•yfcrHad® |i Stad 0. mqeoüUt l 1 Aduetiuttiëit De toestand van de Groote Kerk. Kleermakerij SPAANDER Co. Kijk eerst even bij SPAANDER 1 Èm De heer Ringers blijft bij zijn verklaring. De heer Saai is het met den heer Ringers eens! Ook met onze Moderne Heeren- en Jongens Confectie willen wij probeeren een record-verkoop dit jaar te behalen. EERSTE BLAD. 2. i sst Alkmaar, Vrijdag. Om een einde te maken wanneer dit althans mogelijk is aan de hoogst onverantwoordelijke wijze waarop men vanuit een der dorpen uit onze omgeving, door tendentieuse berichtgeving ongerustheid tracht te verwek ken over een mogelijke instorting van onze Groote Kerk, waardoor zelfs het verkeer zou worden bedreigd, publiceeren wij hieronder de uitspraken van de twee deskundigen, die wij volkomen bevoegd achten den toestand te beoordeelen. De architect F. H. Ringers, opzich ter over het Kerkgebouw verstrekte ons gister de volgende verklaring: In overeenstemming met wat wij Maandagmorgen 27 Februari telefo nisch en mondeling hebben besproken verklaar ik, dat ik geheel accoord ga met de geruststellende mededeelingen welke de Alkmaarsche Courant over den toestand van het Kerkgebouw gepubliceerd heeft. De architect D. Saai Czn., president kerkvoogd der Ned. Herv. Gem. te Alkmaar, verklaarde ons gister het volgende: Er is geen sprake van, dat het verkeer aan het Kruispunt Kerkplein-Lange- straat-Koorstraat gevaar loopt. Waarschijnlijk zal de kerk w e 1 wer den gerestaureerd. Er is geen sprake van, dat het Kerk gebouw daarbij gedeeltelijk moet wor den afgebroken, afgescheiden ï.atuur- lijk van vernieuwingen aan het dak. Met wat door den heer Ringers over den toestand van het Kerkgebouw aan de Alkmaarsche Courant is medege deeld, kan ik volkomen accoord gaan. Heerlijke chocolade, uit „eerste keus"cacaoboonen. In4smaken: Naturel, Hazelnoot. Romelka, Caramandel.. J cl ONS RAADSVERSLAG. In ons raadsverslag zijn verschillende onduidelijkheden geslopen. Onder het hoofdje: „Verhuur van tuingrond en de voormalige stokerswoning te Nieuwe-Niedorp" is het gesprokene over de Wijziging van de Politieverordening geplaatst. De voorgestelde wijziging be oogde het collecteeren en inzamelen van gelden langs de huizen te verbieden. Aangezien, blijkens mèdedeeling van den heer Hoijtink, de commissaris van politie van oordeel is, dat, bij aanneming dit ver bod ook inhoudt dat het aan vereenigin- gen, zonder toestemming van B. en W., verboden is steuninzamelmgen onder de eigen leden te houden en de burgermeester mededeelde, dat dit niet de bedoeling is, besloot de raad tot aanhouding van deze bijlage, om zoo noodig, door een gewijzigde redactie te voorkomen dat de verordening op ongewenschte wijze wordt geinterpre- deerd. De discussie over het voorstel tot ver huring van 7870 M2. tuingrond aan den Helderschenweg werd abusievelijk ge plaatst onder het voorstel tot grondver- koop aan de heeren Flink en Vos. Op voorstel van mr. de Groot, die bij verhuur voor 5 jaar, vreesde, dat de ge meente tengevolge van de pachtwet, wan neer ze den grond noodig zou hebben, daarover de vrije beschikking niet zou verkrijgen, werd besloten de verhuur telkens voor één jaar te doen, met machti ging aan B. en W., om dit 5 achtereenvol gende jaren te doen, mits tusschentijdS de gemeente den grond zelve niet noodig heeft. De voorstellen tot grondverkoop aan de heeren Flink en Vos werden z. h. s. aan genomen. Zooals wij mededeelden, ging, op ver zoek van mr. de Groot, aan het einde van de agenda de raad in comité over het voorstel om voor den bouwval aan den Omval gelde.. beschikbaar te stellen, en daarvan drie arbeiderswoningen te maken. Hoewel de raad van