PELS Aqwda ASPIRIN SAILOR !y Zorg Aspirin in huis te hebben! Verwachting. Buitenlandsch weeroverzicht. EERSTE BLAD. 2 1 Alkmaar, Maandag. EEN JUBILEUM. De heer K. J. Bloodhooft, alhier, hoopt Donderdag 9 Maart den dag te herdenken waarop hij 25 jaar werkzaam is bij de Ned. Spoorwegen. De heer Bloodhooft werd op 9 Maart 1914 aangesteld te Krommenie, vertrok op 1 December 1916 naar Oostwoud, vandaar weer op 24 Juli van het daarop volgend jaar naar Bergen en werd op 5 Januari 1929 naar Alkmaar overgeplaatst. Behalve op het station alhier, kan men hem dikwijls aantreffen op verschillende stations in Noordholland boven het Y en voor vele reizigers zal Bloodhooft dan ook geen onbekende zijn. Ongetwijfeld zal het hem Donderdag niet aan de noodige belangstelling ontbreken. SUCCES „EXCELSIOR". Twaalf leden van de muziekvereeniging Excelsior hebben gisteren deelgenomen aan het examen voor diploma A, dat uitge schreven werd door den bond van arb. mu- ziekver. Deze leden zijn er allen in ge slaagd het vereischte diploma te halen, wat een unicum is, daar er niet één vereeniging is, waarvan alle leden het vereischte pun- tenaantal behaalden. In dit succes heeft de wakkere dirigent de heer G. Anderson een groot aandeel ge had. De namen van de geslaagden zijn: C. Bruggeling, Jo van der Horst, C. Se- verein, A. J. Kamp, C. Boots, G. Verschuur, S. Koeten, P. de Rover, C. Hop, W. Pol, J. Admiraal, D. Zeegers. IN HET ZIEKENHUIS OVERLEDEN. In het Centraal Ziekenhuis, waarheen hij Vrijdagmorgen vervoerd werd, is Zaterdag overleden de heer Mol, bediende bij den kunstmesthandel der firma Krol en Co. aan de Kanaalkade alhier. Zooals bekend had de heer Mol Vrijdag morgen vroeg bij zijn werkzaamheden in het pakhuis een baal kunstmest op zich ge kregen, welke zoo ongelukkig aankwam, dat zijn bekken werd gebroken en hij daarnaast nog verschillende andere inwendige ver wondingen heeft bekomen. HOND VERWONDT SCHAPEN. Door een gelen hond met korte staart is gisteren in een weiland, gelegen aan de Kooimeerlaan in de gemeente Heiloo, ach ter schapen gejaagd. Er werden 6 schapen hierbij min of meer gewond, terwijl één schaap stervende in een sloot werd aange troffen. Door de politie wordt naar den eige naar van den hond een onderzoek ingesteld. GEVAARLIJK SPELLETJE. Gistermiddag is een 6-jarig meisje, dat op de verkeerskettingen op den hoek Lange- straatSt. Laurentsstraat had zitten schom melen, op haar achterhoofd gevallen, waar door zij een ernstige wond kreeg, die hevig bloedde. De wond is door de politie voor- loopig verbonden, waarna zij naar huis is gebracht. Door haar ouders zou de huisdok ter worden gewaarschuwd. Een en ander moge een waarschuwing zijn voor kinderen om niet op de kettingen te spelen. DE MAANDAGSCHE VEEMARKT. Eindelijk is het op de markt merkbaar geworden, dat door de regeering zware var kens uit de markt genomen zijn. Niet dat daardoor een hoerastemming is ontstaan, doch de uitbetaling, welke voor goed afge leverde varkens tusschen 241/2 en 25 ets. bleek te zijn, maakte, dat de zwaarmester liever levert aan de N.V.C. dan ter markt te verschijnen met vrijwel de zekerheid minder te ontvangen. Zelfs niettegenstaande den kleineren aanvoer werd slechts bij hooge uitzondering 24 ets. besteed. De marktggpg was voor de goede zware varkens bijna 1 cent hooger dan de vorige week. Echter was het goede materiaal schaarsch. Bijna 40 van den aanvoer was iets tot ruim afwijkend, b.v. varkens be neden 75 K.G., welke slechts zeer matig ge vraagd