijdag 3 Maart GEEN SPREEKUUR. dokier HOOGENBOOM een nette Werkster, E5RSTE BLAD. 3. WeecéecuAt Voor het geheele land: Overwegend droog, meest zwaar bewolkt, zwakke tot matige zuidelijke wind, iets /achter des nachts, overdag weinig verandering in temperatuur. De depressie, welke gistermorgen op de Noordzee lag en ons buiïg weer bracht, is heel verdwenen. De luchtdruk bleef in Frankrijk, Duitschland, onze omgeving en in Scandinavië voortdurend stijgen, zoodat thans een uitgebreid gebied van hoogen luchtdruk, met kernen over zuid-Duitsch- land en Finland, het vasteland van west- Europa bedekt. Onder invloed van het ver der doordringen van de koude polaire lucht- jnassa's in zuidelijke richting, bleef de lucht druk tusschen de Azoren en Portugal voort durend dalen, zoodat over Frankrijk, de Britsche eilanden en ons land de wind naar het zuiden terugdraaide en de vochtige oceanische luchtstrooming over het vaste land plaats maakt voor een wat droogere. Tengevolge van deze ontwikkeling in de algemeene luchtdrukverdeeling kan de oceaan-depressie, welke gisteren ten westen van Ierland lag, niet verder naar het oosten doordringen en slaat zij een noordelijken koers in. Onder haar invloed daalt de lucht druk op IJsland en nam de wind aldaar plaatselijk tot stormkracht toe. Over het vasteland is het weer over het algemeen rustig, veelal nog met zware bewolking. Plaatselijk echter was de nacht helder en daalde de ochtendtemperatuur tot onder het vriespunt, terwijl in Scandinavië de vorst weer toenam. Over de Britsche eilanden steeg de temperatuur en melden enkele stations zwaren regen (Valentia 32 mm.) LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen 18.06 uur licht op. Moeilijkheden in de R.K. Staatspartij. Sinds een reeks van jaren bestaat er on der de Kath. raadsleden in Castricum een groote verdeeld, die ontstaan is, doordat een deel het gemeentelijk gasbdrijf wilde opheffen, om het gas van het Hoogovenbe- drijf te betrekken. Wijlen burgemeester Lommen en de meerderheid van den raad verzette zich daartegen in deze snelgroeiende gemeente met klem en thans is wel gebleken, dat het gasbedrijf in Castricum een winstgevend bedrijf is. In 1935 was de oneenigheid zóó groot, dat het Kringbestuur van den Kieskring Den Helder der R.K. Staatspartij verbood om namens de Partij aan de gemeenteraads verkiezingen deel te nemen. Het gevolg was, dat twee losse Kath. groepen aan de verkiezingen deelnamen en ieder met 4 leden (de Raad bestaat uit 11 leden) in den Raad terugkeerden. Ook onder den nieuwen burgemeester, Baron Sloet, bleven de beide groepen sterk verdeeld en wel dermate, dat één der Kath. wethouders in den loop van 1938 be dankte en dat, met den steun van de arbei- dersgezinde katholieke groep een soc.-dem. tot wethouder werd gekozen. Voor 1939 heeft het Kringbestuur van de R.K. Staatspartij beslist, dat geen der beide groepen namens de R.K. Staatspartij aan de gemeenteraadsverkiezingen mag deelne men. De eigenaardigheid doet zich voor; dat de 8 R.K. raadsleden, die in den raad de twee verdeelde groepen vormen, allen lid zijn van de R.K. Staatspartij. In een Dinsdagavond gehouden vergade ring heeft men het geschil breedvoerig be sproken, met bet resultaat, dat beide groe pen in een Vrijdag te Alkmaar te houden vergadering van het Kringbestuur der Kies kring den Helder van de R.K. Staatspartij pogingen zullen aanwenden opheffing van het verbod te krijgen en alsnog zullen trachten, tot vrede te komen en één lijst in te dienen. Aan hét einde der vergadering wees pastoor Goes erop, dat in Nederland de Kath. volkomen vrijheid genieten