oordeel was dat dit voorstel niet geheel in overeenstemming was met de bedoeling van den minister, werd, na heropening, het voorstel toch aangenomen. ZEVEN PERSONEN AANGEHOUDEN. Verdacht van zedenmisdrijven. Uit de Rijp wordt het volgende gemeld: Omstreeks December van het vorige jaar heeft de gemeentepolitie van De Rijp en Graft geassisteerd door de rij ksveldwacht, een onderzoek ingesteld naar een zedenmis drijf, hetwelk te de Rijp zou hebben plaats gehad. Een groot aantal nog zeer jeugdige meisjes en jongens, in hoofdzaak schoolkin deren, werd toen een verhoor afgenomen, waarna een verdachte uit de Rijp werd ge arresteerd en overgebracht naar het Huis van Bewaring te Alkmaar. Daarna werd een minitieus en langdurig onderzoek ingesteld. Na verloop van eenige weken konden niet minder dan tien perso nen, woonachtig in de Rijp en in andere ge meenten, verdacht van diverse, meestal op zichzelff staande zedenmisdrijven, worden achterhaald. Vijf personen zijn in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten. Naderhand is'in de Rijp nog een arresta tie verricht en wel van een omstreeks 75- jarigen alleenwonenden man, die zich aan een zedenmisdrijf zou hebben schuldig ge maakt. Deze veredachte is evéneens in het Huis van Bewaring te Alkmaar opgesloten. Het verdere onderzoek in deze delicten heeft er toe geleid, dat gister nog een per soon, afkomstig uit de provincie Gelderland, werd gearresteerd. Deze zou het vorige jaar in Graft eveneens een ernstig zedenmisdrijf hebben gepleegd. Hij is heden overgebracht naar het Huis vari Bewaring te Alkmaar. In totaal zijn thans dertien verdachten achter haald, waarvan er zeven zijn ingesloten. GESLAAGD. De heer S. Koster Jr. alhier is te Utrecht aan de schilderschool geslaagd voor het examen van mr. schilder. ETALAGEKASTEN VERNIEUWD. Men kent de smakelijke wijze waarop de firma Cloeck haar etalage's verzorgt. Zij zal daarmede voortaan nog meer succes hebben, daar de etalagekast op deskundige wijze gemoderniseerd is. De donkere achtergrond is verdwenen en onder leiding van den heer Blom uit de Breedstraat zijn een geheel lichte achter wand en lichte vloerbedekking gemaakt. Costumes, patronen en pasvormen, komen nu in een helderder licht, zij kunnen beter be keken worden en dus nog meerdere kijkers ervan overtuigen, dat inderdaad „kijken'is koopen" bij Cloeck is. IN DEN DONKEREN NACHT. Vannacht 't was om en bij twaalven ontdekte een agent van politie, dat in den automatenhal in de Ridderstraat een over treding gebeurde, welke overtreding iets te maken had met de openbare zedelijkheid. Het gevolg was, dat de agent den persoon in kwestie wilde meenemen naar het politie bureau, teneinde daar proces-verbaal op te maken. Dat was heelemaal niet naar den zin van den bewuste persoon 'n matroos van de Koninklijke Marine en zijn vriend, een Alkmaarder, was het volkomen met hem eens. Maar ziet, de sterke arm was sterk en ondanks hevig verzet werd de wederspannige zeeman opgebracht. De Alk maarsche vriend vond het echter raadzaam, om in de duisternis te verdwijnen. 't Gaf hem weliswaar niet veel, want van morgen bezocht hij op dringend verzoek der politie eveneens het huis aan de Sint- Laurensstraat. Thans kunnen beiden beiden nadenken over het proces-verbaal, dat zij kregen en dat hen later nog eens zal herinneren aan een middernachtelijk uur in onze zoo rustige veste JUBILEUM OP DE KAASMARKT. Het was een feestelijk oogenblik, toen na afloop van de kaasmarkt, de directeur van net Marktwezen, het Waagpersoneel en alle kaasdragers zich in het Waaggebouw ver- eenigden om den heer Joh. H. W. Lütje- harms geluk te wenschen in verband met het feit, dat