waren. Het bevleeschde schaap had eveneens een goede markt, zoo zagen wij goede overhou- ders voor 35 ets. en andere schapen voor ruim 30 ets. per pond geslacht. Het ware te wenschen, dat deze prijzen gehandhaafd kon den blijven. De nuchtere kalveren waren gemakkelij ker te plaatsen dan de vorige week, vermoe- delijk was de iets kleinere aanvoer hiervan de hoofdoorzaak, hoewel op het einde de vraag voor Amsterdam de opruiming maakte. Op de vrij goed voorziene rundveemarkt was het betere materiaal zeer goed gevraagd tot zelfs een extra beest ad 36 ets. toe. Toch zou de goede grossier zich ternauwernood boven 30 ets. kunnen verheffen. DE LUCHTDOELARTILLERIE. 15 Juni naar Alkmaar? Naar wjj vernemen, zullen twee of drie batterijen van het 2e regiment luchtdoel artillerie, dat thans in Amsterdam gele gerd is, per 15 Juni naar Alkmaar worden overgeplaatst. Reeds geruimen tijd zocht men naar een geschikte huisvesting, zoowel voor de manschappen als voor het materiaal. Eerst meende men een oplossing gevon den te hebben in het voormalig rijksopvoe dingsgesticht aan het Zevenhuizen, doch de 'beschikbaar te stellen ruimte kan niet ontruimd worden. Daarna is het oog gevallen op de oude Keetkolkschool, welke echter als voorloo- pige kazerne werd afgekeurd. Wellicht zal men er tenslotte toch toe imoeten overgaan, om barakken te bouwen Waarschijnlijk vormt dit vraagstuk de hoofdschotel van de gesprekken, die den laatsten tijd bijna dagelijks op het stad huis gevoerd worden met den regiments commandant of diens plaatsvervanger, DE ALKMAARSCHE IJZER- EN METAALGIETERIJ KRIJGT GROOTE BESTELLINGEN. Wij hebben onlangs moeten melden, dat er aan de Alkmaarsche ijzer- en metaalgie terij vele werklieden waaronder man nen met een zeer groot aantal dienstjaren moesten worden ontslagen wegens ge brek aan voldoende opdrachten. Het is verheugend te constateeren, dat aan het gebrek aan uit te voeren werken thans een einde schijnt gekomen. De Nederlandsche Spoorwegen hebben hier althans 75 flikkerlicht-installaties be steld ter beveiliging van de gevaarlijkste onbewaakte overwegen in den lande. Hier in zijn begrepen de lampen welke op ad vies van de K. N. A. C. worden geplaatst. Er zijn thans 5 installaties in werking en 12 in uitvoering, zoodat weldra 92 flikkerlich ten op de gevaarlijkste overwegen werk zaam zullen zijn. De nieuwe installaties geven, wanneer de overweg veilig is, wit licht met 45 flik keringen per minuut, wanneer er een trein komt rood licht met 30 flikkeringen per minuut en geel licht wanneer de installa tie niet functionneerd. Wanneer het veilig signaal brandt, begint ook een wekker aan den paal te luiden. De installatie is zeer vernuftig gecon strueerd. Ook aan de achterzijde van de lampenkasten is het licht zichtbaar, zoodat een weggebruiker, die op den overweg rijdt of gaat, aan de signalen links van den weg ziet, dat het roode licht is gaan bran den. Het gele licht verraadt zijn branden ook door een wit licht aan den zijkant, dat den machinist van passeerende treinen zegt, dat de installatie onklaar is. Deze is ver plicht hiervan terstond aan de autoriteiten op het eerstvolgende station mededeeling te doen. Er is bij de opdracht een korte levertijd bedongen en nog dit jaar zal het groot ste deel der installaties geplaatst zijn. Zooals men weet heeft de Alkmaarsche ijzer- en metaalgieterij zich ook in het ver leden in het bijzonder bezig gehouden met het uitvoeren van werken, voornamelijk sein-werken, ten behoeve van de spoorwe gen