en deze vrijheid voor den uitbouw van de nieuwe gemeenschap zoodanig behoorde te gebrui ken, dat zij noch aan andersdenkenden, noch aan geloofsgenooten ergernis geven. De strijd in Castricum is ook in hooge mate beïnvloed door het feit, dat de nieu we bewoners, onder leiding van het perso neel van het Provinciaal Ziekenhuis sterk aan invloed winnen. Met Strijbos naar IJsland. Wederom was de groole zaal van Borst geheel bezet toen de heer E. Vogelenzang, rentmeester van het Provinciaal Waterlei dingbedrijf, de aanwezigen welkom heette en het woord gaf aan den heer Jan P. Strij bos. Deze schetste de bewoners, hun hoeda nigheden en hun leefwijze. Zijn historisch overzicht van de eerste bewoners van IJsland leerde ons, djft deze, toen hun veestapel stierf, ten slotte ook zijn om gekomen. Dit moet in 850 na Christus ge weest zijn. IJsland is feitelijk geen ijs- doch een groenland, want er groeit gras en er valt veel regen aan de Westkust en er komt veel mist voor in het Oosten. Later is Inkolven erop uit getrokken en heeft op zee drie raven losgelaten. De een vloog naar het land terug, de tweede is nooit meer gezien, dus vermoedelijk ge dood en de derde nam een richting aan die Inkolven nakoerste en zoodoende kwam hij op IJsland. De IJslander lijkt op den Hollander. De hoofdstad Reykjavik heeft thans 110.000 inwoners, de bevolking is na genoeg geheel Luthersch en houdt zich aan de tradities. Trots dat is de moderne geest er zichtbaar, o.a. ziet men de dames in de schafttijden gauw hun kapsel en wenkbrau wen in orde brengen. De vrouwen zijn de haas in huis en vader krijgt 's morgens zijn dagtaak van de vrouw. De heer Strijbos was er met een vriend twee maanden ge weest en maakte nog een tocht naar het eiland Acoreri over de Brienzee, welke 24 Uur duurde. Aan het einde der lezing liet de spreker met de smalfilm alles nogmaals de revue passeeren. Na een dankwoord van den heer Voge- enzang kreeg de spreker een hartelijk ap plaus in ontvangst te nemen. De gasfabriek heeft gejubileerd. In een met bloemenmanden versierde toonzaal hebben wjj het 25-jarig jubileum van het gemeentelijke gasbedrijf meege maakt. Het gebeurt niet eiken dag, dat een directeur van 'n overheidsbedrijf door alle lagen der bevolking wordt bejubeld. Dat dn hier heeft plaats gevonden, strekt wel tot eer van den directeur, den heer J. v. Hoeve. e woorden van een man van ervaring al3 dr. Teenstra, die durft te verklaren, dat het gemeentelijke gasbedrijf met het particu lier bedrijf kan wedijveren, zeggen wat. Eveneens zijn van waarde de loftuitingen van den heer Turkstra, een bouwonderne mer met praktijk, die zeide, dat de vooruit gang van het gasverbruik uitsluitend aan den directeur en zijn personeel ligt. De bur gemeester zeide, dat hier de juiste man cp de juiste plaats is. Oud-wethouder Hemmer zeide, dat zelfs de directeur uit Antwer pen hier de machines komt bezichtigen. De voorzitter van de gascommissie, weth. P. de Vries, zeide, dat dit een jubileum is, niet alleen van de fabriek, doch ook van den directeur. De directeur bracht dank aan allen voor het in hem gestelde vertrouwen en wees op de prestaties van het personeel. De toonzaal kon de genoodigden nauwe lijks herbergen en vele officieele personen waren tegenwoordig, o.a. dr. Teenstra, dir.