Vereeniging Ziekenhuisverpleging. E©n sensationeele vcrgodsring. Toenemende ontevredenheid in Duitschland. Drie bestuursleden heengegaan. Thans het heele bestuur afgetreden. De weermacht stelt te hooge eischen. DE SCHATKIST IS LEEG. DERDE BLAD. ALKMAARSCHE COURANT VAN DONDERDAG 9 MAART 1939. De algemeene vergaderingen van de vereeniging Ziekenhuisverpieging drei gen een vermaardheid te krijgen door de portefeuillekwesties, welke er ge steld worden. Verleden jaar in Feür. ging het heele bestuur heen (in een in Maart d.a.v. vergadering werd het we der herkozen) en thans hebben de voorzitter, de penningmeester en d. heer dr. Schröder ter vergadering hun functies neergelegd uit ontevredenheid over de niet-herkiezing van mr. Moens, die periodiek aftrad als bestuurslid, in wiens plaats gekozen was de heer J. Westerhof. De algemeene ledenvergadering van de vereeniging Ziekenhuisverpieging, gister avond in de dancing van de Harmonie ge houden, was zeer goed bezocht: de zaal was behoorlijk bezet. Van het bestuur wa> ren zeven leden aanwezig, ook was er de controleerende geneesheer, de heer A. K Dijkhuizen, directeur van het Centraal Zie kenhuis. De voorzitter, de heer W. van de V a 11, heette de aanwezigen welkom. Wij hebben, zoo vervolgde hij, een moeilijk jaar gehad, maar de achteruitgang is tot staan gekomen en er is weer een stijging van het ledental waar te nemen. De finan- cieele positie is, dank zij ook de propaganda der boden, sterk vooruitgegaan in het af- geloopen jaar, maar aandacht moet blijven worden geschonken aan het groot aantal opnamen in ziekenhuizen en den duur der verpleging. Dank bracht spr. aan den heer C. A. de Ruiter, administrateur van 't Cen traal Ziekenhuis, voor de inlichtingen, wel ke hij had gegeven in verband met deze zaken. Jaarverslag secretaris. Aan het jaarverslag over 1938, uitge bracht door den secretaris, den heer R. ter Brugge, ontleenen wij het volgende: Het ledental bedroeg op 1 Jan. van het vorige jaar 11541 en op 1 Jan. j.1. 10655, verminderde dus met 886. In den loop van het jaar werden 856 nieuwe leden inge schreven, terwijl 1729 leden werden afge voerd, resp. wegens bedanken 968, verhui zing 345, achterstand contributie 210, over lijden 79 en wegens overschrijving naar an dere vereenigingen 127. Het aantal niet- betalende kinderen verminderde met 13. Leden met TA ct. contributie waren er op 1 Jan. LI. 7048, met 4 ct. 1888, met 11 ct. 553, met 5 ct. 137, met 14 ct. 779, met 7 ct. 143, 107 betaalden geen contributie. De leden waren verdeeld over 4110 gezinnen, In 1938 werden in een ziekenhuis opge nomen 567 leden, waarvan in het Centraal Ziekenhuis in klasse A 3 per dag 211 vr, en 152 m.; klasse B 4.50 per dag 26 vr. en 11 m.; klasse C 6 per dag 31 vr. en 13 m.; in het St. Elisabeth Ziekenhuis resp. 67 vr. en 33 m., 3 en 2, en 3 en 4; in zieken huizen buiten Alkmaar resp. 3 en 4, 3 vr. en 1 vr. Het aantal verpleegda^en was 10089, waarvan in klasse A 8456, klasse B 700 en klasse C 933. Aan verpleeggelden werd uit gegeven 31.729.50, in de drie klassen resp. f 23.447, 2852 en 5430.50. Aan contributie werd totaal ontvangen f 40.758.52, waarvan voor kl. A 31.398.52, voor klasse B 3210 en voor klasse C f 6150. Voor amandelen werden opgenomen to taal 99 patiënten, waarvan 79 in klasse A met een kostenbedrag van 934, 11 in klas se B 195.50 en 9 in klasse C f 201. Voor roodvonk werden in barakverple- ging genomen 16 patiënten: 12 in A 1606, 3 in B 460.50 en 1 in C 217. Bij de afdeeling operatie waren aangeslo ten 2145 leden, die samen 3217.50 contri butie betaalden. Aan operaties werd betaald 