^Binnenland GEMENGD NIEUWS. TWEEDE BLAD. NEUTRAAL COMITÉ VOOR HULPVERLEENING AAN KINDEREN IN SPANJE. Men schrijft ons: Dè nood der door den Spaanschen burger oorlog getroffen bevolking en in het bij zonder der kinderen, is in al zijn verschrik kelijkheid bekend. Vele kinderen zijn door gebrek aan voedsel en kleeding omgekomen. Dit heeft in tal van kringen uit onze samenleving het verlangen doen groeien om te komen tot een krachtige, neutrale hulp actie op breede basis. Het ontstaan van een „Neutraal Comité voor hulpverleening aan Kinderen in Spanje" is het eerste gevolg van dezen wensch. Tot dusver werkte in on sland nog geen uitsluitend humanitaire en van politiek volkomen vrije organisatie ten behoeve van de Spaansche kinderen, zooals elders wel het geval was en is. Het Comité wil, diep doordrongen van de noodzakelijkheid eener ondersteuning van lijdende medemenschen, ook in Neder land een dergelijke hulpactie organiseeren. Het. beoogt hulpverleening aan Spaansche kinderen in Spanje op alleen en uitsluitend humanitaire basis, geheel los van politiek, In denzelfden geest waarin o.a. Pres. Roose- velt, de Quakers en verschillende andere organisaties in andere landen confessio- neele en niet-confessioneele beide on partijdige hulp aan Spanje verleenen. Het wil dus steun verschaffen aan de in grooten nood verkeerende kinderen uit de twee nog tegenover elkaar staande partijen in den Spaanschen strijd. Ook na het beëindigen van den burger oorlog wil het Comité zijn actie voortzetten, zoolang dit noodig is. Op den officieelen datum van het einde van het gevecht houdt de nood van een volk, dat zooveel geleden heeft, immers niet automatisch op. De ge volgen van den wereldoorlog hebben dit in Nansen's arbeid en in het werk voor de Oostenrijksche en Hongaarsche kinderen overduidelijk aangetoond. Ontegenzeggelijk worden ook van ons volk in tal van. opzichten reeds vele offers ge vraagd. Ons Comité is er echter van over tuigd, dat Nederland in de hulpverleening aan Spaansche kinderen niet bij andere lan den wil achterbleven en doet bij deze een beroep op alle kringen van ons volk. Moge Nederland ons neutraal en humani tair streven steunen en ook ditmaal, over eenkomstig onze tradities en ons volks karakter, het lijden van duizenden kinde ren helpen verzachten. Bijdragen worden (met vermelding „voor het Spaansche kind") gaarne tegemoet ge zien op postgiro No. 60000 van de Neder landsche Middenstands Bank te Den Haag en op postrekening No. 88267 van den pen ningmeester van het Comité, den heer C. J. L. Schüller, Den Haag. Tot voorkoming van versnippering ver zoeken wij hen die elders werkzaam of ge- iritërèsseerd zijn in de oprichting van Plaat selijke Comitë's vari gélyke strekking, zich in Verbinding te stellen met ons Landelijk Comité, voor nader overleg tot samenwer king als sub-Comité. Aan het schrijven is toegevoegd een lijst van namen van een comité van aanbeveling, van een commissie van toezicht en van een werkcomité. OP VALSCHE PASSEN IN AMSTERDAM GEKOMEN. Gestolen Finsche paspoorten. In de tweede helft van December kwam op het hoofdbureau van politie te Amster dam een anoniem schrijven binnen over een Duitschen vluchteling F., die eenigen tijd in het vluchtelingenkamp te Hoek van Holland heeft vertoefd, waaruit hij echter gevlucht was. Volgens dit anonieme schrijven zou F. passen hebben vervalscht. Rechercheurs van den vreemdelingendienst te Amster dam stelden een onderzoek in in het pen sion, waar die man tijdelijk gewoond heeft vóór hij werd overgebracht naar het vluchtelingenkamp. In die woning werd niets van belang gevonden. Wel trof de politie daar, in gezelschap van een dame, een Fin aan. Het tweetal was in het bezit