^Buitenland. Stad en Omgeving. £uchtvaact BROEK OP LANGENDIJK OPMEER ZUIDSCHARWOUDE GROOTSCHERMER STOMPETOREN Het congres onderhandelt met den onderkoning. Het geschil met den heerscher van Rajkot. Neef van Nasjasjibi gedood. Arabisch terroristencentrum bezet. Weer incidenten aan de Mandjoerijsche grens. Nieuws in 't kort. Spanning tusschen Praag en Bratislava. Verongelukt Duitsch vliegtuig gevonden. TWEEDE BLAD. 4. Het jubileum van „De Lofstem". Het chr. mannenkoor „De Lofstem" heeft Donderdagavond in de Ned. herv. kerk een concert gegeven ter gelegenheid van het 12)4-jarig bestaan. Na het zingen van ps. 103 1 en gebed sprak de heer IJtsma een openingswoord, waarin hij de jubileerende vereeniging geluk wenschte en, doelende op den naam der vereeniging, de leden opwekte ook in de toekomst „De Stem" steeds weer in dienst te stellen van den Schepper, die haar be stemd heeft voor de verbreiding van Zijn lof. De heer Vinke, voorzitter van het koor, verwelkomde de genoodigden met een korte speech. Verschillende vereenigingen hebben in de pauze de jubileerende vereeniging geluk- gewenscht. Namens het gemeentebestuur voerde de heer Oyevaar het woord. Ook sprak de heer Oyevaar namens het college van kerkvoogden. De heer Westenberg hul digde op sympathieke wijze directeur en koor namens het doopsgezind gemengd koor. Hij bood een fraaie bloemenmand aan. Over de door het koor vertolkte liederen kunnen wij niet anders zeggen, dan dat er uitstekend is gezongen. Ter afwisseling speelde de heer K. Wage naar een aantal nummers op het orgel, het geen op verdienstelijke wijze geschiedde. Mevr. T. GlasGroen uit Sint-Pancras zong eenige soli, waarmede zij veel succes oogstte. Het was voor het koor, de andere mede werkenden en in het bijzonder voor den dirigent, den heer Paul Kok, een uitstekend geslaagde avond, waar veel te genieten viel. 25 jaren in dienst. Op 4 April hoopt de heer Tj. Koelemey, chauffeur bij de Coöp. zuivelfabriek „Aurora", alhier den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren zijn eerste loon in dienst van deze fabriek ontving. We ver melden dezen datum, daar de datum van indiensttreding niet precies bekend is. Ge durende deze reeks van jaren heeft de heer Koelemey „Aurora" bijna ononderbroken gediend. Het zal den jubilaris ongetwijfeld niet aan belangstelling ontbreken. Schorsing. Omtrent de schorsing in de werkver schaffing diepspitten vernemen wij nog, dat de reden voor deze schorsing zou zijn, vermeende fraude bij de uitvoering van het werk. Men heeft het werk te vlug klaar gekregen, naar het oordeel van den op zichter, waardoor deze meende, dat het werk niet goed verricht was. Ons wordt medegedeeld, dat de tuinder, voor wie deze werkzaamheden verricht zijn, over het werk wèl tevreden is. De kwaliteit van het land zou volgens deskundigen oor zaak zijn, dat het tweede gedeelte van het te verwerken perceel lichter was dan het eerste gedeelte, waardoor het vlugger op schieten der arbeiders verklaard kan worden. Ziekenhuisverpleging voor Zuid en Noordschermer. Donderdagavond vergaderde bovenge noemde vereeniging in het café van Truijen. De voorzitter was de heer M. C. v. d. Laan. Uit het jaarverslag van den directeur penningmeester den heer Jb. Ouweltjes stippen we aan dat de algeheele ontvang sten over 1938 waren 3580.58, de uitgaven bedroegen 3480.06, het saldo is 110.52. Het aantal verpleegden in '38 was 34, met totaal 741 verpleegdagen. Het aantal leden per 1 Jan. 1939 is voor tarief 1 (verple- gingskosten) 750. Voor tarief 2 (operatie kosten) 472. Zoowel de secretaris als de di recteur ontvingen