DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Regeering-Negrin vervangen door „nationalen verdedigingsraad". No. 55 Dit nummer bestaat uit drie bladen. Mislukte poging tot opstand te Cartagena. Besteiro voorzitter van den raad. Maandag 6 Maart 1939 Kroning van den Paus ten aanschouwe van de menigte. Kabinetscrisis in België duurt voort. Gafencu te Warschau. Toespraak van Beek. De S. F. I. O. congresseert. Motie-Blum kreeg de meerderheid. „Vrije keus door vrije menschen." Roosevelt over de voordeelen der democratie. De algemeene toestand. Galen ca ie Warschau. ALKMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon en Feestdagen, uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden bij vooruitbetaling voor Alkmaar 2.—, franco door Set gebeele Rijk 2.50. Losse nummers 5 cents. Directeur; C. KRAK. Union Radio te Madrid heeft gister avond het volgende bericht omgeroepen: Zoojuist is een nationale verdedigings raad gevormd. Deze raad is in de plaats getreden van de regeering onder voorzitterschap van Negrin. Hij bestaat - uit generaal Segismundo Casado als vertegenwoordiger van het volksleger, Julian Besteiro, Carillo, Miguel San Andrez Marin, Eduardo Vals en Gon- zales. Casado heeft voor de microfoon een korte toespraak gehouden, waarin hij o.m. zeide: Wij zullen verzet blijven bieden zoolang wij geen eervollen vrede kunnen sluiten. Het Spaansche volk strijdt vöor zijn onaf hankelijkheid en zal tegenstand bieden zoo lang het geen vrede wordt aangeboden. Hij eindigde met de woorden: „Of vrede voor de Spanjaarden, of strijd tot den dood. Spanjaarden, leve de republiek, leve Spanje". Union-Radio heeft een manifest van den nationalen verdedigingsraad uitgezonden, waarin o.a. gezegd wordt: „Arbeiders, Spanjaarden, anti-fascistische volkeren, het oogenblik is gekomen, dat gij de geheele waarheid moet weten. De toe stand, waarin wij ons bevinden, laat geen wachten toe. De rëgeering Negrin heeft blijken gegeven van duidelijke onmacht. De ernst van het oogenblik noodzaakt ons niet langer dit handjevol mannen te gehoor zamen, in wie niemand meer vertrouwen heeft. Wij verlangen dan ook, dat gij geheel Uw plicht vervult. Wij kunnen niet dulden, dat enkele bevoorrechten rustig hun vlucht voorbereiden en zich op hun gemak naar 't buitenland begeven. Negrin heeft gezegd: ,Of wij zullen ons allen in veiligheid brengen of wij zullen tesamen ondergaan. Welnu, laat het zoo zijn. Wij zullen het einde onzer krachten verzet blijven bieden. Spanjaarden, leve Spanje". De verdedigingsraad is als volgt samen gesteld: Kolonel Casado, commandant van het centrale leger, vertegenwoordiger van het volksleger, Julian Besteiro, oud-voorzitter van de Cortes, socialist, Wenceslao Carillo, vertegenwoordiger van de U. G. T., Miguel San Andres, vertegenwoordiger van de links-republikeinen, Eduardo Vals, verte genwoordiger van de C. N. T. en Andres Gonzales Marin, eveneens C. N. T. In een radiorede verklaarde Besteiro, dat de regeering na de bezetting van Barcelona langen tijd in Frankrijk heeft rondgedoold. „De waarheid is, aldus Besteiro, dat toen de ministers besloten naar Spanje terug te keeren, zij als autoriteiten elk prestige mis ten, welke noodzakelijk waren om het moeilijke vraagstuk, waarvoor zij geplaatst waren, op te lossen. Door de afwezigheid van Azana, meer nog dan door zijn aftreden, heeft de regeering ieder gezag verloren. De regeering van Negrin had noch de goed keuring van den president, noch van het land. Toch ging zij voort zich te onderwer pen aan bevelen, welke van het buitenland kwamen met volkomen onverschilligheid Voor de eer der republiek. In dit ernstige oogenblik vragen wij de macht van de wettige republiek te steunen, welke niet anders is dan de militaire macht". Vervolgens sprak kolonel Casado, die de rang van generaal, welke Negrin hem heeft aangeboden, niet heeft aanvaard. Deze verklaarde, dat men niet voor een buitenlandsehe zaak wil strijden. Alleen voor een vaderland, vrij