1 MIDZA PREMIES PAM'S WONDERLIJKE AVONTUREN. |i Stad m Omgeving. i| JCunst en Wetenschap JUMicaties «3» £08 Het conflict in de Vereeniging „Ziekenhuisverpleging". Nieuws in 't kort. Wat is dat voor een vogel? Wederom groote Zie! de bulletins EERSTE BLAD. Alkmaar, Donderdag. Wij hebben ons kort geleden veront waardigd getoond over het feit, dat men den voorzitter van Alcmaria V.V.V., den man, die met zijn gansche persoonlijkheid tientallen van jaren de vereenigingsbelan- gen had gediend, bij een periodieke ver kiezing zonder eenige nadere verklaring uit het zadel gewipt had. Zooiets doet men niet tegenover be stuursleden, die nu of in het verleden een groot en werkzaam aandeel hebben ge nomen in den groei en bloei der vereeni ging, waaraan zij belangeloos hun werk kracht en hun tijd geven. Heeft men gegronde grieven tegen het een of ander bestuurslid, welnu men uit ze en wanneer er dan geen verbetering ge- constateard wordt, kan men altijd maar dan van te voren gemotiveerd bij eerst volgende vacature een anderen candidaat kiezen. Men geeft daardoor dengene, dien men niet herkozen wil zien, de gelegenheid zich niet meer herkiesbaar te stellen en be spaart hem een openlijke demonstratie van ongewenschtheid. De leden van Alcmaria V.V.V. zijn in een volgende vergadering op de dwalingen huns weegs terug gekomen, maar wat zich gisteravond in de algemeene vergadering der Vereeniging „Ziekenhuisverpleging" heeft afgespeeld, bewijst wel, dat men in dezen nog niets geleerd heeft. Daar is mr. Moens periodiek afgetreden en het bestuur heeft reglementair tegen over dit verdienstelijk bestuurslid een anderen candidaat gesteld, in de verwach ting natuurlijk dat de aftredende zonder meer zou worden herkozen. Evenwel, een tiental leden is met een derden candidaat naar voren gekomen en dat was al een bewijs, dat er, om het maar eens populair te zeggen, iets „broeide". En zoo zag men gebeuren, dat, nadat de door het bestuur gestelde tegencandidaat zich teruggetrokken had, op mr. Moens 32 stemmen werden uitgebracht tegen 61 stemmen op den door een tiental leden naar voren gebrachten candidaat Wester hof. Nu hebben wij niets tegen den heer Westerhof. Hij heeft op sociaal en ander gebied gedurende vele jaren in Alkmaar heel wat tot stand gebracht en veel en goed werk gedaan en er is o. i. geen enkele reden waarom een man met zijn talenten en zijn werkkracht na eenige jaren van vrijwillige terugtrekking uit het openbare leven voor altijd werkeloos zou moeten blijven. Wij gunnen den heer W?sterhof gaarne weer een plaats waar hij zijn capaciteiten kan demonstreeren, ook in deze vereeni ging als men hem daar in het bestuur wenscht te kiezen, maar men wachte dan een vacature af, zoodat niemand ongewild voor hem behoeft te wijken. Mr. Moens is een der oprichters van deze vereeniging, hij is van den beginne af een actief en zeer gezien bestuurslid geweest, er was geen enkele klacht over zijn beleid en wanneer men een dergelijk man zonder meer uit het zadel wipt, kunnen wij ons heel goed voorstellen, dat niet alleen de Trawler omgeslagen. - De treiler Lady Jeanette is in de Humber omgeslagen, kor ten tijd na te zijn teruggekeerd van de reis. De treiler lag voor anker, in afwachting van het oogenblik, waarop men de haven kon binnenvaren. Een plotselinge windvlaag dreef het schip tegen een onder water lig- genden modderbank, met het gevolg, dat het omsloeg. Sleepbooten kwamen hulp brengen en redden de leden der bemanning, die zich vastklemden