hij 25 jaar in dienst van de Waag was. Allereerst werd de jubilaris toegesproken door den heer W. Voorthuijzen, die hem namens het gemeentebestuur een schrijven overhandigde en een bloemenmand en een kistje sigaren, nadat de heer Voorthuijzen had doen uitkomen, hoe zeer de werkzaam heden van den jubilaris worden gewaar deerd. Verder huldigde de heer Wagenaar, pre- sident-waagmeester den jubilaris als pret tige collega en deed dit gepaard gaan met een bloemenmand en een stoffelijk blijk van belangstelling. Ten slotte werd door den heer Jb. Bruin namens de kaasdragers, de jubilaris hulde gebracht voor de rustige kalme leiding, die zij van hem ondervinden, wat ter gelegen heid van dit jubileum naar voren gebracht kon worden en reikte eveneens een bloe menmand aan. Na een spontaan hoera voor Vader van de kaasdragers, dankte de jubi laris de aanwezigen voor de hem gebrachte hulde. BONDSEXAMEN VOOR ARBEIDERS- MUZIEKVEREENIGINGEN. Acht en zestig deelnemers in Zaandam. De Nederlandsche Bond van Arbeiders- muziekvereeniging organiseert dit jaar voor het eerst Bondsexamens, teneinde de aange sloten vereenigingen ontwikkelingsmogelijk heden te bieden, die zij buiten de bond niet vinden, aldus lezen we in het Vbld. Aan de Zaandamsche muziekvereeniging „Voor waarts" is opdracht gegeven de examens in Zaandam te organiseeren. Er zijn drie diplom's aan de examens ver bonden, n.1. een diploma A, B en C. Zonder het bezit van diploma A kan echter geen examen gedaan worden voor het B-diploma en zonder dit diploma kan men geen examen doen voor het diploma C. Dit jaar zullen dus alle deelnemers exa men moeten doen voor diploma A. In Zaandam worden de examens gehouden in „De Harmonie"; zij zullen worden afge nomen door een door den Bond benoemd college van dirigenten. Er kmen in Zaandam 68 candidaten, waar van 20 uit Zaandam (Voorwaarts), 12 uit Alkmaar (Excelsior), 10 uit Koog aan de Zaan (Dageraad), 16 uit Purmerend (Kunst na Arbeid) en 10 uit Velsen (Voor waarts). De examens werden Zaterdag en Zondag ^gehouden. Zondagavond van 710 voor de leden van Excelsior te Alkmaar. EEN VOGEL DIE NIET WEG WILDE. En de etalagekast vernielde. De heer Flurschütz, kapper te Bergen, deelt ons de volgende wonderlijke geschie denis van een duif mede. Eergister kwam er een duif aanvliegen, die zich op het raamkozijn van den kap perswinkel in den Matthieu Wiegmanweg neerzette. Het was niet de duif die Noach uit zijn ark had losgelaten en met een olijftakje in zijn bek terugkwam, maar er was toch wel iets bijzonders met deze duif, daar het dier demonstratief aan een zijner pootjes zat te plukken. De duif bedacht met zijn vogelverstand blijkbaar, dat de kapper hem wel zou kun nen helpen. Zij vloog dus naar binnen en ging op een bed zitten. De kapper ging er naast zitten en zag dat er een elastiekje om den poot van de duif was gewonden waar aan een papiertje vastzat. Hij maakte het briefje open en las daar in: „Losgelaten H. B. 2.20 u. Alkmaar" en zag nog wat, dat helaas verder onleesbaar was. De heer Flurschütz heeft het dier van het blijkbaar pijnlijke elastiekje bevrijd en weer losgelaten. Evenwel was het misschien uit dank baarheid? de duif kwam gistermorgen opnieuw naar de kapperszaak en zette zich wederom demonstratief op denzelfden raampost. Het is niet duidelijk of het beest geknipt of geschoren wilde worden, maar het be dacht zich niet lang en vloog door de open winkeldeur naar binnen. Waarschijnlijk hadden de diverse ge kleurde potjes en flesschen in den kapsalon en in de etalage zijn bijzondere aandacht getrokken. De duif fladderde althans van 't eene odeurfleschje naar het andere en het gevolg laat zich