van een Finsch paspoort. Aan beide men schen werd aangezegd, dat zij zich, ten spoedigste moesten melden bij den vreem delingendienst te Amsterdam. Het verdere onderzoèk in de kwestie van de valsche passen werd overgedragen aan de rijks recherche. Eén der rijksrechercheurs hoorde in het kamp te Hoek van Holland vele vreem delingen en zoo kwam men te weten, dat de.ontsnapte Duitsche vluchteling F. een Finsch paspoort had. Dat was zeer ver dacht en de recherche trok de conclusie, dat de Fin, die in de woning was aange troffen, waar de Duitsche vluchteling eenigen. tijd had vertoefd, er méér van wist. Deze Fin echter was direct, nadat hij zich bij het hoofdbureau had gemeld, naar het buitenland vertrokken. Via het Fin sche consulaat won de rijksrecherche in lichtingen in over dezen Fin en toen bleek, dat de Finsche pas van de dame, in wier gezelschap hij was, valsch was. Ook de Finsche pas van den Duitschen vluchteling F. moest valsch zijn. Deze valsche Finsche paspoorten waren in omloop gekomen, doordat op het betreffende bureau in Fin land veertig blanco passen waren gestolen door een ambtenares, die intusschen voor dezén diefstal in Finland is veroordeeld. Die géstolen blanco passen heeft de Fin N. opgekocht en tegen fabelachtige prijzen heeft hij ze voor een deel weer in Duitsch- land aan vluchtelingen van de hand ge daan. Door den procureur-generaal is, nadat dit aan het licht kwam, de aandacht gevestigd op Duitsche vluchtelingen met Finsche passen. Deze waarschuwing had tot resultaat, dat één dezer dagen een Duitsche vluch teling als ongewenschte vreemdeling is gearresteerd, omdat hij in het bezit was van een valsch Finsch paspoort. Deze man is in het huis van bewaring opgesloten. Het onderzoek in deze zaak wordt door de rijksrecherche voortgezet. THEE DOET JE GOED! 2, TUNNELBOUW TE VELSEN. Ook voor treinverkeer. De parlementaire redacteur van de Te.1 meldt: Waarschijnlijk kan thans zeer spoedig een definitieve beslissing in zake den tunnelbouw bij Velsen tegemoet worden gezien. De minister van waterstaat had over de verschillende plannen, welke oni worpen zijn voor den bouw van een tunnel bestemd voor het autoverkeer, al dan niet ln combinatie met een tunnel voor het spoorwegverkeer, onder het Noordzee kanaal, advies gevraagd aan den econo- mischen raad. Naar wij vernemen is dit advies onlangs uitgebracht en heeft de economische raad zich uitgesproken voor den gecombineer- den bouw van twee tunnels. Hierdoor is inderdaad de kans in belangrijke mate ge stegen dat eerlang de spooibrug bij Velsen zal verdwijnen, hetgeen een belangrijke verbetering beteekent voor de verbinding van Amsterdam met de zee. De eenige be lemmering welke dan nog overblijft is de Hembrug. Het plan tot de uitvoering waartoe, naar het zich laat aanzien, nu wel besloten zal worden, omvat, naar wij meenen te weten, den aanleg van twee tunnelkokers: de eéne ,met een ruimen tweebaansweg van 8 meter breedte, voor het autoverkeer, de andere bestemd voor het spoorwegver keer. Het langzame asverkeer, wielrijders en voetgangers, zullen gebruik blijven maken van het bestaande pontveer, dat uiteraard dan minder frequent behoeft te zijn dan op Het oogenblik. Vereenigt de minister van waterstaat zich met het ad vies van den economischen raad dan zal over de uitvoering van dit plan, waarvan de kosten op rond 10 millioen zijn ge raamd, nog nader overleg gepleegd moeten worden met het provinciaal bestuur van Noordholland en met het gemeentebestuur van Amsterdam, dat in dezen wel de eerstbelanghebbende is. DE GROOTE BRAND IN DE HAARLEMMERMEER. Schade vier ton. Naar wij vernemen van den directeur van de N.V. van WijkCatz' Zaadhandèl aan den Cruquisdijk te