woorden van dank. De aftredende bestuursleden de heeren M. C. v. d. Laan, J. Boekei en F. Wiedijk Jnz. werden met bijna algemeene stemmen herkozen. Bij de rondvraag vroeg de heer Pascha voor elk lid een goed reglement. Dit zal gebeuren. De heer Vaalburg vroeg of het niet nuttig zou zijn tot een federatie toe te treden, met het oog op mogelijke reductie op de reke ningen. De voorzitter zag hierin niet veel heil. Aurora. Zondagavond voerde de tooneelver- eeniging „Aurora", de comedie door Johan van Doorn geschreven: „In den nacht vafi 23 April", op. De zaal van café Kamsteeg was minder bezet dan gewoonlijk, doch de voorzitter, burgemeester Posch, was tevreden en wenschte allen een genoegelijken avond. Dat is het geworden. Onder het spel werd de aandacht sterk gespannen ge spannen gehouden, hetgeen niet in het minst te danken was aan mevr. Langhorst, die de rol van Jeanette Roache met groote toewijding speelde. Zij en de heer L. Schuuring als Hubert Bouvard, boeiden van het begin tot het einde, aan hen is het succes voor een groot deel te danken, hetgeen niet wil zeggen dat de bijrollen niet goed werden vertolkt. Het geheel was een goede vertooning. Het tooneel was zeer smaakvol aangekleed en de grime van den heer Ridderikhof voldeed ten volle. Vijf toeschouwers rieden den naam van de moordenares. Na loting kon mevrouw HopAkkerman den daarvoor beschik baren prijs in ontvangst nemen. Op .de muziek van „The Funny Musicmakers" werd nog eenige uurtjes gedanst. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSTER. Medegedeeld wordt, dat de bloeddruk van Gandhi van 168 gestegen is tot 180. Zijn gewicht is met twee pond afgenomen. Hij heeft gisteren een bijna rusteloozen nacht gehad. Zijn toestand was Zaterdag goed. De vrouw van Gandhi, die sinds 3 Ja nuari in een kamp in de buurt werd vast gehouden, is gisteren per auto overge bracht naar de plaats waar Gandhi zich bevindt. Mevrouw Gandhi bevindt zich aan zijn ziekbed. Het is niet bekend of zij in vrijheid is gesteld. De mahatma heeft haar gezegd gister avond naar het kamp terug te keeren. Reuter verneemt van zeer gezaghebben de zijde, dat vandaag tusschen een be langrijken vertegenwoordiger van het congres en den onderkoning onderhande lingen zullen beginnen met het doel een einde te maken aan het geschil met den heerscher van Rajkot en daarmede aan het vasten van Gandhi. Te Bombay verluidt, dat het ministerie van het presidentschap Bombay besloten heeft af te treden, indien de vasten van Gandhi niet heden of morgen zal zijn afgeloopen. Adnan Nasjasjibi, een zestienjarige neef van Fahkri Nasjasjibi, den gedelegeerde ter Palestijnsche conferentie te Londen, is Za terdag het slachtoffer geworden van een aanslag, terwijl hij stond te kijken naar een voetbalwedstrijd nabij de poort van Herodes te Jeruzalem. Hij werd zoo ernstig verwond, dat hij gisteren aan de verwondingen is overleden. De verliezen in de afgeloopen' week. In de afgeloopen week zijn in Palestina vijftig Arabieren gedood en 55 gewond. Zes Joden werden gedood en tien gewond en een Britsch politieman werd gedood. Bovendien sneuvelden nog 25 Arabieren in den strijd teges de Britsche troepen. De troepen door zochten 27 Arabische dorpen en namen 35 vuurwapens en een groote hoeveelheid mu nitie en ontplofbare stoffen in beslag. Britsche troepen hebben bij een onderzoek in het heuvelachtige gebied bij Toelkarem een hoeveelheid smokkelwaar in beslag ge nomen. Men meent het hoofdkwartier der Arabische terroristen bezet te hebben. Tot de contrabande behooren negen ge weren, 2000 patronen, 200 staafjes ge- ligniet, 