van alle buiten landsehe invloed, zal worden gestreden. Gekozen moet worden tusschen een vrucht bare vrijheid of een vernielenden oorlog in dienst van de imperialistische mogendheden. Alleen het belang van Spanje is doorslag gevend. Of vrede voor Spanje, of strijd to den dood. Mislukte poging tot opstand. De zender in Cartagena, tot dusverre in republikeinsche handen, heeft gistermorgen volgens het Duitsche Nieuwsbureau, plotse ling bekend gemaakt, dat „een groot nee der eenheden van de republikeinsche vloo in opstand was gekomen tegen het repu blikeinsche bewind", om zich aan te slui en bij generaal Franco. De spr. riep de bevo - king van Cartagena op, zich aan te slui en bij den opstand en zich terstond aan te me - den aan de marinekazernes. De uitzending besloot met het lied van de Falanx en de leus: Arriba Espana. Juan Negrin. Even over tien uur deelde de zender mede, dat de kustartillerie zich had aange sloten bij den opstand en een ultimatum had gericht tot alle nog niet aan den opstand deelnemende schepen om de witte vlag te hijschen, anders zouden de batterijen vuren. Korten tijd later deelde de zender mee, dat de in garnizoen liggende marine strijdkrachten en eenige eenheden met de bevolking der stad tegen het republikein sche bewind in opstand waren gekomen. Met de kustartillerie zouden ook de beide kustforten Galeras Moros en San Julian zich bij de opstandige beweging hebben aangesloten. Om half twaalf deelde de zender van Cartagena echter mede, dat de zender weer in het bezit van de republikeinsche overheid was. Republikeinsche strijd krachten hadden de stad weer bezet en reeds zuiveringsacties ondernomen. Uit Barcelona meldde gisteren het Duit sche Nieuwsbureau: „Op de berichten, dat in Cartagena een deel der republikeinsche vloot en de bevolking in opstand waren gekomen tegen de republikeinsche overheid, zijn eenheden der rechtsche oorlogsvloot uit Cadiz uitgeloopen in de richting van Carta gena. Naar in Barcelona wordt vernomen, zou het vanmorgen op het voornaamste plein in Cartagena tot geestdriftige bet'oogingen gekomen zijn voor het rechtsche Spanje". Het D. N. B. veegde hieraan toe: „Car tagena is, zooals men weet, de eerste oor logshaven van het republikeinsche Spanje, waar de geheele republikeinsche vloot bij- eenligt. Verscheidene republikeinsche krui sers zouden getracht hebben de haven te verlaten". Volgens radio-Nacional zou'de vloot zelfs gevlucht zijn naar het buitenland. Waar schijnlijk werd dit bericht gelanceerd om de aansporing tot overgave tot de rëgeerings- troepen kracht bij te zetten. Vliegtuigen te Oran. Op het vliegveld Lasenia bij Oran zijn gistermiddag vier Spaansche militaire vlieg tuigen geland, welke uit Cartagena kwamen. Aan boord bevonden zich omstreeks dertig officieren en minderen, die door dé mili taire autoriteiten onder bewaking werden gesteld. Men neemt aan, dat het' vlieg tuigen zijn, welke bij muiterij te Cartagena betrokken zijn geweest, doch de militaire autoriteiten zijn zeer spaarzaam in het ver strekken van inlichtingen. Opstand reeds onderdrukt. Gisteravond werd te Madrid officieel medegedeeld, dat gisterochtend een op stand onder de militaire strijdkrachten te Cartagena is onderdrukt. De verkla ring der regeering-Negrin zegt, dat de opstand snél en volkomen is onder drukt, en dat de stad thans geheel in handen der regeering is. In de officieele mededeeling omtrent den opstand te Cartagena wordt nog gezegd, dat de muiters onmiddellijk terecht zullen staan. Havas meldt nog, dat de telefonische ver bindingen tusschen Madrid en Cartagena gisteravond nog zeer moeilijk waren en dat het mogelijk was, in de hoofdstad nauw keurige inlichtingen te verkrijgen omtrent den omvang van de muiterij. Volgens de officieele mededeeling schijnt de beweging echter van op zichzelf staande elementen te zijn uitgegaan. PRIJS PER GEWONE AD VER TENTIEN: Van 15 regels 1.25, elke regel meer 0 25, groofe contracten rabat Groote letters naar nlaatsraimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Handelsdruk kerij v/h. HERMS. COSTER ZOON, Voordam C 9, postgiro 37060. Telei 3320, redactie 3330. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. De paus zal gekroond worden op het balkon van de St. Pieter, de loggia der zegeningen, ten aanschouwe van een groote menigte, in plaats van in de kathedraal, zooals het geval is geweest met de sedert 1870 gekroonde pausen. De troon zal op het midden balkon worden geplaatst.. Deze maatregel is genomen omdat in den Sint Pieter slechts 50.000 menschen een plaats kunnen vinden, terwijl vele tienduizenden den wensch te kennen heb ben gegeven de kroning te willen bijwonen. Bovendien is genoemde loggia juist voor dit doel door Bramante gebouwd. Gisteren is de paus, op weg naar de Sixtijnsche kapel, waar hij de hulde der kardinalen in ontvangst heeft genomen, op de trappen uitgegleden. Hij heeft daar bij zijn rechter elleboog bezeerd. Na de plechtigheid heeft dr. Galeazzi hem onderzocht. Hij heeft medegedeeld, dat de elleboog licht gekneusd was. De benoeming van den nieuwen kardi naal-staatssecretaris is eerst over enkele dagen te verwachten. In welingelichte kringen verklaart men, dat de nieuwe staatssecretaris een kardinaal met een diplomatieken loopbaan zal zijn. De gisteravond gehouden Belgische kabinetsraad, die pas om 11 uur was begonnen, is om 1 uur vannacht ge ëindigd. Pierlot heeft gisteren voor de pers de volgende verklaring afgelegd: „Wij hebben in den loop dezer lang durige besprekingen tezamen, in een geest van samenwerking, gezocht naar de mid delen om de tegenwoordige moeilijk heden te boven te komen. Morgenochtend zal de gedachtenwisseling worden voort gezet door twee beperkte commissies, wel ke gevormd zullen worden. Eventueel zal morgenmiddag een kabinetsraad worden gehouden op een nog niet vastgesteld uur". Op een vraag heeft Pierlot geantwoord, dat hij voor heden nog geen audiëntie bij den koning had aangevraagd. Volgens de geruchten, welke de ronde doen, hebben de ministers de mogelijkheid en de wenschelijkheid van ontbinding der kamers overwogen. De katholieken heb ben in beginsel de vorming van een socia- listisch-katholiek kabinet aanvaard. Liberalen vergaderen. De nationale raad der liberale partij heeft een motie aangenomen, welke zon der voorbehoud de houding van haar leiders goedkeurt. Gisteren heeft maarschalk Smigly Rydz op het koninklijk slot te Warschau, in bijzijn van leden der Poolsche regeering, een noenmaal aangeboden aan den Roe- meenschen minister van buitenlandsehe zaken Gafenco, die op het oogenblik een bezoek aan Warschau brengt. De Roemeensche minister van buiten landsehe zaken Gafenco heeft gisteren den Bulgaarschen gezant te Warschau ontvangen. Deze ontvangst heeft in poli tieke kringen te Warschau sterk de aan dacht getrokken. Gisteravond werd in de Roemeensche ambassade een diner gegeven, waaraan o.a. de Poolsche minister van buitenland sehe zaken Beek aanzat. Beek verklaarde o. m.: uw bezoek aan Warschau wordt door de Poolsche regee ring en de Poolsche openbare meening met levendige voldoening begroet. Dit is te verklaren uit het onveranderlijke be lang, dat wij toekennen aan onze bondge nootschappelijke betrekkingen, uit de waarde welke een directe uitwisseling van gedachten heeft in een tijdvak, dat zoo bezet is met gebeurtenissen, doch ten slotte uit het feit, dat wij ten uwent steeds de zelfde positieve houding ten aanzien van een Poolsch-Roemeensche samenwer king als gij hier te Warschau vindt, heb ben ontmoet. In zijn antwoord zeide Gafenco o. m., dat hij er zeker van was, dat het gemak kelijk zal vallen bij de besprekingen, on danks verschillende gebeurtenissen, wel ke de omstandigheden diepgaand zullen wijzigen, internationale gedachten, poli tieke methoden en vaste onveranderlijke wetten van vriendschap vast te stellen. De stemming in het congres van de Fran- sche socialistische partij over de binnenland- sche politiek heeft het volgende resultaat geleverd: 6.704 stemmen werden uitgebracht voor de motie, welke tegen de regeering is gericht en waarin wordt voorgesteld over te gaan tot een hergroepeeren van de parle mentaire fracties. Tegen deze motie werden 470 stemmen uitgebracht. Bij de stemming over het amendement, dat voorstelt over te gaan tot eenheid van actie met de communisten, werden 3.300 stemmen uitgebracht tegen deze eenheid en 1.287 voor de eenheid. 