2992. Het jaar 1938 geeft omtrent den toestand der vereeniging in groote lijnen aanleiding tot tevredenheid. Wel liep het ledental iets terug, doch veel minder dan gevreesd werd na de contributie-verhooging. Het bestuur aanvaardt dezen geringen terugloop als een moedgevend verschjjnseL Herinnerd werd aan het aftreden van het bestuur in een buitengewone algemeene vergadering van 7 Febr. 1938, waarin een voorstel tot con- tributieverhooging naar een basis van 1 cent per lid per week voor de laagste klasse en de vergoeding der amandeloperaties te stel len op 5 werden verworpen. Zooals men weet, kreeg een volgende al gemeene vergadering cp 2 Maart te oordee- len over enkele voorstellen, welke inmid dels uit den boezem der vereeniging waren opgekomen, met het gvolg, dat bij acclama tie de contributie verhoogd werd naar een basis van 1 cent per week. Bovendien zag het bestuur zich bij acclamatie herkozen. De toestand der vereeniging is thans zoo danig, dat de reserve weer is gestegen tot f 6393.85; niettemin blijft de aandacht van het bestuur scherp gevestigd op het groot aantal uitkeeringen en den gemiddelden verpleegduur. Dit jaarverslag werd zonder eenige be spreking goedgekeurd. Exploitatierekening over het jaar 1938. Uit de mededeelingen van den heer A. van der Elburg, penningmeester, bleek, dat op 31 Dec. 1937 de middelen der veree niging bedroegen 5725.34. De ontvangsten waren totaal 47.075.56; de uitgaven waren f 35.740.72. Over 1938 is nog te betalen aan verpleeg- Van het bestuur der vereeniging ontvingen wij hedenmorgen het het volgende communiqué: Het Dagelijksch Bestuur van de vereeniging „Ziekenhuisverpie ging gevestigd te Alkmaar, maakt hiermede bekend, dat de heeren dr. R. G. C. Schröder, A. van der Elburg en W. van de Vall staande de vergadering van 8 Maart j.1. hebben bedankt als bestuurslid, aangezien zij er zich niet mee kunnen vereenigen, dat een perio diek aftredend bestuurslid, mede oprichter der vereeniging, zonder dat eenige kritiek op zijn beleid is uitgeoefend, uit het bestuur werd gedrongen. Aangezien de overige bestuurs leden in de mededeeling van den heer Westerhof, dat hij in de eer ste plaats de belangen der arbei ders zal dienen, een zoodanige aantasting zien van het algemeen karakter der vereeniging, dat voortaan groepsbelangen dreigen te overheerschen, hebben zij be sloten mede hun functie neer te leggen. De aftredende bestuursleden be sloten de belangen van de veree niging te behartigen, totdat de eerstvolgende algemeene ledenver gadering een nieuw bestuur zal hebben gekozen. en operatiekosten 3571.50, bodeloon 1049.77 en onkosten 319.72. Namens de kascommissie bracht de heer A. N o u w e n verslag uit. Het was haar gebleken dat bij den penningmeester en den administrateur alle boeken enz. uitste kend in orde waren en voorts dat aan beide functies zeer veel werk is verbonden. De commissie adviseerde tot goedkeuring van het jaarverslag. De vergadering ging hiermee zonder meer accoord. Bestuursverkiezing met onver- wachten afloop. Aftredend waren de heeren mr. M. Moens en R. ter Brugge. Het bestuur had beide heeren weder gecandideerd en tevens in de twee vacatures resp. de heeren A. Eriks en P. W. Groot, terwijl door een tien tal leden in de vacature-Moens nog was candidaat gesteld de heer J. Westerhof. De heer P. Dokter verdedigde deze candidatuur, wijzende op de groote erva ring van den heer Westerhof in sociaal- economische zaken. De heer Eriks verzocht geen stemmen op hem uit te brengen, nu er twee candida- ten waren, die ieder voor zich zeer zeker véél méér dan hij in aanmerking kwamen; hij had