Haarlemmermeer, waar op slagplaatsen, woning en kantoor door brand zijn verwoest, bedraagt na ruwe schatting de schade aan bedrijf en machines toege bracht een ton, terwijl aan goederen voor circa drie ton werd vernield. Dank zij het behoud van één der gebou wen kan het bedrijf eenigermate voortgang vinden. Het ligf vrijwel zeker in de: bedoeling het bedrijf op dezelfde plaats weer op te bou-: wen, maar dan van steen. ERNSTIGE GEVOLGEN VAN EEN BINNENBRAND. Vee door dampontwikkeling ver giftigd. Een nachtelijke binnenbrand op de boerderij van den landbouwer J. van Oyen te Maasbree (L.) heeft ernstige schade veroorzaakt aan den veestapel. Vermoe delijk als gevolg van hooibroei was er brand ontstaan in de stallen. Daar het vuur wegens gebrek aan zuurstof geen uitweg kon vinden, verstikten de vlam men. De brand veranderde daardoor tot een smeulend vuur, dat den aanwezigen voorraad hooi en stroo en al het verder brandbaar materiaal aantastte. Hierdoor ontstond een geweldige dampontwikke ling. Vóórdat men het vee kon redden, was het reeds door den damp vergiftigd. Een viertal koeien en twee varkens vond men dood in de stallen. Ook de overige beesten verkeeren in levensgevaar. De landbouwer was tegen brand ver zekerd. VOORKOMING BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. De Ned. Heidemaatschappij liet ter voor koming van bosch- en heidebranden een nieuwe waarschuwingsplaat vervaardigen. Het ligt in het voornemen deze dit voorjaar op ruime schaal te verspreiden, vooral on der de jeugd. Voorts stelt men de plaat gaarne be schikbaar voor andere openbare gebouwen, hotels en restaurants in boschrijke streken en voor al degenen, die mede willen helpen aan het voorkomen van bosch- en heide branden. Geruimen tijd geleden werd door de Maatschappij een werkje verspreid, geti teld „Boschbrand", van de hand van den Houtvester M. de Koning. Aangezien daar van geen exemplaren meer voorradig zijn, werd besloten een nieuw boekje van den zelfden schrijver uit te geven. Dit is nu juist verschenen. Het behandelt den bosch brand, zijn voorkoming en bestrijding en is voorzien van een groot aantal afbeeldingen, waaronder eenige van de platen welke hier te lande en in't buitenland worden gebruikt ter bescherming van de bosschen, waar door dit boekje aan aantrekkelijkheid heeft gewonnen. De toezending geschiedt koste loos, na aanvrage bij dè directie te Arnhem. ONTSNAPTE DUITSCHE GEVANGENE AANGEHOUDEN. De vreemdelingendienst te Groningen heeft Zaterdagavond in den sneltrein Gro- ningen-Zwolle ter hoogte van Assen een ontvluchten Duitschen gevangene aange houden. Hij weigerde zijn naam op te geven. De man is vermoedelijk een vriend van den Duitscher, die de vorige week op het Damrak te Amsterdam wegens een kleine verkeersovertreding werd aangehouden, waarbij nader bleek, dat deze man nog vier jaar gevangenisstraf moest ondergaan we gens een in Duitschland gepleegden moord. Zijn aanhouding was toen 'verzocht door den burgemeester van Bellingwolde. TEGEN CUMULATIE VAN INKOMEN Tilburgsche gemeenteraad contra Ged. Staten van Noordbrabant. De Tilburgsche gemeenteraad heeft zich de laatste weken meermalen tegen de ad viezen van den burgemeester gesteld. Dit was het geval met de overdekking van het zwembad en zulks doet zich thans weer voor bij de salarieering van het hoofd van den luchtbeschermingsdienst. Tot hoofd van dezen dienst werd door den raad benoemd de heer Haaselhorst, oud-commandant der brandweer, gepension- neerd gemeente-ambtenaar dus. Doch de raad weigerde een post van 1250 op de begrooting als salaris uit te trekken, wijl men van meening was, dat een dergelijke cumulatie (pensioen plus salaris) niet kon worden toegestaan. Principieel