200 slaghoedjes, een groot aantal Britsche uniformen, welke door de terroris ten werden gedragen. De troepen zijn ook slaags geweest bij Hebros, waar twee Arabie ren werden gedood en, naar men gelooft, eenige anderen werden gewond. Geheime radio-uitzending. Gisteren heeft een geheime radiozender in het Hebreeuwsch een oproep gepubliceerd. De uitzenders, die zich „de militaire na tionale organisatie van Palestina" noemen, hebben de verantwoordelijkheid op zich ge nomen voor alle terreur in de afgeloopen week. De Joodsghe bevolking wordt aange spoord zich te verzetten tegen iedere oplos sing van het Palestijnsche vraagstuk, in strijd met de Joodsche verlangens. De regeering van Mandsjoekwo heeft een krachtig protest ingediend bij den Russichen consul-generaal te Harbin, in verband met twee nieuwe grensinciden ten. Zaterdag en Zondag zouden n.1. Russische grenswachten de grens overgestoken zijn. De regeering Mandsjoekwo heeft de Russische regeering gevraagd een einde te maken aan het illegaal betreden van- Mandsjoerijsch ge bied door Russische troepen. De Japansche regeering hecht geen groote betekenis aan de jongste incidenten op de grens van Rusland en Mandsjoekwo, ver klaarde de woordvoerder van het minsterie van buitenlandsche zaken. Wij zijn, zoo vervolgde de woordvoerder, aan deze incidenten gewend. Zij geschieden zoo vaak langs de zeer lange grens tusschen Mondsjoekwo en de Sovjet-Unie. Hij voegde hieraan toe, dat de samenstelling eener ge meenschappelijke grenscommissie tusschen Japan, Mandsjoekwo en de Sovjets, zeer langzaam vordert. Het vertrek van Italianen naar Corsica. - De „Oeuvre" schrijft: „Van Corsica zijn twee groote passagiersschepen met 710 man nen, vrouwen en kinderen naar Italië ver trokken. Men herinnert zich, dat de fascisti sche pers met verontwaardiging schreef over de slechte behandeling der Italianen op Corsica. Het resultaat is, dat precies 710 van de 20.000 vreemdelingen het eiland heb ben verlaten. Ook van het vasteland zijn slechts zeer weinigen vertrokken in een ge talsverhouding, die herinnert aan de gebeur tenissen van September, toen Mussolini zijn mobilisatiebevelen verstuurde". Vermiste robben jagers terecht. - Van de sinds geruimen tijd vermiste drie robben- jagers zijn thans de „Pst" en de „Salis" na zware stormdagen te hebben doorstaan in hun havens binnengeloopen. Men meent definitief rekening te moeten houden met het vergaan van den derden robbenjager, de Nykon. Drie mijnwerkers omgekomen. - In een Poolsche mijn te Bielszowice nabij Chorzow is op een diepte van 350 meter brand uit gebroken. Drie mijnwerkers vonden tenge volge hiervan den dood. NEDERLANDSCHE TUINDERSBOND. (Vervolg). Dat er iets gedaan moet worden, wordt ook door den directeur-generaal van den Landbouw, ir. Roebroek, erkend. De vraag is echter hoe en spr. was van oordeel, dat met de normverhooging de onbillijkheid nog verhoogd werd. De meerdere mansbedrijven blijven er dan buiten. Daarom moet er een vierde groep komen, waarvoor ook 9 als norm wordt vastgehouden en wel zoo, dat het uitgegeven loon wordt afgetrokken van de bedrijfsuitkomsten. Heeft de ondernemer daarna volgens de theoretische berekening minder verdiend, dan krijgt hij aanvulling tot de 9 per week. Spr. oordeelde, dat de aangelegenheid in het bestuur moest worden uitgekiend en waarschuwde tegen norm verhooging. De heer Borst, Oudkarspel, vreesde, dat dit voorstel bij de regeering kans van slagen zal hebben, omdat het in strijd is met de actie voor een toeslag als bedrijfs winst. Spr. verdedigde het 'voorstel Oud karspel en legde er den nadruk op, als eenheid op te trekken. Spr. was van oordeel, dat verhooging van de normen kans van slagen heeft en oor deelde, dat dan toch ook een nieuwe groep in aanmerking komt. Onderscheid moet gemaakt worden tus schen een kleinen boer', die nog bij een ander kan werken en een kleinen tuinder, die het geheele jaar op zijn bedrijf moet werken en toch zeker recht heeft op het loon van een in de werkverschaffing geplaatste, n.1. 