- geneesheer, E. v. Keeken, econoom, beiden van het Prov. ziekenhuis Duin en Bosch, het college van B. en W., oud-wethouder Hemmer, de meeste gemeenteraadsleden, de hoofdambtenaren, het oudpersoneel, de directeuren van de gasbedrijven Velsen en Egmond aan Zee, en vele anderen. Weth. P. de Vries opende met een harte lijk welkom aan de genoodigden en na een verhandeling te hebben gegeven hoe het gekomen was, dat hier een jonge energieke directeur aan 't hoofd werd geplaatst, gaf hij het woord aan den burgemeester, die na een historisch overzicht van het ontstaan der fabriek te hebben gegeven, zeide, dat als een overheidsbedrijf winst maakt dit alleen ten goede dient te komen aan hen, die zoo'n bedrijf steunen, dus de verbruikers. Nimmer zou hij toestaan dat dergelijke winsten aan de geheele gemeenschap zou den gegeven worden. Die winst zou aan de verbruikers in den vorm van tariefsverla ging teruggegeven moeten worden. Hij prees het beleid van den directeur en zijn personeel en stelde een dronk in op het. welzijn van fabriek, directeur en het per soneel. Toen hierna de directeur zijn ge voelens had geuit, kreeg dr. Teenstra het woord, die zeide, dat de directeur iets mocht komen uitzoeken wat hem het geschiktste voorkwam. Nog velen voerden hierna het woord, o.a. de heeren Hemmer, Turkstra, Brouwer en tenslotte de heer Kuijs, die met een mooi speechje namens het personeel den voor zitter der gascommissie een bureaustoel aanbood. Hij verzocht den burgemeester de zen te willen aanvaarden. Na nog een paar woorden door den burgemeester, den direc teur en den voorzitter, werden allen uitge- noodigd om voor Polygoon te poseeren, waarmede het einde der huldiging was aan gebroken. Jaarvergadering Centraal Genoot schap. Dinsdagavond vergaderde de afdeeling van het Centraal Genootschap in café van Liempt. De voorzitter de heer Zwarteveen opende met een woord van welkom. Spr. vond het jammer gezien het groote belang der ver- eeniging, dat er zoo weinig belangstelling was. Uit het jaarverslag bleek, dat er veel en goed werk was verricht. Verschillende uit zendingen naar diverse tehuizen hadden plaats gehad met een totaal aantal ver- pleegdagen van 465. Het ledental was ach teruitgegaan door verhuizen, bedanken, enz. Inplaats van den heer C. Smak, die naar Hoorn was vertrokken was als bode benoemd de heer J. Krijgsman. Ingekomen was een schrijven van het Centraal Genootschap te Amsterdam waar bij werd medegedeeld dat er voldoende kleeding thans in de tehuizen aanwezig was, uitgezonderd schoeisel, zoodat bij uit zending van behoeftigen de vereeniging niet meer heeft te zorgen voor kleeding zooals voorheen. Evenwel mogen deze kleeren niet medegenomen worden naar huis doch moeten in de kolonie-tehuizen blijven. Het verpleeggeld 1.51 per dag bleef gehand haafd. De vereeniging had, nadat door ver schillende instanties een subsidie was ver leend, nog 0.75 per verpleegdag te beta len. Voor on- en minvermogenden wordt nog een tegemoetkoming gedaan van 0.12 per dag zoodat hiervoor de kosten lager zijn. Uit het jaarverslag van den penning meester bleek, dat de vereeniging in een gunstige positie verkeert. De ontvangsten bedroegen 5.76.36 tegen een uitgaaf van 39291, zoodat de kas sloot met een voor- deelig saldo groot 183.46. De voorzitter bracht dank aan den pen ningmeester voor haar omvangrijken ar beid. Allen moeten trachten meer leden te verwerven. Een groot aantal moeten nog worden aangezocht. Spr. verwonderde zich erover, dat nog zoovelen geen lid zijn der vereenigingen. Allen moeten trachten an dere?! te overtuigen van de goede daad voor het zwakke kind welke hij of zij doet door lid te worden. Ook postzegels, thee- lood, oude rijwielplaatjes enz. worden gaar ne in ontvangst genomen. Tot afgevaardigde naar de jaarverga dering te Apeldoorn werd benoemd de heer Jac. Volkers, plaatsvervanger de heer P. Krijgsman. De voorzitter dankte allen voor de medewerking