werd deze post vastgesteld or 1. Ged. Staten echter keurden dit besluit niet goed en drongen bij den raad aan op het beschikbaar stellen van 1250. De raad heeft echter met 25 tegen 8 stem men met hetzelfde motief als vroeger het nieuwe voorstel van B. en W. verworpen. Niettegenstaande de verzekering van den voorzitter, dat bij een dergelijke salariee ring door het Rijk voorgeschreven geen andere geschikte kracht te vinden zou zijn en de mededeeling van den heer Arts, een der voorstemmers, dat men toch een „langen neus" zou krijgen. MISLUKTE GRENSOVERSCHRIJDING. Poolsche Joden onder het stroo. Zaterdagmorgen te ongeveer half tien kwam op den grooten weg Waldfeucht Echt, even aan de Nederlandsche zijde van de grens, een groote vrachtauto aangere den, hoog beladen met stroo. Nabij de Pe- pinusbrug viel een groote bos stroo van den wagen. Een marechaussee, belast met de bewaking der grens, die toevallig pas seerde, maakte den bestuurder van de auto daarop attent. Deze dankte den marechaus see voor zijn attentie, maar gaf opeens vol gas en verdween met groote snelheid. Een eindje verder reed de vrachtauto met zoo danige vaart door de bocht, dat de geheele lading van den wagen vloog. Tot zijn groote verbazing zag de marechaussee, dat er tus- schen de stroobossen enkele menschen op den weg lagen te spartelen. Het bleek een drietal Poolsche Joden te zijn en een Jood- sche vrouw, die de chauffeur clandestien in Nederland trachtte te brengen. De vrouw was er slecht aan toe. - Zij had een zware hersenschudding gekregen en een arm breuk. Vermoedelijk is zij met het hoofd op den betonweg terecht gekomen. Zij moest naar het ziekenhuis te Roermond worden vervoerd. De overige personen had den vrijwel geen letsel gekregen. Zij zijn door de marechaussee te Echt voorloopig vastgehouden en aan een verhoor onder worpen, evenals de chauffeur van de vrachtauto, die eenigen tijd later door de marechaussee is opgespoord. GALLO—GERMAANSCHE OVEN ONTDEKT. Terwijl werklieden van de steenfabrieken der fa. Daal te Tienray (L.) bezig waren met het afgarven van klei, werd een Gallo- Germaansche pottenbakkersoven ontdekt. Jammer genoeg was deze echter zeer be schadigd. Men kon evenwel nog duidelijk zien, dat de buitenkant van den oven met keisteenen was afgezet, terwijl er een massa scherven in de omgeving lag ver spreid. De oven zelf was totaal ineenge zakt. De plaats van de vondst is gelegen onder Megelsum, gemeente Meerlo. In de achttiende eeuw vond men in dezelfde omgeving, op eenige honderd meters af stand van de nieuwe vindplaats verwij derd, eveneens een pottenbakkerij. Men kon toen nagaan, dat hierin borden en schotels werden vervaardigd, waarvan er een drietal nog in het Rijksmuseum te Amsterdam bewaard wordt. STEUNTREKKERS HANDELDEN IN GOUDEN VOORWERPEN. In verband met de vele inbraken, die den laatsten tijd te Den Haag zijn gepleegd, houdt de politie in verschillende secties te Amsterdam scherp toezicht op menschen, die gouden voorwerpen verhandelen. Daar om surveilleerden dezer dagen eenige re chercheurs van het bureau Jonas Daniël Meijerplein met ambtenaren van den Waar borg op de markt op Uilenburg toen zij daar twee mannen ontmoetten, die op ver dachte wijze met elkaar stonden te praten. Zy haalden af en toe een gouden voorwerp voor den dag, bekeken het nauwkeurig, waarna de voorwerpen van bezitter verwis selden. Beide mannen werden onverwacht aange houden en naar het bureau gebracht. Hier ontdekte men spoedig, dat men te doen had met twee steuntrekkers, die geen vergunning hadden om handel in goud en zilver te drijven, doch niettemin in het bezit waren van allerlei voorwerpen. Eén hunner had eenige tientallen gouden ringen, zilveren en