zoowel hier te lande als in Zuid- Afrika. Men meldt ons thans, dat aan deze fa briek tevens is opgedragen het leveren en opstellen van twee electrisch bewogen of afsluitboomen en grendelinrichtingen voor de Hoeksche brug te Terneuzen, een bijkomend werk dat in opdracht van den Rijkswaterstaat voor 6950 moet worden uitgevoerd. TROELSTRA-BEWEGING NOORDHOLLAND. Zondag 5 Maart werd te Alkmaar een conferentie gehouden van het gewest Noordholland der T.B.N. ten einde de vraag onder het oog te zien of reeds nu deze verkiezingen, driekwart jaar na de oprichting der T.B.N. ook buiten Friesland, althans in Noordholland, met een zelfstan dige lijst zou kunnen en moeten worden deelgenomen. Op grond van hetgeen als een feit werd gerapporteerd, dat er vele kiezers niet meer op de s.d.a.p. wenschen te stemmen, doch ook niet op eèn andere roode partij, en ook omdat er vele arbeiders schijnen te zijn, die het vertrouwen in de bestaande partijen hebben verloren, werd met op één na algemeene stemmen besloten aan de verkiezingen deel te nemen en in een openhartige boodschap aan de kiezers deze deelname te verklaren. Met algemeene stemmen werd besloten als lijstaanvoerder aan te wijzen den heer A. Bakker te Alkmaar, onlangs afgetreden als raadslid voor de s.d.a.p. Vervolgens: 2. J. A. W. Slats (Amsterdam), 3. J. Hou tenSwiep (Bergen), 4. E. Zijlstra (Am sterdam), 5. Jac. Raven (Anna-Paulowna), 6. J. Pool Wzn. (Kolhorn); 7. A. de Vries (Zaandam); J. J. A. Reinierse (Edam), 9. M. d'Oliveyra (A'dam); 10. Joh. Lelie (A'dam); 11. M. Batavier (A'dam); 12. R. de ViseerRoosendaal; 13. P. KI. de Groot (Medemblik); 14. A. A. de Boer (Alk maar); 15. J. Broersma (Bergen). Tevens werd het besluit genomen in een zoo groot mogelijk aantal gemeenten aan de raadsverkiezingen deel te nemen, waar bij de T.B.N. zal streven naar het vormen van „volkslijsten" van minstens drie par tijen of groepen. CANDIDATEN VOOR PROVINCIALE STATEN. Men schrijft ons: De candidatenlijst voor de a.s. verkie zingen voor Prov. Staten van Noordhol land is als volgt samengesteld: 1. N. Bei.zemaker, Amsterdam; 2. L. Seegers, Amsterdam; 3. C. Borst Pz., Oudkarspel; 4. M. Harmsen, Aalsmeer; 5. K. de Vries, Den lip; 5. G. van Wijk, Wie- ringen; 7. P. Kuiper, Wormerveer; 8. D. Noordewier, Haarlem; 9. P. Wey, IJmui- den; 10. E. Kluft, Zaandijk; 1. D. Lammes, Hilversum; 12. Mevr. TeeboomWest, Amsterdam; 13. J. H. Bork, Amsterdam; 14. P. Moeliker, Kolhorn; 5. P. K. Volkers, Oudkarspel; 16. T. Gleinis, Krommenie; 17. P. Bodde, Zaandam; 18. P. Bronkhorst, Alkmaar; 19. J. van Delden, Halfweg; 20. C. Dekker, Hensbroek. In het district Amsterdam zal niet de heer Beuzemaker, maar de heer Seegers als no. 1 fungeeren. Zij verwisselen daar van plaats. Deze lijst geeft dus een geheel ander cachet als de vorige maal. Van de 6 thans zitting hebbende statenleder komen er 5 uit de stad, en een van het platteland. Zooals men uit bovenstaande lijst kan zien, overheerscht nu het plattelands-element op de verkiesbare plaatsen, Reeds een halve eeuw geleden dronk Uw Grootvader Oude Jenever, „Sailor", pr. Lr. i 3.35. Tel. 2585. Bioscopen. Victoria-theater, 8 uur, hoofdnummer Ver zegelde lippen (rom.); hoofdrollen Brigitte Horney, Mathias Wieman e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. City-theater, 8 uur, hoofdnummer De Pa- rijsche ondeugd (rom.); hoofdrollen Da- nielle Darrieux, Douglas Fairbanks Jr. e.a. Toegang voor eiken leeftijd. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Bioscoop Harmonie, t/m Woensdag, 8 uur, hoofdnummer Mannen met vleugels (vliege niersfilm); hoofdrollen Fred Mac Murray, Ray Milland, Louise Campbell. Toegang bo ven 14 jaar. Woensdagmiddag, half drie, matinee. Maandag 6 Maart. 8 uur, Heul 3, volkszang. Dinsdag 7 Maart. 8.15 uur, Vrijm.loge Nieuwesloot no. 111, rede Kruisheer, voor de Blavatskyloge Theos. vereen. Ned. afd. 8.30 uur, Groote kerk, jaarvergadering /eden en begunstigers afd. Alkmaar Ned. Bij belgenootschap. 8.30 uur, de Unie, psychometrische expe rimentenavond door E. Benedict. Woensdag 8 Maart. 8 uur, dancing Harmonie, ledenvergade ring vereen. „Ziekenhuisverpleging". 8 uur, De Nachtegaal, alg. verg. Dieren bescherming. 8 uur, zaal C. Vis te Oudkarspel, revue Rose Marie, door de operetteclub Caecilia. ONTSPANNINGSAVOND VOOR WERKLOOZEN. Door de Korfbalvereeniging K.V.K.V. wordt op Dinsdag 7 Maart a.s. een ontspan ningsavond voor werkloozen aangeboden. Opgevoerd zal worden „Joop en haar jon gen", tooneelspel in 3 bedrijven. De regie wordt verzorgd door den heer Eli Prins. Met groote dankbaarheid heeft de commis sie voor Ontwikkeling en Ontspanning van Werkloozen dit aanbod aanvaard en bereids de noodige maatregelen genomen ook dezen avond te doen slagen. Dank zij de welwillende medewerking van den deken van de r.k. kerk is voor dezen avond aan de katholieken dispensatie ver leend. De avond wordt gehouden in het Gulden Vlies, waarvan de zaal door den heer Mooy gratis beschikbaar wordt gesteld. Ter ver hooging van de stemm.ng zullen „Johnny Black and his Boys" voor muzikale aanvul ling zorgen. Wij twijfelen er niet aan, of ook deze avond zal er toe bijdragen om de Alkmaar sche werkloozen uit den sleur te halen en hun eenige genotvolle uren te verschaffen. Kaarten voor heer en dame zijn verkrijg baar op vertoon van stempelkaart, a.s. Dins dag in het gebouw Nieuwe Doele, v.m. van 1012 uur en des n.m. van 24 uur. WAT IS DAT VOOR EEN VOGEL? De heer B. Boon, oud-redacteur van „Onze Tuinen", thans verblijf houdend in Huize „Westerlicht", schrijft ons, in verband met het roofvogelvraagstuk, nog het volgende: In Uw bericht betreffende de roofvogel en de spreeuwen doet U een beroep op de ornithologen onder Uwe lezers, om hier omtrent iets naders mede te deelen. Gaarne geef ik hieraan gevolg. Het drama, door Uw berichtgevers uit de Langestraat gemeld, is geen ongewoon ver schijnsel; het speelt zich hier in Alkmaar avond aan avond af. En niet alleen hier, maar ook overal elders, waar (zooals b.v. in de Langestraat en in de Hertenkamp) de spreeuwen in grooten getale hun slaap plaatsen betrekken. Tegen zonsondergang komen de spreeuwen in grootere of kleinere troepjes, soms twin tig, soms een paar honderd tegelijk, naar hun nachtverblijf. Die, welke in de Hertenkamp hun „hotel" hebben, zag ik geregeld uit het noordoosten komen, om dan bijna alle laag over Huize „Westerlicht" te vliegen en zich neer te zetten op de hooge boomen bij de volières. Na eenige oogenblikken gingen er weer heele wolken de lucht in; soms voegden de nieuw aankomende wolkjes zich daarbij en dan kon het gebeuren, dat zij gezamenlijk wegtrokken, in de richting van Huize „Voor hout" of misschien verder. Een enkele maal zette zich zoo'n groep op de dakvorst en het torentje van „Westerlicht"; een aardig schouwspel. Dat aankomen, weer opvliegen, wegvlie gen in de richting van de stad, enz. duurde voort tot het nagenoeg volslagen donker was. Maar den heelen nacht kan men bij zoo'n spreeuwen-slaapplaats in hun buurt hadden, dat