zich eigenlijk slechts als tel-candi- daat beschouwd en trok zich terug, nu twee ridders in het strijdperk traden. Na het tellen van de stembriefjes bleek de uitslag als volgt: Moens 32, Westerhof 61, blanco 3; ter Brugge 63, Groot 30, blanco 5; zoodat gekozen waren de heeren Westerhof en ter Brugge. De heer Westerhof dankte voor de op hem uitgebrachte stemmen en zegde toe in de hem toegedachte functie te zullen doen wat mogelijk is voor de belangen der arbeidersklasse en in het belang van de vereeniging. Dr. Schröder keurde het af, dat in de vacature-Moens, die eigenlijk geen vaca ture was, een ander was gekozen dan de af tredende en legde meteen zijn mandaat neer. (Teekenen van afkeuring in de zaal). De heer van der Elburg volgde dit voorbeeld en de voorzitter deed even zoo, er aan toevoegende, dat hij, na de ver eeniging elf jaren te hebben gediend, in den afloop van deze verkiezing aanleiding vond om eveneens af te treden. (Gesis en gefluit en geroep „kinderachtig"). Amandeloperaties. Nadat de rust in de vergadering (althans oogenschijnlijk) was teruggekeerd, stelde de voorzitter aan de orde het be stuursvoorstel om de vergoeding voor aman deloperaties te stellen op 25. De heer Torenvlied meende, dat, ge zien het gebeurde, dit punt eigenlijk niet meer in bespreking moest komen. De ver gadering moest z.i. worden afgebroken en na zoo kort mogelijken tijd worden hervat. De voorzitter eischte voor het be stuur het recht op om de orde van de ver gadering te bepalen. Hij meende, dat de agenda, ondanks het onverwacht aftreden van drie bestuursleden, zeer goed kon wor den afgewerkt, tenzij een voorstel van orde zou worden gedaan en dit zou worden aan genomen. In antwoord op een vraag van den heer A. Bakker zei spreker, dat met het be drag van 25 alle kosten zijn bedoeld. De heer Torenvlied deed een (Van onzen Berlijnschen correspondent). Volgt men, wat Duitsche ministers, partijleiders en andere propagandisten spreken en schrijven, wat Duitsche Ka mers van Koophandel, vennootschappen, firma's, fabrieken in hun jaaroverzichten opmerken, wat de publicisten in hun dag- en weekbladen over den nieuwen nationaal-socialistischen eenheidsstaat laten drukken dan zou men tot de conclusie moeten komen, dat er op aarde door alle eeuwen heen nimmer grooter geluk denkbaar ware dan heden in Groot-Duitschland te leven. Alles is voortreffelijk, zeer veel geniaal, alles wordt voor de eeuwen gedacht en uit- ge\ oerd, de Duitsche soldaat is de beste, de dapperste ter wereld, het materiaal waaruit Duitsche machines en auto's vervaardigd worden, met geen enkel uit andere landen ook maar te vergelijken. De kunst, van Jood- sche elementen „gezuiverd", bloeit op, een cultureele hoogstand" is in aantocht, de criminaliteit is geweldig afgenomen, de weermacht de schrik van alle eventueele tegenstanders, de volksvoeding krachtig en overvloedig, de voorraad aan levensmiddelen meer dan voldoende om een lang beleg te kunnen uithouden, het verkeerswezen inter nationaal voorbeeldig, de staatsweldadigheid „noch nie dagewesen". Vertoont zich de hoogste leider, krijgt het volk een minister, een gouwleider te zien en te hooren, dan groet de massa met kokende geestdrift, dan „brandt het gejubel omhoog", dan barsten „niet-eindigend-wiEende" ovaties los. Alle ministers en overige partijleiders „leven met het volk" en „zijn zoo eenvoudig gebleven als in de tijden toen ze nog in de oppositie ston den". Het Derde Rijk is „de eenige ware democratie", en „het volk regeert". Leest men, wat de tegen het Rijk van Hitier gerichte buitenlandsche pers schrijft, wat de democratische