aan den rand van den treiler, die nog boven water uitstak. Van de achttien opvarenden kwamen echter negen om het leven. Staatsgreep in Chili beoogd? - Contre- ras Labarca, secretaris der communistische partij, heeft in de Kamer verklaard, dat de partijen der rechterzijde bezig zijn een sa menzwering te smeden om de huidige regee ring omver te werpen. Na de vergadering had hij een gesprek met den president der republiek om deze op-de hoogte te brengen van den toestand. Tegenover den correspondent van Havas verklaarde Contreras, dat de revolutionnaire beweging der rechterzijde een buitengewoon ernstig karakter droeg. Italiaansche spionnen gearresteerd. Vijf Italianen, die beschuldigd worden van spionnage, zijn te Djiboeti aan boord ge bracht van het s.s. Athos, waarmede zij naar Frankrijk zullen worden vervoerd, waar zij terecht zullen staan. Belangwekkende oudheidkundige vondst - In de nabijheid van het voorgebergte Monte Circeo,, dat het gebied der vroegsté Pontijn- sche moerassen in het zuiden afsluit, heeft men dertig praehistorische grotten ontdekt, waarin behalve resten van planten en dieren uit den laten ijstijd ook een buitengewoon goed geconserveerde schedel van een oer- mensch werd gevonden De schedel is voor wetenschappelijk onderzoek naar het antho- poligisch instituut te Rome vervoerd. Naar het oordeel van deskundigen is deze schedel het best geconserveerde exemplaar uit deze praehistorische periode, dat men tot dusver heeft gevonden. Vier militairen onder lawine bedolven. - Aan de grens van het Kanton Wallis is gis teren een Zwitsersche militaire patrouille door een lawine verrast. Van de 22 man schappen konden er 18 gered worden. De vier anderen, t.w. drie luitenants en een ser geant, zijn omgekomen. betrokkene maar het geheele bestuur dat als een laten wij het zoo zacht mogelijk uitdrukken grove ondankbaarheid be schouwt. Het moge waar zijn, dat hier niet zoo zeer het streven voorzat mr. Moens te wippen als wel om den heer Westerhof bij de eerstvolgende bestuursverkiezing er in te brengen, zoodat eigenlijk mr. Moens de dupe is geworden van het feit, dat hij de eerste was die moest aftreden. De heer Westerhof heeft de benoeming aanvaard met de toezegging, dat hij alles zal doen wat mogelijk is voor de belangen der arbeidersklasse en der vereeniging. Is hier wellicht eenzelfde strijd te wachten als in de ziekenfondsen tusschen de vakvereenigingen en de Maatschappij van Geneeskunde? De verkiezing van den heer Westerhof moge volkomen reglementair zijn, maar tegenover een verdienstelijk bestuurslid als mr. Moens had men dat wat gisteravond gebeurd is, zeer zeker achterwege moeten laten. Het was een aschgrauwe kiekendief. Tenminste Het was een aschgrauwe kiekendief of met groote waarschijnlijkheid was het die langvinger of beter gezegd die langteen onder de vogels die gistermiddag een spreeuw achterna zat op' 't terrein van den Reinigingsdienst aan het Noord-Hollandsch kanaal. Het beest was zoo vol actie, zoo fel op zijn prooi, dat, toen de spreeuw in de groote schuur vluchtte, de roofvogel er achteraan vloog. Toen deed iemand van de Reiniging de deur dicht en de kiekendief was gevangen in de grootste valkooi waarin hij ooit was terecht gekomen. Een werkman van de Reiniging hield hem met een bezem in bedwang en een ander waagde er zijn handen aan en greep den feilen vogel. „Als u hem zien wilt", zoo telefoneerde ons gister de directeur, „dan zal ik hem nog een paar dagen vasthouden". En zoo zijn we dus