begrijpen. Het was een ruïne in den kapperssalon en de vogel heeft blijkbaar niet bedacht, dat dit allesbehalve een bewijs van dank was voor de vriendelijke wijze waarop de kap per hem den vorigen dag van het elastiekje had afgeholpen. De heer Flurschütz die een herhaling van dit drama vreesde heeft den onge- wenschten klant daarom maar gearresteerd en in een hok opgesloten. En hij wil natuurlijk gaarne weten waar hij de rekening kan presenteeren voor de verwoesting die deze vredesduif in zijn etalage heeft aangericht. ONGEVAL. De 63-jarige arbeider Mol, werkzaam bij Krol en Co.'s Kunstmesthandel, Noorder kade, alhier, kreeg hedenmorgen, toen hij van een stapel een baal kunstmest wilde vervoeren, deze baal op zich, met het nood lottig gevolg, dat hij de baal op zich kreeg en zijn bekken brak. Per ziekenauto werd de man naar het Centraal ziekenhuis ver- de man naar het Centraal ziekenhuis ver voerd, waar operatief ingrijpen noodzake lijk bleek. EEN JUBILEUM. Men schrijft ons: Op 15 Maart a.s. hoopt de bekende goo chelaar en telephaat prof. Emil Moretti zijn 20-jarig tooneel-jubileum te vieren. Wij vernamen dat de jubilaris van plan is dat jubileum te vieren met een reeks van kindervoorstellingen. Moretti heeft zich in deze 20 jaren als een beschaafd en graag geziene artist weten te handhaven met een goede reputatie in geheel Nederland. 100 stuks in 2 maanden Spreekt dit niet voor zich zelf? maar vergeet niet dat de groote voorraad binnen is. AARDSTRALEN EN ONZE GEZONDHEID. Dat er machten en krachten in de wereld zijn, waarvoor wij nog niet goed een ver klaring weten te vinden, is wel zeker. Een verschijnsel, dat reden geeft te veronder stellen, dat „er iets is", waarvan wij niet direct de oorzaak kunnen aanwijzen, is b.v. dat van de z.g. „aardstraling". Het niet te loochenen feit, dat een gaffel vormig stuk hout of ijzerdraad, door be paalde personen gehanteerd, in bepaalde gebieden plotseling uitslaat, kan niet zóó maar met een ongeloovig schouder-ophalen afgedaan worden. Het feit bestaat, dat sedert eeuwen de wichelroede een middel is tot het aanwijzen van bepaalde plekken, waar zich „iets" bevind. Meestal is dat iets dan water, sffms ook fundamenten of iets anders. De oorzaak wordt wel gezocht in het be staan van potentiaalverschillen. Speciaal de overgang van een niet-„be straalde" zóne in een baan der z.g.n. „aardstralen" zou nu een bizonder schade lijken invloed kunnen hebben op de ge zondheid, aldus heeft de heer Mieremet ons gisteravond uiteengezet. Uit het relaas van den heer Mieremet, die tal van interessante voorbeelden gaf, teekenen we het volgende aan: Bepaalde personen zijn z.g. „roede-begaafd", beter: physiek geschikt voor het opvangen der „aardstralen", beter: het registreeren der potentiaalverschillen. De spreker was er vast van overtuigd, dat binnen afzienbaren tijd meetinstrumenten geconstrueerd zul len worden, die de „straling" aantoonen. Tot nu toe is hét traditioneele middel: de wichelroede, die bij verschillen in de inten siteit der „straling" een verschillenden uit slag vertoont. Intensiteit en graad van ge vaarlijkheid corelleeren. Met nummers aan geduid kan zoo een „intensiteit 9" bij een daartoe vatbaar persoon kanker veroorza ken, bij een geringer intensiteit andere ziekten. Voor den heer Mieremet staat vast, dat personen, die gevoelig zijn voor den schadelijken invloed der „straling", het slachtoffer kunnen worden; dat ziekten als kanker, rheumatiek, t.b.c., spit, ischias ver oorzaakt kunnen worden in een baan aard stralen, en dat deze ziekten niet of nauwe lijks voorkomen als de mensch buiten deze baan slaapt of niet op andere wijze langen tijd