gouden kettingen, gou den dames- en heerenspelden bezet met diamanten en voorts allerlei kettingen van doublé in zijn bezit. Bovendien vond men op hem nog een bedrag van circa 400. Bij een nauwkeurige contróle ontdekten de ambtenaren van den Waarborg voorts dat enkele horloges die een goudkeur droegen, slechts gedeeltelijk van goud waren. Alle voorwerpen werden in beslag genomen, ter wijl tegen de steuntrekkende goudhande laars proces-verbaal werd opgemaakt. Tweede vangst. Dit succes leidde er toe dat de ambtenaren den volgenden dag nog eens een kijkje gin gen nemen in den „goudhoek" en wederom twee steuntrekkers konden arresteeren, die eveneens rustig aan het handelen waren. Toen de koop was gesloten, grepen de amb tenaren weer in en brachten de daders we derom naar het bureau aan het Jonas Daniël Meijerplein. Ook zij hadder behalve allerlei gouden en zilveren voorwerpen ook hun stempel- boekjes bij zich. Even tijd om te stempelen hadden zij natuurlijk iederen dag wel. De namen van vier steuntrekkers zijn aan Maatschappelijk Steun doorgegeven. DE R.S.A.P. EN DE VERKIEZINGEN VOOR DE STATEN. De candidatenlijst in Noordholland De revolutionnair-socialistische arbeiders partij heeft voor zeven van de acht provin cies, waar de partij aan de verkiezingen voor de provinciale verkiezingen deelneemt de candidatenlijsten vastgesteld. (In Lim burg, Noordbrabant en Zeeland neemt zi niet aan de verkiezingen deel; voor Gro ningen is de lijst nog niet vastgesteld). Voor Noordholland is in alle kieskringen de candidatenlijst als volgt samengesteld: 1. H. J. F. M. Sneevliet, 2. A. Langkem- per, 3. F. Bosman, 4. Veltrop, 5. T. de Haan- Zwagerman, 6. H. Th. van Driesten, 7. P van Praag, 8. C. H. Gerritsen, 9. J. G. van den Berg, 10. W. Vellinga, 11. W. van der Wal, 12. S. Karten, 13. A. Groot, 14. H. ter Haar. LIJK GEVONDEN BIJ ONBEWAAKTEN OVERWEG. In een afgelegen gedeelte van de gem. Eindhoven ontdekten Zaterdagmorgen en kele voorbijgangers, dat bij den onbewaak- ten overweg, in de z.g. Hofkestraat, aan de spoorlijn EindhovenVenlo, het lijk lag van een man. Zij waarschuwden de politie. Het bleek, dat hier een naar schatting 30- jarige onbekende door den trein gegrepen en op slag gedood moet zijn. Zijn fiets lag vlak bij hem op het smalle rijwielpad, dat langs de spoorlijn loopt, en dat alleen voor spoorwegpersoneel toegankelijk is. Het lijk is in beslag genomen. De toe dracht van het ongeluk wordt thans door de politie onderzocht. STICHTING CENTRAAL BUREAU INZAKE PARTICULIERE VERPLEEG TEHUIZEN. Verscheidene vereenigingen in ons land, welke werkzaam zijn op het gebied van de verzorging van hulpbehoevenden, hebben de noodzaak gevoeld een stichting in het leven te roepen «ter regeling van de belan gen van de tehuizen voor hulpbehoeyenden en de verplegenden. Met uitzondering van enkele groote ge meenten,ontbreken overal wettelijke ver plichtingen ter regeling van de eischen voor de oprichting en exploitatie van deze tehuizen. Ook iedere controle ontbreekt. De „Stichting centraal bureau inzake particu liere verpleegtehuizen" stelt zich ten doel de belangen der verpleegden en verplegen den in de particuliere tehuizen in Neder land te behartigen. De middelen ter bereiking van het gestel de doel zijn: het aanleggen van een register der particuliere verpleegtehuizen, het geven van adviezen aan hulpzoekenden en hunne verzorgers, het uitoefenen van controle en het geven van bekendheid aan het bestaan en het streven der stichting. Er is een raad van toezicht gevormd, welke bestaat uit vertegenwoordigers van bij de stichting aangesloten vereenigingen. Voorzitter van dezen raad is mr. A. J. A. A. baron van Heemstra, voorzitter van de Nederlandsche