hedenmorgen naar de bedrijfsgebouwen van de Reiniging geto gen, daar ver buiten de stad aan het Noord-Hollandsch kanaal. Daar zat de veroveraar van de lucht in een klein hokje naast een paar kisthokjes met konijnen alsof hij het een of andere ekstertje was, dat gedresseerd is om stukjes suiker uit den mond van zijn baas te pik ken. Evenwel, hij mocht dan in het hokje van een tam konijntje zitten, hij demonstreerde duidelijk, dat hij daar allerminst thuis hoorde. Hij sloeg met zijn vleugels en greep met zijn sterken krommen snavel naar de hand, die voorzichtig het plankje oplichtte. Maar hij zat gevangen tusschen vier hou ten muurtjes en een paar stevige tralies en hij moest zich laten welgevallen, dat hij aan alle kanten werd bekeken en vergele ken werd met allerlei al of niet gekleurde vogels op de bladzijden van een paar vogel boeken. En een buurman-konijn, die een groen boekbandje zag, dacht, dat het geperst voer was en knabbelde er tot grooten schrik van den eigenaar ongemerkt een hoekje af. Maar intusschen wisten wij nog altijd niet wat voor een vogel het eigenlijk was, want het is wonderlijk hoe veel die kleine roofvogels op al die plaatjes op elkaar lijken. Ook de opzichter van de Reiniging, de heer Groot, die als cipier van den gevleu- gelden roover fungeerde, haalde nog een paar vogelboeken te voorschijn en geza menlijk kwamen we toen tot de conclusie, dat de gevangene wel een aschgrauwe kiekendief zou zijn. „Er komen hier veel van die roofvogels", zeide de heer Groot en dat het terrein van de Reiniging een druk bezocht vogeloord is, was zonder meer te constateeren. Bij honderden zaten de zeemeeuwen op de wei landen rondom de gebouwen en als er een breede zwerm omhoog vloog, was het een alleraardigst gezicht van zwevende vogel lichamen en klappende vleugels. Niemand grijpt of gooit naar deze meeu wen en ze zijn zoo mak, dat ze bij honder den tot vlak bij de werklieden neerstrijken en krijschend om het afval uit de vuilnis schuiten vechten. Het bedrijf van de Reiniging is ver van de stad zoodat er nooit iemand kom^ die er niet opzettelijk heengaat. Maar het is vol leven en bedrijvigheid. Er is een prachtige stal met automatische drinkbakken voor 16 paarden, die hier in den letterlijken zin van het woord uit de ge meentelijke ruif eten. Als zij dorst hebben drukken zij hun snuit tegen een klepje en dadelijk ruischt het leidingwater in hun drinkbakken. Tien tot twaalf jaar blijven deze paarden in gemeentedienst en dat deze vierbeenige gemeente-arbeiders niet te klagen hebben, bleek uit hun goeddoorvoede lichamen en uit de versche balen stroo die bij hun boxen gedeponeerd werden. Op het terrein zijn een groote zelf ge bouwde wagenschuur, een eigen kuiperij, opslagplaatsen voor slik uit de putten, voor oud ijzer in allerlei vorm, dat met het huis vuil meekomt, een verbrandingsoven met enormen schoorsteen voor papier, hooi en doode dieren en een „haventje" waar de schuiten met huisvuil worden volgeladen die naar Petten varen waar de dijkgaten er mee gevuld worden. Het is een veelomvattend bedrijf en wij zullen nog wel eens gelegenheid hebben er wat meer van te vertellen. Want eigenlijk waren wij hier ditmaal toch niet voor het bedrijf maar voor den roofvogel gekomen. Die zat nog altijd in zijn hokje in af wachting van het een of andere vonnis en hij bofte, dat de juryleden eenstemmig van oordeel waren, dat hij weliswaar een moor denaar was, maar een moordenaar van pro fessie omdat de natuur hem nu eenmaal zoo