gemeenteraad van alkmaar. JhiMicaües derde blad. NOORDSCHARWOUDE ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 2 MAART 1939. De raad kwam heden ten 1 ure, onder voorzitterschap van den burgemeester, jnr. jhr. van Kinschot, bijeen. Afwezig de heer Grondsma en mej. Nierop en de heer v. Drunen wegens xiekte. De voorzitter sprak woorden van herinnering aan het adres van de vertrok ken raadsleden. De heer Appel, aldus de voorzitter, heeft blijk gegeven van groote interesse voor het besturen van de gemeen te. In de verschillende onderwerpen werk te hij zich zooveel mogelijk in. Afgeschei den van de wijze waarop men _ijn politieke •richting beoordeelt, zal men zeker respect hebben voor den ijver waarmede de heer Appel heeft gewerkt voor de stad. De heer v. Drunen, die 18 jaar heeft medegewerkt aan het bestuden van de stad, heeft met grooten ijver en toewijding de belangen van Alkmaar behartigd. Ook als lid van vele commissies heeft men van zijn langdurige ervaring geprofiteerd. Zijn speciale belangstelling ging uit naar de historie van Alkmaar. Weinig bijzonder heden uit de histoire van de stad waren hem onbekend. Dank verdient hij voor de werkzaamheden door hem als raadslid verricht. De voorzitter sprak den wensch uit dat zijn gezondheid zal toelaten nog tal van jaren zich aan de geschiede nis van Alkmaar te kunnen wijden. (Ap plaus). Ingekomen zijn: a. Een brief dd. 18 Januari j.1. van Gedeputeerde Staten dezer provincie, houdende mededeeling, dat dit College het raadsbesluit van 15 December 1938, tot wijziging der verordening, regelende den werkkring der commissie van bijstand met betrekking tot het beheer en onderhoud van de wandelingen, de beplanting van straten en pleinen der gemeente voor ken nisgeving heeft aangenomen. Aangenomen voor kennisgeving. fe. Een brief dd. 1 Februari jl., van het zelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 19 Januari 1939 tot verhuring van het perceel Laat nr. 169. Als voren. c. Een brief dd. 1 Februari jl. van het zelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 19 Januari 1939, tot verhuring van een wo ning te Nieuwe Niedorp. Als voren. d. Een brief dd. 1 Februari jl., nr. 225 van hetzelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 19 Januari 1939, tot verhuring van de voor malige directeurswoning bij de gasfabriek te Warmenhuizen. Als voren. e. Een brief dd. 1 Februari jl., van het zelfde College, ten geleide van het door hen goedgekeurd raadsbesluit van 19 Ja nuari 1939, tot verlaging van de rente der schuld van de N.V. Alkmaarsche Export veiling van Land- en Tuinbouwproducten. Als voren. f. Een brief dd. 28 Januari j.1. van den heer N. Schats, alhier, daarbij berichtende dat hij zijn benoeming tot lid van den Ge meenteraad niet aanneemt. Als voren. g. Een brief dd. 30 Januari jl. van den Voorzitter van het Centraal Stembureau ten geleide van een afschrift van zijn be sluit van dien datum, waarbij de heer A. F. Zeegers is benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad. Als voren. h. Een brief dd. 4 Februari jl. van den heer A. F. Zeegers, alhier, waarbij hij onder inzending van zijn geloofsbrief me dedeelt, dat hij zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aanneemt. Deze mededeeling werd aangenomen voor kennisgeving en de geloofsbrief in handen gesteld van een commissie van onderzoek. i. Een brief dd. 23 Januari jl. van den heer B. Appel, alhier, mededeelende dat hij ontslag neemt als lid van den Ge meenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. j. Een brief dd. 24 Januari jl. van den Voorzitter van het Centraal Stembureau ten geleide van een afschrift van zijn be sluit van dien datum, waarbij de heer J. van Berkum is benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad. Als voren. k Een brief dd. 26 Januari jl. van den heer J. van Berkum, alhier, daarbij be richtende, dat hij zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad niet aanneemt. Als voren. 