komt doordat de vogels niet in slaap kunnen komen, dan wel of ze hardop droomen, is eenvoudig niet uit te maken. In Amsterdam is het herhaaldelijk voor gekomen, dat de gelukkigen, die zoo'n spreeuwen-slaapplaat sin hun buurt hadden, bijna radeloos werden. Ik herinner mij zulke slaapplaatsen o.a. op de Prins Hen drikkade, op de N. Z. Voorburgwal bij het Handelsblad, in het plantsoen bij de Raam poort, op het Rembrandtsplein, op de Nas- saukade, enz. Maar nu de roofvogels. Met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mogen we aannemen, dat het sperwers zijn. Die, welke ik bij de Hertenkamp zag, kon ik weliswaar niet van zeer nabij waarnemen; maar ik kon toch duidelijk de lange staart onder scheiden, wat een kenmerk is bij den sper wer. Die sperwers nu weten op de klok af, wanneer de eerste spreeuwen-groepjes komen; niet zoodra zag ik deze arriveeren of binnen enkele minuten verschenen ook de roofvogels op het tooneel. Zij komen hun avondeten bemachtigen, en dat gelukt hun zonder missen. Men mag aannemen, dat het de zwakste exemplaren uit de troep zijn, die zij er uit pikken. De best gewiek- ten toch zullen het gemakkelijkst ont komen. Daaruit volgt, dat er op deze manier door de roofvogels een behoorlijke sanitaire selectie wordt uitgeoefend, zoo dat de, sterksten, de vlugsten overblijven. We zouden hier kunnen eindigen; maar we moeten toch even met een paar woorden melding maken van de reusachtige spreeu wen-wolken die in de Naardermeer komen slapen zullen we maar zeggen. In de verte lijken het zware rookwolken, als van een geweldigen, smeulenden brand. Ook daar kan men een flink aantal roofvogels zien, die ook zonder mankeeren hun avond-eten komen halen. JAARVERGADERING VAN DE V.A.R.A. GEWEST NOORDHOLLAND (N.) Zondag vond in de Unie de jaarvergade ring plaats van het district Noordholland- Noord van de Vara, waarbij voor het hoofd bestuur aanwezig was, de heer F. A. Hof. De voorzitter van het district, de heer Swierstra, wees in zijn openingswoord op de wel zeer moeilijke en soms tragische omstandigheden waaronder het internatio nale socialisme moet werken. Oostenrijk, Tsjecho-Slowakije en Spanje leeren ons, dat geweld in dezen tijd heerscher is. Alom ziet men de oorlogsvoorbereiding, waarvoor bedragen noodig zijn, die niet met millioenen, doch met milliarden ge schreven worden. Daarentegen is er voor staatspensioen en beter volksonderwijs geen geld meer beschikbaar. Het is de socialistische arbeidersbeweging en in niet geringe mate ook de Vara, die strijdt voor een beteren tijd. Wij moeten voortgaan in de richting van een maat schappij zonder geweld of oorlogsgevaar. Het is de Vara in het afgeloopen jaar in dit district goed gegaan. Niet alleen wist zij den geringen achteruitgang te stuiten, ze wist deze zelfs om te zetten in een grooten vooruitgang en nog steeds is de groei aan wezig. Met dankbaarheid en eerbied herdacht spr. vervolgens drie trouwe Vara-werkers in dit district, n.1. de heeren Jonker (Castri- cum), Swaan (Uitgeest) en Pools (Krom menie), waarbij de vergadering zich van haar zetels verhief. De voorzitter deed enkele mededeelingen over het Propaganda-Bloesemfeest, dat op 14 Mei te Midden-Beemster zal worden ge houden en waaraan waarschijnlijk The Ramblers en Corrie Vonk zullen medewer ken. Des morgen zullen tochten door den bloeienden Beemster worden georganiseerd en de spontane ontvangst door de afdee- lingen van dit plan is een waarborg, dat op 14 Mei de Beemster één groote Vara-familie als