geschapen had, dat hij zonder de dood van zijn soortgenooten zelf niet zou kunnen leven. Het hemd is nu eenmaal nader dan de rok en dat geldt ook voor een roofvogel. En terwijl de musschen en spreeuwen vroolijk over het gras dartelden, blijkbaar welvoldaan over het feit dat hun grooten vijand als een doodgewoon kanariepietje achter de tralies zat, werd met algemeene stemmen het „onschuldig" over den arres tant uitgesproken met bevel tot onmiddel lijke in vrijheidsstelling. Een paar centimeter maar ging voorzich tig het traliedeurtje open. Toen schoot met één forschen ruk een lichaam door de ope ning, een vogellichaam, dat zich met mach tige vleugelslagen onmiddellijk in de lucht wierp, tot het hoog boven de weilanden zweefde, waar plots, als bij het verschijnsel van een dreigend gevaar, heel het vogel wereldje in rep en roer kwam. Hoog cirkelde de kiekendief door de blauwe luchten en daar schoten er een paar kraaien de lucht in en begonnen de achtervolging. Men moet zoo brutaal als een kraai zijn om zoo'n luchtgevecht aan te durven. Nu eens onder dan weer boven den donkeren roover werden uitvalspogingen gedaan. Het was 'n luchtgevecht op grooten schaal en de vreemde vlieger werd ver dreven. Hij verdween, steeds verder en verder in het luchtruim, nog steeds achtervolgd door de kraaien, die hem een waardig uit geleide deden. HET BADHUIS VAN HET WITTE KRUIS. Het badhuis van het Witte Kruis aan het Kweerenpad zal tot 17 Maart gesloten zijn in verband met noodzakelijke repara ties aan de daar gebruikte warm-water- installatie. VOLKSTUINTJES MOETEN WEER AAN DE GEMEENTE WORDEN AFGESTAAN. De Vereeniging van Volkstuinders, welke 90 leden telt, die aan den Friescheweg ongeveer 136 volkstuintjes in gebruik heb ben, heeft van de gemeente bericht gekre gen, dat de volkstuintjes aan den Friesche weg weer aan de gemeente moeten worden afgestaan, in verband waarmede alle daarop staande getimmerten verwijderd moeten worden. De huurders van volkstuintjes op uit- breidingsterreinnen wetfcn, dat een beschik king als thans is afgekomen, hen altijd boven het hoofd hangt, omdat de grond alleen verhuurd wordt op de voorwaarde, dat de gemeente er te allen tijde de be schikking over houdt, wat thans, in verband met diverse bouwplannen, blijkbaar nood zakelijk is geworden. Voor de huurders, die deze tuintjes reeds 15 a 20 jaren in exploitatie hebben, is de gemeentelijke beschikking natuurlijk zeer onaangenaam, vooral omdat zoo vele minder van aardsche goederen, en daarom ook van tuingrond, bedeelde stadgenooten hier telken jare al de voor hun gezin benoodigde 'groenten kweeken. GUNNING VAN BOUW TIEN BOERDERIJEN IN WIERINGERMEER. De bouw van tien boerderijen bestemd voor de uitoefening van het gemengde ak kerbouw- en veeteeltbedrijf voor de dit jaar in de Wieringermeer aan landarbeiders te verpachten kleine bedrijfjes is na aanbe steding te Alkmaar per 3 Maart 1.1. gegund aan den heer J. Kingma te Slootdorp voor 86771. WERK GEGUND. Aan de N. V. P. Daalder's aanneembe- drijf alhier is door de Rijkswaterstaat ge gund het leveren van ongeveer 5700 ton lichte en ongeveer 6600 ton zware zink- en storsteen ten behoeve van werken van den N. O-polder tegen de prijzen van 3 per ton in werkhaven geleverd en 2.40 per ton in vaartuigen geleverd. KRUIDENIERSEXAMEN VOORJAAR '39. Het mondeling examen voor het kruide niersdiploma Warenkennis zal voor dit voor jaar worden gehouden in de laatste week van April. Voor Amsterdam is o.a. opnieuw benoemd tot