1. Een brief dd. 26 Januari jl. van den Voorzitter van het Centraal Stembureau ten geleide van een afschrift van zijn be sluit van dien datum, waarbij de heer W. van der Wal is benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad. Als voren. m. Een brief dd. 1 Februari jl. van den heer W. van der Wal, alhier, waarbij hij onder inzending van zijn geloofsbrief me dedeelt, dat hij zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving; de ge loofsbrief werd in handen gesteld van een commissie van onderzoek. n. Een brief dd. 6 Februari jl. van den heer H. van Drunen, alhier, houdende mededeeling, dat hij ontslag neemt als lid van den Gemeenteraad. Aangenomen voor kennisgeving. o. Een brief dd. 6 Februari jl. van den Voorzitter van het Centraal Stembureau, ten geleide van een afschrift van zijn be sluit van dien datum, waarbij de heer W. J. Bulens, alhier, is benoemd verklaard toi lid van den Gemeenteraad. Als voren. p. Een brief dd. 8 Februari 1939 van den heer W. J. Bulens, alhier, daarbij be richtende, dat hij zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad niet aanneemt. Als voren. q. Een brief dd. 10 Februari jl. van den Voorzitter van het Centraal Stembureau ten geleide van een afschrift van zijn be sluit van dien datum, waarbij de heer C. Torenvlied is benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad. Als voren. r. Een brief dd. 15 Februari jl. van den heer C. Torenvlied, alhier, daarbij be richtende, dat hij zijn benoeming tot lid van den Gemeenteraad niet aanneemt. Als voren. s. Een brief dd. 16 Februari jl. van den Voorzitter van het Centraal Stembureau ten geleide van een afschrift van zijn be sluit van dien datum, waarbij de heer C. Couwenhoven is benoemd verklaard tot lid van den Gemeenteraad. t. Een brief dd. 16 Februari j.1. van den heer C. Couwenhoven alhier, waarbij hij onder inzending van zijn geloofsbrief mededeelt, dat hij zijn benoeming tot lid van den gemeenteraad aanneemt. Aangenomen voor kennisgeving; de ge loofsbrief werd in handen gesteld van een commissie van onderzoek. u. Opgaven dd. 31 December 1938 en 10 Februari 1939 resp. van Burgemeester en Wethouders van Oudenbosch en Heemstede van de ingevolge artikel 104, le lid, der Lager-Onderwijswet 1920 door de ge meente over 1936 verschuldigde uitkee- ringen. Conform vastgesteld. v. Een brief dd. 28 Januari jl. van Bur gemeester en Wethouders van Schagen, houdende mededeeling betreffende vast stelling van de ingevolge artikel 104, le lid, der Lager-Onderwijswet 1920, aan de gemeente Alkmaar verschuldigde uit- keering. Aangenomen voor kennisgeving. w. Verslagen van het Centraal Bureau voor verificatie en financieele adviezen der Vereeniging van Nederlandsche Ge meenten, van de opneming van kas en boeken op 18 en 27 Januari jl. en 9 Fe bruari jl. van het Woningbedrijf, het Grondbedrijf en van den Gemeente ontvanger. Als voren. x. Een brief dd. 21 Januari jl. van het Bestuur der Vereeniging Alkmaarsche fröbelschool, houdende dankbetuiging voor het raadsbesluit van 15 December 1938, inzake de vergoeding van de kosten van herstel van den verwarmingsketel in de Elise van Calcar Kleuterschool. Als voren. ij. Een brief dd. 21 Januari 1939 van het Bestuur