volksleiders in andere staten over het Derde Rijk zeggen en schrij ven, dan is alles van wit plotseling zwart geworden. Hitier is een geweldenaar, een dictator, een onderdrukker van de meerder heid der Duitschers, een vrijdenker, die de kerken onderdrukt en priesters en dominé's achter slot zet. De arme Duitsche staatsbur gers hebben geen rechten, alleen nog maar plichten. Zij zuchten onder een schrikbe wind, zijn ondervoed, smachten in concen tratiekampen, wachten sidderend op een vreeselijken oorlog, die hun nimmer te ver zadigen leider wil uitlokken. In Duitsch land ontbreekt het aan alles wat het leven aanlokkelijk maakt. Spionnen luisteren in de huiskamers door vernuftige manipulaties aan de telefoontoesteUen. Persoonlijke vrij heden zijn opgeheven, de pers is tot gehoor zaam instrument van den Staat gemaakt. De loonen en salarissen zijn bedenkelijk laag, de belastingen drukkend. De Rijksschatkist is zoo leeg, de vlottende schuld zoo enorm, dat het ten slotte op een bankroet moet uitloopen. Arm Duitschland. Wanneer komt de verlossing? Ja daar zit men dan tusschen twee vu ren. Hebben de Nazi's gelijk? Of hun tegen standers? Is het werkelijk zoo mooi? Is het inderdaad zoo verschrikkeUjk? Nu de waarheid Egt ook hier in het midden. En het domme generahseeren is zelden zoo onverstandig en misleidend ge weest als in dit bijzondere geval. Voor onze lezers schijnt mij niet van over- groote beteeken is wat fanatiek-anti-fascisti- sche menschen buiten Duitschland dageUjks ten beste geven; en evenmin, wat de even fanatieke nationaal-socialisten het eigen volk en het buitenland aan propaganda voor de eigen experimenten voorzetten. Er is wel het een en ander, in bepaalde gevaEen zelfs véél juist, nu eens aan den eigen-roem, dan weer aan de scherpe critiek. Maar er zijn ook menschen (en zij vormen steEig een groote meerderheid), die nuchtere waar nemingen voorgelegd wElen hebben om op grond daarvan hun eigen oordeel te vormen. Voor hen wE ik hier vastleggen, dat, voor zoover men ,in Duitschland wonend en de toestanden dagelijks bestudeerend, tot een eenigszins objectieve conclusie kan komen, de stemming hier er niet beter op gewor den is. Niet voor niets hebben de laatste maanden Hitier en zijn onderaanvoerders in woord en geschrift hun leed geklaagd over de „kan keraars", de „Meckerer", die naar hun mee ning 'in hoofdzaak onder de onverbeterlijke communisten en onder de niet meer te be- keeren conservatieven gezocht moeten wor den; de „één procent", die bij de laatste volksstemmingen altijd nog weer met „neen"-briefjes critiek heeft uitgeoefend. In werkeEjkheid zijn de ontevredenen veel tal rijker, neemt de spanning eerder toe dan af en wel ondanks de groote successen, die het nationaal-socialisme vooral in 1938 voor Duitschland heeft weten te bereiken. Welke politiek-sociale beteekenis deze ontstemming heeft, valt uiterst moeilijk vast te stellen. Haar ontbreekt elke mogelijkheid tot organisatie, men kan ze, om zoo te zeg gen, alleen maar ruiken en niet zien. En daarom ook niet schatten. Het is niet eens aan te nemen, dat ze zich, kwam er morgen weer eens een "plebisciet, in getallen zou uiten. Want tallooze ontevredenen voelen zich toch te goede Duitschers om als het op stem men aankomt, de leiders van hun volk, die toch ook zooveel bereikt hebben, in den steek te laten. Men moet de ontevredenheid, de met den dag toenemende nervositeit, ook niet zoeken in persoonlijke rancunes om het ontbreken van zekere materialen, levens- en genotmid delen, om gedwongen verhuizingen wegens afbraak en onteigening, om steeds weer in grijpende