48 uur a 25 cent. Het zijn juist de kleine tuinders, die op de rand van den afgrond staan. De heer Ham, Wijdenes, zette uiteen, waarom naar het oordeel van deze afdee- ling de kleine tuinderssteun onrechtvaar digheden schept. Door verhooging van de normen heft men die net op en spr. oor deelde inschakeling van een D-groep wen- schelijker. De heer Harmsen, Aalsmeer, oordeel de, dat men er rekening mede moet houden, dat de crisis een crisis is, die er op wijst, dat wij naar nieuwe toestanden gaan. De steun is klein, maar toch iets anders als de lief dadigheid waaraan men vroeger werd over geleverd. In de tegenwoordige steunregeling ligt de tendenz de bedrijven beter te maken. De vraag is reeds gesteld of wij niet naar een anderen verkoopt moeten omzien dan langs de veilingen. Spr. oordeelde de kleine tuinderssteun principieel juist, doch nog onvoldoende. Aalsmeer wil daarom opvoering tot 14 en grondt dit op een regeeringsrapport, waarin dit bedrag als een minimumloon is erkend. Spr. is dus voor normverhooging en instel ling van een vierde groep. Daarnaast kan de strijd voor de 100 productiebijslag blijvend worden gevoerd. Tal van sprekers voerden nog over dit onderwerp het woord. In zijn beantwoording wees de heer Hoog land er op, dat de theoretische steun van 9, door hetgeen er mogelijk bij kan komen 13 wordt. Verhooging van de norm heft de onbillijkheden tegen de grens gevallen niet op en dit is bij de invoering van een nieuwe groep wel het geval. Loonbijslag zou beter zijn, maar wordt door dezen minister afgewezen. De voorzitter oordeelde, dat getracht moet worden van den kleinen tuinderssteun een algemeene tuinderssteun te maken. Over den politieken toestand in Tsjecho-Slowakije werd gisteren ge meld, dat de vijandige stemming der radicale Slowaken tegenover de Tsjechen verontrustend wordt. Zekere verantwoordelijke Slowaken hebben in verklaringen en artikelen de leuze „Slowakije voor de Slowaken, de Tsjechen er uit" naar voren gebracht en propaganda gemaakt voor de mogelijk heid van afscheiding, zoodat een onafhan kelijke staat zou ontstaan. De economische toestand van Slowakije is echter zoo, dat het begrootingstekort moet worden opgevuld door middelen van de centrale regeering. Deze heeft echter, alvorens daartoe over te gaan, van de regeering te Bratislawa de verzekering gevraagd, dat die met de Tsjechen in één staat wil leven. Karei Sidor, minister voor Slowakije in de centrale regeering, heeft zich naar Bratislawa begeven, waar de Slowaaksche ministerraad beraadslaagt over het te geven antwoord. Een resultaat is nog niet tot stand gekomen en de be raadslagingen zullen heden worden voortgezet. De politie te Praag heeft Zaterdagavond bevel ontvangen zich gereed te houden de orde in Slowakije te handhaven, waar de spanning gestegen is ten gevolge van het conflict tusschen Tsjechen en Slowaken. Te Piestany (Pistyan, provincie Bra tislawa) hebben zich ook Zaterdag weer ongeregeldheden voorgedaan. Opnieuw werden Joden aangevallen. De ruiten van Joodsche winkelzaken wer den ingegooid. Het radicale element in Slowakije aarzelt niet, aldus Reuter, van zijn ontstemming te doen blijken, terwijl