der Vereeniging tot bevorde ring van 't Vreemdelingenverkeer „Alc- maria" houdende dankbetuiging voor het aan die vereeniging bij raadsbesluit van 16 December 1938 verleende subsidie voor 1939. Als voren. z. Een brief dd. 10 Februari jl. van den heer C. M. Hoogenboom, alhier, verzoeken de hem met ingang van 1 Maart 1939 ontslag te verleenen als lid van de Com missie van toezicht op het lager onderwijs. Het gevraagde ontslag eervol verleend. aa. Een brief dd. 22 Februari jl., nr. P. D. van Burgemeester en Wethouders waar bij in overweging wordt gegeven den heer J. N. Kroone met ingang van 3 Maart 1939 niet-eervol ontslag te verleenen als hoofd van de Hofdijkschool en als leeraar aan de Handelsavondschool. bb. Een brief dd. Februari 1939 van de Commissie van toezicht op het Lager Onderwijs ten geleide van haar verslag over het jaar 1938. Voor kennisgeving aangenomen. cc. Een adres dd. Maart 1939 van den heer D. Langenberg e.a., bewoners van de Wognumschebuurt, verzoekende dezen weg en het daaraan gelegen plantsoen te verbeteren. In handen van B. en W. gesteld ter af doening. dd. Een brief dd. 25 Februari 1939 van het Bestuur van de Vereeniging „De Am bachtsschool voor Alkmaar en Omstre ken", alhier, verzoekende medewerking voor het oprichten van een loodgieters cursus. In handen van B. en W. gesteld om advies. ee. Een adres dd. 28 Februari 1939 van den heer A. Kallansee e.a., alhier, ver zoekende de Verordening op het heffen van begrafenisrechten met betrekking tot het plaatsen en hebben van gedenkteeke- nen te herzien. Als voren. De heer v. d. V a 11 rapporteerde na mens de commissie van onderzoek, tot toelating van de nieuw gekozen leden v. d. Wal, Zeegers en Couwenhoven. Conform besloten. Benoeming van een lid-werknemer voor de Commissie van Toezicht op het Gemeentelijk Bureau voor Sociale Zaken. De aanbeveling voor bovenstaande func- tionnaris luidt: 1. Joh. Korver; 2. P. Veen. Benoemd de heer Korver met 13 stemmen tegen 3 op den heer Veen. Benoeming directeur Handelsavondschool. Voorgesteld werd de heer A. Prins, leeraar aan de Handelsavondschool, tot directeur te benoemen. Benoemd de heer Prins met algemeene stemmen. Benoeming voorzitters en leden stembureaux. Vooresteld werd de leden van de stem bureaux, volgens een overgelegde lijst, waarbij zooveel mogelijk rekening was ge houden met de politieke partijen, in even redigheid van haar gestalsterkte te benoe men. Mr. d e G r o o t verzocht hem niet in het stemdistrict 10, doch in stemdistrict 13 tot voorzitter te benoemen. B. en W. wijzigde dienovereenkomstig de bijlage. De voorgedragenen werden benoemd. Verbetering arbeiderswoningen. Voorgesteld werd de gevraagde medewer king te verleenen, benevens een bijdrage in de kosten, voor de verbouwing van het per ceel Omval 3. tot 3 arbeiderswoningen. Dit voorstel werd in de vorige vergade ring, op voorstel van den heer Appel, aange houden. Mr. deGroot vroeg aanhouding tot het einde der agenda, omdat hij in besloten zit ting er over wenschte te spreken. Hiertoe werd besloten. Wijziging Politieverordening. Voorgesteld werd art. 141a van de Alge meene Politieverordening te wijzigen. Eveneens werd voorgesteld art. 222 van deze verordening te wijzigen, waarbij het verboden wordt zonder schriftelijke vergun ning van B. en W. langs de huizen te collec teeren of gelden in te zamelen. Hieronder wordt ook verstaan tot aanbieden van speld jes of steunbons. Mr. deGroot bepleitte invoeging van een beroepsinstantie, om belanghebbenden, die een reclame als ontsierend moeten op nemen, binnen een maand bij den raad in