dezen avond verleend en hoopte ook in de toekomst op aller mede werking. Geslaagd. Onze plaatsgenoot de heer D. P. Dirk- maat slaagde aan de nationale schilders school te Utrecht na een drie-jarigen cur sus voor het diploma „Meester-schilder" met de aanteekening „zeer goed". Een mooie prestatie. DE ACTIE TEGEN HET OPPRONKEN VAN AARDBEIEN. Protesten van de zijde der tuinders. de tuinders van den handel ge brandmerkt. In de gisteren gehouden jaarvergadering van de Vereenigde Veilingen te Beverwijk is het oppronken van aardbeien aan een be spreking onderworpen. De veilingen kanten zich fel tegen de wij 2e, waarop de handel deze zaak aan de orde heeft gesteld. Het standpunt van den handel hebben wij in ons blad uitvoerig weergegeven. Wij laten hier den voorzitter van de R.K. Coop. Tuinders- vereeniging „Kennemerland", den heer J. P. Nijssen aan het woord. Deze wees er o.a. op, dat er in de omge ving van Beverwijk kleinbedrijf is van menschen met een 200 tot 300 roe aard beien. Dat zijn de aangewezen bedrijven om met mooie aardbeien voor het binnenland aan de markt te komen, hetgeen steeds een extra-prijs geeft. Het spijt spr. te moeten op merken, dat er den laatsten tijd reeds zoo veel te doen is geweest in andere vergade ringen, waarbij de naam van de Beverwijk- sche aardbeien door het slijk is gehaald. De voorgeschiedenis. Bij een conferentie met de federatie van kooplieden in December j.1. gehouden, stond er een punt op de agenda, n.1. Het oppron ken van aardbeien. Bij het bespreken van dat punt hebben wij aan de koopliedenafgevaardigden ge zegd, dat wij geen enkelen knoeier of be drieger in bescherming willen nemen. Wij hadden allen den indruk, dat het bespreken van dit punt op die wijze algemeene bevre diging had gebracht, in afwachting van de vergadering van de veilingen. Men heeft van die onderlinge vertrouwelijke bespreking misbruik gemaakt door daarvan zeer ontijdige mededeelingen te doen in open bare vergaderingen van de kooplieden, die toch in eerste instantie daarmede niets te maken hadden. Men ging reeds debatteeren over de mogelijkheid van A. en B. sorteering enz., zoodat het bij dé tuinders den indruk vestigde alsof de vergadering van koopers moest uitmaken hoe de tuinders in hun be drijf moesten werken. Alsof de eerste onzin nog niet genoeg was ging men een vergadering beleggen met de afnemers van aardbeien en de fabrikanten, nu niet over verandering van den aanvoer, doch over het oppronken van aardbeien. De indruk werd gevestigd alsof er in Kennemerland niet Vëel meer dan waarde- looze en opgemaakte aardbeien worden aan gevoerd en alsof er zooveel tuinders-be driegers zijn, dat de handel genoodzaakt en geroepen is met eèn landelijke hetze en een landelijk alarm aan de wantoestanden een einde te maken. tV&S dit alarm noodig? In 1938 zijn 15.700 posten aardbeien ge veild op 33 exportveilingen en op 14 groentenveilingen. De keuringen op die 15.700 gevallen gaven in 95 gevallen een af-,; wijking aan. Nu aldus de voorzitter, vraag ik in allen ernst 95 gevallen op 15.700, dat is nog niet 1 op de 157 partijen, dus iets meer dan een Yt pet. Bij den meest idealen toestand zal er nog altijd iets te wenschen overblijven. Daarvoor moest dus alarm worden gebla zen, daarvoor moest dus in alle groote en kleine nieuwsbladen en in de vakbladen de naam van de aarbeien uit Kennemerland worden bemodderd. Wij nemen de knoeiers niet in bescher ming, de keurmeester kon met hen afreke- en, wij willen beter en opbouwender werk doen. Wil men op deze wijze over bepaalde onderwerpen het tafellaken doorsnijden, mij best. Wij zullen in