gast zal hebben, waar duizenden aanwe zig zullen zijn. Ook de federatie Amsterdam zal aanwe zig zijn. Uit het jaarverslag vernemen we, dat in Noordholland de toestand schitterend is. Wel is door de slechte positie'der arbeiders op het platteland niet bereikt, wat ver wacht werd, maar toch wist het meeren- deel der afdeeling een vooruitgang te boe ken. Slechts één afdeeling liep even terug. In den strijd om de studio vlaggen heb ben Zaandam en Wormerveer goede succes sen behaald, terwijl in den strijd om de eerepenningen door verschillende afdeelin gen eveneens mooie resultaten bereikt wer den. Het aantal afdeelingen bleef 69, terwijl het ledental sterk vooruitging. Bedroeg dit op 31 Dec. 1937 nog 5661, op 31 Dec. 1938 was dit aantal gestegen tot 7462. Alles bij elkaar een hoopvol perspectief voor de Vara en zeker zullen in de komen de maanden enkele honderden aan dit aan tal worden toegevoegd. Het jaarverslag van den penningmeester werd goedgekeurd en de begrooting vast gesteld. Bij de bestuursverkiezing waren de heeren C. J. Steenlage (den Helder) en C. Koelewaard (Westzaan) niet meer beschik baar en de voorzitter heeft met enkele hartelijke woorden van hen afscheid geno men. Na gehouden stemming is het bestuur als volgt samengesteld: N. Tj. Swierstra, voor zitter, Hoorn; H. W. Kaagman, secretaris, Alkmaar; F. J. Boon, penningmeester, Zaandijk; H. J. Vas, 2e voorzitter, Zaan dam; mej. W. tfrul, 2e secretaresse, Scha- gerbrug; B. Orsel, Hoorn; P. Rodenburg, Enkhuizen; C. W. Kramer (den Helder); S. v. d. Meulen, Krommenie. Het jaarverslag van het hoofdbestuur en het omroeprapport is steeds een interessant punt geweest. Bij het omroeprapport toch kunnen de leden hun wenschen en afkeu ringen uitspreken en daarbij blijkt dan steeds, dat de meeningen soms ver uiteen liggen. Over een ding was men het eens. Het hoofdbestuur kwam niets dan lof toe voor de wijze waarop het dit jaar haar moeilijke en veelomvattende taak heeft verricht. De sprekers werden door den heer Hof beantwoord. Deze deelde o.m. mede, dat de Vara in de jaren 1937-1938 met ruim 16.000 leden vooruitgegaan was. Sinds 1 Januari waren reeds ruim 2000 leden toegetreden en deze groei blijft voortgaan. Tot leden van den vereenigingsraad wer den gekozen de heeren N. T. Swierstra H W. Kaagman en H. J. Vos, terwijl als plaatsvervangend lid werd aangewezen de heer K. Reichardt. De aftredende hoofdbestuursleden werden wederom candidaat gesteld, terwijl de afd. Krommenie belast werd met de kascontrole over 1939. Na enkele discussies en met aanneming van enkele amendementen werd het huis houdelijk reglement opnieuw vastgesteld. Bij de rondvraag kwamen enkele punten van internen aard aan de orde. In zijn sluitngswoord heeft de voorzitter de heer Swierstra, dank gebracht voor de kameraadschappelijke besprekingen. Hij riep allen op om met vergroote energie voort te gaan in den strijd voor de Vara, in het belang der cultureele ontwikkeling van den arbeider en tot heil der geheele Nederlandsche arbeidersklasse. HET BEPROEFDE GENEESMIDDEL BIJ GRIEPt Weec&ecUM Betrckkeim- Verwachting, voor het zuiden: Betrokken tot zwaar bewolkt, tijdelijk regen of mot regen, meest matige westelijke tot zuidwes telijke wind, weinig verandering in tempe ratuur. Voor het noorden: Betrokken tot zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen, enkele regenbuien, meest matige westelijke tot zuidwestelijke wind, weinig verandering in temperatuur. In den nacht van Zaterdag op Zondag voltrok zich een