beroep kunnen gaan. De voorzitter oordeelde dit meer een aangelegenheid voor B. en W. Mr. deGroot: Het persoonlijke inzicht speelt hierbij een groote rol en persoonlijke belangen kunnen geschaad worden. Daarom is beroep noodig. De voorzitter: Heeft u ervaring, dat B. en W. te straf optreden. Mr. d e G r o o t: Over de opvattingen van de schoonheidscommissie valt ook uit schoonheidsoverwegingen wel wat te zeggen. Mr. Leesberg was het met B. en W. eens, doch voor aanhouding om dit nog eens te bezien. Mr. deGroot had dit juist gewenscht, doch de voorzitter bleef zich er tegen ver zetten. Met de stem van mr. de Groot tegen werd het voorstel aangenomen. Verhuur van tuingrond en de voormalige stokerswoning te Nieuwe Niedorp. Voorgesteld wered 252 M2. tuingrond na- gen den Schermerweg voor 5 per jaar te verhuren. Mede werd voorgesteld, een perceel tuin grond aan den Helderscheweg, groot 7870 M2., te verhuren voor tenminste f 100 per jaar. De voormalige stokerswoning te Nieuwe Niedorp wilden B. en W. voor f 3 per week verhuren, waarvoor zij machtiging vroegen. De heer v. d. V a 11 vroeg of nimmer een vakvereeniging het noodig acht een lijst bij de leden te laten circuleeren of dit ook on der de bepaling viel. De voorzitter oordeelde van niet. De heer H o ij t i n k had in de commissie van de strafverordening gelezen, dat dit de bedoeling wel was. De heer v. d. V a 11 kon voor stemmén, als het niet de bedoeling was, ander had hij er nog wel wat op te zeggen. De heer K e ij s p e r verzocht aanhouding, omdat tweeërlei uitleg mogelijk was en niet in de bedoeling van de commissie lag, wat de heer v. d. Vall vreesde. Tot aanhouding werd besloten. Verkoop grond. Voorgesteld werd aan de Gerard Dou- straat een perceel bouwterrein, groot 1678 M2., aan den heer C. Flink te Am sterdam te verkoopen, teneinde daar 12 woningen te bouwen, en aan de Fontein Verschuirstraat 253 M2. bouwterrein aan den heer A. Vos alhier. Mr. de Groot voerg of verhuur voor onbepaalden tijd beoogd werd. Spr. ging er mede accoord als de huur van jaar tot jaar geschiedde. De gemeente kan het noodig hebben en wordt het voor langer verhuurd dan krijgt men met de pacht- kamer te doen. Wethouder B o n s e m a Het wordt voor 5 jaar verhuurd, doch per jaar Mr. de Groot: Dan is het beter om het voor één jaar te verhuren. Over deze aangelegenheid ontspon zich nog een discussie tusschen den voorzitter en de wethouder en mr. de Groot en de heer Sietsma. De voorzitter wees er op, dat voor één jaar verhuurd wordt en B. en W. ge machtigd worden dit 5 jaar te doen. De bijlage werd in dien geest gewijzigd. Wijziging gemeentebegrooting. Voorgesteld werd te besluiten overeen komstig bijlage 19 tot wijziging van de be grooting 1938. Conform besloten. Opcenten op de Gemeentefondsbelasting. Voorgesteld werd te bepalen, dat voor het belastingjaar 1939/1940 opnieuw 75 opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting zullen worden geheven. Als voren. Classificatie personeele belasting. Voorgesteld werd besluiten over deze materie van 21 Juli en 15 Dec. 1938 in te trekken en opnieuw te bepalen, dat Alk maar voor de personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde en meubilair wordt ingedeeld in de derde klasse, met uitzondering van de landelijke gedeelten in de gemeente, die in de 7e klasse blijven ingedeeld. Als voren. Nieuwe verkeersweg. In bijlage 22 stelden B. en W. voor te besluiten tot den aanleg van een verkeers weg AlkmaarOmval en den verbindings weg tusschen dezen weg en den Schermer- weg en daarvoor een crediet van 80.000 beschikbaar te