vereeniging voor armenzorg en weldadigheid. Het bestuur der stichting is als volgt sa mengesteld: voorzitter: dr. F. S. Meijers, voorzitter van de centrale vereeniging ter behartiging der maatschappelijke belangen van zenuw- en zielszieken; secretaris: H. Kindermann, medisch adjunct-directeur van het Wilhelminagasthuis te Amsterdam; pen- ningmeesteresse: zuster L. baronesse van Hogendorp, voorzitster van den nationalen bond van verplegenden; dr. Barnhoorn, voorzitter der r.k. artsenvereeniging te Hei- loo; W. J. Hemmes, algemeen secretaris van de federatie van diaconieën in de hervorm de kerk; dr. S. Kroonenberg, geneesheer directeur van het Ned. Israëlietisch zieken huis te Amsterdam en mr. H. M. L. H. Sark, secretaris van den armenraad te 's-Gra- venhage. Het secretariaat der stichting is gevestigd te Amsterdam, Prinsengracht 717. V£N GEND EN LOOS. Uitgegeven ih een handig boekje over incasso-tarieven van de N.V. Exp.-onde-r neming Van Gend en Loos, gevestigd te Utrecht. Dit werkje bevat o.a. een alphabetisch overzicht van alle plaatsen in Nederland met groepsaanduiding. ERNSTIG AUTO-ONGELUK. Drie gewonden. Zaterdagavond omstreeks kwart voor zeven heeft zich op het gedeelte van den rijksweg AmsterdamSassenheim tusschen den Venneperweg en den Lis- serweg een auto-ongeluk voorgedaan, waarbij drie personen ernstig gewond werden. Drie personenauto's reden achter elkaar in de richting den Haag. De bestuurder van den achtersten wagen stak, om de andere auto s te passeeren, zijn linkérrichtingaan- wijzer uit en zwenkte naar links. Toen hij echter naast de tweede auto gekomen was, ging deze eveneens naar links om den voor sten wagen voorbij te gaan. De achterste auto, welke zich juist naast dezen tweeden wagen bevond, werd door deze onverwach te manoeuvre gedwongen naar de uiterste linkerzijde van de autobaan uit te wijken. Het voertuig vernielde hierbij een berm plankje en schoot den berm van den weg in, sloeg viermaal over den kop en kwam terecht op de linker rijbaan.-Van de-drie inzittenden werd de heer Z., uit Amster dam, uit den wagen geslingerd en ernstig gewond. Ook de overige inzittenden, het echtpaar K. uit 's-Gravenhage, kwamen cr niet zonder lichamelijk letsel af. De heer K. liep een hersenschudding op, zijn echt- genoote viel door de voorruit en kreeg ern stige snijwonden. De drie slachtoffers zijn per ziekenauto van de gemeente Haarlem mermeer naar de Residentie vervoerd. De bestuurder van de tweede perso nenauto, die naar men vermoedt, het ongeluk veroorzaakt heeft, is wel uit zijn wagen gekomen om te zien wat geschied was, doch is direct daarop doorgereden. De verzamelde gegevens schijnen echter voldoende te zijn om zijn identiteit vast te stellen. MOTORRIJDER VERONGELUKT. Met het hoofd tegen een afsluitboom gereden. Zaterdagmiddag is onder de gemeente Waddinxveen een uit de richting Gouda ko mende motorrijder, de 34-jarige aannemer H. van der Loo uit Rotterdam, tegen den afsluitboom van de brug over de Gouwe gereden. Hij reed tegen de zon in en werd hierdoor verblind. Dientengevolge zag hij niet, dat de afsluitboom van de voor het rijverkeer juist weer vrijkomende brug nog niet geheel omhoog was gehaald. De motor rijder, die met een kalmen gang reed, sloeg er met het hoofd tegen en smakte vervol gens tegen den grond. Hij was op slag dood. Zijn lijk is voorloopig naar het lij kenhuisje op de algemeene begraafplaats te Waddinxveen overgebracht. De motor bekwam geen schade. AANGEREDEN EN GEDOOD. Zaterdagmorgen is een 54-jarige man bij het oversteken van het kruispunt Goud- schesingelJonkerfransstraat te Rotterdam aangereden door een vrachtauto. Het slacht offer werd tegen de straat geslingerd en kreeg een