staatsbemoeiingen. De algemeene onrust natuurlijk buiten de groote groep der nieuwe bevoorrechten, die de bijzondere bescherming van den Staat en de partij ge nieten is nauweEjks te omschrijven, maar zeker te wijten aan het levenstempo, dat het eeuwig-onrustige nationaal-socialisme met zich heeft gebracht. Wat men hier overal kan waarnemen is: overspanning. De menschen raken met de maand meer overwerkt, en zakken ineen. De Staat eischt zooveel arbeid, en neemt zoo veel verdienste onmiddeEijk weer weg, dat het zwoegen om bij te blijven, toeneemt. En toch ziet men geen resultaat. Onder de in r-~ r- werkende leden der partij is die oververmoeidheid reeds tot een bedenkeEjk symptoom gewor den bedenkelijk symptoom geworden. De artsen kunnen het werk niet meer af, de menschen worden steeds meer geprikkeld, het leven wordt steeds gejaagder, de zucht tot afleiding tot eiken prijs met den dag grooter. Het geld, waarvan men in stilte overtuigd is, dat het straks, wanneer dan ook, plots weinig of geen waarde meer zou kunnen hebben, rolt en rolt. De schouwbur gen, de bioscopen, de restaurants en aEe an dere openbare lokalen zijn steeds propvol. Men koopt, totdat er nauwelijks meer con tanten voor de spaarkassen over zijn. Er zijn dagen, waarop de plaatselijke bladen der groote steden zes en meer zelfmoorden mel den, en opvaEend vaak van zeer jonge men schen, maar ook wel van geheele gezinnen. De weermacht stelt aan de gemeenschap eischen, geEjk zelden of nooit eenige Staat ze in zulk een omvang aan zijn burgers in „vredestijd" gesteld heeft. De jeugd lijdt daar weinig onder. Aanleg en propaganda zorgen er voor, dat jonge menschen gaarne de uniform aantrekken. Maar de pEcht roept ook de veel ouderen, tot boven de 50 jaren en veel hooger. Men komt getrouw die plich ten na, maar vraagt zich toch af, waar dat alles heen moet. De menschen leven hier on der een moreelen druk, die nog heel anders werkt dan de druk der staatsplichten. Er is een algemeen gevoel van gejaagdheid, dat niet zelden tot overspanning voert, tot een plotseling ineenzinken. De menschen in Duitschland weten heel goed, hoe het buitenland denkt, en het is niet altijd een afdoende troost, dat er ook „be vriende staten" zijn. Men voelt instinctief, dat die vriendschap een politiek karakter heeft, en plots ver te zoeken kan zijn als er een andere wind waait. Neen, het is hier niet zoo mooi als de „booze nazi's" het wElen voorstellen; en niet, lang niet zoo erg als de anti-fascisten in het buitenland het ons dagelijks afschilderen. Met de „onvrijheid" der Duitschers loopt het nog al los. Duitschers voelen straffe dis cipline en staatsgehoorzaamheid nauweEjks als een beknotten van „persoorflijke vrij heden". De Duitsche pers is al lang niet meer zoo uniform als in 1933 en 1934. De be lastingen drukken hier niet erger dan bijv. in Nederland. Levensmiddelen zijn er nog genoeg, al zijn ze niet van HoEandsche quali- teit. Maar er is iets ergers: het bewustzijn, steeds harder te moeten werken en toch dat dreigende, dat niet te definieeren zwangere in de atmosfeer te voelen toenemen, die koortsachtige bedrijvigheid te moeten mee maken en niet de zekerheid te hebben, dat dit alles tot een toekomst van herademing, van internationalen vrede en voorspoed zal leiden. Maar misschien tot een nog grooter catastrofe dan die van 1914. voorstel van orde om de vergadering te schorsen, welk voorstel hij weer introk, nadat de heer T. B o n s e m a als zijn mee ning had te kennen gegeven, dat over de geconvoceerde voorsteden zeer zeker ge sproken zou kunnen worden en dat in een later te houden