ons belang trachten het vraagstuk van den anderen kant op te los sen in overleg met de tuinders. Het oppronken. Er is groot verschil tusschen het oppron ken en een tot dusverre gevolgde verkeerde wijze van aanvoeren der aardbeien, die wel de fabrikanten bevredigt, doch het voor den binnenlandschen koopman dikwijls moei lijk maakt zijn keuze te maken. Moulin Rouge, die tot het einde groote aardbeien wil geven, moet niet aangevoerd worden van 1 Y, c.M. tot 45 c.M. Ook daar moet orde en systeem in worden gebracht. De veilingbesturen willen alles doen om de kwaliteit te verhoogen ten bate van de tuinders en ten gerieve van den handel. Het jaarverslag van den directeur. Hierna heeft de directeur van de Veree nigde Veilingen, de heer W. de Groot, weer het gebruikelijke overzicht gegeven van den toestand in den tuinbouw. Deze, is on danks de wat ruimere omzetten, blijkens dit rapport, nog allerminst rooskleurig. De omzetten. De omzetten van de aardbeien waren in de laatste 5 jaren als volgt: 1938: ƒ,512.063.15; 1937: 482.700.46; 1936: 425.677.94; 1935: 428.588.46; 1934: 508.663.86. De omzetten waren dus 29.362.59 hoo- ger dan in 1937. De omzetten van groenten en aardbeien waren in totaal 893.123.30 tegen 746.702.02 of 146.421.28 hooger dan in 1937. De aardbeienprijs. Midden in het seizoen begonnen de prij zen van aardbeien schrikbarend te dalen en iedereen verwachtte een prijs van 56 cent zoodat ze niet meer zouden kunnen worden geplukt. De veilingen zijn echter de Ned. Groenten- en Fruitcentrale zeer dankbaar, dat de prijs op 12 cent werd gesteld, waar door in elk geval een totale ineenstorting werd voorkomen. Hoogere kwaliteitseischen. De ernstige klachten van de koopers moe ten de tuinders wakker schudden en men moet de koopers laten zien, dat zij moeten trachten aan den handel iets goeds, iets be ters af te leveren. 1938 heeft duidelijk be wezen, dat de koopman veel betere prijzen wil en kan betalen, als hij maar op den in houd van de manden kan vertrouwen. Daarom zullen maatregelen worden voor gesteld om te komen tot een speciale keu ring van vrijwillig geselecteerde aardbeien. De betere prijs en meer vraag naar het ar tikel zullen ongetwijfeld loonend zijn voor de tuinders. De Moulin Rouge mits niet te lang aan gehouden, zal zich daarvoor het beste lee- nen, hoewel ook bij deze soort reeds dege- neratieverschijnselen zich voordoen, even als dat met de Amazone reeds jaren het geval is. Verbetering van de soort' gewenscht. Het verlangen, om door vergelijking van de in verschillende landen geteelde soorten aardbeien tot iets goeds of beters te ko men, deed de besturen der beide veilingen in het voorjaar 1938 besluiten een aantal soorten aardbeien aan te leggen op een monster-tuin te Beverwijk. Een bezoek werd gebracht aan Prof. ir. A. M. Sprenger, die aanraadde, liever te trachten een aardbei met goede kwalitei ten, doch die niet meer bevredigde, weten schappelijk te laten onderzoeken en te trachten die oude soort Amazone weer ge zond te maken. Het is den besturen gelukt, voor dat doel de medewerking te verkrijgen van ir. v. d. Plassche, inspecteur van den tuinbouw bij het departement, alsmede een subsidie van rijk en gemeente, waarna werd besloten voor dat onderzoek aan te stellen mej. ir. Kronenberg, die inmiddels reeds haar werkzaamheden heeft aangevangen. Daar naast wordt een kleine monster-tuin aan gehouden. QeiHceHteccidefi Dinsdag vergaderde de raad. De voorzitter, burgemeester H. Nolet, heeft in zijn openingswoord wijlen den heer P. Borst herdacht, die gedurende 20 jaren lid van den gemeenteraad is geweest, waarvan 14 