stellen. Weth. Klaver gaf een toelichting en een verduidelijking. Mr. de Groot vroeg of B. en W. een witten band willen aangeven door een kalk- streep, of door een gummiband. Voorkomen moet worden, dat men een scherpe band krijgt. Spr. gaf de voorkeur aan lichtgeven de punaises. De heer v. d. Vall deelde mede, dat de geschilderde strepen goed bevielen, doch ze zijn gauw weg en daarom wil spr. iets aan brengen, dat van blyvenden aard is. Conform het voorstel werd besloten. Aftrek voor het bewonen der fitters- woning te Warmenhuizen. Voorgesteld werd om den fitter, die te Warmenhuizen een aan de gemeente be- hoorende woning bewoont, daarvoor f 175 per jaar in rekening te brengen. Conform besloten. De rechtspositie van het dienst personeel. Voorgesteld werd de rechtspositie van het personeel in dienst der gemeente zoo danig te wijzigen, dat de gunstige voor waarden voor de dienstplichtigen, in ver band met de verlenging van den dienst plicht, ook gedurende den verlengden diensttijd gelden. Als voren. Rechtspositie gemee ntepersoneel Voorgesteld werd het Ambtenarenregle ment zoodanig te wijzigen, dat een ambte naar, wanneer hy daartoe door den burge meester wordt aangewezen, ook buiten den normalen werktijd, verplicht is, diensten te verrichten voor de bescherming der bevol king tegen luchtaanvallen en in vredestijd verplicht is deel te nemen aan de oefenin gen, het volgen van cursussen inbegrepen, welke door den burgmeester noodig worden geoordeeld. Deze regeling geldt ook voor de gemeen tewerklieden. De heer Stoutjesdijk wees er op, dat er honderden menschen zich belangeloos be schikbaar stellen en hij vondt het dus on- gewenscht, dat de gemeentewerklieden er vergoeding voor krijgen. Men mag toch in tijden van nood verwachten, dat het ge- meentepersoneel evenals anderen belange loos zullen willen helpen, als een noodtoe stand bij een luchtaanval. Wel vindt spr. het juist dat ze verzekerd worden. De heer Woldendorp: Het kan wel een dag duren en de gemeentewerklieden moeten verplicht optreden. De heer Stoutjesdijk: De lui die bij de militaire administratie zijn, die gaan in schuilkelders. (Gelach). De heer v. d. Vall wees er op als de menschen geen loon ontvangen niet verze kerd zijn. Deze menschen krijgen opdracht. Spr. waardeerde de belangelooze hulp van anderen. De heer K e ij s p e r oordeelde het niet uitgesloten, dat niet aangewezen personeel ook vrijwillig zullen toetreden. Verschil moet er zijn tusschen een vrijwillige en een opgelegde taak. De heer H o ij t i n k merkte op, dat niet het personeel, maar het college met de maat regel komt en daarom moet voorkomen wor den, dat gedacht wordt, dat het personeel vergoeding eischt. Weth. B o n s e m a merkte op, dat alleen het overwerk betaald zal worden. Regeling is, dat extra uren weer den volgenden dag minder gewerkt behoeven te worden. Conform het voorstel werd besloten. Wijziging salarisverordening ambtenaren. B. en W. stelden den raad in bijlage no. 27 voor te besluiten vast te stellen de na volgende verordening tot wijziging der algemeene salarisverordening voor de ambtenaren. Artikel I: Artikel 4 der algemeene salarisverorde ning voor de ambtenaren wordt gewijzigd als volgt: in groep II wordt in plaats van „ad junct-rapporteur instelling voor maat schappelijk hulpbetoon" gelezen: „rappor teur instelling voor maatschappelijk hulpbetoon"; in groep III wordt in plaats van „rap porteur instelling voor maatschappelijk hulpbetoon" gelezen: „hoofdrapporteur instelling voor maatschappelk hulpbe toon" en vervalt de functie van „klerk boekhouder instelling voor