vergadering in de vacatu res kon worden voorzien. Het bestuursvoorstel ten aanzien van de amandel-operaties werd hierna met op één na algemeene stemmen aangenomen. Aanvullingsfonds voor langeren ver pleegduur. Het bestuur vroeg het oordeel van de vergadering omtrent de vraag of uitbrei ding der bemoeiingen van de vereeniging met een aanvullingsfonds voor langeren duur aanbeveling verdient. Onder het oog zou kunnen worden gezien de mogelijkheid om bij een deelname van 1000 leden een aanvullingsfonds te stichten, waaruit ver goed wordt een verhooging van 42 ver- pleegdagen tot 3 maanden, met uitsluiting van chronische ziekten, tegen een contribu tie van 2 Yi cent voor de laagste klasse. De voorzitter, dit punt inleidend, deelde mede, dat het onderzoek naar de mogelijkheid in dezen nog niet is afgeloo- pen. Het bestuur vroeg een mandaat, om, als er 1000 leden zijn vóór de instelling van bedoeld fonds, tot oprichting ervan over te gaan. De heer B o n s e m a vond de risico, wel ke de vereeniging op zich zou nemen, wel wat heel groot, als men berekent, dat de bedoelde 1000 leden slechts 1300 per jaar zullen betalen. De heer Westerhof vond deze opmer king wel juist. Hij had lof voor hen, die het initiatief namen tot het voorstel. Spr. zou gaarne gezien hebben, dat er een overzicht ter tafel was gekomen van de vereenigin gen, waar een langere verpleegduur dan 6 weken bestaat. De secretaris deelde mede, dat in verschillende plaatsen, o.a. Velsen en Pur- merend, een nog veel langere verpleegduur bestaat dan thans door het bestuur bedoeld, eigenlijk zelfs onbeperkt, en dat men daar financieel geen enkel bezwaar ondervindt. Om méér zekerheid te hebben, wilde het bestuur nog slechts gaan tot drie maanden en chronische ziekten uitsluiten. Na nog eenige besprekingen, waarbij werd vastgelegd, dat het fonds geheel los zal staan van de gewone middelen der ver eeniging, werd het bestuur de gevraagde machtiging verleend. Goedgekeurd werd het voorstel van den voorzitter om den heer G. W. Kloos aan te wijzen als lid van de financieele commissie, ter vervanging van den heer van der PoL f Aangezien voor de rondvraag door nie mand meer het woord werd gevraagd, volgde hierna sluiting. N.V. EIERVEILING VOOR HOLLANDS NOORDERKWARTIER. Aan het jaarverslag van de N.V. Eier- veiling voor HoEands Noorderkwartier te Alkmaar ontleenen wij het volgende: Het veertiende boekjaar van de veiling is geëindigd. Het vorig jaar werd de algemeene verga dering op 15 Maart te Alkmaar gehouden. Op deze vergadering werd de balans en de winst- en verliesrekening goedgekeurd en werd het bestuur gedechargeerd voor het gehouden beheer. De heer W. van Slooten werd als commis saris herkozen, terwijl de heer P. Spaan te Oterleek gekozen werd, ter vervulling van de vacature van wijlen den heer D. de Boer Dzn. Het college van commissarissen kwam viermaal bijeen. De belangrijkste besluiten waren: algeheele aflossing van de hypotheek en de toetreding als lid tot de Nederlandsche Pluimvee Federatie. Verder werd besloten het aantal putten voor het kalken van eieren iets uit te brei den. De samenwerken tusschen bestuur en directie was, evenals voorheen, uitstekend en de gang van zaken van ons bedrijf, was, niettegenstaande den voor de Pluimveeteelt nog steeds moeilijken tijd, zeer bevredigend. Ook de leverancier-pluimveehouders kunnen tevreden zijn, daar de prijzen, die op de vei ling betaald werden, regelmatig tot de hoog ste in het land gerekend konden worden. De uitvoer is wederom gestegen en be droeg in totaal 10.862.400 eieren. De uitbe taalde prijzen waren iets hooger dan in 1937, n.1. 