wethouder. Zijn overlijden is voor de gemeente een groot verlies. Van de afd. Tuitjehorn van de r.k. staats partij was een verzoek ingekomen, middelen te willen beramen om te komen tot een ge meentelijke straatverlichting. B. en W. stelden voor, dit adres in hun handen te stellen voor prae-advies. Na eenige besprekingen, waarin tot uiting kwam, dat een algeheele straatverlichting in de gemeente zeer veel kosten zou mede brengen, werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Van de afd. Waarland van den Ned. R.K. Bond van groote gezinnen was een verzoek ontvangen, in de alg. politieverordening een bepaling op te nemen, dat het verboden is middelen tot voorkoming of verstoring van zwangerschap ten verkoop enz. voorhanden te hebben. Voorgesteld werd, dit adres te behandelen tegelijk met de algeheele her ziening van de politieverordening, welke eerlang aanhangig zal worden gemaakt. De heer Doekes informeerde nog, of er wel aanleiding voor een dergelijke bepaling bestaat. Wordt er misbruik van dergelijke middelen gemaakt? De voorzitter antwoordde, dat dit niet het geval is. Maar het is beter te voorkomen dan te genezen. Het voorstel van B. en W. werd aangenomen. De verordening op de heffing van 75 op centen op de gemeentefondsbelasting werd opnieuw vastgesteld. De invorderingsveror dening werd ingetrokken. De instructie van den gemeente-ontvanger werd in overeenstemming gebracht met den gewijzigden toestand, in verband met de in trekking van de gemeenteborgtochtenwet. Van de Banne Harenkarspel was een ver zoek ontvangen om een subsidie van f 3000 voor het jaar 1939 in de kosten van buiten gewoon wegenonderhoud. B. en W. stelden voor, op dit adres afwij zend te beschikken, daar de begrooting voor den dienst 1939 reeds is vastgesteld en adres santen geen middelen ter dekking van deze uitgave kunnen aanwijzen. Verscheidene heeren voerden over dit voorstel het woord. De heer Francis zeide, dat het voor de banne niet mogelijk zal zijn groote verbeteringen aan te brengen zonder de bannelasten te verhoogen, hetgeen ook weer niet mogelijk is, daar de ingelanden het niet zoo breed hebben. De gemeente kan ook niets geven. De heer de Vries zou eens willen zien bjj de volgende begrooting. Tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Aan den heer P. Wester te Slootgaard werd een vergoeding van 6.40 per maand verleend voor de reiskosten van zijn zoontje naar de bijz. buitengewoon- lagere school te Alkmaar. Van den heer W. C. Post te Slootgaard was een verzoek ontvangen, hem ingevolge art. 13 van de Landsarbeiderswet 2694 te ver- leenen voor de stichting van een landarbei dersplaatsje. B. en W. stelden voor, aan dit verzoek te voldoen, daar de betrokkene 2an de voorwaarden voldoet. Na eenige opmerkingen over de aanspra kelijkheid, welke bij de gemeente berust vol gens den voorzitter, werd de aanvrage inge willigd, evenals die van den heer N. Dekker te Tuitjenhorn, die een bedrag van 3300 vroeg voor eenzelfde doel. Hierna werden de stembureaux benoemd. Alle voorgedragen leden werden gekozen. In verband met de wijziging van de dienst plichtwet werd het ambtenarenreglement gewijzigd. De voorschotten op de exploitatievergoe ding over 1939 aan de bijz. scholen werd vastgesteld voor de r.k. school te Waarland op 1606,95 en voor de r.k. school te Kerk buurt op 1230 45. Het aftredende lid van het Burg. Armbe stuur, de heer A. Kistemaker, werd met al gemeene stemmen herkozen. Naar aanleiding van een paar opmerkingen bij de rondvraag zal in de vergadering van de commissie voor den kleinen tuinderssteun worden gesproken over de