2.642 onthielden zich van stem ming. Wat betreft de buitenlandsehe politiek kreeg de motie, ingediend door Aurió-Lebas, die de richting Blum-Zyromski vertegen woordigen, in welke motie werd voorgesteld een politiek van tegenstand te voeren, 4.018 stemimen, terwijl de door Paul Faure-Spinas- se ingediende motie, waarin een politiek van verzoening wordt voorgesteld en direct con tact met de totalitaire staten niet wordt uit gesloten, 3.040 stemmen behaalde. Ter gelegenheid van het 150-jarig bestaan van het congres heeft presi dent Roosevelt Zaterdag een toespraak gehouden, waarin hij de geschiedenis van het congres uiteen zette en wees op de voordeelen van de democratie, welke de Amerikanen genieten boven andere volken, welke onder „per soonlijk bewind" leven. Spreker wees er op, dat de democrati sche regeeringsvorm tamelijk nieuw is en tezamen met andere democratieën willen de Vereenigde Staten de meening, dat de democratie is uitgeput niet steunen, noch toestaan, dat men teurgkeert tot een re geeringsvorm, welke reeds voor tweedui zend jaar zijn tirannie en wankelheid heeft bewezen. In de Amerikaansche grondwet ligt een diepe kloof tusschen de democratie en het „persoonlijk bewind" zooals dit de laatste jaren tot uiting is gekomen. De jury-rechtbank wie vergelijkt hier niet dit gezegende recht van den Amerikaan met de processen, welke onlangs de „justi tie" van de middeleeuwen hebben doen herleven? Het in beslag nemen van particulier bezit zonder compensatie wil men zijn garantie hietregen opgeven na de gebeur tenissen van de laatste jaren? Het recht veilig te zijn tegen zonder bevel verrichten van huiszoeking en arresteeren vrijheid van vergaderen en het recht van petitie dit recht is zeer groot. De vrijheid van spreken ook dit is niet aangetast Vrijheid van drukpers niemand ge looft, dat dit zou worden gekort of wordt bedreigd. Vrijheid van godsdienst zullen we hen, die thans den godsdienst vervolgen aanmoedigen? Het antwoord op dit alles is: „Neen". Niet alleen voor vrijheid van godsdienst strijdt dit land met alle vreedzame midde len, we gelooven ook in andere vrijheden, welke samengaan met de rechten van vrije keus door vrije mensclfen. Dit betee- kent constitutioneele democratie. Lambeth Walk verboden! - De autori teiten van Saksen (D.) hebben in deze pro vincie het dansen van de Lambeth Walk en Swing verboden, alsmede alle andere dan sen, welke zijn gemaakt op door Joodsche musici gecomponeerde muziek.. Mare Aubert terechtgesteld. - Vanoch tend te vijf minuten voor zes is de Fransche luitenant ter zeer Mare Aubert van den tot- pedojager „Vauquelin", die wegens spion- nage ter dood veroordeeld was, gefusilleerd. Zie verder Buitenland pag. 4, 2e blad. De neiging van Polen, zich weer aan te sluiten bij de Westelijke mogendheden en de kleine Entente is onmiskenbaar. Een van de symptomen van Polens tegen Duitschland gerichte politiek is het bezoek, dat de Roemeensche minister van buiten landsehe zaken Gafencu op het oogenblik aan Warschau brengt. Naar verluidt zal door Beek en Gafencu in de eerste plaats gesproken worden over het bestaande militaire bondgenootschap tusschen de beide landen. Dit heeft be trekking op een mogelijken aanval door de Ussr, ofschoon het niet bekend is of sedert de enderteekening in 1826 geheime annexen toegevoegd zijn. Het lijkt ons niet onmogelijk, dat dit bondgenootschap ook goede diensten kan bewijzen bij een aanval vanuit het Westen, met name van Duitschland een moge lijkheid, die op het oogenblik ernstig onder oogen wordt