11 ets. per 100 voor kippeneieren en 21 ets per 100 voor eendeneieren. Ter bevordering van meerdere en gelijk matiger aanvoer van te veilen eieren heeft de directie met goedkeuring van het bestuur de veilingsvoorwaarden gewijzigd, onder- welke, de veilingskosten worden vastgesteld op 2 voor regelmatige aanvoerders en op 2 Vi voor onregelmatige aanvoerders, zulks ingaande op 1 Januari 1939, waarvan aan de pluimveehouders per circulaire is kennis gegeven. De prijzen van het kippenvoer waren on geveer gelijk aan die in 1937, daar de schom melingen op de wereldmarkt in ons land op gevangen worden door de z.g. graanrechten, de hoogere opbrengst is dus een werkelijk voordeel voor de kippenhouders geweest, ondanks de hooge graanrechten dus. De z.g. teeltregeling voor de pluimvee houderij bleef gehandhaafd, hoewel veel pluimveehouders zich noode aan den dwang en de beperking, die daaraan verbonden zijn onderwerpen, wordt algemeen erkend, dat deze regeerings-maatregelen een gunstigen invloed hebben. De kwaliteit van de pluimveestapel gaat regelmatig vooruit, hetgeen afdoende blijkt uit de stijgende broedresultaten, de afnemen de kuikensterfte en de stijgende eier-pro- ductie, vooral in de wintermaanden. Deze productie-toename in de wintermaanden blijkt ook sterk op onze veiling, in de laat ste 4 maanden van 1938 was de aanvoer bijv. een mElioen eieren grooter dan in het zelfde tijdperk van 1937. Het moeilijkste punt voor de pluimveehou derij is nog steeds de uitvoer van eieren. Weliswaar was deze in 1938 grooter, dan in eenig jaar tevoren, zij beliep meer dan 1 mil- liard eieren ,maar dat neemt niet weg, dat die export, niettegenstaande er inderdaad groote behoefte aan eieren is in het buiten land, zeer veel moeilijkheden in den weg worden gelegd. Van Duitsche zijde worden die veroorzaakt door schaarschte aan deviezen en door de tegenwoordige prijzenpolitiek van dit land, waardoor de inkoopprijzen sterk gedrukt worden, in Engeland protesteeren de pluim veehouders steeds over den grooten invoer van eieren uit het buitenland, waardoor zjj hun eigen bestaan bedreigd achten. De uitvoer naar andere landen dan Enge land en Duitschland was van weinig betea- kenis. De veiling te Alkmaar heeft betrekkelijk weinig met de export uit te staan, het aEer- grootste deel van onzen aanvoer wordt voor binnenlandsche consumptie verkocht, een vlotte export is echter en voor de pluimvee houderij en voor de veiEng van het aller grootste belang. De winst- en verliesrekening geeft een winst aan van 4481,13. Er wordt 5 divi dend gegeven op 14800 aandeelen. De balans geeft in debet en credit een be drag van 42.297,95 aan. De aftredende commissarissen, de heeren Jb. Zuurbier te Alkmaar en P. G. Beekman te Rijswijk werden herkozen. Aangevoerd werden in 1936 8.956.450 stuks eieren, gemiddelde prijs kipeieren f 3.12 per 100 stuks, gemiddelde prijs eendeieren 2.58 per 100 stuks; in 1937: 8.227.283 kipeieren, 1.393.220 eendeieren, gemiddelde prijs kip eieren 3.58y2 per 100 stuks, gemiddelde prijs eendeieren 2.82 per 100 stuks; in 1938: 8.906.500 kipeieren, 1.955.900 eendeieren, ge middelde prijs kipeieren f 3.69 per 100 stuks, gemiddelde prijs eendeieren i 3.01 per 100 stuks. In totaal werden uitgevoerd 1.150.233.120 eieren, tegen 982.364.541 in 1937 en 830.203.970 in 1936. Naar andere landen dan Duitschland wer den uitgevoerd 635.402.830 versche kippen eieren, benevens 70.944.120 stuks koelhuis- en kalkkippeneieren; bovendien 43.843.500 stuks eendeneieren. ONS DRUKWERK ziet er ALTIJD goed uit! DRUKKERIJ COSIER.

Alkmaarsche Courant | 1939 | | pagina 9