verstrekking van een steun in geld en het controleeren van den afgeleverden kunstmest op gehalte. In antwoord op een vraag van den heer Blokdijk deelde de voorzitter mede, dat de kosten voor den tuinder bij het baggeren iets hooger zijn, doordat de geheele sociale lasten door hem moeten worden betaald. £uchtvaact ON/E POSTVLUCHTEN. Hedenmorgen is de Reiger met gezag voerder Moll van Schiphol naar Indië ver trokken. Aan boord bevonden zich vijf passagiers. Medegenomen werd: 406 K.g. briefpost, 15 K.g. pakketpost en 247 K.g. vracht. De positie der postvliegtuigen was gisteren: Uitreis: Pelikaan te Rangoon; Valk te Alexandrië; Wielewaal te Singapore. Thuisreis: Oehoe te Athene; Gier te Ran goon; Emoe 18.58 uur op Schiphol. tRucyecliike Stand ALKMAAR. GEBOREN: Jan, z. van Albert de Jonge en M. E. Bals. Maria P., d. van Lambertus Th. Janssen en iM. de Jong. GETROUWD: Nicolaas J. Duijneveld en Bregtje Hulst. Jacob Koopmans en Woutertje W. Vink. Johan C. M. Hiehle en Anna Postma. OVERLEDEN: Johanna E. M. Keijsper oud 1 dag. Jtackt&ecicfiten AMSTERDAM, 2 Maart 1939. Op de he den gehouden aardappelenmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 295000 K.G. NOORDSCHARWOUDE, 2 Maart 1939. (Noordermarktbond). 77800 K.G. Roode kooi 4.70—6.70; 29200 K.G. Gele kool 5.20— 6.40; 79400 K.G. D. witte kool 2.90— 4.20; 14600 K.G. Uien 3.90—4.20, grove uien 44.30, drieling uien 1.802.10, nep 1.70; 2100 K.G. Peen 3—4.10, kleine peen 1.90—2.20; 1600 K.G. Bieten 0.50 3.30. BROEK OP LANGENDIJK, 2 Maart 1939. (Langendijker Groenten veiling). 41000 K.G. Roode kool 4.80—7.50; 52000 K.G. Gele kool 4.30—6.50; 65000 K.G. D. witte kool 3.20—4.20; 10000 K.G. Uien 3.70—4.20 grove uien 33.90, drielingen 2.40 2.50, stek 60 cent; 3400 K.G. Peen 2.90 3.80, kleine peen 1.S0—2.10; 5200 K.G. Bieten 1.903.70; 225 K.G. Rammenas 2.60. SCHA GEN, 2 Maart 1939. Op de heden gehouden weekveemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 11 Paarden 150300; 4 Geldekoeien (mag.) 120190; 15 Gelde- koeien (vette) 160230; 22 Kalfkoeien 210J 260; 3 Vaarzen 125—150; 4 Pin ken 4060; 552 Nuchtere kalveren 5 12; 30 Schapen (vette) 2330; 189 Overhouders 1016; 4 Bokken en geiten 38; 12 Varkens (mag.) 2024; 8 Varkens (vette) per K.G. 4345 cent; Ko nijnen 0.751.50; Kippen 0.801.30; 60000 stuks kipeieren 33.55. PURMEREND, I Maart 1939. „Afslagver. Beemster, Purmerend en Omstr." Witlof 1.251.85 per 8 K.G.; Roode kool 5.90 7.60, Savoye kool 4.108.30 per 100 K.G.; Spruitkool 1.95 per 15 K.G.; Spinazie 2.22 per kist, 6 K.G.; Andijvie f 1.30 per 4 K.G.; Rapen 0.95 en Bieten 2550 cent per kist; Wortelen 1.20 per zak; Uien 66 93 cent per 25 K.G.; Prei 14.20—17 per 100 K.G. Appels: Present van Engeland 29. W ARMENHUIZEN. 1 Maart 1939. 38300 K.G. Roode kool 4.40—7; 17400 K.G. Gele kool 5.40—6.60; 13000 K.G. D. witte kool 3.30—3.90; 525 K.G. Uien 4.50, grove uien 4.40 en 700 K.G. Peen 4.10. Aduertetiiiëa De Heer en Mevrouw WIELINGA—SAAL geven met blijdschap kennis van de geboorte van hun zoon Alkmaar, 1 Maart 1939. Bleekerskade 6. 15 Maart hopen onze geliefde Ouders en hun 12Vs-jarige Echtvereeniging te herdenken. Hun liefhebbende kinderen, GERDA en CORRIE. Alkmaar, Maart 1939. Snaarmanslaan 84. Vóór zijn vertrek uit Alkmaar op 11 Maart a.s. wil hen die er prijs op stellen per soonlijk van hem afscheid te nemen, daartoe gaarne gelegenheid geven op Zaterdag 4 Maart a.s., 's middags van 3 uur tot 4.30 uur, EGMONDERSTRAAT 16. GEVRAAGD: voor den Vrydag. ACHTERDAM 12. Voor direct gevraagd een Café-Restaurant HOUTLUST, Kennemerstraatweg.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 3