maatschappe lk hulpbetoon"; aan groep IV wordt toegevoegd: „boek houder instelling voor maatschappelijk hulpbetoon; Artikel II: Deze verordening wodt geacht in wer king te zijn getreden op 1 Maart 1939. De heer v. d. Vall bepleitte een hoo- gere groepsindeeling. Overeenstemming was er bij het G. O. niet. De vertegenwoor digers der organisaties wenschten verbete ring van de positie concierge-gelduitbe- taalder en verzocht' het college aan diens werk nog eens bijzondere aandacht te schenken. De heer H o ij t i n k sloot zich bij dit verzoek aan. De man draagt financieele verantwoordelijkheid. Zijn positie is een andere geworden. Laat het college de zaak nog eens rustig bekijken. De heer v. d. Borden was het hier mede eens. Weth. Bonsema had er niet tegen om dit het volgend jaar nog eens te bekijken. Spr. somde op waarvoor de functionaris te werk was gesteld en constateerde dat er niets was bijgekomen. Men kan hoogstens zeggen dat een van de groepen is- uitge breid. Bij de aanstelling genoot hij 28.50 per week. Hij kreeg er later f 250 per jaar bij en er zijn er zeker meer uren werkzaamheden uit gebreider geworden. Aan de positie van den iman is zeker wat gedaan. De tijd, waarin hij geld brengt, verricht hij gen actieven dienst en zeker kan men zijn positie niet vergelijken met die van de meteropnemers en geldophalers. De heer K e ij s p e r had met belangstel ling in het G.O. geluisterd, doch daar bleek hem de argumentatie voor hetgeen de heer v. d. Vall wil, zeer zwak. Spr. merkte op, dat die ook den indruk was van den heer Sietsma. Spr. oordeelde, dat B. en W. het juiste standpunt innemen. De heer H o ij t i n k: De man kon het werk niet af en nam voor het schoonmaak werk zijn dochter in dienst. Spr. vertrouw de er op, dat het college de zaak nader zal bezien. Conform het voorstel werd hierop be sloten. Ter behandeling van punt 5 de ver bouw aan de Omval ging de raad hierop in comité. (Ongecorrigeerd.) VERKIEZING PROVINCIALE STATEN. STEMMEN IN EEN ANDERE GEMEENTE. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt hiermede ter algemeene kennis, dat bij de op 19 APRIL a.s. plaats hebbende stemming ter verkiezing van leden van de Provinciale Staten een kiezer, in plaats van in de gemeente op welker kiezerslijst hij voorkomt, in een andere gemeente in de provincie Noord- holland aan de stemming kan deelnemen. De kiezer, die van deze bevoegdheid gebruik wil maken, kan daarvan van HEDEN tot en met 5 APRIL a.s. IN PERSOON ter gemeente-secretarie aan gifte doen. Hij deelt daarbij mede in welk» gemeente hij aan de stemming wil deel nemen en geeft tegelijkertijd op zijn naam en voornamen, de dagteekening en plaats zijner geboorte, de gemeente in welke hij op de kiezerslijst voorkomt en een adres in de gemeente dezer provincie in welke hij aan de stemming wil deelnemen, zoo mogelijk met aanduiding van straat en huisnummer. Van de terzake op te maken schriftelijke verklaring, waarvan het formulier ter gemeente-secretarie verkrijgbaar is, ont vangt de kiezer een afschrift. De kiezer, die heeft medegedeeld in een andere gemeente dan die op welker kie zerslijst hij voorkomt aan de stemming te willen deelnemen, behoort tot het stem district in hetwelk hij het door hem opge geven adres heeft. Bij onzekerheid hier omtrent behoort hij tot het eerste stem district. Aan het opgegeven adres ontvangt de kiezer, die bevoegd is aan de stemming deel te nemen, van den Burgemeester der gemeente van dit adres de op oepingskaart voor de stemming in die gemeente. De kiezer noch eventueel zijn gemach tigde zijn alsdan bevoegd deel te