examinator onze stadgenoot de heer H. Haijtema Pzn. DE STATENVERKIEZINGEN. De candidaten der R. S. A. P. De lijst der R. S. A. P. voor de a.s. ver kiezing voor de Prov. Staten is als volgt samengesteld: H. J. F. M. Sneevliet (aftr.) te Amsterdam, A. Langkemper (aftr.) te Amsterdam, F. Bosman te Zaandam, A. Vel- trop te Beemster, mevr. T. de Haan Zwagerman te Hoorn, Th. v. Driesten te Amsterdam, P. v. Praag te Laren, C. H. Ger ritsen te Haarlem, J. G. v. d. Berg te Am sterdam, W. Vellinga te Amsterdam, W. v. d. Wal te Alkmaar, S. Karten te Zaandam, A. Groot te Purmerend, H. ter Haar te Nieuwe-Niedorp. RIJKSTELEFOONDIENST. Locaal telefoonnet Alkmaar. Nieuwe telefoonaansluitingen in de maand Februari 1939 tot stand gekomen: 2374 Bram Vroegop, Vrouwenstraat 4; 2405 J. v. d. Bogaard, Laarmanstraat J 215, Hei- loo; 2465 G. Bakker, Nieuwpoortslaan 103; 2507 H. L. Frankenberg, Juliana van Stol berglaan 18; 2621 mr. H. F. A. v.d. Loos, Ju liana van Stolberglaan 34; 2672 J. Meiboom, Comansstraat 9; 2758 W. v. d. Vall, Comans- straat 14; 2771 C. M. Ran, Kennemerstraat- weg 492, Heiloo; 2813 Ch. Wiedijk, Kanaal kade 44; 2816 A. Olivier, Frederikslaan 109, Heiloo; 2854 P. Welker, Paul Krugerstraat 13; 3508 A.' v. d. Leygraaf, Zocherstraat 1; 3862 drs. L. J. J. Fleskens, Curtiuslaan E 53, Heiloo. EEN LES IN LUCHTBESCHERMING. Voor het Gymnasium. Voor de leerlingen van het gymnasium heeft het hoofd van den luchtbescher mingsdienst, de heer Goettsch, gistermid dag in de bioscoopzaal van de Handels school een voordracht over luchtbescher ming gehouden. De heer Goettsch gaf een overzicht van de indeeling van Alkmaar in de gevaren- klassen en van de onderverdeeling der stad in verband met de diverse hulpdien' sten. Hij stond daarbij natuurlijk uitvoerig stil bij de vraag hoe de leerlingen zich tijdens een luchtaanval moeten gedragen en wees op de veiligste wijze van bescher ming door tegen de muren te gaan staan. Verder werden de schuilkelders, de gassen en de aanvallen met brisantgranaten of brandbommen uitvoerig besproken, als mede de beste wijzen om zich daartegen te beveiligen. De burgemeester was bij deze voor dracht aanwezig. Daar de rector, dr. Hemelrijk, door ongesteldheid, niet tegenwoordig kon zijn, dankte de conrector, dr. Brommer, den heer Goettsch namens het gymnasium voor diens interessante lezing. TOURNEE LA ARGENTINITA. Spanje's grootste danseres La Argentinita zal onder auspiciën van impresario Ernst Krauss gedurende de maand Maart een groote tournée door Nederland maken. De wereldberoemde guitarist Carlos Mon- toya en de vermaarde Spaansche pianist Rogelio Machado zullen ook gedurende deze tournée medewerken. La Argentinita is dezer dagen van een groote tournée door Amerika teruggekomen, waar zij groote triomfen vierde. TWEEDE HANDSCH-GOEDEREN? WOENSDAGS er. ZATERDAGS. Vraag er Aanbod. 35 cent per 5 regels a contant. AFLOOP VAN VERKOOPINGEN. Woensdagavond had in 't café Slikker te Warmenhuizen ten overstaan van notaris Pinxter te Schqorldam een verkooping plaats ten verzoeke van den heer P. Pastoor Dz. te Santpoort en wel van: 1. Huis, werkplaats en erf aan de Dorps straat te Warmenhuizen, groot 3 A. 38 c.A., thans bewoond door den heer D. W. Pas- toon Dit pecreel werd opgeboden tot 1700. Laatste bieder notaris Pinxter. Bij afslag werd hei. niet gemijnd. 2. Huis, schuur en erf, nabij de Dorps straat, Warmenhuizen, thans bewoond door den heer D. Ootjers. Opgeboden door dc-i notaris tot 800. Bij afslag niet ge mijnd. Combinatie perceelen 1 en 2, totaal in, bod op 2500, niet gemijnd. 