groote verandering in de algemeene luchtdrukverdeeling. Het gebied van hoogen luchtdruk over Polen en de randstaten trok naar het zuidoosten terwijl de luchtdruk in zuid-Frankrijk, Spanje en Portugal sterk steeg. Tengevolge van deze wijziging in de luchtdrukverdeeling kon een randstoring van de oceaan-depressie snel naar het oosten doordringen. Deze storing lag Zaterdagavond nog ten zuidwesten van Ierland en deed alleen in Valentia (Ier land) den barometer zwak dalen. Zondag morgen echter lag zij reeds vlak bij ons land. Zij ging vergezeld van zware barome terdalingen, krachtigen wind en eenigen regen. Hedenmorgen was zij reeds tot Let land doorgedrongen. Inmiddels ontwikkelde zich langs de scheidingslijn van de warm vochtige oceanische luchtmassa's, welke over Frankrijk in noordoostelijke richting Europa binnengevoerd worden, en de kou dere luchtmassa's, welke over de Britsche eilanden aangevoerd worden, een nieuwe storing. Deze trok, vergezeld van zwaren regenval, over noord-Frankrijk en België naar midden-Duitschland. Ten zuiden van deze scheidingslijn zijn de temperaturen ver boven normaal. In noord-Frankrijk en Zwitserland plaatselijk meer dan tien gra den Celsius (Nancy 13 gr., Zürich 11). Ook in de relatief koudere luchtmassa's zijn de temperaturen boven normaal. In ons land gemiddeld 3% gr. Celsius. Daar de warme lucht zeer vochtig is, is het weer in Frankrijk, Duitschland en Zwitserland over al betrokken, met plaatselijk motregen. Van de Zwitsersche bergstations meldt de saentis motregen, met mist, bij een temperatuur van 1 graad onder nul, terwijl het Jungfrau- joch mist meldt, bij 8 graden onder nul. In midden-Zweden komt plaatselijk nog stren ge vorst voor. Een nieuwe storing ontwik kelt zich ten zuidwesten van Engeland over de Golf van Biscaye. Zij zal vermoedelijk weer over noord-Frankrijk trekken en voor al in het zuiden van ons land eenigen regen brengen. LICHT OP! Voor rijwielen, motorrijtuigen en andere voertuigen van 18.15 tot 6.05 uur licht op. LEDENVERGADERING DER ONDERLINGE OPERATIEKAS. Nieuwe statuten en reglement vast gesteld. Ingevolg art. 16 van het reglement der O.O.K. van het streekverband „Alkmaar" van vereenigingen voor vrije ziekenhuisver pleging in Nederland was tegen Zaterdag j.L een ledenvergadering van bovengenoemde vereeniging uitgeschreven. Er waren het bestuur inbegrepen slechts een achttal heeren opgekomen, waarover de voorzitter, de heer L. J. van der Kuijl uit Den Helder, zijn teleurstelling uitsprak. Hij vond het door het wegblijven der leden uitgedrukte ver trouwen in het bestuur nu juist niet in alle opzichten aangenaam. In zijn jaarverslag zeideadministra- t e u r, de heer H. G. Rijs uit Warmenhuizen, dat het jaar 1938 voor de eerste maal een nadeelig saldo heeft opgeleverd, n.L f 97.36, hetwelk uit de reserve kon worden bestre den. Het ledental blijft geleidelijk toenemen, al gaat het niet vlug. In het afgeloopen jaar kwamen er 36 bij; de afdeeling voor zieken huisverpleging te Berkhout trad als lid toe, waardoor het aantal aangesloten afdeelingen thans 17 bedraagt. In het verslag werd de meening uitgesproken, dat bij een betere reglementeering van de ziektegevallen een klein voordeelig saldo geboekt had kunnen worden. Moeilijkheden kwamen in het afge loopen jaar niet voor, het bestuur heeft alle kwesties met soepelheid tot aller voldoening kunnen oplossen. De samenwerking met de afdeelingen was over het geheel uitstekend

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2