achtereen verblijft. Tal van gevallen haalde de heer Miere met aan om den nadeeligen invloed der aardstraling te bewijzen. En die gevallen waren dikwijls zeer frappant. Bij veel be kende persoonlijkheden heeft spr. geëxpe rimenteerd en het huis onderzocht, steeds met volledig succes. Het is begrijpelijk, dat „wichelroede begaafdheid" aan iemand, die volledig over tuigd is van de schadelijke invloeden der „straling", een ontzaggelijke verantwoorde lijkheid op de schouders legt. En daarnaast moet het hem volkomen onbegrijpelijk zijn waarom de wetenschappelijke wereld hem tegenwerkt. Toch is het den heer Mieremet gelukt voor doktoren te werken en met succes. Zoo heeft hij een dorp onderzocht, waarbij bleek, dat in vele huizen, waarover stralenbanen van een „sterkte 9" liepen, kanker voorkwam. Diverse sceptici heeft spr. weten te over tuigen. De heer Mieremet vond het jammer, dat er nog tegenwerking tegen dit nieuwe be staat. Toch zal zij in de toekomst verdwij nen. Ook nu is al een verhoogde belang stelling duidelijk merkbaar. Met vee zijn ook diverse proeven geno men. Eveneens met goede resultaten. Het voordeel in dit geval was, dat bij verplaat sing van het vee het resultaat volkomen ob jectief is. Bij verplaatsing van het bed van een patiënt kan een verbetering intreden door auto-suggestie bij vee uit den aard der zaak niet. Er bestaan toestellen, aldus de heer Mieremet, die de potentiaalverschillen kunnen opheffen. In een stal leverde een dergelijk toestel goede resultaten op bij het vee. Het is begrijpelijk, dat de wetenschap, die zich vrijwel uitsluitend bezighoudt met het concreet aantoonbare in deze geen lei dende rol speelt. Bij ziekenhuizen, scholen, kantoren alle gebouwen, waar personen gedurende langen tijd op dezelfde plaats zÜn is het van groot belang, dat zij op „aardstralen" onderzocht worden. Ook hier tal van frappante gevallen. Bijna ieder, die door de feiten overtuigd is, moet wel beseffen, dat de problemen, die met deze aardstraling verband houden, in de toekomst een allesoverheerschende be- teekenis zullen krijgen. De heer Mieremet verwacht in de toekomst dan ook een staats commissie, die objectief de kwestie der aardstraling en den invloed ervan op de gezondheid zal onderzoeken. Uit den spreker gestelde vragen bleek, dat banen van aardstralen waarschijnlijk wel van richting kunnen veranderen. Bij de z.g. „harde stralen" zal dat naar spr. ver wacht minder spoedig het geval zijn. In streken met veel water in den grond is de intensiteit grooter. Door een toeval bleek, dat ook in de zaal een „wichelroede-begaafde" aanwezig was. Evenals de heer Mieremet het ons duidelijk liet zien, bleef de wichelroede bij dezen per soon in een baan „aardstralen" in voortdu rende beweging, terwijl de roede daarbui ten spoedig tot rust kwam. Hetverschijn sel, dat „aardstraling" genoemd wordt, valt dan ook niet te loochenen. De schadelijke invloed van deze „straling" op het lichaam is moeilijker te bewijzen. Al de verbluffend juiste uitkomsten echter der experimenten van den wichelroedelooper; het in tal van gevallen samengaan van bepaalde ziekten met het optreden der „aardstraling" het lijkt nauwelijks mogelijk het bestaan van eenig verband tusschen chronische ziekten en de bestaande potentiaalverschillen nog te ontkennen. VERKEERSOVERTREDING LEIDT TOT AANHOUDING VAN VLUCHTELING. De Amsterdamsche politie hield vandaag een wielrijder, die op het Damrak in ver keerde richting reed, aan. De man, een 35- jarige Duitscher, kon zich niet legitimee- ren en daarom werd hij meegenomen naar het bureau Warmoesstraat, waar bleek, dat hij werd gezocht als verdacht van diefstal van een fiets, dezelfde