3. Bouwland a. d. Diepsmeerkade, te Oudkarspel, groot 5 snees, door notaris opgeboden tot 20 per snees. Niet gemijnd. 4. Bouwland aldaar, groot 6 snees. Idem opgeboden tot 20 per sn. Niet gemijnd. 5. Bouwland, aldaar, groot 6 snees. Idem opgeboden tot 20 p. sn. Niet gemijnd. 6. Bouwland, aldaar, groot 4 snees. Idem opgeboden tot 20 p. sn. Niet gemijnd. Combinatie perceelen 3 tot en met 6 totaal in bod op 420. Niet gemijnd. Eindcombinatie perceelen 1 tot en met 6, totaal in bod op 2920. Niet gemijnd. Uitslag veiling, gehouden bij opbod te Alkmaar, op Woensdag 8 Maart 1939 ten overstaan van notaris M. C. Roos, van de vougende perceelen te Alkmaar: 1. Huis en erf, Stationsstraat no. 28, groot 71 c.A2305.— 2. Huis en erf, Fabrieksweg no. 6, groot 78 c.A. 1730.-* 3. Huis en erf, Fabrieksweg no. 7, groot 76 c.A. 1620.-* 4. Huis en erf, Fabrieksweg no. 8, gorot 88 c.A. 1740.-* 5. Huis en erf, Liefdelaan no. 18, groot 78 c.A. 655,—. 6. Huis en erf, Liefdelaan no. 20, groot 71 c.A. 635.—* 7. Huis en erf, Liefdelaan no. 21, groot 93 c.A. 810.-* 8. Huis en erf, Snaarmanslaan no. 43, groot 77 c.A. 2575.—* 9. Huis en erf, Stuartstraat no. 44, groot 71 c.A. 2690— Totaal 14760.— De afslag en combinatiën blijven be paald op Woensdag 15 Maart aanstaande, des avonds 7 uur (aanvang 8 uur precies) in hotel Toelast, Langestraat no. 55 te Alkmaar. De Directeur der Gemeentewerken van Alkmaar maakt bekend, dat in verband met de a.s. verkiezingen voor den Ge meenteraad op 19 April 1939 en voor de Provinciale Staten op 21 Juni 1939 de kies- vereenigingen op de wijze als bij de vorige verkiezingen, in de gelegenheid zullen worden gesteld op door de gemeente te plaatsen borden, verkiezingsreclame te plakken. De voorwaarden met vermelding van de plaatsen der borden zijn voor de kiesver- eenigingen gratis verkrijgbaar ten kantore van Gemeentewerken alhier. Aanvragen, voor beide verkiezingen, die na 16 Maart 1939 binnen komen kunnen niet meer in aanmerking worden genomen. DIENSTPLICHT. Bekendmaking van uitspraken inzake vrijstelling. De Minister van Defensie heeft omtrent de aanvrage om vrijstelling van den dienst plicht wegens het bekleeden van een gees telijk of een godsdienstig-menschlievend ambt of opleiding tot zoodanig ambt be treffende de hieronder genoemde persoon de uitspraak gedaan, achter zijn naam ver meld: JOANNES STOKMAN, lichting 1936. Uitspraak: Voor één jaar vrij- gesteld. Tegen deze uitspraak kan uiterlijk den TIENDEN DAG na den dag dezer bekend making in beroep worden gekomen door: a. den ingeschrevene, wien de uitspraak geldt of door diens wettelijken verte genwoordiger; b. door elk der overige voor deze ge meente ingeschreven personen of door diens wettelijken vertegenwoordiger. Het verzoekschrift daartoe moet, met redenen omkleed, worden ingediend bij den Burgemeester ter secretaris, dezer gemeente, afdeeling Militaire Zaken, die voor de door zending aan de Koningin zorgt. Alkmaar, 9 Maart 1939. De Burgemeester van Alkmaar, F. H. VAN KINSCHOT. 158. Eindelijk zijn zij gearriveerd. Het koffertje wordt geopend en tot grote verbazing van den koning, wordt Pam te voorschijn gehaald. Zó klein had hij zich het ventje niet voorgesteld. Ongelooflijk. 159 Pam staat nu op 's konings hand. Deze bromt heel vee en schijnt iets te willen zeggen, doch Pam verstaat tafel Van' Plaatst de vorst hem °P ziJn schrijf-

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 2