gezien. Het gevaar van de Oostzijde wordt minder dreigend geacht. Vandaar, dat, volgens gewoonlijk betrouw bare bron ook gesproken zal worden over nauwere economische betrekkingen van beide landen met Rusland. Het tweede belangrijke punt zal zijn een Poolsch aanbod tot bemiddeling tusschen Hongarije en Roemenië. Wanneer de Roe- theensche kwestie weer ter sprake komt zal de Roemeensche minister naar ver wacht wordt, even standvastig zijn als koning Carol, toen hij door Beek in No vember j.1. bezocht werd. Tevens verluidt, dat Roemenië zijn bondgenoot Tsjecho- Slowakije niet wil teleur stellen en boven dien ongaarne de mogelijkheid ziet van nog 70 mijl Hongaarsche grens tegenover zich. Andere onderwerpen op de agenda zijn naar verluidt de recente Balkancon ferentie, het bezoek van Giano aan War schau, het Joodsche probleem en den wederzijdschen handel en het transito. Zou er ook over de crisis in Tsjecho- Slowakije gesproken worden? Hongaarsche politieke kringen vol gen met veel aandacht de ernstige moei lijkheden, die sinds eenigen tijd bestaan tusschen de Slowaaksche regeering en de regeering te Praag. Hoewel officieele kringen een volledig stilzwijgen bewaren, en weigeren de arbitrage van Weenen in dit verband te betrekken, verbergt men in sommige kringen de hoop niet, welke door een nieuwe crisis in Tsjecho-Sowakije zou ontstaan.- Inderdaad blijft de kwestie van de Karpathische Oekraine en de verwerkelij king van een gemeenschappelijke Hon- gaarsch-Poolsche grens, ondanks het of ficieele wachtwoord, dat daar niet over gesproken mag worden, steeds op den voorgrond van de Hongaarsche gedachten. Het Hongaarsche telegraafagentschap publiceert alarmeerende berichten over den toestand in de Karpathische Oekraine: „De gewelddadigheid in de Oekraine heeft zoo'n omvang aangenomen, dat Tsjechen zelf gedwongen zijn hun bescherming te geven aan de Hongaren en Klein-Russen". Een ander telegram uit Ungvar meldt, dat 280 jonge Tsjecho-Slowaaksche soldaten naar Hongarije zijn gevlucht. De bladen publiceeren sensationeele be richten over den toestand in Tsjecho- Slowakije. Rijksminister Göbbels heeft bij de ope ning van de voorjaarsbeurs te Leipzig een redevoering uitgesproken, waarin hij o.m. het volgende heeft gezegd: „Economie en macht zijn in het leven van een volk twee dingen, die elkander moeten aanvul len, wanneer dit volk niet de vrijheid en de mogelijkheid tot ontwikkeling van zijn huishouding wil laten varen, tegelijk met zijn macht. Deze overwegingen hebben een te klemmender waarde voor Duitschand, daar, zooals men weet het Duitsche volk zich in een nauwer beperkten situatie be- virdt dan welk ander Europeesch volk ook. De schaarschte wordt verklaard niet door het feit, dat wij niet voldoende ijver, intelligentie en activiteit hebben ontplooid om daarin te voorzien, maar alleen omdat bij de verdeeling der rijkdommen en goederen dezer aarde het Duitsche volk zijn deel niet heeft gevonden. Het wordt gerangschikt onder de volken, die men de n iet-bezittende noemt. Daarom hebben de leiders van den Duitschen staat, die de verplichting heb ben voor deze beslissende kwestie in ons nationale leven een bevredigende oplos sing te vinden, zich gedwongen gezien, juist met het oog op bekrompenheid in onzen economischen toestand, een reeks inpopulaiie maatregelen te nemen, die te noodzakelijker waren en onvermijdelijker naarmate de economische toestand van het land moeilijker was." Eén niet inpoplaire maatregel ont brak tot nu toe in die reeks: het vervan gen der huidige „oorlogseconomie" door een meer normaal economisch systeem. Duidelijk is, dat Duitschland geen aanval van welk land ook te vreezen heeft. Het schijnt dan ook voor een belangrijk deel de niet-rendabele bewapeningspolitiek te zijn, die het land voor de enorme moei lijkheden plaatst, waarover Göbbels spreekt. En Duitschland heeft ze'f de mogelijk heid daar verandering in te brengen,

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 1