de meer gematigde groepen den na druk leggen op de ernstige gevolgen, welke een afscheiding van de Tsje chen zou kunnen medebrengen. De heer K o o r n, Horstermeer, drong er met nadruk op aan, dat aan de normen vol doende bekendheid werd gegeven. De tuin ders veilen dan waar zij recht op hebben. Spr. gaf toe, dat men tot een steun van 13.50 komt met de 9-regeling. Ten slotte vereenigde de vergadering zich met de gedachte om actie te blijven voeren voor instelling van een nieuwe steungroep, opdat alle tuinbouwbedrijven voor den steun 'in aanmerking komen. Hierna werd een voorstel behandeld van de afd. Anna Paulowna, om er bij de re geering op aan te dringen, dat sanctie kan worden verleend voor het bevriezen van de vaste lasten in den tuinbouw, voornamelijk voor dat gedeelte, dat boven de geldende verkoopwaarde ligt. De crediteuren moeten tot medewerking verplicht kunnen worden, wil de saneering der bedrijven doel treffen. Het bestuur vindt dit een belangrijk onder werp, doch wijst op de belangen van de schuldeischers, die van de rente van hun vordering moeten leven. Een staatshypo- theekbank of een andere instantie, die de schulden overneemt zou de oplossing kun nen geven. Na een vrij breedvoerige gedachtenwisse- ling, waarbij voor- en tegenstanders hun meening lieten hooren, besloot men, dat 't bestuur een en ander nog eens terdege zal overwegen. Dan kan men er later nog weer eens op terug komen. Een verzoek om de verplichte inlevering van 4 per are voor de late tulpen voor rekening van de regeering te nemen, is reeds onderweg, werd medegedeeld, n. a. v. een desbetreffend voorstel. Een zeer belangrijk onderwerp werd door een zevental afdeelingen aangesneden in 'n voorstel om op opheffing van de aardap pelheffing aan te dringen. In dit verband vestigde de voorzitter de aandacht op het rapport van de verleden jaar ingestelde commissie, waarin o.m. wordt geschreven, dat de commissie tot de overtuiging is ge komen, dat tegen een teeltheffing op vroe ge aardappelen geen bezwaar bestaat, mits voor dit product de kostprijs plus matige winst worden gegarandeerd. In dezen kost prijs dient verdisconteerd te zijn de volledi ge heffing en 't oogstrisico. Dit rapport werd nader toegelicht door den heer van Ham van Wijdenes, die lid van de commissie was. De heer Wit van Hoogkarspel verklaarde zich absoluut tegen de heffing, die maar ambtenarij geeft, eerst om de heffing te in nen, later om de gelden weer uit te keeren. Ook de heer Bruin, Grootebroek, bestreed de heffing heftig. De heer Hoogland, bestuur, vond, dat heffing en regeling onafscheidelijk aan el kaar verbonden zijn. Als de regeling zon der heffing kon worden gehandhaafd, zou hij dit toejuichen. De voorzitter zag echter eenige gevaren in het rapport. Hij wilde met de prov. commissie uit de veilingen strijden voor opheffing van de heffing. De heer Visser, Venhuizen, zeide, dat als de heffing in den kostprijs was berekend, er niets tegen kon zijn. Aan de hand van het rapport werden verscheidene voorstellen ingetrokken. Men moest ten laatste toch nog stemmen, daar twee voorstellers, daar op stonden. Het voorstel-Hoogkarspel werd verworpen met 29 tegen 7 stemmen en 32 blanco. De afdeeling Berkhout had een enquête ingesteld naar de gemaakte prijzen en was tot de conclusie gekomen, dat na 15 Juli niet tot den productieprijs is vervoerd. De afd. drong er op aan, dat de steunuitkee- ring tot aan den productieprijs zou gaan. Het bestuur deelde dezen afgevaardigde mede, dat hierin reeds wordt gewerkt. Van de afd. Beverwijk en Wijdenes wa ren een paar voorstellen ontvangen