schedelbasisfractuur, alsmede In wendige kneuzingen. In ernstigen toestand is de man naar het ziekenhuis aan den Cool- sigel vervoerd, waar hij korten tijd later is overleden. TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Drie gewonden. Een huurauto van de garage Arends te Meppel is gistermiddag met drie inzitten den uit Meppel, die een voetbalwedstrijd in Heerenveen wilden gaan bijwonen, bij de Witte Paarden in Steen wij kerwold in volle vaart tegen een boom gereden, toen de be stuurder een vóórligger wilde inhalen. Door den hevigen schok werden de inzit tenden, Vos, van Agteren en de Vries ge naamd, alle drie omstreeks 20 jaar oud, .uit den wagen geslingerd en ernstig gewond. De Vries bekwam ernstige verwondingen aan het hoofd en een schedelbasisfractuur. Onmiddellijk na den schok vloog de ernstig vernielde auto in brand. Hij brandde geheel uit. De slachtoffers werden, nadat voor- loopigé verbanden waren -aangelegd, «ver- ge bra.Cht naar het ziekenhuis in MeppeL;"? ENSTIGE AANRIJDING. Gisteravond om kwart voor acht is-op den grooten kruisweg onder de gemeente Rhoon (Z.-H.) ter hoogte van de woning van den burgemeester, de ongeveer der tigjarige A. Zevenbergen door een passee- rende tot nog toe onbekende auto overre den. De man kreeg een schedelbasisfrac tuur en is in zeer ernstigen toestand naar het ziekenhuis aan den Coolsingel te Rotterdam vervoerd. Aan de gevolgen overleden. - Te Deurne (N.B.) is het vijfjarig zoontje van den heer K., toen het plotseling den weg overstak, door een vrachtauto uit Milheeze gegrepen. Met een zware hersenschudding werd het knaapje opgenomen. Sindsdien is het kind aan de bekomen verwondingen overleden. Eere-tentoonstelling van werk van Cp Breiman. - Onder groote belangstelling van autoriteiten en kunstenaars is Zaterdagmid dag in de kunstzaal van hotel Haimdorff te Laren een eere-tentoonstelling geopend vah nagelaten werk van den Gooischen kunst schilder Co Breman. Zij omvat 39 schilde rijen en 24 teekeningen. Nederlandsch-Duitsche handelsbespre kingen. - Van 20 Februari tot 4 Maart had den in den Haag besprekingen plaats over het Nederlandsch-Duitsche handelsverkeer. Beide delegaties zullen thans verslag aan hun regeeringen uitbrengen over hét verloop van de besprekingen. Deze zullen op 13 Maart te Berlijn worden voortgezet. Nieuw raadhuis te Alpen aan den Rijn. - Zaterdagmiddag is in tegenwoordigheid van tal van genoodigden het nieuwe raad huis, dat door architect C. J. Blaauw uit Haarlem is. gebouwd en waarvan de bouw kosten ongeveer 200.000 hebben bedragen» officieel in gebruik, genomen. T.b.c.-bestrijding in Indië. - Hedenmor gen omstreeks tien uur heeft de heer C. H- W. van der Ven, in tegenwoordigheid van den heer Jan A. van Zutphen, voorzitter van „Zonnestraal" të Hilversum, ter gelegenheid van het eerste lustrum van de „Maandag cent", het schoolkindsteunfonds ter bestrij ding van tuberculose in Nederlandsch-Indië, een krans gelegd aan den voet van het mo nument van koningin Emma te Baarii, als hulde voor haar zegenryken arbeid in dienst van de tuberculosebestrijding. Kind overreden. - In de Albért Cüyp- straat te Amsterdam Is Zaterdagmiddag een driejarig kind door een auto overreden: Met een schedelfractuur is de ernstig gewonde kleine in het Wilhelminagasthuis opge nomen. Rijwieldief en heler gepakt. - De poli tie te Delft arresteerde een 40-jarigen man, die de laatste dagen aldaar verschillende rijwieldiefstallen pleegde. Van de gestolen rijwielen werden reeds vijf opgespoord bij een garagehouder. Hij had de fietsen, zooals bij het onderzoek is gebleken, ver beneden de waarde gekocht. Ook de 'heler is in arrest gesteld.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 6