fiets waarmede hij nu een verkeersovertreding had begaan. De man was op illegale wijze over de grens ge komen en had in Bellingwolde een fiets weggenomen om verder ons land in te trek ken. Ook in de omgeving van Alkmaar had hij een fiets ontvreemd. GEEN MAN „AFGETROGGELD". Onze rechtbankverslaggever heeft in ons nummer van Woensdag melding gemaakt van een weduwe alhier, die aan de geschei den mej. W. een man zou hebben „afge- troggeld". De verslaggever heeft daarvan melding gemaakt omdat het ook in de dagvaarding voorkwam. De bewuste weduwe, mej. den A., heeft ons hedenmorgen bezocht en medegedeeld, dat zij den gescheiden echtgenoot wel als kostganger heeft, maar hem niet aan zijn oorspronkelijke wederhelft heeft „afgetrog geld". Wij kunnen deze interne aangelegenheid natuurlijk moeilijk beoordeelen en maken daarom zonder meer melding van hetgeen zij ons verzocht te willen publiceeren. WAT IS DAT VOOR EEN VOGEL? Eenige bewoners van de Langestraat schrijven ons het volgende: „Reeds driemaal hebben wij in de laatste weken een roofvogel in den tuin gezien, die met een spreeuw in zijn klauwen weg vloog. De kleur van den vogel is grijsach tig bruin en hij is grooter dan een meeuw. Wie kan ons zeggen wat dat voor een vogel is? Men deelt ons nader mede, dat de vogel iets grooter is dan een zeemeeuw. Het is ons, zonder iets meer van den vogel te weten, niet mogelijk met zekerheid aan te geven welke roofvogel dit zijn kan. Is er onder onze lezers een ornitholoog die hierover eenige inlichtingen kan ver strekken? GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Kerkplein, alhier en aldaar te bevragen op alle Woensdagen en Zaterdagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 19 tot en met 26 Februari 1939: Hondenhalsband met penning, 1 paar mo- torpijpen, heerenhandschoen, sleuteltje, handwarmer, huissleutel, rechthoekige drie hoek met naam „E. Pinxter", ledige porte- monnaie, dameshandschoen, portemonnaie met inhoud, een kerkboekje en een zak in houdende schoenen en metselgereedschap- pen. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 19 tot en met 26 Februari 1939: Nikkelen armband, café „Rust Wat", Ber gen; potlood, T. de Rijk, Kinheimstraat 35; gedeelte van een kunstgebit, C. v. d. Helm, Snaarmanslaan 53; 1 paar zwarte heeren handschoenen, M. Hoebe, Molenbuurt nr. 8: notitieboekje, J. Mol, Lindenlaan 7; sleutel en 2 plakkaten van autozegening, G. Berg kamp, Dijkgraafstraat 11; hondenriem met penning, I. Donker, Tuinstraat 33; dop van DKW-auto, de Geus, Koorstraat 13; blauw lederen riem, Deugd, v. d. Lijnstraat 4; zak cement, M. van Diepen, Schermerpad 2; groene ceintuur, J. v. Spanje, Koningsstraat 7a; wollen handschoen, Bergman, Oude gracht 214; alpaca rozenkrans, J. Hart, J. S. Millstraat 1; nappa handschoen, J. Hoog- akker, Dijkgraafstraat 56; dameshandschoen, Leesbouwer, Trompstraat 26; binnenband, A. de Vries, Achterstraat 60; gebreide bruine muts, P. Hoogakker, Dijkgraaf straat 56; vul pen, J. Schuit, Houttil 60; rijwielbelasting- merk, J. de Jong, Wildemanstraat 17; wit kinderwantje, J. de Groot, Hofstraat 16. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie, alhier. MODERNE MACHINES VOOR UW DRUKWERK! BIJ COSTER. Hiermede vervullen wij den treurigen plicht U kennis te geven van het overlijden van onzen geliefden Man, Vader, Behuwd- en Groot vader, den Heer A. PEEREBOOM, in den ouderdom van 62 jaar en 7 maanden. Uit aller nc.am, A. PEEREBOOM— DE JONG. H.H.Waard, 2 Maart 1939. Middenweg A 88. De teraardebestelling zal plaats hebben op Maandag 6 Maart op de begraafplaats te Abbekerk n.m. 2.30.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2