over den handel in teeltvergunningen, welke persoonlijk bezit zijn van de tuinders vol gens hare meening kon niet toegestaan wor den, dat er zwendel mee bedreven wordt. Zij stelde daarom voor,- dat aangedrongen werd, telers, die zelf niet meer wilden te len en hun vergunning niet aan familie in rechte lijn lieten overschrijven, te verplich ten, deze vergunningen tegen den gelden den prijs aan de Sierteelt Centrale te ver- koopen. De afd. Beverwijk vestigde er de aandacht op, dat er zelfs makelaars zijn, die in teeltvergunningen handelen. De heer Vennik zeide, dat er menschen zijn, die al leen van verhuurde teeltvergunningen ren tenieren. Er zullen voorstellen aanhangig worden gemaakt bij de Sierteelt-Centrale om hieraan in zooverre een einde te ma ken, dat niet meer dan 25 pet. van iemands bezit aan teeltvergunningen verhuurd mag worden. Een drietal voorstellen behelsde aandrang op het verkrijgen van een betere regeling van de teelt van zaden. De thans bestaande regeling, waarbij op de z.g. uitbetalings- voorwaarden wordt geteeld, voldoet niet aan redelijke eischen. Met de belangen van de kweekers wordt geen rekening gehou den. Venhuizen wilde deze regeling trach ten te verkrijgen door de werkzaamheden van de Coöp. aan- en verkoop-vereeni- gingen, aangesloten bij het Centraal Bu reau, uit te breiden door toevoeging van 't Coöperatief verkoopen van zaaizaden. De heer Kool, Andijk, stelde voor, een com missie van deskundigen te benoemen, om deze zaak uit te zoeken. Dit voorstel werd na eenige besprekingen aangenomen. Behandeld werd een voorstel van de afd. Langereis, om de minimumprijzen voor de kool vast te stellen naar verhouding van de kwaliteit. Voor eerste kwaliteit wilde men n hoogeren minimumprijs dan voor tweede kwaliteit. Het bestuur vond, dat dit voor de tuin ders geen voordeel is, daar men de kwali teit niet zelf in de hand heeft. De heer A. Hoogland, bestuur, merkje op, dat men 0 zeer veel moeilijkheden zou stuiten, daar P zooveel verschil in de kwaliteit is. Èr is alleen eerste en tweede kwaliteit, maar zijn ook nog allerlei tusschenbenamineen" zooals best tweede, minder goed tweed enz. Het voorstel van Langereis werd ve worpen. Van de afd. Hauwert was een voorstel ontvangen, te protesteeren tegen de heffing van 2 op de arbeidsloonen, ten behoev van het kinderbijslagfonds. Het bestuur was van meening, dat de Ned. Tuindersbond zich niet vrijwillig achter dezen kinderbijslag zou scharen, doch men zal er wel niet buiten kunnen, als aanstonds in de volksvertegen woordiging ertoe wordt besloten. De heeren C. Borst, Oudkarspel, en N Kaan, bestuur, wilden, om de eenheid tus schen de tuinders en de arbeiders te bewa ren, wel medewerken aan het kinderbijslag fonds. De heer A. Hoogland, bestuur, dacht er geheel anders over. Een dergelijk principe werpt men maar niet zoo over boord, zeide spr. De heer Vennik merkte op, dat men bij het afsluiten van het colL contract in de Streek vrijgesteld kon worden van den kin derbijslag. Waarom zal men het nu in den Langendijk ineens eischen? Men besloot, de uitspraak van de alg. vergadering te Amsterdam, aan het einde van deze maand te houden, af te wachten. Het laatste voorstel der zeer uitgebreide agenda, welker afwerking zeer veel tijd vorderde, was van de afd. Venhuizen, welke aandrong op het brengen van meer eenheid in de keuringen. De zaadhandelaren eischen nu BKZ-keuring. Als men NAK gekeurd zaad heeft, moet men het weer over laten keuren door het BKZ. Dat brengt dubbele kosten met zich. Het bestuur zag hierin een misbruik maken van de machtspositie, het geen