nemen aan de stemming in de gemeente op welker kiezerslijst de kiezer voorkomt. De mededeeling van den kiezer hier boven genoemd geldt tevens voor zijn deelneming aan een nieuwe stemming ingevolge art. 70 b der Provinciale wet. Alkmaar, 2 Maart 1939. De Burgemeester voornoemd, F. H. VAN KINSCHOT. Bestuursvergadering Noorder- marktbond. Bestuursvergadering van de veilings- vereeniging „De Noordermarktbond" te Noordscharwoude op Woensdagmiddag in het vergaderlokaal der veiling. In zijn ope ningswoord wees de voorzitter er op, dat de gang van zaken op de veiling in de laat ste maanden gunstig is geweest, behalve Woensdagmorgen, toen het heel slecht ging. De omzet van de veiling was in de maand Januari 243.269.76, (v. j. 138.892) en in Februari 305.363.36 (v. j. 155.522). In Februari werd aan steun uitgekeerd een bedrag van 37.402.08. O.m. werd medegedeeld, dat de pakhuis- jes bij het parkeerterrein alle verhuurd zijn. Ze zullen worden voorzien van elec- trische verlichting. De veilingleider, de heer J. Kos, deelde mede, dat bij de drie koolveilingen in deze streek de voorraad stapelproducten op 1 Maart geschat is op 526 wagons roodekool, 402 wagens gelekool en 677 wagons Deen- sche wittekool, waarvan resp. 260, 180 en 417 bij de Noordermarktbond. De voorzitter besprak den gang van za ken op de veiling. Het gaat niet best. Doordat de handelaren reeds een gedeelte van de invoervergunningen voor Duitsch- land hebben gebruikt voor de door hen vooruit gekochte kool, krijgt men nu op de veiling de terugslag. De circulaire van het Centraal Bureau voor de veilingen in Nederland, om een bijdragen van 1 pet. van den veilingomzet van 1938 beschikbaar te stellen ter vor ming van een fonds, waarmede het een en ander zou kunnen worden gedaan voor verbetering van dén afzet van de tuin bouwproducten was aanleiding tot vele be sprekingen. Voor en tegenstanders van een dergelijke fondsvorming lieten hun stem hooren. De voorzitter zeide, dat het noodig was, dat men de beschikking had over een som gelds, om zoo noodig te kunnen optreden. De Noordermarktbond kan de gelden hier voor direct fourneeren, door gebruik te maken van het minimumprijzen-fonds. Hij stelde voor, daartoe de machtiging van de algemeene vergadering te vragen. De heeren Zwagerman, N.-Niedorp; Jb. Klaver en Jb. Kostelijk, Heerhugowaard, deden zich kennen als tegenstanders van de fondsvorming, daar zij het niet zouden toejuichen, als men zelf tot exporteeren overging. Dit is echter niet de bedoeling van het Centraal Bureau, zeide de voorzit ter. De heer N. Kaan, Oudkarspel wilde het voorstel met beide handen aangrijpen. De cost moet' voor de batet uitgaan. De heer K. van Dijk vond het gewenscht, dat het C. B. actie voerde tegen de in dustrialisatie van Nederland. Daardoor wordt indirect de export belemmerd. Den heer Duijves bevreemde het, dat de standsorganisaties hierin niet waren ge moeid door het C. B. Verschiller/e vraagpunten zullen nog in de algemeene vergadering van het Centraal Bureau ter sprake komen. By de voorstellen voor de algemeene vergadering van den Noordermarktbond was en voorstel van de vereeniging De Eendracht te Oudkarspel om het minimum- prijzenfonds op te heffen, doch het vei lingspercentage te handhaven en het vrij komende half procent te bestemmen voor andere doeleinden. Na eenige besprekingen verklaarde het bestuur zich met dit voorstel accoord. Aan de Prov. commissie in Noordholland zal worden voorgesteld, het minimum-prij- zenfonds op te heffen. Van de L.T.B.-afdeelingen Harenkarspel-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9