zeer onsympathiek wordt gevonden. Aan het verkrijgen van een oplossing van het geschil wordt zoowel door de regeering als door de organisaties gewerkt. Een officier van de Alpenjagers heeft Zaterdag nabij Bueilvalberg in Zuid- Frankrijk het wrak van een Duitsch vliegtuig ontdekt, dat eenige dagen ge leden is verongelukt. Het wrak ligt op 1800 meter hoogte. Het stoffelijk over schot van de elf inzittenden is gevonden, deels met sneeuw bedekt. Het wrak van het verongelukte Duitsche vliegtuig is gevonden door een patrouille Al penjagers op ski's. Uit het toestel werd het geheel verkoolde stoffelijk overschot van negen personen geborgen, op twintig meter afstand van het toestel werden de lijken van twee anderen gevonden. De motor was los geslagen en lag vijftig meter verder. Men veronderstelt, dat het ongeluk in dichten mist is geschied. De vertegenwoordiger van de Lufthansa te Marseille heeft zich naar Beuilvalberg be geven om een onderzoek in te stellen. Gister werd het onderzoek naar het het Duitsche vliegtuig overkomen ongeluk voort gezet. Uit gevonden gespen, koppelriemen en distinctieven is komen vast te staan, dat men te doen heeft met tien officieren der Duitsche luchtmacht. Het toestel, een viermotorig toestel, kwam van Majorca en was waarschijnlijk 24 Fe bruari van daar vertrokken, het zou hier een vliegtuig betreffen, waarmede militaire vlie gers en onderofficieren, die aan den strijd in Spanje hadden deelgenomen, naar Duitsch- land werd teruggebracht. DE POSTVLUCHTEN. Het K. L. M.-vliegtuig Gier is Zaterdag middag om 17.18 uur op Schiphol geland. EEN SNELHEID VAN DUIZEND KILOMETER PER UUR. Bij een proefvlucht met een Curtiss- Wright-toestel heeft de Amerikaansche lui tenant-vlieger Keith een duikvlucht ge maakt met een uursnelheid van naar schat ting 1000 kilometer, doordat hijhet bewustzijn verloor. Dit geschiedde op een hoogte van 28.000 voet, vermoedelijk door een defect aan de zuurstof-installatie. Met een snelheid van zestien kilometer per mi nuut schoot het toestel omlaag, doch op 9000 voet hoogte was de piloot weer zoo ver bijgekomen, dat hij het vliegtuig recht kon trekken ondanks het feit, dat een vleu gel beschadigd was. De snelheidsmeter bleek vastgeraakt te zijn op 750 kilometer en aan de hand van rekenkundige formules stelde men de bereikte snelheid vast op iets boven de duizend kilometer. Men geeft echter direct toe, dat dergelijke snelheden, vooral in een duikvlucht slechts als „we tenschappelijke ramingen" moeten worden beschouwd. VOORBEREIDINGEN VOOR TRANSATLANTISCHEN DIENST. Drijvende meteorologische posten zullen volgens de deskundigen worden opgericht langs de vliegroute naar Europa over het Noordelijk deel van den Atlantischen oceaan om den vliegtuigbestuurders behulp zaam te zijn. In een onderhoud met journa listen heeft commander Smith, de chef van de internationale ijspatrouille der Ameri kaansche kustwacht, dit denkbeeld bespro ken. Hij deelde mede, dat Amerikaansche kustwachtvaartuigen, welke controleeren of op het traject der transatlantische scheep vaart ook ijsbergen ronddrijven, gebruik zouden maken van 180 weerballons om weerberichten te verzamelen ten dienste van den voorgenomen transatlantischen vliegdienst. De kosten van de ijsbergen controle der Amerikaansche luchtwacht worden gedragen door de vooraanstaande zeevarende mogendheden. Commander Smith voegde aan zijn mededeeling toe, dat de kustwacht naar hij geloofde, tenslotte de verantwoording zou krijgen voor het ver schaffen van weerberichten het geheele jaar door.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 8